PDA

צפייה בגרסה מלאה : זה לא חוקי לחלץ??

opl
07-03-12, 19:20
מקרה מוזר שאני זקוק בו לעזרתכם...

אני עובד במפעל שקר כלשהו ובו יש לנו רכב שטח מסוג דיפנדר. הרכב עמד לו מזונח זה זמן ממושך - כחצי שנה וכעת ביקשתי להשמישו על מנת שבין הייתר ישמש לחילוץ רכב אחר (טנדר) שלנו שנתקע לא מעט בזמן האחרון בשבילים בוציים.

קצין הרכב טען בפני עובד אחר אצלינו כי הדבר לא חוקי ואף הראה לו לטענתו את החוק שאוסר.

ואני שואל... מה זה הבולשיט הזה? באמת יש חוק שאוסר לחלץ רכב אחר שתקוע בבוץ? או שמישהו מנסה להתחמק מעבודה אצלינו...

אלירן

הערות על דיפנדר כגרוטאה יתקבלו בשמחה...

פדיחה... בטעות פירסמתי את זה גם בפורום פול גז כי הייתי בטוח שאני בגיפולוג...

moisofnik
07-03-12, 21:13
אתה לא מדבר עם קצין הרכב? שיראה גם לך ואז אפשר להתיחס במקום לנחש

טלטולי
07-03-12, 21:33
אתה מכיר את המישפט-"במיקרה עומד מולך זה שכתב את פקודות מטכ"ל":)
אז זה זה.

yes1952
07-03-12, 21:41
אכן יש חוק לנושאי חילוץ וצריך הכשרה מיוחדת לזה אבל,,,,,,,,,התקנה מתייחסת לכביש או דרך
בשטח דהיינו מחוץ לכביש או לדרך גם טרקטור יכול לחלץ
התנאי הינו -עד הכביש או הדרך-משם כבר צריך גרר עם רישיון חילוץ(למעשה כבר לא צריך את החילוץ רק את הגרר)
הבעיה ולא במקרה שלך הינה בעית ביטוח אך על זה כבר כתבתי פעם
יוסי

shmil
07-03-12, 22:22
מבלי שאעבור שוב על החוקים, ומתוך הזכרון בלבד:
קיים איסור על חילוץ וגרירה ללא היתר.
אף שככל הנראה כונת המחוקק לא היתה לגרירת בוץ, אינני חושב שזה רשום שם בבירור.
לכן, אני מבין לחלוטין את קצין הרכב שלא מוכן לאשר את זה. אם הוא יאשר את זה זה יהיה על אחריותו, ומה הוא יודע מה בדיוק תעשו שם?
אחרת כשזה רכב שלך ואתה נוהג ומתפעל, ואחרת כשזה רכב לא שלך, וגם מישהו אחר עשוי להדרש להסביר מה עשית ואיך הוא הדריך אותך, ומי אישר לו להדריך אותך.....

ניר ל
07-03-12, 22:23
ומה אתם עושים היום כשהטנדר נתקע ? קצין הרכב שלכם אדיוט, אבל למה לך להסתבך עם נהלי מקום העבודה - פשוט תזעיקו אותו לחלץ ושישבור הוא את הראש. גם בבסיס האימונים של צה״ל כבר לא מחלצים לבד , הוציאו את זה למיקור חוץ, להוריד אוויר גם אסור....

המשוטט
07-03-12, 22:47
גם בבסיס האימונים של צה״ל כבר לא מחלצים לבד , הוציאו את זה למיקור חוץ, להוריד אוויר גם אסור....

יותר גרוע מכך ,לקציני חימוש במיל' אסור לחלץ.........

ולקציני הרכב גדודים במיל' אסור לרענן נהגים על סופה 3 ודימקס - אבל על טטרות אושקוש ג'פס סופה 2 וכו אין בעיה

חלם זה שם .........

יוני5
07-03-12, 23:29
בפעם האחרונה שרכב נתקע לנו בצאלים (F350 אמבולנס) ,הגיע איזה נגד רכב וראה אותי מחבר כבלים להאמר הוא מייד צעק שרק לקצין חימוש מותר לחלץ.

אז עשיתי פרצוף תמים ואמרתי לו שאני קצין חילוץ. הוא פתח זוג עיניים בתמהון ושאל מה זה, אז הסברתי לו שזה המקצוע הצבאי שלי - קצין חילוץ.
אם כך, הוא אמר, כל הכבוד, מה שאתה צריך, ונן לי את ה F350 שלו על מנת שיהיה לי עוד רכב לחילוץ.

