PDA

צפייה בגרסה מלאה : ניצול חום מדורה

itay-rover
12-01-05, 20:42
משעמם לי מהלימודים אז אני חושב על שטויות,להלן השטות החדשה: :roll: :idea:
מישהוא ניסה או ראה פעם מערכת טעינת המצבר מהחום שאנו מיצרים כשאנו חונים בלילה ומדליקים מדורות?
אני מדבר על מחזור רנקין פשוט של דוד טורבינה מחליף חום שיהיה הצנרת מהטורבינה לדוד ומשאבה,ודרך אגב האלטרנטור יהיה האלטרנטור של הג'יפ לכן צריך לתכנן גם מנגנון קלאצ' ייחודי לאלטרנטור....
:roll: :roll: :roll: 8)

נמרוד
12-01-05, 21:23
אתה רוצה לנצל את חום המדורה לייצור חשמל...

מה שאתה מציע, טורבינת קיטור לכל דבר, אכן שעשוע מחשבה נחמד. ללא ספק בר ביצוע, אבל יהיה מסובך, כבד ויקר יותר מכל גנרטור בנזין מעפן שאתה קונה היום בכמה מאות שקלים.

אבל חשבת בכיוון אחר? יש התקנים אלקטרוניים תרמואלקטריים שהופכים חום ישירות לחשמל. אותו דבר כמו מה שיש בצידניות הקירור הפשוטות, אבל הפוך. בצידניות יש רכיבים שמתפקדים כמשאבות חום, כשמזרימים בהם זרם הם מעבירים חום מצד אחד לצד השני. זה נקרה אפקט Peltier . תופעה הפוכה,אפקט seebek, הופכת חום לחשמל כפונקציה של הפרש הטמפרטורה בין שני הצדדים. החוכמה שלך היא למתקן עליהם בצורה כזאת שתגרום לצד אחד לקלוט את חום המדורה ולבודד את הצד השני כמה שניתן. הנצילות לא גדולה, כנראה שיש כאלו שיכולים לייצר 10-15 וואט בהפרש טמפרטורה של 100+ מעלות צלזיוס... למרות שנראה לי קשה לממש הפרש כזה. בכל מקרה אתה יכול לשים הרבה כאלו ג'וקים במקביל, ובהחלט לקבל הספק למכשירי אלקטרוניקה קטנים, או לטעון סוללה של פלאפון או כל מיני כאלו.

http://www.tellurex.com/img/SFAQ%20Figure%2014.gif

מכאן:
http://www.tellurex.com/12most.html

וכאן יש לך דף של קישורים לנושא:
http://www.peltier-info.com/info.html

איפה הקאץ'?

נצילות נמוכה מאד, כ5%, והצ'יפים TE לא זולים... בהחלט הגיוני הרבה יותר לקנות עוד כמה בטריות.

TANSTAAFL

itay-rover
12-01-05, 21:46
:) נמרוד תודה רבה על ההפניה,האמת שאת אפקט seabeack אני מכיר(סטודנט להנדסת מכונות,מה לעשות) וגם על הרכיבים הללו שמעתי ואכן כמו שאמרת הנצילות שלהם מאוד נמוכה וגרוע מכך המחיר שלהם גבוה מה גם שאני רוצה הספק דיי גבוה משהוא כמו 500 וואט וזאת בין היתר לצורך הפעלת מקרר שיש לי ברכב.נכון הרבה יותר פשוט וזול להשאיר את המנוע פועל אבל מטרת העיסוק המשוגע שלנו היא לא לתת פתרונות נקודתיים אלא לפתח כל מיני רעיונות משוגעים,מי יודע לאן נגיע בדרך לא?אני מניח שאני לא אגיע לנצילות של מעל 20 אחוז אבל מצד שני המאגר של המדורה ניתן לייחוס כאינסופי לדעתי. :roll:

zik5
12-01-05, 23:22
למה לא לנצל את חום המנוע ליצור חשמל לרכב???.....הפיכת אנרגית חום היא מסורבלת ולא כלכלית בדרך כלל,למרות שחום הוא תוצר לווי בילתי מוגבל,בתעשיה,או במיזוג אויר,ועוד

