PDA

צפייה בגרסה מלאה : פחחות עשה זאת בעצמך? (שאלות כלליות)

snirjeepdreamer
23-04-12, 11:13
בימים אלו אני חושב להתחיל פרוייקט של פחחות עצמאית לבודי של ג'יפ רנגלר.
הייתי רוצה לדעת בבקשה מה הם השלבים, באילו חומרים ומכשור יש להשתמש ודגשים חשובים.
לדוגמא:
שלב א - ליטוש הצבע הישן וחומר הפחחים: עם מה מלטשים ? (מלטשת אקצנטרית ? חשמלית ? דיסק עם מברשת ברזל ? )
האם מלטשים עד למתכת או עד לצבע היסוד ?
שלב ב' פחחות - באילו כלים משתמשים ?
שלב ג' - צבע יסוד - איזה ? מהיכן קונים ?
שלב ד' - חומר פחחים - מאיפוא רוכשים ? כמה ואיך מורחים תנאי טמ"פ רצויים ?
שלב ה' - צבע ????

אשמח להכוונה ממש מ- 0 לרבות כל השלבים. האם חסרים שלבים ממה שציינתי ?

תודה מראש
שניר

נמרוד
24-04-12, 09:14
קרא את זה - http://www.jeepolog.com/forums/content.php?r=1227

kobiarava
25-04-12, 19:37
היי שניר
קודם כל-הכתבה של הראל היא פשוט מצויינת, והיא ליוותה אותי כבסיס למחקר שאני ביצעתי לפני שניגשתי לפרוייקט הפחחות בסופה הצהובה הי"ד. יש כמה התאמות קלות בגלל שמדובר בבודי אלומיניום בדיפנדר, והיקף העבודה מאוד תלוי במצב המוצא שלך עם הג'יפ (וכמה הוא במצב מחורבן).
מניסיוני, שלבי הביצוע צריכים להיות:
1) היערכות-בשלב זה אתה עושה הערכת נזקים, אוסף את הציוד והכלים הנדרשים, מתארגן על איזור העבודה וכו'. חלק מהערכת הנזקים צריך להיות גם פתיחה של רקבונות וגושי חלודה, כדי לדעת מה עומד מאחוריהם וכמה הם חמורים.
2)פירוק- מפרקים את הג'יפ לגורמיו, תלוי כמובן בעומק הפרוייקט, אם רק חוץ או גם פנים, כולל חלונות, מתקונים, כנפונים, סגירה, מכסה מנוע וכנפיים כאופציה (תלוי בצורכי הפחחות), ולאחר מכן כיסוי של כל מה שהחלטת לא לפרק, גלגלים, פגושים וחלקי שלדה ומכניקה גלויים.
3)הסרת הצבע-שיוף יסודי של כל חלקי הבודי, להסרת כל שכבות הצבע עד ליסוד המקורי, ובמידה וגם הוא רופף או שפני השטח מלאים בנקודות לחודה שטחיות באופן נרחב ממשיכים עד למתכת הגלויה. אם לא חייבים, אני לא ממליץ להסיר את היסוד המקורי כי ברוב המקרים הוא מהווה תשתית איכותית ומגן היטב על המתכת.
4)פחחות- בשלב זה מתחילים בחפירה מלאה של איזורי החלודה, חיתוכים וטלאים לפי הצורך, יישור מעיכות ומילוי התיקונים במרק הפחחות. מומלץ לא להגיע לשכבות חומר עבות שעשויות להישבר במקרה של לחיצה. אין צורך לכסות את כל שטח הבודי במרק אלא רק את המקומות הבעייתיים, תיקוני פח, שריטות, מעיכות שיושרו וטלאים שרותכו והושחזו.
5)יסוד פחחות (פילר)- כשהפחחות הושלמה, מלטשים את התיקונים בנייר בגרעין גס, נגיד 100-120, ולאחר מכן מחליקים את כל פני המרכב בגרעין עדין, אבל לא פחות מ-220-240. לאחר מכן צובעים את כל פני השטח בפילר אקרילי, שהוא יסוד פחחים בעל תכונות מילוי של השריטות העדינות שנותרו אחרי הפחחות. כשהפילר מתייבש מתגלים הפגמים שלא ראית במהלך הפחחות, ואותם מתקנים בחומר ביקורת, שהוא מרק פחחים עדין יותר שדומה בהרכבו לפילר ולכן נקשר אליו היטב. אחרי הביקורת מלטשים שוב באותו נייר עדין, ושוב מתיזים פילר, מחכים לייבוש שלו ומבצעים ביקורת ו\או שכבה נוספת לפי הצורך. חשוב לזכור, שאחרי הפילר פני השטח מאוד רגישים לחומרים זרים, ואפילו ידיים לא נקיות יותירו כתמים שומניים בלתי נראים שיפריעו לקשירת הצבע העליון.
6)צבע-לאחר שפני השטח הוחלקו באופן מלא, מלטשים את הפילר בנייר מים עדין, גרעין 400-800, רטוב כמובן, עד להחלקה מוחלטת. אחרי הליטוש מנקים במטלית לחה משאריות הליטוש ומניחים לרכב להתייבש מס' שעות. כשהרכב יבש לגמרי מתחילים בצביעה, שכבה ראשונה, ייבוש של לפחות 10-12 שעות, ליטוש רטוב נוסף וניגוב, ייבוש (הפעם הייבוש מהיר יותר כי פני השטח לא סופגים כבר) וצביעה נוספת, ולפי הצורך שכבה שלישית. את השלב הזה מומלץ לבצע בחלל סטרילי, נקי לחלוטין מאבק וללא לחות משמעותית.

