PDA

צפייה בגרסה מלאה : צריך קצת עזרה דחופה בהאכלת תוכון גוזל

סופת המדבר
18-04-12, 17:32
יש לי איזה כלוב קטן עם 5 תוכונים 4 מהם הם 2 זוגות ועוד אחד זכר שמחכה לזיווג
שתי התוכוניות הטילו ביצים ליפני איזה חודשיים, הגוזלים פקעו ועכשיו הם בני חודש+
יש שתי ''חדרי תינוקות'' באחד יש 4 גוזלים שהם יושבים רגועים
בתא השני יש שתי גוזלים שמעתי אותם ''צורחים'' בבדיקה שעשיתי ראיתי שהאמא שלם נעלמה לא יודע לאן ואיך היא לא נמצאת בכלוב
לדעתי עכשיו הם מאד רעבים השאלה איך ומה אני נותן להם לאכול?

עתיד
18-04-12, 17:42
אני לא יודע אם תרצה לעשות את זה, אבל בעבר ראיתי האכלת גוזלים של יונים, פשוט לוקחים דורה (זרעונים) בפה מרסקים אותם עם השיניים ומאכילים אותם פה לפה ממש כמו אמא שלהם.

אולי בתוכונים זה קצת שונה

ד ו ר ו ן
18-04-12, 17:57
דורה מרסקת לדיסה דלילה דרך פיפטה כמו של תרופות של פעם.

razzamataz
18-04-12, 18:30
כמו שכתבו, דייסה בפיפטה\מזרק ולתת קצת כל פעם כדי שיוכלו להוריד את זה בגרון
אפשר גם לעסות להם את הגורגרת כדי להוריד את האוכל
שאתה בא לכלוב, תשרוק ואז הם יתחילו לצייץ ולפתוח את הפה

בהצלחה.

Bernard
18-04-12, 19:21
לא ולא ולא.

מסובך להאכיל תוכונים, בהאכלת יד. במיוחד אם הם לא הורגלו לכך קודם לכן.
הדרך הטובה ביותר, שעבדה אצלי כמה וכמה פעמים, היא להעביר את ה"יתומים" לתא השני ולקוות לטוב (לחכך אותם באחרים - להחזיק את כולם ביד ולשפש קלות זה בזה).

ד"א.
אצל התוכונים, שני ההורים מאכילים, כך שיתכן מאוד שהזכר יצליח לעמוד במעמסה.

ד ו ר ו ן
18-04-12, 19:27
ברנרד,
בשיטה הזו גידלנו לא מעט תוכונים.
אולי לך זה לא עבד, אבל אל תשלול באופן גורף.
דוקא העברה לקן אחר גוררת אפשרות לנטישת כל הגוזלים( היתומים וגם המקומיים), או הרג של החדשים.
אין בזה תשובה מוחלטת, אבל לאחר נסיונות ההאכלה תמיד אפשר להעביר לקן השני.

לפותח השרשור,
אתה לא יודע למה אתה נכנס.. זה כמו תינוקות בני יומם שצריכים האכלה כל הזמן.

סופת המדבר
18-04-12, 20:49
יאלה לאיזה ברוך נכנסתי
למה היא לא עונה לטלפון התוכונית הזאת

Bernard
18-04-12, 21:00
ברנרד,
בשיטה הזו גידלנו לא מעט תוכונים.
אולי לך זה לא עבד, אבל אל תשלול באופן גורף.
דוקא העברה לקן אחר גוררת אפשרות לנטישת כל הגוזלים( היתומים וגם המקומיים), או הרג של החדשים.
אין בזה תשובה מוחלטת, אבל לאחר נסיונות ההאכלה תמיד אפשר להעביר לקן השני.

לפותח השרשור,
אתה לא יודע למה אתה נכנס.. זה כמו תינוקות בני יומם שצריכים האכלה כל הזמן.

עם זה עובד, אני לא שולל.

גידלתי מאות תוכים ותוכונים ואחרים, במשך כשלושים שנה ו"עשיתי" האכלות יד של סוגים שבספרות אמרו שלא ניתן ל"הכתים" אותם (מקקדו, דרך ארות ואפרורים ועד רוזלות וגולדינים).

דורה עושה מאוד (מאוד) לא טוב לתוכים (שמערכת העיכול שלהם שונה לגמרי משל יונים), שלא לדבר על החיידקים והחומרים שיש ברוק שלנו.

בנוסף, לתוכונים יש שיטת האכלה (בינם לבינם, כמובן) ייחודית - הם מאכילים את הגוזלים, כשהאחרונים שוכבים על גבם.. וקשה להרגילם לשיטות "אנושיות" (כמו, מפה לפה..).

