PDA

צפייה בגרסה מלאה : נעילת דפרנציאל נשלטת SOONG - מישהו מכיר?

asypeer
25-10-11, 17:38
http://www.chinasoong.com/Air-Locker.htm

ההצעה שקיבלתי באימייל מהם היא 446 דולר כולל קומפרסור וכל הצינורות. נשמע זול. זול מאוד. זול מדי..
מצ"ב ההצעה לכל הספקנים:

Hello Sir,

Thanks for your inquiry about our Air Lockers and wish you had a good weekend!

Could you tell me what model of air locker you want? Or you may also tell me your car model's information.

And all the models of air locker we supply are all US$446.00/set, including air compressor, switch, wiring and all the other accessories.

Regards and looking forward to your reply!

Caley Gu

2011-10-25

Caley Gu / Sales Service

Soong 4x4 Parts Professional Manufacturer Ltd.
Add: Room 803~804, No.18 Pan-Asian Center
Duan Tang East Road 636, Ningbo City, China.(315010)
Tel: 0086-574-87480165
Fax: 0086-574-87480371
E-mail: [email protected]
Web: www.china4x4offroad.com (http://www.china4x4offroad.com/) / www.chinasoong.com (http://www.chinasoong.com/)

השאלה הנשאלת, ברור שזה לא ARB.. אבל לרכב שמטייל פעם בחודש, ופעם בחודש מפעיל את הנעילה במקרה הטוב. לא שווה לקנות?
כמה גרוע זה יכול להיות?
ועוד שאלה: אם לא מפעילים אותה, האם יכול להיגרם איזשהו נזק למכלולי הרכב בנסיעה יומיומית?

תודה,
אסף

patrol01
25-10-11, 17:54
הנעילה הנ"ל הינה זהה לחלוטין לנעילת BOLSTER שמשווקת כאן זמן מה
המוכר אמין מאוד אך יש לקחת בחשבון עלויות גבוהות יחסית למשלוח אוויר

asypeer
25-10-11, 18:07
אני לא יודע בכמה מתומחרות הנעילות של BOLSTER.. אבל שווה להביא איזה קונטיינר במחיר הזה..

ניבו
25-10-11, 21:40
נעילת בולסטר באר. סביבות ה9 אלף ש"ח חדש כולל התקנה והרכבה

דרור ברלי
25-10-11, 22:06
בוא אני אספר לך משהו על נעילות נשלטות, דעה אישית בלבד כמובן ועל הגעגועים האישיים שלי לנעילה הקדמית האוטומטית הישנה והטובה.

יש כאלה שנוסעים על מפלצות משופרות, מחפשים אך ורק עבירות אקסטרים, הם מפעילים נעילות כל סוף שבוע. אצלם, אם יש תקלה, עולים עליה מיד. לא אליהם אני מכוון את דברי.

וכל היתר? אתה תגלה שאתה מפעיל נעילה אולי פעם בחודש וגם זה במקרה הטוב. אם מדובר בנעילה קדמית - אפילו פעם בחודשיים שלושה. ברוב הג'יפים ה"שפויים" שמשמשים לטיולים שפויים, נעילה נשלטת אחורית נדרשת לעבוד לעתים די רחוקות, נעילה קדמית לעתים ממש רחוקות. זו לא נעילה אוטומטית שתמיד עובדת, בכביש ובשטח, לטוב ולרע, ואתה תמיד מרגיש אותה - לטוב ולרע, ותמיד יודע כשמשהו לא בסדר (וזה קורה, אם בכלל, לעתים רחוקות ביותר).

בדרך כלל אתה בקושי תיגע בנעילה, וכשכבר תנסה להפעיל, תגלה שהיא לא עובדת בגלל שלל סיבות (רובן בד"כ באשמתך ולא באשמת הנעילה. לדוגמא - החלפת מצבר וכשחיברת את כל החוטים בחזרה, חוט אחד קטן נשאר יתום. זה קורה גם לטובים ביותר, וחוק מרפי אומר שהחו טהיתום תמיד יהיה דווקא הפלוס של הנעילה.
דוגמא 2 -טיפלת/מוסך טיפל בנזילה בסרן וכשהרכבת/הרכיבו לך הכל מחדש, קרעת/קרעו לך את גומיית האטימה.
או דוגמא מס' 3 - סתם נשרף פיוז... או כל תקלה קלה אחרת... וכן הלאה וכן הלאה)

ולכן ממש חשוב - ואני ממש לא צוחק, וממש לא חשוב איזו נעילה נשלטת אוויר הרכבת - ARB, או בולסטר, או סונג, או צ'ונג, או פיזדגונג - לעולם אל תאמין לה! תמיד תוודא שהיא פועלת! ומומלץ לעשות את זה לפחות פעם בשבוע - סתם ככה להפעיל, לשמוע שהקומפרסור עובד, לנסוע כמה מטרים באיזה מגרש ריק ולפנות קצת לצדדים כדי להרגיש קצת שפשוף צמיגים (מאחור) או התנגדות בהגה (במקרה של נעיהל קדמית) - משמע שהדיפרנציאל אכן נעול. ואחר כך לכבות את הנעילה, כדי לשמוע שהאוויר יוצא ואז לנסות שוב פנייה, כדי לוודא שאכן השתחרר.

ועכשיו לעוד טיפ קטן אבל חשוב - אני ידוע שזה פותח ויכוחים, אבל זו עובדה: נעילה נשלטת אוויר היא מכלול מורכב ומועד לתקלות במידה ותהליך ההתקנה היה רשלני או מחופף... נקודת התורפה העיקרית של נעילות פניאומטיות טמונה באיכות ההתקנה. חשוב שמי שמרכיב את הנעילה יהיה מקצוען שיודע מה הוא עושה ומקפיד על הוראות ההתקנה. לכן לדעתי המאוד אישית - מומלץ לרכוש נעילה שיש לה אבא - כלומר יבואן מקומי. כזה שנותן אחריות ושירות, שמחזיק מלאי חלקי חילוף או כזה שיכול להזמין עבורך חלקים, כדי שגם אם רכשת בחו"ל וייבאת בעצמך, לא תיתקע עם נעילה שלא מתפקדת מסיבה כלשהי ולא יהיה לך עם מי לדבר או ממי לרכוש חלקים.

ARB כמובן ותיקה ומוכחת. יש לה מוניטין מוצק והיא יקרה רצח. אבל יש לה גם יבואן ותיק ויציב ומבוסס. אין מה להוסיף.
בולסטר עדיין מוצר חדש יחסית, אבל מנסיון אישי יש לי בינתיים רק מילים טובות על היבואן - כאשר התגלתה תקלה, יש אחריות ויש שירות. והשירות ברמה גבוהה.

Ace2000
26-10-11, 11:35
כך בחשבון שאתה צריך להוסיף משלוח שלא יהיה זול בכלל בגלל הגודל והמשקל, ובהנחה שבמכס לא יעשו לך בעיות עם אישורים ממשרד הרישוי וכו,.. אתה צריך להוסיף מכס גבוה באזור ה 40%-50% על כל הסכום כולל המשלוח כמובן.

BOLSTER
26-10-11, 21:46
בתחילת דרכנו רכשנו מספר נעילות מיצרן זה לבחינה. לאחר בדיקות, מדידות והרבה שעות מעבדה והנדסה, הנעילות הנ"ל מיוצרות ממתכות באיכות ירודה, ללא חיסום וטיפול, חוסר דיוק, מחברים אויר שלא עומדים במבחן המציאות ושאר ירקות. תוסיפו על כך שתמיכה טכנית ו/או אחריות לא קיימים וכך מגיעים למחיר נמוך כמצוין. לא ממש אידיאלי למכלול כמו דיפרנציאל.
לכלי רכב מקורים שיוצאים לטיול פעם ב.. סביר להניח שזה יספיק, אך ברגע שמתחילים להגדיל צמיגים, הספק וכו', זה כבר לא ממש מספיק.
מצורפת תמונה ששוה אלף מילים.

שי,
בולסטר

shahav
27-10-11, 12:05
איפא התמונה???

ItayWitzer
27-10-11, 14:14
לאחרונה אבא שלי התקין (יותר נכון התקינו לו) נעילה אחורית של בולסטר.

