PDA

צפייה בגרסה מלאה : החלפת סרן אחורי של פראדו בהיילקס

sofanish
17-02-05, 00:21
שלום לכולם
עלה במוחי רעיון קודר שכזה לשתול סרן אחורי של פראדו בהייילקס שלי .
הנסיבות :
1)זמינות בהשגת הסרן
2)שתילת הביצה האחורית המקורית בסרן הקידמי
3)בלימה טובה יותר ע"י שימוש בבלמי דיסק

עלו במוחי מספר תהיות על בעיות טכניות שעלולות לצוץ , אם מישהו יכול לשפוך אור על הפרשה - אז קדימה :
1) במה כרוך התאמת צינורות הבלם המקוריים וכבל בלם היד לבלמי הדיסק ?
2) האם ניתן לשתול את יחסי ההיילקס המקוריים בסרן הפראדו - דהיינו 4.56 ?
3) האם יש מקום להלבשת ג'אנט 15" על הדיסקים הגדולים של הפראדו ?
4)האם רוחב הסרנים זהה ?
5)האם בארץ יאשרו לי מידת צמיגים של 235/75/16 והם זו מידה שמתלבשת על ג'אנטים מקוריים של פראדו ?
6)האם מישהו עשה זאת כבר ?

אם ישנם נק' נוספות שלא העלתי בדבריי , נא העלו זאת בשירשור .

איתי

asafk
17-02-05, 00:31
בשניהם הביצה באותו מקום?

אסף.

sofanish
17-02-05, 09:29
חיובי אסף .
זוהי ביצת 8 " הממוקמת במרכז הסרן .
איתי

חגי
17-02-05, 12:48
אין לך מה לעשות ?????????

יחסי העברה שונים לדעתי !

החלפת קפיצי סליל (תושבות) לעלים .

סרן רחב יותר לדעתי,פראדו הוא מה SUV ים הרחבים ביותר בשוק.

חיבור דריישפט שונה ובטח יש עוד .

אני זקוק למנוע הנעילה שעל הסרן ,יש מצב ?

חגי.

נ.ב.
ברוך הבא לפורום .

sofanish
17-02-05, 14:32
חגי .
ידוע לי שהיחסים שונים - בגלל זה שאלתי האם כל הסט (הקורנה /פיניון +סטליטים + 3RD MEMBER) יכולים להישתל קומפלט בביצה ?
לא בעיה להתאים קפיצי עלים לסרן
למה אתה חושב שחיבור הדריישאפט שונה ?
וכנראה שאת המדידה של הסרנים אעשה בעצמי ...

איתי

sofanish
17-02-05, 14:38
חגי - תודה על אחולייך
לגבי המנוע - יש מצב לארגן משהו ,דבר איתי
איתי

יוני5
17-02-05, 21:01
אתה בונה בית שלם בשביל המטבח.

תקנה ביצה של היילקס ותסיים את הסיפור. אין לך בעיית בלימה בהיילקס אז למה לך בלמי דיסק?
זמינות: היילקסים יש לדעתי יותר.
מה תעשה עם מערכת הABS וכיו"ב.

בקיצור - רד מזה.
אם אתה לחוץ על נעילה נשלטת מלפנים, תחליף בין הקדמי לאחורי ותשים לוקרייט באחורי (זה שהיה מלפנים).
יוני5

ד ו ר ו ן
18-02-05, 03:44
אני בכלל לא בטוח שזה סרן 8" יש גם סרן 9" לטויוטה ויש סיכוי שלפראדו יש כזה במקרה?

יוני5
18-02-05, 19:51
אני בכלל לא בטוח שזה סרן 8" יש גם סרן 9" לטויוטה ויש סיכוי שלפראדו יש כזה במקרה?

אם כבר 8.875
אבל אם אני זוכר נכון זה ה8" מאחור וה 7.5" מלפנים אבל זה עדיין לא משנה את התמונה הכללית - לא כדאי.
או יותר מדוייק, אם יש לך סרן פראדו חינם, תמכור אותו ותקנה 1 של היילקס, או תחליף אחד תמורת אחד במגרשי הפירוק.

