PDA

צפייה בגרסה מלאה : מה ההבדל בין רכב חברה בתור חובה לבין ''תענוג''

סופת המדבר
16-03-12, 23:29
כרגיל בארוחות שישי תמיד יש על מה לדבר
אז הגענו לנושא של רכב מהעבודה
לי יש רכב מהעבודה אבל בתור ''כלי'' הכרחי ז'תומרת שלסוג העבודה שלי אני חייב רכב והעבודה חייבת לספק לי רכב
להגיע ללקוחות בכל הארץ לסחוב ארגז כלים + ציודים למיניהם
ויש כאלה שלוקחים רכב מהעבודה כאילו בתור ''תענוג'' לא חייבים אבל אם יש אפשרות אז למה לא (כאילו לא עולה כסף)
השאלה מבחינת גובה המס שהמדינה גובה על רכב כזה
האם יש הבדל אם יש לי רכב בתור כלי עבודה\הכרחי לבין סתם רכב מהעבודה?

eysham
16-03-12, 23:47
מבחינת מס על שווי שימוש... אותו דבר בדיוק.

לא חשוב אם אתה נוסע 99.9% לצרכי עבודה, או 100% פרטי שבכלל אישתך לוקחת את האוטו כל יום לסופר.
לא חשוב אם זה 100% ממומן ע"י המעסיק או שיש לך השתתפות/הגבלת דלק/הגבלת ק"מ.

אותו דבר בדיוק.

דבילי, לא צודק.

WELCOME TO ISRAEL

מה שכן, המעסיק יכול לגלם לך את המס למשכורת. כלומר להעלות לך את השכר כדי שבצורה עקיפה לא תיפגע מזה שאתה משלם את המס על הרכב.
אז במקום שאתה תידפק, המעסיק נידפק. לאוצר לא משנה....

איל

עתיד
17-03-12, 00:22
המעסיק יכול לגלם לך את המס גם אם זה רכב תענוג :)

אבל בוא נעשה סדר בדברים, רכב "תענוג" חייב בשווי שימוש כמובן, רכב עבודה לא חייב (מההה ? כן! לא חייב) תגיע לחברה ב-08:00 קח את האוטו
סיים לעבוד ב-17:00 תחנה אותו בחניון של החברה וסע באוטובוס הביתה, במצב כזה אין שווי שימוש על הרכב, והרכב לא חייב במס הטבה

רוצה ב-17:00 לנסוע עם הרכב הביתה ? רוצה בשישי שבת לטייל עם המשפחה ? הריי שברגע זה הפכת את כלי העבודה לכלי הנאה - שלם מס :)

אז למגיב הקודם - זה ממש לא דבילי, ולדעתי זה חכם מאוד (וכן, גם אני כמו רבים משלם שווי הטבה)
את הרכב מנקים מהברוטו למעשה כסף שעוד לא שולם למדינה מס עליו, ואז נוצר מצב שאתה "מעלים מס הכנסה" בצורה חוקית

ניצן40
17-03-12, 06:50
יש אפשרות שהרכב יוגדר כרכב כוננות (אם הלקוח צריך שות דחוף לא בשעות העבודה אתה יוצא?) ואז יש אפשרות חוקית לקבל פטור כמו בדרך כלל יש יוצא מין הכלל ושווה לבדוק עם בעל מקצוע מבחינה כספית שווה לדעתי להשקיע בבדיקה

shlomomos1
17-03-12, 08:50
מס הכנסה לוקח סכום קבוע ומוסכם אם הרכב צמוד לעובד לצורך נסיעות פרטיות אחרי העבודה - זה פשוט לחישוב ומתאים לרוב המקרים.
רכב שאינו מוגדר כרכב צמוד: "כוננות", שרות וכו' אסור בנסיעות פרטיות ואם יתפס - (תאונה, בדיקת מסמכים במחסום משטרתי וכו') - לחברה ולעובד זה יצור בעיה רצינית.

