PDA

צפייה בגרסה מלאה : התייעצות לגבי קניית סופה

rupni
12-02-12, 18:10
אני מעוניין לקנות סופה או cj אני הסתכלתי פה הפורום וקראתי קצת אבל לא ראיתי כ"כ משהו שיכול לעזור לי.
אני בן 17 עוד מעט ואני רוצה לקנות גי'פ (עדיף סופה)
בעיקרון הסכום שאני רוצה להשקיע הוא לא גבוה מידי אין לי עוד סכום מוגדר אשמח אם מישהו ייתן לי קצת פרופורציות אבל בעיקרון מדובר על 30000 אלף בלחץ (כולל ישור קו).
בעיקרון הרכב ישמש אותי אני לא נוהג הרבה מידי אבל הוא ישמש גם בסופי שבוע לטיולים וכו' ואולי נסיעות טיפה יותר ארוכות).
הרכב מיועד לי.
באופן יומיומי הרכב לא יכיל יותר משני אנשים ואותי אבל אני צריך שיהיה בו מקום לארבע אנשים בעיקרון.
אני לא יודע כמה קילומטרים אבל הוא לא יעשה הרבה.
בעיקרון אין תנאי סף אבל אני אישית מעדיף ידני פתוח (לא משנה אם ארוך או קצר אבל יש מעט ייתרון לארוך)

הבהרה:
1. אני עוד לא קונה את הג'יפ כך שאם יש מישהו שלחוץ לגבי המכירה אני לא מדבר איליו אני יותר רוצה לקבל מעט פרופורציות
2. מה שאני רוצה זה ג'יפ שיהיה לי לנסיעות מעט ולטיולים (עוד לא טיולים קשים ממש).
3. אני מעדיף את הסופות כמה שיותר קרובות לאיך שהם היגיעו מהיצרן, אומנם אני לא אתנגד לרכב עם שיפורים אבל אני מעדיף את הצבעים המקורים לא כחול עם עננים או שחור עם להבות.

תודה אורי.

דרור ברלי
12-02-12, 18:57
אורי, ברוך הבא לעולם המופלא של הג'יפים האמיתיים!

באופן טבעי רציתי לשלוח אותך לבצע חיפוש, כי באמת יש כאן כל מה שתצטרך לדעת על ג'יפ CJ וסופה... מצד שני - אתה רק מתחיל, אז נהיה סבלניים וננסה לעזור לך.

1. בוא ונאמר ככה - בשביל להחזיק ג'יפ אמיתי, גם אם הוא נוסע ממש מעט, אתה צריך הכנסה קבועה כלשהי. אני כמעט מזהיר אותך לא לקנות עכשיו, אלא להמתין עד שתשתחרר מהצבא, תסיים לטייל בעולם וללמוד ותתחיל לעבוד בצורה מסודרת - ורק אז תתחיל עם זה, כי ג'יפים הם תחביב יקר וממכר שדורש מקורות מימון שופעים ויציבים...

2. בשביל לא לפשוט רגל בהוצאות (וזה מה שקורה לכל מתחיל שכל דבר קטן הוא מתקן במוסך, ובג'יפים הישנים האלה תיתקל בהמון "דברים קטנים") - אתה צריך ללמוד לטפל בג'יפ בעצמך. לגמרי לבד. ולהיכנס למוסך פעם-פעמיים בשנה, לפני טסט.

3. "30,000 שקל בלחץ" הייתי מחלק ל-20-25,000 שקל לקנייה, ועוד 5-10,000 שקל ליישור קו. בסכום כזה תוכל למצוא CJ סביר עד טוב, או לחילופין, סופה שחוטה... אם אתה מעדיף סופה, ורוצה סופה טובה, תחסוך עוד קצת. כמה? 30-45,000 לסופה במצב טוב, עם אי אילו שיפורים.

4. נושא השיפורים הוא ענקי, אינסופי למעשה. מומלץ לרכוש רכב שכבר משופר ככל האפשר. למה? ראשית, הסיכוי שתמצא ג'יפ במצב סטנדרטי, די קלוש... בנוסף, הג'יפים הללו במצבם המקורי לא בדיוק ראויים למאכל אדם... הם גסים וספרטניים ומאוד לא נוחים ואתה תגלה שכמעט הכרחי לשפר אותם. מצד שני, אם בהמשך תידבק בחיידק ותרצה לשפר בעצמך, תגלה שזה סיפור יקר. כך שעדיף לקנות ג'יפ שמישהו אחר כבר שיפר והשקיע בו את נשמתו.
מה משפרים? הכל. צמיגי שטח טובים, מתלים טובים (קפיצים משופרים נוחים מהמקוריים ובעלי מהלך ארוך + בולמי זעזועים איכותיים), נעילות, יחסי העברה, כננות, מושבים טובים, דיגומים למיניהם, מזגן - אלה הדברים הטובים, שעולים הרבה כסף, אבל לא מחזירים את מלוא ההשקעה בהם במכירה ובדרך כל בעלים של ג'יפ משופר לא מורידים אותם מהרכב במעמד המכירה. פחחות יצירתית, ניפוחי פיברגלס מזעזעים וכל מיני קשקושים בכל צבעי הקשת - אלה נכנסים להגדרות של (חוסר) טעם, ובכל מקרה זה לא שיפור, ובדיוק כמו שאמרת, אסור להתבלבל מזה ובטח לא לשלם אקסטרא על זה.
מוטב להתמקד במצב מכני טוב ככל האפשר (מנוע+גיר+טרנספר+סרנים+דריישפטים, היגוי, בלמים, קפיצים) חשמל מסודר ותקין ומצב פח טוב ככל האפשר (מרכב נקי לחלוטין ב-100% מחלודה כנראה שכבר לא תמצא, אבל חשוב להקפיד שגם אם יש פה ושם חלודות, שלא יהיה רקוב) שילדה - חשוב שתהיה שלמה, ללא רקבונות, סדקים ו/או שברים. לא צריך להיבהל משילדה שעברה תיקונים, בתנאי שנעשו כמו שצריך.
כמ ושאתה מבין, מומלץ מאוד, הכרחי למעשה - לבדוק כלים מועמדים לקנייה בעזרת מישהו שמבין בכלים האלה, כדי לא ליפול על נבלות שחוטות ועל קומבינות מפוקפקות - וגם אל תתפתה למחירי סוף עונה! הרוב המוחלט של כלים שמוצעים למכירה במחיר זול הם פגרים ואסור לגעת בהם, והם יעלו לך בהמשך פי שניים או שלושה ממחיר הקניה רק כדי להביא אותם למצב נסיעה סביר ואמין.

בהצלחה!

rupni
12-02-12, 20:33
תודה על התשובה המהירה והעניינית.

שגיא S
12-02-12, 21:01
תשקול אולי קניה של סמוראי..בעל אותם מאפיינים של ג'יפ אמיתי(שלדת סולם, סרנים חיים, קל לטיפול ולתיקון) רק עם עלויות הגיוניות יותר של דלק וביטוח.
לי יש סמוראי שנת 87 כבר יותר משנה וחצי ואני מאוד נהנה איתו. רק צריך סבלנות בכביש ;)

דרור ברלי
12-02-12, 21:27
זה היה ברור שתיכף יבוא מי שיציע לו סמוראי, ואני סופר את הדקות עד שייכנסו חלק מהקבועים שיתעקשו שמה הוא צריך זה טרופר בנזין... ואני משוכנע שאחריהם יגיע גם זה שיציע לו ניבה.

חברים, הוא שאל על סופה או סיקס.

בתכלס - ההוצאות הקבועות כמו אגרות וביטוחים די דומות בכל הכלים. נכון שהסוזוקים חסכוניים יותר בדלק, אבל לפעמים ההפרש קטן ממה שחושבים, וחוץ מזה מצוין במפורש שהרכב ייסע מעט. וגם האמינות של ג'יפ בן 25 כבר לא תמיד מדהימה, גם אם קוראים לו סוזוקי...

בקיצור - העניין כאן זה לא איזה אוטו, אלא האם בכלל.
מכונאות בסיסית הבחור יצטרך ללמוד בכל מקרה.
לטפל לבד הוא יצטרך בכל מקרה.
עבודת מכונאות תהיה גם תהיה לו בג'יפים ישנים, ולא מעט. לטעמי, גיל 17 עוד מוקדם בשביל להיכנס (ולממן) לבד הרפתקאות כאלה, בין אם קוראים לזה Jeep ובין אם קוראים לזה סוזוקי... וזה לא רק עניין כספי אלא גם עניין של בגרות נפשית. כמובן שיש יוצאים מין הכלל גם בגיל כזה וכמובן שיכול להיו תשיש בתמונה גם אבא שנותן גב (כלכלי) להרפתקאה.... אי אפשר לדעת.

rupni
12-02-12, 21:47
השאלה הבאה שרציתי לשאול היא האם יש איזה כלי אחר דומה שאפשר לרכוש, אם יש משהו אז אני ישמח להצעות,

הבהרה חשובה, למרות שאני גר בחיפה אבא שלי במקור מקיבוץ לא רחוק מחיפה (20 דק') ועד כמה שאני יודע יש שם במוסך גם מכונאי שהוא מתעסק בגיפים (אייל אם מישהו מכיר) כך שהוא יכול לעזור לי.

