PDA

צפייה בגרסה מלאה : נהיגה בסופת שלג כבדה.... סרטון

דרור ברלי
26-01-12, 14:22
לאחרונה דובר על האתגר שבנהיגה בתנאי שלג, ללא שרשרות וכו'.
אז לכבוד הסופ"ש הקר והגשום (בתקווה גם מושלג) שמתרגש עלינו, קבלו סרטון...
נראה מצחיק, במציאות קצת פחות. שימו לב - גם כפולי הנעה שלכאורה אמורים "להסתדר" בתנאים כאלה, מחליקים חסרי ישע עד ל"בום" הגואל...

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=xrJuigh2aCc

יונתןמצפה
26-01-12, 14:34
דרור, ממה שאני מתרשם זה לא כביש מושלג. זה כביש כפוא. קרח.
הבעיה היא כשיש שלג שנמס על הכביש והטמפ' יורדות בבת אחת מתחת ל-0, בין רגע הכל הופך למגרש החלקרח אחד גדול.
בסערה האחרונה בצפון לא הייתה לרגע שום סיטואציה שבה זה הרגיש אפילו קרוב למה שיש בסרטון.
מה שכן, בשעות הערב, כשהטמפ' צונחת זה בהחלט אפשרי ומסוכן.

יריב קלר ברוך
26-01-12, 14:42
חבורה של דבילים

דרור ברלי
26-01-12, 14:57
ברור שזה קרח, וברור שכל זה מתרחש לפני שהספיקו לפזר על זה מלח...
מה שמפליא זה שמדובר בצפון-אמריקה, היכן ששלגים, טמפרטורות נמוכות מאוד בחורף וכבישים קפואים זה לא משהו נדיר. הם אמורים לדעת להסתדר עם זה? לא לנהוג כמו... ישראלים?....

ואני נתקלתי בדיוק לפני ארבע שנים בצפון הרמה בסיטואציה דומה לזו - סופת שלג קשה, כביש רטוב וצניחת טמפרטורות שהופכת את הכל למגרש החלקה. אף פרייבט לא הצליח להתקדם והם עמדו בצידי הכבישים עד יעבור זעם (או עד שתעבור המפלסת של הצבא) אנחנו נוסעים בסופה, 4X4 משולב כמובן, הג'יפ מתקדם יפה בלי להחליק, גם בעליות. אבל שני דיפרנציאלים נעולים אוטומטיים לא מאפשרים לאוטו לפנות בכלל. הקצב - 10 קמ"ש לערך וגם זה מהר מדי. לקראת הפניות, כל האטה מתבצעת בהדרגה, 100-200 מטרים לפני, בלי לגעת בבלמים, ניתוק הנעה קדמית והחלקה חסרת ישע לכיוון הפנייה, בתקווה שהג'יפ יפנה.... פחד....

BackDoorMan
26-01-12, 14:59
למה שני דיפרנציאלים נעולים אוטומטיים לא מאפשרים לאוטו לפנות בכלל ?

raanan
26-01-12, 15:18
למה שני דיפרנציאלים נעולים אוטומטיים לא מאפשרים לאוטו לפנות בכלל ?
כי אין מספיק התנגדות מהקרח שתשחרר אותם

רענן

דרור ברלי
26-01-12, 16:32
שימי, נעילות אוטומטיות משתחררות/מרצ'טות בפניות על כביש.
כביש מצופה בקרח גורם לנעילה "להתנהג" כמו בהצלבה, כלומר - לא להשתחרר בכלל. ואז - אין אחיזה, הדיפ' נעול = גלגל ימין וגלגל שמאל מסתובבים באותה מהירות = לא משנה כמה תסובב את ההגה, אם אין אחיזה הרכב פשוט לא פונה. התנע (אינרציה, אנרגיה קינטית) של הרכב לוקח אותו ישר קדימה.

מצד שני בתנאי קרח קיצוניים כמו בסרטון, כשהאחיזה היא אפס אבל האנרגיה הקינטית של המכונית לוקחת אותה קדימה גם במהירות של קמ"שים בודדים, גם דיפ'ים פתוחים או אלקטרוניים לא יעזרו.
שימו לב שגם כלים מודרניים לחלוטין, כאלה שבד"כ עם ESP, בקרות אחיזה וכו', מחליקים שם ללא שליטה... אין לזה שום פתרון אמיתי זולת לאלץ את הצמיגים לייצר אחיזה, באמצעות מסמרים ייעודיים בסוליות הצמיגים (מקובל במכוניות ראלי) - או שרשראות/חגורות גומי עם מסמרים, שמלבישים על הצמיגים.

