PDA

צפייה בגרסה מלאה : צמיגים בעלי גודל שונה מורכבים על סרן נעול

AvigdorAharon
08-06-03, 12:06
שלום לכולם,

האם יצא למישהו לנסוע עם שני צמיגים שונים בגודלם המורכבים על סרן נעול?
האם יש בעיות מיוחדות?
האם הנעילה יכולה להנזק מכך?

מישהו כתב על כך בפורום האב (JeepTrip) ונזכרתי שרבים מאיתנו נוסעים עם גלגל רזרבי קטן יותר בגודל.

אשמח להבין את הסוגיה לעמקה.

אביגדור.

חנן-ג'יפולוג
08-06-03, 12:11
אני נוסע מאז ומתמיד עם ספייר קטן בקוטר בכשני אינטש מהאחרים וצר יותר בשלושה אינטש וחצי.
הג'יפ עם שתי נעילות אוט'.
בשטח או בנסיעת כביש עד כ20 ק"מ אני שם את הספייר היכן שיוצא. אם יש נסיעת כביש ארוכה יותר אני מרכיב את הספייר מקדימה ופותח נועלי טבורים.

AvigdorAharon
08-06-03, 13:20
חנן,
באם הרכבת על הסרן האחורי, הרגשת איזה שינוי בתפעול הנעילה (לדוגמא, פתיחת הנעילה בנסיעה בקו ישר)?
האם יכול להגרם נזק לנעילה בנסיעה ממושכת בשטח (לדוגמא, כשאין אפשרות לתקן את הצמיג המקורי - "31)?
מה לדעתך האפשרויות של סופה נעולה במקרה כזה?

אני שואל, כי אני לא זוכר אם מישהו אי פעם העלה את העניין או חשב עליו.

אביגדור.

חנן-ג'יפולוג
08-06-03, 14:03
נזק לא נגרם. מה שכן, בנסיעה ישרה רק הגלגל הגדול יותר מקבל כוח ולכן הרכב מנסה כל הזמן למשוך לכיוון של הגלגל הקטן יותר.
סופה כנ"ל, אני לא רואה בעיה עם סופה למעט העובדה שבנסיעה ארוכה מאוד עם גלגל קדמי קטן הנעילה הקדמית תעבוד שעות נוספות.
עד כמה זה יגרום נזק? קשה לומר, אני מעריך שזה לא.

asafk
09-06-03, 20:13
לדעתי, התנהגות הרכב במקרה כזה תלויה גם בסוג הנעילה.
בדטרויט, כשהנעילה פתוחה- יש דיפרנציאל פעיל. אין ספק- הרכב ימשוך (נו, זה לא תלוי באם יש או אין נעילה), אבל לפחות יש לך כוח בשני גלגלים.
ב"נעילות צעצוע" (לוקרייט והחבר'ה), כשהנעילה פתוחה, אין דיפרנציאל, וכל הכוח מועבר לגלגל אחד. אני יכול לדמיין מצבים שזה לא נעים שהכוח מועבר לאחד הלא נכון, ואז פתאום חוזר לגלגל הנכון (סיבוב בכביש?), בניגוד למצב הרגיל, בו הכוח שעובר לשני הגלגלים, מועבר עם פתיחת הנעילה לאחד מהם.

אסף.

חנן-ג'יפולוג
09-06-03, 20:41
אסף, מבחינת האינפוטים והאאוטפוטים אם מסתכלים על הדיפרנציאל כקופסה שחורה הדטרויט והלוקרייט מתנהגות בצורה זהה.
גם הדטרויט מניעה בסיבוב אך ורק גלגל אחד.

