PDA

צפייה בגרסה מלאה : ניסאן פטרול- הלך מנוע והתארגנות לתביעה ייצוגית

DatumLine
10-03-12, 19:30
שלום לבעלי הפטרולים בהווה ובעבר ולכל ג'יפאי באשר הוא

ברשותי פטרול 2003 עם כ 215,000 ק'מ, כאשר בארבע וחצי השנים שהוא ברשותי, הרכב נסע 22,000 ק'מ בלבד ומיום עליית הרכב לכביש ועד היום, טופל הרכב באותו מוסך מורשה של היבואן והסטוריית הטיפולים שלו מתועדת הן במחשבי המוסך והן בהעתק שברשותי.
הרכב בעל הסטוריית טיפולים קנאית-גם לדברי המוסך, ואפילו את העברת הטסט השנתית נמסרה לידיהם.

לפני כשבוע, לאחר כחצי דקת נסיעה עם הרכב, החלו ויברציות חזקות תוך האטה בהתקדמות הרכב עד לעצירתו המוחלטת. מרגע זה למעשה נשללה יכולת התנועה של הפטרול, אם כי ניתן היה להניע את המנוע בדקות שלאחר מכן, אך בשל הויברציות החזקות גם במצב עמידה, הודמם המנוע עד לגרירת הרכב למוסך, שם כבר לא ניתן היה להניע את הרכב.
לאחר פירוק ופתיחת המנוע, אובחנו סדקים בארבעת הבוכנות וחריצה בצילינדר מספר 4 המונעת כל אפשרות לחריטת הבלוק והשמשתו מחדש ע'י המוסך המורשה. בין השאר, אובחנו סדקים גם בראש המנוע אם כי טרם ברור מה טיבם והאם הראש פסול לחלוטין בגינם.

לבקשת המוסך, אפשרתי להם למצות את המגעים מול היבואן והאפשרויות העומדות לפנינו, כאשר הגישה שלי היתה לקבל את העמדה הסופית של היבואן טרם שאנקוט קו כלשהו במישור האישי או המשפטי, או אף שאפנה לקבלת עצות בפורומים השונים, מתוך תפיסה ומחשבה שלעיתים שקט תעשייתי מקומי יכול לשרת בצורה יעילה את האינטרסים של כל הצדדים. אז חשבתי...

על כל פנים, ולא כל כך במפתיע, אין ליבואן שום עניין ורצון להכיר ולו במקצת בבעייתיות מנוע ה ZD30 אשר בפטרול, ולהסטוריית הטיפולים הקפדנית אין כל משקל בעיניו כנקודת זכות ללקוח-נהפוך הוא: היה ניסיון לאתר כל חריגה בטיפולים ובחינה לאחור של טיפולי הרכב מיום עלייתו על הכביש.
(רק לא מובן לי: אם יש ניסיון להוכיח רשלנות טיפולית מצד הלקוח כתורמת לתקלה, הרי שלוגית אי רשלנות שכזאת אמורה להיות מנוף חיובי עבור הלקוח או אף הכרה מסויימת בבעייתיות המנוע, אחרת למה לטרוח ולהעמיק בהסטוריית הטיפולים? לקרסו פתרונים)

להלן ההצעות שקיבלתי מקרסו:
1.התקנת מנוע קומפלט משומש מפרוק עם כ 70,000 ק'מ בכ 37,000 ש'ח ואחריות ל 3 חודשים.

2.החלפת בלוק המנוע בבלוק חדש מהיבואן והתאמת הראש הישן במידה והינו שמיש, כאשר העלות הינה 50,000-55,000 ש'ח בהתאם למצב הראש והצורך בראש חדש. טיב האחריות ומשכה אינם ברורים דיים ולא קיבלתי תשובה מניחה את הדעת.

3.מנוע חדש לגמרי מהיבואן בעלות של כ 70,000 ש'ח. לא ברור מאיזה שנתון המנוע ועד כמה בעיות העבר של ה ZD30 נפתרו בו.

ממוסך באזור המרכז (לא של היבואן) קיבלתי הצעה לחריטת המנוע והגדלת הקדחים והשחלת סליבים (שרוולים) כולל כל הנדרש להחזרת המנוע לכשירות (בוכנות, מזרקים חדשים וכיו'ב) במחיר של 20,000-25,000 ש'ח. אחריות של כחצי שנה.

בשלב זה ולמרות נסיונותיי, לא הצלחתי לאתר מנוע חדש שלא דרך היבואן, כולל לא אצל סוחרים בחו'ל.

אולי חלק ייתפלאו על כי אני מדלג על שלב ההתלהמות, העצבים וההתפרצות על מנהלי השירות של חברת קרסו ומנהליה וברור שגם יהיו אלו שיקומו וילונו על תלונותיי ועל כך שהרכב בן 9 שנים וכיו'ב. מבחינתי, וכפי שהצהרתי : אסתפק במכתב רשמי של היבואן והיצרן כי אורך החיים הממוצע של מנוע פטרול הינו 150,000 ק'מ, שזה הממוצע שהצלחתי עד כה לחשב ממנועים שהלכו בארץ ובחו'ל. גם על 200,000 ק'מ, אהיה מוכן לשבת בשקט במידה וינפיקו מכתב שכזה. מה דעתכם? לחכות לדוור?
ברור לי שאת התיקון לא אעשה אצל קרסו, הן בשל המחיר ההזוי, הן בשל אי הכרתם בבעייתיות המנוע והן בשל העובדה שאין לי שום ערובה שהדבר לא יישנה לאחר זמן קצר, ובהחלט שאין לי שום כוונה לפרנס את פרנסי קרסו בהמשך טיפולים עתידיים במוסכיהם, אשר קרוב לודאי יהוו תנאי לקבלת האחריות החמקמקה שציינתי לעיל.

לפרסום ולפנייה כאן תכלית כפולה מבחינתי, המשקפים שני ערוצי פעולה נפרדים ובלתי תלויים:

ראשית-במישור האישי, החזרת הרכב לכביש לשטח:
במידה ומי מהחברים מכיר מקום בארץ או בחו'ל בו ניתן להשיג מנוע חדש, אודה על ההפנייה וההכוונה, כמו גם על טיפים מועילים או חלופות שאיני ער להן. מכך ניתן להבין כי ברצוני להמשיך ולהחזיק בפטרול, אחרת אשקיע את המנימום בהחזרתו לכביש ואמכור אותו. יש לי מספיק קונים שמוכנים לשלם מעל המחירון.

שנית- במישור הציבורי צרכני גיבוש תובענה ייצוגית מול קרסו:
במהלך השבוע החולף ולאחר איסוף חומר מהארץ ומהעולם, יצרתי קשר עם שני עו'ד המתמחים בתביעות ייצוגיות והחומרים אמורים להיות מעובדים בזמן הקרוב.
אודה לכל מי שיעלה בפורום או בהודעה פרטית, נתונים סטטיסטיים אודות ההסטורייה של מנוע הפטרול שלו, כגון משך הזמן והק'מ עד קריסת המנוע, האם טופל במוסך היבואן עד קרות התקלה, האם במסגרת הריקול שהיה בתחילת העשור נקראו באופן יזום לתיקון מקור התקלה אף אם המנוע טרם קרס וכל פרט מסייע אחר.
כל המעוניין להצטרף כצד יוזם לתובענה, מוזמן להשאיר טלפון בהודעה פרטית ואחזור אליו. אחד התנאים הבסיסיים מחייבים את מגישי התביעה להיות בעלי עניין בנשוא התביעה ולמעשה כל בעל פטרול הינו בחזקת שכזה.

ידוע כי ישנם לא מעטים אשר קיבלו השתתפות, כזאת או אחרת מן היבואן, במימון עלות החלפת המנוע, וזאת תמורת התחייבות להעדר תביעה עתידית ואי פרסום פרטי ההסכם בינם לבין היבואן, וכן השארת המנוע התקול ברשות היבואן (למה באמת שהמנוע התקול יעבור לרשות היבואן וייעלם מעין כל? יש למישהו רעיון? שמעתי לא מעט עמדות ורובן זהות)
בעלי פטרול שכאלו לא יוכלו משפטית להצטרף כצד לתובענה הייצוגית, אך ההסכם בינם לבין היבואן אינו מחייב את בית המשפט אשר רשאי לזמנם ולהעיד אודות הסטוריית הרכב שלהם, כמו גם כל פרטי ההסכם שנחתם עם היבואן ותנאיו. אז גם ניתן יהיה לבחון את שרשי המדיניות המפלה של היבואן להתעלם מפלוני או להכיר ולסייע לאלמוני... והמבין והמשכיל בעת ההיא-יידום...!

שיהיה ברור לכל בעל פטרול, או כל רכב אחר, אשר היבואן/יצרן מתכחש לפגם מהותי ומוכח סטטיסטית (מהותי ולא ציריות חלשות) בתכנון ובהנדסת הרכב:
ירידת ערך מובהקת של הרכב משומש כתוצאה ממוניטין לקוי ביחס לכלים דומים בשוק, יכולה להכלל בעילות התובענה. משיחה עם מספר שמאי רכב, עולה בבירור כי הסיבה לצניחה הדרמטית במחירו של הפטרול בשוק המשומשות, הינה המנוע הקטסטרופלי. וכך גם בעולם הרחב.

במקביל, יצרתי קשר גם עם מספר נפגעי פטרול במדינות אחרות ועם שניים מהם הצלחתי להניע מהלך שגם הם ייבדקו את נושא התובענה הייצוגית במדינתם, מאחר וחוקי התובענה הייצוגית שונים ממדינה למדינה. די שבמדינה מסוימת תזכה תובענה ייצוגית, ויהיה בכך מינוף אדיר והשפעה עצומה על בתי משפט הדנים בתביעות דומות במדינות אחרות מכיוון שהדבר מהווה תקדים משפטי עבורם.
אני פונה גם לכל מי שבקשר עם פטרוליסטים במדינות שונות ואשר נפגעו מנושא החלפת המנועים בפטרול, לבדוק אפשרות התאגדות כקבוצה משפטית כאמור לעיל.
אמנם מציון תצא תורה, אבל מבחינתי שתצא גם תובענה עולמית מול ניסן !

לכל מי שנשאר וקרא עד כה שיהיה שבוע טוב ואעדכן בהמשך

ארז
10-03-12, 19:41
א משתתף בצערך, בכל מקרה לפני שמתחיל כאן הדיון אני מציע לך לפנות לאסף הלוי ממוסך אקספרס שבפ"ת, בימים אלו הוא מבצע אוברול למנוע בפטרול ויכול מאוד לעזור לך במידע או בעבודה עצמה, הבחור עשה מחקר לא קטן על העניין והוא יסודי מאוד.

אסף 0524472260

raanan
10-03-12, 19:52
ממש לא נעים לי לכתוב בתמצית לעומת ההשקעה הרצינית שלך ... אבל,
חבל על הזמן והכסף שלך !
גם אם אתה יד 1 (משום מה לא ציינת נושא זה) מעבר לאחריות היצרן והיבואן (שנגמרה מזמן) לא חייבים לך כלום. למעט,
זמינות חלקים שכיחים.

התרעומת שלך לגבי ירידת ערך קצת מוזרה.
הרי רכשת הרכב בגלל שחשבת שעשית "עסק מצויין" עד שהפתיע אותך (או שלא) המנוע ...
כאחד שנרשם היום, ממליץ לך קצת "לשוטט" בפורום או להפעיל את מנגנון החיפוש ותראה את המידע בנושא המנוע
(מידע חלקי כי הרבה מעדיפים לשלם ולשתוק שלא ייצא שם רע לאגדה המוטורית והמחירון יצלול ....)
לא יודע אם זה מנחם אותך, אבל לאיסוזו יש מנוע דיזל (טרופר 3.0 ) יותר זבלה משל הניסן פטרול.

רענן

boaz avrahami
10-03-12, 20:12
למיטב הבנתי קרסו החליפו בתקופת האחריות אי אלו מנועים שנפחו נשמתם.
לא ברור לחלוטין מידת האחריות שלהם לאחר תום התקופה.

אם ללמוד ממקרה טויוטה והדש בורד הסדוק אז כנראה יש בדבריך משהו.
גם חיפוש פגם בהיסטורית הטיפולים מראה שאין דחיה על הסף.

מאחר ואין לי פטרול, נותר לי לאחל לך המון בהצלחה במאבקך הצודק.

נימי
10-03-12, 21:54
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=36394

בהצלחה

DatumLine
11-03-12, 01:39
ח'ברה, תודה לכל המגיבים והמתעניינים ואצור קשר עם כל מי שפנה או השאיר טלפון כבר ביום ראשון.

לרענן- לא יודע מה לגביך, אך אני לא רכשתי רכב שטח כמו פטרול מתוך תפיסה שמדובר ב "עסק מצויין". קניתי אותו כי הוא הדבר שהיה הכי קרוב לצרכיי ולדרישות שהגדרתי.
ואכן, נרשמתי רק היום וניכר כי אתה חד הבחנה, אך האם אתה גם חד אבחנה? מה עניין זמן רישומי למידת בקיאותי בעניין הנדון בפרט ובנושא הג'יפאות בכלל. את כל הפוסטים והנושאים שבאתר זה ובאחרים למדתי לעומק ואף שוחחתי עם מרבית האנשים והנפגעים שהופיעו שם. אל תסתכל בקנקן ידידי...וקבל תנחומיי לגבי האיסוזו.

אשר צור
11-03-12, 06:09
מציע לך לחפש באירופה, ולבדוק את האפשרות לייבא מנוע 2.8 של ניסן פטרול, אשר נחשב אמין מאוד וחזק מספיק.
מנוע ה - 4.2 מצויין אבל קשה לאיתור.

ori abr
11-03-12, 07:16
צר לי על אובדנך.
אני לא בעל פטרול. מאוד אוהב את הרכב אבל מקריאות פה בפורום החלטתי שלא אכנס להרפתקאה הזו.
בארה"ב השתילו מנועי GM וקמינס של דודג לטויוטות סדרה 80 ובאוסטרליה גם לפטרול..במחירים האילו שקיבלת אולי שווה להתעסק עם משרד התחבורע לגביי אישור השתלת מנוע כזה?

raanan
11-03-12, 07:16
לרענן- לא יודע מה לגביך, אך אני לא רכשתי רכב שטח כמו פטרול מתוך תפיסה שמדובר ב "עסק מצויין". קניתי אותו כי הוא הדבר שהיה הכי קרוב לצרכיי ולדרישות שהגדרתי.

אם במילה "דרישות" מגולם מבחינתך גם תקציב, אזי מקבל את המשפט שלך בשלמותו.

שמע אתה נשמע בחור רציני ולא ילד מתלהם (לפי הכתיבה שלך) . אז לבריאותך, זמנך, ממונך עדיף שלא "תרכב" על גלי האהדה
ותצא למלחמה חסרת תוחלת .
אני יודע שנחמד יותר לקבל תגובות ממריצות "הצלחה במאבקך הצודק" כמו שכתב בועז (אני מעריך אותו מאוד). אבל בסופו של יום
תסתכל נכוחה על המציאות ותראה שמשפטית אין לך כול טיעון ממשי .
אלא אם כן אתה מכוון להתנעת הליך כזה לצורך הגעה לפשרה ולא לפסיקה משפטית. מתוך הנחה שהיבואן ילך לקראתך ע"מ לשמור על התדמית.

המלצותיי הכנות,
א. אל תלחץ ותמהר בהחזרת הרכב לכשירות (גם אם נדרש לשכור רכב לתקופה זו) . תמצא קודם את בעל המקצוע שתאמין ביושרו וביכולתו המקצועית.
ב. החלף מנוע (אל תתעסק בשיפוץ) ותן למכונאי לבחור אותו (האחריות תהיה עליו )
ג. חפש את ההסברים של איציק מרקדו לגבי הבעיה הקרדינלית של מנוע זה (כנראה שהכול מתחיל בגלל ה EGR )
ופעל לטפל בבעיה זו שלא תחזור (נדמה לי שבפורומים האוסטרליים הציגו קיט EGR משופר).

בהצלחה בהשמשת הרכב וגם בהצלחה בכול אשר תחליט ותעשה בנושא "הצפת" הבעיה .
רק שלא תתפלא הרבה מהנפגעים או נפגעים עתידיים שמחזיקים הפטרול לא ישתפו איתך פעולה מאותו עניין של פחד בפגיעה בתדמית והשפעתו על "המחירון הלאומי" ...

רענן

DatumLine
11-03-12, 09:48
רענן, כפי שנוכחת הנעתי את המהלך אף טרם שפניתי למאן דהוא בפורום כלשהו, ולמעשה לפי חוק התובענה הייצוגית אין כל משמעות למספר האנשים המגישים את התובענה כמו גם העדר הצורך בקבלת אישור מכל מי שהנו בעל עניין לנושא התובענה. כלומר, אם מישהו החליט להגיש תובענה ייצוגית נגד חברת בזק (סתם דוגמה) על כי באופן קבוע הם מפחיתים 20 אחוז ממהירות הגלישה הנקובה, הרי שאינו נדרש להסכמה של אף מנוי בזק אחר לצורך העניין. מבחינת החוק, אפילו יש עידוד לאזרח הבודד להגיש תובענות ייצוגיות ע'י כך שמגיש/מגישי הבקשה זוכים לפיצוי מוגדל ביחס לשאר הניזוקים. לרוב, הצלחה של תובענה ייצוגית תחסום כל הגשה של תביעה משפטית נגד הגוף הנתבע בגין אותה העילה ולכן אני מבכר שכל מי שנפגע מנושא המנועים ייצטרף לתובענה. אין לי עניין "לדפוק פה קופה" לבדי, ושלאחר מכן כל נפגע עתידי יישאר בעצם ללא יכולת לתבוע את המגיע לו בשל הגשת התובענה האמורה, אשר כאמור יש בה לחסום הגשת תביעות עתידיות דומות.
אני לא מנהל כל דו שיח עם היבואן ואין לי שום קשר ישיר או עקיף עמו מאז קבלת התשובה הסופית דרך המוסך המורשה.
תודה על ההמלצות שלך ואכן זהו הקו המנחה ביחס להשבת הרכב לכשירות.
יום מוצלח לכולם
משה

ניר ל
11-03-12, 10:04
הי משה,

האם עו"ד מומחה אישר לך כי אכן יש כאן עניין לתביעה כנגד היבואן , לא כל שכן תביעה ייצוגית ?

הפטרול לא מיובא עם המנועים האמינים יותר, כנראה עקב אי עמידה בתקנות זיהום אוויר. ללא ספק רכב מרשים אבל גם אני נמנעתי מלהתקרב אליו כתוצאה מבעיה ידועה זו .

מצטער לבאס אותך , אבל אילו הייתי קונה רכב כזה, הייתי בודק כמה עולה החלפת מנוע לפני הקנייה ומכניס את הכסף לפיקדון...

Jacob80
11-03-12, 10:10
משה שלום,

בעבר היו מספר נסיונות על דפי הפורום להתגייס למשימה דומה לזו שאתה מציע.
השרשורים הללו, תפסו תאוצה עד שקרסו נלחצו מהעניין וקנו את השתיקה של יוזמי השרשור (פשוט החליפו להם את המנוע).

רק שתדע.
בכל מקרה, כך או אחרת, אני מקווה שהמהלך שאתה עושה יוביל לתוצאות חיוביות

קובי

ניר ל
11-03-12, 10:26
משה שלום,

השרשורים הללו, תפסו תאוצה עד שקרסו נלחצו מהעניין וקנו את השתיקה של יוזמי השרשור (פשוט החליפו להם את המנוע).

רק שתדע.
בכל מקרה, כך או אחרת, אני מקווה שהמהלך שאתה עושה יוביל לתוצאות חיוביות

קובי

קרסו לא החליפו מנועים בחינם שלא במסגרת אחריות, גם אם הציגו את זה כך. הם גבו עשרות אלפי ש"ח . לא הייתי מתקרב אליהם ולמוסכים שלהם, לא הייתי קונה מהם רכב חדש, לא מגיע להם להנות אחרי שהמשיכו לייבא את הדגם למרות שידעו כבר על הבעייה , בבחינת הרצחת וגם ירשת.

raanan
11-03-12, 10:29

אני חושב שאתה מתבלבל עם UMI (הם החליפו ועדיין מחליפים מנועים במסגרת "אחריות רצון טוב" ל-10 שנים או 200 אלף קמ' בתנאי
שכול הטיפולים והאחזקה נעשים במוסכי UMI )
למיטב ידעתי קרסו השתתפו חלקית ואכן זה בהתאם "לגובה הרעש" ...