עודדוש
13-01-05, 11:29
שלום
דרך אגב "מנוע הקיטור" הראשון שהומצא היה לפני 2000 בערך והוא כלל סיר מים בו המכסה מורכב על ציר מרכזי ומהמכסה יוצאים שני צינורות (דומה לממטרות שהיו פעם, שהורכבו מצינור T כאשר יציאת המים בזוית הממטרה מסתובבת) ויציאת הקיטור סובבה את המכסה. המזל שבזמנו איש לא חשב איך לנצל זאת.
בשביל להטעין מצבר צריך בנוסף מגנט וסליל ועוד דברים כך שבסוף לא ישאר לך מקום לאוכל. :wink:
בשיטה שנמרוד הציע השתמשו במלחמת העולם השנייה להפעיל מכשירי קשר באזורים קרים מאוד. אני חושב לשידורים קצרים במכשירים ניידים ובכך פתרו את הצורך בסחיבת סוללות שהיו דיי כבדות אפילו ביחס למ"ק 77.
עודד

יקיר גרין
18-01-05, 16:37
יש לי רעיון לניצול חום מדורה לחימום אוהל!
צינור מתכת עבה (2 צול) באורך 2 מטר בערך, שוכב בבסיס המדורה כך שהמדורה נמצאת באמצעו.
בקצה אחד מחברים מאוורר קטן (כמו של מחשב) ובקצה השני מחברים צינור עבה, גמיש, לתוף האוהל ...
אפשר לשים פילטר בקצה החיצוני, ואת המאוורר למקם בתוך האוהל...
זה יעבוד?

zagi
18-01-05, 18:53
co2 יעיל מאוד בתוך האוהל , האוהל יהיה חם , אבל השינה תארך יותר מהמצופה .... :twisted: :twisted: :twisted:
שגיא .

עודדוש
19-01-05, 08:53
שלום
כדי לחמם אוהל יש שיטות רבות אבל אם הזכרת מדורה תנסה לחפור בור במקום בו יהיה האוהל ולפני השינה למלות אותו בגחלים לוחשות מהמדורה לחסות היטב, ולמקם את האוהל מעל.
עודד

עירא
19-01-05, 10:23
תגידו לי,
אתם לא נורמאלים? (ואני לא רוצה לשמוע תשובות מאיר אריאל שכאלו: "מה? אני לא נורמאלי ליהיות נראמאלי?")
מה קורה אין יותר אנשים מסכנים מהצונאמי לדאוג להם?
אחד סתם רוצה להמציא מנוע קיטור (אנחנו במאה ה-21, יש בטריות)
השני סתם החליט להתאבד בחניקה
והשלישי רוצא למות באש.
מה קרה? אין יותר חרמוניות, או שק"שים למינוס 20 מעלות שדואגים שיהיה לך חם גם אם אתה על הר בגובה 4K מושלג ומסביב ממש קר.
בארץ, בקיץ, ברוב חלקי הארץ מומלץ לישוטן על השק"ש ולא בתוכו (וזה ללא האוהל)
לעומת זאת בחורף, אם ניכנס לתוך השק"ש ונגדיל וניקח אוהל בכלל תענוג.
אני לא זוכר, למי יש את החתימה שהתרגום החופשי שלה לעברית הוא: "אם זה לא מקולקל, אל תתקן את זה"
אבל תקראו ותפנימו.
זה לא שאני נגד יצירתיות והרבה מאוד המצאות גאוניות יוצאות מרעיונות הזויים שכאלו, אבל דחילראבק.

עירא

ערן המסוקס
19-01-05, 11:27
co2 יעיל מאוד בתוך האוהל , האוהל יהיה חם , אבל השינה תארך יותר מהמצופה .... :twisted: :twisted: :twisted:
שגיא .

