PDA

צפייה בגרסה מלאה : המלצה על סוגי קפיצים וחברות.

Tom Bril
11-04-12, 17:06
שלום

אשמח לעצה מבעל ניסיון לגבי רכישת קפיצים לפג'רו קינג.

הדררישות העיקריות הם נוחות נסיעה בשטח ובכיפלי קרקע קטנים,שבילים מרובי אבנים.

מעוניין בהגבהה המינימאלית ביותר אם בכלל.

אשמח להמלצה על קפיץ אשר ידוע ביכולת הפוגרסיבית שלו אם יש כזה.

תודה

raanan
11-04-12, 17:37
אם אתה לא מתכנן הגבהה, תשאיר את המקוריים אך תשקיע בבולמים איכותיים.

רענן

Tom Bril
11-04-12, 23:04
רענן, הבולמים אצלי כרגע חדשים, אני מעוניין להחליף רק את הקפיצים מכיוון שהם מעט עייפים, כאשר יש שקיעה מסויימת.

בהודעה היו דרישות די מסויימות...

raanan
11-04-12, 23:36
רענן, הבולמים אצלי כרגע חדשים, אני מעוניין להחליף רק את הקפיצים מכיוון שהם מעט עייפים, כאשר יש שקיעה מסויימת.

בהודעה היו דרישות די מסויימות...

אכן הדרישות :

הדררישות העיקריות הם נוחות נסיעה בשטח ובכיפלי קרקע קטנים,שבילים מרובי אבנים.
ואת זה מקבלים מבולמים ולא מקפיצים .

בהצלחה
רענן

Tom Bril
12-04-12, 00:02
טעות בידך, לא נכון לחלק את יכולות הגיהוץ של מתלה ל2,(בולמים וקפיצים) לקפיצים יש תפקיד משמעותי מאוד ביכולות גיהוץ שבילים .
בין 2 סטים שונים של קפיצים עם אותם בולמים תוכל לקבל סטאפ שונה לגמרי והתנהגות שונה...

רענן תודה רבה, אך המלצתך אינה רלוונטית ואינה נכונה.

אשמח לקבל המלצות על סוגי קפיצים או מאנשים שניסו מספר שונה של סטים.

tzagi
12-04-12, 05:22
רענן לא כזה טועה
יש מערכת יחסים מאד ספציפית בין הקפיץ לבולם, סתם לדוגמה אנחנו רוצים לשדך בולם קשיח לקפיץ רך וההפך.
אז בלי לדעת מה האופי של הבולמים.....כול עצה תהיה יריה בחשכה.

Tom Bril
12-04-12, 10:34
הבולמים הם בילשטיין B6, שהם בולמים המכוונים על הצד הקשיח יותר לאומת "טאפ דוג", האופציות הם קפיצי קינג,TJM ו טאפ - דוג.

הכיוון שלי הוא קפיץ מסדרות מדיום מבחינת קבוע קפיץ.
וההגבה לא צריכה להיות גדולה אם בכלל.

המטרה הסופית היא להעלות את יכולת ספיגת המכשולים במהירות 50- 100, ובנוסף לגרום למתלה להצליח לגהץ טוב יותר שבילים מחורצי אבנים ו"שבילי קורדורוי ".

השאלה היא כזאת, האם על ידי אחת מהאופציות ניתן להגיע לתוצאה כזאת?

שלושת סוגי הקפיצים הם פוגרסיביים השאלה איזה קפיץ מצטיין במיוחד ביכולת פוגרסיבית שתתאים לדרישות שלי.

baga
13-04-12, 10:19
פשוט תאיץ :)
זו הפירמה האידאלית לסגה.

Tom Bril
13-04-12, 14:20
או, על זה לא חשבתי, תודה רבה, איזה פורום נהדר.

קבלתי המלצה על קפיצי פדרס, יש למשהו מידע עליהם? כמו למשל מהיכן ניתן לרכוש כאלה חוץ מאספיר

רון נחמן
13-04-12, 21:15
הבולמים הם בילשטיין B6, שהם בולמים המכוונים על הצד הקשיח יותר לאומת "טאפ דוג", האופציות הם קפיצי קינג,TJM ו טאפ - דוג.

הכיוון שלי הוא קפיץ מסדרות מדיום מבחינת קבוע קפיץ.
וההגבה לא צריכה להיות גדולה אם בכלל.

המטרה הסופית היא להעלות את יכולת ספיגת המכשולים במהירות 50- 100, ובנוסף לגרום למתלה להצליח לגהץ טוב יותר שבילים מחורצי אבנים ו"שבילי קורדורוי ".