דרור ברלי
12-02-12, 22:33
יפה.
אם אתה לא נעול על סופה או CJ, אלא פתוח להצעות, אז סמוראי זה באמת הכיוון הנכון בשבילך.
אבל חשוב שתדע - בכל הכלים בגילאים כאלה אין לך מה לחפש אמינות. הם כבר עייפים ואתה תפתח מכסה מנוע ותשכב מתחת לאוטו לא מעט.
היתרון הגדול של הסמוראי הוא באמת הפשטות שלו וצריכת דלק נמוכה יחסית (יחסית ל-CJ וסופה) אבל שלא תצפה לתצרוכת מדהימה במיוחד. 9-11 ק"מ לליטר יהיה ממוצע סביר, ובעולם ה-4X4זה נחשב לחסכוני.
חסרונות: בסמוראי קצר אתה תשכח מלהסיע ארבעה אנשים, נוחות נסיעה סיסמוגרפית, לא יציב במיוחד, אין כוח והביצועים על כביש בכל מקרה לא משהו.
יתרונות: המון אופי, פשוט, עמיד, עביר מאוד בידיים הנכונות, דווקא בגלל שאין לו כוח, הוא מאלץ אותך ללמוד לנהוג כמו שצריך. כלי שהוא בית ספר מושלם לעקרונות היסוד של נהיגת שטח.

דרור ברלי
12-02-12, 22:46
אם עדיין רוצה רק סופה, קבל מושג על סופה טובה:

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=62656

אוטו יפה, מתוחזק, משופר בצורה נכונה בכל מה שצריך. ברמה המיידית אין צורך להוסיף לו כלום למעשה.
רק למלא דלק, להניע ולצאת לטייל.

אם אני הייתי מחפש עכשיו סופה, זה היה מועמד רציני.

rupni
12-02-12, 22:52
אוקיי צודה על הדוגמא אבל דבר ראשון אם אני יקנה סופה זה לא במיידי זה בערך עוד שנה
דבר שני זה שיש מערכת הנעה בגז, לפי מה שאני יודע אין הרבה תחנות שניתן למלא בהן גז והאם זה לא משפיע על הביצועים?

דרור ברלי
12-02-12, 23:15
יש מספיק תחנות.
וחוץ מזה, תמיד יש מתג שבורר בין הנעה בגז להנעה בבנזין.
את ההתנעה ראשונית בבוקר בכל מקרה עושים בבנזין.

לגבי ירידה בביצועים - אין לי מושג. יש מכוניות בהן מורגשת ירידה בביצועים ויש כאלה שלא. ממש כמו שיש כאלה שמצדדים בהנעה בגז, ויש כאלה שגם אם תשלם להם לא יגעו בזה. ליטר גז עולה פחות מחצי מליטר בנזין - וזה כל הסיפור.

שגיא S
13-02-12, 10:28
אני מסכים עם דרור בקשר לכל מה שכתב פה...

למרות שסמוראי "אמור" להיות יותר זול - זה לא דווקא נכון.
רוב הרכבים האלה עברו אצל ילדים/קמצנים שניסו לטייל בזול, ובגלל שהרכב יכול לסוע בלי טיפולים/והוא גם מאוד חסון..
הם פשוט פרקו אותו בשטח ובכביש עד שצריך להשקיע ואז הם מנסים למכור.

חוצמזה שהמחירים עכשיו גם די יקרים.

בכל מקרה תצטרך להבין שהכסף לג'יפ יבוא על חשבון יציאות עם החברים/טיסה לחול/ארוחות בחוץ/זמן שינה....

נוחות הנסיעה באמת לא קיימת, בסמוראי קצר, אפשר להסיע ארבעה אנשים..אבל הם לא יהיו חברים שלך אחרי הנסיעה.
מבחינת דלק - סמוראי עושה 1ל10 רק עם צמיגים מקוריים ובלי הרבה שיפורים, וכשהוא מתוחזק כמו שצריך.
אם אתה משנה משהו במשוואה הזאת אז הצריכת דלק עולה.

בכל מקרה..תתחיל לחסוך כסף. קח בחשבון שכל כלי שתקנה, בשנה הראשונה תוציא עליו את מחיר הקנייה שלו..יש כאלה שזה לא ככה
(כמו אצלי למזלי) אבל יש יותר שזה בערך היחס. מה לעשות מי שחוסך בקניה משלם באחזקה...

דרור ברלי
13-02-12, 11:54
כבר בסוף השנה הראשונה תגלה שלקנות ביוקר ג'יפ טוב ומושקע או לקנות בזול נבלה ולשפץ/לתקן - עולה לך אותו דבר.
ההבדל הוא שעם ג'יפ טוב ומתוחזק אתה יכול להתחיל לטייל ולהנות כמעט מיד, לעומת הנבלה שרוב הזמן תעמוד עם מכסה מנוע פתוח או גרוע מזה - על הליפט.

rupni
13-02-12, 12:13
אז אתם אומרים שעדיף נגיד לקנות שהוא כבר טוב ומשופר והכול מאשר לקנות משהו שהוא לא משופר ובמצב סביר (נגיד משהו כמו אלה של המדריכי טיולים)
ובערך צריך סכום של 40-45?

שגיא S
13-02-12, 12:17
סמוראי ב40 כבר משופר בכל מה שצריך ואחרי יישור קו.
בשוק של הסופות והסיג'יי אני ממש לא מבין, אבל זה נשמע סכום הרבה יותר הגיוני להתחיל איתו(כמובן שתצטרך גם להשאיר כסף בצד להפתעות ובלתמ,ים)

שגיא S
13-02-12, 12:33
יש לך אפילו ב20 וקצת אלף את הסמוראי של רון נחמן שלא דורש הרבה השקעה. אם בכלל...

דרור ברלי
13-02-12, 12:47
CJ ב-40 זה כבר אוטו משופר, מדוגם ויפהפה, (או שזה CJ7 נדיר שבעליהם נוטים לתמחר אותם בסכומים הזויים, לעתים בלי שום קשר למצב הרכב...) הבעיה היא שרוב אלה שיש להם ביד CJ במצב כזה, כבר לא ימכרו אותו גם בסכום כפול....טיילתי פעם עם אחד כזה, שבעליו שילם עליו סכום שדגדג 100K, אוטו באמת מדהים. אתה חושב שהוא לא קרע רדיאטור והלך לו הטיול?... הכל יכול לקרות, ולכן צריך תמיד קצת כסף פנוי לבלת"מים.

סופה ב-40-45: זה בערך מה שתעלה לך סופה טובה, משופרת בטוב-טעם בכל מה שצריך כדי לטייל בכל מקום שתרצה. השחורה מהקישור שהעליתי לך זו דוגמה ממש טובה. מצד שני אל תשכח שלא מדובר באוטו חדש. הוא עבר כמה דברים בחייו ואף אחד לא מבטיח לך ששום דבר לא יתקלקל ושלא תצטרך לתקן... אבל כעיקרון, אם הוא מתוחזק, מדובר ברכב אמין שתוכל לסמוך עליו ללא חשש, וההוצאה הקבועה הגדולה היחידה עליו תהיה דלק...

כל זה לא אומר שאם יציעו לך גרוטאה סרוחה וידרשו עליה 40 או 50, תתפתה לרכוש אותה... צריך לבדוק טוב טוב - עם מה אפשר לחיות ולסדר "תוך כדי תנועה" ועם מה לא.

כרכב ראשון, אני ממליץ לך על סמוראי. תלמד עליו את כל התורה (ויש הרבה מה ללמוד), ורק אחר כך תתקדם לסופה. מי שמתחיל ישר עם סופה, זה בעיני כמו לקפוץ ראש מהמקפצה הכי גבוהה ישר למים העמוקים. יכול להיות שתצליח ותהנה, אבל יכול גם להיות ששכר הלימוד יהיה גבוה. תאמין לי, הייתי שם, עשיתי את זה.

rupni
13-02-12, 15:18
אני מבין אבל אני מאמין שאם אני אקנה עכשיו רכב אני לא יחליף אותו כ"כ מהר, אחרי הצבא אני ארצה ללכת ללמוד ואני לא יודע יודע אם יהיה לי מספיק כסף ויצא שאני כנראה ישאר איתו הרבה זמן אז השאלה היא אם לא עדיף להשקיע בסופה ואולי להתחיל בשטח שהוא לא קשה מידי אולי אפילו אתה תגדיר אותו קל מאוד וזה יהיה לי הרבה זמן.

