PDA

צפייה בגרסה מלאה : כלוב התהפכות לסופה

אדי
01-06-03, 15:52
שלום לכולם ,

הגיע הזמן לבנות כלוב לסופה (קצרה , פתוחה) .
כדי לעשות את העבודה קלה ככל האפשר חשבתי להשתמש בצינור 1.5" קוטר פנימי ו-2" חיצוני (המידות לא מדויקות) - כמו הקשת המקורית שמגיעה עם סופות .
הקשת האמצעית : אני אתן את הקשת הנוכחית למכופף צינורות ואומר לו לכופף לי קשת בדיוק באותה הצורה ואחבר את הקשת החדשה לחיבורים המקוריים במרכב הרכב . הכל עם ברגים , ובלי בעיה של התאמת הברזנט .
את הקשת האמצעית אתמוך בעזרת שני צינורות נניח מ2/3 גובה הקשת האמצעית אל בית הגלגל ואחבר אותם באמצעות מפזרי לחץ למרכב .
קשת קדמית : אני אנסה לכופף בצורה שתפגע כמה שפחות במרווח הרגליים ואחבר אותה באמצעות מפזרי לחץ למרכב , יש למישהו תוכניות מוכנות לחסוך לי את המדידות? באיזה קוטר צינור מינימלי אני אמור להשתמש?
את החיבור בין הקשת הקדמית למרכזית חשבתי לעשות באמצעות 3-4 צינורות .

הבעיה היא נושא החוזק ... אני לא בטוח שהרעיון שהצעתי , שהוא אמנם פשוט יותר לביצוע מבניית כלוב כמו של נמרוד , למשל , חזק מספיק . מצד שני , אני מעריך ... אבל לא בטוח :) ... שאפילו את הסופה בנו לפי איזה תקן אז קשת בקוטר הקשת המקורית מצינור ללא תפר אמורה להספיק .

איך אני מחבר את חגורות הבטיחות? ריתוך אום לקשת או קדיחת חור? מה עדיף?

תודה , אדי .

חנן-ג'יפולוג
01-06-03, 16:03
כשאני בניתי את הכלוב אצלי, החלטתי שהרגליים של הקשת הקדמית יהיו חיצוניות ולא פנימיות כדי לא להציק לרגליים בישיבה, כדי לא להפריע בכניסה לרכב וכדי לא להקשות על הורדת הדש-בורד אם וכשיהיה צורך לטפל בחשמל מאחוריו.

http://imgsrv.pic4u.co.il/e6d78d6b985df632554302a1909fb9a0020000.a spx

http://imgsrv.pic4u.co.il/673d1a1cc955baecda47a8b85fe52b00030000.a spx

נמרוד
01-06-03, 16:07
תשתמש להכל בצינור בקוטר חיצוני 50 מ"מ, עובי 3.5 ( בערך). עדיף צינור בלי תפר, אבל לדעתי צינור פלדה שחורה רגילה עם תפר יספיק, והוא זול מאד.

למה אתה בכלל מחליף את הקשת האמצעית? תשאיר אותה במקום ותבנה סביבה.

אדי
01-06-03, 16:25
חנן , אמנם הרעיון של הוצאת הרגליים של הקשת הקדמית אל מחוץ לרכב נראה פרקטי יותר , אבל לי נראה שעדיף להשאר בתוך המרכב . נראה לי יותר חזק .

נמרוד , הקשת המרכזית שלי חתוכה ומרותכת לפני הכיפוף ...

מה ההבדל בעלויות בין צינור עם/בלי תפר? אני חושב שאם כבר בונים כלוב כדאי כבר להשקיע בצינור , לא?

אם אני מרכיב את הקשת האמצעית במיקום המקורי ומחבר 2 צינורות לתמיכה אל בית הגלגל , הם יורכבו מעט בזווית לכיוון מרכז הרכב , זה משנה משהו?

נמרוד , יש סיבה מיוחדת שבכלוב שבנית הצינורות המחברים בין הקשת המרכזית לקדמית אינם ישרים? אני מעריך שכיפוף הצינורות יתן יותר מרחב ראש , יותר חזק?

איך אני מחבר את חגורות הבטיחות?

תודה , אדי .

חנן-ג'יפולוג
01-06-03, 16:30
יותר חזק? הסבר בבקשה.
...חשבתי שתכתוב: יותר יפה...

נמרוד
01-06-03, 16:46
הסיבה לכיפופים אצלי היא מרחב לראש כמובן.
התמוכות האלכסונים יכולים להיות בזוית כלשהי למרכז הרכב, אין בעייה. בשביל חגורות אתה צריך בורג, לא אום. אתה יכול לרתך בורג אל הצינור מבחוץ או, עדיף, לקדוח חור, להעביר בורג מספיק ארוך, וגם לרתך אותו היקפית.

צינורות עם תפר עולים בסביבות 60-80 שקל ל6 מטר. צינור DOM איכותי יעלה פי 4 - 5 להערכתי. ההבדל בחוזק אמיתי, יכול להגיע ל50% תלוי מאד מה בדיוק עושים איתו.

על הנקודה הכי חשובה לא כתבת. לדעתי איכות הביצוע, ההתאמות והריתוכים היא הפרמטר החשוב ביותר בחוזק של הכלוב. מי הולך לבצע את העבודה?

אדי
01-06-03, 16:47
חנן , גם יותר יפה ... אבל איך שהג'יפ שלי נראה עכשיו זה לא כזה קריטי :) . אני עוד עם חזית של סופה 92 ...