השאלה היא כזאת, האם על ידי אחת מהאופציות ניתן להגיע לתוצאה כזאת?

שלושת סוגי הקפיצים הם פוגרסיביים השאלה איזה קפיץ מצטיין במיוחד ביכולת פוגרסיבית שתתאים לדרישות שלי.

הבעיה היא שבילשטיין לא מייצרים בולמים לנסיעה בשטח, אלא לנסיעה ספורטיבית בכביש. תציץ באתר שלהם.
גילוי נאות: אני עובד ב"גתוס", שמן הסתם לא משווקת מוצרים שמיובאים ע"י אספיר.

קינג אכן מוצלחים ויותר קשיחים מ"אולד-מן" לדוגמא, אבל אני מסכים עם קודמיי שציינו שיותר חשוב אופי הבולם והשידוך שלו לקפיץ הנכון.
קפיץ פרוגרסיבי הוא אמנם חלק מהפתרון, אבל בהחלט לא ייתן לך מענה מלא.

למה ההתעקשות להישאר עם הבולמים הנוכחיים?
ובאותו נושא - מה התקציב שאתה מקצה לעניין?

ד ו ר ו ן
13-04-12, 21:22
הבעיה היא שבילשטיין לא מייצרים בולמים לנסיעה בשטח, אלא לנסיעה ספורטיבית בכביש. תציץ באתר שלהם.

אתה רציני ?

Tom Bril
13-04-12, 22:12
הבלשטיין שאצלי כרגע הם חדשים, לכן עניין ההחלפה לא על הפרק, בלשטיין אכן מייצרים בולמים המיועדים לנסיעת שטח, מרמות נמוכות ביותר כמו אצלי (B6) ועד בולמים בסכומיי עתק של 10000 דולר ויותר לטס של 4.

הפיתרון שאותו אני מחפש הוא בהחלפת הקפיצים או בהתאמת קפיץ נכון לאותם בלומים, התקציב הוא בסדרי הגודל של כל אותם חברות שאותם ציינתי בהודעה הנ"ל.

העניין הוא בהתמקדות בשאלה שלי ולא בהצגת החשיבות של בולם אל מול קפיץ, זה לא מעניין כרגע.

כתבת שקינג טובים מאולד מן?, במה בגלל שהם קשיחים יותר?, אבל זה בדיוק לא מה שאני מחפש, עודף קשיחות לכן לא ברורה לי ההמלצה

רון נחמן
13-04-12, 23:16
הבלשטיין שאצלי כרגע הם חדשים, לכן עניין ההחלפה לא על הפרק, בלשטיין אכן מייצרים בולמים המיועדים לנסיעת שטח, מרמות נמוכות ביותר כמו אצלי (B6) ועד בולמים בסכומיי עתק של 10000 דולר ויותר לטס של 4.

הפיתרון שאותו אני מחפש הוא בהחלפת הקפיצים או בהתאמת קפיץ נכון לאותם בלומים, התקציב הוא בסדרי הגודל של כל אותם חברות שאותם ציינתי בהודעה הנ"ל.

העניין הוא בהתמקדות בשאלה שלי ולא בהצגת החשיבות של בולם אל מול קפיץ, זה לא מעניין כרגע.

כתבת שקינג טובים מאולד מן?, במה בגלל שהם קשיחים יותר?, אבל זה בדיוק לא מה שאני מחפש, עודף קשיחות לכן לא ברורה לי ההמלצה

לא כתבתי שהם טובים יותר. כתבתי שהם טובים, ושהם קשים יותר מאולד מן. לא יודע איך ההכלאה בין אולד מן לבילשטיין תצא, אולי שווה לנסות...

אני מעדיף להימנע מהדיון לגבי בילשטיין, כי אני לא אובייקטיבי בעניין (יש סיבה שבחרתי לעבוד בחברה מתחרה, ודיי לחכימא ברמיזה...)

ד ו ר ו ן
14-04-12, 03:09
לא כתבתי שהם טובים יותר. כתבתי שהם טובים, ושהם קשים יותר מאולד מן. לא יודע איך ההכלאה בין אולד מן לבילשטיין תצא, אולי שווה לנסות...

אני מעדיף להימנע מהדיון לגבי בילשטיין, כי אני לא אובייקטיבי בעניין (יש סיבה שבחרתי לעבוד בחברה מתחרה, ודיי לחכימא ברמיזה...)

אתה לא ממש מוסיף כבוד למקום שאתה עובד בו עם האמירות האלו.

