PDA

צפייה בגרסה מלאה : מצפן אלקטרוני והשפעות מגנטיות

asafk
11-11-11, 09:41
מצפן אלקטרוני - למשל כמו זה שמובנה בתוך מכשירי GPS קטנים - עד כמה הוא מושפע מגופים מתכתיים? במילים אחרות - האם אני יכול לצפות שבניווט רכוב מצפן כזה יהיה לא מדויק וידרוש קיזוז כמו מצפן מגנטי רגיל? הרי בסופו של דבר בתוך המצפן האוקטרוני יש רכיב מגנטי..?

אסף.

boaz avrahami
11-11-11, 10:04
היי אסף,
מצפן דיגיטלי פשוט מושפע מגנטית.
תיקון סטיה בין צפון אמיתי במגנטי קיים לעיתים במצפנים דיגיטלים פשוטים.
תכונה שלכאורה קל לייצר ויש לבדוק במפרט המכשיר.

מצפן דיגיטלי ללא השפעה מגנטית הוא כזה המבוסס על מספר מקלטי gps במרחק סויים והמצפן מחשב את הכיוון על פי הייחוס בין המקלטים.

משמש לאפליקציות צבאיות או אוויריות מיוחדות וניתן להשיג כאלו למיטב זכרוני גם בארץ( לפחות לפני כמה שנים היה)

גימל4
11-11-11, 18:00
אכן המצפן האלקטרוני שיש במכשירי GPS נתון לאותן בעיות כמו במצפן מגנטי.
1. סטיה של הצפון המגנטי לעומת הצפון האמיתי - בארץ זו סטיה קבועה של כארבע מעלות
2. סטיה מגופים מתכתיים - הסטיה הזו יכולה להיות משמעותית מאד (עשרות מעלות).
בנוסף לנ"ל במצפנים אלקטרוניים יש עם הזמן זליגה ביחס לצפון המגנטי. גם הסטיה הזו יכולהל היות משמעותית ולכן מומלץ לכייל אותם כל מספר שבועות.

תכנת TwoNav מבצעת תיקון לבעיות הללו במכשירי ניווט עם GPS ומצפנים אלקטרוניים (אבנטורה, אייפד...).
בזמן תנועה הכיוון נלקח מה GPS, ובזמן עמידה הכיוון נלקח מהמצפן האלקטרוני

Pageup
11-11-11, 20:58
הסטייה לא קבועה, הסטייה גדלה כל הזמן.

ד ו ר ו ן
12-11-11, 09:57
מצפן אלקטרוני - למשל כמו זה שמובנה בתוך מכשירי GPS קטנים - עד כמה הוא מושפע מגופים מתכתיים? במילים אחרות - האם אני יכול לצפות שבניווט רכוב מצפן כזה יהיה לא מדויק וידרוש קיזוז כמו מצפן מגנטי רגיל? הרי בסופו של דבר בתוך המצפן האוקטרוני יש רכיב מגנטי..?אסף.אסף,כמו שכבר נכתב, חלק מהמצפנים המגנטיים הם לא באמת מצפנים אלא תצוגה שנגזרת מנתוני gps ולכן אתה קודם צריך לדעת מה יש לך ביד.שיטה פשוטה היא להכנס לחלל שאתה בטוח שאין בו קליטה ולנסות להפעיל את המצפן, אם הוא לא מתפקד אז זה לא מצפן אמיתי.בנוסף, הסטיי המגנטית ממש לא קבועה ומשתנה כל הזמן, רק שהמשמעות לסטייה תלויה מאד בטווח ליעד (לטיסה טרנס אטלנטית זה יותר בעייתי מאשר ניווט בנגב..)