הכלים הנדרשים לעבודה הם סט כלים סטנדרטי לפירוקים, מלטשת, שפכטלים, סכין חיתוך, דיסק 4.5" עם מברשת וראשי פלאפ להשחזות עמוקות ולאחר טלאים, פטישים בגדלים שונים, רתכת CO לתיקונים וכו', מדחס טוב, פיסטולט.
החומרים הנדרשים הם מרק פחחות, ניירות בגודלי גרעין שונים-100, 220, 400, דיסקים פלאפ-כל אלה ניתן להשיג בטמבוריות. מעבר לזה, החומרים המקצועיים-פילר, מרק ביקורת וצבע רכב-קונים או בבית עסק ייעודי לאספקת צבעי רכב, או דרך פחח, או לפעמים בטמבוריות המקצועיות יותר לפי הזמנה.
מקווה שכיסיתי הכל, אם יש עוד שאלות אתה מוזמן לשאול כאן או להרים טלפון

בהצלחה-קובי

Saar
25-04-12, 23:42
הי
מלטשת אקצנטרית 6" חשמלית טובה.
הצבע שלי המליץ ל לחכות ליבוש בין שכבה לשכבה אלא לצבוע שכבה שניה ושלישית כאשר הצבע עדיין דביק.

בנוסף, לגבי החומרים, תלוי כמה רחוק אתה רוצה להגיע...
יש גם פוליאסטר שאפשר להתיז, יסוד דו רכיבי או רגיל ועוד סוגי חומרי מילוי שונים.

סער

קח בחשבון שזו הרבה עבודה קשה.

Pilon
27-04-12, 17:56
קובי כתב נכון לגבי רוב הדברים. יש לי רק השגות לגבי שלב 6

א- את הניקוי מומלץ לעשות עם דה-גריזר, מנקה שומנים יעודי, ואז ההמתנה לייבוש אורכת כמה דקות במקום שעות. יש העובדים לפני כן עם tack rag (נקרא לעיתים tack cloth ) שסופח לעצמו את האבקה השיורית מהשיוף ואובר - ספריי.
ב- ההמלצה להמתין לייבוש בין השכבות כ 10-12 שכבות אינה נכונה. בדר"כ בצבעי פוליאוריטן לרכב, ממתינים עד כ 15 דקות בין השכבות.
כך ההתחברות בין השכבות אינה רק "מכנית" אלא כימית. זה גם מה שהוראות היצרן מציינות. כנ"ל לגבי שכבת הלכה (clear coat )* אם יש.