מנסיון ברכב אחר, גם עם סט מלא של אולדמן וגם עם שילוב של אולדמן ובילשטיין, הקומבינציה עובדת מצוין.

Tom Bril
14-04-12, 11:37
דורון, כשאתה מדבר על שילוב של אולדמן עם הבילשטיין , האם מדובר בקפיצי אולד מן?

תוכל לתת קצת מידע לגבי סוג הקפיץ, מאיזה סדרה ועל איזה רכב?

ד ו ר ו ן
14-04-12, 12:27
ממש לא הרכב הנדון, אבל העקרון דומה.
קפיצי עלים של אולדמן, ובולמי 7100 של בילשטיין, שאף אחד לא טוען שהם מהרכים שיש או שהם רחמנא לצלן מיועדים לשימוש ספורטיבי בכביש..
שני מוצרים ותיקים ומוכרים בשוק שמיועדים לשטח.
הבילשטיין הרבה יותר ״קשיחים״ בשיכוך שלהם מהאולדמן, אבל השילוב של קפיץ רך יחסית,עם בולם ״קשה״ עובד נהדר בשטח.
כשהרכב ריק, הקשיחות מורגשת, אבל כשהוא מועמס לטיול או עם נוסעים, זה שילוב מעולה.

נסעתי כמה שנים עם סט מלא של אולדמן, היה טוב מאד, והיום עם קומבינציה של אולדמן ובילשטיין, ומבחינתי זה שידוך מעולה יותר מבולמי האולדמן המותאמים לקפיצים.

בסוף, מה שקובע זה התחת שלך, מה נוח לך.

YoavR
14-04-12, 16:37
האם מדובר בקפיצי אולד מן?

תוכל לתת קצת מידע לגבי סוג הקפיץ, מאיזה סדרה ועל איזה רכב?

אני לא מתכוון להתערב בשרשור ברמה של מה טוב ומה לא מכוון שאני לא אוביקטיבי.
מנסיון, התחושה בישבן היא מאוד סובייקטיבית לכן תמוהה בעיני הפניה שלך לפורום בנוסח המקורי שלה.
לדעתי, תתחיל בלהשיג מידע אמין ואוביקטיבי על הקפיצים שנחשבים בעינך כאופציה כדי שיהיה לך נק' התחלה להשוות.

מכוון שביקשת, הנה הנתונים, Old Man Emu, כן?:
פג'רו קינג ארוך דיזל
קפיץ קדמי:
מק"ט 2915, קוטר תייל: 18ממ, אורך חופשי: 345ממ, מס' כריכות: 8.1, קבוע: 114ניוטון/ממ
מק"ט 2924, קוטר תייל: 19ממ, אורך חופשי: 340ממ, מס' כריכות: 8.1, קבוע: 138ניוטון/ממ
קפיץ אחורי:
מק"ט 2917, קוטר תייל: 21ממ, אורך חופשי: 345/335ממ, מס' כריכות: 7.3, קבוע: 112/158ניוטון/ממ (מה שנקרא פרוגרסיבי)
מק"ט 2918, קוטר תייל: 22ממ, אורך חופשי: 328/328ממ, מס' כריכות: 7.3, קבוע: 151/175ניוטון/ממ (כנ"ל)

דרור,
אני מאוד מעריך את הדעה שלך. כאן בשרשור הזה ובכלל בפורום אבל אמירות כמו "הבילשטיין הרבה יותר ״קשיחים״ בשיכוך שלהם מהאולדמן" גורפות מידי, לגמרי לא מדויקות ומטעות. (לטעמי). אולד מן יצאו בליין בולמים חדש (יחסית) שנקרא ספורט. יש לבולמים האלה הרבה שידרוגים על פני הניטרוצ'רג'רים הרגילים בין היתר מערכת שיסתום שונה ובהכללה הם יותר "קשיחים" ממה שאתה מכיר.
מציע לך לנסות בהזדמנות.

יואב

רון נחמן
14-04-12, 17:20
אתה לא ממש מוסיף כבוד למקום שאתה עובד בו עם האמירות האלו.

מנסיון ברכב אחר, גם עם סט מלא של אולדמן וגם עם שילוב של אולדמן ובילשטיין, הקומבינציה עובדת מצוין.

קיבלתי את ההערה, ושלחתי לך ה"פ בנושא.

chase, למען הסר ספק - אני לא סוכן של אף סדנה, אין לי אינטרס מכירה ואני לא טוען שיש לי את המקצועיות הדרושה להתאים לך את הקפיצים/בולמים המתאימים.