רענן

raanan
11-03-12, 10:44
ברשותי פטרול 2003 עם כ 215,000 ק'מ, כאשר בארבע וחצי השנים שהוא ברשותי, הרכב נסע 22,000 ק'מ בלבד ומיום עליית הרכב לכביש ועד היום, טופל הרכב באותו מוסך מורשה של היבואן והסטוריית הטיפולים שלו מתועדת הן במחשבי המוסך והן בהעתק שברשותי.
הרכב בעל הסטוריית טיפולים קנאית-גם לדברי המוסך, ואפילו את העברת הטסט השנתית נמסרה לידיהם.

משה ברשותך שאלה שמסקרנת אותי,
היכן לשיטתך הקו שבו לניסן/קרסו אין מחויבות לתקינות הפטרול ?

אגב, בפטרול בניגוד למנוע הזבלה 4JX1 (איסוזו טרופר דיזל 3.0 ) הצרות בד"כ כלל מגיעות לאחר תום 3 שנים ו 100 אלף קמ' שמוגדרים באחריות הרשמית
(אחריות שמעבר למוגדר בחוק בישראל).
בזבל של איסוזו המנועים סבלו כבר מהחודשים הראשונים וחלקם שבקו לפני 60 אלף קמ'.
למקרה איסוזו זה קלאסיקה של תביעה ייצוגית !
המזל של חב' איסוזו שלא שיווקו את הזבל הזה בארה"ב. שם הייתה נפתחת להם חקירה פדרלית.

רענן

DatumLine
11-03-12, 10:55
קרסו לא החליפו מנועים בחינם שלא במסגרת אחריות, גם אם הציגו את זה כך. הם גבו עשרות אלפי ש"ח . לא הייתי מתקרב אליהם ולמוסכים שלהם, לא הייתי קונה מהם רכב חדש, לא מגיע להם להנות אחרי שהמשיכו לייבא את הדגם למרות שידעו כבר על הבעייה , בבחינת הרצחת וגם ירשת.

ניר צודק בהחלט. אנשים שלמו כסף רב על "הסיוע" של היבואן והשתתפותו, כאשר למעשה נקנתה שתיקתם, וכך כל אחד מן הנפגעים בעצם בודד והופרד מכל הקהילה ומנפגעים דומים אשר לא ידעו מה מסכם היבואן עם כל פרט בנפרד, בבחינת הפרד ומשול. וכמובן, פגרי המנועים נעלמו לנצח ועימם היכולת לגזור סטטיסטיקה צרכנית. אבל כאמור, כל הסכם שכזה בין היבואן לצרכן פגוע כלשהו אין בו כדי לחייב את בית המשפט ושם יזומן מי שאמור להיות מזומן עם כל התיעוד והמסמכים ואז נראה מה ילד יום . בל נשכח גם שהיבואן בעצם לא מפסיד כלל, מאחר והוא קושר בעבותות אהבה את בעל הרכב, מוחלף המנוע, אל מוסכו הרשמי ושם הוא כבר מחזיר לעצמו את הכל בריבית דריבית עם מחירי בית מרקחת לחלפים ועבודה.

Jacob80
11-03-12, 11:21
אני חושב שאתה מתבלבל עם UMI (הם החליפו ועדיין מחליפים מנועים במסגרת "אחריות רצון טוב" ל-10 שנים או 200 אלף קמ' בתנאי
שכול הטיפולים והאחזקה נעשים במוסכי UMI )
למיטב ידעתי קרסו השתתפו חלקית ואכן זה בהתאם "לגובה הרעש" ...

רענן

לא, אני לא טועה, מדובר בקרסו ובמנוע של פטרול.

אגב, עם כל חוסר האהדה שלך לאיסוזו, כל בעל איסוזו שאני מכיר שחווה את העניין קיבל את התיקון המלא (לאחר ויכוחים כמובן) על חשבון היבואן.
אצל חלקם זה הסתכם בראש מנוע חדש ואצל אחרים במנוע שלם עם 0 ק"מ. אגב, אצל שני אנשים שאני מכיר היה גם וגם (תחילה ראש הוחלף ואחרי תקופה גם המנוע).

למעשה, אני לא מכיר אפילו אדם אחד ששילם את זה מכספו שלו.

DatumLine
11-03-12, 11:38
משה ברשותך שאלה שמסקרנת אותי,
היכן לשיטתך הקו שבו לניסן/קרסו אין מחויבות לתקינות הפטרול ?

אגב, בפטרול בניגוד למנוע הזבלה 4JX1 (איסוזו טרופר דיזל 3.0 ) הצרות בד"כ כלל מגיעות לאחר תום 3 שנים ו 100 אלף קמ' שמוגדרים באחריות הרשמית
(אחריות שמעבר למוגדר בחוק בישראל).
בזבל של איסוזו המנועים סבלו כבר מהחודשים הראשונים וחלקם שבקו לפני 60 אלף קמ'.
למקרה איסוזו זה קלאסיקה של תביעה ייצוגית !
המזל של חב' איסוזו שלא שיווקו את הזבל הזה בארה"ב. שם הייתה נפתחת להם חקירה פדרלית.

רענן

רענן, אני לא סבור שזה הוגן ונכון לצפות מיצרן/יבואן שיתחזק לי את הרכב וירענן את הבלאי הטבעי שלו. גם בדירה חדשה יש את שנת הבדק שמקבילה פחות או יותר לאחריות שנותן היבואן, אך היא באה בכדי לוודא שמערכות הבית רצות ופועלות כתקנן (למשל בטון שנשפך לצנורות הביוב ולאחר שבועיים הכל גולש). שנת הבדק, עם סיומה, אינה מקנה לקבלן/מהנדס שום הגנה מפני כשלים תכנוניים הגורמים להשבתת המבנה למגורים או אף סיכון יושביו. נכון שהפרופורציות הכספיות אינן דומות, אך העקרון זהה.
בניסן ישראל וניסן העולמית, אף הגדילו לעשות והמשיכו את שיווק המנוע שנים רבות תוך גיבוש אסטרטגיות מיסוך ועמעום, כאשר ברור לכל כי קיים כשל הנדסי מובהק. נסה לקבל תשובה כיום מניסן ישראל מהי הבעייה המפילה את המנועים ונראה אם ואיזו תשובה תקבל. שמעתי שתי תשובות שונות מאותו המוסך באשר לסיבות לתקלה, כך שאפילו ניסן העולמית משאירה כנראה את נציגיה בערפל, והדבר אומר דרשני. אני גם לא נכנס כאן לסוגיית הטיפול הרציף במוסך היבואן מיום עליית הרכב על הכביש (אני יד 2 מזה ארבע וחצי שנים) ומה המשמעות התורמת לעניין. את הסטוריית הטיפולים אני מעביר לידי שמאי רכב ובוחן, מאחר וניכר כי ישנן מספר כניסות למוסך בגין בעיות שיתכן וקשורות לעניין . ארבע בוכנות סדוקות במנוע אינן אירוע שגרתי בשום מנוע ובטח לא במנוע דיזל בספינת דגל של יצרן.

וכדי שהשבוע יתחיל בחיוך עבורי, דאגה מחלקת השירות של ניסן להתקשר אליי לפני מספר דקות ולהציע לי להעביר את הרכב טסט מאחר ויש לי עוד מספר ימים לתפוגת הרשיון. הרכב על הליפט והמנוע מפורק לגורמים, אבל יש מצב שיצליח לעבור טסט. זיהום אוויר בטוח שלא יהיה מהמנוע.

raanan
11-03-12, 13:10
אגב, עם כל חוסר האהדה שלך לאיסוזו, כל בעל איסוזו שאני מכיר שחווה את העניין קיבל את התיקון המלא (לאחר ויכוחים כמובן) על חשבון היבואן.
אצל חלקם זה הסתכם בראש מנוע חדש ואצל אחרים במנוע שלם עם 0 ק"מ. אגב, אצל שני אנשים שאני מכיר היה גם וגם (תחילה ראש הוחלף ואחרי תקופה גם המנוע).

למעשה, אני לא מכיר אפילו אדם אחד ששילם את זה מכספו שלו.

ראשית, דווקא יש לי אהדה רבה לאיסוזו !
אני נוהג ונהנה מטרופר ארוך בנזין ... (חוץ מהגיר וצריחת הדלק)

שנית, זה שהחליפו ומחליפים זה בתנאי שבעלי הרכב בני ערובה שלהם עם הוצאות טיפולים ותיקונים במחירי רשת UMI . אבל,
העניין שבעצם בעית התכנון במנוע נשארה גם במנוע החדש שמותקן והיא רק מחכה לקורבן/פראייר הבא .
חוץ מזה, באותה הזדמנות של ההחלפה, הם תמיד משחילים עוד איזה עשרייה ללקוח על כול מיני החלפות של דברים על הדרך (רדיאטור, צינורות, טיפול גדול וכו ...)
אתה יכול להתרשם משרשור שהיה לא מזמן "בצהוב" שפתח המשתמש פלוצר.

רענן

DatumLine
12-03-12, 09:24
בוקר טוב
מתנצל שטרם חזרתי טלפונית לכל מי שפנה לנדב פרטים או להצטרף לתביעה, אעשה זאת במהלך היום.
כמו כן, יש גם הפונים במייל או טלפונית ומנסים לרפות את ידיי. אתם מוזמנים לעשות זאת בפורומים מול כולם, או להתקשר ממספר לא חסוי. מה גם שלא מובן איך המספר הגיע אל מי שלא קיבל אותו ממני אישית. אז הנה שיהיה לכולם (ברשת פלאפון) 5-88-3550

יום מוצלח לכולם

asafk
12-03-12, 22:04
לנושא "הסיבה" לכשל והקיטים השונים - בדיון קודם הצגתי "תאוריה" שהיא ערבוב של כל התאוריות הבלתי-מוכחות ובלתי הגיוניות שרצות ברשת. נכון, נראה שהכל מתחיל ב EGR, אז למה גם לכלים שבהם יש את ה"קיט" הולכים מנועים?
וכן הלאה וכן הלאה.
קרסו, במקרה הזה, "על הנייר" צודקים - ולמה שיוציאו כסף על תיקון מחוץ לתקופת האחריות? למה שיעשו תיקון בהתנדבות כשניסן כבר לא תחזיר להם את הכסף? הסכומים שהם גובים, לדעתי, מכסים להם את העלויות לכל הפחות.
מה שניר כתב נכון במידה רבה - גם כשידעו שיש בעיה רצינית בדגם הזה המשיכו למכור אותו - כי באמת, אם למישהו הולך מנוע אחרי תקופת האחריות, זה לא עניינם. אז לדעתי מדובר בהתנהגות חזירית של יבואן שיודע שכל רוכש פטרול יחזור אליו (הוא או הידיים הבאות) לפחות כמה פעמים לקנות מנוע.
בשורה התחתונה יש הרבה נסיון בתיקוני המנוע הזה, אבל עדיין לאף אחד (כולל עבדכם הנאמן) אין מושג באמת למה זה קורה.
אז בהצלחה - אבל לא נראה לי שיש לך קייס משפטי, אלא אם כן תוכיח שקרסו ידעו על הכשל ובכך שמו מכשול לפני עיוור.

אסף.

tzagi
13-03-12, 08:38
כרגיל, אבוא מנקודת מבט שונה
מדוע אדם שקונה רכב משומש ועוד הרבה מעבר לטווח האחריות חושב שהיצרן או היבואן חייבים לו משהו?
יותר מזה, איפה ה CAVIOT EMPTOR???
איפה בדיוק כתוב שהמנוע אמור להחזיק מעל לX קילומטר?

ולרענן,
הזבל הזא לא משווק במדינות מסויימות כי זה זבל, ולא יהיה כלכלי לאשר וגם לשלם את הוצאות האחריות

DatumLine
13-03-12, 20:12
[QUOTE=tzagi;439565]כרגיל, אבוא מנקודת מבט שונה
מדוע אדם שקונה רכב משומש ועוד הרבה מעבר לטווח האחריות חושב שהיצרן או היבואן חייבים לו משהו?

כנראה התכוונת ל CAVEAT EMPTOR (ייזהר הקונה) , ומה שכתב ASAFK בסוף דבריו... (" אבל לא נראה לי שיש לך קייס משפטי, אלא אם כן תוכיח שקרסו ידעו על הכשל ובכך שמו מכשול לפני עיוור ")... הוא למעשה הכלל הנוהג בישראל שבה הפכו על פניו את עקרון ה CAVEAT EMPTOR ולמעשה חוקי הגנת הצרכן בתחומים השונים, מחייבים את המוכר לגלות את מירב הפרטים לקונה- שזהו היפוך מוחלט לעקרון שציינת.
באשר לכמה אמור להחזיק, למה, איפה, באילו נסיבות, ומי אמר למי, אז יש את מבחן הסבירות והמקובל, ומנוע הפטרול מונע ממנו לדגדג אפילו את תחתית רף זה.

טלסקופ
13-03-12, 21:14
כנראה התכוונת ל CAVEAT EMPTOR (ייזהר הקונה) , ומה שכתב ASAFK בסוף דבריו... (" אבל לא נראה לי שיש לך קייס משפטי, אלא אם כן תוכיח שקרסו ידעו על הכשל ובכך שמו מכשול לפני עיוור ")... הוא למעשה הכלל הנוהג בישראל שבה הפכו על פניו את עקרון ה CAVEAT EMPTOR ולמעשה חוקי הגנת הצרכן בתחומים השונים, מחייבים את המוכר לגלות את מירב הפרטים לקונה- שזהו היפוך מוחלט לעקרון שציינת.
באשר לכמה אמור להחזיק, למה, איפה, באילו נסיבות, ומי אמר למי, אז יש את מבחן הסבירות והמקובל, ומנוע הפטרול מונע ממנו לדגדג אפילו את תחתית רף זה.[/QUOTE]

כבעליו המודאג של טרופר 3.0 דיזל, קבל לייק.
מאחל לך בהצלחה ולפחות לפי יכולות הניסוח שלך, נראה לי שאתה בדרך הנכונה.
יובי

ניר ל
13-03-12, 21:27
נראה לי שהיה ראוי שאדם שקנה רכב חדש מהיבואן ונאלץ למכור אותו אחרי ירידת ערך של 60% כעבור שנתיים בלבד, בעקבות הבעיה הזו אותה מסתיר היבואן, הוא זה שיתבע ייצוגית. מאחל לך הצלחה מכל הלב .

tzagi
14-03-12, 05:52
אתעלם מהקטנוניות, ולא ענית על השאלה,
נחדד,
קנית מקרר מותג X משומש מיד 2, אחרי שבועיים נפח את נשמתו, האם תבוא בתלונות ליבואן או-ו ליצרן ותדרוש שיתקנו אותו? (וניצא מנקודת הנחה שזה ידוע שמקררים תוצרת מותג X לא אמינים)

עכשיו תסביר לי איך המצב שלך שונה, ידעת שאתה קונה מוצר נחות, ואם לא ידעת- לא עשית שעורי בית לפני הקניה.

נגיד שבמקום פטרול קנית לאנד קרוזר משומש עם 200000 ק'מ, אחרי שנה המנוע הלך בגלל שצינור הEGR נסתם כי אחד הבעלים לפניך לא החליף שמן בזמן
מצב דמיוני? בכלל לא. האם היית בא בטענות לטויוטה? אז איפה ההבדל, בגלל שמנועי טויוטה ידועים כאמינים והדיזל של ניסאן ידוע כדרעק?

אני מוכן לבוא לקראתך ולצאת מנקודת הנחה שהיצרן והיבואן ידעו שיש בעיה והמשיכו ליצר וליבא בכול זאת, אבל איפה אחריותם? האם ליצרן-יבואן יש "אחריות" על המוצר מעבר לזמן האחריות שניתנת? ואם כן לכמה זמן? לכמה קילומטרים? לכמה בעלים? מי מחליט...אתה?

תבין, אני לא מנסה לתקוף אותך ואני סימפטטי לבעיה, שאגב נגרמת בגלל החוקים המפגרים של מדינת ישראל (עידוד מונופול וכולו)
אבל אם תסתכל על המצב מבחוץ כמוני, האבסורד צועק צרחות רצח. המצב שלך נגרם אך ורק בגלל חוקי המדינה ולא יותר.

raanan
14-03-12, 07:35
תבין, אני לא מנסה לתקוף אותך ואני סימפטטי לבעיה, שאגב נגרמת בגלל החוקים המפגרים של מדינת ישראל (עידוד מונופול וכולו)
אבל אם תסתכל על המצב מבחוץ כמוני, האבסורד צועק צרחות רצח. המצב שלך נגרם אך ורק בגלל חוקי המדינה ולא יותר.

ג'ו ידידי,
עם כול מה שכתבת (בתחילת ההודעה) מסכים .100%
תן פירוש והסבר לחוקי המדינה, את זה לא בטוח שהבנתי.

האם אתה מתכוון שהיה צריך חוק (ולאכוף אותו כמובן) שאם יבואן מזהה תקלה סידרתית בדגם מסויים,
הוא צריך לעצור ייבוא ומכירה עד להוכחה רצינית ומקצועית לתיקון הבעיה ע"י היצרן ?
אם לזה התכוונת, אז דבר כזה היה בטוח עוצר את הגזלנים ב UMI מלשווק את הטרופר עם המנוע דיזל 3.0 כבר
בשנה הראשונה שצצו הבעיות עמוק במסגרת האחריות הרגילה.