snirjeepdreamer
28-04-12, 23:39
ראשית תודה רבה לכולם על כל העזרה.
קצת חידוד: 1. הבודי כבר פורק לחלוטין ונפרד מהרכב
הוא נמצא על שולחן ברזל יעודי על גלגלים שהכנתי עבור העבודה
2. יחסית הבודי במצב מצויין.
לגבי השלבים הבנתי, השאלה שלי כרגע היא לגבי השלב הראשוני של שיוף הצבע והחומר על הרכב.
האם ללטש עם דיסק שעליו מברשת ברזל ? האם זה לא ישרוט את המתכת ?
האם ללטש עם מלטשת אקסצנטרית בלבד ?

במידה ואין לי מקום סגור בו אוכל לצבוע ואני מעוניין רק להכין את הרכב לצבע לאחר תיקונים
האם ניתן לסיים שיוף ולצבוע בצבע יסוד או ספרי גילוון קר ולאח"כ להעביר אותו לצבע אצל בעל מקצוע ?

שניר

yarinzim
29-04-12, 08:08
אני מצטרף לשאלה האחרונה ששניר שאל ומרחיב..
האם, באופן תיאורתי, ניתן לסיים את שלב הפחחות ולהעביר את הרכב לצבע אצל בעל מקצוע באופן לא מיידי?

kobiarava
29-04-12, 21:56
שניר, במידה ויש הרבה מה להוריד, בין אם חלודה קשה, שכבת מרק מפחחות קודמת או כמה שכבות צבע לא איכותיות, אפשר לעבוד על מברשת פלדה, בהלקח בחשבון ההשלכות של הכלי, כלומר-יהיו שריטות, ותצטרך לטפל בהן, במרק פחחים בשכבה דקיקה (כמו שעושים שפכטל על קירות למשל, כשרק רוצים להחליק ולא מתקנים נזק ספציפי).
לגבי יסוד או גלוון, הם רלוונטיים רק כשמדובר על ניקוי הבודי כולו למתכת גלויה, למשל בניקוי חול, וגם במקרה כזה צריך להיות יסוד מאוד איכותי ומיד על הניקוי. במידה ומדובר על פחחות סטנדרטית, היסוד מיותר ואף עשוי להזיק במידה והקשירה שלו לפח או לשכבות מעליו לא תהיה מושלמת.
לשאלה השניה, אפשר לעשות את כל הפחחות, עד לשלב הפילר וכולל, ולהעביר לבעל מקצוע להשלמת העבודה בחדר צבע מקצועי. אפשר גם להמתין קצת ולא לבצע באופן מיידי, אבל צריך לקחת בחשבון שיהיה צורך בשיוף, דה-גריזר ואולי עוד שכבת פילר, ויש סיכוי שבסביבה לחה תתחיל להתפתח חלודה שטחית באיזורים שנחשפו עד למתכת גלויה גם דרך היסוד, או בקיצור-רצוי שלא לחכות יותר מדי...

קובי

snirjeepdreamer
30-04-12, 15:32
קובי ידידי תודה רבה.
היום ביקר אצלי חבר טוב פחח. הוא ציין שעל מנת שהרכב יוכל לעמוד עד לשלב הצבע
ניתן אכן להסתפק אחרי פחחות בצבע יסוד.
הוא נתן לי פלטה שמתלבשת על דיסק 4.5 ועליו נייר שיוף מיוחד. הוא ציין שבתור אחד שעשה עשרות ג'יפים
הוא משתמש בזה להוריד את החומר עד למתכת ושאין שום בעיה שהמתכת תשרט אפילו מומלץ .
אי לכך הוחלט בשלב זה ללטש את כל הבודי עם הדיסק ולהגיע למרקם חלק ואז לצפות הכל בספריי גילוון קר.

בשלב הבא אתחיל פחחות, מה שיתוקן או יוחלף יעבור שוב גילוון קר וזהו עד לזמן הצבע בעתיד.

בתוך המרכב ובאיזור הקיר אש הכוונה לשייף עם דיסק ומברשת פלדה ולצפות בפוליאורה.
שניר

-->