PDA

צפייה בגרסה מלאה : בחירת פרוייקט גמר בהנדסת מכונות (יש רעיונות?)

אומי5
07-01-12, 14:45
אני לומד הנדסת מכונות והגיע הזמן לבחור פרוייקט גמר.
כמובן אני רוצה לעשות משהו שיעניין אותי ושיסקרן אותי, אחרי הכל אני הולך לשבת על זה ימים ולילות.
מצד שני אני עובד בתחום, ולכן אני לא מחפש משהו מהפכני שידרוש ממני לעצור את החיים כדי לחקור משהו שמעולם לא נגעו בו.
אשמח לשמוע רעיונות מכאניים בעיקרם, עם טוויסט ואתגר, ואם על הדרך זה גם יקדם פיתוח של מוצר או כלי עזר לעסק של מי מכם, אז עוד יותר טוב.
תודה
אומי

BackDoorMan
07-01-12, 16:53
טוב זה קצת מסובך אבל שווה מאמץ, הגעתי למסקנה כי כל השיטה של סרנים ומתלים רוחביים היא החסם העיקרי שמגביל את מהלך המיתלה,
וכתוצאה את העבירות,
אמנם ניתן להגביה את הרכב אבל זה במחיר איבוד יציבות ושמישות.
הרכב ההוא עם העברת כוח אורכית ומהלכי מיתלי הנמדדים במטרים מדהים, אבל יקר ומסובך מידי לשימוש המוני.
המורכבת והעלות של העברת כוח בקונפיגורציה הזו מתאימה רק לרכבים אקזוטיים.

אז מה כן ?
הרעיון עלה אצלי אחרי שראיתי את הרכב הטקטי למשימות צבאיות שהוצג פה בראשי לפני מספר שבועות:
ההוא עם מנוע חשמלי בכל גלגל, אף אחד עוד לא ניצל את יתרון קונפיגורצית ההנעה הזו,
המאפשרת הפרדה מוחלטת בין העברת הכח למתלה ולמהלכו,
כלומר אפשר לתכנן מתלים כמו הרכב עבירות הקודם כשציר המיתלה ותנועתו מקבילים לאורך הרכב ללא הסרבול במערכת מורכבת של העברת תנועה.

איך זה קשור לפרויק גמר של סטודנט ?
כמובן שלא התכוונתי לבנות רכב אמיתי אלא רק הוכחת היתכנות בדמות RC שטח בקונפיגורציה שתיארתי עכשיו.
אם יוצא מזה משהו אני רוצה אחוזים.:)

lizard
07-01-12, 20:03
הבעיה עם מנוע חשמלי לכל גלגל היא שאתה חייב לסנכרון את כל הגלגלים בצורה מאוד מאוד מדוייקת.
הבנתי שבRC CROWLERS רכב בעל סרן עם מנוע חשמלי עליו נחשב נחות מאשר רכב עם טרנספר ודרייבשאפטים, בגלל הקטע של המהירות השונה של כל סרן.

חוץ מזה, כמה מהלך מתלה אתה צריך? יותר מידי לא נותן כלום חוץ מפוזה.

BackDoorMan
07-01-12, 22:07
מהלך מיתלה ארוך ועוד איך נותן יותר מפוזה, אתה הרי לא יכול להגדיל את קוטר הגלגל ולהגביה את הרכב ללא סוף,
מהלך מיתלה מוגדל מאפשר לשמור על אלו במימדים שפויים תוך כדי שיפור העבירות.

אני מניח ששלסר (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=43349&page=1) לא טרח סתם ככה לבנות את המתלה האחורי בבאגי מנצח הפריז-דקאר.

http://i223.photobucket.com/albums/dd162/zx16v/sch80.jpg

lizard
07-01-12, 22:10
יש לו מתלה אחורי TRAIL ARM לפחות ככה זה נראה.