את מה שכתבתי, כתבתי מניסיוני הדל - וכאדם פרטי. ואת הגילוי הנאות כתבתי כדי שתבין שלניסיוני יש נטייה מסוימת (מן הסתם יצא לי לפרק בולמי בילשטיין מרכבים יותר מאשר להרכיב אותם.. הלקוחות המרוצים שלהם לא מגיעים אלינו, ולהפך..)

ולאחר בדיקה, נוכחתי לדעת שאכן טעיתי כשכתבתי שבילשטיין לא מייצרים בולמים לשטח. אכן יש להם כמה דגמים שמשווקים כ"offroad".

Tom Bril
14-04-12, 18:20
תודה על המידע לכולם ושוב ..., תודה, אפרסם תוצאות בהמשך

BackDoorMan
14-04-12, 19:21
יש חברה אוסטרלית בשם K-MAC (http://www.k-mac.com/pages/springs/springs.htm)שמייצרת קפיצים בטכנולוגיה טובה יותר (חימום חשמלי) מפדרס והאחרים,
ושכלול של הקויל אובר הרגיל.

http://www.youtube.com/watch?v=P4vTxhzyjOY

asafk
14-04-12, 19:33
אמנם באיחור - אבל זו דעתי...
קודם כל - יצרני הקפיצים, רובם, לא מייצרים את הקפיצים אלא מייצרים אותם אצל קבלני משנה, וכאן עקב אכילס שלהם - למשל בעיית איכות שהיתה (ואני לא יודע אם עדיין קיימת) באולדמן - כתוצאה מהעברת הייצור ליצרן במדינת עולם שלישית (בלי להיכנס לפרטים) - וכתוצאה מזה לקוחות רבים מאוכזבים שטופלו על ידי היבואן. המשמעות היא שלא מספיק לדעת מי היצרן אלא גם שעבור הרכב הספציפי הזה, הקפיצים טובים.
זה נכון לגבי כל היצרנים, פרט לבודדים שמייצרים קפיצים בעצמם - למשל אייבך או מאד.
כל השאר - אולדמן, פדרס, טאף-דוג, לוולס - כולם אותו דבר מבחינת האיכות, ומה שצריך לבדוק אלו נתוני הקפיץ.
הגבהת את הרכב במעט כדי לקבל מהלך סגירה גדול יותר ועל ידי כך שיכטך טוב יותר? יופי. עכשיו אתה צריך קבוע קפיץ גבוה יותר רק במעט, כי המקורי של הרכב הוא טוב במקרה של הקינג, אבל כשמגביהים מרכז הכובד עולה ולכן קבוע קפית גדול במעט עוזר לשמור על הרכב יציב. קבוע קפיץ גדול בהרבה זה למי שנוסע ממש מהר, וצריך לשכך סגירות מתלה במהירות גבוהה, או לחילופין מי שנוסע תמיד עמוס והרכב כבד ממה שהיצרן תכנן בתור הממוצע שאליו מכוון הקפיץ.
השילוב של הקפיץ-בולם, אכן קריטי - אבל בחרת בבולמים "ספורטיביים" - ה B60 הם בולמי מונוטיוב בקוטר גדול (יחסית), וככאלה יחזיקו מעמד גם בנסיעה רצופה במהירות גבוהה בשטח. (אגב - למי שתהה - בילשטיין גרמניה עושים בולמים למכוניות כביש, ובילשטיין ארה"ב עושים בולמי שטח). זה עדיין לא אומר דבר לגבי הכיול שלהם - ודווקא בגלל שזה בילשטיין תוכל לפרק את הבולמים מהרכב ותמורת כמה מאות שקלים לכייל אותם מחדש במפעל בהתאם למה שתרגיש אחרי שתנסה את קומבינציית הקפיצים-בולמים שתבחר.

אסף.

Tom Bril
15-04-12, 00:31
תודה רבה אסף, כנראה שהכיוון בנתיים הוא אייבך, נראה מה יוליד השבוע, שוב תודה

ד ו ר ו ן
15-04-12, 17:54
דרור,
אני מאוד מעריך את הדעה שלך. כאן בשרשור הזה ובכלל בפורום אבל אמירות כמו "הבילשטיין הרבה יותר ״קשיחים״ בשיכוך שלהם מהאולדמן" גורפות מידי, לגמרי לא מדויקות ומטעות. (לטעמי). אולד מן יצאו בליין בולמים חדש (יחסית) שנקרא ספורט. יש לבולמים האלה הרבה שידרוגים על פני הניטרוצ'רג'רים הרגילים בין היתר מערכת שיסתום שונה ובהכללה הם יותר "קשיחים" ממה שאתה מכיר.
מציע לך לנסות בהזדמנות.