מה פתאום?
האויר העובר בצינור הוא אויר רגיל ולא תוצר שריפה. זה אויר נקי שנכנס בקצה הצינור הקר החיצוני, דרך הצינור שבתוך האש.

עירא, מה יש? יש פה רעיונות מעניינים. אני חשבתי לנתב את מערכת החימום הגזעי אצלי בג'יפ עם צינור שרשורי (של מייבש כביסה) לתוך האוהל. זאת למטרת חימום ראשוני לפני השינה, אחרת למחרת אתעורר בלי דלק.

יקיר גרין
20-01-05, 14:14
co2 יעיל מאוד בתוך האוהל , האוהל יהיה חם , אבל השינה תארך יותר מהמצופה ....
שגיא

חשבתי שהניסוח היה לא רע ... מתברר שטעיתי ... האוויר ישאב מחוץ למדורה.
לפחות ערן הבין ...

לא נורא, פעם הבאה ... בעצם לא תהיה ...

נמרוד
20-01-05, 20:00
חברים, בתור ממציאים אתם מסתכלים על העולם בדרך קצת עקומה לדעתי... צריך למצוא בעייה (האוהל קר, צריך חשמל לצורך מסויים....) שאין לה פתרון זמין (בטריות??? ולגבי לחמם את האוהל - בשביל זה אלוהים ברא אותם זכר ונקבה, לא?). ואז לפתוח אינטרנט ולמצוא שכבר פתרו את הבעיה הזאתי 10 פעמים. ואם במקרה, במקרה לא, אז להתחיל לחשוב על פתרון.

להסתכל על מדורה ולספור את ההספק המבוזבז, ולנסות למצוא רעיונות מה לעשות איתו... בעצם גם את הבעייה הזאת פתרו, עוד ב48'. זרקו פנימה תפוחי אדמה.

itay-rover
31-01-05, 21:24
:lol:
פיתוח נוסף לרעיון המקורי:
אתם בטח מכירים את האתר של המשוגע הזה שלקח מגדש טורבו של איזה דיזל גדול,והפך אותו למעין מנוע סילון כך שצד היניקה זה המדחס וצד הפליטה זו הטורבינה,בתור חומר דלק הוא השתמש בגז פחממני מעובה(גז בישול) וכתוצאה מההיתפשתות הפתאומית של הגז מהמיכל עקב הספיקה הגבוהה,טמפרטורת המיכל ירדה אל מיתחת לאפס והוא השתמש בזה לקירור הבירה שלו?
http://www.asciimation.co.nz/beer/
:roll: :shock:
עכשיו אני חשבתי לקחת מגדש טורבו כזה של מנוע דיזל קטן,ואת האוויר הדחוס היוצא מהטורבינה אני אעביר בתוך המדורה לפני הכניסה לטורבינה,וכך אני איישם את תהליך הוספת החום בלחץ קבוע,עד שהגזים החמים יתפשטו לי בטורבינה ואני אקבל עבודת ציר.
ניראה לכם שיש מספיק חום במדורה לדבר כזה? :?:

itay-rover
31-01-05, 22:16
האויר החם היוצא מהטורבינה=האויר היוצא מהמדחס

itayhi
03-02-05, 03:00
אגב, סתם אנקדוטה מהטיול האחרון...

לפני שאתם צולבים אותי, חברה שלי חולה במחלה מסויימת, כתוצאה מהמחלה מאוד מאוד מאוד קר לה... :roll:.
אמנם מחוץ לאוהל יש חרמונית, אבל בתוך האוהל? אאה!!!
אמנם ימי השק"שים עברו זה מכבר, ואנחנו ישנים על מזרון מתנפח עם סדין פוך וכרית, אבל עדיין...קררררררררררררררר

אז ככה, ממיר מתח, מכירים? יש ברכב? יופי :P
סדין חשמלי מכירים? יש בבית? אחלה 8) . שימו אותו ברכב :shock:
מישהו בדק פעם כמה חשמל צורך סדין כזה? אני אפתיע אתכם...
סדין יחיד של זק"ש צורך 69 וואט!
כן כן!!! פחות מהנורה בסלון.
הקיצר, אחד סדין חשמלי, אחד ממיר מתח, אחד כבל מאריך של 3 מטר (בערך, את תתפסו אותי במילה...).
והמצבר המסכן של הסמוראי מחזיק אותו דלוק כמה שעות טובות (משהו כמו 3 במקרה שלי) ועדיין מניע אח"כ...