אבי מאוד מרוצה מתהליך ההתקנה שבו לקחו חלק מספר אנשים, כולל היבואן עצמו אם אני זוכר נכון.

מי שרוצה לחסוך את העלות הכרוכה בנעילה נשלטת, מוטב לו להתקין אוטומטית.

אצלי יש אוטומטית לפחות 5 שנים, עדיין לא שברתי ציריה והצמיגים הקודמים שלי הוחלפו ב 60K~ ק"מ.

נניח שהמוצר עצמו איכותי, עדיין תאלץ לשלם על ההתקנה ותתבאס המון אם יהיו תקלות.

Cheap is expensive

asypeer
21-10-14, 10:42
מקפיץ את השרשור מהאוב..
עברו 3 שנים, בולסטר (למיטב הבנתי) כבר לא מוכרים נעילות נשלטות - מישהו יודע למה ?
עליבבא ודומיו נכנסו לחיינו, הדולר ירד, האיכות של הסינים משתפרת (מי אמר צ'רי?) - יש סיני ויש סיני.
מישהו פה התנסה בנעילות הנ"ל? נעילה אוטומטית לא בחשבון כרגע עבורי (רכב ידני ולא רק לסופש"ים) - המחיר כרגע לנעילה כזו + קומפרסור ומשלוח לארץ הוא סביב 800 דולר לפני מיסים. נניח 1200 כולל הכ-ל. עדיין חצי מ-ARB בארץ.

דרור ברלי
21-10-14, 15:33
המוצר של בולסטר נמצא בתוך הסרן הקדמי שלי כבר ארבע וחצי שנים וממשיך להוכיח את עצמו כמצויין.
באמת שאין לי הסבר למה זה לא הצליח בישראל. אולי השוק קטן מדי, לא יודע.

באשר לנעילה עבורך - עידן השאלות וחוסר הודאות בנושא הנעילות חלף כבר לפני 14 שנה...
נעילה אוטומטית כמו לוקרייט היא מוצר מוצלח, מוכח, אמין וללא שום תחרות במדד של עלות-תועלת.
באמת שאין שום בעיה עם זה, בודאי בסרן אחורי. לך על אוטומטית ללא שום חשש.

asypeer
21-10-14, 16:19
המוצר של בולסטר נמצא בתוך הסרן הקדמי שלי כבר ארבע וחצי שנים וממשיך להוכיח את עצמו כמצויין.
באמת שאין לי הסבר למה זה לא הצליח בישראל. אולי השוק קטן מדי, לא יודע.

באשר לנעילה עבורך - עידן השאלות וחוסר הודאות בנושא הנעילות חלף כבר לפני 14 שנה...
נעילה אוטומטית כמו לוקרייט היא מוצר מוצלח, מוכח, אמין וללא שום תחרות במדד של עלות-תועלת.
באמת שאין שום בעיה עם זה, בודאי בסרן אחורי. לך על אוטומטית ללא שום חשש.

עשיתי סיבוב על גרנד ויטרה ידנית נעולה - לא רכב שהייתי נותן לחברה שלי לנהוג עליו בחורף. זו הסיבה.

Sent from my Ass

OFF-RoaD
21-10-14, 16:22
גם אני מאוד חששתי מהנהיגה בגשם ובכבישים רטובים עם הנעילה האחורית, ואני יכול להגיד לך שלא מרגישים שום הבדל. כל עוד לא תיתן מכת גז חריפה בסיבוב, לא יקרה כלום. ביליתי חצי שעה במגרש ריק בגשם הראשון, כדי ללמוד את ההתנהגות, וגיליתי שאין שום בעיה במהירויות סבירות ובהתנהגות נורמלית. אם לא תנהג בפראות, הרכב יתפקד כרגיל.

דרור ברלי
21-10-14, 18:27
תרשה לי לסטות מהנושא ולעסוק במשהו יותר עקרוני.

ראשית, גילוי נאות: בין יתר עיסוקיי, אני גם מדריך נהיגה. כביש ושטח.
עוד גילוי נאות: בהדרכות הנהיגה, לפחות מנסיוני הדל, את התוצאות הכי טובות והכי יפות משיגות נשים.
וזה כי הן באות בלי אגו וכי הן מקשיבות. הן באו ללמוד, לא לנסות ללמד את המדריך (כמו שקורה הרבה יותר מדי עם מודרכים גברים) והתוצאות מדברות בעד עצמן.

אני לא יודע איך החברה שלך נוהגת, אבל אני רואה נהגים ונהגות ישראלים שמצליחים/ות לאבד שליטה, להתהפך, להיתקע בקירות ובעצים, ליפול ממפלסים של חניונים... והכל עם מכוניות משפחתיות מודרניות, אוטומטיות, מצויידות במיטב מערכות הבטיחות האלקטרוניות. שום דבר לא עוזר כנגד היכולת הסוחפת של נהג/ת ישראלי/ת שעסוקים באיפור, בטמבלפון, בהרגעת תינוק צורח, בלגימת קפה שחור, בהדלקת סיגריה - הכל תוך כדי נהיגה כמובן.

אם באוטו לא עצבני ולא נושך ולא נורא עוצמתי כמו גראנד ויטארה 1600, רק הנעילה האחורית זה מה שהופך את זוגתך לנהגת מסוכנת, אז יש כאן בעיה שמצריכה התייחסות. היא צריכה הכשרת נהיגה מתקדמת.

אין תחליף להכשרת נהיגה מתקדמת, אפילו ברמה הכי בסיסית. כי נהיגה נכונה ובטוחה היא לא משהו גנטי אלא מיומנות נרכשת, ולמרבה הצער, בישראל לא לומדים באמת לנהוג, אלא רק לעבור טסט. זה לא שהמורים גרועים חלילה, נהפוכו. יש לא מעט מורי נהיגה מעולים.
אלא שהם מלמדים לפי תוכנית מוכתבת של משרד התחבורע, וגם התלמידים עצמם רוצים לסיים אם הניג'וס הזה כמה שיותר מהר ואפילו ל אשיער אחד נוסף על 28 השיעורים שמתחייבים על פי החוק (כי זה גם עולה לא מעט) ולקבל כבר תאריך לטסט.
אחרי שהם מקבלים את הרשיון הנכסף ומתחילים לנהוג - הם בעצם לומדים הכל לבד. ברוב המקרים - הם מסגלים לעצמם הרגלים לא נכונים ולעתים אפילו מסוכנים. ושלא יספרו לנו על ה"ליווי" של ההורים על פי חוק, כי בהרבה מקרים ההורה המלווה הוא בעצמו נהג לא טוב (באנדרסטייטמנט פראי), עם הרגלי נהיגה שגויים.

כדי להיות אלוף עולם בפורמולה 1 צריך כישרון וגם כמה יתרונות פיזיים מולדים, אני מודה.
אבל כדי להיות נהג טוב ובטוח ביומיום - ממש לא. כל אחד יכול. לומדים את זה. לא אצל מורה לנהיגה אלא בקורסים לנהיגה מתקדמת. וכדי שמה שהיא תלמד גם ישמש אותה בהמשך, היא צריכה לבוא בראש פתוח, למחוק מהדיסק שלה את כל השטויות שמורה הנהיגה הכניס לה כדי שתעבור טסט, ואת כל ההרגלים השגויים שסיגלה לעצמה בשנים בהן היא נוהגת - ופשוט להקשיב וליישם. זה לא תורה מסיני ולא מדע טילים. זה ממש לא קשה אבל זה כן חשוב. בהנחה שהיא תקשיב ותיישם, היא תצא מיום הדרכה עם הרבה יותר בטחון, היא תשב נכון מול ההגה, תחזיק בו נכון, תסתכל אחרת על הכביש. היא תבלום נכון, תאיץ נכון, כל הנהיגה שלה תהפוך למתוכננת - ועל כן גם חלקה יותר ופחות מטלטלת. רגועה יותר, חסכונית יותר (!) ובו זמנית גם מהירה בהרבה... נשמע כמו דברים שסותרים זה את זה? ממש לא. באחריות. אני רואה תוצאות לעיתים כבר אחרי כמה טיפים מהירים ותרגול של כמה דקות.