למה חזק יותר?
ככל שמבנה הכלוב קטן יותר הוא אמור להיות חזק יותר , לא? אם אני מרחיב אותו אל מחוץ למרכב הוא גדל .
אני לא יודע עד כמה חזקה דופן המרכב של הג'יפ , אולי יותר חזקה מהרצפה ... אבל כנראה שהרצפה מספיק חזקה , עד עכשיו ראיתי בעיקר חיבורים לרצפה . אז כנראה שזה עובד .
כאשר הג'יפ הפוך על הגג , הכח המופעל על נק' החיבור של הקשת למרכב (ונניח שזו הנקודה החלשה) יכול לגרום לקריעת הדופן או גזירת הברגים (נק' החולשה שלהם?) מכיוון שהעומס מתפזר על שטח קטן יותר , בדרך המקובלת הכח מופעל עם כיוון הברגים ואל תוך המרכב , שלדעתי יעמוד בעומס שיתפזר על פני שטח גדול יותר . לעומת זאת , אם הרכב מתהפך על הצד , דרך החיבור שלך נראית עדיפה . ומכיוון שאני מעריך שאם הרכב "רק" מתהפך על הצד אז ההתהפכות התבצעה במהירות נמוכה , אז הכוחות הפועלים נמוכים והכלוב יעמוד בעומס .
ואם הרכב התהפך על הגג ... אז כנראה שהכוחות המעורבים בהתהפכות כבר גדולים יותר אז עדיף לחזק את הכלוב עבור מקרים כאלו ...

מה שאמרתי מהגיון בלבד וברור שיש מקרים שסותרים את מה שאמרתי ... אבל אני עדיין בדעה של ללכת על דברים מוכחים .

אדי

חנן-ג'יפולוג
01-06-03, 16:52
אין לי את הכלים ההנדסיים להוכיח מספרית שאתה טועה, אולי נמרוד יעשה את זה, אבל האינטואציה שלי אומרת הפוך ממה ששלך אומרת. דווקא בלחץ מלמעלה התושבות שלי יהיו חזקות הרבה יותר יחסית לתושבות על הריצפה, שלא לדבר על כך שהריצפה אצל רבים מאיתנו, רקובה...

אדי
01-06-03, 17:28
חנן , במידה והרצפה רקובה , ברור שאתה צודק .
נחכה לנמרוד ... נראה מה יש לו להגיד .

אדי

Bulldog
01-06-03, 18:01
מברור שעשיתי צינור 48 מ"מ (שזה העובי של הצינור המקורי בסופה) עובי דופן 3 מ"מ ללא תפר עולה 18.3 שקל למטר כולל מע"מ.

נמרוד
01-06-03, 21:43
בדיון חיבור לרצפה או לצדי המרכב, אני אומר לרצפה. בלי להכנס למספרים ובלי להכנס להסברים מורכבים בינתיים, מספר נקודות למחשבה:

1. אתה רוצה להשלים את הכלוב על ידי "כמה שפחות פח". לכן אתה רוצה כמה שיותר נקודות חיבור - לפחות 6 ורצוי 8 - וכמה שיותר קרובות אחת לשנייה.
2. הרצפה היא בפרוש החלק החזק ביותר במרכב. יש מתחת לפח מבנה של חיזוקים ופרופילים, שאליו אתה מתחבר עם הרגליים. הדפנות של הג'יפ, ובפרט הכנפיים הקדמיות חלשות.
3. אתה רוצה להתחבר כמה שיותר קרוב לנקודות החיבור עם השילדה.

asafk
01-06-03, 23:24
אחד אחד...
חיבור לרצפה חזק יותר כי:
א. בחיבור לצד כל האנרגיה של המכה מפעילה כוחות גזירה על הברגים, לעומת לחץ מפוזר ומעיכה של הפח שמפעילה הפלטה על הרצפה (אותו כוח, על שטח הרבה יותר גדול).
ב. הקשת צרה יותר, כלומר החלק העליון שלה קצר יותר, וזה אומר שהוא פחות נוטה לקרוס.

חיבור לרצפה עדיף כי:
המטרה של כלוב התהפכות היא לשמור על מרחב מחיה לנהג ולנוסע אחרי ההתהפכות. הנהג והנוסע יושבים על כיסאות. חגורים בחגורות. הכיסאות מחוברים לרצפה. החגורות מחוברות לכלוב ולרצפה. אם המכה על הקשת הקדמית תפריד בין הקיר-אש לבין האמבטיה (שהם חלקים נפרדים, גם אם מחוברים ביניהם), אולי לא יישמר מרחב מחיה. לעומת זאת, גם אם המכה תהיה מאד חזקה, הרצפה של האמבטיה לא תישבר בין הרגליים של הכלוב לכסאות, כי לכלוב יש 4 רגליים, מסביב לכסאות. זה אומר שאולי כל האמבטיה תיפרד מהשלדה, אבל הרצפה תישאר שלמה בין ה4 רגליים.

חיבור לרצפה בעייתי כי:
בסופה עם דשבורד של סופה, אין משני הצדדים את המקום לרמקולים שבו גם מתלבשים הצינורות של הכלוב בדיוק. במקרה כזה, צריך לכסח את הדשבורד, או להרכיב דשבורד של רנגלר.

לגבי החיבור של הקשת הקדמית לאמצעית- תעתיק מרנגלר- שני צינורות, שלא עוברים מעל הראש.