יואב
אני מניח שהתכוונת אלי.
כתבתי "יותר קשיחים" כי אולדמן לא מספקים את הנתונים לגבי הכיול, להבדיל מבילשטיין, שם אני יכול להגיד בדיוק מה הכיול הבסיסי מהמפעל (360/80 לכיול שיכוך/החזר במקרה שלי), ושהיום זה קצת יותר קשיח כי ביקשתי מאספיר לכייל מעט קשיח יותר.

אז ההשוואה היא דרך התחת, וכן, גם הבילשטיין הפשוטים יותר קשיחים מהאולדמן בדיגום הקשיח יותר באותם שבילים ומול אותם באמפים מוכרים וקבועים שאני נוסע בהם.

הנסיון שלי היה עם הבולמים הקשיחים יותר של אולדמן, אלו שמיועדים לשידוך לקפיצי HD/MD של רכב כבד/עמוס, אז אני מכיר דוקא את הצד שאתה ממליץ עליו, לאורך כמה שנים, והרבה ק"מ שטח וכביש.

לרגע לא אמרתי שהם פחות טובים מבילשטיין, הם נוחים מאד, והיקף המכירות שלהם מעיד שעוד אנשים חושבים כך.
בנסיעה מהירה/לאורך זמן, הם משככים פחות טוב בצורה מאד מוחשית באותן הדרכים מאשר הבילשטיין שכוילו יותר קשיח מהם, ולחילופין, פחות נוחים ביחס לאולדמן במצב ריק של הרכב ללא משקל.

נקודתית, כמו שגם אסף כתב, בילשטיין מאפשרים כיול אישי אם אתה מוכן לשלם עוד קצת על הכיול, ואת זה אתה לא יכול לעשות עם אולדמן.

לטעמי יש ערך מוסף גדול באפשרות לקחת קפיץ סליל איכותי של יצרן גדול כמו אולדמן, ולחבר אליו בולם איכותי שאפשר לכייל אותו לתחת האישי שלך, עם אחריות יצרן כאן בארץ.
ומי שיכול לתת לך את האפשרות הזו (בולמים) במחיר שעדיין נורמלי זה או פוקס או בילשטיין ותקנו אותי אם פספסתי עוד מישהו שיש בשוק הישראלי היום.

אין לך כוח למשחקים?
תקנה סט תפור מהיצרן.

Tom Bril
18-04-12, 09:02
ההחלטה הסופית שהתקבלה בהתיעצות עם מספר מומחים בתחום היא ללכת על קפיצים קדמיים של טאפ דוג המיועדים להגבהה של 2 אינץ, הקפיצים הקדמיים במקור מיועדים לפג'רו קינג בנזין עם מנוע קל יותר וכאשר יורכב על הרכב המיועד (קינג דיזל שבו מנוע כבד יותר) תתקבל הגבהה של קצת פחות מ2 אינץ, 30 מ"מ

הקפיצים האחוריים היו מחברת קינג ספרינג אשר מותאמים מראש להגבהה של 30 מ"מ

שני הסטים( קדמי ואחורי) הם קפיצים מסדרות רכות( מדיום)

זה הפתרון אותו מציעה שוק מוצרי המדף לדרישותי ,לפני יצור קפיצים לפי ספציפיקציה מותאמת.

בהמשך יבוא עדכון לגבי התוצאה המתקבלת.

raanan
18-04-12, 09:34
ההחלטה הסופית שהתקבלה בהתיעצות עם מספר מומחים בתחום ...

בהמשך יבוא עדכון לגבי התוצאה המתקבלת.

האמת היו לבטים האם לענות שוב (בעיקר שאתה שואל ואח"כ עונה בתשובות ...)

אז כך,
לדרישות שלך (החזר ומהירות שיכוך) הפתרון הוא בהתאמה/כיול בולמים.
הגמישות בהתאמת/כיול קפיצים היא כמעט לא משמעותית ביחס לבולמים.
למרות שקיבלת עצות ממומחים, מתקשה להאמין שהדרישות שלך יתגשמו בשיטה זאת (להתאים קפיץ לבולם קיים עם דרשות התנהגות מחמירות)

השיטה המוכחת היא, התאמת קפיצים למשקל ואופי ההתנהגות, אח"כ התאמת הבולמים.
ואם ישנם דרישות ממש עקרוניות וספציפיות, בוחרים בולמים בעלי יכולת כיוונון (FOX לדוגמה) וגם
אז קשה למצוא סטאפ מושלם לכול סגנון נהיגה ושטח.
כאן בא הנסיון והמומחיות בכיול של "ניסוי ותעייה", רק שלמומחים ובעלי הנסיון תהליך כיול הבולמים קצר יותר.