וזה נכון שמבחינת רוב הנשים (לא כולן, רק רובן) כל החפירות בעניין הנהיגה הזה הוא זה קטע ילדותי של גברים ובאופן כללי זה נורא משעמם, אבל מה לעשות - זה חלק מחיי היומיום והיא צריכה לדעת לעשות את זה, ולעשות את זה טוב.
כי כשלא עושים את זה טוב, אפשר למות מזה. גם בלי נעילה אוטומטית מאחור. כמה פשוט.

לביא
21-10-14, 18:51
אני חושב שרוב אנשי הפורום מכיר את החיבה שלך דרור לנעילות אוטומטיות. אבל אם תנסה רגע להיות אובייקטיבי, נדמה לי שנעילה אוטומטית יותר בטוחה לחברה של השואל. בעיקר בימי חורף. בעיקר כשיש הפתעות, כמו למשל צורך להאיץ בסיבוב על מנת, נאמר להתחמק ממישהו או משהו על הכביש.

יוש
21-10-14, 19:31
נו, נטחן - אבל מנסיון עם שתי נעילות אוטומטיות, כולל בג'ימני פצפון עליו נסעה גם אשתי בקיץ, בחורף, בסתיו ובאביב -
כולל נסיעות ארוכות לירושלים בשיא החורף.
מעולם לא היתה בעיה עם קיום הנעילה ונוכחותה היתה בקושי מורגשת.
מבחינתי על סרן אחורי - חבל לבזבז זמן, כסף וכו' - רק אוטומטי.

asypeer
21-10-14, 19:31
נו, נטחן - אבל מנסיון עם שתי נעילות אוטומטיות, כולל בג'ימני פצפון עליו נסעה גם אשתי בקיץ, בחורף, בסתיו ובאביב -
כולל נסיעות ארוכות לירושלים בשיא החורף.
מעולם לא היתה בעיה עם קיום הנעילה ונוכחותה היתה בקושי מורגשת.
מבחינתי על סרן אחורי - חבל לבזבז זמן, כסף וכו' - רק אוטומטי.

אוטומט או ידני?

Sent from my Ass

ד ו ר ו ן
21-10-14, 19:37
או צורך פתאומי לעזוב גז בסיבוב, והופס.. הרכב עף לך הצידה..

נעילה אוטומטית זה לא לכל אחד, בטח לא לנהג ברמת שליטה בסיסית.

איל מ
21-10-14, 19:53
היתה לי סופה ידנית פתוחה עם דטרויט אוטומטית מאחור.
לא הייתי נותן רכב כזה לשימוש יומיומי בכביש רטוב למישהו שלא מתעניין בנהיגה ויילך לקורסים או יתעמק בנושא, ולצורך העניין גם אני הייתי נוסע בה בהרבה חשש.
יכול להיות שכל ההבדל תלוי בידני או אוטומט אבל היו הרבה מצבים שפשוט לא היו נעימים.

יוש
21-10-14, 19:57
הג'ימני גיר אוטומט, הדיפנדר ידני.
בשניהם מבחינתי הנעילה לא היתה ממש מורגשת.
אולי עם רכב קטן ידני זה יכול היה להיות יותר מוחשי.

ד ו ר ו ן
21-10-14, 21:06
הנסיון המצומצם בסופה ידנית עם דטרויט היה חוויה לא נעימה בכביש.

בצורה טבעית, עזבתי גז להאט לפני כניסה לסיבוב, והרכב, שלא היה ישר לגמרי פשוט נזרק.

דרור ברלי
22-10-14, 12:02
כל מי שבוחר בנעילה אוטומטית עושה זאת מסיבה כלכלית - יחס עלות/תועלת. היא תמיד זולה בהרבה ותמיד אמינה משמעותית.
אבל הויכוח הוא לא על נעילה אוטומטית או נשלטת אלא על נהיגה.

רכבי שטח לעולם יתנהגו על הכביש פחות טוב ופחות סלחני מפרייבטים מסיבות שכולנו יודעים ואין צורך לחזור עליהן.
מכוניות מודרניות הן סלחניות יותר לטעויות נהיגה, אבל זה לא הופך מכוניות ישנות יותר ל"מסוכנות".
שום כלי עבודה/רכב/נשק אינו מסוכן, בתנאי שהוא תקין והמשתמש שלו מיומן בשימוש בו ועושה זאת ללא חריגה ממעטפת היכולות של הכלי.

אפילו סופה, שהיא דוגמה קיצונית (רכב במבנה די פרימיטיבי/מיושן, מאוד לא מעודן, עם הרבה כוח מתפרץ ותגובות אגרסיביות של הרכב לכל פעולה שהנהג עושה) בתצורתה המקורית מהיצרן היא רכב שננהג בצורה צפויה לחלוטין - ללא חופשים, בולם ישר, לחלוטין לא "מפתיע". אבל אחרי שאנחנו מגדילים גלגלים ומגביהים קפיצים ומרככים אותם, וגיאומטריית היגוי משתנה, וחלק גם מוותרים על רכיבים בטיחותיים קריטיים כגון מוט מייצב ומוט פנהרד ומסירים אותם (כי הם מקטינים מהלך מתלה), כל מרכז הכובד משתנה כי אנחנו מוסיפים משקל בצורת כלובים וציוד וכננות וג'ריקנים מלאי מים, כל התנהגות האוטו משתנה ולא לטובה. מאוד לא לטובה. וזה עוד לפני שבחרנו איזה נעילה/ות להתקין....
גם הסופה שלי היום נמצאת במצב דומה (למעט מוט פנהרד שמחובר קבוע על תושבת שהותאמה למיד תההגבהה של הג'יפ ומייצב שאני מנתק בשטח ומחבר בחזרה בכביש. יש גבול לסיכונים שאני מוכן לקחת) . נהיגה בה דורשת עירנות וריכוז גבוהים יותר מאשר המשפחתומטית שבה אני משתמש ביומיום. את מספר האנשים שאני סומך לחלוטין על מיומנותם בנהיגה בג'יפ משופר על מנת לתת להם את המפתחות של הג'יפ בלב שלם וללא דאגות אני יכול לספור על אצבעות שתי ידיים ולהשאר עם הרבה עודף. כי מה לעשות - בסופה מוגבהת ונעולה נדרשת נהיגה שונה מאשר בגרנד צ'רוקי חדש מהחנות או מפורד פוקוס.

מאפייני התנהגות בסיסיים של רכב קשה לשנות. גם כשנדמה לנו שאנחנו "משפרים" משהו, זה תמיד יבוא על חשבון משהו אחר ואנחנו נצטרך להתרגל - כי המכוניות לא מסתגלות לנהגים, גם אם נבקש מהן מאוד יפה ונרביץ בהן ציונות נוקבת במשך כמה שעות.

אבל בהנחה שבת זוגו של בעל הרכב צריכה לנהוג בו מדי פעם ורכב השטח הנ"ל הוא נתון ובעליו לא מעוניין להחליף אותו, אז זו הגברת שתצטרך אחר כבוד להסתגל לנתוני הרכב ולהתאים את צורת הנהיגה שלה.

הוא רוצה להרכיב נעילה. זה נתון.
אז ברור שנעילה נשלטת תקל על העניינים ותשמור על מאפייני התנהגות המוכרים. גם זה נתון.
מצד שני קיים השיקול כספי. נעילה אוטומטית תעלה 250-350$ + שלוש שעות עבודה עצמית. נעילה נשלטת זה כבר סיפור של 10,000 שקל. פער המחירים גדול משמעותית לטובת נעילה אוטומטית והוא יילך ויגדל לאורך זמן (כאשר הנעילה נשלטת לחץ-אוויר תסבול מתקלות מזדמנות פה ושם ותדרוש תחזוקה/טיפול/תיקון שעולים כסף). גם זה נתון.

ועכשיו - מה הלאה?

