PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה בנושא מיסבים - רק למבינים באמת

הצפרדע
25-03-12, 21:37
מיסב של פיניון רואה לכל היותר 7000 עד 8000 סל"ד, וגם זה במקרה קיצוני - אם ניקח סל"ד מאכסימלי של מנוע(נניח 6000) כפול באוברדרייב של 0.8(למשל), נקבל 7200 סל"ד.

מה יקרה למיסב של הפיניון הזה, אם נסובב אותו בערך ב 25000 סל"ד? ישרף? יחזיק מעמד? יחזיק אבל חייו יתקצרו משמעותית?

ובאותה נשימה - האם יש מיסבים מיוחדים שבנויים לעבוד בסל"דים כאלה?

תודה לעונים תשובות המבוססות על ידע ונסיון.

riko
25-03-12, 22:42
על פי מייטב הבנתי במייסבים , מייסב שבנויי ל- 7000 - 8000 סל"ד נחשב בשוק למייסב " לא מדוייק " !
על מנת להניע מייסב במהירות של 15000 - 24000 סל"ד , יש צורך במייסבים מדוייקים ( קראמיים) , החומרים מהם בנויים המייסבים הם שונים , התעלה המובילה שונה וכן המרקם ובכלל רמת הגימור של הג'ולות שונה .
לדעתי מייסבים שאמורים לעבוד בסל"ד ממש גבוהה , זקוקים לתוכנית חימום לפני המהירות הסופית , כלומר עבודה של 4 דקות ב- 6000 סל"ד
לאחר מכן עבודה של 4 דקות ב- 12000 סל"ד ולאחר מכן עבודה של 4 דקות ב- 18000 סל"ד . חימום מקדים בסל"דים נמוכים יאריך את חיי המייסב , הוא יתרחב בהדרגה עד שיגיע לאופטימיזציה בין החלקים הנעים .

לדעתי המייסב של הפיניון בנויי כך שמהירות הסיבוב היא לא הפקטור המשמעותי במבנה שלו , אלא הכוח הצידי העצום שמופעל על דפנות המייסב , אם אני לא טועה מדובר על מייסבים שנקראים , מייסבים חצי לחץ או לחץ מלא , כוחות הפיתול הם הפקטור העיקרי , זו גם הסיבה שהם מאריכים חיים ונחשבים חזקים .
לגבי אם ניתן להשיג מייסבים לסל"דים גבוהים , אני בטוח שכן , אבל רמת החוזק שלהם (אורך החיים ) יקטן בהתאם . הם בטח יצטרכו הגנה מאבק וכל מיני מרעין בישין , שהרי הם מדוייקים ואוהבים סביבה נקייה .

כל מה שכתבתי לעיל נלקח מעולם המכונות עם "הספינדלים " המהירים והמדוייקים בשוק שבהם אני מטפל באופן שוטף , בתחום הזה אני יודע שלמהירות המייסבים יש גבול וכשצריך משהוא יותר מהיר (50000- 70000 סל"ד) , עוברים למייסבי אוויר - שזה סיפור שונה .

מקווה שעזרתי

הצפרדע
26-03-12, 10:22
תודה רבה, עזרת.

מי מהמהנדסים הרבים כאן יכול לתרום כאן קצת מידע ולשפוך אור על הענין??

ישי.פ
26-03-12, 10:22
לאיזו מטרה אתה צריך מיסב כזה?
זה מאוד מהיר.

הצפרדע
26-03-12, 11:27
אני יודע שזה מאד מהיר.

מדובר בהנעה שנכנסת בצד הציריה של הדיפרנציאל ויוצאת מצד הפיניון, ולכן הוא מסתובב כל כך מהר.

היעוד עצמו לא חשוב כרגע, זה המצב העובדתי שאני צריך לתת לו מענה.

תודה.

BackDoorMan
27-03-12, 13:55
למה לא לבדוק במפרט הטכני של המיסב ?
אולי פה יש מידע בנושא
http://www.skf.com/files/151318.pdf

riko
27-03-12, 15:22
לאחר קריאה - הם שוב חוזרים על העיניין של מייסבים שאמורים לעמוד בכוח צידי חזק ובמומנטים של פיתול + משקל + לחץ בנקודה מסויימת .
המהירות שפותח השרשור מבקש , היא לא המהירות שהם מצהירים עליה , הם מדברים על 4500 - 7000 סל"ד לכל היותר .
ניסיתי לעשות חיפוש בגוגל על מייסבים למהירות גבוהה , וכל מה שמצאתי היה מייסבים קראמיים למנועי ספינדל

elitkh
27-03-12, 23:37
האם מודבר במיסב קאפ-קוני?
הם אכן לא מתאימים למהירויות גבוהות-אם תניע אותו מהר מדיי יווצרו ויברציות שעשויות פשוט לשבור את המיסב.
חוץ מזה-הפיניון יתרסק הרבה לפני כן אם הוא לא יוצר מדוייק מספיק לעמוד במהירויות הללו.
מיסבים כדוריים מיועדים למהירויות גבוהות יותר אבל גם שם-רק מיסבים קטנים יחסית מתאימים למהירויות שציינת.
שווה לבדוק באילו מסבים עושים שימוש בממסרות תעופתיות-שם המהירויות קרובות יותר למהירות שאתה מציין.

