PDA

צפייה בגרסה מלאה : חובת חגירת חגורות

חנן א.
15-02-05, 00:19
עקב התיקון החדש:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3045837,00.html

בנוסף אושר גם תיקון לתקנה 83ב', לפיו מחויבים נוסעים לחגור חגורות בטיחות גם ברכב שבמקור לא היו בו כאלה, דוגמת רכב ישן במיוחד. עם זאת, בכלי רכב שהתקנות הקיימות לא דורשות ובעל הרכב לא התקין חגורה, יכולים הנוסעים להמשיך ולנסוע ללא חגורה כבעבר.

להלן תקנות חובת שימוש בחגורות בטיחות לפי כלי רכב, נכון להיום:

א. רכב משנת 1969 ואילך, פרטי, מונית, מסחרי עד ארבעה טון, אוטובוס זעיר, במושבים הקדמיים בלבד

ב. רכב משנת 1976 ואילך, כל המוזכרים מעלה, אך גם כלי רכב מסוג מסחרי בלתי אחוד

ג. רכב משנת 1983 ואילך, חובת נקודות עיגון במושב האחורי

ד. רכב משנת 1984 ואילך, חובת חגורות עם שלוש נקודות עיגון במושבים הקדמיים

ה. רכב משנת 1987 ואילך, חובת חגורות בכל המושבים.

נעזוב רגע את העניין הבטיחותי והמוסרי ונתמקד בעניין החוקי:

מה זה אומר?
שבסיקסים משנת 87 והלאה חייבים להתקין חגורות על הספסלים האורכיים?
שבסיקסים מ83 חייבים נקודות עגינה לחגורות בספסלים האחוריים? ואם אין (והרי אין) אז מי רשאי לבנות כאלה?

לא ברור.

asafk
15-02-05, 00:28
אני מבין, שאם יש חגורה מותקנת- חייבים לחגור אותה. ברכב שהתקנות לא דרשו בו התקנת חגורה, ולא הותקנה חגורה, אין חובה לחגור את החגורה שאין.

אסף.

חנן א.
15-02-05, 00:34
אסף, הג'יפ שלי הוא מודל 86 , ויש בו חגורות קדמיות שלוש נקודות.

אם אני מבין נכון, אז אם אני נוסע מחר ללא נקודות עיגון במושבים האחוריים, אני עובר עבירה?

UNIX
15-02-05, 00:34
כרגע אין לי חגורות מאחור (מושב זוגי )
מה זה אומר? ואם אני מתקין אז אני יכול להתקין רק חגוה של 2 נקודות כי אין לי קשת מאחור זה תקני?

asafk
15-02-05, 00:51
ג. רכב משנת 1983 ואילך, חובת נקודות עיגון במושב האחורי

אם אני מבין נכון, אז אם אני נוסע מחר ללא נקודות עיגון במושבים האחוריים, אני עובר עבירה?

על פניו, כן. אתה עבריין, אתה פושע, אותך למשטרה.
נחכה לראות מה היועץ המשפטי והפילוסוף לעת מצוא של האתר יאמר.

אני מציע לארגן פניה רשמית של אזרחים בעלי ג'יפים למשרד התחבורה, בו תפורט הבעיה הקיימת, ושאלה מה התהליך לאשר חגורות. יש מתקינים מורשים למושבים לרכב, והם אלו שאמורים, לכאורה, להתקין לך את הנקודות עיגון לחגורות ואת החגורות עצמן. עדיין זו בעיה כי לא קיימות בתקנים חגורות למושבים אורכיים. חשוב מאוד לצרף לפניה את המחקר שנעשה לפני מספר שנים באוניברסיטת ת"א בנושא התקנת חגורות בטיחות במושבים אורכיים (מסקנות המחקר הן שמסוכן יותר להיות חגור במושב אורכי מאשר לא להיות חגור, כי החגורה גוזרת את הגוף במקרה תאונה).

אסף.

moriseven
15-02-05, 13:13
אבל לפי מה שאני זוכר אין איזו תקנה בקשר לרכבי שדה
אצלי לדוגמא ברשיון כתוב פרטי רכב שדה ובגלל זה אני יכול לנסוע בלי חגורה למרות שיש לי (ככה לפחות הבנתי מחבר ) והאמת שגם שוטרים שעצרו אותי לא אמרו לי כלום עד עכשיו (טפו טפו, מלח מים)
מישהו יודע האם זה נכון?(בקשר לרכבי שדה)

AvigdorAharon
15-02-05, 15:14
אצלי לדוגמא ברשיון כתוב פרטי רכב שדה

לא מדויק.
בגגל שרשום ברשיון "פרטי", התקנות החלות על הרכב הן תקנות שנוגעות ברכב פרטי, ומכאן גם חובת חגירת חגורת הבטיחות.
אם היה רשום רק "רכב שדה" (כמו טרקטור), חגורת הבטיחות לא הייתה מחייבת.
כמובן שאם רכבך נכלל באחת מהקטגוריות שחנן פרסם, אזי חובת חגירת החגורה היא בהתאם.
ושלא נגע בפאן הבטיחותי...

אביגדור

אביב
16-02-05, 20:13
מה זה אומר?
שבסיקסים משנת 87 והלאה חייבים להתקין חגורות על הספסלים האורכיים?

לא.
מי דיבר על הספסלים האורכיים? בכלל, רכבי שדה אינה קטוגריה מוכרת במשרד התחבורה (גם אם מופיע ברשיון פרטי-שדה, והכוונה אכן שזה רכב פרטי).
הכוונה למושבים הקדמיים והמושבים האחוריים בלבד.
בצה"ל, לדוגמא, מתקינים בסופות הממוגנות זוג מושבים רגילים, הכוללים חגורות בטיחות, בנוסף למושבים האחוריים (כלומר, שורה שלישית של מושבים). זאת מכיון (כפי שהזכיר אסף) חגירת חגורות בטיחות בספסלים האורכיים היא מסוכנת.

ofer
16-02-05, 21:08
אביב, אסף, חנן,
מה זה לעזאזל נקודות עיגון ?????
להבנתי, עד שנת 1987 לא צריך חגורות מאחור

..ותודה לזאביק על עדכון התקנות והקישור .....,

אומי5
17-02-05, 00:19
אביב לפי מה שאתה אומר בסופות ממוגנות יש 4 מושבים מאחורה ?
לא מזמן השתחררתי ,וראיתי כל מיני סופות ממוגנות ולאף אחת לא היו 4 מושבים מאחורה...

אביב
19-02-05, 21:04
נכון, טעות שלי.

זוג המושבים האחוריים הוא במקום הספסלים האורכיים.

moriseven
19-02-05, 21:53
לא.
מי דיבר על הספסלים האורכיים? בכלל, רכבי שדה אינה קטוגריה מוכרת במשרד התחבורה (גם אם מופיע ברשיון פרטי-שדה, והכוונה אכן שזה רכב פרטי).
הכוונה למושבים הקדמיים והמושבים האחוריים בלבד.
בצה"ל, לדוגמא, מתקינים בסופות הממוגנות זוג מושבים רגילים, הכוללים חגורות בטיחות, בנוסף למושבים האחוריים (כלומר, שורה שלישית של מושבים). זאת מכיון (כפי שהזכיר אסף) חגירת חגורות בטיחות בספסלים האורכיים היא מסוכנת.
אז מה אתה בעצם אומר שלא חלים עלינו החוקים?

-->