בסיום, הודיתי לנגד על תפקודו ואחלתי לו הצלחה ועלייה מהירה בסולם הדרגות. עד היום הוא בטח מספר לחבר'ה שלו שיש מקצוע צבאי בשם: קצין חילוץ, הוא אפילו פגש אחד כזה...

בברכה,
יוני5

boaz avrahami
07-03-12, 23:31
אם כך אז רק שלא תהיה מלחמה בטעות...
לא נראה לי שחיילי הקבלן יסכימו לעבוד תחת ירי

opl
08-03-12, 07:35
הזוי...

ניר, פעם שעברה שהטנדר נתקע לא הייתה ברירה, הוזמן גרר שלחילץ אותו בעלות של 900 שקל. חילוץ של 30 שניות והגרר עשה דרך ארוכה ביותר של 2 ק"מ מהכביש על שביל יבש לחלוטין על מנת להגיע לרכב התקוע. ואתמול זה כמעט קרה שוב אך למזלינו הגיעו חקלאים לאיזור.

האופצייה השנייה הינה למכור את הרכב... חבל מדובר בגרסת ה-HD לפי מה שהבנתי

Saar
08-03-12, 08:39
בזמנו, חלק מקורס קציני החימוש היה השתלמות חילוץ....
היום כנראה מחלקים סטיקר של המחלץ הקרוב למקום :)

רפי לין
08-03-12, 17:10
אני עוד זוכר את רס"ן חיים רזון, ק. חימוש בגייסות השריון שהיה מומחה לחילוצים כולל טנקים.
היום הכל זה חוקים, הוראות, תקשי"ר, חוקים ותקנות ובקצה חוסר מעש ויכולת.
בברכה ופורים שמח - רפי לין

asafk
08-03-12, 17:29
[QUOTE=המשוטט;438561]יותר גרוע מכך ,לקציני חימוש במיל' אסור לחלץ.........

/QUOTE]

וואלה?
אז מה נשאר לי לעשות? רק לטייל כל השבוע? תענוג.

אסף.

טלטולי
08-03-12, 19:19
[QUOTE=המשוטט;438561]יותר גרוע מכך ,לקציני חימוש במיל' אסור לחלץ.........

/QUOTE]

וואלה?
אז מה נשאר לי לעשות? רק לטייל כל השבוע? תענוג.

אסף.

אתה יכול לעשות הסמכה של שבוע בצאלים כמו יוני ליהיות "קצין חילוץ"!!

איש הצפון
08-03-12, 19:25
הנושא אולי נראה מגוחך אבל נסיון העבר עם החבר מרפי מלמד שכל מה שיכול להשתבש - אכן ישתבש.

נניח שהשמשתם את הדיפנדר ונניח שהוא צויד באמצעי חילוץ.

מי יתן את הדין אם בגלל חילוץ כושל (קריעת כבל, אבן מועפת מגלגל מתחפר וכו') ייפגעו עובדים?

לפי תאורך, בכל פעם שעולה הצורך, מוזמן גרריסט שזה מקצועו (והוא מבוטח בהתאם) ואצלו אם חלילה יהיו תקלות עם נפגעים, לפחות לא יתנהל ויכוח מי אשם, מי משלם ומי אחראי.

השבוע נסעתי בשלג הגדול ברמה"ג עם המפלצת שלי כשעליה כל הציוד מהתקופה בה התנדבתי ביחפ"צ.

הציוד שלי תקני, את הידע בחילוץ רכשתי כדין ובכל זאת, נמנעתי מלחלץ כל מיני חכמולוגים ששקעו בשלג. ולא. זה לא מרוע אלא מחוסר חשק להתמודד עם תביעות על נזקים שנגרמו לרכבם בגלל "החילוץ הרשלני של ההוא עם הסילברדו".

talw
08-03-12, 19:40
הטירוף חוגג
כמו שזה נראה, עוד 10000 שנה עם שינויי האבולוציה, יצמח לנו על הגב שבלול,נוציא את הראש רק בכדי לאכול ולשתות.

ניר ל
08-03-12, 21:44
אני רואה הבדל גדול בין חילוץ של רכב זר שתקוע בשלג/בוץ וכו׳ , לבין חילוץ של חבר או רכב של העסק. דבר ראשון - מי שלא בטוח במה שהוא עושה , שלא ינסה לחלץ. אכן יכול ליגרם נזק , מילא לרכוש בחילוץ שגוי. מי שיודע מה הוא עושה לא צריך לחשוש. אם קיימת סכנה, צריך לקחת אותה בחשבון, להזהיר את מי שמחולץ , להשתמש בכל אמצעי הזהירות. לקרוא לגרר כדי לחלץ רכב עבודה ששקע בבוץ כשיש אלטרנטיבה זמינה וכל מה שנחוץ זה משיכה קלה... טמטום וניצנוץ, הייתי מפטר את מי שעומד מאחורי הנחייה כזו.