רענן

יעקב נירלט
14-03-12, 07:59
כרגיל, אבוא מנקודת מבט שונה

ולרענן,
הזבל הזא לא משווק במדינות מסויימות כי זה זבל, ולא יהיה כלכלי לאשר וגם לשלם את הוצאות האחריות

סטאלין איזה כיף שאתה מאיר את עינינו מנקודת מבט שונה, חכמה, ומתנשאת. "כרגיל".
עד שקם אדם שרוצה לשנות ולהילחם את מלחמתם של רבים, קמים כל השפנים ובעלי האינטרס האישי ומנסים לרפות את ידיו.
בעלי הפטרולים בארץ משקשקים כל בוקר כשהם מניעים את הרכב ומנסים להסתיר את האכזבה והמרירות באמצעות חיוך זחוח והסברים מתחמקים.
כל הפטרולים בישראל ללא יוצא מהכלל החליפו מנועים. מי ב 40 אלף ק"מ, ב 80 אלף, ומי ב 160 אלף ק"מ.
מידיעה אישית יש פטרולים שהחליפו מנועים שלוש ואפילו ארבע פעמים, טרם הגיעם ל 200 אלף ק"מ.
אל תחפש מקרים דומים במדינות אחרות, לדעתי זה לא רלוונטי משפטית. יש בארץ מספיק בעלי פטרולים שנפגעו ויסכימו להצטרף אליך במאבק.
אותך כצרכן לא צריכה לעניין הפוליטיקה וחלוקת האחריות בין היצרן ליבואן. גם את בית המשפט היא לא תעניין.
יבואן צריך לספק אחריות על מוצריו ע"פ חוק ללא קשר ליצרן. העובדה שגם פטרולים חדשים יותר שופכים מנוע עומדת לצידך,
יחד עם העובדה שהתקלות במנוע זהות ברובם המכריע של המקרים. אני ממליץ להתייעץ עם המועצה לצרכנות.
ישר כח. עשה ובהצלחה, ותמשיך לעדכן.

tzagi
14-03-12, 08:13
לא כמובן שלא,
לא מדובר על עוד פיקוח, מדובר על הרבה פחות פיקוח
1. מדינת ישראל לא מאפשרת ליבוא מקביל=מונופול, מאפשרת ליבואן כמו קארסו לעשות מה בא לו בלי חשש(והמחירים בהתאם), כי אין תחרות לפי החוק.
2. רכב זה מוצר, בדיור כמו מקרר, אם יש לי מקרר סאב זירו שעולה $12000 והמדחס הלך ונגיד שבחברה רוצים $4000 על מדחס חדש, זכותי המלאה לקנות מדחס של פריג'ידאר ב$200 ולהתקין אותו, רכוש שלי, עניין שלי,
נגיד והייתי במקום בעל הפטרול, והמנוע המעפן היה הולך לעולמו, אין כלום שעוצר אותי מלהתקין LS1 או 4BT או מה שבא לי,(לפי היכולת ו-או עומק הכיס) אבל לא במדינת ישראל!
קפיש?

tzagi
14-03-12, 08:26
אדון נירלט,
אתה מתפרץ בדלת פתוחה
שוק הרכב (במיוחד משומשות) זה שוק פתוח, מי שעושה שעורי בית ויודע מה הוא קונה מרויח, מי שקונה זבל מפסיד, ככה זה בכול העולם, אני לא מתנשא ואין לי כול אינטרסט, בסך הכול מנסה להראות נקודת מבט שונה מעולם אחר.

sam1g
14-03-12, 09:44
סטאלין איזה כיף שאתה מאיר את עינינו מנקודת מבט שונה, חכמה, ומתנשאת. "כרגיל".
עד שקם אדם שרוצה לשנות ולהילחם את מלחמתם של רבים, קמים כל השפנים ובעלי האינטרס האישי ומנסים לרפות את ידיו.
בעלי הפטרולים בארץ משקשקים כל בוקר כשהם מניעים את הרכב ומנסים להסתיר את האכזבה והמרירות באמצעות חיוך זחוח והסברים מתחמקים.
כל הפטרולים בישראל ללא יוצא מהכלל החליפו מנועים. מי ב 40 אלף ק"מ, ב 80 אלף, ומי ב 160 אלף ק"מ.
מידיעה אישית יש פטרולים שהחליפו מנועים שלוש ואפילו ארבע פעמים, טרם הגיעם ל 200 אלף ק"מ.
אל תחפש מקרים דומים במדינות אחרות, לדעתי זה לא רלוונטי משפטית. יש בארץ מספיק בעלי פטרולים שנפגעו ויסכימו להצטרף אליך במאבק.
אותך כצרכן לא צריכה לעניין הפוליטיקה וחלוקת האחריות בין היצרן ליבואן. גם את בית המשפט היא לא תעניין.
יבואן צריך לספק אחריות על מוצריו ע"פ חוק ללא קשר ליצרן. העובדה שגם פטרולים חדשים יותר שופכים מנוע עומדת לצידך,
יחד עם העובדה שהתקלות במנוע זהות ברובם המכריע של המקרים. אני ממליץ להתייעץ עם המועצה לצרכנות.
ישר כח. עשה ובהצלחה, ותמשיך לעדכן.

במחשבה שניה מר נירלט - מוותר על ההתייחסות שלי לדבריך

ניר ל
14-03-12, 09:44
לא כמובן שלא,
1. מדינת ישראל לא מאפשרת ליבוא מקביל=מונופול, מאפשרת ליבואן כמו קארסו לעשות מה בא לו בלי חשש(והמחירים בהתאם), כי אין תחרות לפי החוק.
2. רכב זה מוצר, בדיור כמו מקרר, אם יש לי מקרר סאב זירו שעולה $12000 והמדחס הלך ונגיד שבחברה רוצים $4000 על מדחס חדש, זכותי המלאה לקנות מדחס של פריג'ידאר ב$200 ולהתקין אותו, רכוש שלי, עניין שלי,
נגיד והייתי במקום בעל הפטרול, והמנוע המעפן היה הולך לעולמו, אין כלום שעוצר אותי מלהתקין LS1 או 4BT או מה שבא לי,(לפי היכולת ו-או עומק הכיס) אבל לא במדינת ישראל!
קפיש?

אתה צודק .

ואם היתה מתרחשת תאונה כתוצאה מהתקנה רשלנית , אתה היית נתבע באופן אישי ומשלם את מלוא המחיר . אם בעל מקצוע היה מתקין עבורך - היית מגלגל את האחריות אליו.

אם תשאל אותי - ככה צריך להיות.

אם מי שמנהל את משרד התחבורה היה מישהו שמבין מה הוא עושה , היינו מקבלים גם כאן תקנות יותר נאורות, אולי שווה לפעול דווקא בכוון הזה אצל הגורמים המתאימים.

nir.samo
14-03-12, 10:13
אם היבואן היה רק רוצה היה יכול לעזור
בהרבה דרכים למשל להביא מנוע חילופי במחיר עלות ולדאוג לאשר אותו.
בפועל הוא מילא פיו מים ואני מנחש שלא החליף מילה בנידון עם היצרן.
אבל ככה הוא כאמור הרוויח יותר.

DatumLine
14-03-12, 12:34
ללא קשר לעניין התביעה, אני מבקש לחלוק כאן מספר תובנות שלי לגבי עניין החלפת/תיקון מנועי פטרול ואולי יסייע הדבר למצויים בבעייה דומה בהווה ולכל אלה שחיים על זמן שאול לעתיד לבוא (מה לעשות, זה לא שאני מייחל או מאחל למישהו, אך הסטטיסטיקה בנושא זה חקוקה בסלע)

מנועים מפירוק בין אם מהארץ או מיבוא:

סיירתי פיסית בין מספר יבואני מנועים ברחבי הארץ והתרשמותי היא, כי מדובר ביחס הימורים נחות מזה שאקבל בקזינו אפגאני מאולתר בהרי טורה בורה.
ראשית, המנועים אמורים לכאורה להגיע עם תעודת יוחסין מהספק בארץ או בחו'ל, המעידה על מספר הק'מ שעברו ומצבו הכללי של המנוע. נו, טוב- גם תעודות אקדמיות הנפיקו פה בעזרת פוטושופ ומדפסת בלבד ולא שחלילה אני חושד בסוחרים שכאן, אלא שאין לי שום בטחון באשר למהימנות הפרסונות שמעבר לים.

המנועים שבמגרשים, מאוחסנים בתנאים לא תנאים, כאשר במגרשים המתקדמים יש גם סככות מקורות, אך פתוחות בחלק מעבריהן. כמו אצל בני אנוש, גם שם יש מעמדות וככל שהמנוע שייך לרכב מיוחס יותר, כך הוא משודרג ממשטח עץ בחצר אל תוך הסככה, ולמובחרים שבהם אפילו עטיפת ניילון נצמד בליפוף (לא תופס בגלל השמנים) או סתם יריעת ניילון ששוליה נתחבו מתחת לבסיס המנוע.
ברור לכל, כי מנוע רטוב משמן העומד בחוץ באבק, בגשם וברוחות, ייספח אליו מן הסתם אי אלו חלקיקים שלא נכללו בתוכניות יצרן הרכב, ולך תבין אחר כך מניין הסתימות והתקיעות. מרבית המנועים עם צינורות שחוטים או פילטרים/מדידים חסרים, כך שקיימים מספיק פתחים לחדירת זוהמה פוטנציאלית וראיתי לא מעט מנועים, שניכר כי הגיעו בימים האחרונים, עם שאריות בד שנדחפו לפתחים השונים לשם אטימה, אך למעשה נושרים מהם סיבים בדיוק לתוך אותם הפתחים. בחלקם יש התנחלויות של משפחות עכבישים או אפילו לטאה מנומנמת.

בסככות לכאורה המצב אמור להיות טוב יותר, אך עולם החי גם חולק באותו המחסה, וכך הציפורים ממעל ונמלים, חיפושיות ולטאות מתחת- תורמים כל אחד את חלקו לדישון המנוע.
אני מניח שזהו מצב התחזוקה הממוצע אצל רוב יבואני המנועים, וגם אם אחד מהם שומר את מנועיו בחדרים סטריליים מבוקרי לחות וטמפרטורה, הרי שאין כל ערובה באשר להסטוריה שלהם.
באותו המעמד החלטתי לרדת לחלוטין מאופציית המנוע מפירוק בגין כל הסיבות שציינתי לעיל, ובשל אי הודאות המוחלטת באשר למצבם האמיתי-אובייקטיבי של המנועים בכלל, ומנועי הפטרול הרגישים בפרט.

שיפוץ/אוברול המנוע התקול:

במקרה שלי, בו קיימת חריצת אובר-סייז בצילינדר מספר 4 המונעת חריטת המנוע כולו, הפתרון המוצע לי ע'י מספר מוסכים הוא חריטת המנוע והשחלת סליבים ובוכנות מחוזקות.
הדעות חלוקות בעניין הכדאיות, הן מעיון בפורומים בחו'ל והן מהארץ. באופן סכמטי ניתן לומר כי אופציית הסליבים עדיפה על חריטה רגילה של המנוע (במידה והוא במגבלות האובר-סייז).
הסליבים , במידה והותקנו כראוי, יספקו מנוע אמין יותר, כמו גם אפשרות של החלפת הסליבים בלבד במקרה של חריצה נוספת בעתיד באחד הצילינדרים. כלומר, גם אם למאן דהוא מנוע המאפשר חריטה רגילה, הרי שכדאי לו בכל זאת לפנות לעניין הסליבים, מאחר ורבים משיפוצי המנוע הרגילים לא מוכיחים את עצמם לאורך זמן.
כאמור, רוב החומר בנושא סליבים בפטרול מגיע מחו'ל וקיימות שם ערכות קיטים מחוזקות, המותאמות במיוחד למנוע ה ZD30 המקולל.
איני בעל מקצוע בתחום המנועים, אך אני יודע מחברים שבמנועי בנזין משופרים, הסליבים אשר הותקנו כהלכה, הם פתרון מעולה להעלאת הספקי המנוע וקיימות שם אין ספור אפשרויות, ולרוב הדבר גם מעלה את אמינות המנוע ושרידותו. ניכר שהדבר נכון גם למנועי דיזל, אבל ה ZD30 אינו מנוע דיזל רגיל ( אולי: מנוע די+ז"ל )

רכישת מנוע חדש לחלוטין:

כמובן שאינטואיטיבית זוהי הדרך העדיפה והבטוחה ביותר לקבל קצת שקט נפשי למספר חודשים, אבל קרוב לודאי שרובנו יהפכו בעניין שוב ושוב בשל תג המחיר המפלצתי.
אם תעשו שנית את אותה השטות, ותלכו לקרקרסו עם פטרול 2001-2002, מחיר החלפת המנוע החדש יהיה קרוב, אם לא זהה, למחיר המחירון של הרכב, כאשר מדובר רק על בלוק+ראש ומשאבת מים. ללא טורבו, מזרקים או משאבת סולר.
ביבוא אישי, יעלה מנוע חדש כמעט 30% פחות, כולל טורבו, מזרקים ומשאבת סולר. כלומר, אם מחשבים את כל האבזור ההיקפי, יכול הפער להגיע לכמחצית, דהיינו- על הבאנדל המורחב תשלמו בקרסו 100% יותר מאשר ביבוא אישי.
אלא מה, ביבוא אישי (דרך יבואן מנועים ולא באופן עצמאי) יש לוודא ולהבטיח כי מקבלים מנוע חדש !! בלבד, ולגבות זאת בהסכם מפורש כולל שמירת תיעוד ההזמנה וכל פרט שהוא שיבטיח קבלת המוצר אליו התכוונתם.
יש לשים לב לניואנסים כמו reconditioned , remanufactured ,refurbished . כל מה שמתחיל ב R , אינו חדש לחלוטין.

אפשר לראות בדף הפייסבוק של מועדון הפטרולים, תמונה של מנוע שהוחלף באחד הרכבים, ובעליו העלה את צילום המדבקות שעל הארגז. ייתכן והוא בטוח כי המנוע חדש לחלוטין, אך קרוב לודאי שצפויה לו הפתעה. 10102-VC1R5 , זה הכיתוב שעל המדבקה. רואים את ה R? את זה אתם לא רוצים אם כיוונתם למנוע חדש – "BRAND NEW".
ה –R משמעותה היא שהמנוע מחודש במפעל של ניסאן.

בארץ, ישנם כאמור בעלי פטרולים שהגיעו להסכם השתתפות מימונית, כזאת או אחרת עם היבואן, ורובם גם נמנעים מלהגיב כאן ובכלל, כך שפרטי ההסכם חסויים לכל השאר, אבל השאלה היא מה יקרה עם אותם אנשים בהחלפת המנוע הבאה? רובם, אם לא כולם, הגיעו להסכם זה מתוך רצון לצמצם את מימדי הנזק וזה מובן בהחלט ושתיקתם מובנת, כי למי יש זמן, כסף ועצבים להלחם בגופים דרקוניים?
עם זאת, בודדים מהם גם מכרו את נשמתם באותה עסקה והפכו לסנגורי ומקדמי האינטרסים של היבואן, בידיעתו או שלא בידיעתו של היבואן. לכו בעקבות הריח ותבינו לבד...

נקודה נוספת שראוי לתת עליה את הדעת לשוקלים מנוע חדש, היא שנת הייצור של המנוע.
קרוב לודאי, כי אין יותר במחסני היצרן מנועים חדשים משנים קודמות, מאחר ומנועים אלה משולים לגרביים או תחתונים וקצב צריכתם בארץ ובעולם כנראה שרוקן מזמן את מאגרי היצרן.
לפי מה שליקטתי, הרי שהמנועים החדשים המגיעים מהיצרן, הינם בקונפיגורציה הישנה, אך מייצור חדש. האבסורד הוא שגם הם ממשיכים להתקלקל, ולא מובן מדוע לא טרחו להכניס אי אלו שינויים שאולי יש בהם למתן או לפתור את הבעייה? מובן שאת תצורת המנוע, תבניתו ומידותיו לא ניתן לשנות מאחר ולא תהייה התאמה לרכבים שכבר נמכרו, אבל לא מעט דעות סוברות שהבעייה דוקא באביזרי המנוע הנתיקים כגון מזרקים, EGR וכיו'ב.

יש גם את עניין התאמת מנוע המסילה המשותפת לדגמי הפטרול הישנים וכבר נעשו מספר השתלות כאלה ובהצלחה לפי מה ששמעתי, אך אני עדיין לומד את הנושא.

נקודה מעניינת שחזרה כחוט השני אצל כל עסקי המנועים שפקדתי:
המנוע הכי אמין של ניסאן ברכבי השטח הוא מנוע הטראנו 2700 הישן. לדבריהם, אין כמעט תקלות במנועים אלו והם נחשבים מהאמינים ביותר. ברגע שהיה מעבר לבלוק של ZD30 בטראנו, הרי שגרף התקלות והדרישה למנועים חלופיים עלה פלאות.

אמשיך לעדכן בממצאים הטכניים בכדי לנסות ולסייע למצויים בבעייה דומה כעת או בעתיד.

elro
14-03-12, 12:55
סחתיין על העבודה המקיפה בנושא ועל השיתוף, אמנם אינני נמנה עם בעלי הפטרול, אבל המידע פה הוא טוב גם כידע כללי.

הבנתי שלאסף (אסף הלוי ממוסך אקספרס) גם הלך מנוע בפטרול שלו, נסה אולי לברר איתו מה הכיוונים שלו.

בהצלחה!!!

DatumLine
14-03-12, 13:53
אתעלם מהקטנוניות, ולא ענית על השאלה,
נחדד,
קנית מקרר מותג X משומש מיד 2, אחרי שבועיים נפח את נשמתו, האם תבוא בתלונות ליבואן או-ו ליצרן ותדרוש שיתקנו אותו? (וניצא מנקודת הנחה שזה ידוע שמקררים תוצרת מותג X לא אמינים)

עכשיו תסביר לי איך המצב שלך שונה, ידעת שאתה קונה מוצר נחות, ואם לא ידעת- לא עשית שעורי בית לפני הקניה.

נגיד שבמקום פטרול קנית לאנד קרוזר משומש עם 200000 ק'מ, אחרי שנה המנוע הלך בגלל שצינור הEGR נסתם כי אחד הבעלים לפניך לא החליף שמן בזמן
מצב דמיוני? בכלל לא. האם היית בא בטענות לטויוטה? אז איפה ההבדל, בגלל שמנועי טויוטה ידועים כאמינים והדיזל של ניסאן ידוע כדרעק?

אני מוכן לבוא לקראתך ולצאת מנקודת הנחה שהיצרן והיבואן ידעו שיש בעיה והמשיכו ליצר וליבא בכול זאת, אבל איפה אחריותם? האם ליצרן-יבואן יש "אחריות" על המוצר מעבר לזמן האחריות שניתנת? ואם כן לכמה זמן? לכמה קילומטרים? לכמה בעלים? מי מחליט...אתה?

אתה לא מחדד- אתה יורה לכל עבר, כך שאולי טיעון מסויים ייקלע למטרה.

בבסיסו של כל דיון ו/או ויכוח, יש את הבסיס העובדתי (או הגדרה פחות נחרצת: "נתונים מוסכמים" ) ושווה לקרוא לפחות זעיר המלל ששפכתי בתחילה.
הרכב טופל מיום עלייתו לכביש באותו המוסך, וגם החלפת נורות שרופות נעשתה שם. יש לי שתי ידיים ימניות לחלוטין ואת מרבית האחזקה אוכל לעשות בעצמי, אבל העדפתי שאותו מטפל ייתעסק וייפתור את הבעיות, כך שתמונת המצב המלאה תהיה נהירה וברורה לו כל הזמן. האם זה חכם? בפרספקטיבה לאחור, הרי שזה טפשי בהחלט, ולו רק מן הסיבה שכל מה שעשיתי רק תרם להגדלת שורת הרווח של המקרקסים מקרסו, כאשר את אותם הטיפולים יכולתי לעשות בעצמי או במוסך זול ולא פחות מקצועי.
כנס למוסכי השירות וראה את הפליירים והמודעות בדבר השקט הנפשי שתרוויח בטיפול במוסך המורשה, עם גרפים של הפחדות מתאונות בשל שימוש בחלפים לא מקוריים, או נזקים כספיים מטיפול ח'אפרי. האם טיפלתי שם מכיוון שחששתי מתאונה או ממוסך ח'אפרי? אולי במובן מסויים כן. אבל המשקל הגדול יותר, ניתן לשקט הנפשי שאקבל, לפחות, בתחום של איתור ומניעת בעיות ותקלות. הרי אחד הטיעונים שיש ליבואנים רשמיים, הוא כי במוסכים לא מורשים לא תמצא את הכלים הדרושים לאבחון ופתירת תקלות ברכבך, כגון מחשבי שירות ואבחון וניסיון מצטבר ברכבים מוגדרים.
את הרכב שלי קניתי בהמלצת בעל המוסך שערב וטען שזהו הרכב הכי שמור שטופל אצלו. לא אכנס לכל הניואנסים בעניין זה, אבל לגלות כשל מתקרב בארבעת הבוכנות, עם כל הטכנולוגייה האינטרגלקטית שמתהדרים בה, הרי שזוהי אינה ציפייה מופרכת. יכול להיות שבמקרה של אבחון מוקדם, העניין היה מסתכם בשיפוץ קטנטן ולא באירוע אפוקליפטי מבחינת העלות המוחלטת ביחס לשווי הרכב.
הדבר נכון שבעתיים כאשר מדובר ברכב שהיבואן מודע לחולשותיו ומגרעותיו. הדגש וחלוקת הקשב בטיפולים צריכים להינתן לחלקים המועדים לתקלה, מה שאולי מוסך לא מתמחה לא מודע לו. אז בכדי לקבל טיפול כללי והחלפות שמנים ורפידות, אני יכול להשאר בחנייה הביתית או מקסימום להגיע לסדנא בכפר השכן.

בנוסף, חלק מטיעוניך לא ממורכזים בגישה ובחוק הצרכני במחוזותינו, ונושא המונופול הוא שולי לתפיסתי שלי. יבואן שמעוניין להצמד לחוק היבש, יכול למצוא אינספור פרצות להתעמרות בלקוחותיו ועשיקתם, וחלקם אכן עושה כן. מקום שמישהו הולך לקראתך, לרוב זה רק מכיוון שלו עצמו תצמח תועלת כזאת או אחרת מן העניין, ולא בטוח שתמיד תהיה ער למניע האמיתי שלו ותפרש זאת כרוחו המטיבה של ישו נושא הבשורה, אשר נחה עליו פתאום.