אני מצטער אבל לא מבין את הפואנטה שלך.
בכל מקרה, זה לא המקום לדיון הזה.

hogi
07-01-12, 22:54
משהו אולי יחסית פשוט אבל אני עוד לא מצאתי:
מצד אחד שמן זית בכבישה קרה יקר להחריד ומהווה פתח לכל-כך הרבה רמאויות.
מצד שני - עץ זית בחצר הפך להיות משאת נפש של כל בוני הווילות, בשכונות פאר, בהרחבות מושבים וקיבוצים וסתם בשכונות ישנות שמתחדשות.
אז יש אלפי עצי זית פרטיים שפשוט משירים את זיתיהם על הארץ כי מסיק זיתים כולל מרכיבים שקשה מאוד לבצעם בבית -
א. צריך לרסק את הזיתים
ב. צריך ללחוץ אותם כדי שיצא המיץ הכולל את השמן והמיים
ג. צריך צנטרופוגה כדי להפריד בין המיים והשמן כדי לא לחמם את הנוזל ולקלקל את השמן.

תחשוב על מכשיר שיעשה את כל הפעולות הללו ויהיה קטן ברמה ביתית [אחרי הכל מוסקים פעם בשנה, ולא כל שנה יש מספיק זיתים לשמן, השנה יש המון!]. אם מישהו יבנה מכונה קומפקטית ובמחיר סביר - אני משער שזה לא רק יהיה פרויקט גמר אלא יהיו קופצים. לא רק בארץ, אלא גם בארצות כמו ספרד, איטליה, יוון, קליפורניה וכו'.

בפנטזיה הראשונית שלי חשבתי על בלוק מנוע מנוסר שנשארו ממנו שני צילינדרים. מחברים את הבוכנות יחד ומחברים להם ראש שמתאים למכשיר לחיצה ['פרס'] שיש בכל מוסך. כאן נעצרתי.
תמשיך...

lizard
07-01-12, 23:58
מצטער לאכזב אותך ידידי.
אתה רוצה שמן זית ביתי? קח את כל הזיתים אחרי שרחצת אותם, שים בפוד פרוססור ואחר כך סנן את העיסה.
יהיה לך שמן.
בבית בד עד כמה שידוע לי עושים תהליך דומה אך במיכשור הרבה יותר גדול ובכמויות יותר גדולות כמובן. בימי קדם היו מרסקים את הזיתים, דוחסים לשקי פשתן או מה שזה לא היה ודוחסים אותם כדי שהשמן יצא ע"י בורג עץ רציני (זה מה ידעו לייצר בזמנו). מפה נובע השם בית בד. בד=ענף.

lizard
08-01-12, 00:00
יש לי רעיון מכאני שאני מפתח, אם יצליח אולי יהיה אפשרי לעשות מזה מוצר.
אם מעניין אותך אז צור קשר בפרטי.

BackDoorMan
08-01-12, 01:15
יש לו מתלה אחורי TRAIL ARM לפחות ככה זה נראה.

אני מצטער אבל לא מבין את הפואנטה שלך.
בכל מקרה, זה לא המקום לדיון הזה.

טענת שמהלך מתלה ארוך יותר נועד לפוזה, בחרתי דוגמה לרכב יעודי ביותר עם השקעה לא קטנה במתלה די להגיע למהלך ארוך,
בלי קשר לכך שזה מתלה מסוג אחר .

lizard
08-01-12, 08:52
זה לא המקום לדיון הזה, תפתח שירשור חדש ואשמח להתווכח איתך.

דידו
08-01-12, 19:32
זה לא המקום לדיון הזה, תפתח שירשור חדש ואשמח להתווכח איתך.
נחזור לנושא השרשור...
מע' שינוי מרכז כובד אקטיבית או פסיבית להתמודדות עם שיפועי צד
לא צוחק!
איפה אתה לומד?

דידו
08-01-12, 19:34
נחזור לנושא השרשור...
לא צוחק!
איפה אתה לומד?

אופס.. שכחתי- יש גם אפשרויות אחרות ללא שינוי מרכז כובד

נמרוד
08-01-12, 21:54
חפש את הפרויקט הפשוט ביותר שיאפשר לך לסמן V על מה שצריך כדי לגמור את התואר במינימום מאמץ ומקסימום ציון. רצוי עם שותפים. כמה שיותר, יותר טוב. תקפיד שיהיו כמה שותפות שיודעות לכתוב ולעשות מצגות, ורצוי עתודאי או שניים שיעשו את העבודה. אתה מצידך על ההתחלה תתנדב "לנהל את הפרויקט". אמרת שאתה לומד הנדסה, כן? זו מהות המקצוע.