ניר ל
08-03-12, 21:55
לעומת זאת, במערכות גדולות ואפילו בצה״ל , כשמדובר ברוב המקרים בחילוץ מורכב ובאנשי מילואים חסרי הכשרה - הגיוני להוציא איסור גורף ולחסוך בנפגעים . אם מישהו כמו יוני נתקל בסיטואציה של חילוץ שהוא בטוח שיש לו את הידע והכלים להתמודד איתה - הוא יכול לצפצף על הפקודה. הרי אם לא יקרה כלום גם לא יקבל בראש על הפרת פקודה כזו או אחרת וזה שיקול הדעת שלו. בשעת חירום ממילא כל הוראות הבטיחות לא קיימות ולא נלקחות בחשבון. חילוץ צריך ללמוד בצורה מסודרת ולא בדרך הקשה, זה חיוני שיעבירו השתלמויות בחילוץ , אבל זה בסדר שאם לא מדובר בחירום יקראו לבעל מקצוע. *

talw
08-03-12, 22:35
הכל החל כשחברות ביטוח החלו לתבוע חברות ביטוח אחרות בגיבוי של שופטים אשר נטייתם הטבעית היתה להפיל את האשמה על הגוף הגדול ביותר מבין הנתבעים.(שמסוגל לשלם)
דבר שמאלץ לכופף היגיון בחברות גדולות/ציבוריות ,ולהוציא השכם וערב הגבלות ואיסורים על עובדיהם וקבלני המשנה .
ונחשו מי משלם על זה בעקיפין בסופו של דבר ?
גם החוכמולוגים שתובעים על כל שטות למרות שבאו לעזרתם.

opl
09-03-12, 06:53
למען הסר ספק - אכך מדובר בחילוצים קלילים של רצועה ושני שאקלים ומשיכונת. לא מעבר. אבל זה לא באמת משנה לפי מה שאתם אומרים...

יואב פולס
09-03-12, 19:35
אני עובד במפעל שקר כלשהו ובו יש לנו רכב שטח מסוג דיפנדר. הרכב עמד לו מזונח זה זמן ממושך - כחצי שנה אצלינו...

אלירן,
עזוב אותך מחילוצים. לך לקצין רכב, תגיד לו שיש קונה לפגר הדיפנדר, איזה אחד שאתה מכיר, קוראים לו יואב.
בא, שם מזומן ולוקח נבלה + אישור העברת בעלות.

opl
09-03-12, 21:18
הקצין הוא לא זה שימכור את הרכב כי הוא לא בבעלותו - הרכב בבעלות המחלקה שלי ולא נמצא בפול. ואם זה באמת יקרה אני יתן לך זכות ראשונים. מזומן לא ירשים פה אף אחד :-)

ועוד משהו. הוא רחוק מלהיות פגר. פשוט עומד במקום 8 חודשים מאז הטסט האחרון ועוד שנה מלפני זה...

יואב פולס
09-03-12, 22:14
ואם זה באמת יקרה אני יתן לך זכות ראשונים.

אני ממתין...

ניב151
09-03-12, 23:01
[QUOTE=איש הצפון;438684]לפי תאורך, בכל פעם שעולה הצורך, מוזמן גרריסט שזה מקצועו (והוא מבוטח בהתאם) ואצלו אם חלילההנושא אולי נראה מגוחך אבל נסיון

יהיו תקלות עם נפגעים, לפחות לא יתנהל ויכוח מי אשם, מי משלם ומי אחראי.

QUOTE]

תהיה בטוח שכל חברת ביטוח תתנער מאחריות בכל תביעה של נפגעים, לאחר שנים זה יגמר בפשרה ( הם הרוויחו בכל מקרה , אתה יוצא מותש).

ניב151
09-03-12, 23:04
אלירן,
עזוב אותך מחילוצים. לך לקצין רכב, תגיד לו שיש קונה לפגר הדיפנדר, איזה אחד שאתה מכיר, קוראים לו יואב.
בא, שם מזומן ולוקח נבלה + אישור העברת בעלות.