BackDoorMan
26-01-12, 16:52
מה עם הורדת לחץ אויר ?

razzamataz
26-01-12, 16:57
יש אפילו תופעה גרועה יותר שנתקלתי בה והיא נקראת BLACK ICE וזה שהכביש מוכסה שכבה דקה וקפואה של מים, זה יותר דומה למגרש החלקה שחור
לצערי חזרה מעבודה באוסטרליה לאחר סופת שלגים, בחרתי לא לנסוע דרך דרכי העפר המושלגות שבהם נסעתי יום קודם בהילוך שלישי פול גז וארבע על ארבע ובקושי זזתי בגלל כמות השלג (קוליסים שחרצתי בשלג טרי של 20 ס"מ) וזו הייתה טעות
בחרתי לנסוע חזרה דרך הכביש, ובסיבוב הפוך ומבריק מוזר משהו על 80-90 קמ"ש בלנדקרוזר ישן עם צמיגי קוביות, ראיתי שגם רכב יכול לעשות פירואט כמו מיטב הבלרינות ואפילו שניים, למזלי משחק מהיר על ההגה גרם לזה שלא עפתי לשדה המרעה הנמוך מאוד בנפילה חופשית אלא לתעלה בצד שלי ובמצב ישר...מזל שני שהרכב מברזל ישן עבה וטוב...הערכת נזקים פנס אחורי שבור וזהו...שילוב הנעה קדמית ונסיעה מאוד איטית ומפחידה הבייתה
ההרגשה של שני טון מחליקים כמו על שמן, והגה לא כוח מסתובב ללא התנגדות בכלל עד היום מביאה לי צמרמורת

טלטולי
26-01-12, 18:19
מה עם הורדת לחץ אויר ?מיצטרף לשאלה מה עים זה באמת??

polar bear
26-01-12, 19:13
אני חושב שהסרטון הזה אמור לסתום את הפה לכל אלה שחושבים שהישראלים הם הכי דפוקים בעולם, לא מקשיבים להגיון ואזהרות וכו'.

פשוט טמטום צרוף, שום דבר מעבר.

אבל....מהנה מאד.

shmil
26-01-12, 20:04
ינואר 1991, בדיוק 20 שנה אחורה. וכבר אז היה לי הרבה מאד שנות נסיון בנהיגת שטח.
סחבק נוסע בצפון רמה"ג בטיול של מיד אחרי שלגים, בשבת בבוקר, על הבוקר.
בבלייזר, משולב 4X4, הילוך שני LOW, לאור הכביש המסוכן.
עיקול בכביש, בין מסעדה לבוקעתא.
אני פונה עם העיקול, אבל האוטו לא מגיב וממשיך ישר, למסלול הנגדי.
מולי פיז'ו 305, ואני נכנס בו חזיתית, גורם לו לטוטאל לוסט ועיקום בגג, וחמישה בני המשפחה שבפנים פצועים (קל).
לבלייזר - שריטה בטמבון, אם שאלתם. לנוסעים איתי ברכב שלום.
יצאתי זכאי במשפט, בזכות הבוחן המשטרתי שרשם שהיה קרח של הכביש.

מוסר ההשכל - כולם כאן חכמים גדולים, אבל כמעט אף אחד מכם לא נסע באמת על קרח.
הקרח לא צפוי. יכול להיות קטע כביש ארוך בלי קרח, ו10 מטר שהם קרח, פתאום, אפילו רק בגלל מסדרון רוחות באיזור.
ואם כבר עליתם על קרח, אתם יכולים להתפלל.

רני דקל
26-01-12, 20:06
מה עם הורדת לחץ אויר ?
הורדת לחץ אוויר עוזרת בד"כ בשני מצבים:
1. הגדלת שטח מגע כדי לא לשקוע (כמו בחול) ולהגדיל את 'כושר הציפה' של הצמיג
2. הגדלת שטח המגע כדי להגדיל את מספר האלמנטים שנוגעים בקרקע, למעשה כדי להגדיל את האדהזיה (הדבקה) עם הקרקע.