כל העניין הוא מודעות לרכב ונהיגה מתוכננת. בנהיגה מתוכננת שמודעת לנתוני הרכב ולתנאי הדרך אין הפתעות.
זו לא נהיגה ספורטיבית, אנחנו לא על המגבלות ואפילו לא קרוב אליהן, אלא מסתכלים אחרת על הדרך ועל יחסי הגומלין בין כמה מרכיבים: נהג-מכונית-כביש-משתמשי דרך אחרים (הולכי רגל, רוכבי אופניים, אופנועים, מכוניות אחרות, כביש יבש/רטוב/חלקלק, תנאי מזג אויר וכו'). ה"קומפיוטר" שבראש שלנו משוכלל מספיק על מנת להתמודד מאוד בקלות עם כל שטף המידע הזה. אנחנו רק צריכים לתרגל אותו בזה.
בנהיגה מתוכננת אנחנו מסתכלים רחוק קדימה, צופים תרחישים מראש, מתכוננים אליהם ומתכננים אותם מראש ויודעים איך להגיב אליהם.

בנהיגה מתוכננת את/ה נוהג/ת בטוח יותר, קל ומעודן יותר, חלק וזורם יותר - לרוב מהיר יותר מנקודה לנקודה - ובאופן מפתיע אם לא כמעט אבסורדי, בו זמנית גם חסכוני יותר. הן בדלק והן בבלאי לרכב. לא משנה באיזה רכב, לא משנה איזו נעילה מותקנת בסרן האחורי.

זה שיעור לחיים. משהו שכל אחד יכול ללמוד, לתרגל ולהפוך לטבע שני. כמעט אוטומטי. אל תקלו ראש.

asypeer
22-10-14, 12:25
כל מי בוחר בנעילה אוטומטית עושה זאת מסיבה כלכלית - היא זולה בהרבה ואמינה משמעותית.
אבל הויכוח הוא לא על נעילה אוטומטית או נשלטת אלא על נהיגה.

רכבי שטח לעולם יתנהגו על הכביש פחות טוב ופחות סלחני מפרייבטים מסיבות שכולנו יודעים ואין צורך לחזור עליהן. מכוניות מודרניות הן סלחניות יותר לטעויות נהיגה, אבל זה לא הופך מכוניות ישנות יותר ל"מסוכנות". שום כלי עבודה/רכב/נשק אינו מסוכן, בתנאי שהוא תקין והמשתמש שלו מיומן בשימוש בו ועושה זאת ללא חריגה ממעטפת היכולות של הכלי.

אפילו סופה, שהיא דוגמה קיצונית (רכב במבנה די פרימיטיבי/מיושן, מאוד לא מעודן, עם הרבה כוח מתפרץ ותגובות אגרסיביות של הרכב לכל פעולה שהנהג עושה) בתצורתה המקורית מהיצרן היא רכב שננהג בצורה צפויה לחלוטין - ללא חופשים, בולם ישר, לחלוטין לא "מפתיע". אבל אחרי שאנחנו מגדילים גלגלים ומגביהים קפיצים ומרככים אותם, וגיאומטריית היגוי משתנה, וחלק גם מוותרים על רכיבים בטיחותיים קריטיים כגון מוט מייצב ומוט פנהרד ומסירים אותם (כי הם מקטינים מהלך מתלה), כל מרכז הכובד משתנה כי אנחנו מוסיפים משקל בצורת כלובים וציוד וכננות וג'ריקנים מלאי מים, כל התנהגות האוטו משתנה ולא לטובה. מאוד לא לטובה. וזה עוד לפני שבחרנו איזה נעילה/ות להתקין....
גם הסופה שלי היום נמצאת במצב דומה (למעט מוט פנהרד שמחובר קבוע על תושבת שהותאמה למיד תההגבהה של הג'יפ ומייצב שאני מנתק בשטח ומחבר בחזרה בכביש. יש גבול לסיכונים שאני מוכן לקחת) . נהיגה בה דורשת עירנות וריכוז גבוהים יותר מאשר המשפחתומטית שבה אני משתמש ביומיום. את מספר האנשים שאני סומך לחלוטין על מיומנותם בנהיגה בג'יפ משופר על מנת לתת להם את המפתחות של הג'יפ בלב שלם וללא דאגות אני יכול לספור על אצבעות שתי ידיים ולהשאר עם הרבה עודף. כי מה לעשות - בסופה מוגבהת ונעולה נדרשת נהיגה שונה מאשר בגרנד צ'רוקי חדש מהחנות או מפורד פוקוס בת 12..

מאפייני התנהגות בסיסיים של רכב קשה לשנות. גם כשנדמה לנו שאנחנו "משפרים" משהו, זה תמיד יבוא על חשבון משהו אחר ואנחנו נצטרך להתרגל - כי המכוניות לא מסתגלות לנהגים, גם אם נבקש מהן מאוד יפה ונרביץ בהן ציונות נוקבת במשך כמה שעות.

אבל בהנחה שבת זוגו של בעל הרכב צריכה לנהוג בו מדי פעם ורכב השטח הנ"ל הוא נתון ובעליו לא מעוניין להחליף אותו, אז זו הגברת שתצטרך אחר כבוד להסתגל לנתוני הרכב ולהתאים את צורת הנהיגה שלה.

הוא רוצה להרכיב נעילה. זה נתון.
אז ברור שנעילה נשלטת תקל על העניינים ותשמור על מאפייני התנהגות המוכרים. גם זה נתון.
מצד שני קיים השיקול כספי. נעילה אוטומטית תעלה 250-350$ + שלוש שעות עבודה עצמית. נעילה נשלטת זה כבר סיפור של 10,000 שקל. פער המחירים גדול משמעותית לטובת נעילה אוטומטית. גם זה נתון.

ועכשיו - מה הלאה?

כל העניין הוא מודעות לרכב ונהיגה מתוכננת. בנהיגה מתוכננת שמודעת לנתוני הרכב ולתנאי הדרך אין הפתעות. אני מדגיש - זו לא נהיגה ספורטיבית, אנחנו לא על המגבלות ואפילו לא קרוב אליהן, אלא מסתכלים אחרת על הדרך ועל יחסי הגומלין בין כמה מרכיבים: נהג-מכונית-כביש-משתמשי דרך אחרים (הולכי רגל, רוכבי אופניים, אופנועים, מכוניות אחרות, כביש יבש/רטוב/חלקלק, תנאי מזג אויר וכו'). ה"קומפיוטר" שבראש שלנו משוכלל מספיק על מנת להתמודד מאוד בקלות עם כל שטף המידע הזה. אנחנו רק צריכים לתרגל אותו בזה.
בנהיגה מתוכננת אנחנו מסתכלים רחוק קדימה, צופים תרחישים מראש, מתכוננים אליהם ומתכננים אותם מראש ויודעים איך להגיב אליהם.

בנהיגה מתוכננת את/ה נוהג/ת בטוח יותר, קל ומעודן יותר, חלק וזורם יותר - לרוב מהיר יותר מנקודה לנקודה - ובאופן מפתיע אם לא כמעט אבסורדי, בו זמנית גם חסכוני יותר. הן בדלק והן בבלאי לרכב. לא משנה איזו נעילה מותקנת בסרן האחורי.

זה שיעור לחיים. משהו שכל אחד יכול ללמוד, לתרגל ולהפוך לטבע שני. כמעט אוטומטי. אל תקלו ראש.

עם כל הכבוד לסופה, ויש כבוד.

אין רצון לשים נעילה אוטומטית, הייתה לי אחת חדשה בקופסא, עשיתי סיבוב על רכב נעול - לא אהבתי. ויותר לא אהבתי שכל פעם שאני משאיל את הרכב אני צריך לתת הנחיות נהיגה, מבלי לדבר על פוטנציאל לתאונות ואף התנערות של הביטוח - לא רלוונטי לדיון.
יש ARB שמחירה בארץ הוא כשליש ממה שהרכב שווה ביום טוב, לא מתאים.
ויש נעילה סינית שעולה שליש מARB, וכנראה מבוססת על הדגם הישן. בפורומים בחו״ל התגובות די אוהדות. ARB די לחוצים ובצדק.
וזו כל השאלה - אם למישהו יש נסיון או לא.
לא הדרכות נהיגה, לא אמינות של נשלטת אל מול אוטומטית, לא הומאז׳ לסופה.
הכל בידידות - כן?
שאלה פשוטה עם תשובה פשוטה.
מהפן
כשאני שם נשלטת אני יודע שהאוטו ימשיך להיות איטי, לקרקש ולהתפרק. אבל בפרסה או בסיבוב בחורף יתנהג אותו הדבר (כל עוד לא לחצו על הכפתור..).
היא מספיק סובלת עם הקלאץ׳ הגמור שלי שקשה כמו אבן , לא רוצה לסכן או לחשוב פעמיים כל פעם שהפוקוס שלה מאושפזת. וזה לא קורה כמעט.