ישנה כמו תינוקת....עד 9:00 בבוקר :lol:

בהצלחה לכם.

איתי

נמרוד
03-02-05, 09:32
אגב, סתם אנקדוטה מהטיול האחרון...

לפני שאתם צולבים אותי, חברה שלי חולה במחלה מסויימת, כתוצאה מהמחלה מאוד מאוד מאוד קר לה... :roll:.
אמנם מחוץ לאוהל יש חרמונית, אבל בתוך האוהל? אאה!!!
אמנם ימי השק"שים עברו זה מכבר, ואנחנו ישנים על מזרון מתנפח עם סדין פוך וכרית, אבל עדיין...קררררררררררררררר

אז ככה, ממיר מתח, מכירים? יש ברכב? יופי :P
סדין חשמלי מכירים? יש בבית? אחלה 8) . שימו אותו ברכב :shock:
מישהו בדק פעם כמה חשמל צורך סדין כזה? אני אפתיע אתכם...
סדין יחיד של זק"ש צורך 69 וואט!
כן כן!!! פחות מהנורה בסלון.
הקיצר, אחד סדין חשמלי, אחד ממיר מתח, אחד כבל מאריך של 3 מטר (בערך, את תתפסו אותי במילה...).
והמצבר המסכן של הסמוראי מחזיק אותו דלוק כמה שעות טובות (משהו כמו 3 במקרה שלי) ועדיין מניע אח"כ...

ישנה כמו תינוקת....עד 9:00 בבוקר :lol:

בהצלחה לכם.

איתי

אלוהים, בן אדם, אתה מרים להנחתות!!!

כל הכבוד לכל החברים המכובדים שמתאפקים.

:lol:

itay-rover
31-03-05, 21:26
:roll: :idea: היי!!
בקשר לרעיון המקורי של ניצול חום המדורה לטובת הטענת המצבר בחניית לילה,חשבתי על שלב בניים:
מכירים את הסירנות האדומות בכל בסיס צבאי? :P
אז חשבתי לקחת אחת כזו ולעשות לה התקן חיבור מהיר לאלטרנטור הרכב(כמובן שזה כולל מערכת ניתוק של הנעת האלטרנטור מהמנוע)ואז אים חלילה עד הבוקר באם המצבר התרוקן אזיי "מחוללים" משהוא כמו עשר דקות להערכתי והכל בסדר או לחילופין "מסנג'רים" או שעושים "סבב חילול" במהלך הערב!!!!

השאלה שלי היא היכן ניתן להשיג סירנה כזו,וכמובן דעתכם האים זה לא "הזוי" :twisted: מידי? :wink:

נמרוד
01-04-05, 01:21
:roll: :idea: היי!!
בקשר לרעיון המקורי של ניצול חום המדורה לטובת הטענת המצבר בחניית לילה,חשבתי על שלב בניים:
מכירים את הסירנות האדומות בכל בסיס צבאי? :P
אז חשבתי לקחת אחת כזו ולעשות לה התקן חיבור מהיר לאלטרנטור הרכב(כמובן שזה כולל מערכת ניתוק של הנעת האלטרנטור מהמנוע)ואז אים חלילה עד הבוקר באם המצבר התרוקן אזיי "מחוללים" משהוא כמו עשר דקות להערכתי והכל בסדר או לחילופין "מסנג'רים" או שעושים "סבב חילול" במהלך הערב!!!!