בגדול צמיג אוחז בשלושה מנגנונים עיקריים: אדהזיה (אותה הדבקה מולקולרית בין כביש לצמיג), דפורמציה- זיזים קטנים בצמיג שאוחזים בורות קטנים בכביש (קטנים מאוד, לא דברים שרואים בעין) ושחיקה.

בקרח וגם בגשם, האדהזיה וגם השחיקה זניחות, כלומר הצמיג לא מייצר קשרים מולקולרים עם הקרקע. במצב שכזה מה שישפר את האחיזה הוא חדירה לקרקע והגדלת הדפורמציה או הגעה למצב שבו כן אפשר לייצר הדבקה. בכל מקרה הורדת לחץ האוויר רק תפריע היות והיא תקשה את החדירה לקרקע.

דרור סיפר שהדרך הנהוגה לנסוע בתנאים כאלה היא נסיעה על אותם צמיגים ממוסמרים, כלומר המטרה היא להקטין כמה שאפשר את הסוליה של הצמיג. הורדת לחץ אוויר רק תחריף את המצב במקרה כזה.

בקשר לסרט, לא הבנתי את הסיפור של הבחור שמצלם. הבחור רואה את כל האסונות האלה מתרחשים בסלואו מושן, חיים של אנשים בסכנה לא נראה לו הגיוני ללכת לתחילת הירידה ולעצור את התנועה?! העיקר שהוא צועק לכולם לזוז כשמגיעה מכונית...

BackDoorMan
26-01-12, 20:21
אני לא בטוח שהורדה תפריע, יש תופעות אחרות בצמיגים בלחץ נמוך (כל עוד הם לא יורדים מהגלגל) שיכולות לעזור לאחיזה.
הקפלים שנוצרים יכולים לסייע בהיגויי בשלג+קרח.

המסמרים נועדו איך שאני מבין להנעץ בתוך הקרח ובכך לייצר אחיזה, המטרה היא לא הקטנת סולית הצמיג אלא ריכוז נקודתי של הלחץ עד כדי שבירת המשטח.
אם הייתי נתקע בכביש מוקרח ללא צמיגים מתאים, הייתי כבר מוריד את הצמיגים ונוסע על הג'נטים.

עידו לוריה
26-01-12, 20:39
לצפות בזה זה מאוד משעשע , להיות בתוך הרכב .... נו אני מותר .

עידו

אפרים
26-01-12, 21:19
אני נוסע כמעט חצי שנה .בשנה בשלג וקרח .

לנסיעה בשלג אני משתמש בצמיגים שמיוחדים לשלג כשהפרופיל שלהם בנוי לזה ואין כמעט בעייה.אני מחזיק בסוזוקי ויטרה כך שאני כלל וכלל לא משתמש בשרשראות שלג.

רכבים שאינם 4X4 מרכיבים שרשראות שלג וכשהם באוטוסטראדה ואין הרבה שלג מספיקים צמיגי החורף.

מה שדיבר דרור בקשר לנעצים אלה צמיגים שנקראים צמיגי "ספייקים" והם היחידים שמותאמים לנסיעה בשלג וקרח אבל כשהרכב מרכיב צמיגי ספייק הוא מוגבל למהירות 80 קמ"ש בלבד ואסורה עליו הנסיעה באוטוסטראדה.

אני גר על גבעה שהדרך מהכפר הביתה בחורף תמיד מלאה קרח כך שאני תמיד נוסע עם הגלגלים הימניים מעט ימינה מהדרך כדי שהם יהיו בתוך השלג ולא על משטח הקרח.

כנ"ל כשאני יורד בירידה.כבר קרה לי כמה פעמים שעשיתי עם הרכב סבסבת כמו בלרינה (ותאמינו לי שזה לא נעים).לפני כמה שנים יצאתי עם מרצדס G ועגלה רתומה אחריו ולפתע מצאתי את עצמי עם הרכב בתוך השדה עם סיבוב של כ 150 מעלות כשחסר כ 5 סנטימטר שהעגלה תמעך את הקורה הימנית אחורית של הרכב.