"כל מעשה שעושה אדם יש לו שתי סיבות: אחת אמיתית ואחת שנראית יפה" . ואצל גוף עסקי אטום זה מועצם עשרות מונים.

אם עדיין אתה חש שאני לא עונה לך באופן ממוקד ופרטני, אזי יש לכך סיבות מובנות ואין לי עניין לחשוף כאן את כל קו הפעולה.

DatumLine
14-03-12, 14:02
ללא קשר לעניין התביעה, אני מבקש לחלוק כאן מספר תובנות שלי לגבי עניין החלפת/תיקון מנועי פטרול ואולי יסייע הדבר למצויים בבעייה דומה בהווה ולכל אלה שחיים על זמן שאול לעתיד לבוא (מה לעשות, זה לא שאני מייחל או מאחל למישהו, אך הסטטיסטיקה בנושא זה חקוקה בסלע)

מנועים מפירוק בין אם מהארץ או מיבוא:

סיירתי פיסית בין מספר יבואני מנועים ברחבי הארץ והתרשמותי היא, כי מדובר ביחס הימורים נחות מזה שאקבל בקזינו אפגאני מאולתר בהרי טורה בורה.
ראשית, המנועים אמורים לכאורה להגיע עם תעודת יוחסין מהספק בארץ או בחו'ל, המעידה על מספר הק'מ שעברו ומצבו הכללי של המנוע. נו, טוב- גם תעודות אקדמיות הנפיקו פה בעזרת פוטושופ ומדפסת בלבד ולא שחלילה אני חושד בסוחרים שכאן, אלא שאין לי שום בטחון באשר למהימנות הפרסונות שמעבר לים.

המנועים שבמגרשים, מאוחסנים בתנאים לא תנאים, כאשר במגרשים המתקדמים יש גם סככות מקורות, אך פתוחות בחלק מעבריהן. כמו אצל בני אנוש, גם שם יש מעמדות וככל שהמנוע שייך לרכב מיוחס יותר, כך הוא משודרג ממשטח עץ בחצר אל תוך הסככה, ולמובחרים שבהם אפילו עטיפת ניילון נצמד בליפוף (לא תופס בגלל השמנים) או סתם יריעת ניילון ששוליה נתחבו מתחת לבסיס המנוע.
ברור לכל, כי מנוע רטוב משמן העומד בחוץ באבק, בגשם וברוחות, ייספח אליו מן הסתם אי אלו חלקיקים שלא נכללו בתוכניות יצרן הרכב, ולך תבין אחר כך מניין הסתימות והתקיעות. מרבית המנועים עם צינורות שחוטים או פילטרים/מדידים חסרים, כך שקיימים מספיק פתחים לחדירת זוהמה פוטנציאלית וראיתי לא מעט מנועים, שניכר כי הגיעו בימים האחרונים, עם שאריות בד שנדחפו לפתחים השונים לשם אטימה, אך למעשה נושרים מהם סיבים בדיוק לתוך אותם הפתחים. בחלקם יש התנחלויות של משפחות עכבישים או אפילו לטאה מנומנמת.

בסככות לכאורה המצב אמור להיות טוב יותר, אך עולם החי גם חולק באותו המחסה, וכך הציפורים ממעל ונמלים, חיפושיות ולטאות מתחת- תורמים כל אחד את חלקו לדישון המנוע.
אני מניח שזהו מצב התחזוקה הממוצע אצל רוב יבואני המנועים, וגם אם אחד מהם שומר את מנועיו בחדרים סטריליים מבוקרי לחות וטמפרטורה, הרי שאין כל ערובה באשר להסטוריה שלהם.
באותו המעמד החלטתי לרדת לחלוטין מאופציית המנוע מפירוק בגין כל הסיבות שציינתי לעיל, ובשל אי הודאות המוחלטת באשר למצבם האמיתי-אובייקטיבי של המנועים בכלל, ומנועי הפטרול הרגישים בפרט.

שיפוץ/אוברול המנוע התקול:

במקרה שלי, בו קיימת חריצת אובר-סייז בצילינדר מספר 4 המונעת חריטת המנוע כולו, הפתרון המוצע לי ע'י מספר מוסכים הוא חריטת המנוע והשחלת סליבים ובוכנות מחוזקות.
הדעות חלוקות בעניין הכדאיות, הן מעיון בפורומים בחו'ל והן מהארץ. באופן סכמטי ניתן לומר כי אופציית הסליבים עדיפה על חריטה רגילה של המנוע (במידה והוא במגבלות האובר-סייז).
הסליבים , במידה והותקנו כראוי, יספקו מנוע אמין יותר, כמו גם אפשרות של החלפת הסליבים בלבד במקרה של חריצה נוספת בעתיד באחד הצילינדרים. כלומר, גם אם למאן דהוא מנוע המאפשר חריטה רגילה, הרי שכדאי לו בכל זאת לפנות לעניין הסליבים, מאחר ורבים משיפוצי המנוע הרגילים לא מוכיחים את עצמם לאורך זמן.
כאמור, רוב החומר בנושא סליבים בפטרול מגיע מחו'ל וקיימות שם ערכות קיטים מחוזקות, המותאמות במיוחד למנוע ה ZD30 המקולל.
איני בעל מקצוע בתחום המנועים, אך אני יודע מחברים שבמנועי בנזין משופרים, הסליבים אשר הותקנו כהלכה, הם פתרון מעולה להעלאת הספקי המנוע וקיימות שם אין ספור אפשרויות, ולרוב הדבר גם מעלה את אמינות המנוע ושרידותו. ניכר שהדבר נכון גם למנועי דיזל, אבל ה ZD30 אינו מנוע דיזל רגיל ( אולי: מנוע די+ז"ל )

רכישת מנוע חדש לחלוטין:

כמובן שאינטואיטיבית זוהי הדרך העדיפה והבטוחה ביותר לקבל קצת שקט נפשי למספר חודשים, אבל קרוב לודאי שרובנו יהפכו בעניין שוב ושוב בשל תג המחיר המפלצתי.
אם תעשו שנית את אותה השטות, ותלכו לקרקרסו עם פטרול 2001-2002, מחיר החלפת המנוע החדש יהיה קרוב, אם לא זהה, למחיר המחירון של הרכב, כאשר מדובר רק על בלוק+ראש ומשאבת מים. ללא טורבו, מזרקים או משאבת סולר.
ביבוא אישי, יעלה מנוע חדש כמעט 30% פחות, כולל טורבו, מזרקים ומשאבת סולר. כלומר, אם מחשבים את כל האבזור ההיקפי, יכול הפער להגיע לכמחצית, דהיינו- על הבאנדל המורחב תשלמו בקרסו 100% יותר מאשר ביבוא אישי.
אלא מה, ביבוא אישי (דרך יבואן מנועים ולא באופן עצמאי) יש לוודא ולהבטיח כי מקבלים מנוע חדש !! בלבד, ולגבות זאת בהסכם מפורש כולל שמירת תיעוד ההזמנה וכל פרט שהוא שיבטיח קבלת המוצר אליו התכוונתם.
יש לשים לב לניואנסים כמו reconditioned , remanufactured ,refurbished . כל מה שמתחיל ב R , אינו חדש לחלוטין.

אפשר לראות בדף הפייסבוק של מועדון הפטרולים, תמונה של מנוע שהוחלף באחד הרכבים, ובעליו העלה את צילום המדבקות שעל הארגז. ייתכן והוא בטוח כי המנוע חדש לחלוטין, אך קרוב לודאי שצפויה לו הפתעה. 10102-VC1R5 , זה הכיתוב שעל המדבקה. רואים את ה R? את זה אתם לא רוצים אם כיוונתם למנוע חדש – "BRAND NEW".
ה –R משמעותה היא שהמנוע מחודש במפעל של ניסאן.

בארץ, ישנם כאמור בעלי פטרולים שהגיעו להסכם השתתפות מימונית, כזאת או אחרת עם היבואן, ורובם גם נמנעים מלהגיב כאן ובכלל, כך שפרטי ההסכם חסויים לכל השאר, אבל השאלה היא מה יקרה עם אותם אנשים בהחלפת המנוע הבאה? רובם, אם לא כולם, הגיעו להסכם זה מתוך רצון לצמצם את מימדי הנזק וזה מובן בהחלט ושתיקתם מובנת, כי למי יש זמן, כסף ועצבים להלחם בגופים דרקוניים?
עם זאת, בודדים מהם גם מכרו את נשמתם באותה עסקה והפכו לסנגורי ומקדמי האינטרסים של היבואן, בידיעתו או שלא בידיעתו של היבואן. לכו בעקבות הריח ותבינו לבד...

נקודה נוספת שראוי לתת עליה את הדעת לשוקלים מנוע חדש, היא שנת הייצור של המנוע.
קרוב לודאי, כי אין יותר במחסני היצרן מנועים חדשים משנים קודמות, מאחר ומנועים אלה משולים לגרביים או תחתונים וקצב צריכתם בארץ ובעולם כנראה שרוקן מזמן את מאגרי היצרן.
לפי מה שליקטתי, הרי שהמנועים החדשים המגיעים מהיצרן, הינם בקונפיגורציה הישנה, אך מייצור חדש. האבסורד הוא שגם הם ממשיכים להתקלקל, ולא מובן מדוע לא טרחו להכניס אי אלו שינויים שאולי יש בהם למתן או לפתור את הבעייה? מובן שאת תצורת המנוע, תבניתו ומידותיו לא ניתן לשנות מאחר ולא תהייה התאמה לרכבים שכבר נמכרו, אבל לא מעט דעות סוברות שהבעייה דוקא באביזרי המנוע הנתיקים כגון מזרקים, EGR וכיו'ב.

יש גם את עניין התאמת מנוע המסילה המשותפת לדגמי הפטרול הישנים וכבר נעשו מספר השתלות כאלה ובהצלחה לפי מה ששמעתי, אך אני עדיין לומד את הנושא.

נקודה מעניינת שחזרה כחוט השני אצל כל עסקי המנועים שפקדתי:
המנוע הכי אמין של ניסאן ברכבי השטח הוא מנוע הטראנו 2700 הישן. לדבריהם, אין כמעט תקלות במנועים אלו והם נחשבים מהאמינים ביותר. ברגע שהיה מעבר לבלוק של ZD30 בטראנו, הרי שגרף התקלות והדרישה למנועים חלופיים עלה פלאות.

אמשיך לעדכן בממצאים הטכניים בכדי לנסות ולסייע למצויים בבעייה דומה כעת או בעתיד.

חשוב למחפשים חלופות למנוע חדש:

לא להתפתות למנועי ZD30 שאינם של פטרול. יש מנועים דומים המותקנים במסחריות של ניסאן בחו'ל וזהים במרבית הנתונים, אך יש צורך בהתאמת שני ברגים נוספים לשידוך המנוע לגיר.
משיחות עם לפחות שני בעלי פטרול שביצעו השתלה שכזו (באזור כפרי המשולש) הרי שלאחר זמן קצר נהרס גם המנוע וגם הגיר בשל ויברציות שנגרמו מהתאמה לקויה בין המנוע לגיר. כלומר בסכ'ה יצאו בנזק של מנוע+מנוע+גיר, ולך דבר עם הקיר אח'כ.

דרור ברלי
14-03-12, 14:23
לא כמובן שלא,
קפיש?

זהו, שלמדינת ישראל לא אכפת איזה מדחס נכניס למקרר הישן שלנו, אבל ברגע שמדובר במכוניות, המדינה המגוחכת הזו נצמדת למפרט היצרן המקורי בלבד בשלל תואנות שונות ומשונות. מה זה מנוע בסך הכל? גוש ברזל. והתקנה מקומית במוסך של מנוע מקורי היא כן בטוחה? הרי המנוע המקורי של הפטרול הוא ערימת קקי, מוצר נחות, ומי שרכש את ה"אגדה המוטורית" נידון להוצאות כבדות ולעוגמת נפש מרובה. סמול בלוק של שברולט או קאמינס דיזל עם מתאמים ותושבות מתאימות, יעשו עבודה טובה פי כמה מהמנוע היפני המחורבן המקורי, ויחיו לפחות פי 4 או 5 קילומטרים ממנו. אבל למה מה שהגיוני ומותר בכל מקום בעולם, יהיה מותר גם בישראל? הרי אנחנו היהודים מוכרחים תמיד להיות יותר חכמים מכל העולם, למרות שאת הגלגל לא אנחנו המצאנו...

סיפור ישן:
פעם לפני המון שנים, ארבעים שנים ליתר דיוק, יובאה לכאן מכונית שנחשבת לאחת מפורצות הדרך הטכנולוגיות של תעשיית הרכב - NSU RO-80. למה פורצת דרך? כי היא שילבה אז עיצוב אווירודינמי מתקדם, הנעה קדמית, והעיקר - מנוע וואנקל. אבל מה, אחרי ההתפעלות הראשונית מהעיצוב, החדשנות וה"טכנולוגיה המתקדמת" המיותרת, המכונית "פורצת הדרך" התגלתה כגרוטאה מקוללת. מנוע הוואנקל חיסל את עצמו לדעת כבר אחרי פחות מ-10,000 ק"מ, וזעקת רוכשי המכוניות עלתה לשמיים. אחרי שיפוצים והחלפות מנוע חוזרים ונשנים התברר מעבר לכל ספק שוואנקל זה אולי רעיון יפה על הנייר, אבל כלכלי זה בטח לא - לפחות לא בגרסת NSU של תחילת שנות ה-70.
משרד התחבורע תמיד היה משרד ממשלתי מיותר ואף פעם לא היה חביב במיוחד, אבל אז כנראה ישבו בו פקידונים קצת פחות רעים מאלה שיושבים בו היום - עובדה שהתקבל האישור להחליף את נבלות הוואנקל במנועי סובארו 1600. מנועים פשוטים? פרימיטיביים? חלשים ואפרוריים בהרבה מהוואנקל הגרמני המיוחס? כן, אבל גם ובעיקר אמינים מאות מונים ממנו. המכונית היפהפיה הייתה עכשיו קצת פחות חדשנית, אבל יכלה להמשיך לנסוע ולשרוד לאורך זמן.

ואני חוזר לפטרול ושואל - למה שקללת מנוע הפטרול ZD30 לא תקבל כאן פיתרון דומה?
הייתי מציע לפותח השירשור הנכבד (איש רציני שמתנסח להפליא) לבחון גם את הכיוון הזה - שהרי תובענה ייצוגית נגד היבואן, גם אם תתקבל ותנצחו בבית המשפט, מה ייצא לך מזה? כסף? יופי חי. וזה שתמכור לו את הפטרול שלך מתי שהוא, ייאלץ להמשיך לחיות עם הצרה הזו - מין הסתם הוא יצטרך להחליף מנוע או שניים או שלושה... וכבר לא יוכל לקבל כל סעד משפטי.
מה שאני מציע זה לתבוע לא את קרסו (שבתכל'ס, כבר לא אחראי למכוניות האלה ולא חייב לכם כלום) אלא דווקא את משרד התחבורע המנוול, ולדרוש מבית המשפט להכריח את משרד התחבורע להתיר מיידית לבעלי ניסאן פטרול להחליף את המנוע המקורי (שאפילו בניסאן העולמית הודו בחצי פה שהוא סובל מכשלים תכנוניים, מה שלא מפריע להם לא לתת לו אחריות מורחבת לכל הפחות, או לכל החיים כפי שהיה ראוי לעשות) לכל מנוע מכל תוצרת אחרת, דיזל או בנזין כראות עיניכם, וזאת כמובן בתנאי שההתקנה תיבדק ותאושר שנעשתה בצורה מקצועית ובטוחה. החלפות כאלה מבוצעות בכל העולם, אין שום סיבה הגיונית שרק כאן זה יהיה אסור. זו ההזדמנות לעשות מפנה בתחום הזה.

raanan
14-03-12, 15:32
ואני חוזר לפטרול ושואל - למה שקללת מנוע הפטרול ZD30 לא תקבל כאן פיתרון דומה?
הייתי מציע לפותח השירשור הנכבד (איש רציני שמתנסח להפליא) לבחון גם את הכיוון הזה - שהרי תובענה ייצוגית נגד היבואן, גם אם תתקבל ותנצחו בבית המשפט, מה ייצא לך מזה? כסף? יופי חי. וזה שתמכור לו את הפטרול שלך מתי שהוא, ייאלץ להמשיך לחיות עם הצרה הזו - מין הסתם הוא יצטרך להחליף מנוע או שניים או שלושה... וכבר לא יוכל לקבל כל סעד משפטי.
מה שאני מציע זה לתבוע לא את קרסו (שבתכל'ס, כבר לא אחראי למכוניות האלה ולא חייב לכם כלום) אלא דווקא את משרד התחבורע המנוול, ולדרוש מבית המשפט להכריח את משרד התחבורע להתיר מיידית לבעלי ניסאן פטרול להחליף את המנוע המקורי (שאפילו בניסאן העולמית הודו בחצי פה שהוא סובל מכשלים תכנוניים, מה שלא מפריע להם לא לתת לו אחריות מורחבת לכל הפחות, או לכל החיים כפי שהיה ראוי לעשות) לכל מנוע מכל תוצרת אחרת, דיזל או בנזין כראות עיניכם, וזאת כמובן בתנאי שההתקנה תיבדק ותאושר שנעשתה בצורה מקצועית ובטוחה. החלפות כאלה מבוצעות בכל העולם, אין שום סיבה הגיונית שרק כאן זה יהיה אסור. זו ההזדמנות לעשות מפנה בתחום הזה.

ואני אומר שאם כבר נלחמים נגד משרד התחבורע , אז שייאגד גם את הנפגעים (פי כמה מונים) של איסוזו .

רענן

tzagi
14-03-12, 16:38
אדון משה,
אתה במקרה פוליטיקאי?
אתה טוב בלמלא מילים על המסך, אך אין להן תוכן וערך,
אתה רוצה התיחסות רצינית, תענה לשאלות ששאלתי ...שכמובן לא תענה כי אתה לא יכול לענות.

DatumLine
14-03-12, 17:25
אדון משה,
אתה במקרה פוליטיקאי?
אתה רוצה התיחסות רצינית, תענה לשאלות ששאלתי ...שכמובן לא תענה כי אתה לא יכול לענות.

האמת ששקלתי לענות לך ולשפוך עוד מילים על המסך, אך מעיון בהסטוריית ההודעות שלך באתר, נראה שכל פעם שעולה נושא הפטרול, אתה מתחיל לחרחר תככים ולהתנגח כאילו שקנית מניות בהנפקה האחרונה של קרקרסו.
ובכן ידידי הבולשביק המשופם, הפרולטריון רוצה לשפוך מילים על המסך, עם או בלי ערך או תוכן. סתם זה עושה לי נעים ויש לי פרמיה של סנט על כל הקשת מקש, אז כנראה שאמשיך שלא לענות לך, כי את כל שהקפצת והקצפת כבר נדון קודם לכן.
אתה מוזמן לפתוח שרשור שידון בעלוקות כמוני שרוצים לחלוב את היבואן ותוכל להמשיך לצבור שם הודעות.

גם על "שמש העמים" תשקע השמש בסוף

ערב טוב

דרור ברלי
14-03-12, 17:37
ואני אומר שאם כבר נלחמים נגד משרד התחבורע , אז שייאגד גם את הנפגעים (פי כמה מונים) של איסוזו .