שגיא S
13-02-12, 15:35
א' - אי אפשר לדעת מה יהיה בהמשך. נגיד ותקנה סופה או כל רכב שהוא, ופתאום תגלה כמה הוא טרקטור ולא נוח, או שאתה בכלל לא מתחבר לטיולי שטח.

ב' - אם אתה כן מתכנן לשמור אותו לטווח הארוך. אז דווקא רכב שהוא קל לטיפול וישן(שנתון 80+) יכול להיות פתרון טוב...ברגע שהם הופכים לרכבי אספנות
הביטוח והטסט יורדים לבערך 1000 שקל לשנה...מה שמוריד את מחיר האחזקה בדי הרבה כסף(לצעירים כמוני וכמוך).

אני סטודנט ואני מחזיק סמוראי. . . לצערי אני פשוט לא נוסע בו לכן הוא בקושי עולה לי כסף. עושה לו את השני טיפולים בשנה שמגיעים לו בגלל הטסטים ובאמת
שאם אני לא שובר משהו בשטח/משפר אז אני לא צריך לגעת בכלום. אבל זה אחרי יישור קו די מסיבי שעשיתי לאוטו.

בכל מקרה כל רכב שלא תקנה - אל תלך ישר למסלולים קשים. תתחיל מהקל אל הכבד, תצטרף לאנשים עם מכוניות דומות או לאנשים שאתה מכיר ולאט לאט תצבור ניסיון.
אל תדאג - המקומות הקשים לא הולכים לשום מקום.

rupni
13-02-12, 16:08
א' - אני יגיד לך את האמת אין לי שום בעיה עם רכב שאני יגלה שהוא כמו טרקטור פתאום ואני אפילו אברך על זה כי אני אוהב גם את התחום הזה.
ב' - אבל אם הרכב הופך להיות רכב אספנות זה די מגביל אותו לא ? חבר שלי אמר לי שאסור לנסוע יותר מ-60 קמ"ש ואסור לנסוע בכבישים בינעירוניים לא ? אז זה אולי לא שווה לי מהבחינה הזאת.

שגיא S
13-02-12, 16:21
א' - אני יגיד לך את האמת אין לי שום בעיה עם רכב שאני יגלה שהוא כמו טרקטור פתאום ואני אפילו אברך על זה כי אני אוהב גם את התחום הזה.
ב' - אבל אם הרכב הופך להיות רכב אספנות זה די מגביל אותו לא ? חבר שלי אמר לי שאסור לנסוע יותר מ-60 קמ"ש ואסור לנסוע בכבישים בינעירוניים לא ? אז זה אולי לא שווה לי מהבחינה הזאת.

שהחבר שלך יבדוק את עצמו.
ההגבלה היא שאסור לך לסוע בין 7-9 בבוקר לא כולל שבתות וחגים.
יש עוד כל מניי הגבלות אבל זאת העיקרית

rupni
13-02-12, 16:24
כן אני בדקתי אחרי זה זה וראיתי תודה

שגיא S
13-02-12, 17:20
רק להבהיר שרכב אספנות עוד יותר קשה למצוא, אלו שלמכירה יקרים ולא בהכרח שווים את הכסף. אלו ששווים את הכסף בדרך כלל לא למכירה...

rupni
13-02-12, 17:23
כן אני לא מתכוון לקנות רכב כזה.
אבל אולי יש למישהו רעיון לאיזה כלי שהוא מסיבי, אפילו אם הוא יתנהג כמו טרקטור, יש איזה רעיונות ?

שגיא S
13-02-12, 17:29
כן אני לא מתכוון לקנות רכב כזה.
אבל אולי יש למישהו רעיון לאיזה כלי שהוא מסיבי, אפילו אם הוא יתנהג כמו טרקטור, יש איזה רעיונות ?

סופה/סיג'יי/סמוראי/דיפנדר...

אלו האופציות שעולות לי.

סמוראי הכי חסכוני מבינהם...אבל לא בהכרח הכי זול לאחזקה

rupni
13-02-12, 17:34
דיפנדר יכול להיות טוב ?
מכיר מישהו שיש לו אחד אבל הוא לא כ"כ מעוניין למכור אז השאלה שלי היא האם שווה בכלל לנסות לשכנע אותו (הרכב במצב מצויין)

אורי

דרור ברלי
13-02-12, 17:51
דיפנדר טוב רחוק מהתקציב שלך. לנדרובר זה גם רכב שבאופן שוטף מצריך השקעה.... איך נאמר את זה, גדולה.

שגיא S
13-02-12, 18:11
אני אוסיף ואומר שלנד רובר זה לא רכב למתחילים..זה לאנשים שיודעים מה הם רוצים, והם רוצים לנד רובר...
שזו גם בעיה בפני עצמה..

rupni
13-02-12, 18:45
אוקיי הבנתי אז לנד רובר ירד מהפר יש איזה רכב אחר בסגנון של סופה או שרק סופה cj וסמוראי זה האפשרויות ?

שגיא S
13-02-12, 19:49
יש במחירים האלו עוד הרבה רכבים - תפתח יד 2 ותראה.

מה שמומלץ למתחילים זה סמוראי, ואם אתה רוצה משהו יותר עדין אז ג'ימני.

אם אתה מתעקש על נפח מנוע ופיזית גדול יותר - אז סיג'יי או סופה, מה שיהיה במצב הכי טוב שתצליח למצוא.

מוני אורבך
13-02-12, 20:19
ולמה בעצם לא פאגרו או טארנו?!
צריכת דלק אחד ל 10 (כמו סמוראי)
הרבה יותר נוח וגדול מסמו
אמין יותר מכול סמו או סופה.
ותתפלאו אותו מחיר בתחזוקה.
ב 40 K תוכל למצוא אקזמפלאר לא רע בכלל
צעיר בדי הרבה שנים מכול סמו או סופה.

rupni
13-02-12, 20:51
מוני אחת הסיבות שאני רוצה לקנות סופה היא בין השאר הצורה ומה שהרכב הזה עבר, לסופה יש אופי והיא יותר ייחודית מאשר טראנו שאת זה אתה יכול למצוא הרבה בכבישי ישראל, ומעבר לכך אפשר לטפל בסופה ביותר קלות בבית מאשר טראנו ואפילו אם אני לא יטפל לבד בבית לדעתי אפשר ללמוד יותר על המנוע וחלקיו בסופה שבה יש פחות אלקטרוניקה יחסית לטראנו.
ולדעתי הסופה היא רכב יותר מסיבי ואם אני אסע איתו בשטח אני מאמין (יותר מקווה) שהוא לא ייתפרק בקלות כמו טראנו.

מוני אורבך
13-02-12, 22:38
היות ואני מכיר אינטימית גם סופה גם CJ גם טארנו ופאגרו...
טראנו עד 2001 מכיל אלקטרוניקה באותה כמות כמו סופה
פאגרו עד 2000 מכיל הרבה פחות, למעשה בכלל לא...
טיפול בסופה או טראנו\פאגרו זהה לחלוטין ברמת הקלות, ואני מדבר מנסיון.
אשר למסיביות, גם הטראנו וגם הפאגרו מסביים לא פחות מהסופה.
נכון, יש בהם הרבה פגושי פלסטיק רכרוכים, אבל אותם אפשר להחליף בקלות לכאלו מברזל.
ההבדל היחיד (והמשמעותי) הוא סרן קידמי חי.
הוא מאפשר לך הגבהות מטורפות, מהלכי מתלה, ועבירות יותר טובה
אבל ברמת המתחיל, ואפילו היותר מתקדם אין הבדל משמעותי.
בפאגרו יש נעילת דפרנציאל מקורי, וזה משמעותי.
אפשר להגיע רחוק מאוד בפאגרו (וגם בטראנו) עד שהמקפירסון מקדימה יפריע.

לגבי היחודיות, מסכים איתך לחלוטין!
בגלל זה יש לי בבית ווגוניר ו CJ7 (-:
וטראנו שמשמש כפריווט ...

rupni
13-02-12, 23:01
תודה על התיקון ברמת כמות האלקטרוניקה אני לא עד כדי כך מבין,
השיקול הכמעט מרכזי שלי או השיקול שלי לקנות בכלל ג'יפ הוא הייחודיות, גם בקטע של המראה וגם בקטע המספרי (אני כמעט בטוח שיש הרבה יותר פגארו מאשר סופה וcj גם יחד)

נורי
14-02-12, 00:00
היי אורי..