Sent from my Ass

לביא
22-10-14, 13:13
אבל זה לא הופך מכוניות ישנות יותר ל"מסוכנות".
שום כלי עבודה/רכב/נשק אינו מסוכן, בתנאי שהוא תקין והמשתמש שלו מיומן בשימוש בו ועושה זאת ללא חריגה ממעטפת היכולות של הכלי.

פה אני חושב שאתה עושה הנחה לרכבי השטח על שילדת הסולם הפרימיטיבית.
אני חושב שהמשפט שלך לא מדויק גם לגבי נהיגה צפויה ללא הפתעות. הוא הרבה פחות נכון, לדעתי, כשההפתעות תגענה. והן תמיד תגענה.
הצורך, נאמר, לסטיה מהירה ממסלול הנסיעה, ברכב מודרני, עם כל האלקטרוניקה abs esp וכו, עם כל ההסתייגות של הפורום מאלקטרוניקה, יעבור ברוב המקרים בשלום. ברכבים הישנים שלנו, עם שילדת הסולם והנעילות האוטומטיות, סיכוי לא רע שזה יגמר על הצד. זה נכון שבעתיים כשהכביש רטוב.

דרור ברלי
22-10-14, 15:24
לביא, אני לא חולק על זה שהכלים שלנו לא סלחנים.
מה שאני אומר זה שבנהיגה מודעת הסיכוי שתגיע למצבים האלה נמוך משמעותית.
זה כמו ההבדל בין חכם ופיקח. החכם מלכתחילה לא נכנס למצבים שהפיקח יוצא מהם בשלום.
אבל היום למי אכפת. כולם סומכים על ה-ABS ועל ה-ESP. משחרר להם את תשומת הלב לשחק במולטימדיה ומאפשר להם להיות מופתעים. והם כל הזמן מופתעים. מאיצים בכוח, בולמים בשניה אהחרונה, שוברים את ההגה.
ובכל זאת תראה כמה תאונות הם עושים. כל המוכשרים האלה במכוניות חדשות סלחניות ובטוחות עם כל מערכות הבטיחות המתקדמות שבכל זאת לא עוזרים?.... יש בעיה.
אפשר להאשים את התשתיות, את מזג האויר, את המכוניות הלא מספיק חדישות ובטוחות, אבל בשורה התחתונה, לא נעים לומר שמשרד התחבורע צודק במובן מסוים - הכל תלוי רק בנהג.

מי שנוהג רע, יסבסב עם הג'יפ בפניה רטובה גם בלי נעילה בכלל. יודע מה? החרטום יברח ל ובתת-היגוי פטאלי גם במשפחתומטית חדשה עם ESP. כי יש גבול גם ליכולת התיקון של המערכת. היא יודעת לתקן את רוב הטעויות אבל כנגד טימטום אנושי עדיין אין לה מענה מוחלט.
אבל לך תשכנע אנשים שהם לא יודעים בעצם כלום (או שיודעים, אבל לא מספיק) ושאחרי יום הדרכה שעולה רק כמה מאות שקלים, הנהיגה שלהם תשתפר ואולי הם ירוויחו את החיים שלהם.

לעניין הנעילה. אסי, ככה זה עם מותגים לא מוכרים.
אתה יכול לדלות מידע מפורומים בחו"ל. עד כמה המידע הזה שווה משהו?... עד כמה המשיבים שם יודעים על מה הם מדברים?... עד כמה המידע שאתה מוצאי מכאן הוא נכון ואמיתי?... לעולם לא תדע.

מישהו אמין ומוכר הציע לי כננת חדשה עם אחריות במחיר שבוא ונאמר, קשה לסרב לו.
המותג אמריקאי. בתכל'ס היא מיוצרת בסין. האם היא טובה מספיק? אין לדעת. אולי כן, אולי לא.
פניתי לפורומים אמריקאיים ויצאתי מהם מבולבל עוד יותר. הויכוח על הכננת הנ"ל בין הגולשים שם גלש מהר מאוד להשמצת מי שרוכש מוצרים מיובאים ולא מעדיף את תוצרת אמריקה ולו רק מסיבות פטריוטיות (למרות שהיא יקרה יותר. וגם איכותית יותר כנראה. השאלה אם פער האיכות עד כדי כך גדול כמו פער המחיר)....
בשימוש שלי, שאינו תכוף ואינו אקסטרימי, סביר להניח שהכננת הסינית הזו תשרוד לא רע. ואם לא - יש אחריות. יישאר רק לקוות שאחרי שתסתיים האחריות, יהיה גם מלאי חלפים....
אם אחליט לנסות, אקבל מוצר שעל פניו נראה טוב, במחיר זול. אבל גם חוסר ודאות. ככה זה. זה מגולם במחיר.

אותו דבר עם הנעילת צ'ונג הזו. אם אתה לא מסובב צמיגים ענקיים ועושה עבירות קשה כל שבוע, אולי הנעילה הסינית תחזיק מעמד. ואולי לא. אין ארוחות חינם.

ככה זה. עבור ה"שקט נפשי" שנותן לך מותג מוכר כמו ARB (במקרה של נעילה) או WARN (במקרה של כננת) אתה משלם.
זה כמובן לא מבטיח לך 0 תקלות... ובכל זאת תמיד תסמוך יותר על המוצר הממותג והיקר, נכון?... וכאן אנחנו גולשים כבר לתחומי הפסיכולוגיה...

ד ו ר ו ן
22-10-14, 17:24
דרור,
תיקון אחד,
הסופה תוכננה לעבור את מבחני הכשירות והבטיחות עם 800 קג ציוד.

גיל אסרף
22-10-14, 18:20
דורון, נזרקת כי עזבת גז בסיבוב , לא בגלל הנעילה. גם עם רכב הנעה קדמית זה יכול לקרות. אדרבה ואדרבה ברכב שחלוקת המשקל שלו ממש לא קרובה ל50-50.

המשקל עבר קדימה, הצמיגים האחוריים איבדו אחיזה וזהו.. אין שום קשר לנעילה.

ד ו ר ו ן
22-10-14, 19:30
תן לי קרדיט שאני יודע למה הרכב נזרק, ושאני מכיר תגובות של סופה לא נעולה, אחרי אי-אלו שנים ולא מעט קמ עם הרכב.

זאת היתה הנסיעה הראשונה עם סופה נעולה דטרויט בכביש.

כביש יבש, 60 קמ״ש, עיקול ששום רכב לא היה מתרגש ממנו, עם גז, בלי גז.

ולפעמים, משהו יפתיע אותך באמצע סיבוב, ותהיה חייב לעזוב גז ולבלום.
ואז מה?

גיל אסרף
22-10-14, 19:41
מה הקשר בין לעזוב גז לנעילה?

אני בטוח שניסיון לא חסר לך, וחס וחלילה לא מזלזל.

אבל בוא ואראה לך איך ב60 קמ״ש אני זורק כל רכב בכל סיבוב.
הפניית ההגה תוך כדי העברת משקל קדימה מובילה לזריקת זנב.
יש רכבים סלחניים יותר שבהם לא תרגיש את זה והרכב לא יאבד אחיזה.
ברכב גבוה עם משקל גדול קדימה , צמיגי שטח מלא (אני מניח) ומנוע שמייצר בלימה חזקה בעזיבת הדוושה , אין סיכוי שהוא לא יזרק.
נעול, או לא נעול.

לגבי הפתעות בסיבובים, יש קורסים שמלמדים איתך בדיוק איך לצאת מהם. אישית, לימדו אותי המון.
למשל שבבלימה בהפתעה או עזיבת גז פתאומית בתוך סיבוב, יש ליישר טיפה את ההגה כדי למנוע היגוי יתר.

ד ו ר ו ן
22-10-14, 20:37
יש לך נסיון עם רכב נעול אוטומטי מאחור?
בנסיעת כביש?