asafk
28-03-12, 00:08
ברוך,

הכלל הראשון בנושא מיסבים - לך לקטלוג שהוא גם ה HANDBOOK. (לומדים את זה בכיתה י', לא צריך תואר בהנדסה... )

שם יש לך את כל החישובים וכל הדרכים לבחור מיסב, על פי עומסים וטווח סל"ד.
מהנדסים רבים טועים ומתייחסים לסל"ד המקסימלי בתור הסל"ד אותו מחשבים, כאשר ברוב המקרים יש טבלה נפרדת או חישוב נפרד למיסבים שמסתובבים במהירויות משתנות, ולא פחות חשוב מבחינתך - בעומס משתנה. המיסב עובד תחת עומס מקסימלי ובסל"ד קבוע מעט מאוד זמן - קח את זה בחשבון כשאתה בוחר מיסב מהקטלוג.

אסף.

סופת המדבר
29-03-12, 21:16
כמובן שיש מיסבים למהירויות גבוהות כאלו (20,000 25.000 סל'ד) ליפני איזה חצי שנה קנינו מיסב מיוחד
למכונה \צנטרפוגה שמסתובבת במהירות של 17.000 סל'ד מיסב בקוטר של אולי צול וחצי עלה יותר מ500 דולר!!
כמו שכבר אמרו לפני למהירויות גבוהות כאלו כבר צריך מיסבים כדוריים לא גלילים \חביתיים

לאחרונה הגעתי לעסק שנקרא 'בית המיסב' בחולון הם נראים חבר'ה רציניים ומביני עיניין ויש להם לפי האתר שלהם 45.000 מיסבים בעסק
תרים טלפון אולי יוכלו לייעץ \ לעזור לך
לא קשור אליהם בשום אופן רק לקוח מרוצה..

lizard
29-03-12, 21:53
הייתי אומר מיסבי גיר אבל זה לא בRPM המתאים.

tooshey
29-03-12, 23:16
הייתי אומר מיסבי גיר אבל זה לא בRPM המתאים.

אז למה לענות ?

BackDoorMan
30-03-12, 00:29
כמובן שיש מיסבים למהירויות גבוהות כאלו (20,000 25.000 סל'ד) ליפני איזה חצי שנה קנינו מיסב מיוחד
למכונה \צנטרפוגה שמסתובבת במהירות של 17.000 סל'ד מיסב בקוטר של אולי צול וחצי עלה יותר מ500 דולר!!
כמו שכבר אמרו לפני למהירויות גבוהות כאלו כבר צריך מיסבים כדוריים לא גלילים \חביתיים

לאחרונה הגעתי לעסק שנקרא 'בית המיסב' בחולון הם נראים חבר'ה רציניים ומביני עיניין ויש להם לפי האתר שלהם 45.000 מיסבים בעסק
תרים טלפון אולי יוכלו לייעץ \ לעזור לך
לא קשור אליהם בשום אופן רק לקוח מרוצה..

נשמע איראני משהו.

עידו לוריה
30-03-12, 12:57
ברוך תן לי מק"ט אני יבדוק בספר של המסבים שיש לי .

עידו

elitkh
01-04-12, 00:18
רק לידע הכללי-התולעת STUXNET שדפקה את הצנטרפוגות האירניות למעשה גרמה להרס המיסבים של הצנטרפוגות (כל לפחות הבנתי).
אם אין לך עומסים ציריים גדולים-הייתי בודק אפשרות של מיסבי החלקה על לחץ שמן-כמו במנועי סילון אבל זה דורש תכנון מיוחד.

gali
14-04-12, 23:00
אתה צריך מיסב Hi Speed לא משנה של איזו חברה, אך עדיף של אחת משלושת הגדולות והידועות.
עם זאת מר צפרדע אני מבין שאתה גם מעוניין להניע מערכת גג"שים של קורונה ופיניון; כפי הנראה אם אלו ינועו במהירויות האלו כפי הנראה הם לא יחזיקו מעמד יותר מכמה שעות וגרימת נזק סביבתי.
אתה מוכרח להבין שמערכות גג"שים לא מתוכננות לעמוד בכל תנאי שאתה תכתיב להן אלא בד"כ בתנאי היצרן, יצרנים לא מתכננים מערכות גג"שים לכאלו מהירויות עבודה מהרבה סיבות שלא נתחיל לפרט כאן ועכשיו; כיוון שאני מניח שאתה לא מפתח מערכת חדשה עם גג"שים מחוסמים, מושחזים ומדוייקים גיאומטרית על המיקרון, אלא משתמש בתיבה/מוצר מדף של DANA וכדומה תתכונן לזמן חיים קצר עד קצרצר.

אם בכל אופן תרצה להתאים מיסב (רק בשביל הקטעים) אפשר להתעקש ולנסות אבל תתכונן לפתוח איזו קרן השתלמות של כמה שנים + להתאזר בסבלנות, אין כאן זמן אספקה של מוצר מדף אלא כמה חודשים - long lead item product.

רצית דיעה של מהנדס - קיבלת...

מועדים לשמחה

-->