רענן

אההההההההההההה......
אם כבר אנחנו בלה-לה-לנד לכמה שניות, אז לבטל לגמרי את ההיצמדות המטומטמת ל"מקורי מהיצרן לבד".
מה שבאמת אנחנו רוצים זה שיהיה מותר הלחליף מנוע וגיר וכל מה שרוצים, בכל אוטו שרוצים. ושיצאו לנו כבר כל הפקידונים המזויינים האלה מהמכוניות, ומהצלחות, ומהמיטות ומהחיים באופן כללי.
נמאס לך להחליף מנועים בפטרול/טרופר//לנדרובר/טראנו/פג'רו/טויוטה/סופה שלך? שים איזה מנוע שאתה רוצה, לך תעבור בדיקה, (כדי לוודא שהעבודה נעשתה כמו שצריך. וכמובן שזה לא צריך להיות בחינם חלילה, כדי שהמדינה גם תרויח מזה משהו. מוסכם אפילו עלי) תקבל חותמת כשירות ברשיון כדי להיות מכוסה ושלום על ישראל. תחיה עם בחירתך. למה זה צריך להיות כל כך קשה?

Bernard
14-03-12, 17:52
אדון משה,
אתה במקרה פוליטיקאי?
האמת ששקלתי לענות לך ולשפוך עוד מילים על המסך, אך מעיון בהסטוריית ההודעות שלך באתר, נראה שכל פעם שעולה נושא הפטרול, אתה מתחיל לחרחר תככים ולהתנגח כאילו שקנית מניות בהנפקה האחרונה של קרקרסו.
ובכן ידידי הבולשביק המשופם, הפרולטריון רוצה לשפוך מילים על המסך, עם או בלי ערך או תוכן. סתם זה עושה לי נעים ויש לי פרמיה של סנט על כל הקשת מקש, אז כנראה שאמשיך שלא לענות לך, כי את כל שהקפצת והקצפת כבר נדון קודם לכן.
אתה מוזמן לפתוח שרשור שידון בעלוקות כמוני שרוצים לחלוב את היבואן ותוכל להמשיך לצבור שם הודעות.

ערב טוב

אם אני מבין נכון את ג'ו, הוא פשוט מנסה להיות סניגורו של השטן ולהראות את תגובות הנתבעים לטענות שלך, משה.
אולי זה לא כ"כ פופולרי אבל במקומך, הייתי לוקח את זה לתשומת ליבי.
או, אם יש לך עו"ד שמטפל/יטפל בזה, אני בטוח שהוא גם כן חשב על תגובות כאלה ומה לענות להן.. זה מה שאני הייתי עושה - מסתכל ובודק טוב טוב, אילו טענות נגד עשויות/עלולות להגיע מהצד שכנגד - כל טענה, תהיה מגוכחת ודבילית, ככל שתשמע עכשיו, יכולה ליפול על אזניים קשובות אצל שופט, שלא בדיוק מבין או רואה את הדברים כמוך אלא, דווקא, כמו שג'ו תאר.
כמו שפורס גאמפ היה (אולי) אומר, שופטים הם כמו קופסת שוקולד - אתה לא יודע מה תקבל...

בכל מקרה, אני לא רואה סיבה לריב.

בהצלחה והייתי מאוד מעוניין להתעדכן, הן בהליכים המשפטיים (אם ובמידה ויהיו כאלה) והן לעניין המנוע - אני כבר מזמן הצעתי לחבר, להחליף את המנוע בפטרול שלו ב- 5.7L SB, שהבאתי לרכב שלי (ולא הורכב) ומונח ללא תועל כבר שנתיים.
אם זו אופצייה מבחינתך, יש חברה באוסטרליה, שמוכרת קיט התאמה לכל מנועי SB GM לפטרול..

talw
14-03-12, 18:01
תקדים משפטי שאין סיכוי שבעולם ששופט יפסוק לטובתו,מה גם שזה לא ״אין״ ליצור אחד שכזה.

tzagi
14-03-12, 18:21
משה,
קשה לקחת אותך ברצינות עם החוכמולוגיה הזאת
לידיעתך אין לי מניות בניסאן, לעולם לא דרכתי בסוכנות קרסו והניסאן האחרון שהיה לי הוא 240Z שנת 72
הבעיה היא בחוסר אחריות אישית ובמדניות שמאפשרת חוסר אחריות אישית
אדם קונה רכב משומש בלי לעשות שעורי בית וכשיש בעיה הוא מחפש את מי לתבוע....לי לפחות זה לא נשמע הגיוני.
למה קנית פטרול? מדוע לא קנית לנדקרוזר? אם היית עושה שעורי בית לפני הקניה והיית יודע למה אתה מכניס את עצמך עדיין היית קונה?
אז מי אשם? היצרן או אתה?

אתה יכול להמשיך לתקוף אותי כמה שבא לך, כמו ג'וליוס, אתה הורג את השליח וזה בטח לא יעזור לך.

DatumLine
14-03-12, 19:02
משה,
קשה לקחת אותך ברצינות עם החוכמולוגיה הזאת
לידיעתך אין לי מניות בניסאן, לעולם לא דרכתי בסוכנות קרסו והניסאן האחרון שהיה לי הוא 240Z שנת 72
הבעיה היא בחוסר אחריות אישית ובמדניות שמאפשרת חוסר אחריות אישית
אדם קונה רכב משומש בלי לעשות שעורי בית וכשיש בעיה הוא מחפש את מי לתבוע....לי לפחות זה לא נשמע הגיוני.
למה קנית פטרול? מדוע לא קנית לנדקרוזר? אם היית עושה שעורי בית לפני הקניה והיית יודע למה אתה מכניס את עצמך עדיין היית קונה?
אז מי אשם? היצרן או אתה?

אתה יכול להמשיך לתקוף אותי כמה שבא לך, כמו ג'וליוס, אתה הורג את השליח וזה בטח לא יעזור לך.

גם כמענה לברנרד..
ג'ו, על חלק מהתהיות שלך תקבל ממני מענה בהודעה פרטית. פשוט ישנם כאן נושאים שהינם בטיפול עו'ד ונושא המקרים-תגובות, אשר עשויים לעלות בבית המשפט, כדברי ברנרד, הינם חלק נכבד מהקו שנבנה ע'י העו'ד וכל פליטת מקלדת שלא במקומה יכולה לפגוע.
הדיון כאן נועד לעודד אנשים להצטרף ולשתף, כי נמאס להתכופף. גם אם היבואן לא חייב לנו כלום על פי חוק (ולפי לא מעט פרשנויות-לא כך היא), הרי שבינתיים גם נוצרו תקדימים של יבואנים אחרים, בטובתם או שלא בטובתם, דוגמת האיסוזו ו UMI, או מקרה טויוטה והדשבורד הסדוק שהובא לידיעתי ע'י אחד מחברי האתר, כמו פה:
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4122856,00.html

ערב טוב לכולם וממש אין עניין להכנס להתלהמות בשום אפיק שהוא וכך גם התחלתי את השרשור. אני מרבה לפרט, מאחר ויש לי עניין שאנשים שנפגעו או שייפגעו בעתיד, יוכלו להסתייע באשר עברתי ואולי להקל במעט ולהמתיק את הגלולה.

Bernard
14-03-12, 19:13
...
אני מרבה לפרט, מאחר ויש לי עניין שאנשים שנפגעו או שייפגעו בעתיד, יוכלו להסתייע באשר עברתי ואולי להקל במעט ולהמתיק את הגלולה.

אני בעד.

DatumLine
15-03-12, 15:12
סתם דוגמא מעניינת מהיום שמגיעה מארה'ב, איך אזרח קטן גובר על יבואן רכב גדול

http://cars.walla.co.il/?w=/4705/2516846

shmil
15-03-12, 17:34
סתם דוגמא מעניינת מהיום שמגיעה מארה'ב, איך אזרח קטן גובר על יבואן רכב גדול

http://cars.walla.co.il/?w=/4705/2516846

יפה, רק שארה"ק היא לא ארה"ב.
לא התערבתי בדיון עד עתה, אבל כעו"ד ומתוך הבנה שיש לך כבר אחד כזה, אני מוכרח להגיד לך (במלוא הזהירות) שתביעה כזו לא קל יהא לבסס, ואחת הטענות הראשונות שתועלינה תהיה הטענה שג'ו העלה (tzaqi).
שונה היה מצבך, אולי, לו היית היד הראשונה שקנתה ישירות מהחברה, אבל זה לא מצבך.
מאחל לך הצלחה מכל הלב, באמת.
אם תרצה עזרה בה"פ, לגבי עורכי דין שעוסקים בתביעות ייצוגיות ומצליחים - דבר איתי.
אגב, לפי לשונך - לא אופתע אם אתה עצמך הוא עורך הדין.

tzagi
15-03-12, 18:11
הקייס הספציפי הזה מסריח ברמות, (אגב לא חסרים כאלה, זה ספציפית זכה בפרסום בגלל הסירחון)
ממש נראה כמשפט ראווה.
ראשונית יש את העבר הלא ידוע של הפקצה, היא עו'ד לשעבר (הדרך היחידה להיות עו'ד לשבר זה לאבד את הרשיון, משימה מאד קשה)
שנית, להונדה לא היתה כול כוונה לנצח, הם באו וטענו שהיא לא יודעת לנהוג ברכב.
תקשיבו טוב,
אף אחד לא דרש וגם לא בדקו את צריכת הדלק של הרכב, אין כול דו'ח ממעבדה שמוכיח את הצריכה האמיתית של הרכב,
הטימטום ממשיך...
המספרים שהיצרן מפרסם לא באים מהם אלא מהפדרלים, בדיקות מעבדת EPA מראים X בעיר וY בכביש פתוח, זה מה יצרן חייב לפרסם, ואגב, תמיד מתחת למספרים כתוב:your millage may very

בקיצור, דוגמה גרועה מאד ל"צדק".

tallevi
16-03-12, 11:59

ערב טוב

ידידי, נראה לי שקצת פיספסת..
אם היית מעיין יותר טוב בהיסטורית ההודעות של tzagi, היית מבין שהסמל הוא רק כסאטירה להתנהלות הממסד פה בנוגע לתעשיית הרכב, ולא רק..
ואם היית מעיין עוד קצת יותר, ובנוסף היית בעל עניין בתחום כחובב בעל מקצוע או מומחה, היית ללא ספק מוצא לא מעט דברים מועילים ומעניינים, מלבד מה שרצית למצוא.
אבל, אתה לא. אתה סתם כועס שנדפקת ,(כמו רבים וטובים נוספים לפניך), מ - כל מה שכתבת וכתבו פה - וממש לא מתאים לך לשמוע דברים מכיוון שונה, גם אם נכונים המה.
(מי אמר שהאמת כואבת..?).

בקיצור, עם כל ההתחשבות במקרה שלך, תשתדל לא להתנגח, או לפחות תנסה להבין ולכבד דעות שלא מתיישבות עם רגשותייך כרגע.

טל.

DatumLine
16-03-12, 16:39
ידידי, נראה לי שקצת פיספסת..
אם היית מעיין יותר טוב בהיסטורית ההודעות של tzagi, היית מבין שהסמל הוא רק כסאטירה להתנהלות הממסד פה בנוגע לתעשיית הרכב, ולא רק..
ואם היית מעיין עוד קצת יותר, ובנוסף היית בעל עניין בתחום כחובב בעל מקצוע או מומחה, היית ללא ספק מוצא לא מעט דברים מועילים ומעניינים, מלבד מה שרצית למצוא.
אבל, אתה לא. אתה סתם כועס שנדפקת ,(כמו רבים וטובים נוספים לפניך), מ - כל מה שכתבת וכתבו פה - וממש לא מתאים לך לשמוע דברים מכיוון שונה, גם אם נכונים המה.
(מי אמר שהאמת כואבת..?).

בקיצור, עם כל ההתחשבות במקרה שלך, תשתדל לא להתנגח, או לפחות תנסה להבין ולכבד דעות שלא מתיישבות עם רגשותייך כרגע.

טל.

ג'ו בהחלט תרם ותורם לדיון מתוך עמדת ה"אפכא מסתברא" שלו ביחס לטיעונים הצרכניים-משפטיים, וגם הצליף כאשר חש שאני לא עונה לעניין ו/או מתחמק. לזאת הוא קיבל תגובה בפרטי, שאותה לא יכולתי לפרסם כאן. בכל אופן, יש כאן מנהלים ואם הם סבורים כי אני או אחר, חורגים מהמקובל, אזי יש להם את הכלים לטפל בכך, מה גם שכבר התייחסתי לחילופי הדברים בין ג'ו לביני ומה הטעם להקפיץ זאת בשנית?

אני בטוח שאם תחליף מ- 10x25 ל- 7x50, שדה הראייה יישתפר משמעותית ויהיה קל יותר להבדיל בין טפל לעיקר, וכן להבחין במה שנאמר בין השורות, שחשיבותו לא פחותה ממה שנכתב.

שתהיה שבת שלום לאופטימיים ולפסימיים שביננו

ניר ל
17-03-12, 10:09
נראה לי שליבואן תהיה בעיה לטעון שקונה כלשהו , בין אם יד ראשונה או חמישית צריך היה לדעת שהכלים האלה סובלים מפגם בייצור - לכן ההערות האלו , ככל שהן נכונות , לא מתאימות לשרשור זה. צריך להוכיח את מה שברור כאן לכולנו והוא שמנוע הרכב הזה דפוק מיסודו, שהוא קורס בצורה יוצאת דופן ולא סבירה הן מבחינת זמן וק״מ והן מבחינת סוג הכשל. לכך צריך כמה שיותר הוכחות , עדויות, עדות מומחים. לצערי עד מומחה מטעם בית משפט עלול להיות גם מישהו בסגנון אותו צמיגאי אדיוט מהמפורסמים כאן..., בכל מקרה, נסו לעזור ולא להפריע. בלהתכופף , לוותר ולעקוף בעיות אנחנו מומחים, אם מישהו מרים את הכפפה ומחליט להלחם - יבורך. חסרים כאן אותם מורעלי הפטרול וזה מוזר לי. או שעסוקים בלהחליף שוב פעם מנוע או שקיבלו דמי שתיקה ... מקווה שהם מגיעים אליך בפרטי לפחות. את השם של המותג הזה הרי כבר אי אפשר לקלקל יותר...*

שי קרנצלר
17-03-12, 13:29
משה
שיהיה בהצלחה במאבק , למרות שהוא נראה חסר סיכוי.
הסיפור הינו בבחינת "כשר" אבל "מסריח"..

DatumLine
17-03-12, 23:01
נראה לי שליבואן תהיה בעיה לטעון שקונה כלשהו , בין אם יד ראשונה או חמישית צריך היה לדעת שהכלים האלה סובלים מפגם בייצור - לכן ההערות האלו , ככל שהן נכונות , לא מתאימות לשרשור זה. צריך להוכיח את מה שברור כאן לכולנו והוא שמנוע הרכב הזה דפוק מיסודו, שהוא קורס בצורה יוצאת דופן ולא סבירה הן מבחינת זמן וק״מ והן מבחינת סוג הכשל. לכך צריך כמה שיותר הוכחות , עדויות, עדות מומחים. לצערי עד מומחה מטעם בית משפט עלול להיות גם מישהו בסגנון אותו צמיגאי אדיוט מהמפורסמים כאן..., בכל מקרה, נסו לעזור ולא להפריע. בלהתכופף , לוותר ולעקוף בעיות אנחנו מומחים, אם מישהו מרים את הכפפה ומחליט להלחם - יבורך. חסרים כאן אותם מורעלי הפטרול וזה מוזר לי. או שעסוקים בלהחליף שוב פעם מנוע או שקיבלו דמי שתיקה ... מקווה שהם מגיעים אליך בפרטי לפחות. את השם של המותג הזה הרי כבר אי אפשר לקלקל יותר...*

לעניינם של רכבים אשר טופלו מיום עלייתם על הכביש במוסכי היבואן הרשמיים (שלי ויש לא מעטים כאלה) ואשר "שרשרת הראיות" לא נקטעה, דהיינו הרישומים מבוססים וכרונולוגיים במחשבי היבואן, הרי שאין כל חשיבות למספר הידיים שעברו על הרכב. אמנם אין מדובר ברכבים באחריות, אך העיקרון דומה. רכב באחריות שהחליף ידיים, עדיין נהנה מאחריות, כל עוד קיים רצף מתועד לגבי הסטוריית טיפוליו. כמובן, כמו שטענו כאן אחדים, ייצטרך בית המשפט להשתכנע כי קיים כשל מהותי ולא סביר, וכי בכלל היבואן חייב משהו למישהו, מעבר לתקופת האחריות.
מורעלי הפטרול אכן נדמו כאן ובפרטי, כמו גם במדיומים אחרים שם פניתי אליהם, וממילא אף לא קיבלתי סימן חיים לפניותיי. אולי כולם בממד'ים בשל הגראדים מעזה.

"קהל', יא', ד' ושבוע טוב לכולם

DatumLine
17-03-12, 23:11
משה
שיהיה בהצלחה במאבק , למרות שהוא נראה חסר סיכוי.
הסיפור הינו בבחינת "כשר" אבל "מסריח"..

תודה שי

ובכל מקרה, אם אלך רק על בטוח, אז לא אלך לשום מקום.

raanan
18-03-12, 00:16
מורעלי הפטרול אכן נדמו כאן ובפרטי, כמו גם במדיומים אחרים שם פניתי אליהם, וממילא אף לא קיבלתי סימן חיים לפניותיי.

מכיוון שהתחלת לצטט מהמקורות, אז אימרת חז"ל, "אל יתהולל חוגר כמפתח" מאוד אקטואלית !
לך תדע אולי קרסו גם יקנו את שתיקתך. או שבעצם זאת מטרת העל ...
בקיצור,
when you need to shoot, shoot shoot, don't talk

שוב בהצלחה (למרות שאני סקפטי לחלוטין שיש קייס משפטי כאן)
רענן

DatumLine
18-03-12, 09:55
מכיוון שהתחלת לצטט מהמקורות, אז אימרת חז"ל, "אל יתהולל חוגר כמפתח" מאוד אקטואלית !
לך תדע אולי קרסו גם יקנו את שתיקתך. או שבעצם זאת מטרת העל ...
בקיצור,
when you need to shoot, shoot shoot, don't talk

שוב בהצלחה (למרות שאני סקפטי לחלוטין שיש קייס משפטי כאן)
רענן

לעניין היבואן, אזי החתימה של דרור קצת יותר רלוונטית ואני רק רמזתי קלות לפסוק מסוים שאין למשמעותו כל קשר לאמרות שהבאת, אבל לפחות ראית שהישוב שלך נרמז בסוף הפסוק, ובכך קיבלת קרדיט סמוי שלא במכוון. כמו כן, גם די תרמת לי בתגובתך הלפני אחרונה, בחיזוק עמדתו של דרור, באשר להוספת משרד התחבורה לנושא התביעה- והעניין נלמד כעת. כך שבאמת ובתמים, גם המקטרגים והפסימיים (שחלקם באמת עושים זאת מתוך כוונה טובה) תורמים רבות ומציפים נקודות תורפה ואף כיוונים חדשים, במתכוון או שלא במתכוון, ועל כך אני מודה גם להם.

גם אם היתה לי מול היבואן כוונת " יאללה בוא נפגש באמצע ונסגור עניין בשקט ", הרי שאני כבר מזמן לא בתחנה הזאת, ובינתיים אני רק עם הוצאות בנושא התביעה ונלוויה, שכבר קרובות למחיר החזרת הרכב לכשירות. כמו כן, מלבד התביעה עצמה, ישנם אפיקי פעולה נוספים ורק גרפיקה ודפוס יעלו כמו טורבו חדש, כך שבאמת אין מה למהר ולירות כאשר המחסניות עוד לא טעונות, ומי שמצפה לראות פסק דין בחודשים הקרובים, אז כנראה שהוא תלוש מהמציאות המשפטית כאן.

למען הסר ספק אני מבהיר לכל המעוניין לדעת- מעולם לא הייתי (ואיני) בקשר עם היבואן ו/או נציגיו, למעט הקשר מול המוסך בשלב הצעות המחיר ודרכי התיקון, כמופיע בתחילת השרשור.
לא פניתי אליו לא ע'י מלאך ולא ע'י שליח. לא ביוזמתי ולא ביוזמת אחר. לא בסמס ולא במייל. לא בעל פה ולא בכתב. לא באופן ישיר ולא בהעלאה באוב...
ולמי שישנן עדיין ספקות, מוזמן לפנות ולשמוע ממני ישירות.

