PDA

צפייה בגרסה מלאה : מדריך מפורט להשכרת אופנוע בהודו מעודכן אפריל 2012

צור
17-04-12, 15:35
באפריל 2012 טילתי עם ביתי בת ה- 12 3 שבועות בהודו מהן שבועים על גבי רואיל אנפילד שכור.
המפורט להלן אינו למסלול או תאור החויות הנפלאות שקרו בדרך אלא רק שיקולים להשכרה ונהיגת אופנוע בהודו.
הסיבות היו רומנטיות ופרקטיות. מחד לשחזר הרפתקאה נפלאה עם רעיתי של נסיעה של 6 חדשים על הבולט הנודע לפני 19 שנה ומאידך לחסוך מביתי את תחלואי הרכבות והאוטבוסים ההודים.
עשינו זאת במסגרת טיול בת מצוה ששירה ניהלה והיא היתה די מרוצה מהאופציה של נהג פרטי.
העונה כבר היתה העונה החמה מה שהקשה על לבישת ציוד המגן ועל העמידות בדרכים באופן כללי. אבל מה לעשות שזו חופשת פסח.

בעד ונגד אופנוע
בעד- עצמאות, גם הדרך הינה חלק מהטיול ולא טיול נקודות .
נגד – מסוכן , קשה , ומאלץ לנווט.

קניה או השכרה
פונקציה של זמן בלבד. יש לך זמן לקנות ולמכור ( כשבועיים ) לך על זה. אין או תשכיר או תוותר על החלום.

שכירה
בדלהי ניתן לשכור במספר מקומות שיפנו אתכם אליהם בקלות מהמיין באזאר. (לכמה וכמה מהם קוראים ללי סינג)
מאחר ואנו היינו קצרים בזמן רציתי לארגן את השכירות מראש. הלונלי פלנט וגם חיפוש בגוגל העלה רק אדם אחד
להלן הכתובת שלו : [email protected]והאתר : www.lallisingh.com
התקשורת איתו היתה איטת והצריכה לבצע 2 שיחות טלפון שהיו יעילות.
יחד עם זאת הליך ההשכרה היה סדור מאוד ובהתאם להנחיות ששלח מראש לקח יום שלם כולל: תאוריה, מבחן מעשי, פרוק והרכבת האופנוע, מילוי ניירת, הפסקה לא. צהרים ,טקס פוגה להצלחת המסע חתימה ותשלום.
עם קבלת החוזה אתה מבין שאתה נוסע להודו – בחוזה כתוב שההשכרה אינה חוקית ( שחור על גבי A4 ) ולכן אתה למעשה מקבל מכתב השאלה של האופנוע להראות לרשויות באם תזדקק. במקביל יש חוזה מסודר.
בחוזה גם מסבירים מה לעשות במקרה של תאונה- בשום אופן לא לערב משטרה ויש מחיר לנזקי פח או לעצמות שבורות נקוב ברופיות.
יחד עם האופנוע קיבלתי מנשאים ו 2 ארגזים תואמים מלאים בחלקי חילוף וכלי עבודה. תהליך ההחתמה מזכיר תהליך החתמה על מא"ג בצבא. מאוד נוח ומשחרר אותך מהצורך להביא ארגז כלים או לחפש כבל קלאצ עם וכאשר תזדקק.

איזה אופנוע לשכור
בהודו נפוצים מספר אופנועים כמו הירו הונדה בנפח 125 סמ"ק היתרון הבולט של אלו מסוגו הוא צריכת דלק של 1:50 התיירים באופן גורף קונים / שוכרים רואיל אינדאן אנפילד – בולט הקיים ב 2 נפחים 350 ו 500 סמ"ק.
אני בחרתי ב 350 שאיתו גם טילתי בעבר – מודל 2011 כבר מצויד בסטרטר ב 5 הילוכים ובלוק מנוע לא נוזל.
האופנוע התגלה כחזק ומהיר מספיק . מהירות השיוט שלו כ 80 ק"מ שלוחצים חזק מאוד על אוטסטרדה מגיעים ל 100 אבל זה ממש לא רלונטי לכבישים האמורים בהודו.

המחיר
המחיר ל 15 יום היה 10800 רופי. טנק דלק מלא בתשלום נפרד של 800 רופי שיוחזרו בהחזרת מיכל מלא. השכירות היא גמישה פלוס / מינוס בימים ללא החזר או חיוב נוסף.