ותקרא שוב, עיקול, לא סיבוב.
נסיעה רגועה, בלי העברות משקל פתאומיות ובלי הסטות הגה.
סתם עיקול.

אני מהדור שעבר מגרשי החלקה עם פמפומים, טרום עידן ה-ABS, ואני בטוח שזה תרם לי הרבה יותר מאשר ללמוד על רכב שעושה הכל ומקבל החלטות בשבילך.

לביא
22-10-14, 22:00
אני חושב שרוב הציבור מסכים שאפשר לחיות עם הנעילות האוטומטיות כל עוד הנסיעה צפויה וללא הפתעות. גם בכבישים רטובים.
הבעיה תצוץ כשהנהג יופתע. ממישהו שיסטה מנתיבו באופן לא צפוי, מילד או אפילו בעל חיים שיקפוץ אל מתחת לגלגלים. שם לא יעזור גם הקורס לנהיגה מתקדמת שאין לי ויכוח שהוא חשוב ובטח גם מלמד איך לצפות את הלא צפוי.
דרך אגב דרור אשמח להשתתף בקורס כזה. למה לא תקים קבוצה מבאי האתר? עוד הזדמנות טובה להכיר...

גיל אסרף
22-10-14, 22:34
דורון, אני נוהג על רכב כזה ביום יום, את הקורס הראשון שלי עשיתי במגרש החלקה באשדוד הרבה לפני שראם סמואל בכלל חשב על ״מסלולים״. פיאט פונטו בלי abs וצמיגים של אופניים. אה כן , וידנית. ומאז על כל רכב שהיה לי.

שלא לדבר על ימי מסלול, ג׳ימאקנות וכו׳.

ואני אומר לך שוב, אין קשר בין הדטרויט לעזיבת הגז והחלקה של הרכב שלך בעיקול.

זה קרה לאחותי עם הקינג שהיה לה והוא לא היה נעול.

זה קרה לחבר עם 205 1.4 והיא בטוח לא נעולה מאחור.
זה קרה לי עם הפונטו (פעם אחת בלי כוונה, כל השאר היו במתכוון) בכיכר ענקית (המפרשיות באשדוד למי שמכיר) .

עזיבה של הדוושה בפתאומיות באמצע עיקול גורמת להיגוי יתר.

על אחת כמה וכמה ברכב לא מאוזן עם צמיגי שטח..

ואם יש משהו שהקורסים האלה יכולים לעזור בו, זה לצפות את הלא צפוי ולהגיב נכון.

ד ו ר ו ן
22-10-14, 23:04
אתה יוצא בהנחות שלא קשורות למה שכתבתי.
לא כתבתי שהרכב החליק, כתבתי נזרק.
זה לא אותו דבר.

בתור בוגר הכשרות נהיגה, אני בטוח שאתה מכיר שניתן לתקן היגוי עם מצערת, פתיחה וגם סגירה.

ועל זה אין עוררין. נעילה אוטומטית, בסיבוב, בעזיבת מצערת, ננעלת וגורמת לתופעות מעניינות, בין בומים לקפיצות.
וסרן שננעל בסיבוב, שואף ליישר את הרכב.
אם לא, אתה היחיד שנתקלתי שנוסע עם רכב כזה ולא מודה שזה ככה..

אף רכב נורמלי לא מחליק על כביש יבש בעיקול, דגש על עיקול, מתון בכביש, בלי מניפולציה מכוונת של העברות משקל.

אני יכול לעזוב מצערת בבת אחת במהירות גבוהה יותר עם הרכב הנוכחי שלי, עם צמיגי שטח מלא, (לסופה ההיא היו צמיגי AT), דיפ פתוח, והוא לא מגיב ככה.

גיל אסרף
23-10-14, 07:44
אצלי דווקא אני עוזב גז או מחזיק קבוע בסיבוב ואז הנעילה מרצ׳טת, רק בתאוצה היא ננעלת.

זה אופי פעולתה של נעילה אוטומטית, היא לא אמורה להינעל בעזיבת גז.

לגבי זה שסרן שננעל שואף ליישר את הרכב אני מסכים איתך. אבל אין סיבה שהוא יינעל בעזיבת גז.
אם כבר להפך.

אתה יותר ממוזמן לנסוע על הרכב שלי ולראות בעצמך.

וזה לא רק אצלי ככה.
בקורנדו של נאור זה ככה.
כנ״ל הג׳ימינים שמטיילים איתנו.

גם לי לפני התקנת הנעילה (לוקרייט דרך אגב) היו חששות לגבי אופי הנסיעה.

נאור שהתקין לפני הרגיע אותי, ובשיחות עם עוד חברים קיבלתי את אותה התשובה, הנעילה לא מורגשת כמעט. למעט הרעש של הריצ׳וט.
אז גם אני התקנתי.
והפלא ופלא, גם אצלי הנעילה לא מורגשת.

וצר לי לומר לך, הייתה לנו טויוטה היילקס, 2003, הרכב בגשם היה זורק בלי יותר מדי מאמץ. אז אל תספר לי סיפורים.
כל עזיבה פתאומית של הגז מעבירה משקל קדימה בייחוד ברכב עם אף כבד מלכתחילה ובלימת מנוע של טנק.

לדעתי, או שהדטרויט שם הייתה פגומה, או שפשוט נזרקת בלי קשר אליה. נעילה אוטומטית תקינה לא מתנהגת כמו שאתה טוען.

tooshey
23-10-14, 08:18
רק לחדד את אופי הפעולה של נעילה אוטומטית.
הנעילה אינה "ננעלת ". המצב הקבוע הוא דיפרנציאל נעול.
לראיה, כאשר מרימים סרן עם נעילה אוטומטית באוויר ומסובבים גלגל אחד ביד, השני מסתובב יחד איתו ובאותו כיוון מהשניה הראשונה גם במהירות איטית מאד.
כשמסובבים גלגל אחד בחדות יחסית לשני הנעילה משתחררת ונשמע קול "ראצ'ט" הנובע מהצמדות והפרדות גלגלי המשלב מהסייד גיר.
הנעילה "משתחררת" ומאפשרת הפרש בסיבובים בין ימין לשמאל רק כאשר יש הבדל במומנטים בין גלגל ימין לשמאל (ושלא יהיה אפס בצד אחד-גלגל באוויר).
דהיינו, רק בזמן סיבוב על משטח בעל אחיזה טובה לשני הגלגלים.
כאשר המשטח אינו מספק אחיזה מספקת (כביש רטוב וחלק ) לא יהיה הפרש בין המומנטים בין הגלגלים, הנעילה לא תשתחרר, גלגל אחד יחליק או יפרפר יחסית לשני ומכאן נובעת ההחלקה ואובדן השליטה ברכב.

כל שאר הדברים שנכתבו כנראה נכונים.

בברכה, טושי

גיל אסרף
23-10-14, 08:27
גם זה לא לגמרי מדוייק, כל זמן שאין לחץ מהקרוסשאפט, הנעילה משתחררת בקלות, גם באוויר, זה בהתקנה נכונה.

לפעמים הטולרנסים בהתקנה קטנים מדי ואז היא צריכה הפרש מומנטים גדול יותר כדי להשתחרר.

ד ו ר ו ן
23-10-14, 08:29
גיל,
אני שמח בשבילך שהנעילה שלך מתפקדת כל כך נהדר, ואחרת מרוב התיאורי משתמשים..

נראה לי שבסיכום החוויה שלך, אפשר להמליץ עליה לכל נהג חדש ולא מיומן, בדגש על תמרוני חירום בכביש פחות מיבש לגמרי (לא).

מבחינתי מוצע הנושא.

גיל אסרף
23-10-14, 09:13
אני שמח שאתה שמח, אבל זה לא מה שאמרתי והתשובה שלך קצת ילדותית.

כאחד שנוסע עם נעילה נשלטת, אתה הוא זה שניזון משמועות ודיווחים כאלה ואחרים.

אני מתנהל עם רכב עם נעילת לוקרייט ביום יום.

באופן כללי אני מציע לכל נהג חדש ולא מיומן לעבור קורסים של נהיגה נכונה, ומצבי חירום במינימום. על הרכב שלו, נעול או לא נעול.