אני מבין לפי הכיתוב שלך , שאתה מחפש ג'פ שיהיה גם טרקטור..???
אז., למה שלא תחשוב גם על היילקס..??

ועד אז., אתה הרי רק בן 17..,תמשיך ליקרוא ולהיתעניין בנושא...,ויש לך הרבה עוד מה לילמוד....
וכשיגיע הרגע........., מבטיח לך שתדע ותבין בעיניין הרבה יותר....

שגיא S
14-02-12, 00:11
היי אורי..

אני מבין לפי הכיתוב שלך , שאתה מחפש ג'פ שיהיה גם טרקטור..???
אז., למה שלא תחשוב גם על היילקס..??

ועד אז., אתה הרי רק בן 17..,תמשיך ליקרוא ולהיתעניין בנושא...,ויש לך הרבה עוד מה לילמוד....
וכשיגיע הרגע........., מבטיח לך שתדע ותבין בעיניין הרבה יותר....

עצה ששווה זהב.
לפני הג'יפ הראשון ש"אמא שלי" קנתה, חקרתי במשך המון זמן את ג'יפולוג ועדיין נפלתי.
אז האתר היה קטן יותר, החשיפה הייתה קטנה יותר, וקאיה ספורטאז' היה דיי מבטיח.

היום ההיצע בשוק שונה לגמרי ממה שיהיה עוד שנה - לך תדע, אולי אז מחיר הדלק יהיה 10 שקל לליטר ורכבים כמו סופה וסיג'יי יעלה רק כמה אלפי שקלים באמת.

בנתיים, תתחיל הליך של התמכרות לאתר ;) תקרא, תחקור על כל דגם, תקרא מדריכים, תעיין קצת בספרי רכב, תראה אם מתאים לך,
אם יש לך את היכולת לתחזק כלי כזה לבד, פיזית וכלכלית.

עוד שנה כבר תדע הרבה יותר טוב מה אתה מחפש...

rupni
14-02-12, 00:18
האמת אני לא כ"כ מבין למה אתה מתכוון שאתה אומר שאני רוצה ג'יפ שיהיה גם טרקטור ?
אם אתה מתכוון לג'יפ לעבודה אז ממש לא (לפחות לא בשלב זה ולא בתור כלי עבודה לחרישה וכו' אולי להגעה לשדה אין סיכוי גדול)
אם אתה מתכוון לרכב שמרגיש כמו טרקטור אני אמרתי שאין לי בעיה עם זה.

ומעבר לזה שאני לא ממש מחפש טנדר, אני רוצה יותר ג'יפ, אך יחד עם זאת אם אני אחשוב לקנות טנדר אני יותר פוזל לכיוון רכבים אמריקאים (חשבתי אפילו לקנות מחבר סונומה) וזה יותר הכיוון.

תודה בכול מקרה, אורי.

rupni
14-02-12, 00:45
בנתיים, תתחיל הליך של התמכרות לאתר ;) תקרא, תחקור על כל דגם, תקרא מדריכים, תעיין קצת בספרי רכב, תראה אם מתאים לך,
אם יש לך את היכולת לתחזק כלי כזה לבד, פיזית וכלכלית.

כמובן, ולמען האמת אני חושב שכבר התחלתי להתמכר, איפה אני יכול למצוא ספרי רכב וספרים באופן כללי ?

GodsFather
14-02-12, 07:12
ספרות יש לנו גם באתר, אפשר להוריד ולקרוא. בכל תת פורום כמעט יש את הספרים הרלוונטים ויש גם ספרייה וירטואלית והסברים כבר בדף הבית, וכמובן סרגל הכלים העליון.

תחפור עמוק עמוק לפני שאתה בכלל חושב לצאת לקנות. זה יחסוך לך הרבה מאד כסף ותסכול.

אתה גם יכול לתפוס איזה חבר עם ג'יפ ולבוא למפגשים נפוצים כמו בבור בתל ברוך או מקומות אחרים (לא זוכר מאיפה אמרת שאתה) ולראות כלים בLIVE, אפילו לשאול שאלות את האנשים סביב.

מפגשים עונתיים שיש כמעט לכל אחד מהמועדונים הלא רשמיים הם גם הזדמנות טובה. לא מזמן היה מפגש סוזוקי. על הסמוראידה אני חושב שתצטרך לוותר כי זה יהיה יותר מפגש טיולי ולכן פחות רלוונטי לך. גם מועדון הCJ עושה מפגשים וכן הלאה.

שב ולמד. יש לך מזל שיש לך זמן פנוי לזה :)

liron_al
14-02-12, 08:16
מוני על מה אתה מדבר???
כבעל טראנו אני יכול לומר שהוא פחות קשיח וקשוח מסופה.
משולשים מקדימה ממש לא תורמים לקשיחות הרכב..
נכון שבטראנו אפשר לטפל לבד, אבל ממש רחוק מסופה, לפחות שנות אור.
לגבי צריכת הדלק, תראה לי טראנו שעושה 1:10 ואראה לך טראנו עם מד מרחק מזייף.
הצריכה הממוצעת היא 1:8.5 במקרה הטוב. לגבי שיפורים, פגוש ברזל יוריד לך לפחות 2000 זוזים מהארנק, כמו כן הגבהות טובות (עד 2") כ4500 ומעלה.
אין אפשרות להגביה יותר מכך עקב שימוש במוטות פיתול מקדימה והציריות לא אוהבות גם את זה.
אין להשוות בין טראנו (או פג'רו לצורך העניין) לסופה או דומיה, לטוב ולרע. אגב, גם בכמות החשמל!
הטראנו מכיל לפחות 4 סופות מבחינת אורך החוטים והחיישנים :)

אני מאוד אוהב את הטראנו, רכב אמין, נוח גם לנסיעה בעיר, חלפים במחיר סביר וסך הכל מסוגל לעבור שטח בינוני פלוס,
אבל מכאן עד סופה יש עולם אחר לחלוטין..

לירון

מוני אורבך
14-02-12, 08:50
לירון, אני מבין שלא היתה לך אף פעם סופה...
לי היתה סופה, CJ (יש לי גם עכשיו) דיפנדר, דיסקו, היליקס, פאגרו טראנו ניבה ואפילו סמו לזמן קצר.
בכולם טיפלתי לבד ואני מכיר אותם גם מלמטה ומלמעלה.
כמות החישנים והחוטים שיש בטראנו 2.7 ממחושב (קרי מ 97 ומעלה עד 2002) זהה לזו שיש בסופה.
חישן קרנק, חישן מצערת, חישן חום מנוע, חישן אוויר, חישן משאבת סולר (אין בסופה אבל יש חישן מפלג שאין בטראנו)
חישן CO ואילו הם העקרים.
בפאגרו 2.5 או 2.8 אין בכלל מחשב, הכול מכני טיפש (עד הקינג כמובן)
אם תשווה לפאגרו\ טראנו בנזין, גם כאן אין הרבה הבדלים.
אשר לקלות הטיפול, נכון בסופה יש קצת יותר מקום בתא המנוע.
אבל אם תוסיף לה מזגן, ועוד כמה עזרים אחרים תגיע לאותו מצב.
ואשר לסיבוך.. אין שום הבדל.
הכל אותו הזבל, תאמין לי.
CJ הוא אכן יותר פשוט מצד אחד.
מצד שני יש הרבה וודו בגלל שאין לך את המחשב.
אשר לצריכת הדלק., אני נוסע כבר מספר חודשים בטראנו ארוך דיזל ידני 98.
בכל חודש אני נוסע כ 2500 קילומטר. בערך 35% עירוני והשאר בין עירוני.
הצריכה הממוצעת עומדת על 1:10.5 וזה בדוק ומדוד.
את מד המרחק שלי בדקתי מול GPS. תקין לחלוטין.
בעבר היה לי פאגרו 2.5 שנת 97 קצר במשך שנתים.
נסעתי בדיוק את אותו הקילומטראז והדרך שאני נוסע היום.
צריכת הדלק משולבת 1:9.5
כל השיפורים שצינת פגוש והגבהות בוא ונניח יגיעו ל 8K.
אני משלם בשנה כ 18K שח על סולר.
8K זו הוצאה זניחה לעומת הוצאות הדלק והתחזוקה.
אשר למשולשים מקדימה, אכן נקודה רגישה, שאפשר להקשיח ולחזק אותה.
גם הסרן של סופה יכול להשבר, ראיתי במו עיני איך.