ציוד מגן
בהודו חל שיפור בחבישת קסדות אך עדין הרוב נטול קסדות.
אנו באנו מצוידים במעילים וכפפות ( שהיו להערכתי נחוצים לאור הסיכון אבל בחום הבלתי נסבל הם היו סיוט לא קטן ) אבל קסדות השאלנו אצל ללי סינג. הקסדות היו מצוינות וגם ניתן לרכוש באותו אזור יש חנויות בשפע. מצחיה לקסדה התגלתה כדבר מאוד שימושי. כדאי לקנות חדש בעיקר בשביל משקף נקי וללא שריטות.

דלק
צריכת הדלק המוצהרת הינה 1:30 והמחיר לליטר הינו כ 70 רופי. הדלק מאוד יקר וצורת תחבורה זו הינה יקרה משמעותית מרכבת או אוטבוס. תחנות דלק ניתן למצוא בקלות יחסית בכניסות וביציאות מהערים – אם כי בשעות הבוקר המוקדמות היה קשה להעיר חלק מהמתדלקים ונאלצנו לנסוע לתחנה אחרת. יש שמועות על מהילת דלק בתחנות על הכבישים המהירים – לא נתקלנו בתופעה באופן מעשי.

תכנון מרחקים
הקצב המקסימלי הינו 50 קמ לשעה . גם שנותנים בגז על 80 קמ"ש ולא עוצרים כמעט ( 2 עצירות של רבע שעה ) עדין זה הקצב.
לדוגמא מורנסי לאגרה בגוגל מאפ 8 שעות ו600 קמ במציאות 669 קמ = 12 שעות עם עצירה אחת של 45 דקות לארוחת צהרים ועוד 4 עצירות טכניות של שתיה / תדלוק / שלשול –לא יותר מ 10 דקות כל עצירה.
המרחקים גדולים בין האתרים התירותיים ( מינימום 250 קמ מקסימום שנסענו 669 ק"מ) וצריך להבין שאומנם גם באוטבוס זה אותו הזמן אבל באוטבוס אתה לא חייב להיות בפוקוס כל שניה. לאור האמור יש להבין כי את המרחק מכתיב האתרים ולא הרצון או התכנון. אני מניח כי בנסיעה בצפון ניתן לבצע מרחקים / תכנון קל יותר אבל בסבוב ראגאסטן המרחקים הינם כ 250 ליום ואם מוותרים על אגרה גם אז יש סיכוי רק ליומים קריעה של כ 500 ק"מ.
אנו נסעו לאגרה ולמרות שחילקנו את הדרך לעצירה באורצה וקוגראו עדין זה היתה משימה קשה מאוד.
את הנקודות שירה העלתה לגוגל יש לציין כי הערכת הזמנים שם מופרכת אבל המרחק מדויק. ועזר לנו בהתמודדות המנטלית של כמה נשאר עד ליעד כאשר החום עלה לטמפ' של כביש הערבה באמצע אוגוסט.

נהיגה
ראשית נוהגים בצד שמאל. שנית הכאוס הוא לטובתך..... כלומר כל שטות שתעשה תתקבל בהבנה ובסלחנות.
הצפירה הינה כלי חשוב ולא מיותר ומרעיש כפי שאנו חושבים בטעות. להרבה מכלי הרכב אין אורות ברקס ואין מראות. אין לנהג לפניך יכולת לדעת שאתה מאחריו או בצדדיו. כאשר הנהג נתקל בפרה ילד או רכב והוא נאלץ לסטות, במידה והוא יודע על קיומך אז הוא לוקח זאת בחשבון ( מה שלא בהכרח עוזר אבל בטוח מקל ),ולכן צפור ללא הכרה מהר מאוד תבין את הפרנציפ. צופרים - לפני עקיפה, כאשר רכב משתלב למסלול שלך, כאשר אדם מתכוון לחצות וסתם להנאה'.
ככר- גלגל מוביל גלגל זוכה כלומר עם הגלגל שלך במילימטר לפני המשאית זאת אומרת שזכות הקדימה הינה שלך. יחד עם זאת זו משאית ויש להפעיל שיקול דעת. זה עובד וזורם. יש הרבה תאונות בדרך רובן במהירות אפסית ולכן הנזקים קטנים ונגמרים בנדנדוד ראש. יחד עם זאת כל יומים בערך ראינו משאית הפוכה. לא ברורה הסיבה. יכול להיות נהג שיכור, נרדם, עף לו גלגל , נשבר ההגה סתם לא לקח סיבוב, ראו לא להיות קרוב מידי שזה קורה 
בעלי חיים – על תסמוך על כיוון התנועה שלהם ו/או על הקצב. האט עד עצירה. אתה לא במיומנות הודית תנו לחיות לחיות. בכלל עדיף לוותר. יש להודים יכולות שלנו אין. גם אם אנו נהגים מאוד מנוסים ויורדים את סיבובי ערד ב 120 . ולפעמים זה לא מצליח להם וראיתי כאלו. ולכן ותרו וקחו את הזמן "זו היא הודו ילדה זו היא הודו."