לא טענתי שהנעילה בטיחותית יותר, או פחות.
רק אמרתי שבמקרה הספציפי שלך! אין קשר בין הנעילה לאיבוד השליטה.
אלא אם היא הייתה לא תקינה.

אם היית אומר לי שהרכב נזרק לך כי לחצת על הגז באמצע סיבוב אז נכון, הנעילה אשמה.

במקרה הספציפי שלך!
היא לא.

מעניין שגם אני וגם דרור ועוד כמה שאני מכיר טוענים שהנעילה האחורית לא מורגשת כמעט, ואתה שבכלל נוסע עם נעילה חשמלית טוען שנעילה אוטומטית זה סכנת נפשות.

לביא
23-10-14, 11:08
אתה הופך את זה לאישי גיל. זה לא. בסך הכל אנשים מחליפים דעות ומעבירים מנסיונם האישי.
אצלי, בשני רכבים שונים, הנעילה התנהגה דוקא כמו אצל דורון. כן מורגשת וצריך לנהל אל הנהיגה כך שלא תפריע.

גיל אסרף
23-10-14, 11:11
איזה רכבים? איזה נעילות? ואין פה עניין של אישי.
הרי ידוע שהדעות חלוקות לכאן ולכאן.
תמיד היה ככה ותמיד יהיה.

דרור ברלי
23-10-14, 11:31
דורון, לפעמים לא בושה להודות בטעות. גיל צודק לגמרי.

נעילה אוטומטית אכן נעולה בנסיעה בקו ישר. היא לא "ננעלת פתאום". לצורך העניין גם עיקול רחב הוא "נסיעה בקו ישר" מבחינת הנעילה. היא עדיין נעולה כי הפרש המהירויות בין הגלגלים לא מספיק גדול כדי לגרום לה לרצ'ט. כדי לקבל היגוי, אנחנו מפנים את ההגה מעט יותר מאשר ברכב זהה אבל עם דיפ' אחורי פתוח. ולכן לא "נעילה פתאומית" של הדיפ' האחורי זה מה שהעיף לך את הסופה סתם ככה. מבחינת האוטו, הדבר ה"פתאומי" היחיד שאתה מתאר בדוגמא שלך - וגם טעות הנהג - זו העזיבה החדה של דוושת המצערת.

בלימת המנוע החזקה שמנוע בנפח גדול מייצר בעזיבת גז פתאומית, ביחד עם העברת המשקל, גורמת לאבדן אחיזה של הגלגלים האחוריים כי פתאום מגיע אליהם הרבה פחות מומנט. הם מאולצים להסתובב הרבה יותר לאט מהמהירות בה המנוע סובב אותם אך לפני שבריר שניה. אבל מכיוון שהמסה של הג'יפ עדיין נעה קדימה באותה מהירות - הגלגלים האחוריים שעכשיו גם יש עליהם פחות משקל (המשקל עבר קדימה) פשוט מחליקים. עקרונית זה דומה לתרגיל זריקת הזנב באמצעות הרמת בלם יד שנועלת בלמים אחוריים. ואם הג'יפ נע במהירות גבוהה וההגה לא באמת ישר פיקס - במצבים מסויימים זה עלול לזרוק לך את הרכב הצידה גם עם דיפ' אחורי פתוח.
אם אגיד לך שבסיטואציות כאלה זה קורה המון במכונית קטנה מודרנית ופופולרית, עם הנעה קדמית דווקא, שמגיעה מיצרן ענק ובעל מוניטין שאולי הכי "נחשב" בעיני ההדיוטות (לא אציין כאן שמות) ושאלמלא פעולה היסטרית של מערכת ה-ESP, בנהיגה מאוד אגרסיבית עם העברות משקל ועזיבות גז פתאומיות בכניסה לפנייה, הפחנוע הזה היה מסיים כמעט כל סיבוב כשהוא על הגג?...

דווקא ברכב כמו גראנד ויטארה או ג'ימני, שיש להם הרבה פחות כוחות סוס והם מייצרים הרבה פחות בלימת מנוע, התופעה אמורה להיות פחות חריפה. אבל בנוסף להנעה אחורית וללא ESP, יש להם מרכז כובד גבוה יחסית ובסיס גלגלים מאוד קצר ודווקא הם עלולים לגלות מאפייני התנהגות מאוד "מעניינים" על כביש רטוב גם ללא נעילות. ממש כמו רוב רכבי השטח שלנו שהתנהגות כביש בטוחה אינה הצד החזק שלהם וזה בלשון המעטה.

asypeer
23-10-14, 15:59
חברים,
אנחנו "מעט" סוטים מהנושא המקורי...
הגיעו תמונות מהספק הסיני, נראה לי שמישהו קצת הינדס לאחור את ARB.
לגבי עלויות - 700 דולר לנעילה כולל קומפרסור ומשלוח. אחרי מיסים הצפי הוא סביב 3500 ש"ח בארץ, לפני התקנה.
כנראה שאזמין יחידה לנסיון אחרי שאתאושש מהפרויקט הקרוב.
אסף

, 923159231692317923189231992320

גיל אסרף
23-10-14, 16:10
אני קיבלתי מהם לפני שנה וחצי בערך הצעה על 480 דולר כולל קומפרסור מתגים צנרת וכו׳ לפני משלוח. דרך עליבאבא..
אני לא מוצא את המייל אבל אני די בטוח שהמשלוח היה באיזור ה160 דולר.
מגיע באריזת קרטון ללא מותג.
וכן, הם הינדסו לאחור את ARB. רק שהכל שם גדול יותר כנראה כדי לפצות על המתכת הזולה יותר.
ARB אגב עשו פעם בדיקה לנעילה של הסינים ולזיפ לוקר האמריקאית.
הסינים ניצחו.
כמובן שarb ניצחו את שניהם.

asypeer
23-10-14, 16:39
יש שרשור מתעדכן ודי מעניין באתר אוסטרלי של סוזוקי לגבי הנעילות הנ"ל. מלא במרמור על כך שARB (מיוצר באוסטרליה..) עולה בארה"ב פחות.
לא מעט מהם הזמינו את הסיניים (חלק נעלו קדימה ואחורה ב-1000 דולר אוסטרלי, אין מכס שם?!)
מהעדויות לא שומעים על כשלים מהותיים, ושם הם נוסעים עם צמיגים "מעט" יותר גדולים.
http://www.auszookers.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=16760
(http://www.auszookers.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=16760)

גיל אסרף
23-10-14, 16:43
לפני הבדיקה של arb , הנעילה הסינית נשברת קצת לפני הציריה.
בבדיקה של הarb, הציריה נשברת לפני הנעילה.
בכל מקרה, המומנט היה עצום, הרבה יותר ממה שגלגל סטנדרטי יכול לייצר.

asypeer
23-10-14, 16:45
לפני הבדיקה של arb , הנעילה הסינית נשברת קצת לפני הציריה.
בבדיקה של הarb, הציריה נשברת לפני הנעילה.
בכל מקרה, המומנט היה עצום, הרבה יותר ממה שגלגל סטנדרטי יכול לייצר.

בטח ובטח כשמדובר ברכב חלשלוש כמו סוזוקי עם צמיגים סטנדרטיים.. גם הסרטון של ARB לא ממש אובייקטיבי לדעת חלק מהאנשים.

עוד עדות.. (http://www.youtube.com/watch?v=a8kUrWHSrQM)

GodsFather
23-10-14, 17:01
למי שהחליט להזמין את הנעילה הזו - דבר איתי בפרטי .

גיל אסרף
23-10-14, 18:02
הם בדקו על סרן 8״ טויוטה לדעתי

ד ו ר ו ן
23-10-14, 19:52
דורון, לפעמים לא בושה להודות בטעות. גיל צודק לגמרי..
במה?
בזה שהוא מנסה לשכנע אותי שהרכב החליק (כשאני אומר שהוא לא החליק אלא נזרק..), כשהוא מנסה לשכנע אותי שזה בגלל רכב מוגבה, עם צמיגים גדולים, כשזו סופה סטנדרטית עם צמיגי AT?
כשהוא נותן דוגמאות של כביש רטוב בכיכרות בנסיעה מהירה, כשאני מדבר על מהירות מתונה בעיקול בכביש?
וכל זה בלי להיות שם..
כי הוא משליך מהרכב הנוכחי שלי היום על מה שהיה פעם? בלי שאנחנו מכירים בכלל?