חיבור חגורה לכלוב:
אפשר עם אומגות חזקות במיוחד ("כולא פיצוץ" של צנרת- עובי של כמה מילימטרים). ככה אני חיברתי את הנקודות התחתונות של החגורה בסופתי לקשת.
צריך אום ולא בורג. אני ממליץ לקדוח בצד החיצוני של הצינור קדח גדול יותר מזה שבצד הפנימי, ודרכו להכניס ולרתך תותב מתוברג אליו תוכל להבריג את הבורג של החגורה.
אם תסתכל על הקשת המקורית של הסופה (או של CJ), יש עליה מרותך פלח מרובע, ובתוכו אום. גם זו אפשרות.

אסף.

חנן-ג'יפולוג
02-06-03, 00:47
שניכם, גם אסף וגם נמרוד מתעלמים מהכיוון של העומס על הפח ומתעלמים מכך שהפעלת כוח מלמעלה למטה על ברזל עומד תצטרך להיות חזקה יותר בשביל לעוות אותו מאשר על ברזל שוכב.
גזירת ברגים? תעשו חשבון כמה כוח צריך בשביל לגזור ארבעה ברגים ותראו שאתם בסקאלות אחרות בסדר גודל מאשר הכוח שהמרכב מסוגל לעמוד בו, בכל תצורה.
נמרוד, לא מדובר על חיבור לכנפיים, אלא חיבור באיזור האמבטיה הקדמי.
אבל אין טעם להמשיך (מבחינתי) את הויכוח כי גם אם אני חושב אחרת מכם, ואני חושב אחרת, אין לי את הכלים להוכיח את זה.

בכל מקרה, גם אם אתם צודקים: לג'יפ שלי, לשימושים שאני עושה בו, חוזק אולטימטיבי מול חוזק שלטעמי מספק ופרקטיות של כל הסיבות שהזכרתי קודם, הפרקטיות מנצחת. יצא לי לנהוג וגם לשבת כנוסע בג'יפ של נמרוד עם קשת קדמית פנימית, לא נוח להיכנס, לא נוח לשבת, לא נוח לשחרר בלם חניה, לא ניתן בכלל להוריד דש-בורד.

asafk
02-06-03, 01:00
בתכל'ס, חנן, אתה צודק בהיבט הפרקטי. סיפור מהתחת לחבר קשת קדמית בסופה, כי הדשבורד לא מתאים לזה. אבל הבחור אומר שהוא שוקל לחבר לרצפה. אני האחרון שימנע ממנו לכסח את הדשבורד, שהוא, לטעמי, מהמכוערים שיש.
אם כבר לחבר חיצוני, מה שאני אעשה בסופתי יום אחד (דיבורים, דיבורים...) זה קשת קדמית חיצונית שמחוברת לחלק העליון של החלק הקדמי של האמבטיה (לפני החלון), עם פלטות מעוגלות לצורה של ה"כתפיים" שיש שם.

ולצורך הדיון בתורת החוזק- נכון. אין סיכוי שהברגים ייגזרו. הרבה לפני זה החורים שלהם (בפח) ימעכו. נגיד 500 ק"ג על כל רגל, תחלק את זה על שטח מגע של 4 הברגים- זה מאמץ די גבוה שבלי בעיה ימעך את החורים וייצור תזוזה של הקשת יחסית לאמבטיה. לעומת אותם 500 ק"ג מחולקים על שטח של פלטה של רגל- מאמץ קטן בהרבה שכנראה לא ייגרום לעיוות. (אני סתם זורק מספרים, 500 ק"ג נראה לי בכיוון. אם תתעקשו אני יכול לחפש בדיוק מה העומס אליו צריך לחשב את הקשת)

אסף.

נמרוד
02-06-03, 09:52
שניכם, גם אסף וגם נמרוד מתעלמים מהכיוון של העומס על הפח ומתעלמים מכך שהפעלת כוח מלמעלה למטה על ברזל עומד תצטרך להיות חזקה יותר בשביל לעוות אותו מאשר על ברזל שוכב.

לא נכון באופן עקרוני. כוח קטן יחסית יכול לגרום לקריסה של לוח או מבנה פח, דווקא כשהוא פועל בכיוון משיק לפח. קריסה, buckling באנגלית, היא סוג הכשל שהכי פחות מובן לציבור הרחב, ומצד שני הדומיננטי בתכנון כלוב התהפכות. לא נכנס לזה.

אדי
02-06-03, 13:08
ביררתי גם עם שני חברים שלומדים את הנושא , לדעתם , חיבור לרצפה עדיף מהסיבות שהוזכרו . בנוסף , אחד מהם אמר שבחיבור לצד הרכב מופעל יותר כח גם על הריתוך .

אסף , להערכתך צינורות בקוטר הצינורות המקוריים (48 מ"מ) מספיקים לבניית הכלוב?