בכול מקרה, בהצלחה !
רענן

levitsik
18-04-12, 15:06
שלום
לאחר קריאת השרשור, הנפלא הזה אני חייב לציין
אני עדיין בדילמה גם אני עומד ליפניי בחירת קפיצים לרכב לאחר הרכבת בולמיי מונורו אדוונצר עם הגבהה 2 אינצ'
לאחר קריאת השרשור אני עדיין לא יודע באילו קפיצים לבחור
אני יודע שאני קצת טופס טרמף על השרשור הקיים אבל אם מישהו יוכל לעזור אני ישמח
תודה מראש !

Tom Bril
18-04-12, 15:14
רענן תודה על הרצון הטוב אך הבעיה העיקרית בתשובות שלך היא שהם אולי תורמות לרבים בפורום אך לי הם ברורות כשמש ולכן הייתי ממליץ לך לקרוא שוב את הדרישה הראשונה והיא להתבסס ולהשיג את הפיתרון כמה שניתן דרך קפיצים או למעשה שילוב קפיץ נכון עם אותם בולמי, פיתרון נוסף אותו אני יכול להעלות על הדעת הוא העברה כספית לחשבון הבנק שלי כדי שאוכל להתחיל את תהליך הכיול מחדש דרך הבולמים

יונתןמצפה
18-04-12, 15:27
למשל בעיית איכות שהיתה (ואני לא יודע אם עדיין קיימת) באולדמן - כתוצאה מהעברת הייצור ליצרן במדינת עולם שלישית (בלי להיכנס לפרטים) - וכתוצאה מזה לקוחות רבים מאוכזבים שטופלו על ידי היבואן.

אסף, האמירה המצוטטת שלך ראויה לדעתי להתייחסות יותר מעמיקה.
ראשית, למה לא להיכנס לפרטים? הרי המותג הזה נחשב בעיני רבים למוצר דגל בתחום הקפיצים והבולמים. אם יש פרטים מגובים שעשויים להעמיד את זה בסימן שאלה ראוי שאנשים יידעו מזה! בזמנו בחיפוש שעשיתי מצאתי מאמר רשמי של היצרן שדיבר על מעבר לייצור במלזיה...
שנית, האם ידוע על מקרים רבים של כשלים במוצרים של אולדמן בשנים האחרונות? כי כשאני ניסיתי לברר את זה אצל נציגי היבואן קיבלתי תשובה שאלפי מוצרים שלהם נמכרים ומעט מאד חוזרים על כשלים. וגם כשיש כשל, ב- 99% מהמקרים מדובר בהתקנה לקויה.
אני באופן אישי לא "זכיתי" להיות מטפל ע"י היבואן. נהפוכהו... והכשל(ים) שריר וקיים!

Tom Bril
18-04-12, 19:11
אסף , אין אפשרות לפתוח בולם בלשטיין b6, פתיחה וכיול בארץ לא אפשרית וניתן לעשות אותה רק בדגמים היקרים יותר.

בנוסף תודה על התשובה

ד ו ר ו ן
18-04-12, 19:21
יונתן,
חשוב גם לציין שזה מתייחס לקפיצים עלים, ולא לקפיצי הסליל.
בפורומים בחו״ל יש התייחסות לעניין כאל ״חבלי לידה״ של העברת הייצור למפעל חדש, כולל התייחסות של משווקים לפתרונות נקודתיים.

אני לא מצאתי איזכורים לבעיות בסדרות החדשות יותר.

asafk
18-04-12, 20:22
יונתן, אני לא מרחיב כי זה לא רלוונטי. מספר מסויים של רכבים שבהם היו בעיות כאלו ואחרות על פני תקופת זמן קצרה מאוד. הכוונה לא היתה לומר שאולדמן אינו מוצר טוב - אלא שאפילו הגדולים והטובים ביותר עשויים לחוות תופעות כאלו.
למיטב הבנתי יש היום מעט מאוד מותגים בשוק ה 4X4 שגם מייצרים קפיצים בעצמם ולא על ידי קבלני משנה. אייבך, קינג ספרינגס, דובינסון - ואולי עוד מישהו שאני לא מכיר.. כל השאר - מייצרים "בחוץ" ולמרות שזו לא טכנולוגיה מורכבת במיוחד, זה ידע, תהליכים וחומרים. וגם אם היצרן שמייצר עבור אולדמן מייצר רק עבור אולדמן ועל פי הנדסה של אולדמן (שההנדסה של ARB הבעל בית של אולדמן היא ברמה הכי גבוהה שיש בשוק הזה) - עדיין במעבר ממפעל למפעל עשויות להיות בעיות.
למזלנו, לארץ לא מגיע "זבל" אמיתי שיש בהרבה מקומות בעולם, כי התרגלנו, בשוק ה 4X4, למוצרים איכותיים יחסית.