סוזי המשתוללת
09-06-03, 23:54
סילחו לי על הבוטות אבל
זו טיפשות / קמצנות לנסוע עם ספייר קטן / גדול (מחק את המיותר) מעבר לכך שהעניין אינו חוקי ונסיעה באופן הזה מהווה עילה להורדה מהכביש (מעבר לבעייה הבטיחותית שקיימת )
ושלא תחשבו שאני שונה (לפחות עד לפני חודש )
גם אני הייתי בין הטפשים / קמצנים /חמורים שאוהבים לעבוד קשה כשיש פנצ'ר אחורה ואז מחליפים שני צמיגים ואז כשיש תקלה נוספת בגל ההינע האחורי ורוצים לנסוע עם הנעה קדמית שוב צריך להעביר רק כדי לגלות שאי אפשר לנסוע אם נעילה קדמית אוטומתית על כביש בשום מקרה אפילו לא בישורת ללא קשר לצמיגים
מעבר לכך שבוודאות ייגרם נזק על סרן נעול גם אם הוא לא יהיה מניע בייחוד כשיש נסיעה ארוכה הבייתה וכל העסק "מרצ'ט" לחינם
הנעילות האוטומטיות מחזיקות מעמד מכיוון שעיקר הנסיעה שלנו היא בקו ישר ועיקר העבודה שלהן בסיבובים שלרוב אינם מתמשכים יותר מכמה עשרות מטרים
ולכן אם העבודה של הנעילה תימשך לאורך עשרות קילומטרים נגרום לבלאי של שנים בנסיעה אחת
בקיצור ולעניין סבא שלי אומר מה שבזול אחר כך ביוקר וזה כל כך נכון אין קיצורי דרך ואין חיסכון בג'יפים

סוזי המשתוללת
09-06-03, 23:58
חנן /אסף
אגב "נעילות צעצוע"
הדטרויט והלוקרייט בנויות בבסיסן על אותו עקרון עבודה ומתנהגות דומה וההבדלים העיקריים הם במבני הקפיצים ובגודלם (לפחות בדטרויטים שאני פתחתי )

חנן-ג'יפולוג
10-06-03, 01:12
עם התגובה הראשונה שלך, סוזי, אני לא מסכים, אבל מכיוון שזה נושא שניתן לפרשנות והוא לא נושא שניתן לדון עליו במספרים מוחלטים ונוסחאות אני מעדיף לא להתדיין עליו. כתבתי מה אני עושה, מי שרוצה לקחת דוגמא, לבריאות. מי שלא, לא.

התגובה השנייה בפירוש שגויה. בדטרויט השיניים שמעבירות את הכוח ישרות לגמרי אחת מול השנייה ויש עוד גג"ש במרכז הגלגל שמעביר את הכוח שעליו יש שיניים אלכסוניות שאחראיות על הקפצת השיניים בסיבוב.
בלוקרייט השיניים שמעבירות את הכוח לא ישרות לגמרי אלא עם מעט אלכסון שהוא זה שגורם לשיניים לקפץ אחת על השנייה.

זה מבחינת צורת העבודה. כמו שכתבתי אם ניקח את הדטרויט והלוקרייט בתור קופסאות שחורות שהדבר היחיד שמעניין אותנו זה התנהגות הכניסות והיציאות, אז הנעילות זהות למדי עם הבדלים במספר הנקישות בסיבוב והמהלך החופשי של גל ההינע בין האטה להאצה.

חנן-ג'יפולוג
10-06-03, 02:05
תיקון לגבי התגובה השנייה שלך, סוזי:
הטעות שלך נובעת מכך שבלבלת בין הדטרויט לוקר לאי זי לוקר. שתיהן נעילות מבית אחד: טראק-טק.
האי זי לוקר אכן זהה ללוקרייט למעט הקפיצים.
הדטרויט היא עולם אחר לחלוטין, בגודל, במשקל, בהתקנה ובעיקרון הפעולה הפנימית.

סוזי המשתוללת
10-06-03, 02:48
חנן
תאמין לי לא התבלבלתי
המדובר בדטרויט לוקר בכמה גרסאות שונות ובפירוש לא אי זי לוקר
אני עוד יודע להבדיל בין דטרויט לאחרים להזכירך קשה להתבלבל מכיוון שדטרויט מגיע עם בית דיפ משלו
ההבדלים הפנימיים שונים אבל עקרון הפעולה דומה לחלוטין ולכן גם הם "סובלים "
מאותן המחלות אם כי ברמות מעודנות יותר בדטרויט

סוזי המשתוללת
10-06-03, 02:58
חנן
תחשוב גם מה קורה כשאתה משולב ברכב כפול נעילות עם גלגל אחד בקוטר שונה ולצורך העניין נניח גדול יותר מהשאר
על אותו סרן נעול יצטרך להיות פיצוי כלשהו בגין הפרש ההיקפים וסביר להניח שהוא יתבצע על ידי "פירפור" הגלגל הקטן יותר (כי באותו כח נתון קל יותר לסובב אותו ) ובמצב הזה הסרן הנ"ל יסתובב במהירות שונה מהסרן השני שנעול בצמיגים קטנים יותר ותחשוב אז מה יקרה למערכת ההינע בלי דיפ מרכזי