השאלה שלי היא היכן ניתן להשיג סירנה כזו,וכמובן דעתכם האים זה לא "הזוי" :twisted: מידי? :wink:

לא הבנתי בשביל מה הסירנה.

תרתך אום משושה ממורכז לאלטרנטור. בדיוק מול ציר האלטרנטור, תבצע חור ברדיאטור(ים), כמובן שאתה תדאג לאטום אותו כמו שצריך ולבטל את כל השורות שעברת דרכם. עכשיו תארגן לך מנואלה מאולתרת משני מאריכים ארוכים וידית כוח, ועם בוקסה שמתאימה לאום המרותך, תכנס מהחזית ותסובב את האלטרנטור.

בעצם, אם כבר אתה מכניס מנואלה לחזית של הג'יפ, תחבר אותה ישירות לקראנק ותניע את המנוע, כמו בג'יפים של פעם, ותן למנוע לטעון את המצבר. :wink:

lizard
01-04-05, 01:39
או שתתקין קיקסטארט.
יכול להיות משעשע לראות מישהו שמניע את הג'יפ שלו בקיקסטארט.

בצחוק כן? ברור לי שבשביל להניע אוטו בשיטה כזו צריך חתיחת קיק :-)

itay-rover
01-04-05, 09:33
:evil: אים לא שמתם לב אז אכן מדובר בג'יפ של פעם!!!!!(לנד רובר109 סידרה 2a שנת ייצור 1966)וכבר יש לי חור יפה בשילדה לכיוון ה"קרנק" ואפילו על ה"קרנק" מותקנת אום עם ראש למנואלה!!! אבל האמת שזה מיועד רק לכיוונונים וקשה לי להאמין שזה למטרות הנעה.....והיעוד האמיתי של פתח זה בשילדה הוא לטובת גל הינע שיוצא מהמנוע(אופציונלי) לטובת כננת,רתכת,משאבת מים,משאבה הידראולית..........וכו'.

בכל מיקרה בחזרה לעינייננו,אם לא הסברתי נכון,הסיבה שאני מחפש "סירנה"כזו היא בשביל לקחת ממנה את התימסורת שכן,לדעתי על מנת להגיע לנקודת הנצילות המירבית של האלטרנטור אני צריך להניע אותו במשהוא כמו 4500-5000 סל"ד דבר שאין סיכויי שאצליח לבצע בהנעה ישירה מהיד!!!! :roll:

זאביק
01-04-05, 09:59
לא שאני רוצה לרפות את ידיכם,
(אתם מספקים לי שעשועים רבים :P :twisted: )

לא יותר פשוט להכניס שני מצברים לתוך הרכב ?
אפילו שלושה ?
עם אלטרנטור חזק . . . .

ערן המסוקס
03-04-05, 08:26
אם המצבר גמור אתה יכול לסובב את האלטרנטור עד מחר.. האלטרנטור צורך זרם בשביל לעבוד.. אם המצבר עוד לא ריק אז בסדר.. ותצטרך לשים את הסוויץ' במצב ON.

itay-rover
03-04-05, 11:14
:D סבבה!!
אני לא מתכוון לחכות עד שהמצבר יתרוקן,בניתי מעגל מנתק מצבר מרגע שהמתח יורד
מתחת ל-11.5 וולט.
לפי התגובות אני מבין שהעיניין במערכת כזו לא כל כך גדול :evil: אוליי אתם צודקים והרבה יותר פשוט להניע את המנוע כל שעתיים לרבע שעה :twisted: !!!!!

נמרוד
03-04-05, 11:29
אני לא מבין את ההגיון.