מה שניסיתי לומר בכל זה - רוב הקפיצים שמשווקים בארץ הם טובים - באותה רמה פחות או יותר מבחינת איכות, עם "גליצ'ים" מדי פעם של חלק מהמותגים. ההבדל הוא בנתוני הקפיץ - ולפיהם צריך לבחור, לא לפי הצבע.
במקרה של קיטים מוכנים ומתוכננים מראש (כמו למשל במקרה של אולדמן) מדובר בהרבה עבודה שהושקעה כדי שהשילוב של קפיץ-בולם יהיה סביב נקודת אופטימום שהוגדרה לאיזשהו לקוח ממוצע, ואז יש משמעות לערכה מוכנה ומושלמת.

אסף.

Moish Avrahami
18-04-12, 23:04
שלום CHASE.
בגדול, "כולנו יודעים," שהדרך הנכונה להתאמת קפיץ/בולם, היא קודם התאמת הקפיץ למשקל הרכב (משקל מוקפץ/בלתי מוקפץ), מנוע דיזל/בנזין (דיזל בד"כ שוקל יותר),
מטען/נוסעים, תנאי דרך יעודיים, דרישות ואופי הנהג/נהגת וסגנון נהיגה ואת הבולם מתאימים לאופי הקפיץ. היות ובמקרה שלך הבולמים הם מצב נתון ואתה מעונין להתאים קפיצים לבולמים, הדרך הנכונה לדעתי "כפשרה",היא לבדוק את תכונות הבולמים שברשותך במכשיר יעודי "דינמומטר" (למיטב ידיעתי לאספיר ו- OUT BACK יבואן פוקס יש)
ורק אחרי כן להתאים את הקפיצים. לידיעת חלק מהמגיבים לשרשור- "כלל אצבע" בהתאמת קפיץ/בולם הוא, שהבולם יהיה מעט קשיח מהקפיץ ולא להיפך. בשילוב בולם קשיח עם קפיץ רך/רופס, הבולם יעבוד קשה ולכן ישבוק שלא בעיתו ואילו במצב הפוך, בולם רך לא יצליח לרסן קפיץ קשה. לסיכום- כמו בד"כ בחיים, תצטרך להתפשר בדרישותך מתחילת השרשור.
וכמו השם בו אתה מציג את עצמך CHASE, מצפה לך - "A long CHASE after the spring" בהצלחה.
MOISH AVRAHAMI

Tom Bril
21-04-12, 11:44
581405814158142581435814458145אז ככה

אפרט בקצרה את תהליך החלפת הקפיצים באופן עצמאי

הכנת הכלים הדרושים
ראצ׳ט בוקסות 10-22 ומפתחות פתוחים באותם גדלים.
מקווץ קפיצים
גריז

הושבת הרכב על 4 בוקים

נתחיל מהחלק הקדמי בתא המנוע, יש צורך לאפשר גישה לשלושת הברגים המחברים את הקויילאובר לשלדה

לכן נפרק את המצבר ותושבת המצבר בצד שמאל ואת בית פילטר האוויר בצד ימין

במתלה הקדמי נפרק את הבושינגים של המשולש העליון כדי לאפשר את הוצאת קויילאובר.

פרוק תושבת הבולם התחתונה והבולםקפיץ בחוץ.

עכשיו כל שנשאר הוא לקווץ את קפיצים ולאחר מכן לפתוח את האום העליון בקצה הבולם והקפיץ בחוץ.

הליך ההחזרה הוא באותם שלבים הפוכים אך רצוי לסגור את אותם ברגים עם מפתח מומנט על פי נתוני היצרן בספר הרכב

סגירה של בוקסות המתלה צריכה להתבצע כאשר המתלה נמצא במצב מאוזן כדי לאפשר לבושינגים לעבוד בטווח הפעולה הרגיל שלהם
סגירה במצב מתלה פתוח יכולה לגרור אחריה רעשים מגומיות המתלה.

בקפיצים האחוריים הסיפור מאוד פשוט, פתיחה של בוקסות הבולמים במתלה התחתון + פתיחה של בוקסות הנאקלים התחתוניים והקפיץ בחוץ

כל התהליך יכול להתבצע באופן עצמאי אך רצוי אדם נוסף שיתן יד.