יש אפשרות נוספת - חוקית - אבל מסובכת יותר ליישום ביום יום:
לנהל יומן נסיעות לרכב (יש גם כאלו ממוחשבים על האוטו שבכל תחילת נסיעה חייבים להעביר כרטיס או להקליד קוד - כמו קודן), וסוג נסיעה - תפקיד או פרטי.
מחשבים (לא אתה, רואה החשבון) את העלות הכוללת של הרכב בחודש, ואתה משלם מס רק על החלק היחסי לפי הקילומטראז' של עלות הנסיעות הפרטיות.
זה משתלם אם עלות הרכב נמוכה יחסית וכמות הנסיעות הפרטיות קטנה.

lizard
17-03-12, 08:50
שאלה
אם הרכב הוא רכב כבד? כלומר מעל 3500 ק"ג, הוא עדיין צריך לשלם מס על ההטבה? הכוונה לרכבים כמו הפורד F350, סילברדו והדודג'.

MR BIG
17-03-12, 09:37
1) כמובן שעל רכב מעל 3,500 ק"ג לא משלמים שווי שימוש.
2) מה ש"עתיד" התכוון לגביי רכב שלא נוסעים איתו הביתה , קוראים לזה : " רכב בחצר המפעל" . וכמו שאמרו , במקרה של תאונה או מישהו שיבדוק - החברה מסתבכת. חבל.
3) הטימטום / הנוכלות הכי גדול של רשויות המס בנושא הזה הוא צורת החיוב, ואני אסביר :

שווי שימוש הוא כבר לא לפי קבוצות רישוי . הוא 2.25% משוי הרכב כחדש , עפ"י מחירון היבואן.
זאת אומרת , סתם לצורך הדוגמא , על דיפנדר 2012 שעולה 300,000 ש"ח נשלם אותו שווי שימוש גבוה בדיוק כמו על דיפנדר שנת 97 ששווה 60,000 ש"ח!!!

או , נגיד והצלחתי להוציא מהיבואן הנחה של 30,000 ש"ח בקניית הרכב , אני עדיין אשלם שוויה שימוש לפי המחיר הנקוב במחירון!

הזוי!!!!

סופת המדבר
17-03-12, 17:42
בעיקרון לי אישית אין בעיה עם רכב מעל 3.5 טון בעיה שרוב העבודה שלי אני מגיע למפעלים ולפעמים קצת בעיה לחנות טנק כזה
וגם בעבודה לא הכי מתלהבים מהבהמות האלה כי זה מחיר קניה גבוה יחסית לפרייבט

ולא הבנתי את הדימוי של הדיפנדר כי אם הוא שווה 300 אלף אז השווי מס שלו זה 2.5 אחוז
ואם הוא שווה 60 אז הסכום של ה2.5 אחוז משתנה

מה שהכי דפוק זה שהשווי מס של רכב חדש לא משתנה 3 שנים כל חודש משלמים כאילו הוא חדש
אבל הבנתי שיש כמה קציני רכב שפועלים לזה שהשווי מס יחושב לפי מחירון של כל חודש*

עתיד
17-03-12, 18:03
חבר'ה בואו נהיה הגיוניים והוגנים כלפי עצמינו, רוב חברות ההייטק מנקות לעובד בסביבות 2500 עד 3500 שקל על רכב ליסינג (בהתאם לסוג הרכב משברולט אביאו - דרך הקרוז - ועד מאליבו) שווי ההטבה לגילום שמופיע לרובינו במשכורת הוא בין 2500 ל-3500 שקל בהתאם לסוג הרכב המצויין מעלה

יוצא שהמדינה העלתה לנו את הברוטו לחיוב במס בערך בגובה הניקוי שמבצע המעסיק, בשורה התחתונה יוצא ששילמנו את המס שהיינו אמורים לשלם במידה ולא היה דבר כזה שנקרא רכב ליסינג, תאחלס למרות שהייתי שמח אם הסעיף הזה היה נעלם לי מהמשכורת - זה כן הוגן אל מול המדינה לטעמי

באם בכלל שיטות המיסוי כבדות מידי וכל הנושא המגוחך שנהיה מ"צדק חברתי" צודק במדינה זה כבר שירשור אחר שחציו כלכלי וחציו פוליטי.
אבל כאמור - שירשור אחר