יוני5

sofanish
20-02-05, 09:02
שלום חברים
דורון ויוני , אני מבין את קו המחשבה ההגיוני שלכם .
אבל ... תחשבו רגע - סרן אחורי של פראדו 8" רחב יותר ב - 6.5 ס"מ מצד לצד מזה של היילקס , אך אם ניתן לשתול בו קורנה פיניון של היילקס עם ה 3RD MEMBER של הפראדו ,ניתן לקנות קיט OFFSET לסרן הקידמי כמו זה הנמכר בארה"ב והרי לכם היילקס עם סרנים רחבים יותר !!!
(לא שכחתי כנפונים רחבים יותר)
בוא נעזוב רגע את העלויות של הסרן - ובהנחה שזה מעשי אז מה הבעיה ???
אני אמשיך לעדכן אחר החלטתי בהמשך ...

שיהיה אחלה שבוע לכולנו !
איתי

יוני5
20-02-05, 09:13
שלום חברים
דורון ויוני , אני מבין את קו המחשבה ההגיוני שלכם .
אבל ... תחשבו רגע - סרן אחורי של פראדו 8" רחב יותר ב - 6.5 ס"מ מצד לצד מזה של היילקס , אך אם ניתן לשתול בו קורנה פיניון של היילקס עם ה 3RD MEMBER של הפראדו ,ניתן לקנות קיט OFFSET לסרן הקידמי כמו זה הנמכר בארה"ב והרי לכם היילקס עם סרנים רחבים יותר !!!
(לא שכחתי כנפונים רחבים יותר)
בוא נעזוב רגע את העלויות של הסרן - ובהנחה שזה מעשי אז מה הבעיה ???
אני אמשיך לעדכן אחר החלטתי בהמשך ...

שיהיה אחלה שבוע לכולנו !
איתי

איתי,
לי באופן אישי אין בעיה עם זה, אבל:
1. לדעתי יש טיפוסים שבדר"כ לבושים בכחול ונוסעים באוטו עם מנורה מהבהבת מלמעלה, שרכב עם צמיגים כל כך בולטים מושך מאוד את תשומת ליבם
2. אתה מעמיס על הסרן הקדמי ומכלולי ההיגוי
3. יש לך בעיית יציבות כזו רצינית שאתה צריך סרנים רחבים יותר?

ומעבר לכל, השאלה למה? איזו בעיה אתה מנסה לפתור? תגדיר את הבעיה, תפרט את האופציות ותבחר את העדיפה מכולן.

בהצלחה
יוני5

ד ו ר ו ן
20-02-05, 10:10
ומעבר לכל, השאלה למה? איזו בעיה אתה מנסה לפתור? תגדיר את הבעיה, תפרט את האופציות ותבחר את העדיפה מכולן.
יוני5[/quote]
זה בדיוק העניין, מה אתה מנסה לפתור?
אתה רק מכניס לעצמך עוד דברים לרשימה-שדרוג רציני של הסרן הקידמי כדי שיתאים לרוחב ואז יש לך בעיות עם מע' ההיגוי שגם ביום רגיל דורשת שדרוג מימימלי.

sofanish
20-02-05, 10:30
יוני5
זה בדיוק העניין, מה אתה מנסה לפתור?
אתה רק מכניס לעצמך עוד דברים לרשימה-שדרוג רציני של הסרן הקידמי כדי שיתאים לרוחב ואז יש לך בעיות עם מע' ההיגוי שגם ביום רגיל דורשת שדרוג מימימלי.[/quote]

כרגע אין שום בעיה . יותר חשוב לי לדעת את הפרטים הטכניים של האם 3RD MEMBERשל פראדו זהה לשל היילקס ויכול להישתל בתוכו .

יש מישהו שמוכן לענות על זה ????

