PDA

צפייה בגרסה מלאה : התקנת גופנים בעברית במכשיר GPS סיניים ללא עברית

erezgur
21-11-11, 22:59
שלום,

אחת השאלות שצצות מדי פעם כאן ובמקומות אחרים (כולל פעמים רבות בה"פ) הינה כיצד להתקין פונט עברי על מכשיר wince המגיע ללא עברית.
(למשל מכשירי GPS יעודיים, PNA או PND כפי שהם נקראים בצורה כללית, שמקורם בסין והם פופולריים למדי לקונים מאיביי, דילאקסטרים ודומיהם). במכשירים כאלו לעיתים אנו מגלים במקום אותיות בעברית "מלבנים"/"ריבועים"....

מאחר ורכשתי לאחרונה מכשיר כזה עם winCE 6.0 והזדמן לי להתקין פונט עברי עליו, אתאר כאן את השלבים שביצעתי.

הערות כלליות:

1. כפי שציינתי לא פעם - התמיכה בעברית מורכבת ממספר חלקים - היכולת להציג פונט בעברית, מקלדת עברית, כתיבה מימין לשמאל והצמדה לימין, "עברית לוגית". כאן אפרט אך ורק את הדרך בה הוספתי גופן עברית (פונט) למערכת.

2. מכשיר ה- PND/PNA בד"כ מגיעים כמערכות "סגורות", כלומר שלא ניתן בקלות להריץ עליהן תוכנות שלא הגיעו עם המכשיר. בד"כ המכשירים הסיניים המדוברים כן מגיעים עם אפשרות ליציאה למערכת ההפעלה או לפחות לסייר הקבצים כדי להפעיל תוכנה אחרת.

3. תוכנת ActiveSync של מיקרוסופט למ"ה WinXP מאפשרת חיבור והתקשרות למכשירי WINCE או Windows Mobile המחוברים למחשב באמצעות כבל USB (בד"כ). (בחלונות 7 הוחלף ה- ActiveSync ב- Windows Mobile Device Center WMDC (מקווה שכך היא נקראת) והפתרון צריך לעבוד בצורה דומה אך לא ניסיתי).

4. התהליך שביצעתי עושה שימוש בחיבור ActiveSync ותוכנה המאפשרת גישה לרגיסטרי של ה- PND מהמחשב אליו הוא מחובר באמצעות activeSync - CeRegistryEditor - זוהי תוכנה חינמית שניתן למצוא בקלות באינטרנט.

5. הערה חשובה - התהליך המתואר כאן כולל שינויים ב-PND ולכן חשוב מאד לגבות היטב את ה- PND באמצעות העתקת כרטיס הזיכרון, גיבוי ע"י יצירת image בעזרת כלי ה- activeSync וגיבוי מלא של ה- registry בעזרת התוכנה CeRegistryEditor. גם לאחר כל הגיבויים הללו ייתכן והתהליך המתואר בהמשך עלול לגרום לפגיעה במערכת ההפעלה של ה- PND עד כדי הוצאתה מכלל שימוש ללא יכולת להשמישה אח"כ. לכן מי שיפעל בהתאם לצעדים שאני מתאר בהמשך - עושה זאת על אחריותו המלאה ולא אוכל לקבל על כך אחריות וגם לא לנסות ולסייע - קחו זאת בחשבון לפני שאתם מנסים לשנות משהו.

הסבר כללי:
כפי שכתבתי מספר פעמים בעבר - ניתן להשתמש בגופני true type של חלונות XP/חלונות 7 גם על מכשירי ה- PND. לכן השיטה מסבירה כיצד ניתן להעתיק קובץ כזה (אני בחרתי tahoma) מהמחשב אל ה- PND.
כאשר ה- wince עולה בין השאר נטענים קבצי הפונטים ל-ROM ומערכת ההפעלה משתמשת בהם. אין לנו אפשרות לגעת בקבצים אלו כאשר המערכת למעלה, אבל נוכל להשפיע בעזרת הרגיסטרי על הקבצים הנטענים ומשמשים את מערכת ההפעלה.

התהליך שביצעתי:
א. חיבור והפעלת ActiveSync בין המחשב ל- PND.

ב. העתקת קובץ הפונט מהמחשב לתיקייה/גרטיס על ה- PND. אצלי העתקתי ל- \ResidentFlash אבל באותה צורה ניתן להעתיק ל- SDcard או ל- StorageCard (לפי שמו של אמצעי האחסון במכשיר שלכם).

ג. מפעילים את ה- CeRegistryEditor ובעזרתו עושים שינויים קלים ברגיסטרי של ה- PND. מי שלא מבין את השורות הבאות - שלא ינסה לבצע אותן.

1) אם לא קיים, מייצרים את המפתח [HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ FontPath]

2) מתחת למפתח זה מייצרים את הערך "FontPath" = "\ResidentFlash\Fonts" (כאשר ה- ResidentFlash הוא כאמור הכרטיס/דיסק וה- "Fonts" הינה התיקייה אליה העתקנו את קבצי הפונט מהמחשב. הגדרה זו מגדירה ל- WINCE היכן לחפש את קובץ הפונט של המערכת).

3) אני לא בטוח שהצעד הבא אינו מיותר, אבל שיניתי גם את ההגדרה תחת המפתח [HKEY_LOCAL_MACHINE\System\Explorer\Shell Folders] כך שיכיל את הערך:
"Fonts=\RsidentFlash\Fonts"

ד. שומרים את השינויים (מהתוכנה), מנתקים את ה- PND ומאתחלים אותו. אם הכל הלך כשורה - ייטען כעת קובץ הפונט עם העברית ותוכלו להציג אותיות בעברית ב- PND.

ארז גור

gmike
26-11-11, 19:50
ארז, תודה רבה!
היום אחרי כמה נסיונות, סוף סוף עובד.
אני עובד עם עמוד ענן, והעברית לא מושלמת,יש טקסט הפוך, גם אחרי שהפעלתי "reverse hebrew"
יש משהו נוסף שאפשר לעשות?

מיכאל.

erezgur
07-12-11, 22:17
יש רמזים מיואב רופא לגרסא מעט טובה יותר לתיקון בעיות אלו.
אין לי מועד

ארז גור

-->