חסר שעמית יראה את זה ! הוא ישפריץ ניטים ..

opl
02-04-12, 20:56
סתם לידיעה. הרכב עבר טיפול בפתח תקווה אצל היבואן - לא כתוב בחשבונית איזה טיפול בדיוק עשו אבל לפי הפירוט החליפו את כל השמנים וכל הפילטרים. (לא כתבו כלום על גירוז) הוחלפו שני מצברים לשנפ 100 אמפר אחד יבש והשני לא בעלות של כ-1100 לאחד. נראה לי שהמחירים קצת יקרים... בעיקר של השמנים אבל בכיף שיהיה.
שמן סרנים ב91 שקל לליטר זה הגיוני?

nirs
02-04-12, 21:34
לשאלות קיטבג מקבלים תשובות בהתאם, בטח מקצין רכב...

mik_l86
02-04-12, 22:48
הזוי...

ניר, פעם שעברה שהטנדר נתקע לא הייתה ברירה, הוזמן גרר שלחילץ אותו בעלות של 900 שקל. חילוץ של 30 שניות והגרר עשה דרך ארוכה ביותר של 2 ק"מ מהכביש על שביל יבש לחלוטין על מנת להגיע לרכב התקוע. ואתמול זה כמעט קרה שוב אך למזלינו הגיעו חקלאים לאיזור.

האופצייה השנייה הינה למכור את הרכב... חבל מדובר בגרסת ה-HD לפי מה שהבנתי

למזלנו? למזל בעלי השליטה במפעל, מה איכפת לך בעצם? שיתקע ושגם המנוע ישאף מים וינעל הידרוסטאטית, מה זה מפריע לך? בא מפעל נותן פרנסה לגרריסט ואתה מחפש לך הרפתקאות לחלץ לבד ולהגדיל ראש, בשביל מה?
נ.ב אני לא בעד ראש קטן באופן כללי אבל במקרה הזה אני לא מבין מה יצא לך מכל הסיפור הזה חוץ מ... צרות.

יואב פולס
02-04-12, 23:07
יש לי סבלנות...

opl
03-04-12, 18:52
אתם חמודים...
לפעמים אין ברירה לשאול שאלות קיטבג כי אחר-כך כשיקרה משהו אנשים יקבלו על הראש חזק

בטח שאיכפת לי... זה התחת שלי שיושב בטנדר ומחכה לגרר ההסדר של החברה שיבוא לשלוף אותי מהבוץ. בעוד שלדיפנדר יקח חצי שעה גג.

mik_l86
03-04-12, 19:02
אתם חמודים...
לפעמים אין ברירה לשאול שאלות קיטבג כי אחר-כך כשיקרה משהו אנשים יקבלו על הראש חזק

בטח שאיכפת לי... זה התחת שלי שיושב בטנדר ומחכה לגרר ההסדר של החברה שיבוא לשלוף אותי מהבוץ. בעוד שלדיפנדר יקח חצי שעה גג.

אתה מקבל על זה כסף? :p אז תארגן לך ערכת קפה...

ערן CJ
04-04-12, 18:59
התקנה היא תקנה 190 (3). מדובר בהיתר משרד הרישוי לגרירה וחילוץ. הכוונה היא למעשה לרישיון גרריסט שניתן למי שעבר הסמכת גרירה על גרר "משקפיים". גרר משקפיים הוא המתקן התומך בזוג גלגלים קדמי או אחורי בעת ששני הגלגלים האחרים היו מתגלגלים על הכביש בעת הגרירה. את הקורס היה הזה היו מעבירים בצבא בלבד ולכן מי שלא היה גרריסט בצבא לא יכול היה לעסוק בגרירה באזרחות. צה"ל הפסיק לקיים את הקורסים הללו לפני כ10 שנים. נוצרה בעיה שנפתרה ע"י ה"מובילית". רכב בעל פלטפורמה שניתן לשפע ולהרים באמצעותה את הרכב המובל כך שהרכב הופך למשא ולא לנגרר.
המושג חילוץ במובן בו אנחנו עוסקים אינו קשור לעניין התקנה כלל ועיקר.
היום רוב הגררים הם מובילית ולכן לא נדרשים רשיונות עם הסמכת חילוץ.
ערן CJ

opl
04-04-12, 19:02
תודה על ההבהרה

רגב בראשית
10-04-12, 20:48
אסור לחלץ החוק מגדיר במדויק חילוץ וגרירה
חילוץ- הבאת/הכנת הרכב למצב או דרך שניתן לגרור ממנה את הרכב
גרירה- הובלת הרכב למוסך על גבי רכב המיועד לכך
משהו בסגנון הזה לא זוכר את הניסוח המדויק למדתי את זה לפני 4 שנים בערך

-->