אדי

AvigdorAharon
03-06-03, 09:14
אדי,כאחד שבנה שני כלובים (ג'יפ נוכחי וקודם) להלן כמה טיפים מניסיוני:
צינור 48 מ"מ מספיק. בג'יפ הקודם בניתי מצינור בקוטר 60 מ"מ - הכלוב יצר רכב שנראה מדהים, אבל לטעמי מיותר. פחות מקום להכנס ונראה מגושם מדי.
אין לי מושג לגבי חיתוך הדש בורד, אבל ב CJ לא נגעתי בו. הדש בורד בנוי בצדדיו בצורה כזו, שצינור 48 מ"מ נכנס ולא מפריע. בזמנו, לא שמתי לב לצורה בה חנן בנה והיום מבחינתי זה מאוחר מידי. מרחב המחייה מלפנים מספיק לדעתי, ואין לי בעיה מיוחדת עם בלם הרגל (שגם ככה אני לא סומך עליו ובסופה הוא קיים במקום אחר).
החיבור לרצפה התבצע בצורה הבאה:
קניתי ארבע פלטות (שתיים לכל צד), כ- 6 מ"מ עובי, מחוררות בהתאמה עם חורים של 12 מ"מ. הרחבתי לחורים של 13 מ"מ (כדי להתאים לברגים שקניתי).
הרכבתי אותן לרצפה (כמובן תוך קדיחת הרצפה) עם ארבעה ברגים ורק עכשיו ריתכתי את הקשת. נכון הריתוך אינו 360 מעלות מסביב לצינור, אך חזק מספיק לדעתי (אין לי אפשרות להוכיח זאת).
לגבי הקשת הקדמית:
כיפפתי קשת בצורת "ח" עם 10 מעלות כיפוף נוסף ברגליים של ה"ח" בגובה הדש בורד.
חיזוק הקשת הקידמית לאמצעית התבצע ע"י שלושה חיזוקים בחלקן העליון. הוספתי שלושה חיזוקים בין הקשת האמצעית לאחורית.
דבר נוסף שלדעתי חשוב מאוד:
ספוג לכל הברזליה שאתה בונה. קניתי בידוד של צינורות מיזוג אויר, הדבקתי עם קצת דבק מגע, ועטפתי עם לפלף. חובה!!!

מקווה שעזרתי,
אביגדור.

Bulldog
03-06-03, 12:00
חשוב מאד, בבניה של הפלטות למפזרי לחץ שהפלטה התחתונה תהייה גדולה יותר מהעליונה והשוליים שלה יהיו רחבים יותר לכל הכיוונים משל העליונה על מנת למנוע מצב של גזירת הפח בהתהפכות.

אדי
03-06-03, 21:03
אביגדור , תודה על ההסבר . אבל לא הבנתי למה לא הצלחת לרתך מסביב לצינור .
עומר , מה ההגיון בפלטה עליונה קטנה מהתחתונה? לא הבנתי למה זו צורת החיבור העדיפה .

אדי

AvigdorAharon
04-06-03, 07:38
אדי בוקר טוב,

כאשר הקשת מונחת על פלטות מפזרות הלחץ, לא ניתן להגיע עם האלקטרודה לאזור הצמוד לדפנות הג'יפ מבפנים.
בזמנו חשבתי לתת כמה פיקים כשהקשת מונחת על הפלטות, לפתוח את הברגים, להוציא את הקשת החוצה, לרתך טוב טוב ויפה בחוץ ולהחזיר חזרה. מסגרים מומחים ומנוסים (שעבודתם בקודש היא ברזלים וריתוך) אמרו לי שאם אני מרתך כמו שהזכרתי למעלה, אני לא אצליח להתאים חזרה את הברגים בדיוק לחורים (עניין של חום ועיוותים בעקבות הריתוך). החלטתי לשמוע בקולם וריתכתי כמו שהסברתי בעבר.
נ.ב.
אולי אבישי מהצפון יוכל לתת דגשים נוספים או אחריםלגבי הגישה הלא נוחה בריתוך של הקשת לפלטה.
בכל מקרה, אתה מוזמן להגיע לראות!

אביגדור

Bulldog
04-06-03, 08:14
אדי, כששתי הפלטות באותו הגודל וחופפות אחת לשנייה הן כמו מספריים ולחץ גדול מספיק יגזור את הפח מסביב לפלטות.

t_uri
04-06-03, 10:18
אביגדור. אני לא רוצה להמרות את פי מסגרים מומחים ממני, אבל מניסיוני אין שום בעיה ממשית לעשות את הריתוך כמו שרצית בתנאי שאתה מקבע את הפלטה לצינור בלא פחות מ4 צדדים. ריתוך שהתקרר כמעט ולא יתעוות (וזה מניסיון).

בכל אופן, את הקשת שלי, בנו עודד ואבישי והם עבדו ככה. הריתוכים יצאו במקום וכך גם החורים.

נ.ב. אני הייתי ממליץ לא לרתך את כל ההיקף על הבודי כי החום ישרוף את הצבע וזה רק עניין של זמן עד שהעניין יקרע מחלודה.
אצלי השיטה היתה למקם את הצינורות על הפלטות ולתפור אותם מחוץ לג'יפ. אחרי שהריתוך התקרר הגיע שלב הצביעה בצבע יסוד ואחרי שהוא התייבש שמנו את החלקים במקום ועודד ריתך אותם אחד לשני ליצירת הכלוב.

אורי טל.

t_uri
04-06-03, 10:21
עומר. גודל הפלטות הוא המלצה שלך מאינטואיציה או שזו המלצה מקצועית?\

אני שואל כי זה נשמע הגיוני במידה מסויימת אבל אני לא חושב שזה עובד במציאות. בחיי.

אורי טל.

נמרוד
04-06-03, 10:30
לגבי הנושא של העיוות, המסגרים שהמליצו לאביגדור צודקים, והשיטה שבה בנו את הכלוב של אורי נכונה - צריך לרתך יותר מפיק, אלא נקודות סימטריות בכל ההיקף של הצינור, לסירוגין. אחרי שהעסק התקרר משלימים את הריתוך בחוץ. זה נכון לכל עבודת מסגרות, מפגוש ועד מגש לג'ריקן - אחרי שמקימים את המבנה, מתחילים לרתך פינה, אחריה פינה נגדית, וחוזר חלילה - כמו כשמהדקים ראש מנוע.
ההסבר הוא כזה: אזור שחיממת מתפשט ומעוות את המבנה, ואחרי זה מתקרר בקצב איטי הרבה יותר, ולכן מתכווץ לאט מאד. אם בינתיים אתה מרתך במקום אחר, אתה מרתך כבר את המבנה במצבו המעוות. לכן אתה צריך לרתך מעט מצד אחד, וכשהעיוות קטן, מייד לגשת לנקודה שממול ולעוות לכיוון הנגדי, ובצורה כזאת לשמור על הסימטריה לאורך כל התהליך.

