PDA

צפייה בגרסה מלאה : ידע כללי בנושא שיפוץ קיר תומך בין חצרות

lizard
25-11-11, 15:54
בחצר של ההורים שלי יש הפרשי גובה בין החצר שלהם לחצר של השכנים, כמעט 2 מטר.
הקיר התומך (שמונע מן הסתם מהאדמה של החצר של ההורים שלי להשפך לחצר של השכנים) עושה רושם של עומד לקרוס.
יש לו נטייה מורגשת מאוד כלפי חוץ והחשש שהוא יקרוס עם יהיו גשמים חזקים מאוד.

איך מתקנים דבר שכזה? אני מניח שפשוט בונים קיר חדש אבל איך מונעים מהאדמה להשפך? צריך לחפור את כל האיזור?
על הקיר עצמו צריך לעשות יסודות? אני מניח שאם כבר נעשה אז זו תהיה יציקה לכל האורך, מדובר על 30 מטר בערך.

הקיר הנוכחי בנוי מאבנים ובטון שחזיק אותן. אני לא יודע אם בכלל יש בו ברזלים.

אשמח להסברים. פשוט אם אני מביא קבלן שיעשה את זה אני רוצה לדעת שהוא לא מסבן אותי עם שטויות.

תודה

טל חסיד
25-11-11, 19:02
מכוון שאין את כל הנתונים המדויקים, היתי ממליץ לך לפני שאתה מביא קבלן והוא מסבן אותך ועוד כמה שנים הבעיה תחזור אז תביא לפני הכל מהנדס בנין שיעשה לך תוכניות כמו שצריך ולפי התוכנית גם לקבל מספר הצעות מחיר ממספר קבלנים אם המלצות בלבד (לא הכי זול).

טל

baloo
25-11-11, 19:35
יש 3 אפשריות שאני יכול לחשוב עליהם

1. יציקה של קיר בטון עובי 20 ס"מ עם ברזל ( פתרון סביר מינוס יחזיק מעמד כמה שנים טובות)

2. אופציה שנייה יציקת קיר בטון עבה (40 ס"מ) עם ברזל יחזיק מעמד הרבה זמן .

3. הפתרון המקצועי : קיר בטון עובי 20 ס"מ בצורת ר הפוכה עם ברזל מסודר נכון ... (החפירה לביצוע הקיר בשטח די גדול)

איתי

idanw
25-11-11, 20:09
בדיוק היתה לי את אותה בעיה.
חששתי שתישפך האדמה (במקרה הזה לרחוב) - שברנו בכל זאת את הקיר, וכמעט שלא נשפכה אדמה. (מדובר בקיר שנבנה בשנות החמישים...)
נבנה קיר בלוקים עם חגורות בטון מעל, מתחת ולגובה כל 1.5 מטר.
מקסימום תישפך מעט אדמה, תחזיר אותה - זה יהיה פשוט וזול בהרבה מלחפור את כל הגינה.

עידן

hogi
25-11-11, 21:49
א. זו גדר בין ההורים לבין השכנים. האם השכנים שותפים להוצאה?
ב. לא אמרת איזו קרקע זאת. למעט חול, רוב הקרקעות לא נוטות להשפך סתם כך מאחר והן מהודקות משנים של גשמים ומשקל עצמי. בכל מקרה שפיכת האדמה לא תהיה החלק היקר בפרוייקט.
ג. מהנדס ורק מהנדס! זה לא עלות גבוהה בתוך כל הפרויקט והנסיון שלי מראה כי כל קבלן שתביא יתן לך רעיון אחר לתמיכה ולחומרים [חלקם רעיונות נכונים, חלקם שטויות], אבל מהנדס מבין את הבעיה ואת המשמעות שלה תוך התיחסות לסוג הקרקע וכו. לא אחראי מצד אף אחד מאיתנו, שבוודאי לא ראו את המקום, להגיד לך מה לעשות. קיר בטון של 20 סמ' ושל 40 סמ' זה הבדל קטן של מחיר כפול. קיר בטון זה נחמד, אבל איזה יסוד צריך? באיזה עומק? אולי צריך כלונסאות?

אני רואה שאתה מהמרכז - עבדתי עם מהנדס מאיזור נס ציונה, אם תרצה את הטלפון שלו. גם המלצה לקבלן לא זול אבל מקצועי ואחראי אני יכול לתת לך, אם תרצה. [שניהם לא חברים, לא משפחה, אבל יש לי נסיון טוב איתם.]

lizard
25-11-11, 22:32
הקיר החזיק יותר מ30 שנה, הוא עדיין לא התפורר אבל נוטה (מחר אשים תמונות) לדעתי 20 ס"מ + ברזל זה יספיק לעוד 30 שנה.
האדמה היא אדמת חמרה, אדמת שדה למיטב ידיעתי, למרות שיש סיכוי למצוא הפתעות כמו קרשים, זבל וכדומה. אני מאמין שלא אבל אי אפשר בוודאות לדעת. אני לא יודע אם ההורים שלי מלאו את השטח או שהוא היה ככה ממקודם. אני אשאל.

אני אתייעץ עם קבלן שאני עובד איתו. להביא מהנדס רק בשביל זה נראה לי אוברקיל רציני אבל נראה מה הקבלן יאמר.
לדעתי השכנים לא ישתתפו אבל אני אשאל.

hogi
25-11-11, 23:33
מה זאת אומרת 'לא ישתתפו'?
אל 'תשאל' אותם. תודיע להם. באדיבות, נחמדות, חיוך ונחרצות.
זו גדר משותפת?
יש לנו לפחות עו"ד אחד כאן בפורום שיכול להאיר את הנקודה הזאת [ואת המשמעות הכלכלית שלה מבחינת עלות הפרוייקט].