בכל מקרה כמות האנרגיה המקסימלית שתצרוך במהלך החנייה תהיה קיבולת של מצבר אחד. אז במקום לבנות מערכת טעינה חדשה, פשוט תתקין מצבר שני, שנועד ללילה (כדאי מאד שיהיה מצבר פריקה עמוקה, כי מצבר רגיל לא ישרוד הרבה מחזורים של ריקון מלא). למה לייצר משאבה נוספת, כשמה שאתה צריך זה מאגר גדול יותר?

itay-rover
05-04-05, 09:21
:roll: :roll:
קראתי קצת על מצברי פריקה עמוקה.....אכן נישמע פיתרון מענין-תודה! :wink: אבל:
משום מה יכול להיות שזה סתם קיבעון מטומטם שלי לא בא לי לסחוב איתי עוד מצבר ויותר מאתגר אותי לבנות מערכת הנעה לאלטרנטור הקיים זה פשוט ניראה לי יותר אלגנטי.
מתי אני מתכנן לעשות את זה?זו השאלה הכי קשה בכל העסק!!!!! :evil: :evil:

eran4x4
05-04-05, 11:23
באשר אלטרטור מת מצבר שני יעזור לך, מנועלה להעת המונע אולי תעזור לך (בדיזל טיפש תעזור יותר), מנועלה לסיבוב האלטרטור ממש לא תעזור.....

eran4x4
05-04-05, 11:29
הנון בק"ב נדפקה....

צריך להיות

כאשר אלטרנטור מת מצבר שני יעזור לך, מנועלה להנעת המנוע אולי תעזור לך (בדיזל טיפש תעזור יותר), מנועלה לסיבוב האלטרנטור ממש לא תעזור.....

ג'אמט סטארט זו גם אופציה סבירה.

נמרוד
06-04-05, 15:08
:roll: :roll:
קראתי קצת על מצברי פריקה עמוקה.....אכן נישמע פיתרון מענין-תודה! :wink: אבל:
משום מה יכול להיות שזה סתם קיבעון מטומטם שלי לא בא לי לסחוב איתי עוד מצבר ויותר מאתגר אותי לבנות מערכת הנעה לאלטרנטור הקיים זה פשוט ניראה לי יותר אלגנטי.
מתי אני מתכנן לעשות את זה?זו השאלה הכי קשה בכל העסק!!!!! :evil: :evil:

טוב, בוא נזרום איתך...

בנאדם שמסובב ידית מול התנגדות קבועה של 100 ניוטון מטר, בקצב של סיבוב בשנייה, מייצר 100W, מספיק לנורה. מצבר של רכב יחזיק נורה של 100W כל הלילה... אם כל מה שאתה מייצר זה 100W, אתה תצטרך לסובב כל הלילה בשביל לטעון את המצבר. וזה בחושך. רחוק מאד מההערכה שלך "10 דקות".

100 ניוטון מטר זה מומנט מכובד, זה מה שאתה סוגר בכריכות הסופיות של בורג יובולט בקפיצי עלים. תחשוב על לסגור כל הלילה, בורג אחרי בורג אחרי בורג... אלוהים אדירים(אגב, בחיל השריון העינוי-הסיני הזה קיים, ונקרא "החלפת הינע סופי").

מנגנון התמסורת והמכשיר שממיר את האנרגיה לחשמל, דינמו או אלטרנטור או מה שלא יהיה, לא משנה בכלל, הם רק מכניסים הפסדים שיורידו את מה שנכנס למצבר בכמה עשרות אחוזים.

נמרוד
06-04-05, 15:20
אגב, בשביל עוד קצת קנה מידה - 750 וואט זה כוח סוס. אם היה לך סוס, שמושך יצול מסתובב כזה של תחנת קמח, בהספק המירבי שלו, היה לוקח לו בדיוק שעה לטעון מצבר רגיל של 63AH. תיאורטית, לפני הפסדים.

itay-rover
06-04-05, 15:35
:cry: :cry:
טוב אוקיי שיכנעת אותי,לפחות עוד לא התחלתי לבנות את זה :? .......אני אחזור לרעיון המקורי של טורבינה, :idea: או שאני פשוט אבנה ממסר שמניע את הרכב לרבע שעה כל אימת שהמתח יורד מתחת לערך מסוים שאקבע? :D ,אבל זה נגד העיקרון המרכזי של הרעיון-לנצל חום קיים-מדורה-אוף!!!!

-->