PDA

צפייה בגרסה מלאה : מחפש מודל של שלדת CJ 6-8 בסוליד

lizard
13-04-12, 17:15
מחפש מודל של שלדה של CJ (לא עקרוני אם 6 או 8) בשביל תכנון של רכב חדש.
רצוי בסוליד גרסה 2008.

תודה
מיכה

נמרוד
13-04-12, 19:28
אני מניח שחיפשת במקורות השיתופיים - grabcad, 3dcontentcentral, trails less traveled... הסיכוי שתמצא מודל של ממש קלוש, לרכבים ישנים כאלו אני בספק אם אי פעם היה מודל תיב"ם תלת מימדי.

אבל בשביל לתכנן רכב חדש, למה אתה צריך מודל של שלדה מיושנת? אם אתה רוצה לשחזר גיאומטריות מסוימות, תמדוד אותם, יש לך שלדה תחת היד.

lizard
13-04-12, 19:38
בגלל התקנון הטכני והשאיפה שלי שלא להצטרך לעבור את המבחן המגוחך של בדיקת השלדה, אני מתבסס על שלדה של רכב קיים עם מספר שלדה קיים וברישיונות (למעשה השלדה של הCJ8 מודל 86 שלי).
אני מעוניין לתכנן על המחשב לפני שאתחיל לבצע, מעדיף להשתמש במודל קיים ולא לעשות בעצמי.

נמרוד
13-04-12, 19:54
בדיקת השלדה היא לחוזק הכלוב. השלדה לא רלוונטית.

lizard
13-04-12, 20:04
למיטב ידיעתי כבוחן טכני, רק רכבים בעלי שלדה מבניה עצמית נדרשים לעבור בדיקת מעמסה.
איך בדיוק יבדקו 6 טון על האוטו כשהכלוב מחובר לפח של הרצפה?

six 4 life
13-04-12, 20:30
זה הפיתרון שלך

http://image.4wheeloffroad.com/f/16485380+w750+st0/131_0907_07_z+gen_right_jeep_roll_cage+a ttach_cage_to_frame.jpg

רק בלי תושבות בשלדה אלא ריתוך ישיר עם פלטות פיזור לחץ.

lizard
13-04-12, 20:56
ארז אני יודע טוב מאוד איך לעשות את זה, הפואנטה היא שכלי תחרותי המבוסס על שלדה מייצור סדרתי לא היה אמור לעבור בדיקת עומס אלא רק בדיקת טכניון(וכיום בדיקת מכון רישוי נבחר שמחליף את הטכניון). רק רכבים מבניה עצמית, כלומר שלדה מבניה עצמית, צריכים לעבור בדיקת מעמסה.

לא נתחיל בדיון אם אני צודק או טועה, לא שאני מזלזל אלא בכנות לא ממש אכפת לי כרגע.
המטרה היא לא לחזור על טעויות עבר. אני הייתי רוצה "לבנות" קודם בסוליד ולאחר מכן בפועל אבל אני לא חייב. סוליד זה מותרות, לא חובה ובטח לא למה שאני בונה.

נמרוד
13-04-12, 22:38
איך בדיוק יבדקו 6 טון על האוטו כשהכלוב מחובר לפח של הרצפה?

בדיוק בשביל מי ששואל שאלות כאלו חייבים בדיקת העמסה. הכלוב חייב לעמוד בעומס של הרבה יותר מזה, כולל כמובן החיבורים לשלדה/מרכב המקוריים. זו כל הפואנטה, כנראה זה היה החלק של השיעור בקורס הבוחנים שבו ניקרת...

בכל מקרה - כרגע ובעתיד הנראה לעין בדיקת ההעמסה היא עובדה ונדרשת, ומטרתה לאפשר תקינה של כל כלי "דור המדבר" למיניהם שרבים מהם אינם בנויים לפי הנחיות הFIA. קיום או אי קיום הבדיקה אינם רלוונטיים בכלל לתכנון או לבנייה של הרכב. העומס שאתה צריך לתכנן את מבנה ההתהפכות לעמוד בו הוא הרבה יותר מהעומס שמועמס בבדיקה. והרכב שאתה מדבר עליו, שמבוסס על שלדת סולם בלבד של רכב כלשהו - הוא מבחינה טכנית בנייה עצמית לכל דבר. אל תבלבל את זה עם רכב T2 או מכונית ראלי עם שלדה אחודה, שמותקן בה כלוב "מוצר מדף" של יצרן מאושר FIA, שעבר הומולגציה - זה אולי המקרה היחיד שבו יהיה פתור מבדיקת ההעמסה.

lizard
13-04-12, 23:37
אני לא ראיתי בשום מקום בתקנון שחייבים לחבר את הכלוב לחיבורים המקורים של השלדה והבודי, שלא לדבר על זה שזה בכלל לא אפשרי בCJ. אם יש לך דרך לעשות את זה אז תראה על שרטוט, אל תדבר סתם.
אין לי מושג למה קבעת שהרכב הוא מבנייה עצמית, תראה ציטוטים מהתקנון/כללים שאומרים שכל רכב שהוא נחשב לרכב מבניה עצמית ולא סתם לכתוב.