חנן-ג'יפולוג
10-06-03, 10:49
אני גם ככה לא נוסע משולב להנעה קדמית בשטח עם אחיזה טובה ואני מקפיד על כך עוד יותר כאשר אני עם ספייר בגודל שונה. בקרקע עם אחיזה לא טובה אין שום בעייה כי הגלגל הקטן יותר יחליק קצת, לא משהו שצריך להתרגש ממנו.
כמו שכתבתי, אני נוסע כך מאז ומתמיד, כחמש שנים ו50K ק"מ ואין שום בעייה עם הסידור הנ"ל. המאמץ של העברת הספייר לקדמי כשיש צורך הוא בשבילי מספיק קטן ונדיר כדי שארצה להנות מכל היתרונות של ספייר קטן.

ואם לא התבלבלת בין הדטרויט לאי זי אז כמו שכתבתי התגובה השניה שלך שגויה. אין שום מכלול דומה בדטרויט והלוקרייט.

נמרוד
10-06-03, 11:14
חברת טרקטק ממליצים באתר שלהם לוודא (על ידי משחק בלחץ האויר) שההפרש הרדיוס בין הגלגלים יהיה עד 1/2 אינץ'. כלומר הבדל של עד אינץ' (24.5 מ"מ) לקוטר נחשב לתקין. אני מסיק מזה שגם הבדל גדול יותר יהיה נסבל במצב חירום. נקודה נוספת היא שאפשר על ידי משחק בלחץ האויר לכפר על ההפרשים בקוטר. כלומר לנפח את הגלגל הקטן ללחץ גדול יחסית ואת הגדול ללחץ נמוך, ופשוט להביא אותם לקוטר דומה במדידה על ידי מטר. בשיטה הזאת אפשר בקלות להשתמש בספייר בקוטר 31" על רכב עם גלגלי 33". כמובן שנסיעה כזאת היא בעייתית בהיבטים של בטיחות, אבל נזק לא ייגרם.

Moogi
12-06-03, 20:37
רק רציתי לציין שספייר קטן יותר כן חוקי, עובדה שרכבים רבים נמכרים עם ספייר קטן!

סוזי המשתוללת
13-06-03, 00:25
מוגי
ועל הגלגל הקטן הזה מצויין בפירוש שהוא לא מיועד לנסיעות ארוכות וגם מוגבל במהירותו אז מה הקשר?
אני לפני כשנה נכשלתי בטסט בגלל הגלגל ספייר שלא תאם את המידה ברשיון ואז הבנתי את חשיבות כיסוי הגלגל כי זו הפעם הראשונה שהייתי בטסט בלי כיסוי ואז כמובן בדקו השנה חזר הכיסוי והאוטו עבר

סוזי המשתוללת
13-06-03, 00:32
חנן
אני לא יודע מאיפה הבטחון הגבוה שלך שאני טועה
האם פתחת את כל נעילות הדטרוייט שקיימות ?
כי כמו שאתה יודע יש דטרויט לוקר ויש c locker ועוד כמה שאינני זוכר מכיוון שדטרויט אף פעם לא היו בתקציב שלי
אבל מכיוון שיש לי חברים עשירים ממני אז יצא לי לפתוח שניים כאלה (c locker 0
ואי אילו arb כך שאני מבין דבר או שניים באיך נראות הנעילות מבפנים
אגב גם בלוקרייט שלי (האחורי )שמגיע עם קופלרים משלו (ולא משתמש באורגינל )השיניים ישרות לחלוטין לעומת הלוקרייט הקדמי ה"סטנדרטי" שהוא בעל שיניים אחרות

נמרוד
13-06-03, 11:02
חנן, שמוליק, קבלו עובדות:

ככה נראה לוקרייט:
http://www.jeepolog.com/ext_images/lockrite%20exploded.jpg
ככה נראה דטרויט:
http://www.jeepolog.com/ext_images/detroit%20exploded.jpg

הם דומים באופי הפעולה, הם שונים במבנה הפנימי ובאופן שבו הם מגיעים לאותו אופי פעולה.

-->