בכל מקרה, וככל שזה יישמע מוזר משהו לאחדים, אזי עניין התביעה ועניין תיקון הרכב הינם שני ערוצים נפרדים לחלוטין מבחינתי, וכל אחד מתנהל כאילו העניין השני אינו על הפרק.

שבוע טוב לכולם

nir.samo
18-03-12, 13:24
גו הטענה שלך שקניית הרכב כיד 2 במחיר נמוך מהווה סוג של אישור/ידיעה לכך שהרכב בעייתי בעייתית מ-2 טעמים:
1. כי אז היבואן מודה בכך שאכן יש בעייה וגם בכך שהלקוחות שקנו את הרכב ממנו אכן נדפקו. אלה למרות שלא יהיו צד במשפט יעקבו אחריו היטב מן הסתם.
2. זה שקנה את הרכב משומש לא היה מודע כלל למחירו כחדש ולכן גם לא לירידת הערך הוא פשוט ראה את רמת המחירים בשוק וקנה.
ואם כבר מזכירים את מחירו כחדש (כ-400k שח) אז אפשר לטעון להטעייה שכן רכב לא ייתכן שלרכב שנמכר במחיר כ״כ גבוה תהיה בעיית אמינות כל כך מהותית.

raanan
18-03-12, 18:46
ואם כבר מזכירים את מחירו כחדש (כ-400k שח) אז אפשר לטעון להטעייה שכן רכב לא ייתכן שלרכב שנמכר במחיר כ״כ גבוה תהיה בעיית אמינות כל כך מהותית.

מתחילים "לטחון פה מים" (כולל פותח השרשור ) !

יש אחריות עפ"י חוק
יש אחריות רשמית נוספת עפ"י החלטת היבואן בשיתוף היצרן (עפ"י מידת אמונו במוצר והאינטרס למשוך לקוחות)
יש אחריות "רצון טוב" (בהתאם לנחמדות היבואן ורצונו לשמור על תדמיתו והמוצר)

הסיפור הזה לא שונה מאדם שקונה טלויזיה ממותג יוקרתי (פי 2 מיצרן סיני עלום שם ) ולאחר חודש מתום האחריות הטלויזיה שובקת חיים.
עכשיו הוא יכול לפנות ולבקש מהיבואן מוצר במקום, תיקון חינם, תיקון מוזל.
היבואן בהתאם לרצון הטוב יכול להחליט כראות עיניו והאינטרסים שלו.
נניח שהיבואן "מצפצף" ואומר זה מה יש . על מה יתבע בבית משפט ?
שהמוצר שלו מחזיק מעמד בדיוק עפ"י המובטח + חודש ? (גם אם הוא מודע שזה אורך החיים הסטטיסטי של המוצר)
לדעתי, אין שום עילה משפטית !
מכאן "הסיפור" בתחום התדמית והמכירות כך שהמוצר/היצרן/היבואן יידחה על הסף של לקוחות פוטנצאליים.
אכן גם כאן נושא המנוע הבעייתי בפטרול (ביחס לצפייה ולמנועים מקבילים מיצרנים שונים) ידוע (למי שמתעניין וחורש פורומים רציניים כמו זה) ובהתאם
סחירותו הזולה (יחסית) כרכב משומש.
הגעת היבואן להסדרים של רצון טוב עם "הנפגעים" (שכבר לא באחריות) הוא הליך לגיטימי ואפילו בעידוד בתי המשפט (חוסך להם ערמת תיקים).

דעתי זאת לא זהה למנוע הזבלה 4JX1 שמכרו UMI .
זאת מהטעם שמנוע זה הפגין אי אמינות כבר בחודשים הראשונים ועמוק עמוק בתוך האחריות (כולל בקילומטרז) .
לעומתו הפטרול למיטב ידעתי בתקופת האחריות המנוע לא כשל.
כלומר, את UMI אפשר היה (בלשון עבר) לתבוע כול הלקוחות שרכשו רכבים שנה או שנתיים מתחילת השיווק שהתופעה הייתה סדרתית וגלוייה.
עילת התביעה, מכירת מוצר פגום שלא בתום לב !

רענן

טלסקופ
18-03-12, 19:15
מתחילים "לטחון פה מים" (כולל פותח השרשור ) !

יש אחריות עפ"י חוק
יש אחריות רשמית נוספת עפ"י החלטת היבואן בשיתוף היצרן (עפ"י מידת אמונו במוצר והאינטרס למשוך לקוחות)
יש אחריות "רצון טוב" (בהתאם לנחמדות היבואן ורצונו לשמור על תדמיתו והמוצר)

הסיפור הזה לא שונה מאדם שקונה טלויזיה ממותג יוקרתי (פי 2 מיצרן סיני עלום שם ) ולאחר חודש מתום האחריות הטלויזיה שובקת חיים.
עכשיו הוא יכול לפנות ולבקש מהיבואן מוצר במקום, תיקון חינם, תיקון מוזל.
היבואן בהתאם לרצון הטוב יכול להחליט כראות עיניו והאינטרסים שלו.
נניח שהיבואן "מצפצף" ואומר זה מה יש . על מה יתבע בבית משפט ?
שהמוצר שלו מחזיק מעמד בדיוק עפ"י המובטח + חודש ? (גם אם הוא מודע שזה אורך החיים הסטטיסטי של המוצר)
לדעתי, אין שום עילה משפטית !
מכאן "הסיפור" בתחום התדמית והמכירות כך שהמוצר/היצרן/היבואן יידחה על הסף של לקוחות פוטנצאליים.
אכן גם כאן נושא המנוע הבעייתי בפטרול (ביחס לצפייה ולמנועים מקבילים מיצרנים שונים) ידוע (למי שמתעניין וחורש פורומים רציניים כמו זה) ובהתאם
סחירותו הזולה (יחסית) כרכב משומש.
הגעת היבואן להסדרים של רצון טוב עם "הנפגעים" (שכבר לא באחריות) הוא הליך לגיטימי ואפילו בעידוד בתי המשפט (חוסך להם ערמת תיקים).

דעתי זאת לא זהה למנוע הזבלה 4JX1 שמכרו UMI .
זאת מהטעם שמנוע זה הפגין אי אמינות כבר בחודשים הראשונים ועמוק עמוק בתוך האחריות (כולל בקילומטרז) .
לעומתו הפטרול למיטב ידעתי בתקופת האחריות המנוע לא כשל.
כלומר, את UMI אפשר היה (בלשון עבר) לתבוע כול הלקוחות שרכשו רכבים שנה או שנתיים מתחילת השיווק שהתופעה הייתה סדרתית וגלוייה.
עילת התביעה, מכירת מוצר פגום שלא בתום לב !

רענן

רענן - שתי נקודות למחשבה:

1. האחריות שנותן היבואן, בעיקר כשמדובר ברכב (להבדיל מטוסטר קופץ למשל), לא מעידה על אורך חיי המוצר. לדעתי לא מופרך לצפות מספינת הדגל של מותג ניסאן (בישראל לפחות), שעלותה 400 אלפי ש"ח לשרוד 250,000 ק"מ והרבה יותר. זה שהפאטרול מתפגר אחרי תקופת האחריות, זה לא אומר שהמוצר "החזיק מעמד כפי שהובטח". לדעתי המוצר נוטה להתפגר בטרם מסתיימת תקופת שימוש סבירה.

2. אל תשווה רכישת טלוויזיה ב- 3,000 - 15,000 ש"ח, לרכישת ג'יפ פאר ב- 400,000 ש"ח.

דאטום ליין - שוב בהצלחה!

raanan
18-03-12, 19:34
רענן - שתי נקודות למחשבה:

1. האחריות שנותן היבואן, בעיקר כשמדובר ברכב (להבדיל מטוסטר קופץ למשל), לא מעידה על אורך חיי המוצר. לדעתי לא מופרך לצפות מספינת הדגל של מותג ניסאן (בישראל לפחות), שעלותה 400 אלפי ש"ח לשרוד 250,000 ק"מ והרבה יותר. זה שהפאטרול מתפגר אחרי תקופת האחריות, זה לא אומר שהמוצר "החזיק מעמד כפי שהובטח". לדעתי המוצר נוטה להתפגר בטרם מסתיימת תקופת שימוש סבירה.

2. אל תשווה רכישת טלוויזיה ב- 3,000 - 15,000 ש"ח, לרכישת ג'יפ פאר ב- 400,000 ש"ח.

דאטום ליין - שוב בהצלחה!

כשיש שאלה משפטית או תקדימית, אין עניין לעלות המוצר . הדין הוא זהה.
400 אלף ש"ח זה הרבה כסף ? תלוי למי , למארק צוקרברג (הצעיר) זה כסף לפיצוחים ....

נא הגדר תקופת שימוש סבירה ?
225 אלף קמ' כמו בסיפור זה סביר ? לא ?
300 אלף קמ' סביר ? אולי 400 אלף קמ' ? וכן הלאה והלאה ...
עוד דבר "קטנטן", חוץ מהקילומטרז, אין לדעתך חשיבות למספר השנים שחלפו מיום הרכישה ?

בקיצור, כול אחד שהטראומה "נופלת במשמרת שלו", מבחינתו זה לא סביר ורוצה סעד משפטי. אבל,
כדי שלא תהיה התפלמסות משפטית וערמת תיקים, הוגדר נושא האחריות במסגרת חוזה הרכישה.

רענן

טלסקופ
18-03-12, 20:09
אין לי חשק להתפלמס, ואני בטוח שכולנו בעד דאטום ליין (מה השם ד"א?).

מה שהתכוונתי לכתוב הוא שבעייני, מנוע פטרול צריך להחזיק מעל 250,000 ק"מ, בלי קשר לאחריות היצרן / יבואן / רוח הקודש. אני מקווה שבית המשפט יקבל קביעה זו.
כך צריך להיות לגבי כל מנוע, ודאי כשמדובר במוצר כ"כ יקר. לגבי השנים שחלפו מיום הרכישה, לא נראה לי שהדבר רלבנטי לאורך חיי המנוע (ואני מניח שהרכב לא אוחסן באח"י במשך 35 שנה).
מחירו של הפטרול, אובייקטיבית, גבוה מאוד. הוא ממותג כמוצר פרימיום, ומחירו גבוה בהשוואה למתחריו ובהשוואה לכלי רכב אחרים. קשה לי לחשוב על מתחרה יקר ממנו בשנים המדוברות.
מכעיסה מאוד גישתה של קרסו אשר מסתירים את העובדות בנוגע לכשלי המנוע ומכעיסה עוד יותר השיטה של השתקת האנשים. הרי העניין צריך היה להגיע לבית משפט כבר מזמן. תפיסת הלקוחות באשכים וגישת ה"הפרד ומשול" היא זו שהכי מכעיסה ולדעתי רק בגללה מגיע לקרסו סוףסוף להיות בצד הנפגע.
ד"א, 400 אלף ש"ח שווים אותו דבר בעייני ובעייני מר צוקרברג. במקרה שלנו הם שווי ערך לפטרול חדש.

raanan
18-03-12, 20:27
מה שהתכוונתי לכתוב הוא שבעייני, מנוע פטרול צריך להחזיק מעל 250,000 ק"מ, בלי קשר לאחריות היצרן / יבואן / רוח הקודש. אני מקווה שבית המשפט יקבל קביעה זו.
כך צריך להיות לגבי כל מנוע,
שוב מסקרן אותי היכן "עובר הקו" לקילומטרז ושנים שלדעתך היצרן אינו אחראי למנוע ?

משאלת לב שלך, שלי, ושל כול הצרכנים לא מחייבת יצרן מעבר לחוזה (אחריות היא חוזה לכול דבר) .
בית משפט כמעט מקדש כול חוזה כי זה הבסיס לתרבות מחויבות בחברה מודרנית.

רענן

טלסקופ
18-03-12, 20:49
שוב מסקרן אותי היכן "עובר הקו" לקילומטרז ושנים שלדעתך היצרן אינו אחראי למנוע ?

משאלת לב שלך, שלי, ושל כול הצרכנים לא מחייבת יצרן מעבר לחוזה (אחריות היא חוזה לכול דבר) .
בית משפט כמעט מקדש כול חוזה כי זה הבסיס לתרבות מחויבות בחברה מודרנית.

רענן

רענן,
אני לא מומחה במנועי דיזל וקשה לי לתת לך עובדות מוצקות. אולי אפשר לבחון סטטיסטית מה תוחלת החיים של מנועים דומים ולדעת מהי תוחלת חיים נורמלית. אני חושב שחיי הפטרול נמוכים מאותו תחשיב. ואני יכול להביע רק את דעתי הבלתי מלומדת.
לדעתי, או אם תרצה - לפי תחושה שלי, מאופי השיווק של הפטרול, מהרפיוטיישן שיש לרכב וממחירו, משתמע שמדובר ברכב עמיד יותר ממה שהוא באמת ומכאן שמדובר בהטעייה.
אני חושב שאין פה ספק שיש כשל מובנה במנוע, החורג מהנורמה ולדעתי היצרן או היבואן צריכים לשאת בעלויות של שיווק המוצר הלקוי.

Saar
18-03-12, 22:51
מה שרענן טוען הוא שלא רלוונטי כמה ק"מ "אמור" להחזיק מנוע X.
היבואן/יצרן מבטיח שהרכב (ובכלל זה המנוע) יעבדו Y ק"מ ו Z שנים.
בתום Z ו Y החוזה (האחריות) פג והיבואן לא חייב דבר.
אין שום קשר למחיר הרכב.
אין קשר לכך שטויוטה נוסעת X3 ק"מ (תקנה טויוטה)
אין קשר לכך שמנוע של WJ עולה 20K (חדש) - תקנה WJ.
בחרת פטרול, אתה משלם על פטרול.
אם אני הייתי עומד במצב הזה, הייתי מכוון לדבריו של דרור ברלי.
סער.

tzagi
18-03-12, 23:06
רענן,
אני לא מומחה במנועי דיזל וקשה לי לתת לך עובדות מוצקות. אולי אפשר לבחון סטטיסטית מה תוחלת החיים של מנועים דומים ולדעת מהי תוחלת חיים נורמלית. אני חושב שחיי הפטרול נמוכים מאותו תחשיב.

ואם נשתמש באותו הגייון....
בעלי הGM דיזל(6.5) צריכים לתבוע כי המנוע עגלה וקאמינגס B מחזיק X3
בעלי לנד רובר עם V8 צריכים לתבוע כי המנוע עגלה וSBC מחזיק X3
בעלי פיאט צריכים לתביע כי טויוטה מחזיקה X3
בעלי טויוטה צריכים לתבוע כי הדאש בפטרול לא נסדק
בעלי טרופרים צריכים לתבוע כי הגיר עגלה ו...
אפשר למלא דפים שלמים עם דוגמאות למוצרים נחותים לעומת משהו אחר. ולא רק מעולם הרכב
בסוף היום, לכול דבר יש ערך, זה רק תלוי במחיר.

tallevi
18-03-12, 23:35
רענן,
אני לא מומחה במנועי דיזל וקשה לי לתת לך עובדות מוצקות. אולי אפשר לבחון סטטיסטית מה תוחלת החיים של מנועים דומים ולדעת מהי תוחלת חיים נורמלית. אני חושב שחיי הפטרול נמוכים מאותו תחשיב. ואני יכול להביע רק את דעתי הבלתי מלומדת.
לדעתי, או אם תרצה - לפי תחושה שלי, מאופי השיווק של הפטרול, מהרפיוטיישן שיש לרכב וממחירו, משתמע שמדובר ברכב עמיד יותר ממה שהוא באמת ומכאן שמדובר בהטעייה.
אני חושב שאין פה ספק שיש כשל מובנה במנוע, החורג מהנורמה ולדעתי היצרן או היבואן צריכים לשאת בעלויות של שיווק המוצר הלקוי.

אתה צודק עקרונית, אבל אין מי שיצדיק אותך,(בבית המשפט לפחות..).
אתה מסרב להפנים דבר פשוט. זה לא מעניין את אף אחד בבית המשפט כמה אמור היה המנוע לחיות, וזה לא רלוונטי לשום דבר אם זה פחות מהנורמה.
לאחריות היצרן/יבואן יש ערך קבוע שהוגדר מראש ולא ניתן להמיר אותו ע"פ קו ייחוס כלשהו.

הטענות הנכונות כשלעצמן שהעלתה, כוחן יפה להשגת גזר-דין צרכני, זאת אומרת שעל סמך הנתונים הקיימים, זכותך המלאה כצרכן, לשים X גדול על הרכב הזה ולהמשיך הלאה ליצרנים המתחרים.
מה שלא מסתדר, זה שניסן אמורה לשקשק מפחד נוכח הפרסום השלילי הזה, אבל מצד שני כנראה שמתוך החלטה אסטרטגית, היא החליטה לקנות את הלקוחות הבישמזלים, בבודדת ובאופן חרישי ! אחרת, איך אתם מסבירים את השתיקה הרועמת פה של אנשי הפטרול ???
אבל גם אם זו באמת ההתנהלות של ניסן, הרי שהיא נדונה לכישלון, כי הרי כולנו פה, לפחות, כבר הספקנו להריח את הסירחון, לא ?!
קצת מורכב..

בכל אופן, שיהיה בהצלחה.

טל.

דרור ברלי
18-03-12, 23:57
ג'ו, ההבדל הגדול הוא בעובדה שאצלכם, אם אני לא מרוצה מגוש הברזל המקורי שהיצרן שתל בתא המנוע של הרכב האהוב שלי, אני יכול להחליף אותו בגוש ברזל של יצרן אחר. כאן אי אפשר, כי משרד התחבורע לא מרשה. זה הכל. בזה הכל מתמצה. אצלכם, מנוע שעשה 100,000 מייל נחשב כבר ותיק, אם לא זקן. אצלנו, בגלל שהכל כל כך יקר, מנוע כזה רק התחיל את אמצע החיים... איך כותבים אצלנו במודעות המכירה? "רק 160,000 ק"מ!!!!!!!"

אם היינו מדינה מתוקנת והיה מותר כאן להחליף מנוע למשהו אחר, לא מקורי, אף בעל פטרול לא היה מתלבט ולא היה צריך לריב עם מחלקת השירות של קרסו ו/או לחשוב בכלל על תביעות. כל מנוע שעולה על הדעת היה יכול להתאים שם ולחסוך הרבה כסף ועוגמת נפש - 2.8 של ניסאן, 4.2 של ניסאן, D4D של טויוטה, HZ1 של טויוטה, SBC של שברולט לדגמיו, קאמינס, מה שתרצו. כל דבר שנפוץ בעולם ומייצרים לו מתאם היה עושה שם עבודה יותר טובה מהזבל המקורי, מחזיק מעמד פי 3 ומעניק לבעלי הרכב הזה סוף-סוף קצת נחת.