חמרה זה טוב. מצד אחד היא מספיק חזקה ולא נוטה להתפורר. מצד שני היא מתנקזת היטב ולא מחזיקה מיים או 'מתנפחת' בחורף.
כשחפרתי את חדר העבודה שלי במשך למעלה משנה [שני דליים, את חפירה. אולדסקול...] , כולל חורף, באדמת חמרה, לא היתה לי אפילו התמוטטות אחת

טל חסיד
25-11-11, 23:41
שאלת שאלה בשביל לקבל חוות דעת מאנשים אם ניסיון, בשביל לקבל הצעת מחיר מדוייקת בלי הפתעות אתה חייב קודם כל תוכנית מהנדס מופרטת לביצוע העבודה למרות שלך זה ניראה פשוט כי אתה לא מבין בזה.
עוד משהו שתיקח בחשבון לקיר תומך בסדר גודל כזה אתה חייב היתר הריסה ובניה מחדש, מניסיון ! כדאי מאד לטובת הוריך אם הם לא רוצים בעיות משפטיות.
יש רשויות ומועצות מקומיות שאף ידרשו ממך לפני מתן היתר בניה מסוג כזה ערבות בנקאית מכיוון שחלק מעבודות הבניה הם מחוץ לשטח שלך.
ניירת להיתר דומה עלתה לי בסביבות 2000 2500 ש"ח + מעבדת בטון עוד 800 ש"ח ערבות בנקאית עולה עוד כ400 ש"ח

בהצלחה טל

lizard
26-11-11, 12:57
בדקתי את הקיר הקיים. דבר ראשון הוא בקושי בגובה מטר, כנראה שעם השנים אני גדלתי והוא שקע או שהשכנים מלאו אדמה.
חוץ מזה למרות הנטייה הוא עושה רושם יציב.

אני אביא קבלן לצרכי ייעוץ אבל לא נראה לי שאשקיע בבנייה חדשה בקרוב (לפחות אני מקווה) גם אם הוא יקרוס זאת לא תהיה קטסטרופה כמו שחשבתי.

תודה לכל מי שניסה לעזור.

BackDoorMan
26-11-11, 13:25
אתה יכול לחזק אותו עם תמוכות בצורת משולשים שאפשר לרתך מרלסים ולחבר ביחד, יתן לך עוד איזה עשר שנים שקטות אם לא יותר ובמחיר זול יותר מהייעוץ.

lizard
26-11-11, 14:31
אני לא בטוח שאני מבין למה אתה מתכוון.

BackDoorMan
26-11-11, 15:42
טוב אני לא מומחה בסקצ'אפ, זה הנסיון הראשון שלי בתוכנה, אז בגדול התכוונתי למשהו כזה, רק שבמקום פלחים יהיו רלסים והחלק התחתון יהיה שקוע באדמה.
ויהיה יותר ממשולש אחד שיוחבר לשני ע"י קורה/רלס אופקי.

אם רוצים יותר חוזק, אפשר לרתך 2 קורות אופקיות, לפחות במקומות המועדים לקריסה, ואם רוצים להיות עוד יותר אפיפיורים אפשר להעביר
מוטות ברזל (צריך שייבות מתאימות בחורים) דרך חורים שיקדחו בקיר לצד השני ולעגן מהצד השני עם קורה אופקית צרה ודקה יותר.
http://i223.photobucket.com/albums/dd162/zx16v/lizardwall.jpg
וברלס מסיבי אני מתכוון למשהו כזה :
http://i223.photobucket.com/albums/dd162/zx16v/P1000738.jpg

מויש
26-11-11, 21:52
מומלץ לבדוק את מצב פתחי הניקוז שיש בקיר ( אם יש ) , לפי התקן צריך פתח בקוטר 4" כל 2מ"ר .
במידה ואין פתחי ניקוז חובה לבצע ( לא מאוד מסובך ) - הקיר מתוכנן לשאת את משקל החומר הרטוב , אבל בהחלט לא את המשקל של השטח התמוך כשהוא מוצף מים.

lizard
26-11-11, 23:58
אין סיכוי שהששכנים יסכימו לדבר שכזה.

עד כמה שראיתי אין פתחי ניקוז.

בכל מקרה, אני אחכה שיתמוטט ואחרי זה אבנה חדש. לא קריטי כי כמו שכתבתי, יש לקיר בקושי מטר מהאדמה.

גלדיאטור
27-11-11, 00:33
אתה יכול להביא ניוג'רסים מבטון ולהניח אותם במקום אם יש גישה למנוף ...

BackDoorMan
27-11-11, 00:45
לא צריך מנוף, אפשר להביא מפלסטיק ולמלא אותם בבטון במקום עצמו, אבל זה יראה כמו קטע כביש בעבודה נצחית של מע"צ שעובר במקרה בין בתים.

lizard
27-11-11, 00:53
אם אצטרך לבנות קיר, אבנה קיר.
בנתיים לא צריך. השיטות שלכם מאוד יצירתיות אבל אם אצטרך, אעשה את זה כמו שצריך. יציקה או בלוקים,
או שפשוט אביא בולדרים ואבנה קיר מהם :-)

-->