AvigdorAharon
04-06-03, 12:24
נמרוד,
בהמשך לנושא, יש לך אולי הערכת זמן (עד כמה שניתן להעריך) לקרור המדובר?
במילים אחרות, נניח וריתכתי חמישה ס"מ, כמה זמן אני צריך לחכות כדי שלא יהיה עיוות ואני אוכל לרתך בפינה הנגדית?

(אני מודע לעובדה שיש ה מ ו ן גורמים שמשפיעים, אך אולי איזושהיא הערכה כללית ביותר?)

אביגדור

נמרוד
04-06-03, 12:36
להיפך אביגדור, תרתך ריתוך קטן בצד אחד, לא חמישה סנטימטר - הרבה פחות. ותעבור מייד לצד השני, תן שם ריתוך זהה. אותה כמות חום תעוות בכיוון ההפוך. ותמשיך ככה בצורה סימטרית, להכניס את החום לברזל בצורה אחידה כמה שניתן על כל ההיקף. אחרי שאתה תופס את ההיקף, כמו שאורי תיאר, על ידי 4 ריתוכים סימטריים (יותר מפיקים), והעסק כבר התקרר על התבנית, אתה יכול לפרק ולהשלים את הריתוך בנוחות על השולחן.

AvigdorAharon
04-06-03, 13:04
טוב, זה כבר יהיה בפרויקט הבא...

תודה,
אביגדור

Bulldog
04-06-03, 13:42
אורי, מעבר להגיון, זוהי המלצה ששמעתי יותר מפעם אחת.
אתה לא חושב שהפח יגזר בצורה כזאת?

נמרוד
04-06-03, 14:22
חשוב מאד, בבניה של הפלטות למפזרי לחץ שהפלטה התחתונה תהייה גדולה יותר מהעליונה והשוליים שלה יהיו רחבים יותר לכל הכיוונים משל העליונה על מנת למנוע מצב של גזירת הפח בהתהפכות.

אני לא נתקלתי בהמלצה כזאת, ולא רואה את ההגיון. כאשר המוט נלחץ לתוך הפח, הפלטה העליונה עובדת - לתחתונה ולשוליים שלה אין משמעות. כשהמוט נמשך מהפח, הפלטה התחתונה עובדת - לעליונה אין משמעות. האנלוגיה למספריים מטעה - במספריים יש סכין עליונה, וסכין תחתונה שמשמשת כסדן, "קונטרה". במספריים אתה מפעיל את שתי הסכינים זו נגד זו, בעוד שהחומר הנחתך צף. במקרה שלנו אתה מפעיל כוח על אחת הפלטות ועל החומר הנחתך, הפח של המכונית, והפלטה, או ה"סכין" השנייה צפה.

t_uri
04-06-03, 17:44
אין לי מה להוסיף על מה שנמרוד כתב. זה גם מה שאני חושב -או שפלטה אחת דוחפת או שהשניה דוחפת.

תאר לך שאתה שם דף שיוצא מתחום שולחן. במרחק 5 ס"מ מהשפה של השולחן אתה שם סרגל, מחזיק אותו ומרים את הדף. הדף יקרע נכון? עכשיו שים את סרגל בדיוק עם שפת השולחן ושוב תקרע את הדף. הרגשת בהבדל המאמץ שהיה לך לקרוע את הדף? נכון, לא.
למיקום השולחן ביחס לסרגל אין משמעות כשרק הסרגל הוא החותך.

אני מקווה שאני מובן.

אורי טל.

Bulldog
04-06-03, 18:17
הבעיה היא שכל החיפה והמשיכה נעשית על אותו קו תפר.

נמרוד
04-06-03, 18:59
בכל מקרה, גם אם אתם צודקים: לג'יפ שלי, לשימושים שאני עושה בו, חוזק אולטימטיבי מול חוזק שלטעמי מספק ופרקטיות של כל הסיבות שהזכרתי קודם, הפרקטיות מנצחת. יצא לי לנהוג וגם לשבת כנוסע בג'יפ של נמרוד עם קשת קדמית פנימית, לא נוח להיכנס, לא נוח לשבת, לא נוח לשחרר בלם חניה, לא ניתן בכלל להוריד דש-בורד.

ד.א. טענתך שלא ניתן להוריד את הדשבורד כנראה לא נכונה. בבחינה מעמיקה של הנושא, אני די בטוח שאפשר על ידי סיבוב סביב ציר ההגה להעביר את הדשבורד בקלות מעבר לצינור של הכלוב. כמובן לא נדע באמת אם כן או לא עד שיום אחד אני אחליט לפרק אותו.

אייל
17-06-03, 10:40
אין בעיה עם קשת קידמית בסופה!!!

את הקשת הקידמית תעשה מצינור של "1.
כיסוך הדשבורד הוא פשוט ביותר (סכין יפאנית עד הברזל) ובמקרה של האוטו שלך אין בעיה כי הוא פתוח ואז אפילו הדלתות לא מפריעות.

תבוא תראה.
ואז אולי תוכל לקחת איזה ג'ק "על הדרך"...

אדי
17-06-03, 14:06
אייל , צינור בקוטר 1" (חיצוני?) לא נראה לך קצת חלש מדי?