yes1952
26-01-12, 21:48
לצערי במלחמת לבנון הראשונה טיפלתי ביותר מידי נפגעי תאונות דרכים בכבישים המושלגים של הרי השוף-עד שהחליטו ללמד את החיילים לנהוג ברכבים עם שרשראות על הצמיגים
והיו גם כמה חכמים שתמיד ידעו יותר טוב
גרתי תקופה בערבות בקנדה -בניגוד לארצות הברית כנראה הקנדים יותר ממושמעים ועירניים לבטיחות-
גם לי לקח זמן ללמוד את שיטת הנהיגה בשלק ובקרח-לעולם לא עם צמיגים רגילים
אך בארץ ?אין אפילו היכן לקנות שרשראות ייעודיות לטיול של יומיים
פתרון?
צפו שוב בסרטון עם הטרקטור והכינו לעצמכם תותב משושה שיתחבר לגלגלים עם שרשרת-ותספרו לנו אוהבי החום והקיץ איך זה
ובמחאה נרגשת-להעיף את הקור הזה ממני
יוסי

עידו לוריה
26-01-12, 21:54
אני נוסע כמעט חצי שנה .בשנה בשלג וקרח .

לנסיעה בשלג אני משתמש בצמיגים שמיוחדים לשלג כשהפרופיל שלהם בנוי לזה ואין כמעט בעייה.אני מחזיק בסוזוקי ויטרה כך שאני כלל וכלל לא משתמש בשרשראות שלג.

רכבים שאינם 4X4 מרכיבים שרשראות שלג וכשהם באוטוסטראדה ואין הרבה שלג מספיקים צמיגי החורף.

מה שדיבר דרור בקשר לנעצים אלה צמיגים שנקראים צמיגי "ספייקים" והם היחידים שמותאמים לנסיעה בשלג וקרח אבל כשהרכב מרכיב צמיגי ספייק הוא מוגבל למהירות 80 קמ"ש בלבד ואסורה עליו הנסיעה באוטוסטראדה.

אני גר על גבעה שהדרך מהכפר הביתה בחורף תמיד מלאה קרח כך שאני תמיד נוסע עם הגלגלים הימניים מעט ימינה מהדרך כדי שהם יהיו בתוך השלג ולא על משטח הקרח.

כנ"ל כשאני יורד בירידה.כבר קרה לי כמה פעמים שעשיתי עם הרכב סבסבת כמו בלרינה (ותאמינו לי שזה לא נעים).לפני כמה שנים יצאתי עם מרצדס G ועגלה רתומה אחריו ולפתע מצאתי את עצמי עם הרכב בתוך השדה עם סיבוב של כ 150 מעלות כשחסר כ 5 סנטימטר שהעגלה תמעך את הקורה הימנית אחורית של הרכב.

אפרים לא ידעתי שבחולן יש כל כך הרבה שלג :D

עידו

נורי
26-01-12, 21:58
נו אפי..,
אחרי שאתה מראה לנו תמונות שכאלה.....,
מה שנישאר ...,זה לקפל המיזוודות , וליקפוץ אליך לביקור ...דחוף..בשוויץ.:cool:

BackDoorMan
26-01-12, 23:25
אפרים לא ידעתי שבחולן יש כל כך הרבה שלג :D

עידו
לא ידעתי שיש גם בשווייץ עיר בשם חולון.

הירשפלד יובל
26-01-12, 23:30
כמו בדברים אחרים בחיים מילת המפתח גם כאן היא תקשורת (עם הכביש ) . בנוסף להפיכת הנעת הרכב מאחורית לקדמית .
בחורף 93 כמדומני , שהיה אחד המושלגים בי-ם , נתקעתי עם אלפא רומיאו אלפטה מתחת לסינמטק בי-ם בגיא בן הינום . רציתי להגיע לשכונת קרית משה (ליד בניני האומה ). תוך פרק זמן קצר יחסית אפילו קשה קליטה כמוני הבין שעם הנעה אחורית לא אצליח לעלות עד שער יפו ולהמשיך דרך רחוב יפו (כשהיה עדיין פתוח לרכבים פרטים) ואז החלטתי להפוך את האלפא מהנעה אחורית להנעה קדמית .באותו גובה שלג שהיה אז , אפילו ידידינו הכחולים קיבלו בהבנה נסיעה ברוורס שחוצה את העיר והביאה אותי ליעד בשלום.

BackDoorMan
26-01-12, 23:48
http://www.youtube.com/watch?v=S8MnCH-Z0QY

אפרים
26-01-12, 23:52
אתה רק מאיים ובסוף נתקע בציריך במקום להגיע לבית הקטן על הגבעה.
ב 6 לחודש פברואר אני חוזר לשלג ואתה מוזמן.

עידו לוריה
27-01-12, 12:47
שימי אולי התבלבל לו והוא התכוון לחלון :p;).

עידו

-->