עוד רגע אשתכנע שחלמתי.. ושבכלל היה לילה ולא יום.

הבום של דטרויט נפתח ונסגר הוא משהו מאד אינדקטיבי.

בשנים ההן, נסעתי כ-10K שנתי על סופה.. במשך כמה שנים, כך שניסיון מהי התנהגות חריגה יש לי, דווקא כי עם סופה רוב-רובו של הניסיון הוא עם דיפ' פתוח- מאד קל להבחין בשינוי הברור בהתנהגות.
אין כאן טעות נהג, כי באותה סיטואציה, רכב אחר בכלל לא התרגש, כולל במהירויות גבוהות יותר.
אז יכול להיות שהעברת המשקל גרמה להבדלי האחיזה, ולנעילה להגיב- ואז חוזרים להבדל בתגובות בין סרן פתוח לנעול קבוע.

גם אתה דרור, חוטא כאן לאמת, כי גם אתה לא מתכחש שמידי פעם נעילות אוטומטיות מתמרדות ונותנות "בקטנה" בום או הפתעה, בעיקר בסיבובים.
פתאום הכל נופת צופים?

והמהות הייתה ההערה כי זו לא נעילה "שקופה" למשתמש, להבדיל מנשלטת, שזה מה שעלה בדיון, ואליו התייחסו המגיבים לגבי מה עדיף ברכב שעוד אנשים נוהגים בו מעבר לנהג המיומן ומתורגל.

נעילה "אוטומטית" היא לא נעילה שקופה למשתמש שאינו מיומן או מתורגל, יש לה שטיקים שצריך להכיר ולדעת.

דרור ברלי
24-10-14, 09:51
אני רק 15 שנים רצוף על סופה נעולה דטרויט, מתוכן 9 שנים עם לוקרייט מקדימה ועוד 4 שנים עם נעילה נשלטת מקדימה.
"בום" כמו שאתה מתאר רק הדטרויט נותנת, וגם זה פעם בכמה חודשים. נעילות "קטנות" כמו לוקרייט דומיו לא נותנות בומים.
שום רכב לא "נזרק" סתם בנסיעה. "זריקה" הצידה היא תוצר של החלקה.
ה"בום" של הדטרויט יכול לגרום לתחושה של פסיעה קלה הצידה. כאמור, זו רק תחושה, האוטו לא באמת פוסע. לא מרגיש נעים, אבל עד היום זה קרה לי רק ביציאה מרמזור.

למי ששואל מה עדיף אז אני עדיין בעד הדטרויט ובגדול, למרות שהקטנות גם מצויינות. אם רוצים אוטומטית והתקציב לחוץ - קחו לוקרייט/נו סליפ בלי להתלבט.

רכב כביש-שטח, בוודאי רכב שטח "אמיתי", הוא ממש לא "רכב רגיל". הוא דורש התייחסות שונה בנהיגה. אני מאוד נזהר שלא לדרוש הכשרה רשמית מיוחדת בנהיגה ברכבים האלה כמו בצבא, אבל אני משוכנע שהשתלמות נהיגה מתקדמת (לא נהיגה ספורטיבית, תעשו הבדלה ברורה) יכולה לעזור. מאוד. בעיקר בהבנת כוחות שפועלים על הרכב ומאפייני התנהגות שלו.

לעניין הנעילה הסינית - כל הנעילות המפוקדות לחץ אויר הסיניות הן אכן רוורס-אנג'ינירינג של ARB, כמו כל מוצר אוטומוטיבי סיני - הם מעתיקים הכל בלי בושה.
אם הייתי סמוך ובטוח שהנעילה הזו משתווה באיכות לנעילה ששווקה כאן ע"י בולסטר, הייתי אומר לך ללכת על זה בלי להתלבט בכלל. כי מנסיוני האישי הבולסטר היא נעילה מצויינת ואמינה.
ההבדל המהותי הוא שלנעילה של בולסטר היו שירות מצויין וחלפים כאן בישראל - ולכן אתה מהמר קצת.

3,500 שקל עבור נעילה, מדחס וחיווטים/מתגים, בוא ונאמר עוד מינימום אלפיה להתקנה ואם תוסיף כל מיני זנבות שמסביב, תגיע ל-5,000 שקל "על האוטו". זה ממש לא הרבה עבור נעילה נשלטת לחץ אוויר (מוצר מקביל של ARB יעלה לך פי 2 לפחות), אבל זה גם לא מעט כסף אבסולוטית. אם השימוש לא אינטנסיבי ולא אקסטרימי, כנראה שאין לך מה לדאוג. רק תוודא שאפשר להזמין מהם בנפרד חלקים עדינים שמועדים לפורענות כמו טבעות אטימה, פרסוסטט וכו' אם וכאשר יהיו לך דליפות אויר (ובמוקדם או במאוחר יהיו) וזהו.

גיל אסרף
24-10-14, 12:05
שיהנדסו לאחור כבר נעילה חשמלית, זה הרבה יותר אמין.

ודורון, המקרים שתיארתי קרו בכביש יבש במהירות סבירה. מכשול פתאומי, (במקרה שלי נהג מונית שלא נתן זכות קדימה ) עזיבה של הגז והחלקה חריפה .

אני אשמח אגב שתסביר לי מה זה ״נזרק״ מבחינתך.

כי מבחינתי, החלקת זנב, זריקת תחת, היגוי יתר, זה אותו דבר.

דרור, הלוואי שהייתה מודעות לקורסים האלו ולחשיבותם באזרחות.

למזלי, מורה הנהיגה שלי הוא גם מדריך נהיגה מתקדמת וכך גם אבא של אחד החברים הטובים שלי.

aba
24-10-14, 16:35
אם אפשר להתערב....
היתה לי סופה נעולה דטרויט אוטומטית מאחור - בעזיבת גז בעיקול היתה משתחררת והרכב היה כמו נבעט הצידה.
היום אני עם ספרטן מאחור - אין את תופעת ההתנתקות הזו הגדולה כמו בדטרויט.
לגבי לתת למישהו חסר נסיון לנהוג על סופה נעולה כמו שלי לדוגמא, הייתי אומר שיהיה לו במקרה הגרוע לא נח בסיבובים ממש איטיים כשהנעילה מקפיצה קצת את הרכב.

Sent from my JEEP

OFF-RoaD
11-01-15, 09:08
אם אפשר להעלות את הנושא מהאוב...

החורף הזה עזבתי את אילת לטובת חיפה, הגשומה הרבה יותר ועם כל הסיבובים והשיפועים פה, חששתי מאוד מתפקוד הלוקרייט.
בסופה"ש האחרון יצא לנסוע גם על קרח בכבישי רמה"ג, ואחרי שמבינים שאי אפשר להאיץ עם מכת גז, הרכב תפקד נהדר. הנעילה השתחררה בזמן, ולא היו שום בעיטות או החלקות.

פעם אחת בחודשים האחרונים, לחלוטין עקב טעות שלי (נעילת גלגלים על כביש חלק בתוך סיבוב 180 מעלות בירידה), הרכב החליק (במזל הייתי לבד ולאט, ונעצרתי על המדרכה הסמוכה מימין), אבל אני לא חושב שאפשר להאשים בכך את הנעילה.

שורה תחתונה - לעניות דעתי, אפשר לחלוטין לחיות עם נעילה אוטומטית מאחור בשלום, גם בתנאים חורפיים למדי.

גיל אסרף
11-01-15, 09:20
אתמול בקרח של ירושלים, בהשוואה לשלג דאשתקד , שבו הייתי עם דיפ׳ פתוח, האחיזה דווקא הייתה טובה יותר. שנה שעברה הזנב יצא בכל נגיעה בגז והשנה הייתי צריך להתאמץ כדי להוציא אותו.

לדעתי, כל סיפורי הבלהות על נעילות אוטומטיות מגיעים מבעלי נעילות נשלטות שמתבאסים שהם הוציאו 10K ש״ח על מוצר לא אמין במקום 2kעל משהו שתמיד עובד..

shahav
12-01-15, 21:25
אני בכלל מעדיף את האוטו בכביש חלק... דיפ פתוח הרכב מעבד מומנט...

-->