ניווט
שירה בת ה 12 עם מפה של 1 ל 3 מליון !!!!!!!!!!! ואנגלית רצוצה מצאה את המלונות הכי קטנים בערים הכי גדולות ( דלהי, ורנסי ושאר מרעין בשין). כאשר מגיעים לעיר היעד עוצרים בככר עם הצל. מורידים חליפות. שותים פפסי קר. נרגעים. מוציאים לונלי פלנט.נרגעים. משחררים עכוז. שותים מים. מאתרים את המונמנט הקרוב למלון ( תחנה מרכזית, מגדל שעון, גת מרכזית ) ושואלים את הכיוון אליו .ככל ששואלים יותר הנווט מדויק ומהיר יותר. לרוב 5-6 כיוונים כאלו הביאות אותנו ליעד. כל הניווט בהודו מעל 3000 קמ בשבועים היה ללא אף טעות.

לפני הנסיעה בדקתי אפשרויות של גיפיאס. בעיקר בעזרת פורום הניוט כאן באתר .
יש אפשרויות ( חוץ מאיפון שלא רציתי ) הן יקרות בטרוף ולא מצדיקות לדעתי את ההשקעה. פתרון של מכשיר המתאים לאופנוע עם מפות סרוקת עולה כ 3500 שח'!

למספור הכבישים יש משמעות כמו בעולם. כביש חד ספרתי הינו אוטסטרדה וכביש אגרה. בכניסה לכביש האגרה יש נתיב הכי שמאלי המיועד להולכי רגל ואופנועים. האופנועים פטורים מאגרה. הכביש הוא דו מסלולי לפחות מה שמאפשר עקיפה קלה יחסית ומהירות גבוה של 80 קמ"ש.המהירות המותרת למשאיות על כבישים אלו היא 40 קמ"ש. יחד עם זאת צפו לתנועה בנתיב שלכם ( באם יש אורות מולך סביר שזו משאית לכוונך- לא תמיד ברור מה קדימה ומה אחורה במשאיות הצבעוניות והצבועות ההודיות) הכביש פתוח לכל כלומר גם לעגלות שוורים טרקטורים עם עגלות מלאות כל טוב וקומביינים.
כביש דו ספרתי אומר מלחמה – הכל זז לכל כיוון וכולם מנסים בנחמדות להרוג אותך.הכביש סלול ברובו ובמידה ולא החליטו לחדש אותו באספלט גם השולים בגובה סביר.
חברו הטוב ביותר של הנווט הן אבני הדרך. ככל שהכביש ישן יותר השילוט יותר טוב. כל ק"מ יש אבן מסוידת לבן והראש צהוב. בראש הצהוב מספר הכביש בשחור על הלבן העיר הקרובה או 2 ערים והמרחק אליהם.
בחציית כפר או עיריה צפו לכככר חצו את הככר לפי תחושתכם ועיצרו ליד נהג הריקשה שעמד בככר או מוכר המלפפונים חיזרו על השם של היעד 4 פעמים. פעם ראשונה שיבין שהחיזר עם המעיל והקסדה מדבר. פעם שניה שיבין שזו אנגלית פעם שלישית הוא ינסה להבין ובפעם הרביעית כבר יבין את ההודית שבפיכם ( יעני שם המקום ) ותזכו לכיוון מידי. בנוסף יש שילוט תלוי ולעיתים בהינדי. הוא אמין זמין וקריא.
במידת הנדרש אשמח להוסיף כל מידע נדרש.

אומי5
17-04-12, 21:09
מעולה !!
נראה ששום דבר לא השתנה.