טלסקופ
17-03-12, 19:02
יש אפשרות נוספת - חוקית - אבל מסובכת יותר ליישום ביום יום:
לנהל יומן נסיעות לרכב (יש גם כאלו ממוחשבים על האוטו שבכל תחילת נסיעה חייבים להעביר כרטיס או להקליד קוד - כמו קודן), וסוג נסיעה - תפקיד או פרטי.
מחשבים (לא אתה, רואה החשבון) את העלות הכוללת של הרכב בחודש, ואתה משלם מס רק על החלק היחסי לפי הקילומטראז' של עלות הנסיעות הפרטיות.
זה משתלם אם עלות הרכב נמוכה יחסית וכמות הנסיעות הפרטיות קטנה.

נכון, אבל חשוב לציין שמדובר בגישה חדשה אשר מס הכנסה מתנגד לה ושטרם עמדה במבחן הפסיקה. כמובן ששיטה זו מדוייקת יותר וצודקת יותר, אך מכיוון שתקטין דרמטית את הכנסות המדינה, למס הכנסה יהיה קשה מאוד לקבל אותה. קיימים משרדי רו"ח שמנסים לדחוף ולקדם אותה עם מערכת ממוחשבת.
לדעתי השיטה רלבנטית יותר לרכבו של בעל הבית ולא של העובדים, שכן למעסיק תמיד קל יותר לנכות מס לעובד במקום לקחת סיכון מול מס הכנסה ביישום שיטה שנויה במחלוקת.

מר ביג:
דוקא המעבר לחישוב לפי אחוז משווי הרכב הינו מבורך. בעבר (וגם כיום לגבי רכבים עד מודל 2009), נעשה שווי לפי קבוצת רישוי. למשל על איסוזו טרופר ששוה 25,000 ש"ח, צריך לחשב שווי קבוצה 7, שמתבטא בתוספת הכנסה לצורך מס של מעל 7000 ש"ח לחודש.

eysham
17-03-12, 19:25
אז למגיב הקודם - זה ממש לא דבילי, ולדעתי זה חכם מאוד (וכן, גם אני כמו רבים משלם שווי הטבה)
את הרכב מנקים מהברוטו למעשה כסף שעוד לא שולם למדינה מס עליו, ואז נוצר מצב שאתה "מעלים מס הכנסה" בצורה חוקית

הדבילי וחסר הצדק, זה ששמואל א' מקבל מהעבודה בהייטק מאזדה 3 ומשלם עליה מס על שווי שימוש כלשהו. לשמואל א' אין הגבלת ק"מ ואין מיכסת דלק. הוא משתמש ברכב לצרכים פרטיים בלבד (בכלל אשתו שמואלה א' משתמשת בו כמעט כל יום לנסוע לספא/מספרה/מסע קניות בקניון)
שמואל ב' לעומתו הוא איש שירות, שנוסע באותה המאזדה. רק שהוא נוסע 99% מבענייני עבודה. (אחרי שעות העבודה הוא בכלל מעדיף לנסוע עם אישתו של שמואל א'...)

שניהם משלמים אותו מס.
מבחינת המדינה לשניהם ההטבה זהה.

הגיוני?
לא!
דבילי?
כן!

איל

idanw
17-03-12, 19:37
הדבילי וחסר הצדק, זה ששמואל א' מקבל מהעבודה בהייטק מאזדה 3 ומשלם עליה מס על שווי שימוש כלשהו. לשמואל א' אין הגבלת ק"מ ואין מיכסת דלק. הוא משתמש ברכב לצרכים פרטיים בלבד (בכלל אשתו שמואלה א' משתמשת בו כמעט כל יום לנסוע לספא/מספרה/מסע קניות בקניון)
שמואל ב' לעומתו הוא איש שירות, שנוסע באותה המאזדה. רק שהוא נוסע 99% מבענייני עבודה. (אחרי שעות העבודה הוא בכלל מעדיף לנסוע עם אישתו של שמואל א'...)

שניהם משלמים אותו מס.

הגיוני?
לא!
דבילי?
כן!