asafk
12-11-11, 19:51
בניווט רכוב רגיל עם מצפן, אני בד"כ בתחילת הנסיעה יושב ברכב מדומם ולוקח אזימוט, אח"כ מניע ולוקח אזימוט שוב, ואז יוצא מהאוטו, מתקדם כמה מטרים, ולוקח שוב אזימוט. אז אני רושם לי בגדול ליד המפה כמה לתקן עם מנוע מותנע ומדומם, ולדרך.
מכשיר GPS כמו Foretrex 401 כולל בנוסף ל GPS גם מצפן דיגיטלי. זו דוגמה של מכשיר המיועד להיות מכשיר להולכי רגל, לא לניווט רכוב, אבל יכול לשלמש כעזר ניווט גם ברכב. כמוהו יש עוד כמה דגמים. הסתכלתי בכמה מכשירים כאלו (עוד לא קניתי) ולא הצלחתי להבין אם הם מתקנים את עצמם על פי הGPS או לא. אם אני מניח שלא, אני יכול להמשיך להשתמש במצפן המובנה כמו מצפן רגיל. היתאון הוא שבזמן נסיעה כשיש קליטה, הGPS עובד בתור מצפן מדוייק. וכאשר עומדים או אין קליטה - יש מצפן רגיל עם תיקוני הסטיות ה"ידניים". נשאר רק לבדוק אם יש תיקון אוטומטי או לא.
במאמר מוסגר - השימוש שלי ב GPS הוא רק בתור מצפן בזמן נסיעה, בנוסף או במקום המצפן המגנטי, ולאימות של מה שאני חושב מול המפה. אני לא מטעין צירים ולא עושה GOTO ליותר מנקודה אחת כל פעם, בד"כ נקודה שצריך לחבור בה למישהו שאני לא סומך על היכולת שלו לתאר לי איפה הוא נמצא.

אסף.

PW
12-11-11, 20:16
בניווט רכוב רגיל עם מצפן, אני בד"כ בתחילת הנסיעה יושב ברכב מדומם ולוקח אזימוט, אח"כ מניע ולוקח אזימוט שוב, ואז יוצא מהאוטו, מתקדם כמה מטרים, ולוקח שוב אזימוט. אז אני רושם לי בגדול ליד המפה כמה לתקן עם מנוע מותנע ומדומם, ולדרך.
מכשיר GPS כמו Foretrex 401 כולל בנוסף ל GPS גם מצפן דיגיטלי. זו דוגמה של מכשיר המיועד להיות מכשיר להולכי רגל, לא לניווט רכוב, אבל יכול לשלמש כעזר ניווט גם ברכב. כמוהו יש עוד כמה דגמים. הסתכלתי בכמה מכשירים כאלו (עוד לא קניתי) ולא הצלחתי להבין אם הם מתקנים את עצמם על פי הGPS או לא. אם אני מניח שלא, אני יכול להמשיך להשתמש במצפן המובנה כמו מצפן רגיל. היתאון הוא שבזמן נסיעה כשיש קליטה, הGPS עובד בתור מצפן מדוייק. וכאשר עומדים או אין קליטה - יש מצפן רגיל עם תיקוני הסטיות ה"ידניים". נשאר רק לבדוק אם יש תיקון אוטומטי או לא.
במאמר מוסגר - השימוש שלי ב GPS הוא רק בתור מצפן בזמן נסיעה, בנוסף או במקום המצפן המגנטי, ולאימות של מה שאני חושב מול המפה. אני לא מטעין צירים ולא עושה GOTO ליותר מנקודה אחת כל פעם, בד"כ נקודה שצריך לחבור בה למישהו שאני לא סומך על היכולת שלו לתאר לי איפה הוא נמצא.

אסף.
יקירי:
במכשירי GARMIN תצוגת המצפן מחושבת לפי הפרש המיקומים - ולא לפי השטף המגנטי. על כן אין כל משמעות להדממת מנוע, יציאה מהרכב ושאר פעולות. מייד אחרי הדלקת המכשיר לא תהיה תצוגת כיוון. (אם היה מצפן הפועל על שטף מגנטי היית רואה כיוון מייד). שב ברכב, הדלק את המכשיר וראה שקודם המכשיר משיג "FIX" ראשון. עדיין לא תראה כיוון, רק אחרי שתתחיל לנוע ויש לו כיצד לחשב הפרש מיקומים. לפני תנועה, תוצג ברירת המחדל של אזימוט 0 - או אם הכנסת בהגדרות את ההפרש בין הצפון האמיתי למגנטי - את ההפרש המתוכנת / מקונפג. אחרי התנועה, בעצירה - ישמר הכיוון המחושב האחרון עד לתנועה הבאה שבה הוא יחושב מחדש באופן רציף - או עד כיבוי המכשיר.
PW