איתי

נמרוד
20-02-05, 10:38
כרגע אין שום בעיה . יותר חשוב לי לדעת את הפרטים הטכניים של האם 3RD MEMBERשל פראדו זהה לשל היילקס ויכול להישתל בתוכו .
[/b]

כנראה שכן. הדרך שלי לבדוק היא להכנס לקטלוג של יצרן נעילות שלמות, כמו ARB, ולראות שמק"ט הנעילה עבור סרן אחורי של פראדו עד 2003 זהה למק"ט הנעילה לסרן אחורי של היילקס.
http://www.arb.com.au/alac/215109.pdf

sofanish
20-02-05, 10:59
נמרוד
לאחר בדיקה בקישור המצוין שצירפת , לא הצלחתי למצוא בדיוק התאמה לסרן אחורי של פראדו (מופיע שם רק קידמי ועוד איזה נתון שנראה לי שהוא של סרן אחורי אך לא כתוב עליו שהוא אחורי).
אך עושה הרושם שהקוטר זהה לחלוטין - מאידך זה שמספר הקטלוג שונה עדיין לא מעיד על חוסר התאמה מוחלט .
אנסה לבדוק במקביל בעוד אתרים .
תודה

איתי

נמרוד
20-02-05, 11:11
אני מצאתי בקלות - גם לפראדו עד 2003 וגם להיילקס מ1988, סרן אחורי 8 אינץ' RG, והנעילה היא מק"ט RD23.

sofanish
20-02-05, 11:28
נמרוד , צדקת !
אני פיספסתי איפשהו ...
תודה

האיש הזקן
20-02-05, 20:16
נמרוד זאת שיטה טובה. RD23 אני נקטתי בה פעמים רבות לזיהוי סרני טויוטה בפםרט וסרנים אחרים בכלל. אכן סרנו האחורי של פראדו 'זהה' לזה של 4 ראנר, של טאקומה, של היילקס, של פיק אפ, של T100 וכו'. אלא שיש ויש הבדלים: ברוחב, ב ABS, יש הבדלים ביחסי ההעברה, יש הבדלים בבלמים, כולל בלם יד, יש הבלים במסבים, יש הבדלים בבית הסרן, רוחב עלים או סלילים ותושבות רדיוס, עליונות, תחתונות, תושבות פאנהארד, פלאנג' גל הינע - בקיצור הבנתם? גם אם הביצה, בית הסטליטים, זה אותן 8" אגדי חצי צף , יש עדיין הרבה מאד ואריאנטים מכל מיני סיבות אחרות וזה, סליחה שאני מקלקל לכם קצת את החגיגה, זה מה שעושה את החיים קשים. ואני מצטרף לא רק לנמרוד בעניין הזיהוי אלא גם ליוני5 בטענה שעדיין נראה שיותר קל להשיג סרן של היילקס, כולל דגם 4X4 עם נעילה, מאשר סרן אחורי של פראדו. בינתיים.

אלון_ק
21-02-05, 01:26
רוני, בעיות?

רוחב - רק טוב.
יחסי העברה - מכניס 3RD מהישן.
הבדלים בבלמים - אז מה? ממש לא סיפור לגשר. מקסימום צריך להתרים גם את הבוכנות, אם לא ניתן לכוונם.
הבדלים במסבים - אז מה?
הבדלים בבית הסרן - מה זה בית הסרן (באנגלית)? איפה שנכנס ה3RD?
רוחב עלים או סלילים ותושבות רדיוס, עליונות, תחתונות, תושבות פאנהארד - יום מסגרות מקוצר. הסרן כבר על הרצפה, יש סרן אחר למדוד ממנו זויות נדרשות ומיקום - אני לא רואה בעיה.
פלאנג' גל הינע - מתאם פשוט מאוד, 150 ש"ח אצל החרט הקרוב למקום מגוריך (בדקתי למתאם היילקס/סמוראי, אני מניח שזה אותו מחיר +-).
בקיצור, הבנת? לא BOLT ON, אבל לא בדיוק הכנסת לוויין למסלול.

אני לא מתווכח על נושא הצורך או עלות/תועלת. אני רק טוען שההתאמה, במידה וה3RD יכול להתאים (גם התאמות סטייל נעילה קדמית רגילה תופס), לא צריכה לדכא את הנושא.