התהליך העבודה בכלים הנתונים וללא מפתח אוויר לוקח 8 שעות + - כולל הפסקות קפה .

איך הרכב נוסע?

קשיח יותר , מבחינת יכולת הגיהוץ כרגע ניתן להכנס למכשולים במהירות גבוהה יותר הרכב מרגיש מוצק יותר וזוויות הגלגול מתונות יותר למרות תוספת הגובה , תוספת הגובה וקשיחות המתלים גורמים לרכב להגיע למגבלת האחיזה שלו מהר יותר.
בורות קטנים וקפלי קרקע מורגשים יותר בתא הנוסעים אך יש תחושה של ספיגה ולא הוויברציות שהורגשי עם הסט הקודם.

תודה לכולם.

levitsik
22-04-12, 11:58
שלום !
לאחר ההרכבה של קפיצים אתה חושב שכדאיי לעשות את זה לבד או עדיף לשלם למוסך
ולגביי סגירת הברגים האם סגרתה אותם עם ידית מומנט או לפי רגש ???
ודרך אגב כל הכבוד על הנחישות !!

Tom Bril
22-04-12, 12:33
כל הברגים נסגרו עם מוט מומנט, כאשר יש לך כזה אתה הופך למכור, כל בורג שיש לך עליו מידע אתה מחזק עם זה.
מה שטוב שהוא מכניס אותך לפרופורציה מבחינת סגירת ברגים וזה טוב לניסיון.

שנית הרצון לעשות את העבודה בעצמי נובע בעיקר משיקולי חיסכון ורצון ללמוד על הרכב שזה תמיד טוב.

כאשר מחברים חזרה את המשולש העליון והזרוע האחורית "צריך לריב איתם", צריך להבין מה אופי הפעולה של הרכיבים כדי להחזירם, לא משהו מסובך אך ללא ניסיון טכני כלל הדבר יכול להיות בעייתי.

אני עבדתי ללא פטיש אוויר וסטנד שעליו ניתן לקבע דברים, כאשר שני אלה חסרים העבודה הופכת לקשה מאוד.
יש צורך לקווץ את הקפיצים 4 פעמים במהלך העבודה, ללא פטיש אוויר יש צורך לבצע את זה ידני וצריך כושר : ).

הכל תלוי כמה בא לך ואם יש לך זמן, מוסך יעשה את זה בזמן קצר מאוד וברוב הסיכויים יבצע את זה טוב
כמובן שלא יגרזו לך איפה שכדי ולא יסגרו שום בורג עם מפתח מומנט...

מוסך מורשה מיצובישי מבקש 800 שקל עבודה לא כולל מע"מ
אין לי מושג כמה מבקשים במקומות אחרים.

levitsik
22-04-12, 14:51
ישנם שניי בעיות
אין לי מכווץ קפיצים ואין לי מפתח מומנט
וגם אם היה לי לא הייתי יודע את המומנטים של כל בורג (אם תוכל לרשום אותם לא רק אני ידע זה יעזור לעוד כמה אנשים פה )!
והשאלה השנייה שלי היא יש לי כרגע בולמי מונרו אדוונצ'ר הורכבו ליפניי חודשיים השאלה היא אם
אפשר להרכיב עלייהם קפיצי הגבהה של קינג ספרינג ?.

Tom Bril
22-04-12, 20:34
מפתח מומנט רצוי אך בסגירות ברגים של מתלים ותפוחים הוא פחות הכרחי, אין בעיה לבצע את כל ההחלפה ללא מפתח מומנט
אין לי כרגע את הספר רכב עם המספרים ולא אהיה בקירבתו בחודש הקרוב אבל אם אתה בקשר טוב עם המוסך שלך תוכל לקבל את כל המספרים ממוסך מורשה מהמנהל עבודה.

אני לא מכיר את אופי פעולתם של ה המונרו HD

אני גם לא יודע עם הם מיועדים לעבוד בהגבהה של מעל 2 אינץ.

כרגע בשוק הקפיץ שנותן לך את ההגבהה המינימלית ביותר הוא 2 אינץ כל עוד אתה לא מתעסק בקפיצים לפי הזמנה
האופציות הם לפי הקטלוג, קפיצים עומס רגיל -בינוני - נמוך.

אצלי כרגע יש עומס בינוני והתוצאה קשיחה יחסית .

הייתי ממליץ לך לדבר עם בעל העסק שמכר לך אותם או עם מומחה אחר בתחום כדי שיברר לך אם הבולמים מתאימים להגבהה.

-->