אין לי וויכוח שסופה יש לה כמות שיפורים ופוטנציאל הרבה יותר גבוה, ולו רק בגלל שהיא עם שני סרנים חיים.
הנקודה שלי שגם טראנו ופאגרו יכולים להגיע רחוק.
ואם אתה לא משוגע עבירות (או שיש לך מספיק כסף לרוביקון) טראנו ופאגרו הם בהחלט אלטרנטיבה טובה.
במיוחד לצעיר חסר ניסיון, ששם עדיף רכב שהוא הרבה יותר אמין מסופה חבוטה.

דרור ברלי
14-02-12, 09:26
לירון, אני מבין שלא היתה לך אף פעם סופה...
לי היתה סופה, CJ (יש לי גם עכשיו) דיפנדר, דיסקו, היליקס, פאגרו טראנו ניבה ואפילו סמו לזמן קצר.
בכולם טיפלתי לבד ואני מכיר אותם גם מלמטה ומלמעלה.
כמות החישנים והחוטים שיש בטראנו 2.7 ממחושב (קרי מ 97 ומעלה עד 2002) זהה לזו שיש בסופה.
חישן קרנק, חישן מצערת, חישן חום מנוע, חישן אוויר, חישן משאבת סולר (אין בסופה אבל יש חישן מפלג שאין בטראנו)
חישן CO ואילו הם העקרים.
בפאגרו 2.5 או 2.8 אין בכלל מחשב, הכול מכני טיפש (עד הקינג כמובן)
אם תשווה לפאגרו\ טראנו בנזין, גם כאן אין הרבה הבדלים.
אשר לקלות הטיפול, נכון בסופה יש קצת יותר מקום בתא המנוע.
אבל אם תוסיף לה מזגן, ועוד כמה עזרים אחרים תגיע לאותו מצב.
ואשר לסיבוך.. אין שום הבדל.
הכל אותו הזבל, תאמין לי.
CJ הוא אכן יותר פשוט מצד אחד.
מצד שני יש הרבה וודו בגלל שאין לך את המחשב.
אשר לצריכת הדלק., אני נוסע כבר מספר חודשים בטראנו ארוך דיזל ידני 98.
בכל חודש אני נוסע כ 2500 קילומטר. בערך 35% עירוני והשאר בין עירוני.
הצריכה הממוצעת עומדת על 1:10.5 וזה בדוק ומדוד.
את מד המרחק שלי בדקתי מול GPS. תקין לחלוטין.
בעבר היה לי פאגרו 2.5 שנת 97 קצר במשך שנתים.
נסעתי בדיוק את אותו הקילומטראז והדרך שאני נוסע היום.
צריכת הדלק משולבת 1:9.5
כל השיפורים שצינת פגוש והגבהות בוא ונניח יגיעו ל 8K.
אני משלם בשנה כ 18K שח על סולר.
8K זו הוצאה זניחה לעומת הוצאות הדלק והתחזוקה.
אשר למשולשים מקדימה, אכן נקודה רגישה, שאפשר להקשיח ולחזק אותה.
גם הסרן של סופה יכול להשבר, ראיתי במו עיני איך.

אין לי וויכוח שסופה יש לה כמות שיפורים ופוטנציאל הרבה יותר גבוה, ולו רק בגלל שהיא עם שני סרנים חיים.
הנקודה שלי שגם טראנו ופאגרו יכולים להגיע רחוק.
ואם אתה לא משוגע עבירות (או שיש לך מספיק כסף לרוביקון) טראנו ופאגרו הם בהחלט אלטרנטיבה טובה.
במיוחד לצעיר חסר ניסיון, ששם עדיף רכב שהוא הרבה יותר אמין מסופה חבוטה.

הכל נכון בהקשר לכלים היפניים עד ש...
עד שהולכים מגדשי טורבו? קורה כל הזמן. לא סיפור גדול, אבל כן יקר.
עד שהולכת משאבת סולר? כנ"ל. עניין רגיל בכלים ישנים (וגם פחות ישנים...). לא סיפור. כן יקר.
עד שבקיץ האוטו מתחמם ועף ראש מנוע (מי אמר פאג'רו דיזל)? כנ"ל - שום דבר אקזוטי, אבל המון כסף.
עד שבשביל להחליף מיסבים בסרן אחורי מוטב לחפש סרן קומפלט בפירוקים... צרה של רוב היפנים הגדולים.
עד שמסתבכים בהחלפת פלאגים פשוטה בפאג'רו בנזין. פלאגים שעולים כמשקלם בזהב, ולהגיע אליהם זה לחצות את ים סוף בשחיה עם ידים קשורות.
עד שהמזגן בטראנו לא מתפקד ואתה ניצלה חי בתוך האוטו בקיץ. שוב - לא סיפור, רק תשלם הרבה לבעל מקצוע טוב.
עד שהגג הנפתח בטראנו עושה לך מקלחות בחורף, ולהבדיל מסופה, זה לא כל כך קל לפתרון במחיר זול...

כל ה-SUV עם מנועי דיזל נסעו ק"מ אסטרונומי. ומי כמוך יודע שאוטו זה לא רק מנוע. העייפות והבלאי יתגלו בכל מקום. בין אם מכלולים מכניים ובין אם חלקי מרכב /תא נוסעים מרופטים ובלויים, התרופפות כללית, בעיות חשמל... בחו"ל רכב כזה הולך כבר מזמן לגרוטאות.

SUV יפני ישן מאמצע שנות ה-90 יקבור את ידידנו הצעיר בהוצאות. טראנו 94-95 שחוט (כולם כבר שחוטים. אתה יודע את זה טוב כמוני) מול סופה 94-95? אני משוכנע שלמרות קצת יותר "תקלות קטנות", בסופו של דבר הסופה חסונה יותר וזולה משמעותית לאחזקה. לא סתם טראנו עולה חצי מסופה במודלים האלה. ושים לב שאני לא אומר שום דבר על עבירות - כי זה גם פקטור של נהג (נסיון וכשרון), ולפאג'רו/טראנו (אני אוסיף גם טרופר) ממש אין מה להתבייש כאן: איפה שהמתלים מגבילים את הפאג'רו יש לו נעילה מקורית, ולטראנו/טרופר יש מהלך מתלה אחורי יפה כבר במקור שמפצה על במתלה הקדמי הרופס שלהם וכמובן שאפשר לנעול אותם ולקבל עבירות נטו ברמה יפה מאוד. נכון - זה אולי לא CJ או סופה, אבל אם לא אכפת לחטוף קצת נזקי פחחות פה ושם, אפשר להגיע מאוד רחוק, בטח ברמת הטיולים ולא תחרויות עבירות. היתרון הגדול של ה-SUV היפניים על כל סופה, CJ, סמוראי וגם דיפנדר הוא באיכות החיים - פרייבט מול טרקטור. יש מי שזה חשוב לו - בעיקר ככל שמזדקנים...

והכי חשוב, מוני - אתה, עם הנסיון שלך, כבר מזמן לא דוגמה. הבחור הצעיר והנלהב הזה עוד לא התחיל אפילו ללמוד לעבוד לבד על סמוראי.

מוני אורבך
14-02-12, 10:14
דרור המצב שאתה מתאר הוא נכון ללפני 5 שנים ויותר.
אז המכוניות הללו היו מכוניות "פאר" ומחיבות מוסכים מורשים (לגניבה (-: )
היום המצב שונה לחלוטין, הם הפכו להיות מכוניות זולות.
ותתפלאו, לא צריך להיות מכונאי מדופלם כדי לטפל בהם.
היום כל מוסכניק פשוט יש לו קורא קודי תקלה (עלות של כמה מאות שקלים)
והמכוניות הללו באמת לא הרבה יותר מסובכות מסופה.
החלקים הפכו להיות זולים כי בעלי הרכבים הם תפרנים ולא מוכנים לשלם פי 5 על "חלק מקורי"
שיפוץ מגדש טורבו הוא בסביבות 3K משאבת סולר בין 2 ל 4 (תלוי עד איזה עומק משפצים).
ואלו לא דברים ש"הולכים" כל שנה...
שיפוץ ראש מנוע - אפשר בקלות לבד, אבל אם לא ב 3K סוגרים העסק.
מי דיבר על טראנו 94-95?? ב 40K אתה יכול למצוע גם טראנן שנת 99 ואולי גם 2000.
קילומטראז שבסביבות 300K ויותר נפוץ מאוד בסופה לא רק בטראנו ופאגרו.
והם מזדקנים הרבה יותר בכבוד, בכל זאת איכות הרכבה יפנית.
גיר, סרן, מנוע, אפשר למצוא בקלות בפרוקיות במחרים זולים (הרבה מכונית מושבתות כתוצאה מתאונה).
בקיצור פאגרו וטראנו בהחלט אופציות טובות כיום לתפרן (ו\או הקמצן) הממוצע.