בהזדמנות אני אקפוץ אליך לראות ... כרגע אין לי זמן לעבוד על הכלוב , אני אדחה את זה לקיץ .

אדי

עירא
26-01-04, 02:23
מעלה את ההודעה הזו מפני שאני מתחיל לחשוב על איך לבנות כלוב התהפכות בצורה הכי פשוטה ושיתן את המקסימום מקום פנוי בתוך הג'יפ (חוץ מבחלק הקידמי כי אני חושב שחיבור של הקשת לדופן במקום לריצפה פשוט לא יפה וכידוע על טעם וריח... ) וחשבתי בכיוון של אדי על שימוש בחורים שיש בבודי לקשתות המרכזית והאחורית , ואז הסתכלתי על הכלוב של נמרוד וראיתי שהוא לא השתמש בהם. למה?
את הקשתות לתפוס עם חיזוקים למפתן הבודי (כמו המקוריות) או תאמת מה החוזק של הקשתות המרכזית והאחורית שמחוברות בעזרת מוטות עם ברגים כמו שראיתי שהיה על הבודי שלי לפני שהוא היה שלי והאם שווה לנסות להשיג אחד כזה?

AvigdorAharon
26-01-04, 07:41
עירא בוקר טוב,
אני הייתי משאיר את הקשתות הקיימות (אמצעית ואחורית) ומוסיף קשת קדמית. כמובן שלושת הקשתות מרותחות בינהן עם שלושה צינורות בגג.
נכון, שיותר טוב לבנות כלוב מחדש, מחוץ לרכב, לצבוע יפה ואז להרכיב. כל זה תלוי אם יש לך זמן ורצון (ואולי לך יש...).
במידה ולא קיים אצלך החיבור לבודי, הייתי לוקח שתי פלטות של כ 8 ממ עובי, אם ארבעה חורים מתאימים. הקשת תתחבר לפלטה העליונה והתחתונה תשמש כמפזרת לחץ (אתה בטח מכיר את השיטה). לגבי הקשת האמצעית, הייתי בונה את הפלטה העליונה, זו שמחוברת לקשת, בצורה כזו שניתן לתפוס אותה עם שני ברגים גם לדופן הרכב (בצורה של האות "נ".
אני מקוה שהייתי מספיק ברור.

אביגדור

נמרוד
26-01-04, 10:11
מעלה את ההודעה הזו מפני שאני מתחיל לחשוב על איך לבנות כלוב התהפכות בצורה הכי פשוטה ושיתן את המקסימום מקום פנוי בתוך הג'יפ (חוץ מבחלק הקידמי כי אני חושב שחיבור של הקשת לדופן במקום לריצפה פשוט לא יפה וכידוע על טעם וריח... ) וחשבתי בכיוון של אדי על שימוש בחורים שיש בבודי לקשתות המרכזית והאחורית , ואז הסתכלתי על הכלוב של נמרוד וראיתי שהוא לא השתמש בהם. למה?
את הקשתות לתפוס עם חיזוקים למפתן הבודי (כמו המקוריות) או תאמת מה החוזק של הקשתות המרכזית והאחורית שמחוברות בעזרת מוטות עם ברגים כמו שראיתי שהיה על הבודי שלי לפני שהוא היה שלי והאם שווה לנסות להשיג אחד כזה?

עירא, הכלוב שלי התבסס על קשת מרכזית שהייתה קיימת, קשת כמקובל בג'יפ CJ7 אמריקאי (מתחברת לרצפה מאחורי המושבים) ולא הקשתות "הבטחוניות" שננעצות בתוך קירות המרכב כמקובל בג'יפים הישראלים. אם אתה מתכוון להשתמש בחורים האלו הקיימים, זה בסדר גמור לדעתי, וזה אכן עדיף מבחית מרחב פנימי.

* יש יתרון עקרוני בחוזק לכלוב שמתחבר בנקודות יותר פנימיות, יותר נמוכות, ויותר "קרובות" אחת לשנייה. אני אנסה להסביר... המבנה מורכב בעקרון משני חלקים - חלק תחתון מפח, וחלק עליון ממסבך צינורות, שביחד משלימים קופסא. הייתי רוצה שהחלק של הצינורות יהיה כמה שיותר גדול והפח כמה שיותר קטן - הפח חלש יותר. כלומר שכמה שיותר מהחוזק של הכלוב יתבסס על מסבך הצינורות וכמה שפחות על המרכב המקורי. אם הולכים עד הסוף, בכלובי מרוצים אתה תתחבר בכלל לשלדה ו/או יהיו צינורות נוספים שיסגרו את הקופסה מלמטה ובצדדים והמושבים יחוברו אליהם, כך שחוזק הכלוב בכלל לא תלוי במרכב. בנוסף, בכלל עדיף שנפח הכלוב יהיה כמה שיותר קטן, מבחינת יחס חוזק/משקל או "מקדם הגנה"/מטראז' צינורות.

אבל זה כאמור בעקרון, בג'יפ ישראלי עם חורים מקוריים וחיזוקי מרכב מקוריים, אין סיבה לא להשתמש בשיטת החיבור המקורית, אני מכיר הרבה כלובים שבנויים ככה, זה הכי קל, זול, וטוב מאד. למשל הכלוב של חנן, למשל של אסף ר. :
http://www.jeepolog.com/images/august%20crawl/asaf7.jpg

הכלוב של אורי מתחבר לרצפה, אבל צמוד מאד לדפנות לטובת מרחב פנימי מקסימלי:
http://www.jeepolog.com/images/uri_Bumper/bumpic1.jpg

תשווה את הכלוב של אורי בתמונה למעלה עם הכלוב שלי שבכל מימד "קטן" יותר בכמה ס"מ:

http://www.jeepolog.com/ext_images/am51.jpg

Bulldog
26-01-04, 11:07
יש גם את הכלוב שלי שאותו כבר ראית, הוא קצת מסיבי אבל לא פוגע לי במרחב.