נמרוד
14-04-12, 10:01
מיכה, אני האחרון פה ש"סתם כותב" בנושא הזה. אני מנסה לעזור לך להבין שהשיקול שהצגת לבחירת תצורה לרכב - התחמקות מבחינת העמסה - לא נכון. אני אנסה פעם אחרונה להבהיר, רוצה תאכל.

בתקנות הטכניות עצמן, אין התייחסות למושג בנייה עצמית. הן הרי מנחות בדיוק איך לבנות מבני התהפכות ולא מתיחסות ל"מי" בונה את המבנה.

העניין של "בנייה עצמית" מגיע אחר כך, בהקשר החיצוני של הבדיקות לרישוי הרכב בארץ. המושג מתייחס למבנה ההתהפכות - שיכול להיות חלק אינטגרלי מהשלדה (ברכב T1) או תוספת שהורכבה בתוך הרכב (ברכב T2). בכל מקרה, אם אתה בונה אותו - ולא מפעל רכב, או מפעל/סדנא שהוסמכה על ידי FIA למכור כלובים כמוצרי מדף, - מדובר על מבנה התהפכות מבנייה עצמית. (זו הנקודה שאתה אמור להבין בה שאתה בונה בכל מקרה רכב מבנייה עצמית, גם אם הוא נבנה לקטגוריה סטדנדרט ויש מתחתיו קורות רוחב של סיקס).

בדיקת ההעמסה נדרשת עבור כל המכוניות כיום, ובעתיד הנראה לעין. היא לא מגיע מתקנות הFIA. היא באה מהטכניון ומהגופים שיאשרו בפועל את רישוי הרכבים ומטרתה להכשיר את מגוון רכבי דור המדבר. יתכן שבעוד מספר שנים, אחרי שהתחום יסתדר, היא כבר לא תדרש. כיום, היא נדרשת עבור כולם, גם כדי למנוע מצב של איפה ואיפה - "למה אני כן והוא לא".

אתה בונה רכב עתידי. יקח כמה שנים, זה בטוח. האם בעוד שלוש שנים כשתעשה לו רישוי יהיה צריך בדיקת העמסה או לא? לא יודע. אבל זה בכלל לא צריך להיות שיקול. זה מקסימום עוד "מס" של כמה אלפי שקלים לתהליך הרישוי. מבחינת תכנון ובניית הרכב, הבדיקה הזאת שקופה לחלוטין ואוי-ואבוי למי שלא מבין את זה. הרכב חייב להיות מסוגל לעמוד בהרבה יותר מ6 טון בהתהפכות במהירות גבוהה!

lizard
14-04-12, 10:28
נמרוד, הבנתי טוב מאוד את הכוונה שלך. אבל שוב, אין לזה שום סימוכין משפטי ככל שידוע לי. לכן הם לא יכולים לדרוש משהו שאין לו סימוכין ותנאים מדוייקים מי כן ומי לא.
יתרה מזאת, כתוב רכב מבניה עצמית, לא כלוב מבניה עצמית. לכן, מאחר והרכב לא מבניה עצמית ועל פי מה שידוע לי המבדיל הוא אם השלדה היא מבוססת על רכב מייצור סדרתי או שלדה מבניה עצמית/אב טיפוס, אזי אני לא צריך לעבור בדיקת מעמסה.
יגידו אחרת, סבבה רק שיביאו סמוכין.
אתה כנראה לא בקיא בתקנון הטכני הנוכחי, לא כתוב בשום מקום שחובה לחבר את הכלוב בכלים המבוססים מייצור סדרתי, לשלדה. למעשה כתוב די ההפך.
נכון או לא נכון/בטוח או לא בטוח, לא מעניין. מה קורה אגב אם הCJ שלי בעל גג קשיח ולא ניתן לפירוק? איך בדיוק יעמיסו עליו?

בכל מקרה, זה לא היה נושא השרשור, זה לא באמת ממש מעניין אותי. אני לא מתכוון להעביר שום רישוי ושום כלום. יש לי בבית 2 שלדות CJ עם רשיונות (אחת אספנות והשניה אוטוטו אספנות) חשבתי להשתמש בזו שלא אספנות כבסיס לבניה, קטגורית אדוונצר.

-->