מוני אורבך
14-02-12, 10:21
ועוד הערה קטנה בנוגע לסופה מול סמוראי.
גם כאן הזמנים השתנו.
היתרון הגדול פעם של סמו היה תצרוכת דלק טובה, ואמינות יפנית.
אז היום הוא כבר ישן נושן לא פחות מהסופה, ואין הרבה הבדלים באמינות.
תצרוכת הדלק אכן יותר טובה, אבל במחיר 7.34 לליטר זה לא ממש משנה.
גם כך וגם כך התפרן הממוצע יסע מעט מאוד לטיולים.
אז עוד כמה מאות לטיול פעם בשנה לא באמת ישנו.

מה שכן סופה הרבה יותר חזקה וגדולה, וכן יש פוטנציאל הרס הרבה יותר גדול.
זה כמובן לבעלי רגל ימנית מאוד כבדה, וקודקוד מאוד קל (-:

GodsFather
14-02-12, 10:35
מוני, ת"א-ים המלח עם סמוראי מול ת"א-ים המלח עם CJ - ההבדל יהיה כמה מאות לכל כיוון.

גם אם ניקח סמוראי וCJ עם מנועים חדשים מהניילון.

שגיא S
14-02-12, 10:39
ועוד הערה קטנה בנוגע לסופה מול סמוראי.
גם כאן הזמנים השתנו.
היתרון הגדול פעם של סמו היה תצרוכת דלק טובה, ואמינות יפנית.
אז היום הוא כבר ישן נושן לא פחות מהסופה, ואין הרבה הבדלים באמינות.
תצרוכת הדלק אכן יותר טובה, אבל במחיר 7.34 לליטר זה לא ממש משנה.
גם כך וגם כך התפרן הממוצע יסע מעט מאוד לטיולים.
אז עוד כמה מאות לטיול פעם בשנה לא באמת ישנו.

מה שכן סופה הרבה יותר חזקה וגדולה, וכן יש פוטנציאל הרס הרבה יותר גדול.
זה כמובן לבעלי רגל ימנית מאוד כבדה, וקודקוד מאוד קל (-:

מוני אני לא מסכים איתך עד הסוף כאן.
כמו שהסמוראי התיישן, גם הסופה התיישנה. וגם היום הסופות הן כבר לא אמינות וקלות לטיפול כמו פעם, בעיקר בגלל
כל הידיים שהן עוברות והעבר המפוקפק שלהן במג"ב משטרה וכו'.

גם סמוראי, גם סופה..וכמעט כל רכב, מידת האמינות שלו ממש תלויה במי שטיפל והחזיק בו לפנייך. מי שקנה רכב ב10000 שקל, וחשב שהוא דופק את המערכת
אחר כך מגלה שכל החשמל אצלו מחובר עם איזולירבנדים, והכל מאולתר/מרותך וכל נזילה סתומה על ידי סיליקון שיתפוצץ בדיוק בטיול שלו.

וההפרש בדלק הוא כמעט פי 2 - בחוצה ישראל שעשיתי אני הוצאתי על דלק 1000+ ומנועי הבנזין הגדולים הוציאו 2000+.

מה שאמין ברכבים האלה זה לא החלקים שלהם - שכבר הוחלפו כמה וכמה פעמים, כנ"ל לגבי האיכות הרכבה כי אחרי 15-20 שנה הכל פורק והורכב שוב פעם על ידי מוסכניקים שונים ברחבי הארץ.

GodsFather
14-02-12, 10:43
הויכוח הנצחי בין הסמוראים לסופות/CJ :)

מוני אורבך
14-02-12, 11:05
רבותי, אתם רק מחזקים את הטיעון שלי !
גם הסמו וגם הסופה הזדקנו.
אם פעם הסמו היה יותר אמין פשוט בגלל שאיכות ההרכבה שלו היתה יותר טובה.
הרי שהיום בגלל הגיל היתרון נמחק לחלוטין.
ומה שנשאר הוא מי החזיק ברכב ואיך טופל לאורך השנים.
אשר לדלק, שוב אתם רק מחזקים את הטיעון שלי.
אז נסעתם פעם בשנה (או בחיים) חוצה ישראל.
ונניח שבאמת סופות שלמו פי שנים מסמוראים (ואני מאוד בספק בענין)
זוהי הוצאה חד פעמית!
נוסעים בכל מקרה מעט מאוד ברכבים הללו (5K לרכב שהוא רק לטיולים)
ובקילומטרז' הזה, יחסית להוצאות הביטוח רישוי ואחזקה,(5K שח) ההבדל די זניח

אני בדרך כלל לא מתערב בוויכוחים האלו.
אבל הפעם פשוט מאוד הצחיק אותי כל הענין.
העולם השתנה, הדלק קפץ פי שלושה ויותר, סמו וסופה הזדקנו מאוד (הממוצע לרכב 20 שנה)
ועדין יש את אותן עצות מלפני 10 שנים...
"אתה צעיר ומתחיל, קנה סמו תפור עליך"

כדאי לפתוח את העיינים ולהתעדכן מדי פעם.

GodsFather
14-02-12, 11:37
מוני, הדבר היחיד שאתה כנראה לא קולט הוא שצעיר ועני רואה את הדלק כהוצאה העיקרית, כי כל השאר זניח. אתה לא שניהם.

כשכל נסיעה אתה שופך 400-600 שקל לכיוון במקום 300-400 שקל לכל הטיול, אתה מתחיל לחשוב פעמיים וכמובן שנלקח בחשבון גם אלמנט ההכנסה פה, כי ילד בן 17 שלא סוחר בסמים, בדר"כ לא מכניס לכיס כמויות של כסף אפילו ברמה של סטודנט. וזה עוד לפני שהבחור התגייס.

אני גם כן בעד הפג'רו והטרנו, שלא תבין לא נכון ולדעתי זה גם יותר מתאים לפותח השרשור כי זה רכב יותר רך ונעים, אבל כרגיל נשאבנו לקוליס שנוח לנו כל כך בו.

ובשביל שתבין מאיפה אני בא, אני החזקתי CJ7 בתקופה שהדלק היה חצי ממה שהוא היום ועם מנוע שלגם 1:6 ולא 1:4 כמו שהאחרים לגמו. זה עדיין היה משמעותי כשלחברים עם סמוראי סביבי נשארו מרשרשים בארנק אחרי כל טיול, אפילו שבתכלס החיוך שלי היה הרבה הרבה יותר גדול :)

היום, הייתי לוקח CJ בלי לחשוב ואני כנראה גם אקח ביום מן הימים כשאחזור לארץ, אבל לא בתור רכב ראשון כשאני לא מחזיק אפילו בסט כלי עבודה ראוי.

rupni
14-02-12, 12:05
שמעו חברה אני מבין את כל מה שאתם אומרים אבל אני הרבה הרבה יותר נוטה לסופה, אני ממש לא אוהב את הרכבים הסינים, אין לי בעיה שהאוטו ירגיש כמו טרקטור, לי זה לא מפריע.

ההתלבטות היא יותר בין סופה וcj לסמוראי, סמוראי הוא קטן מידי ולא מתאים לצרכים שלי כי אני אצטרף להסיע בו יותר משני נוסעים.

כך שאני הרבה יותר נוטה לכיוון הסופה.

חשוב לי לציין שוב שאני לא מתכנן לכנות את הרכב כרגע, אני מדבר על בערך עוד שנה אז יש לי מעט זמן ללמוד על הרכב (חוץ מזה שבחופשים אני עובד בחקלאות ועם טרקטורים ואני לומד שם לא מעט) אז לדעתי אני כאשר אני אגיע לזמן שבו אני אקנה אני ידע מספיק על הרכב וגם אני מקווה שיהיו לי כלי עבודה בסיסיים אפילו.

אורי.

מוני אורבך
14-02-12, 12:07
אני קולט גם קולט...
אני אומנם זקן, אבל לא מאוד זקן, אני עדין זוכר ממה צריך להתרגש כאשר רואים בחורה יפה (-:
ותפרן אני לא, אבל עדין 1000 שח הם לא משהו שאני בקלילות מוותר עליו.
מה שאני כן יודע לעשות די טוב (מהנדס בכל זאת) הוא חשבון הוצאות.
ובסך כול ההוצאות הכלליות, ההבדל בין סופה לסמו זניח.
רוצה שאוכיח, בבקשה
עלות טסט סופה 1100 סמו 900
ביטוחים: סופה 3000 סמו 3000 לנהג צעיר תוסיף עוד כ 2000 לחשבון.
תחזוקה: סופה 2000 סמו 1500
עלות דלק ל 5K קילומטר: סופה (1\7) 5300 סמו(1\10) 3700

סיכום הוצאות קבועות: סופה 6100 סמו 5400 עבור נהג צעיר תוסיף עוד 2000

סיכום הוצאות : סופה 11400 סמו 9100

ולנהג צעיר 13400 מול 11100

כלומר ההבדל בין הרכבים בשנתי מסתכם ב 18%!!
או בכסף כ 2000 שח
די זניח לפי דעתי מאחר ובכל מקרה החזקת רכב כזה דורשת משכורת קבועה של לפחות 2000 שח לחודש

אם אתה מסתכל על הוצאה רגעית שאתה צריך להוציא על דלק לטיול, בוודאי שתתבאס לשלם מאות שקלים יותר.
אבל בחשבון השנתי, זה זניח.