רון נחמן
08-01-12, 23:56
חפש את הפרויקט הפשוט ביותר שיאפשר לך לסמן V על מה שצריך כדי לגמור את התואר במינימום מאמץ ומקסימום ציון. רצוי עם שותפים. כמה שיותר, יותר טוב. תקפיד שיהיו כמה שותפות שיודעות לכתוב ולעשות מצגות, ורצוי עתודאי או שניים שיעשו את העבודה. אתה מצידך על ההתחלה תתנדב "לנהל את הפרויקט". אמרת שאתה לומד הנדסה, כן? זו מהות המקצוע.

+1...

לא, לא מניסיון שלי - אני אתעסק בפרויקט גמר (במכונות) עוד ההההמון זמן. אבל כל אנשי התעשייה שיצא לי לדבר איתם, וכל המהנדסים הצעירים והותיקים כאחד אמרו את אותו דבר בדיוק.

סיים את השטות הזאת, וכשתהיה עם התואר ביד לך תתעסק במה שבא לך.

אומי5
10-01-12, 10:14
טוב זה קצת מסובך אבל שווה מאמץ, הגעתי למסקנה כי כל השיטה של סרנים ומתלים רוחביים היא החסם העיקרי שמגביל את מהלך המיתלה,
וכתוצאה את העבירות,
אמנם ניתן להגביה את הרכב אבל זה במחיר איבוד יציבות ושמישות.
הרכב ההוא עם העברת כוח אורכית ומהלכי מיתלי הנמדדים במטרים מדהים, אבל יקר ומסובך מידי לשימוש המוני.
המורכבת והעלות של העברת כוח בקונפיגורציה הזו מתאימה רק לרכבים אקזוטיים.

אז מה כן ?
הרעיון עלה אצלי אחרי שראיתי את הרכב הטקטי למשימות צבאיות שהוצג פה בראשי לפני מספר שבועות:
ההוא עם מנוע חשמלי בכל גלגל, אף אחד עוד לא ניצל את יתרון קונפיגורצית ההנעה הזו,
המאפשרת הפרדה מוחלטת בין העברת הכח למתלה ולמהלכו,
כלומר אפשר לתכנן מתלים כמו הרכב עבירות הקודם כשציר המיתלה ותנועתו מקבילים לאורך הרכב ללא הסרבול במערכת מורכבת של העברת תנועה.

איך זה קשור לפרויק גמר של סטודנט ?
כמובן שלא התכוונתי לבנות רכב אמיתי אלא רק הוכחת היתכנות בדמות RC שטח בקונפיגורציה שתיארתי עכשיו.
אם יוצא מזה משהו אני רוצה אחוזים.:)
כל העיניין של מנועים חשמליים, וחשמל בכל, לא מעניינים אותי. תיכנון המתלה בלבד נשמע מעניין, ואז צריך מישהו שיתכנן את המנועים והבקרים (לא סיפור פשוט בכלל).
הרעיון נשמע מאוד מעניין, נראה אם אני אמצא שותף חשמלטור בשביל זה.

משהו אולי יחסית פשוט אבל אני עוד לא מצאתי:
מצד אחד שמן זית בכבישה קרה יקר להחריד ומהווה פתח לכל-כך הרבה רמאויות.
מצד שני - עץ זית בחצר הפך להיות משאת נפש של כל בוני הווילות, בשכונות פאר, בהרחבות מושבים וקיבוצים וסתם בשכונות ישנות שמתחדשות.
אז יש אלפי עצי זית פרטיים שפשוט משירים את זיתיהם על הארץ כי מסיק זיתים כולל מרכיבים שקשה מאוד לבצעם בבית -
א. צריך לרסק את הזיתים
ב. צריך ללחוץ אותם כדי שיצא המיץ הכולל את השמן והמיים
ג. צריך צנטרופוגה כדי להפריד בין המיים והשמן כדי לא לחמם את הנוזל ולקלקל את השמן.

