PDA

צפייה בגרסה מלאה : כתבה חדשה - תושבות לבולמים אחוריים לסופה

מערכת ג'יפולוג
10-06-03, 20:03
התקנת בולמים אחוריים בזווית למרכז הרכב, כתבה של אדי קנדל, להנאתכם:

http://www.jeepolog.com/j6tech_storm_rear_shockmount.htm

דרור ברלי
10-06-03, 22:20
אדי שלום!

רעיון פשוט, יפה ומעניין. אבל מכיוון שאני מתעסק במתלים כבר זמן רב, כחלק מפיתוח קיט מתלים ישראלי לסופה, יש לי כמה קושיות:

א. שילדת הסופה ידועה בקשיחותה ובכושר פיתול קטן יחסית. האם אותו פרופיל מסיבי שחיברת כגשר ותושבת עליונה עבור הבולמים, ולמעשה מהווה CROSS-MEMBER נוסף, לא מקשיח את השילדה עוד יותר וגורע מיכולתה להתפתל?

ב. לא כתבת מה עשית עם כבלי בלם היד! מנסיון, מהלך מתלה אחורי גדול מאוד בסופה עשוי להביא למתיחת כבלי בלם היד ול"תפיסת" הבלמים האחוריים.

ג. בתמונות נראה בבירור כי עדיין יש לך מהלך מרשים דווקא מלפנים, והאחורי לא ממש מראה סימני סגירה/פתיחה. גם אצלי זה ככה, ולדעתי האישית, בגלל שהשילדה מאוד רחבה בחלקה האחורי, וכתוצאה מכך הגלגלים קרובים יחסית לקפיצים, קשה מאוד להוציא מהלך מתלה אחורי מרשים אפקטיבי בסופה ללא שינוי מיקום תושבות הקפיצים ושימוש במאיות ארוכות בהרבה, או לחילופין - ריבולברים למיניהם, שכרגע נמצאים מחוץ למשחק.

ד. תנסה לעלות על אותה אבן המשמשת עבורך כ"רמפה", עם גלגל קדמי דווקא.
זה "יאלץ" את המתלה האחורי להיפתח במלוא מהלכו.

לדעתי - לא הרווחת הרבה יותר מהלך, אם בכלל, בהשוואה לתושבת הבולם המקורית?
אבל את זה הייתי שמח לבדוק ולהשוות עם הסופה שלי (אני משתמש בנקודה המקורית), ואולי גם להיווכח שאני טועה.

נמרוד? - מה עם מבחן המתלים לסופות???...... מה יהיה איתכם?

אדי
11-06-03, 14:39
דרור ,

א. גם אני חשבתי על זה , אני חושב שהשלדה של הסופה מספיק קשיחה ואני מוכן לוותר על מעט הפיתול שהיה במקור , אם בכלל היה . בכל מקרה , אולי זה גם טוב לבטל קצת פיתול עצמי של השלדה , אבל זה נושא לדיון אחר .

ב. הזזתי את התושבת שממנה יוצאים הכבלים לכיוון הסרן האחורי , בהזדמנות אני אקנה כבל בלם יד של צד הנוסע וארכיב אותו במקום זה של צד הנהג .

ג+ד. נמרוד בחר דווקא תמונות של מהלך המתלה הקדמי ... אז הנה תמונה של המהלך האחורי :

http://www.4x4.co.il/gallery/gallery_pictures/11710_gallery_640.jpg

את התושבות בניתי מכמה סיבות ,
מבירור עם אחרים שהתקינו את הקפיצים של RE בסופה עם הזמן המהלך גדל ויש שימוש לבולם ארוך יותר , ההשפעה על היציבות בתצורת ה-V ההפוך מורגשת ... וכשהזמנתי את הבולמים היו חסרים במלאי בולמים קצרים יותר ... ואם הייתי מחכה אז לא היה מי שיביא לי אותם מחו"ל :) .

פשוט בדוק את מהלך המתלה שלך בלי בולמים והשווה לבולמים , אם תמצא חריגה יכול להיות ששינוי מיקום התושבת בתוספת בולמי זעזועים מתאימים יספיקו לך (או החלפת בולם הזעזועים לארוך יותר שעדיין יתאים למידת הסגירה-תלוי מה המידת הבולם המורכבת אצלך) ... אבל לא נראה לי שכדאי לך להתעסק עם זה כל עוד יש לך מערכת מתלים שעובדת לשביעות רצונך .

אדי

דרור ברלי
11-06-03, 18:33
יפה. נראה טוב.
כפי שכתבת בעצמך, אם המתלים עובדים לשביעות רצוני והמהלך טוב, אין סיבה להתעסק בבניית התושבות הללו.
כרגע אני בשלבים של TUNING די סופי לקפיצים האחוריים. כבר הגענו לקפיץ רך ונעים עם מהלך גדול מאוד, אבל הוא התרכך עוד יותר ואיבד גובה. האקזמפלר הבא כבר שומר על גובהו בצורה מרשימה אבל עובד פחות טוב. כנראה שנחזור לתצורה הקודמת בדירוג מעט שונה, טיפונת קשיח יותר.
עדיין הייתי שמח לעשות השוואה אחד על אחד. בדיוק בשביל זה הועלה כאן בזמנו רעיון מעניין של מבחן מתלים לסופות: רוביקון, פרוקומפ, מתלם, ועוד ועוד. אבל המארגנים קיבלו רגליים קרות משום מה?... :twisted:
בסוף נצטרך אנחנו בעלי הסופות, לטרוח ולהיפגש ולבצע את המבחן בעצמנו?... ג'יפולוגים? איפה אתם?

שחר-סופה
31-08-03, 17:22
אדי אהלן !

בכתבה לא ציינת לאיזה קפיצים החלפת או יש לך וכמו כן סוג הבולמים המותקנים .לי זה נראה כמו פרוקומפ 4" ובולמי רנצ'ו.
1)המשולשים (נדנדות) נראים קצרים,קטנים, לא היה שווה להחליף אותם ליותר ארוכים?

2)תוכל להגיד לי מה מספר הבולם (אורך) אצלי מותקן רנצ'ו 9000 RS מ"ס 9116 מלפנים ו 9118 מאחור.
בכל מקרה ,עבודה יפה ואחלה מהלך. נתראה בשטח ..............

אדי
31-08-03, 20:20
שלום שחר ,

הקפיצים הם רוביקון אקספרס 4.5" אקסטרים דיוטי והבולמים Doetsch Tech סדרה 8000 .
השאקלים אכן קצרים יחסית (0.5-1 ס"מ יותר ארוכים מהמקוריים ... זה מה שהגיע עם הקיט , ונראה לי שהם גם מתאימים) .

אני לא זוכר את המק"ט של הבולמים , אבל המידות הן : סגירה-15.5" , פתיחה-29.5" ... אם אני לא טועה .

אדי

שחר-סופה
31-08-03, 22:31
אדי,קבלתי את תשובתך , תודה ושוב עבודה יפה .אני מקווה שתהנה מהשינוי ושהסופה באמת תביא לידי ביטוי שינוי זה בשטח באתגרים המצפים לה.בהצלחה

נדבר...... שחר.

-->