למר דאטום-ליין - מחזיקים לך אצבעות, אבל אני חושש שזו טחינת מים לשווא. אין בעולם שום "תקן" מחייב לכמה שנים או ק"מ מנוע צריך להחזיק מעמד, בין אם מדובר במכונית מיני כמו סוזוקי אלטו שעולה 60K שקלים חדשה בחנות, ובין אם מדובר ב-SUV ענקי ומפואר כמו ניסאן פטרול שעולה 400-500K. גם כל הסיפורים על "אגדה מוטורית", "ספינת המדבר", "ספינת דגל" ושאר סופרלטיבים שבתכל'ס הם שווים לישבן, לא מחזיקים מים בבית המשפט וכולכם יודעים את זה.
שום מנוע עם 200,000 ק"מ הוא כבר לא באמת "כמו חדש". לא משנה איך תסתכלו על זה וממש לא חשוב מה הנורמה במנועים אחרים. המנוע בסופה שלי בן 17 עם 290,000 ק"מ אבל הוא במצב שאפשר לקרוא לו טוב מאוד אם לא מצוין, ובבדיקת דיינו הוציא נתונים שממש מדגדגים את נתוני היצרן. אז מה זה אומר? שהוא כמו חדש?... מה פתאום. ואז מה אם מנוע HZ1 דיזל שש בטור טיפש ופרימיטיבי של טויוטה או מנוע 300D חמש בטור עוד יותר מיושן ועוד יותר טיפש של מרצדס יכולים לעשות מיליון ק"מ? הם לא דוגמה לכלום חוץ מאשר לעצמם, גם בטויוטה ובמרצדס אף אחד לא מבטיח ללקוח קילומטראז' כזה. ואין שום חוק בעולם שמחייב גם מנועים אחרים להגיע לק"מ שכזה או אפילו לחצי ממנו.
הדבר היחיד שמחייב את היבואן זה החוזה שבו מצויינת תקופת האחריות. אם הכל קרה בתקופת האחריות - אין לכם בעיה. אם זה קרה מעט אחרי תו ם האחריות, אולי יש על מה להתווכח, והיבואן "יבוא לקראתכם", יענו רצון טוב והוא ממש לא חייב, ולכן יש מקום לאיום מרומז בפניה לערכאות. אבל מה אם תקופת האחריות הסתיימה באמת כבר מזמן? אתה מאשים את היבואן באחריות לכשל במנועים, אתם טוען שהוא ידע שהמוצר פגום מיסודו ובכל זאת המשיך למכור אותו, ואתה גם דורש ממנו לספוג נזק כזה של עשרות מנועים רבים גם במכוניות בנות 10 ו-11 שנים שכבר מזמן אין להן אחריות וזאת כאשר גם היצרן מתנער מכל סוג של אחריות לכשל תכנוני במנועים שלו?... מצטער חביבי, אבל לא נראה לי שאיזה שהוא שופט יפסוק לטובתך. אני לא מנסה לשחק כאן את פרקליטה של חברת קרסו, אבל אני שואל את עצמי מה לעזאזל כולם רוצים ממנה. הרי האחריות נגמרה כבר מזמן. מין הצדק היה לתבוע את חברת ניסאן העולמית ולדרוש ממנה פיצויי עתק, וגם אז אני ממש לא בטוח שאתם הייתם זוכים.

שורש כל רע כאן אינו במנוע הדפוק של הפטרול/טרופר, ולא ביבואנים שהלקוחות דורשים מהם פתאום אחריות לכל החיים לפנים משורת הדין למנוע מחורבן של מכונית נפלאה בת 10, אלא רק במשרד התחבורע. הוא זה שמגביל, שאוסר, שממרר את החיים ומטרטר ומפריע לנו לחיות כאן ולהינות מתחביב שבכל מקום נורמלי על פני הגלובוס הזה (וגם במקומות לא נורמליים) הוא לגיטימי לגמרי. מבחינת משרד התחבורע, מכונית בגיל כזה היא "ישנה", "מזהמת" ו"מסוכנת" ובכלל צריכה לרדת מהכבישים.
התביעה צריכה להיות כנגד משרד התחבורע - כי החלפות חוזרות ונשנות של מנועים דפוקים ב-70K שקלים בפטרול או בכל אוטו אחר, הן פשוט לא לעניין. צריך לדרוש בתוקף ממשרד התחבורע היתר גורף להחליף את מנוע הפטרול במנועים מתוצרות אחרות כפי שמקובל בעולם הרחב, וזה כמובן בשלב הראשון. אחר כך, על סמך התקדים הנ"ל צריכה לבוא תביעה ייצוגית מצידם של אלפי בעלי רכב בישראל, שתדרוש בבית המשפט היתר גורף להחליף מכלולים מכניים בכל מכונית לכל מכלול שעולה על הדעת, כפי שמקובל ומותר בארה"ב ובכל מקום אחר. כמובן שדבר כזה יכול להיות להיות מותנה בבדיקת מעבדה/טכניון עם חותמת ברשיון שתכסה את התחת הן למדינה והן לכל מי שרוצה לעשות דבר כזה. כמובן שזה צריך לעלות כסף - תמורת הבדיקה, תוספת שורה ברשיון הרכב, מה שתרצו. כמובן שזה צריך להתבצע במקומות שמבינים מה הם עושים - אני חושב שיש בישראל מספיק מעבדות מוסמכות ומהנדסי רכב טובים שצריכים עבודה ויכולים לבצע בדיקה אמינה ומקצועית. זה לא צריך להיות בשמיים.

ובפעם הבאה שטוחנים לכם במוח על "אגדות מוטוריות" - אל תסתנוורו. זה הכל.

tzagi
19-03-12, 00:41
דרור,
כול זה טוב ויפה,
אבל בא נסים את זה בצד ונתעמק בצרכן עצמו, ידיתעתו למוצרים בשוק והשפעתו על השוק.
לדוגמה אני אעלה דוגמאות ליצרני רכב שהיו קיימים בארה'ב באיזה שהוא שלב ואינם קיימים יותר
רשימה חלקית:
פג'ו-רנו
פיאט-לנצ'יה-אלפא
רובר ורוב שאר האנגליות.
איסוזו
דיוו
דיהאטסו
קיאה (לפני שפשטו רגל)
מיטסובישי(רגל בקבר)
ועוד המון אחרים, אפשר להכניס ברשימה גם את AMC שקריזלר קנתה מסיבה אחת ויחידה: זכויות מותג לג'יפ
מה המחנה המשותף לכולם?
יצרו זבל (זבל=מוצר לא ברמה כאחרים), אנשים הבינו מהר שזה זבל, אנשים סרבו לקנות את הזבל, היצרנים-יבואנים סגרו בסטה וחזרו לביתם עם הזנב בין הרגליים.

איך זה קשור?
נגיד ובישראל היתה מודעות למכניקה ולתעשיית הרכב, אנשים לא היו קונים פטרול(כחדש) בגלל שהיו מודעים שיש לו מנוע בעייתי, הם בטח פי כמה וכמה לא היו מעיזים לנגוע בו כמשומש, ה"סטריט קרד" של ניסאן וקארסו היה נופל לריצפה, אנשים היו מסרבים לקנות כול ניסאן בגלל הבעיות הידועות בפטרול....והשאר צפוי.
אבל כול זה חלם, מדוע?
כי אין מודעות, אין התעניינות, יש "מומחים" והעולם ממשיך להסתובב.

raanan
19-03-12, 02:09
איך זה קשור?
נגיד ובישראל היתה מודעות למכניקה ולתעשיית הרכב, אנשים לא היו קונים פטרול(כחדש) בגלל שהיו מודעים שיש לו מנוע בעייתי, הם בטח פי כמה וכמה לא היו מעיזים לנגוע בו כמשומש, ה"סטריט קרד" של ניסאן וקארסו היה נופל לריצפה, אנשים היו מסרבים לקנות כול ניסאן בגלל הבעיות הידועות בפטרול....והשאר צפוי.
אבל כול זה חלם, מדוע?

ההסבר של דרור מצויין ולמעשה זהה לשלי רק עם הרבה יותר אותיות ....

ג'ו,
בכול אתה צודק למעט הפרשנות לסיבות המצב בישראל .
לדעתי הבעיות המרכזיות אצלנו :
א. אנשים בעלי בטחון עצמי מופרז (לגבי ידיעתם הטכנולוגית ויכולתם "לא ליפול" )
ב. "יהיה בסדר" (מנטליות ישראלית לחפיפנקיות באי ירידה לפרטים ובתקווה שהכול יסתדר מאליו כי אנחנו העם הנבחר ....)
ג. מחיר זול (יחסית) אז לא נקנה ? ... (אנחנו יהודים לא ? יש לנו את זה בגנטיקה זיהוי רכב עם נתונים על הנייר מרשימים ובמחיר זול (ע"ע טרופר עם 4JX1 ) )

רענן

tzagi
19-03-12, 03:00
אני לא חושב שאני טועה,
הגישה הארופאית (והישראלית) לגבי עניינים"מסובכים" אומרת להשאיר אותם ל"מומחים"
כלומר, אדם ממוצע לא ילך וילמד על נושא "מסובך" (לו) אלא יפנה לאחד שהוא מחשיב כמומחה לעזרה או עצה.
אגב, מדיבורים צפופים עם דרור הנאצי בגרמניה זה הרבה יותר גרוע מאצלכם, אז יש מקום להתגאות...
לדוגמה מאד קשה לי אישית לשאול את עצמי מה אני הייתי עושה אם הייתי במקומו של משה בגלל סיבה פשוטה, אני לא הייתי קונה את הרכב מתחילה. כמו שאני לא קונה יגואר, לנדרובר (דוגמאות קיצוניות, יודע).

מידבר
19-03-12, 05:43
ברכות לחבר החדש על המהות, על הסגנון ועל הרוח.
לענין. בבימ'ש:
מול היבואן-מספיק להוכיח חוסר סבירות רוחבי בתפקוד המנוע. בעיה באיסוף נתונים ? אם אפשר לשכנע סוכנים לשת'פ באיראן, בטוח שניתן להשיג שתוף פעולה גם מבעלי הפטרולים. אולי סוכם עמם שלא יתבעו את קרסו בעתיד אבל לא ניתן למנוע מהם לספק נתונים.
מול משרד התחבורה-בקו שדרור הציע, הם אמורים להגן על אנטרסי הציבור מול היבואן. המצב הנוכחי של "חוסר פתרון" מצידם אינו סביר. לדעתי לחלוטין לא בלתי סביר שיחוייבו להתיר יבוא מנועים אחרים של אותו יצרן אשר מתאימים לדגם.
נקודה נוספת-האם מנוע מוגדר "חלק בטיחותי" ? לא הצלחתי לאתר רשימת "מוצרי תעבורה בטיחותיים". דווקא אם מדובר בחלק בטיחותי, לדעתי המלאכה תהיה קלה יותר.
יום טוב.

ניר ל
19-03-12, 14:47
אני לא חושב שאני טועה,
הגישה הארופאית (והישראלית) לגבי עניינים"מסובכים" אומרת להשאיר אותם ל"מומחים"
כלומר, אדם ממוצע לא ילך וילמד על נושא "מסובך" (לו) אלא יפנה לאחד שהוא מחשיב כמומחה לעזרה או עצה.
אגב, מדיבורים צפופים עם דרור הנאצי בגרמניה זה הרבה יותר גרוע מאצלכם, אז יש מקום להתגאות...
לדוגמה מאד קשה לי אישית לשאול את עצמי מה אני הייתי עושה אם הייתי במקומו של משה בגלל סיבה פשוטה, אני לא הייתי קונה את הרכב מתחילה. כמו שאני לא קונה יגואר, לנדרובר (דוגמאות קיצוניות, יודע).

לי מאד התאים פטרול מבחינת הפונקציונליות , חייב להודות שעד היום אני מסובב את הראש אחריהם ברחוב. אז ישבתי כמה שעות לקרוא חומר ולנסות לרדת לעומקו של עניין - הבנתי שאין פתרון מוחלט, גם במנועים החדשים/ מחוזקים וכו׳ ואין מינימום ק״מ שמנוע חדש כזה יעשה בוודאות.
אני חושש שבעלי הפטרולים שותקים , כי אם יגידו את מה שידוע להם, ערך הרכב הזה ירד לרצפה - אנשים לא יסכימו לקנות אותו בשום מחיר. אז דווקא בגלל שזה המצב כאן , שהאדם הסביר איננו מסוגל להיכנס לפרטים ולגלות את האמת ומכוניות משומשות וחלקיהן עולות הון, הרגולטור כן צריך להתערב ולהגן על ציבור הצרכנים.

דרור ברלי
19-03-12, 20:25
ג'ו, זה בדיוק ההיפך.
ניסאן פטרול נחשב במשך שנים על ידי כל ה"מבינים" ל"אגדה מוטורית".
הדגמים הישנים היו ידועים בחוסנם המכני ובאמינותם. לא בכדי זה אחד הכלים הפופולריים ביותר באוסטרליה.

האוטו הזה מעולה, חבל על הזמן. אבל המעבר למנוע ZD30 הרג אותו.
תוסיף לזה יבואן עם מוניטין לא מדהים בכל הקשור לתודעת שרות, וקיבלת מתכון נפיץ ורעיל.

אני לא רואה איך משרד התחבורע יכול להגן כאן על האינטרס של הצרכן, מלבד לאשר ללא דיחוי ובאופן גורף החלפת מנועי ZD30 למנועי ניסאן הישנים יותר (עם כל הבעייתיות של תקני זיהום אוויר וכו') או למנועים מכל תוצרת אחרת. מהיכרותי עם משרד התחבורע והקוים המנחים אותו - הגנה על האינטרסים של ציבור בעלי הרכב זה הדבר האחרון שלנגד עיניו. המשרד הממשלתי הרע והמיותר הזה קיים רק כדי להתעלל בבעלי הרכב וכל מעייניו נתונים למציאת דרכים יצירתיות למצוץ מהם כספים. לדעתי האישית כל התנהלות מול משרד התחבורע צריכה להיעשות דרך בית משפט.

tzagi
19-03-12, 20:31
ג'ו, זה בדיוק ההיפך.
ניסאן פטרול נחשב במשך שנים על ידי כל ה"מבינים" ל"אגדה מוטורית".
הדגמים הישנים היו ידועים בחוסנם המכני ובאמינותם. לא בכדי זה אחד הכלים הפופולריים ביותר באוסטרליה.

אין פה קונפליקט למה שאמרתי, ואם אתה הולך לפי מוניטין בלי לברר לגבי המודל הספציפי שאתה קונה, זה הינו הך.

asafk
19-03-12, 20:59
דרור, אותו פטרול עם המנוע הגדול יותר הוא עדיין מהכלים הפופולריים והנחשבים באוסטרליה.
אם מישהו יצליח לאשר את המנוע הגדול - זה יהיה דבר גדול.

אסף.

שמעון2
19-03-12, 21:31
דרור,
כול זה טוב ויפה,
אבל בא נסים את זה בצד ונתעמק בצרכן עצמו, ידיתעתו למוצרים בשוק והשפעתו על השוק.
לדוגמה אני אעלה דוגמאות ליצרני רכב שהיו קיימים בארה'ב באיזה שהוא שלב ואינם קיימים יותר
רשימה חלקית:
פג'ו-רנו
פיאט-לנצ'יה-אלפא
רובר ורוב שאר האנגליות.
איסוזו
דיוו
דיהאטסו
קיאה (לפני שפשטו רגל)
מיטסובישי(רגל בקבר)
ועוד המון אחרים, אפשר להכניס ברשימה גם את AMC שקריזלר קנתה מסיבה אחת ויחידה: זכויות מותג לג'יפ
מה המחנה המשותף לכולם?
יצרו זבל (זבל=מוצר לא ברמה כאחרים), אנשים הבינו מהר שזה זבל, אנשים סרבו לקנות את הזבל, היצרנים-יבואנים סגרו בסטה וחזרו לביתם עם הזנב בין הרגליים.

איך זה קשור?
אבל כול זה חלם, מדוע?

אז מה נגיד האמר בעיות גיר מחליף גיר בפחות מ100000 ק"מ והגייפ קרייזלר מנוע מאוד עדין הרבה מאוד רכבים הולך להם מנוע כבר אחרי 150000 ק"מ ולא עושים מזה עניין פשוט את הפטרול אוהבים מאוד ולא רוצים לותר עליו ומחפשים איך לעגל את פינת המנוע למרות שיחסית לרכבים אחרים בקטגוריה הוא באמינות גבוהה מאוד תחזיק גייפ קרייזלר 10 שנים נראה אם לא ילך לו מנוע מעטים הרכבים שהמנוע לא נגמר אחרי תקופה כזאת ארוכה.

דרור ברלי
20-03-12, 01:38
שמעון, הכל מתחיל ונגמר בכסף.
מנועי I-6 של ג'יפ לא הולכים לשום מקום ב-150,000 ק"מ.
אני מכיר לא מעט כלים עם 400 ו-500K ק"מ והמנוע בריא וחזק כמו שור. חדש? לא, לא חדש. אבל עובד כמו סוס ולא אוכל שמן ונותן ביצועים יפים ולא עוש הרושם של כזה שעומד למות. בפרק חיים אחד של מנוע I-6 של ג'יפ, בעל פטרול ממוצע יחליף 3 או 4 מנועים.

ויש גם את עניין המחיר - מנוע של ג'יפ במצב מצוין מפירוק עולה 5-6K שקלים. שיפוץ מקצועי (אולי אפילו כולל הגדלה) - בערך פי 2 מזה.
מנוע חדש של פטרול עולה כמו כל האוטו... שיפוצים? לא מוצלחים. מנוע מפירוק? 20-25K שקלים ואתה מהמר. כמה זמן יחזיק אם בכלל?... אם המחירים היו שפויים, לא היה אכפת לכם.

ברור שאתם אוהבים את הפטרול - זה אוטו מדהים. אבל המנוע שלו מחורבן, ואם היו מרשים לכם להחליף למנוע אחר, כולכם הייתם רצים כמו משוגעים לעשות את זה. פעם אחת ולתמיד. אם יאשרו לכם מנוע של פטרול 4.2 - שיחקתם אותה ונפתרו לכם הבעיות. אבל בשביל זה אתם צריכים להתאחד ולהתאגד - לשנס מותניים ולצאת למלחמה. לא נגד קרסו, אלא נגד משרד התחבורע - הוא האשם הבלעדי בכל הבעיות שלכם.

מידבר
20-03-12, 04:51
אני חושש שבעלי הפטרולים שותקים , כי אם יגידו את מה שידוע להם, ערך הרכב הזה ירד לרצפה - אנשים לא יסכימו לקנות אותו בשום מחיר. אז דווקא בגלל שזה המצב כאן , שהאדם הסביר איננו מסוגל להיכנס לפרטים ולגלות את האמת ומכוניות משומשות וחלקיהן עולות הון, הרגולטור כן צריך להתערב ולהגן על ציבור הצרכנים.
מצד שני- אם תפתר בעית המנוע ויותר יבוא מנועים אחרים, ערכו של הרכב יעלה משמעותית. לכן הברירה מצד בעלי הפטרולים היא להמר על חוסר הכרת מאתר הרוכשים הפוטנציאליים את הבעיה או להמר על הסיכוי לשכנע את בימ'ש לחייב משרד התחבורה להתיר יבוא מנועים אחרים.
לעניות דעתי, משום שמאתר הרוכשים הפוטנציאליים הולך ומצטמצם עם השנים לכיוון אנשי שטח כך הולך ומצטמצם הסיכוי לחוסר הכרת הבעיה הנדונה. לפיכך, ככל שעובר זמן כך עדיף להמר על האפשרות השניה. אפשרות זו בוודאי עדיפה לאלה מבין בעלי הפטרולים שאינם מתכוונים למכור.
לגבי משרד התחבורה- נכון לתת צ'אנס לפניה מסודרת וקבלת תגובה רשמית מצידם בוודאי לאור העובדה שמדובר בחלק מפרוצדורה ראויה אם מבקשים התיחסות רצינית מבימ'ש.
יום טוב.

ניר ל
20-03-12, 10:50
אם באמת רוצים אישור ממשרד התחבורה להחלפת המנוע , זה צריך להיעשות דרך היבואן .

בעלי הרכב צריכים להתאגד , לפנות ליבואן ולדרוש שיפתח אפשרות להחלפת המנוע במנוע מדגם אחר . הוא כבר ידע לאשר זאת במשרד התחבורה .

זה יעלה לא מעט כסף אבל עשוי להיות שווה. אם היבואן מרוויח מזה התקנות במוסכים שלו ורכישת המנועים דרכו , יכול להיות לו אינטרס.

הוא זה שצריך להסביר למשרד התחבורה שקיים פגם במנועים מדגם זה ולעמוד מאחורי החלפה לדגם מנוע אחר.

אין סיכוי שבעולם שמשרד התחבורה יפתח פתח להחלפה של מנועים לכל דכפין . צריך בשביל זה מהפיכה תפיסתית , בית משפט לא יעזור.

אם נתפקד כולנו למפלגה חזקה ונריץ מועמד שיכנס לתפקיד שר התחבורה - נוכל לחולל שינוי כזה בהחלט, עד אז הכל דיבורי סרק.

מידבר
20-03-12, 11:57
ד'א-פרט קטן: מישהו בדק באמת מה משמעות החלפת מנוע ?
נניח נוחת עכשיו אצל פותח השרשור מנוע 4.2.
מה המשמעות הטכנית של השתלה ברכב.