סולי
26-01-04, 16:00
"קצת"...

עירא
20-06-04, 18:38
ונחזור לתכנון הכלוב שלי (שאולי סופסוף יהיה....)
נתחיל בקשת הקידמית, התכנון שלי לבצע משהו בסגנון הזה:
http://www.orfab.com/images/orf%20product/cja31.jpg
למעשה שני ר' שהולכים מקביל לשמשה הקידמית ומתחברים לקשת המרכזית. את שני ה-ר' מחברים עם מוט ביניהם ועוד שני מוטות חיזוק מהמוט (שמחבר את ה-ר') לקשת המרכזית.
את קצה ה-ר' מחברים לדופן של הדלת (בייחד עם הלוח שעונים) בעזרת פלאך משהו כמו בתמונה הבאה (רק לפי המידות של YJ ולא של TJ):
http://www.stu-offroad.com/rollcage/rc-4.jpg
ולכל מי שיתחיל להגיד לי עד כמה שזה לא חזק, אני ממליץ לצפות בסרטון הבא של רכב שהשתמש במיגון מהסוג הזה (תאמת זו נהגת אבל היי, בלי השמצות והערות שוביניסטיות... :twisted: )
http://www.stu-offroad.com/images/vid/tracyroll.mpg

הקשת המרכזית תתבסס על החורים המקוריים שיש בבודי ותיהיה בצורת ח' עם הטייה אחורנית (הזווית בערך כמו הזווית של מפתן הדלת) ובגובה קצת יותר גבוהה ממסגרת השמשה.

מאחור גם יהיה שני ר' שבסיסם יהיה בחוריפ האחוריים בבודי והם ייתחברו לקשת המרכזית כמו בתמונה הבאה:
http://www.fototime.com/173B52BCAFB4B90/standard.jpg
שיחוברו ביניהם עם מוט שיהיה באמצע הגובה פלוס מינוס.
יהיה חיזוק מהקשת המרכזית וה-ר' האחוריים לדופן של הבודי (לא מופיעים בסרטוט שלי).

פלוס מינוס כמו בציור הבא:
http://imgsrv.pic4u.co.il/38240bcfdf3a3e84bd437fb9d0c0e4b0030000.a spx
ירוק וורוד - ר' אחוריים אם הפס חיזוק ביניהם
טורכיז - קשת מרכזית
כחול וכתום - ר' קידמיים.

הצינור שאיתו אני מתכנן לעבוד, הינו צינור 1.5 צול עם עובי דופן 3.15 (צינור השקייה דרג ב')

אשמח לקבל הארות והערות לתכנון.
עירא

ארז
20-06-04, 19:05
1 החיבורים של הקשת הקדמית, תבדוק איזה מפזרי לחץ או חיבורים אתה שם בצד השני
2 מאחורה עדיף שהמוט האנכי יהיה למעלה,בחיבור של ה"ר" מכל צד
3 אתה צריך אלכסונים(מהקשת המרכזית אחורה) למנוע קריסה של כל העסק.

AvigdorAharon
20-06-04, 19:06
אני הייתי יורד עם הקשת הקדמית עד למטה (וכך באמת עשיתי).
אל תאיים עם קפה, ער עד 24:00 כל יום...
בכל מקרה, הקשת הקדמית לא מפריעה אצלי, והיא מחוברת לרצפה עם שני מפזרי לחץ.
אל תשכח לרפד את כל הכלוב, השקעה של כ 300 ש"ח שווה את המכות שתקבל / יקבלו הנוסעים.

אביגדור

נמרוד
20-06-04, 19:17
לגבי הקשת הקדמית - אם אתה מעתיק את מה שהם עושים, זה בסדר. צריך לשים לב לפרטים בחיבור של הפלאחים לבודי. החבור הוא בגזירה, ולא בלחיצה, מה שאומר שחייבים הרבה שטח מגע והרבה ברגים ולחשוב היטב למה אתה מחבר.

http://imgsrv.pic4u.co.il/38240bcfdf3a3e84bd437fb9d0c0e4b0030000.a spx

לגבי האחורית - צייר את זה במבט על ואז תראה שהמוטות העליונים לא יכולים להיות מקבילים - הם מתכנסים למרכז הג'יפ כדי להתחבר לקשת המרכזית מעבר לרדיוס. זה לא רע בפני עצמו, אבל קח את זה בחשבון. המוט הרוחבי באמצע הגובה מאחור? למה? מה הוא משרת בדיוק? הוא סתם גוזל נפל יקר של מטען ( הוא עובר בדיוק איפה שבג'יפ שלי נמצאים הג'ריקנים, צידנית ) . המיקום שלו צריך להיות כמו שארז אמר, בשיא הגובה. אם נפל תא המטען לא חשוב, אז יש מקום לחזק בין שני ה"ר" - אבל באלכסון, לא בקו ישר.