כל זה כמובן תחת ההנחה (המאוד הגיונית) שסמו או סופה הם רכבים לטיולים בלבד, ואם אותו בן תשחורת ירצה לצאת לבילוי\סידורים
הוא יקח מאבא\אימא את הרכב...
הרבה הרבה יותר זול (-:

אגב טראנו או פאגרו מבחינה הכלכלית הרבה יותר משתלמים, בגלל שהוצאות הדלק שלהם משתוות לסמו.
ואז ההבדל יורד ל 5% בלבד.
אבל שוב, לעניות דעתי ההבדל זניח לחלוטין

אורי אני בהחלט יכול להבין אותך!
גיפ קונים עם הלב ולא עם השכל.
אם אתה יכול לעמוד בהוצאות של סופה או CJ לך על זה.

GodsFather
14-02-12, 12:23
2000 שקל זה נעילה עם התקנה בסמוראי :)

או סט צמיגים

או 4 מיכלי דלק עם עודף

או כמה לילות טובים בצימרים מגוונים

או הרבה מאד סטייקים לעל-האש כשמגיעים לשטח.

זניח ? אני חושב שלא.

GodsFather
14-02-12, 12:27
זה גם ערימה של כלי עבודה שהולכים איתך לג'יפ הבא ולזה שאחריו

גם כלי חילוץ נכנסים בזה

גם לצאת עם הבחורות לאיזו חושה נסתרת עם הג'יפ

אני מניח שהבנת את המסר שלי :)

דרור ברלי
14-02-12, 12:50
אנ

אגב טראנו או פאגרו מבחינה הכלכלית הרבה יותר משתלמים, בגלל שהוצאות הדלק שלהם משתוות לסמו.
בתנאי שהם דיזל. והיום הסולר לעתים קרובות יותר יקר מבנזין, כך שזה מתקזז...
ואם מדברים על בנזין - אז לטראנו 2.4 אין מומנט, והפג'רו-בנזין דווקא חזק וכייפי אבל שותה כמו סופה...

ואז ההבדל יורד ל 5% בלבד.
אבל שוב, לעניות דעתי ההבדל זניח לחלוטין

ההבדלים באמת זניחים. פשוט סמוראי הוא עדיין בי"ס לנהיגת שטח הכי טוב שיש. נהג שטח חדש שמתחיל ישר על CJ או סופה יגלה מהר מאוד שזה עולה לו ביוקר - האוטו גדול יותר, כבד יותר, חזק הרבה-הרבה-יותר, ולכן גם ישבור יותר. לפחות בהתחלה.
אולי באמת היילקס יכול להיות פשרה טובה. הוא עביר ביותר, יש לו תא נוסעים אנושי והאין-מנוע שלו מספיק חלש כדי לא לשבור. או לשבור פחות.
ב-40K ואפילו מעט פחות אולי עוד אפשר למצוא היילקסים סבירים.

...

rupni
14-02-12, 12:59
דרור אני מבין מה שאתה אומר על זה שסמוראי יותר טוב להתחלה אבל בהתחשב בזה שאני לא גר בדניה (למי שמכיר את הלוקה למעמדות של חיפה) וההורים שלי לא קונים לי את הרכב ולא משלמים על דלק,טיפולים, ביטוח, טסט וכו' אני חושב שעדיף לי לקנות סופה למרות שהיא יותר חזקה וללמוד עליה (אולי יותר זמן, אולי בשטחים קלים מאוד) כי הרי אני אחרי ביה"ס יתגייס ואז אני ארצה ללמוד באוניברסיטה ואני לא חושב שיהיה לי מאיפה להביא את הכסף לקנות סופה חדשה ואז אני "יתקע" עם הסמוראי להרבה זמן למרות שאני פחות אוהב אותו כי פשוט לא יהיה לי את הכסף לקנות רכב חדש (אבל יהיה לי את הכסף לתחזק את הסופה).

אורי

GodsFather
14-02-12, 13:02
תלמד, תעבוד ותחסוך. משם כבר זה יבוא לך.

rupni
14-02-12, 16:51
בהמשך לכל הדיון הזה רציתי לשאול עוד משהו, מה לדעתכם עדיך פתוח או סגור ?
הבנתי שגם הסגור מטפטף בדיוק כמו פתוח עם ברזנט חורף, אז מה עדיף לדעתכם ?
שאלה נוספת היא האם שווה לשים בג'יפ פתוח מזגן (לא חובה, לי אין בעיה עם חום או קור הבעיה היא עם שאר הנוסעים שאמורים להיות ברכב) האם המזגן הוא אפקטיבי עם ברזנט חורף ?

אורי

שגיא S
14-02-12, 17:10
הבנתי שגם הסגור מטפטף בדיוק כמו פתוח עם ברזנט חורף, אז מה עדיף לדעתכם ?
שאלה נוספת היא האם שווה לשים בג'יפ פתוח מזגן (לא חובה, לי אין בעיה עם חום או קור הבעיה היא עם שאר הנוסעים שאמורים להיות ברכב) האם המזגן הוא אפקטיבי עם ברזנט חורף ?

אורי

תשמע אתה מכניס אותנו כאן לויכוחים עתיקי יומין - יש חסידים של סגור, ויש כאלה שאומרים שנסיעה ברכב סגור בשטח זה כמו אקווריום.

עזוב אותך עכשיו, שזה יהיה רלוונטי תתעסק בזה.

בנתיים תקרע את התחת בשביל להשיג כסף, וכשאתה לא עובד אז פשוט תקרא פה, תקרא את הפוסטים של קניה סיג'יי וסופה, כולל המדריכים, כולל סיפורי השיפוץ של עירא וריקו, ואת הפוסטים של "כמה באמת עולה להחזיק.."...ככה תספוג הרבה מידע גם על הרכבים וגם על העלויות שלהם ולמה להכין את עצמך.

כשתדע מה אתה רוצה, ותתחיל לחפש באמת, אז תבוא ותשאל שאלות.

hogi
14-02-12, 19:18
כשאני הייתי בן 17 קניתי CJ5 כי רציתי ג'יפ והיה רק ג'יפ אחד שהכרתי...זה מה שהיה. היו מעט מאוד אופציות אחרות [בשנת 1978...].
אם הייתי צריך להתחיל הכל מהתחלה היום, הייתי קונה .... CJ5.
הוא בהחלט לא גדול.
הוא כמעט תמיד פתוח.
הוא פשוט יחסית לסופה.
הוא הכי דומה לטרקטור.
שום דבר לא מנצח את הקסם שלו והריח שיהיה לך תמיד בבגדים והיופי שלו [טוב, סליחה, הוויליס וואגון כן מנצח...] והציפורניים שתמיד נשארות שחורות, ומה שתלמד ממנו כשתשכב מתחתיו ומאחוריו ומלפניו וכו'.

יש לך זמן - זה נפלא - תעקוב אחרי מודעות, תשים לב למודעות שרצות במשך חודשים ובעל הבית שרוצה עכשיו 25000 אח"כ מתעייף ואשתו רוצה כבר לא לראות את ערימת ברזלים בחצר...
תשאל את החבר של אבא שלך - אולי באחד המוסכים של קיבוצים אחרים זרוק לו איזה CJ שהיה של הפלח'ה ומחכה שיגאלו אותו.
שלא תעיז ללכת לבדוק אותו לבד, אפילו האיש הישר בעולם יתפתה לסדר את הנער הנלהב בן ה-17 [תשאל אותי איך אני יודע ואני אספר לך איך 'הולך' מנוע של CJ5 שבדיוק גמר אוברול...].

ואם יש לך נטייה טכנית ואתה אוהב את זה - תקנה כבר עכשיו ותשפץ - כשתקבל את הרישיון הוא כבר יהיה שלך לגמרי!

rupni
14-02-12, 21:38
אבל מבחינת העבירות והכוח שלו הוא כמו הסופה הוא שהוא יותר חלש ?