צור
18-04-12, 18:47
דווקא הכבישים המהירים השתנו
יש 2 -3 מסלולים לכל כוון - ואם פעם היית אומר לי שנסעת 300 קמ ביום אחד הייתי חושב שאתה מילקוט הכזבים
נסענו בממוצע 400 קמ ביום. היו יומים של מעל 600 ק"מ שזה 12 שעות ללא עצירות משמעותיות

רמי גלבוע
18-04-12, 19:28
צור, אחלה תיאור, מעניין ומזכיר שנים קודמות. מקווה שגם 'טיילתם' ונהניתם מהמדינה המדהימה הזו.
אני הייתי מקצר בחצי את הקילומטראז' היומי (או להיפך, מכפיל את מספר הימים על אותו מרחק...).

צור
19-04-12, 04:17
הי רמי
מה שלא פורט למעלה כי זה לא הפורום הרלונטי שהטיול היה טיול בת מצוה.
את הטיול ארגנה מא' וע ת' שירה.
הרעיון היה שיש לה תקציב ואני מלמד בבית איך בונים מסלול לאור המדינה שנבחרה נקודות התירותיות מה מבניהן מענין אותה ומה התקציב מאפשר, איפה ישנים ואיך נוסעים מנקודה לנקודה.
ואילו בטיול אני רק תומך- כלומר רואה ששום דבר בעיתי לא קורה ובמידת הצורך עוזר בתרגום.
ולשיטתי נותן לטעויות לקרות. לא מונע משברים אלא מלמד להתמודד איתם.
כך שאת הק"מ שירה הכתיבה ואני הייתי רק נהג.
היא יכלה לשנות תוך כדי ובחרה לא לשנות אלא להתמיד בתוכנית ובאמת לראות מהשיותר הודו במגבלות התקציב - הזמן.
אבל בהחלט טיילנו אחרי ההלם הראשוני שתוקף אותך ולא חשוב כמה אתה מוכן או כמה פעמים כבר הייתי בהודו.
והייתי גם מעלה תמונות של האנפילד הנפלא - שיש לי חיבור מחורבן אליו כמו אל הדיפנדר אבל אני לא מסתדר עם גודל התמונה המותר באתר.

GodsFather
19-04-12, 06:29
צור, אחלה של כתיבה.

שלח אליי למייל את התמונות, או אם יש לך פיקסה, שלח לי לינק ואני אמשיך משם. כתובת בה"פ אצלך.

אביעד פ.
19-04-12, 09:18
אם חצי מהאזרחים פה ישקיעו בילדים שלהם כמו שאתה משקיע בשירה,
ויחנכו אותם לעצמאות ובגרות כבר מגיל 12, בדיוק באופן שאתה עושה,
המדינה הזאת עלולה להגיע רחוק.

תענוג לקרוא, רוצים תמונות!

GodsFather
19-04-12, 10:46
אם חצי מהאזרחים יטרחו לשים קונדום אז יהיה מספיק זמן להשקיע בחצי הנוסף.

צור
22-04-12, 12:19
שלחתי תמונות במייל - האם הגיע ?

GodsFather
22-04-12, 12:21
אליי ? לא.

מתי שלחת ?

ראית אם המייל יצא ממך ? (פריטים שנשלחו וכד')

GodsFather
22-04-12, 13:02
תמונות

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=58198&d=1335088350
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=58198&d=1335088350

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=58199&d=1335088358
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=58199&d=1335088358

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=58200&d=1335088360
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=58200&d=1335088360

כואב לי התחת רק מלדמיין נסיעה של 10-12 שעות על הדבר הזה ועוד עם מורכב צמוד.

כל הכבוד!

elro
22-04-12, 13:09
ראשית תודה על השיתוף, אני מאמין שיהיו לא מעטים שישתמשו במידע הרב ששיתפת פה.
אני מקנא בכם... :)

מבלי לגרוע חלילה מההשקעה של הכתיבה פה, אני יכול להמליץ בפני חברים גם על כתבה/יומן מסע שכתוב בצורה נהדרת על חוויות של הודו על אופנוע:
http://d-spot.co.il/forum/index.php?showtopic=118940

שגיא S
22-04-12, 13:57
נראה מדהים...! איזה טיול בת מצווה תאמין לי !

רק אותי לבר מצווה לקחו לסופרלנד וגם זה בקושי?

elro
22-04-12, 14:01
נראה מדהים...! איזה טיול בת מצווה תאמין לי !

רק אותי לבר מצווה לקחו לסופרלנד וגם זה בקושי?

זה שלקחו אותך לאיפושהו, תגיד תודה... :)

GodsFather
23-04-12, 07:04
זה שלקחו אותך לאיפושהו, תגיד תודה... :)

+1
אצלי קנו כרטיס קול AWE32 ורמקולים...

-->