כנ"ל בחיזוקים העליונים, בין שני ה"ר", הקדמיים והאחוריים, אתה תמיד צריך לשאוף לחיזוקים אלכסוניים, לחלק כל מלבן לשני משולשים. אבל זה בד"כ לא פרקטי, בגלל הראשים של הנוסעים. אני חושב שהסברתי את הנושא די טוב בכתבה על הכלוב שלי אבל שווה להדגיש שוב - אחד השיקולים התכנוניים החשובים ביותר הוא להתרחק מהראשים של הנוסעים! אל תגיע למצב שיש מוט ישירות מעל ראש של בנאדם! אם הוא לא חגור, קפיצה טריוויאלית בשטח יכולה להרוג! וגם אם הוא כן חגור... כל עוד לא מדובר ברתמת מירוץ אמיתית + קסדה, אסור לקחת סיכון.

מה שארז אמר לגבי אלכסונים בצד - נכון, וחובה. אידיאלי יהיה חיזוק מראש הקשת המרכזית, לבסיס של ה"ר" האחורי.

עירא
20-06-04, 20:37
לגבי חיבור הקשת הקידמית, אופצייה ראשונה היא להשתמש בפלאח שיסגור על הפח של הבודי מבפנים לחזק ביחד נגיד עם 6 ברגים גרייד 8 גודל (של האום אני לא זוכר את מידות ההברגות עצמן) 9/16 (נדמה לי שגודל הבורג יהיה 1/2) אופצייה שנייה, עדיפה אך הרבה יותר מסובכת להוסיף תמיכה שתירד לריצפה כמו בתמונה הבאה: (גם כאן הפח של הבודי נמצא באמצע בין שני הפלאחים של הכלוב.)
http://imgsrv.pic4u.co.il/38240b23908a83566e43da952f551210030000.a spx
ניתן לראות (קצת בקטן) את החלקים שמשתמשים בהם בקיט המקורי:
http://www.orfab.com/images/TJsprtCagefloormnt_small.jpg
ורק לציין שהתוספת הזו לא חובה בקיט המקורי, וברכב שנראה מתרסק יפה בווידאו לא הייתה את התוספת הזו)

המוט האופקי מאחורה (זה שתכננתי שישמש כמשענת לראש) תיכננתי אותו שם ולא למעלה מהסיבה שנמרוד כתב לברוח מהראשים של הנוסעים. אופצייה נוספת היא להוסיף משהוא בסגנון הבא:
http://www.stu-offroad.com/rollcage/tracey3.jpg
(שימו לב להגבהה כדי לברוח מהראש של הנוסעים).
לגבי חיזוק של הקשת המרכזית, התכנון המקורי שלי היה להשתמש במוט בערך מאמצע גובה הקשת שייתחבר לקנט של הבודי (יש לי שם ברגים ששימשו את החיזוקים לקשתות המקוריות). אם אתם חושבים שעדיף מוט אלכסוני מראש הקשת המרכזית לתחתית הקשת האחורית תגידו (בכל זאת יש פה מישהו עם תואר מהנדס לא 8) ?)

PAUL
20-06-04, 22:09
מי אמר שצריך חיבור רוחבי בין ה- ר'שים האחוריים?
ב-TJ אין.
מה חיבור כזה נותן בעצם?
הוא לא סופג לחץ מנחיתה על הראש.
לא עדיף ליצור משולש בתוך ה-ר' האחורית?

ארז
20-06-04, 22:23
ה "ר" בTJ לא מוגדרים ככלוב התהפחות.

PAUL
21-06-04, 18:39
יופי טופי.
זאת לא הייתה השאלה.
מה נותן חיבור רוחבי בין ה-ר'שים האחוריים? איזה כוח מופעל עליו?
או שהוא סתם כדי שתרגיש שהכלוב בנוי חזק יותר?

עירא
21-06-04, 20:37
תנסה לדמיין שאני לוחץ על ה-ר' (בנקודה של השבירה ב-90 מעלות) לכיוון תוך הרכב (לכיוון ה-ר' השני) כאשר הם לא מחוברים ביניהם כל הלחץ מופעל אך ורק על ה-ר' שאני לוחץ עליו. עכשיו תחבר בין שניהם עם חיבור קשיח, הלחץ שאני מפעיל עכשיו מתפזר על שני ה-ר'.
כל זה בכלליות בלבד וללא כניסה לחישובים למיניהם שאין לי מושג איך לעשות....

אני עדיין ממתין להתייחסות לגבי השינויים שכתבתי בתגובתי האחרונה.
תודה.
עירא

נמרוד
21-06-04, 21:55
יופי טופי.
זאת לא הייתה השאלה.
מה נותן חיבור רוחבי בין ה-ר'שים האחוריים? איזה כוח מופעל עליו?
או שהוא סתם כדי שתרגיש שהכלוב בנוי חזק יותר?

החשיבות של החיבור בין ה"ר" קריטית. בלעדיו, כוחות קטנים מאד יגרמו ל"ר" להתקפל - כלפי מרכז הרכב או כלפי חוץ. תפעיל את הדמיון.

ובTJ, מדובר על קישוטים קוסמטיים לגמרי כמו שארז כתב.

Bulldog
21-06-04, 23:36
עירא, אתה יודע, אם אתה צריך רעיונות והפקת לקחים מהביצוע שלי, אתה מוזמן.
http://www.jeeptrip.com/upload/u4w3mk93-2.jpg

http://www.jeeptrip.com/upload/xl9oxlk3-2.jpg

עירא
30-12-04, 16:00
חומר יש, רתכת יש, מכופפת יש, דיסקים יש הרבה רצון טוב גם יש.
מחר בבוקר אני מתחיל לבנות את הכלוב.
מי שרוצה לבוא לעזור, מוזמן.
עירא

סולי
30-12-04, 20:18
עומר,
התמונות שלך לא עובדות..
וחוץ מזה.. לא הגיע הזמן שתחשוף את המוטציה לעיניים סקרניות?

-->