אני לא ממש מבין כרגע בכול הקטע של מכונאות וגם אין כסף אני צריך להתחיל לחסוך אבל כשאני יקבל את הרכב אני יצטרך הדרכות והסברים אומנם יש לי מוסך אבל הוא לא ממש קרוב (כ-20 דק' נסיעה) ואני צריך לברר בדיוק אם יש שם מישהו שיוכל לעזור לי באופן רציני ורציתי לשאול אם יש מישהו שגר באזור שלי (אחוזה, חיפה) ישכול לעזור לי ולתת לי הדרכות במידת הצורך (ובמידת הסבלנות והזמן שלו) ?

אורי

asafk
14-02-12, 21:46

אורי

בגיל 17, אתה לא מבין למה יש אנשים שג'יפ פתוח מבאס אותם. זה בא עם הגיל והפינוק, ובעיקר עם השותפים לחיים...
אז לך על פתוח כל עוד אתה יכול.

אסף.

rupni
14-02-12, 22:31
אותי לא מבאס ג'יפ פתוח, כשאני חשבתי על מה אני רוצה לקנות אני חשבתי על סופה פתוח קצר אבל רציתי לשאול אנשים אולי יש תחליפים יותר טובים (סגור).

rupni
14-02-12, 22:38
התייחסתם יותר לשאלה האם לבחור פתוח או סגור שאלתי גם אם מזגן יהיה אפקטיבי עם ברזנט ?

אורי.

danip
15-02-12, 07:29
התייחסתם יותר לשאלה האם לבחור פתוח או סגור שאלתי גם אם מזגן יהיה אפקטיבי עם ברזנט ?

אורי.

לא נראה לי. אלא אם אתה רוצה לחמם בקיץ ולקרר בחורף. אם אתה קונה פתוח תהנה ממזג האויר (לקור ולחום)

ד"א מוני הסופה מוסרת ד"ש

דרור ברלי
15-02-12, 13:31
פתוח זה הדבר האמיתי.
יש לזה כמעט רק חסרונות, במיוחד למי שחי בעיר (גניבות, ונדליזם, ילדים שמשחקים, חתולים שממליטים)
אבל כשנוסעים ללא גג, עם חלון קדמי מקופל והרוח בשיער, שוכחים את הכל ומתענגים.

מה שאסף רמז לך - נשים לא אוהבות פתוח. זה מקלקל להן תסרוקות וכו'. ולכן, כל עוד אין לך מפקדת, תהנה מהחיים. וחלק חשוב מהנאות החיים זה אוטו פתוח בכלל וג'יפ פתוח בפרט.

נימי
15-02-12, 14:01
טוב, שלום, קוראים לי נמרוד ויש לי CJ (ואני לא אלכוהוליסט)

מסכים עם כמעט כל מה שדרור אמר, אין לי ניסיון בכלים אחרים חוץ מ CJ (סיבוב פה ושם זה לא ניסיון), לי ה CJ עשה ועדיין עושה את זה, אני אוהב אותו לא מהסיבה שהוא הכלי הכי הגיוני\כלכלי\מיפלצתי\אמין אילה כי הוא מה שהוא וככה אני אוהב אותו!

אם CJ או סופה עושים לך את זה אז לפי דעתי או שתרכוש לך אחד כזה במצב טוב או שתנסה לחסוך עוד כסף ואז לרכוש אחד כזה במצב טוב, לא בטוח שסמוראי זה פיתרון זול יותר בהוצאות הכלליות, בדלק בטוח שהסמוראי לוקח, בעלות חלפים וזמינות חלפים לא בטוח, ואם הוא לא עושה לך את זה אז תמיד תרגיש שזה לא בידיוק מה שרצית והיתפשרת, אז נכון שצריך להיתפשר בחיים אבל לא בטוח שבמיקרה הזה.

פתוח זה הכי ג'יפ שיכול להיות, כל השאר זה פשרה!
אם מצאת (כמוני) אישה שזה לא מפריע לה בכלל, אז בכלל זכית, והילדים שלי כמובן מאוד אוהבים את זה

אני חייתי עם הג'יפ שלי במשך 4 שנים בחיפה, חלק באחוזה וחלק ברוממה הישנה, מעולם לא ניפגעתי מונדליזם, גניבות או כל דבר אחר, אני לא אומר שזה לא קיים (לצערי אני בטוח שזה קיים) אבל אתה מדבר על אותו אזור שהג'יפ שלי היה אז אולי גם לך יהיה מזל, בנוסף הג'יפ שלי בדרך כלל לא חנה בחניה פרטית, הוא כן חנה ברחובות יחסית צדדיים

rupni
15-02-12, 14:33
טוב חברים אני כנראה יקנה סופה פתוחה אבל אין לי כ"כ ניסיון במכונאות והבנתי שאני צריך ללמוד קודם אז אני לומד במחשב אבל לדעתי אין כמו ללמוד במציאות ולראות ובגלל שאין לי שום מוסך ליד הבית ואני לא מכיר שום ג'יפאי רציתי לשאול אם יש מישהו שגר בחיפה ויש לו ג'יפ (הכי טוב יהיה סופה) ושיש לו זמן וסבלנות שאני יבוא אפילו רק אראה מה הוא עושה בשלב ראשון וינסה להסביר לי, באופן עקרוני יש לי חוש טכני די טוב ואני לא צריך יותר מידי הסברים אם הם ברורים אז אם יש מישהו שאתם מכירים (או אתם) שגר בחיפה (אני גר באזור של ריאלי בית בירם) שיכול, רוצה ושיש לו סבלנות ללמד או לפחות לנסות להראות\ללמד\להסביר אני אשמח.

אורי.

GodsFather
15-02-12, 18:17
יש גם ספר רכב של סופה פה באתר, תוריד אותו, זה יעזור לך.

TsA
16-02-12, 13:16
והפעם בתחרות המיסיונרים מנצחת הסופה ומוסיפה עוד נשמה אומללה (או מאושרת, תלוי איך מסתכלים על זה) לאוסף
הסמוראים לא אמרו את המילה האחרונה ומגייסים נשמות חדשות לצבא המאמינים שלנו!
הלהט הדתי שחלק מהחבר'ה פה ניחנו בו ומגינים על הבחירות שלהם כאילו מדובר בבית המקדש השלישי לפחות מדהים בעיני,
אורי, שים לב לאיזה חבורה מדהימה אתה נכנס כאן, תמיד יהיה מי שישמח לעזור, לייעץ ולכוון ובמיוחד כאשר יגיע יום הרכישה של הכלה המיועדת (הסופה, לא זאת מאוקראינה)

שגיא S
16-02-12, 18:15
והפעם בתחרות המיסיונרים מנצחת הסופה ומוסיפה עוד נשמה אומללה (או מאושרת, תלוי איך מסתכלים על זה) לאוסף
הלהט הדתי שחלק מהחבר'ה פה ניחנו בו ומגינים על הבחירות שלהם כאילו מדובר בבית המקדש השלישי לפחות מדהים בעיני,
אורי, שים לב לאיזה חבורה מדהימה אתה נכנס כאן, תמיד יהיה מי שישמח לעזור, לייעץ ולכוון ובמיוחד כאשר יגיע יום הרכישה של הכלה המיועדת (הסופה, לא זאת מאוקראינה)

שתדע לך שאני חושב שדווקא הויכוח הזה היה דיי אובייקטיבי.

GodsFather
17-02-12, 04:25

אגב, אני גם בעד הסופה/CJ :) למעשה, אם לא היה סמוראי, אז זו הייתה האפשרות היחידה לכל המשוגעים האחרים.

ש01
21-02-12, 11:59
טוב חברים אני כנראה יקנה סופה פתוחה אבל אין לי כ"כ ניסיון במכונאות והבנתי שאני צריך ללמוד קודם אז אני לומד במחשב אבל לדעתי אין כמו ללמוד במציאות ולראות ובגלל שאין לי שום מוסך ליד הבית ואני לא מכיר שום ג'יפאי רציתי לשאול אם יש מישהו שגר בחיפה ויש לו ג'יפ (הכי טוב יהיה סופה) ושיש לו זמן וסבלנות שאני יבוא אפילו רק אראה מה הוא עושה בשלב ראשון וינסה להסביר לי, באופן עקרוני יש לי חוש טכני די טוב ואני לא צריך יותר מידי הסברים אם הם ברורים אז אם יש מישהו שאתם מכירים (או אתם) שגר בחיפה (אני גר באזור של ריאלי בית בירם) שיכול, רוצה ושיש לו סבלנות ללמד או לפחות לנסות להראות\ללמד\להסביר אני אשמח.

אורי.

אורי,
פנה למוסכים באיזור שמטפלים בסופות ,
תציעה לעבוד בזול מס' חודשים.
לא תמצא בית ספר יותר טוב, אם משהו יסכים לקלוט אותך.

-->