יחד עם זאת, יש כאלה שנותנים לתוכים אבוקדו ויש כאלה שאפילו שורדים את זה, מעבר לכמה חודשים.
אז, כמו שהתחלתי, אם זה עובד - לבריאות..

מנסיון, במיוחד אם הם באותו כלוב, התוכונים לא ממהרים לנטוש גוזלים ומאמצים ברצון אחרים.
התוכונים מתחילים לדגור, מיד אחרי הטלת הביצה הראשונה ולכן הגוזלים בוקעים באינטרוולים של כמעט יומיים ואחרי שבוע, יש הבדלים גדולים בין הגדלים של הגוזלים והקטנים יותר נדרסים ומופלים...
מסיבה זו, נהוג (ב"דגמים" היקרים - ויש כאלה) לצרף לתא אחד גוזלים באותו גודל - והאימאות, בד"כ, לא עושות בעיות (רק הנקבות נשארות עם הגוזלים בתא. הזכר מאכיל ויוצא)
שכחתי לציין - לא להעביר את כל החדשים בבת אחת (התוכונים יודעים לספור.. בלי צחוק) ולראות אם הנקבה חוזרת לתא, אחרי ששמת גוזל חדש (אצלי, הרבה פעמים, הנקבה בכלל לא יצאה מהתא).

אם בכל זאת, אתה מעוניין להאכיל את התוכונים בעצמך:

גש לסופר המקומי וקנה מזון תינוקות, שנקרא "שבע דגנים" - סוג של אבקה כזו.
תערבב כפית או שתיים של האבקה עם מעט מים פושרים (רתוחים שהתקררו).
חכה כמה דקות, התערובת "מתייצבת" ונעשית דלילה יותר, והוסף מעט אבקה, עד ליצירת תערובת דלילה יותר ממיונז/קטשופ.
תן לעיסה להתקרר (כמו לתינוקות) - חם מידי, תכווה את הגוזל. קר מידי - יסרב לבלוע או יקיא אחרי דקה.
השכב את הגוזל על הגב. אם הוא ממש קטנטןו, הוא ישכב על הגב מהר מאוד - אינסטינקט.
עם מזרק קטן (טפטפת לא עובדת טוב) שים מעט בתוף המקור, בזוית (שלא ישאף - יחנק כמעט מיד) ותקווה שיתגרה לבלוע.
אם יבלע, אחרי כמה נסיונות, יבין הגוזל שזה אוכל ויתכן שימשיך לאכול.
קח בחשבון, שכל טיפה, עלולה להטביע את הגוזל תוך חלקיק שנייה..
להאכיל עד שהזפק (הכדור שיווצר באמצע הגרון) עגלגל אך לא קשה ולהאכיל שוב רק (!) לאחר שהתרוקן לגמרי - אחרת השאריות תוססות ו.. זהו למעשה.. (אתה לא רוצה לדעת כמה "שאיבות קיבה" הייתי צריך לעשות..)
עם הגיל/התקדמות, אתה יכול להוסיף קצת חמאת בוטנים (ללא מלח!) - יש בה גם אנזימים שמסייעים לעיכול (לא הרבה, אחרת יפתח בעיות כליות וכבד...)

ועוד משהו.
אם בכל זאת הצלחת בהאכלה, והתוכון/ים שרד, תפריד אותו מהיתר ו(כמעט)בלי להתאמץ, תוכל ללמד אותו לדבר - והם מדברים טוב, הקטנים האלה.
ברצינות.
בהצלחה :)

סופת המדבר
19-04-12, 08:11
טוב בינתיים אחי העביר את השתיים היתומים לקן של הגוזלים האחרים
והיום בבוקר ראיתי שהזכר מאכיל אותם (גם את היתומים) אז אני מקווה שזה יעזור להם בימים הקרובים (הם כבר אוטוטו אמורים לצאת מהקנים)

בכל מקרה אם זה לא יעזור וההורים יגלו את זה אני ישתמש בשיטה שלך ברנרד.. תודה על ההסבר המפורט

מירי פוקס
19-04-12, 10:09
טוב בינתיים אחי העביר את השתיים היתומים לקן של הגוזלים האחרים
והיום בבוקר ראיתי שהזכר מאכיל אותם (גם את היתומים) אז אני מקווה שזה יעזור להם בימים הקרובים (הם כבר אוטוטו אמורים לצאת מהקנים)

בכל מקרה אם זה לא יעזור וההורים יגלו את זה אני ישתמש בשיטה שלך ברנרד.. תודה על ההסבר המפורט
:D:D:D

האמת...כל השרשור...:D

Bernard
19-04-12, 14:52
:D:D:D

האמת...כל השרשור...:D

אוף-טופיק, לא?

מירי פוקס
19-04-12, 21:24
אוף טופיק מקסים במיוחד !

עמוס.מ
19-04-12, 21:58