איל

יש הרבה דברים לא הוגנים ברשות המיסים... אבל פה אני נאלץ לחלוק עליך.
בשתי הדוגמאות שנתת, ההטבה היא אותה הטבה.
שני העובדים מקבלים רכב לשימוש פרטי אחרי שעות העבודה (וזה ממש לא משנה מה תפקידם) - ההטבה הזאת חוסכת לשניהם את הצורך להחזיק רכב פרטי ולכן, היא שווה כסף.

עידן - שמשלם שווי שימוש כמו כולם... :(

idanw
17-03-12, 19:40
1) כמובן שעל רכב מעל 3,500 ק"ג לא משלמים שווי שימוש.
2) מה ש"עתיד" התכוון לגביי רכב שלא נוסעים איתו הביתה , קוראים לזה : " רכב בחצר המפעל" . וכמו שאמרו , במקרה של תאונה או מישהו שיבדוק - החברה מסתבכת. חבל.
3) הטימטום / הנוכלות הכי גדול של רשויות המס בנושא הזה הוא צורת החיוב, ואני אסביר :

שווי שימוש הוא כבר לא לפי קבוצות רישוי . הוא 2.25% משוי הרכב כחדש , עפ"י מחירון היבואן.
זאת אומרת , סתם לצורך הדוגמא , על דיפנדר 2012 שעולה 300,000 ש"ח נשלם אותו שווי שימוש גבוה בדיוק כמו על דיפנדר שנת 97 ששווה 60,000 ש"ח!!!

או , נגיד והצלחתי להוציא מהיבואן הנחה של 30,000 ש"ח בקניית הרכב , אני עדיין אשלם שוויה שימוש לפי המחיר הנקוב במחירון!

הזוי!!!!

גם פה אני נאלץ לחלוק :)
מה זה עניינו של העובד עם המעסיק שלו קיבל הנחה במחיר הרכב!?
מבחינת המדינה - העובד מקבל רכב ששווה את מחיר המחירון שלו כחדש!
גם במידה והוא נוסע בדיפנדר 97 של המעסיק, מבחינת ההטבה לעובד היא בדיוק אותה הטבה כמו דיפנדר 2007! (העלויות הנוספות הכרוכות באחזקת רכב ישן הן בעיה של המעסיק ולא של העובד)

עידן

טלסקופ
17-03-12, 19:43

שניהם משלמים אותו מס.

הגיוני?
לא!
דבילי?
כן!

איל
צודק לגמרי (איל - אי שם, לא החוק...).
ומה יגיד שמואל ג', שיפוצניק שכיר שקיבל רנו קנגו דיזל 99' ששווה 2,000 ש"ח וצריך לחשב לו שווי כמעט כמו של אותה מאזדה 3?

eysham
17-03-12, 20:19
עידן,

ואם לאחד אין הגבלת ק"מ ודלק, והוא נוסע XXX אלפי ק"מ אחרי שעות העבודה ולא מוציא מהכיס שום תוספת (אגרות, חניות, מנהרות וכו') יענו "הכל בפנים"

לעומת מישהו אחר, שיש לו הגבלת ק"מ של X אלפי ק"מ בשנה (שלא מספיק לו והוא נוסע יותר = משלם קנס של Z ש"ח לכל ק"מ חריגה) ומכסת דלק של Y ש"ח לחודש (והוא בפועל משלם מכיסו גם כאן על כל חריגה) בנוסף הוא משלם את כל האגרות הנ"ל מכיסו.

איך אפשר להגיד שההטבה היא אותה הטבה?

טלסקופ
17-03-12, 20:38
עידן,

ואם לאחד אין הגבלת ק"מ ודלק, והוא נוסע XXX אלפי ק"מ אחרי שעות העבודה ולא מוציא מהכיס שום תוספת (אגרות, חניות, מנהרות וכו') יענו "הכל בפנים"

לעומת מישהו אחר, שיש לו הגבלת ק"מ של X אלפי ק"מ בשנה (שלא מספיק לו והוא נוסע יותר = משלם קנס של Z ש"ח לכל ק"מ חריגה) ומכסת דלק של Y ש"ח לחודש (והוא בפועל משלם מכיסו גם כאן על כל חריגה) בנוסף הוא משלם את כל האגרות הנ"ל מכיסו.