DatumLine
20-03-12, 19:07
אם באמת רוצים אישור ממשרד התחבורה להחלפת המנוע , זה צריך להיעשות דרך היבואן .

בעלי הרכב צריכים להתאגד , לפנות ליבואן ולדרוש שיפתח אפשרות להחלפת המנוע במנוע מדגם אחר . הוא כבר ידע לאשר זאת במשרד התחבורה .

זה יעלה לא מעט כסף אבל עשוי להיות שווה. אם היבואן מרוויח מזה התקנות במוסכים שלו ורכישת המנועים דרכו , יכול להיות לו אינטרס.

הוא זה שצריך להסביר למשרד התחבורה שקיים פגם במנועים מדגם זה ולעמוד מאחורי החלפה לדגם מנוע אחר.

אין סיכוי שבעולם שמשרד התחבורה יפתח פתח להחלפה של מנועים לכל דכפין . צריך בשביל זה מהפיכה תפיסתית , בית משפט לא יעזור.

אם נתפקד כולנו למפלגה חזקה ונריץ מועמד שיכנס לתפקיד שר התחבורה - נוכל לחולל שינוי כזה בהחלט, עד אז הכל דיבורי סרק.

ניר וגם למידבר, זה לא שלניסאן או אפילו רנו, יש מנוע חלופי מתוצרתם שיתאים, למעט מנוע הפטרול הגדול יותר. אין לי אין המחירונים של המכס, אבל לפי ההפרש בעלויות שלו בחו'ל אל מול המנוע הנוכחי, ובהתווסף המיסים, הרי שמחירו יהיה מפלצתי ביחס לכל רכב וזאת עוד טרם ההתאמות של כל המכלולים ההיקפיים והתומכים, דוגמת מחשב, טורבו, משאבה, מערכת קירור וכיו'ב. מנועים חדשים מניסאן כמו גם המחודשים שהזכרתי באחת ההודעות בתחילת השרשור (אלו עם ה R במספר הדגם, כמופיע בתמונות של בעל פטרול בפייסבוק של מועדון הפטרול) מגיעים ערומים לגמרי ואין עליהם מזרקים, טיימינג ושום אבזור נוסף. כך שעל הדרך בעצם מחליפים חצי רכב. רק דוגמה לעלות מזרקים שבדקתי השבוע (ללא מע'מ) : אצל היבואן מעל 10,000 לרביעייה. אותו סט דרך מוסך חלופי שמביא אותם חדשים מחו'ל כולל משלוח, ביטוח ורווח כלשהו למוסך- פחות מ 3,000 ש'ח.
טורבו אצל היבואן יגיע לכ 6,000 ש'ח. ובנוהל הפרטי כ 2,500 ש'ח (כולל מע'מ). וכן הלאה.
בכל מקרה, אני מניח שבעלי רכבי שטח רבים (ולא רק פטרולים) היו יותר ממאושרים לו היה מוסך/מכון מורשה ומפוקח שיכול לבצע התאמות מנועים שלא מהיצרן המקורי, ואז בטח שמגוון האפשרויות של ציבור הנהגים היה גדול לאין שיעור, אך מנגד מונופול היבואנים היה נפגע וכנראה שהלובי של האחרונים חזק וגדול יותר.
מן הסתם, בעתיד הקרוב או הרחוק, גם זה יקרה כאן כמו לא מעט פרות קדושות שנשחטו, כאשר לעובי הקורה נכנס פוליטיקאי שגם מחליט לעשות משהו בעד השכר שלו, דוגמת כחלון במשרד התקשורת והאופן ששוק הסלולאר טולטל, או אף במשרד התחבורה, ששנים רבות נלחמו נהגים להעלות את המהירות המירבית ולבסוף קרה הדבר.

talw
20-03-12, 20:16
איך אפשר לשחוט פרה שמניבה כלכך הרבה חלב למשק ? (אם לא ״ה״פרה)
תנסו לתלוש לה שערה מהגב ,תקבלו בעיטה שתדביק אתכם לקיר.

עפר ג
20-03-12, 20:58
לנסות לקבל אישור למנוע אחר זה לכוון מאד גבוה.אותו דבר לתבוע את היבואן/יצרן. אני לא רואה לזה סיכוי. חוץ מזה רוב בעלי הפטרולים בשנים האחרונות ידעו למה הם נכנסים כולל אני. אם ילך לי המנוע מבחינתי זה המחיר על הבחירה שלי וזאת בעיה שלי אף אחד לא מכריח אותי וזה שונה לגמרי מרכב חדש. וזה לא אומר שהטענות שמועלות כאן לא מוצדקות אבל אין כאן איזה הפתעה שלא ידענו. עכשיו למרות שלא הייתי בוחר במנוע הזה הוא בסדר גמור, מה שדופק אותו זאת מערכת הניהול מנוע שלו,EGR גדישת יתר שמן מהנשם אינג'קטורים וכו. לדעתי כאן צריך לשים את המאמץ, לחסום EGR זה קל אני הייתי בודק אם אפשר להפוך את הטורבו לשליטה מכנית עם פורק לחץ כמו במנועים הישנים

tzagi
21-03-12, 00:30
לנתק EGR זה לי הפתרון, זה הבעיה.
אומנם אני לא מכיר את המנוע הספציפי אישית, אבל לפי הקיטים הקיימים מאוסטרליה הם מיועדים להוריד EGT, וכנראה שזה הבעיה.
סתימת הEGR תגרום להעלאת הEGT , למעשה אני מוכן להתערב שהבעיה נגרמת בגלל סתימת הEGR (לא ע'י אדם, אלא ע'י טינופת) כמו ברוב מנועי רכב דיזל "מודרניים"
אם אדם מעוניין לבטל את הEGR זה מחייב דרך אחרת לשליטה והורדת EGT,
דוגמאות:
אינטרקולר מוגדל,מערכת אזזוז מוגדלת, הזרקת מים-אטנול או הכי פשוט- הרכבת שעון EGT והורדת הרגל מהגז כשהטמפ' עולה מעל ל1300 פרנהייט (לפני הטורבו)

תכף יבוא רענן ויצעק עלי על שימוש במילה "שעון"....שוייייין.

מידבר
21-03-12, 04:01
בקיצור:
1.השתלת מנוע אחר מאותו יצרן דורשת החלפת מכלולים רבים אחרים ("חצי אוטו" הגדיר פותח השרשור) בעלויות גבוהות. במקרה של 4.2 צריך גם לחשוב איך מתאימים אותו לגיר אוטומטי או להחליף את הגיר לידני...לא פשוט טכנית+עלויות מטורפות.
2.השתלת מנוע מיצרן אחר תוך שימוש בקיט התאמה אוסטרלי. סבירות אפסית שמשרד התחבורה יאשר את זה בקדנציה שלנו, או שבימ'ש יחייב אותו לעשות זאת.

נשארנו עם אופציה שלישית והיא הפתח שפתחו כאן עפר ג' וג'ו. להפעיל את המוח (ריכוז מוחות איכותיים יש לומר) כאן בפורום ולנסות למצוא פתרון טכני יצירתי כחול לבן שלפחות יקל הבעיה.
יום טוב.

tzagi
21-03-12, 05:38
ככה יעשה בגוי-לנד

http://youtu.be/7PiX_i00KCc

זאת לא תהיה הבחירה שלי, ראשי אלומניום על מנוע דיזל....יאקק.

asafk
21-03-12, 21:14
אומנם אני לא מכיר את המנוע הספציפי אישית, אבל לפי הקיטים הקיימים מאוסטרליה הם מיועדים להוריד EGT, וכנראה שזה הבעיה.
סתימת הEGR תגרום להעלאת הEGT , למעשה אני מוכן להתערב שהבעיה נגרמת בגלל סתימת הEGR (לא ע'י אדם, אלא ע'י טינופת) כמו ברוב מנועי רכב דיזל "מודרניים"
דוגמאות:
אינטרקולר מוגדל,מערכת אזזוז מוגדלת, הזרקת מים-אטנול או הכי פשוט- הרכבת שעון EGT והורדת הרגל מהגז כשהטמפ' עולה מעל ל1300 פרנהייט (לפני הטורבו)

ג'ו,
הכל סיפורים.
אף אחד מה"קיטים" הפלאיים לא מונעים את הרס המנוע - כולל ביטול EGR ושעון EGT לפיצוי. מקסימום דחיית הקץ.

אסף.

עידו לוריה
21-03-12, 22:32
אסף אז מה גורם להרס המנוע הזה ? זה נשמע כמו מנוע מחורבן מכל כיוון אפשרי ?
שלשום היה אצלי קליינט עם רכב כזה ב 134 אלף ק"מ המנוע החזיר נשמתו לבורא ( הרכב היה באחריות עדין ) חור בבוכנה מס' שתיים , הסדר עם קרסו על החלפת מנוע ב- 10 אלפים ש"ח , וחתימה על ויתור תביעות .

עידו

asafk
21-03-12, 22:48
אסף אז מה גורם להרס המנוע הזה ? ז

עידו
אין לי מושג.

אסף.

tzagi
22-03-12, 05:18
אין לי מושג.

אסף.

לא צריך להיות כזה קשה לפיענוח,
אולי החבר משה יתנדב להעלות תמונות של הנזק,
לדעתי, חור בפיסטון נגרם מדטונציה, שנגרמת מבניית פחמן בתא השרפה, הפחמן מתחמם ונהפך למצת, תערובת הדלק-אויר מתפוצצת או מתחילה להתפוצץ לפני שהפיסטון הגיע לTDC זה הופך את תהליך ההצתה מצורת שוט-גן לרובה, והחלק הכי רך הולך ראשון-הפיסטון, (הדלק מוזרק לפני הTDC, בדרך כלל בין 15-10 מעלות לפני)
עם ניתן לראות תמונות של הפיסטון ותא השרפה....לא קשה להסביר מה קרה שם.

סוזי המשתוללת
22-03-12, 14:52
לי מאד התאים פטרול מבחינת הפונקציונליות , חייב להודות שעד היום אני מסובב את הראש אחריהם ברחוב. אז ישבתי כמה שעות לקרוא חומר ולנסות לרדת לעומקו של עניין - הבנתי שאין פתרון מוחלט, גם במנועים החדשים/ מחוזקים וכו׳ ואין מינימום ק״מ שמנוע חדש כזה יעשה בוודאות.

ניר
הם שותקים כי הם לא רוצים לירות לעצמם ברגל
מצד שני לכל סיר יש מכסה ולכל אוטו יש את הקליינט שלו

raanan
22-03-12, 15:07
הם שותקים כי הם לא רוצים לירות לעצמם ברגל

לפחות הם לא הקימו אתר אקסלוסיבי סגור להחבאה וטיטוא הבעיה ...

רענן

עפר ג
22-03-12, 17:40
1 למה חסימתegr מעלה טמפ egt אני מבין אבל אם כך אז למה רצים לחסןם אותו 2למה יש בניית פחמן במנוע הזה בשונה מאחרים?

tzagi
22-03-12, 18:03
1.גזי הפליטה מחליפים את החמצן ומורידים את טמ'פ הבעירה- נעשה להוריד את רמת הNOX-מזהם.
2. כי בדרך כלל למנוע יהיה יותר כוח עם EGR חסום, לפחות בטאוריה...מעשית זה הולך ככה: יש EGR דולף והמנוע מקרטע, סותמים EGR והמנוע עובד עגול,מסקנה: לסתום EGR זה טוב.
3.לא יודע לא ראיתי ואני רק משער לפי תאור התקלה, אם יהיו תמונות נהייה יותר חכמים.

tallevi
22-03-12, 18:20
דוגמאות:

לא כ"כ מסתדרת לי הטענה הזו מהסיבות הבאות:
סיבת המצאת ה-EGR מבראשית, היתה למנוע היווצרות NOx בטמפרטורות הגבוהות - EGT, משיקולים של מניעת זיהום. ממש לא בגלל השיקול להגן על המנוע מפני ה- EGT.
אם היא נכונה כל מנוע שיוצר אי-פעם ללא EGR היה אמור לגמור כמו המנוע הזה. ונוצרו הרבה..
הטענה הזו מזכירה לי קצת את הסיפור של הביצה והתרנגולת.

תקן אותי אם אני טועה.

טל.

tzagi
22-03-12, 18:37
קרא 2 פוסטים מעל,
הNOX מורד ע'י הורדת הEGT
ה"בעיה" שהיצרנים "הפכו" את הEGR לחלק ממערכת הקרור, משהו שלא היה קיים בעבר , (זה לסעיף 2)
ברוב המנועים המודרניים ניתוק הEGR יגרום לשינוי בתערובת,(קריא:צרות) זה חלק אינטגרלי ממערכת השליטה.שים לב שהיום זה כבר CHILLED EGR, מקררים את הגזים לפני ההזרקה ...נחש למה.

tallevi
22-03-12, 22:41
קרא 2 פוסטים מעל,
הNOX מורד ע'י הורדת הEGT קרא 2 פוסטים מעל, זה ברור.
ה"בעיה" שהיצרנים "הפכו" את הEGR לחלק ממערכת הקרור, משהו שלא היה קיים בעבר , (זה לסעיף 2) אולי לרתום את המערכת לשיפור הקירור כ-side effect, אבל לא נראה לי שהם - היצרנים- יצרו במיוחד מצב שמסתמך על תוספת הקירור הזאת.
ברוב המנועים המודרניים ניתוק הEGR יגרום לשינוי בתערובת, (קריא:צרות) זה חלק אינטגרלי ממערכת השליטה.שים לב שהיום זה כבר CHILLED EGR, מקררים את הגזים לפני ההזרקה ...נחש למה. אה.. דטונציה ?

אני בדעה שה - EGR הוא טפיל שהמנוע מתפקד למרות קיומו, לא בגלל..

טל.

tzagi
23-03-12, 06:17
טפיל או לא, זה מה יש, אתה רגיל לטפילים לא? יש לך כנסת, משרד התחבורע, מס הכנסה ומה לא, אז מה זה עוד טפיל קטן בין חברים?

ולא דטונציה, למען יכולת שליטה (יותר טובה) בטמפ' הבעירה ומניעת מזהמים., כמובן שתופעת הלואי היא EGT יותר נמוך, וגם במנועי בנזין, אותו קונספט בדיוק.

סוזי המשתוללת
23-03-12, 09:02
לפחות הם לא הקימו אתר אקסלוסיבי סגור להחבאה וטיטוא הבעיה ...

רענן

רענן
משום מה אתה נשמע מתוסכל....
הם הקימו אתר מצויין יש שם ידע שלאט לאט מצטבר ומכיוון שפתחת את זה אז אני גם אענה לך
אתה משמיץ את מנוע הטרופר דיזל ללא כל ידע בסיסי
אילו היה לך לא היית מדבר כך כלל
גם אני חשבתי כך כשקניתי את הבנזין אבל היום כשאני חי בעולם הדיזלים אני רואה שהבעיות במנוע האיסוזו לא חריגות בעולם שבו אני חי
ואני עדיין רואה טעויות איחבחון משוועות
בינן לבין בעייה במנוע המרחק גדול
תבדוק טוב ולא תמצא הרבה ש"הלך מנוע" , "הלכו בוכנות" וכו' כי בסה"כ המכניקה מאד אמינה במנוע הזה
הבעייה מתחילה ומסתיימת בטעויות איבחון בשילוב עם מערכות נלוות בעייתיות (מערכת ההזרקה)
אתה מעולם לא התנסיית בבעיות עם הדיזל הספציפי - אני כן
לאחותי היה אחד כזה מהדור הראשון (2000) שאחרי פחות משנה התחיל עם השטויות של להכבות בזמן נסיעה
בגלל חוסר ידע החליפו בחברה על חשבונם יותר מחצי מנוע - לשוא
עד שכתבתי כאן או בג'יפטריפ ואיזה "חוכמולוג" כתב לי " תגיד למטומטמים ביו מ אי שאין להם מושג איך מערכת ההזרקה של הטרופר עובדת ושיחליפול לה את חיישן לחץ השמן של המסילה והבעייה תיפתר "
אחותי הדפיסה , הלכה למוסך ואמרה להם - זה מה אני רוצה יפתור את הבעייה תשלמו לא אני אשלם
וכך היה הבעייה נעלמה ומאז ועד שהרכב נמכר היה שקט מופתי כמעט 7 שנים
לחוכמולוג הזה קוראים קיד והוא חבר יקר ומקצוען אמיתי בתחום הרכב (ולא רק)

raanan
23-03-12, 10:36
רענן
משום מה אתה נשמע מתוסכל....
הם הקימו אתר מצויין יש שם ידע שלאט לאט מצטבר ומכיוון שפתחת את זה אז אני גם אענה לך
אתה משמיץ את מנוע הטרופר דיזל ללא כל ידע בסיסי
אילו היה לך לא היית מדבר כך כלל
גם אני חשבתי כך כשקניתי את הבנזין אבל היום כשאני חי בעולם הדיזלים אני רואה שהבעיות במנוע האיסוזו לא חריגות בעולם שבו אני חי
ואני עדיין רואה טעויות איחבחון משוועות
בינן לבין בעייה במנוע המרחק גדול
תבדוק טוב ולא תמצא הרבה ש"הלך מנוע" , "הלכו בוכנות" וכו' כי בסה"כ המכניקה מאד אמינה במנוע הזה
הבעייה מתחילה ומסתיימת בטעויות איבחון בשילוב עם מערכות נלוות בעייתיות (מערכת ההזרקה)
אתה מעולם לא התנסיית בבעיות עם הדיזל הספציפי - אני כן
לאחותי היה אחד כזה מהדור הראשון (2000) שאחרי פחות משנה התחיל עם השטויות של להכבות בזמן נסיעה
בגלל חוסר ידע החליפו בחברה על חשבונם יותר מחצי מנוע - לשוא
עד שכתבתי כאן או בג'יפטריפ ואיזה "חוכמולוג" כתב לי " תגיד למטומטמים ביו מ אי שאין להם מושג איך מערכת ההזרקה של הטרופר עובדת ושיחליפול לה את חיישן לחץ השמן של המסילה והבעייה תיפתר "
אחותי הדפיסה , הלכה למוסך ואמרה להם - זה מה אני רוצה יפתור את הבעייה תשלמו לא אני אשלם
וכך היה הבעייה נעלמה ומאז ועד שהרכב נמכר היה שקט מופתי כמעט 7 שנים
לחוכמולוג הזה קוראים קיד והוא חבר יקר ומקצוען אמיתי בתחום הרכב (ולא רק)

אכן מתוסכל !
מאנשים מקצועיים כמוך שמנסים ליפות את המצב .
אין לי כוח כבר לכתוב מהיכן אני מכיר את הזבלה הזה שנקרא 4JX1 (אתה מוזמן לחפש בצהוב ובאתר איסוזו ולמצוא את התגובות שלי)

לעצם העניין,
למרות כול ההסבר שלך, לא תמוה בעינך שאנשים שרכשו (במיטב כספם) רכב חדש לא היה להם "שקט" לפחות בתקופת האחריות ?
לא נראה לך שזה מתסכל שמבחינתם במחיר כמעט זהה יכלו לרכוש פאג'רו/פראדו ולקבל שקט תעשייתי ?
(מדבר על רכבים שננהגו במתינות ובכביש בלבד)
איך שלא תהפוך, זה המנוע דיזל סדרתי הכי נבלה שהוציא יצרן עד היום ! (מנוע הפטרול זהב לעומתו)
למסקנה זו הגיעו חכמים מאיתנו בחו"ל שהתייאשו ושתלו את המנוע 3.1.
כתבתי כבר בעבר, למזלה של איסוזו שלא שיווקה מנוע זה בארה"ב, כמות כזאת של תקלות היו "מזכים" אותם בחקירה פדראלית
עם קנסות וכמעט בטוח בהחלפת מנועים מדגם אחר.
אם כאן היה מספיק "רעש" ולא קבוצת תמיכת נפגעים בשקט, ייתכן שהיבואן היהי לחוץ ולוחץ את היצרן לשתילת מנוע ה D-MAX .

רענן

-->