נ.ב.
האם אתה מכיר את הבאג ב - 401?

asafk
12-11-11, 20:50
P,

א. יש מצפן "אמיתי" מובנה בנוסף לתצוגת צפון לפי GPS המוכרת. יש גם ברומטר במכשיר הזה ספציפית, אם זה מעניין מישהו. ויש מצב תצוגה במיוחד בשבילו. דביל דביל, אבל לא צריך להגזים. מצפן GPS אני מכיר.
ב. הבנתי שיש תיקון לבאג (של הסטיה ברשת USER אם אליו אתה מתכוון). אם זה המכשיר שייבחר, אני אבדוק קודם.

אסף.

PW
12-11-11, 21:35
P,

א. יש מצפן "אמיתי" מובנה בנוסף לתצוגת צפון לפי GPS המוכרת. יש גם ברומטר במכשיר הזה ספציפית, אם זה מעניין מישהו. ויש מצב תצוגה במיוחד בשבילו. דביל דביל, אבל לא צריך להגזים. מצפן GPS אני מכיר.
ב. הבנתי שיש תיקון לבאג (של הסטיה ברשת USER אם אליו אתה מתכוון). אם זה המכשיר שייבחר, אני אבדוק קודם.

אסף.
יקירי,
א. המצפן "האמיתי" והחיווי במעלות - שניהם מקבלים את אותו נתון מחושב. לעניין הברומטר, נתון הכיוון ה - "GPS - סי" המחושב הוא נתון מדוייק. הגובה ה - "GPS - סי" מי כמוך יודע שממש ממש לא.... על כן היתירות הזו במכשירי הפורטראקס והגקו זצ"ל.
ב. זו בדיוק כוונתי. מה הבנת לגבי התיקון לבאג?

asafk
12-11-11, 21:58
P

א. לא הבנתי. יש מצפן אלקטרוני, מגנטי, לפי מה שאני מבין. לא רק צפון מחושב.
ב. ראה:

Ver. 2.60 - 10/26/2011

Fixed two Norths being displayed on the compass when the language is set to Polish.
Fixed possible shutdown on timer setup when the language is set to German.
Fixed inability to modify North Reference when set to User.
Improved calculations for total ascent/descent.
(This version can be downloaded from: Garmin Support Download Section (http://www8.garmin.com/support/agree.jsp?id=4759))

Ver. 2.40 - 09/02/2010

Waypoints now store the date and timestamp when the waypoint is saved.
Fixed issue with the user datum.

Ver. 2.30 - 05/14/2010

Added ability to manually set the UTC offset.
Added ability to import heartrate and cadence information with track data.
Fixed user grid datum to use custom grid settings.

Ver. 2.20 - 12/14/2009

Fixed excessive startup time when numerous tracks are loaded into the unit.
Improved behavior of the time field when it is added to the compass page.
Removed data fields from Foretrex 301 that require an altimeter.
Fixed improper drawing of routing lines when navigating to a point or along a route.
Corrected an issue when editing the position of a waypoint.

אסף.

PW
12-11-11, 22:43
יקירי:
זה בסדר. אתה שאלת על ה - 401, אני עניתי על ה - 101....
ב - 401 יש מצפן מגנטי. הוא בשימוש כאשר המכשיר סטאטי או כאשר הוא נע במהירות נמוכה (המתאימה למהירות הליכה).
כאשר התנועה מהירה יותר המחכשיר מזהה שהוא "רכוב" ועובר לכיוון מחושב לפי מיקומים.
מה ידוע לך על תיקון הבאג?

asafk
12-11-11, 23:45
שהוא תוקן באחד מעדכוני התוכנה.
שווה בדיקה מול היבואן.

אסף.

-->