שוב - מסכים איתך לגמרי. במסגרת עבודתי אני נתקל בעיוותים כאלו על בסיס יומי.
אם מערכת החוק היתה הוגנת, במקרים כאלו (השתתפות של העובד באחזקת הרכב), צריך היה לאפשר למעסיק להקטין את גובה השווי בגובה ההשתתפות. הרי ההשתתפות הזו (ויתור על הברוטו) זה בדיוק המשמעות של השווי - קבלת שכר בטובת הנאה (רכב) ולא בכסף.
כאשר מבצעים שווי על טלפון סלולרי, נהוג לקזז השתתפות העובד (במידה וקיימת) מסכום השווי, והדבר אף מעוגן בתקנות.

מרגיזה אפילו יותר, זה המכבסה שעבר שמה של שיטת חישוב שווי הרכב החדשה: "המעבר לשווי כלכלי". יופ טפו יומט!

idanw
17-03-12, 21:21
עידן,

שמע, אפשר להגיד על כל דבר שהוא לא הוגן. מה תגיד על מעסיק שמפעיל חדר כושר בבניין החברה לרווחת העובדים? או מעסיק שנותן לעובדים שלו ארוחת צהריים במסעדה מפוארת!?

אני מסתכל על זה בצורה הזאת: שווי השימוש הוא על הרכב עצמו והוצאותיו הקבועות (בלאי, ביטוח, וכו') אם חברה מסויימת מחליטה לצ'פר את עובדיה באי הגבלה של ק"מ\ דלק, זהו רווח נקי של העובד...
תחשוב גם על סכום שווי השימוש - זה בערך עלות ירידת הערך+מימון+ ביטוח - לא?

אי אפשר לרצות את כולם, אבל לדעתי השיטה הנ"ל (בעניין שווי השימוש בלבד) היא ההוגנת ביותר - הרבה יותר הוגנת מהשיטה הקודמת, בה כל עוסק מורשה יכל לדווח על רכב שטח מפואר כהוצאה מוכרת ולהקטין את הרווח המוצהר לכלום ובכך לא לשלם מס הכנסה. או שכל עובד הייטק מתחיל היה מקבל רכב צמוד ודלק חופשי במקום שכר, ובכך לא משלם חלק נכבד מהמיסים. זה היה עדיף לדעתך?

שלא תבין אותי לא נכון - דעתי היא שהמיסים בישראל הם מהגבוהים בעולם ביחס להכנסה\ ויש ביזבוז מקומם של כספי מיסים בכל מחלקות הממשל - אבל דווקא בעניין הזה, אין לי בעיה עם השיטה - (ואני גם בצד המעסיק וגם בצד המועסק)

עידן

eysham
17-03-12, 21:35
כל מה שאני אומר, זה שהכי צודק זה לכמת את ההטבה ספציפית פר עובד. ולא לעשות חוקי אצבע שיש בהם מרוויחים יותר ומרוויחים פחות...
אבל ברור שלרשויות המס תהיה ככה עבודה קשה יותר אז זה לא יקרה...

ואני אומר את זה בתור אחד שיש לו רכב ליסינג ממקום העבודה, שגם "עולה" לי לקחת אותו (כהורדה מהשכר ברוטו - אם לא אקח השכר יעלה בבערך 2500 ש"ח), וגם אני משלם עליו שווי שימוש.
כשלקחתי אותו חשבתי שזה משתלם. היום אני בטוח שלא.

מתלבט ונוטה להחזיר אותו לפני הזמן (ולשלם בערך 2000 ש"ח קנס - נטו) ולקנות במקומו רכב יותר מאובזר, יותר ספורטיבי, יותר מפנק, יותר חזק, יותר יוקרתי, יותר חסכוני... (כמובן שלא את כל האופציות... לצערי אין כזה רכב...)

ולגביך עידן, המלצה חברית...
כשאני הייתי במצב שלך (עד לפני שנתיים ומשהו) אחרי שהיה לי 3 שנים דימקס שהרג אותי בהוצאות, הוא הוחלף ל-3 שנים נוספות עם F350.
אני מעדיף לשלם קצת יותר על דלק ולא הרבה יותר על מיסים...

איל

-->