תחשוב על מכשיר שיעשה את כל הפעולות הללו ויהיה קטן ברמה ביתית [אחרי הכל מוסקים פעם בשנה, ולא כל שנה יש מספיק זיתים לשמן, השנה יש המון!]. אם מישהו יבנה מכונה קומפקטית ובמחיר סביר - אני משער שזה לא רק יהיה פרויקט גמר אלא יהיו קופצים. לא רק בארץ, אלא גם בארצות כמו ספרד, איטליה, יוון, קליפורניה וכו'.

בפנטזיה הראשונית שלי חשבתי על בלוק מנוע מנוסר שנשארו ממנו שני צילינדרים. מחברים את הבוכנות יחד ומחברים להם ראש שמתאים למכשיר לחיצה ['פרס'] שיש בכל מוסך. כאן נעצרתי.
תמשיך...
תודה, אחלה חומר למחשבה.

נחזור לנושא השרשור...
לא צוחק!
איפה אתה לומד?
אני לומד באפקה, חשבתי פעם על מערכת כזו, ולא הצלחתי להגיע לרעיון שיראה לי ישים ולא כבד מידי.

חפש את הפרויקט הפשוט ביותר שיאפשר לך לסמן V על מה שצריך כדי לגמור את התואר במינימום מאמץ ומקסימום ציון. רצוי עם שותפים. כמה שיותר, יותר טוב. תקפיד שיהיו כמה שותפות שיודעות לכתוב ולעשות מצגות, ורצוי עתודאי או שניים שיעשו את העבודה. אתה מצידך על ההתחלה תתנדב "לנהל את הפרויקט". אמרת שאתה לומד הנדסה, כן? זו מהות המקצוע
.

אין לך מושג כמה שאני מסכים איתך, אני לא יודע איך זה במקומות אחרים, אצלינו לא מאשרים פרוייקט שהוא לא חדשני.
והתהליך הגשת הדוחות הוא דיי מעמיק, (חלק מהפעולות של המכללה כדי להעלות את המיתוג והרמה).
ככה שבכל מקרה אצטרך להעמיק בזה, ולכן כדאי שיהיה מעניין.
בכל מקרה נצילות זה שם המשחק (כמו שכתבת בשירשור דומה)

עודד זנטון
10-01-12, 23:28
אין לך מושג כמה שאני מסכים איתך, אני לא יודע איך זה במקומות אחרים, אצלינו לא מאשרים פרוייקט שהוא לא חדשני.
והתהליך הגשת הדוחות הוא דיי מעמיק, (חלק מהפעולות של המכללה כדי להעלות את המיתוג והרמה).
ככה שבכל מקרה אצטרך להעמיק בזה, ולכן כדאי שיהיה מעניין.
בכל מקרה נצילות זה שם המשחק (כמו שכתבת בשירשור דומה)

זו בדיוק הסיבה שהייתי הולך על בית בד ביתי, הכל כבר קיים, נשאר לך רק לחבר.

כמהנדס צעיר, אני מצטרף לעצת קודמי, סמן V ותמשיך הלאה. לא תאמין כמה מהר דברים מעלים אבק אחרי התואר...

אומי5
11-01-12, 21:17
כחלק מגישת הנצילות, הגעתי למסקנה שכדאי ללכת על מאגר ההצעות של המכללה.
תודה על העצות.

elitkh
11-01-12, 22:28
מיכה-בקרה של רכב חשמלי הרבה יותר פשוטה ממה שזה נראה-עושים את זה דבר יום ביומו-זה שאתה לא עוסק בזה לא אומר שזה נורא מסובך.
לפותח השרשור -אני אצטרף לממליצים-תמצא משהו פשוט ותעבור את הסאגה הזו. אל תנסה להמציא את הגלגל-לך הרבה יותר בקטן-אולי גגון למטרות מיוחדות (לנשיאה הרמה ופריקה קלה של קייאק לדוגמא.

-->