האיש הזקן
21-02-05, 08:40
אתה צודק. אפשר להרכיב שם גם דנה 60.

sofanish
24-02-05, 11:55
טוב אז ככה ...
הסרן ניצב לו חי וקיים על ההיילקס !!! (של חבר ולא שלי...)
תאמינו או לא - כארבע שעות עבודה פרודקטיביות של 2-3 אנשים על האוטו -בכלל לא סיפור רציני.
השלבים :
1. העמדת סרן הפראדו על חמורים
2.שליפת הציריות והדפרנציאל
3.שתילת הדפרנציאל של ההיילקס (מתאים 1:1)
4.הסרת כל התוספות שעל סרן הפראדו (תושבות מוטות פיטול ובסיס לסלילים) ע"י דיסק
5. ריתוך 2 תושבות לקפיצים (לאחר מדידה כמובן של הזווית).
6.פירוק הסרן האחורי מהיילקס
7.שתילת סרן הפראדו
8 סאלאמת כל טוב

אני ניגש לבצע על ההיילקס שלי את שתילת הביצה הפראדו על הסרן האחורי (עם יחסים של היילקס כמובן) כייוון שזהו דיפרנציאל מסיבי יותר ,ואת הביצה האחורית אני אעביר קדימה (יקרה עוד כשבועיים שאחזור מחו"ל)
אמשיך לעדכן בהמשך .

סופ"ש נעים לכולם ...
איתי

sofanish
24-02-05, 12:20
שכחתי להוסיף מספר פרטים שיכולים לשפוך אור על ביצוע השתילה בעקבות ספקות / תהיות של חלקכם:
1. צינורות ברקס וחיבורם - מתאימים 1:1
2.אם שותלים ביצה של היילקס - אז אין צורף בפלאנ'ג שונה
3.ציריות הפראדו נכנסות לסטליטים של ההיילקס בדיוק למרות שמוט הציריה (מהמיסב ועד לשיניים) רחב יותר בכ - 4 מ"מ
4. יש צורך לבצע שינוי קל (שטרם ביצענו) בכדי להשמיש את בלם היד שמופעל פנימית בברקס ולא מחוצה לו.
5.ביטלנו לחולטין את מערכת ה - ABS
6. הושקעו 260ש"ח על 2 דיסקים חדשים

וזה הכל ...

איתי

סולי
24-02-05, 18:25
מבחינה דינמית,
אין בעיה ע סרן אחורי רחב יותר מהקידמי?

אלון_ק
24-02-05, 19:08
צלמו תמונות. אני לא בטוח מה היתרון שהשגת (אשמח אם תסביר לי - אני לא מתמצא מספיק בסרנים הנ"ל), אבל אם עלית על משהו טוב צלם, פרט והסבר - שלאחרים גם יהיה קל.

מז"ט!

חגי
24-02-05, 19:56
יש 2 יתרונות שאני רואה והם:

1. ברקס דיסק מאחור.
2. סרן חזק יותר ,כולל ציריות חזקות יותר.

יש חיסרון אחד גדול, הסרן בולט מאוד .

יוני5
24-02-05, 23:10
איתי,

האם ההחלפה בוצעה במסגריה?

יוני5

חגי
25-02-05, 09:02
וולאה יוני אתה ממש קורא מחשבות של אנשים דרך הפורום .

אתה גם יודע לקרוא בין השורות :D :D :D :D :D

התשובה היא כן

sofanish
26-02-05, 22:59
יוני , העבודה אכן בוצעה במסגריה (ואני בטוח שאתה יודע של מי...)
הסרן אכן רחב במעט כ- 5 ס"מ נוספים לכל כיוון -אך כנפוני הפלסטיק האחוריים מטשטשים את העניין .
בלי לפתוח עין (שום -חמסה- בצל - כיסא- קפיצה ...) אני לא מאמין שיש שוטר שיוכל להבחין בכך ולכן אין מה להיכנס לפניקה
לגבי גיאומטריה/היגוי - זניח לחלוטין ונטול השפעה כמו במשאיות,ג'י.אם.סי סיירה וכיו"ב רק הרבה פחות בולט.
יתרונות כפי שצויינו :
1.בלימה חזקה יותר לאורך זמן.
2.לא נתקע בוץ בברקסים אחרי כל טיול :evil:
3. מעט יציב יותר (משמעותי ברכב בעל מרכז כובד גבוה מאוד כל הזמן)
4.מעניין כפרוייקט לכשעצמו :lol:

אלון ידידי, תמונות יהיו (אולי)בעוד כשבועיים - מלבד זה אם מישהו יהיה מעוניין לקבל פרטים יוכל לאתר אותי דרך האתר או במייל (אני בהודו עד יום ג' בשבוע הבא)

מעבר לכך : אינני ממליץ לאף בר דעת לעשות כמעשה חסר כל היגיון כפי שאנו עשינו ולבצע את שתילת הסרן וכל מי שעושה זאת - כמובן על אחריותו ואי שפיותו הבלעדית !!!

שבוע טוב לכולללללללםםםםםםם...
:wink:
איתי

איציק - 4X6ZH
27-02-05, 09:01
בוקר טוב

בכל הסיפור הזה אותי מענינת הנקודה של בלמים .
כמה כח מפתחת מערכת הבלימה הזאת . לעצור את הרכב אין בעיה .
לעצור את הרכב בבלימת חרום יכולה להיות בעיה מאד רצינית במידה והסרן הזה מפתח כח רב יותר .
במקרה כזה תתקבל נעילת בלמים של הסרן האחורי וזה מצב מאד מסוכן ולא רצוי .
לגבי הבוץ לאחר כל טיול הבוץ גורם לבעיות בצלחות הקידמיות ושם יש דיסקיות .
בסרן האחורי לבוץ ההרבה יותר קשה להכנס .
בכל מיקרה בסרן מהדגם החדש יש נעלי בלם של מערכת בלם היד וגם הם יסבלו מהבוץ .
עוצמת בלם היד בסרן הזה חלשה מעוצמת בלם היד בסרן האחורי .
טכנית יש בזה ענין .
מעשית אני לא רואה יתרון גדול בבצוע שינוי כזה .
איציק

האיש הזקן
27-02-05, 19:28
1. בכלל לא בטוח בכלל שציריות של פראדו חזקות יותר מציריות מקוריות של היילקס. אין בזה הגיון תעשייתי. הן אולי מעט ארוכות יותר.
2. אם שתלת בפראדו ביצה שלישית של היילקס אז גם המסבים הם אותם מסבים - שוב אין יתרון לחוזק..
3. לכן, נותר רק העניין של הדיסקים מאחור והפרוייקט עצמו. שזה יפה ברמה של לימוד ובניה. אבל סוג של להמציא את הגלגל. יש מוצרים קיימים הרבה יותר פשוטים ובזול.
הרחבת הרכב אינה נדרשת. לטעמי זו סתם רציונליזציה של טעות שנובעת מ" זה מה יש".
4. ככל הנראה תאלצו להחליף את משאבת הבלם הראשית - Master Cylinder למשהו קצת יותר מסיבי למשל כמו של FJ80 שקצת קשה למצוא בארץ...
5. מעצור יד להיילקס, לא צריך להמציא כלום: יש תושבת - מוצר קיים לא יקר מדי, 195$ בארה"ב אבל קמצנים שמוכרחים לבנות לבד יכולים אם מצליחים לפתוח את האתר להלן ולהבין את הרעיון: הקליפר הדיסקיות והדיסק יכולים להיות כל קליפר בגודל סביר שתמצאו. אפילו קדמי של של טוסטוס מודרני.
בסה"כ בהחלט פרוייקט יפה. מיותר אבל יפה וככל הנראה מוצלח.
שוב, אם יש סרן ואין מה לעשות איתו ואי אפשר להחליף אותו במקורי של היילקס תקין - אז יופי, לכו על זה. מכל סיבה אחרת, אפשר לקחת כל סרן אחר באותה רמה של הגיון טכני.

http://allprooffroad.com/index.php?option=content&task=view&id=33

חנן א.
27-02-05, 19:33
ציריות הפראדו נכנסות לסטליטים של ההיילקס בדיוק למרות שמוט הציריה (מהמיסב ועד לשיניים) רחב יותר בכ - 4 מ"מ

אם מדובר בציריות שהופכות להיות צרות יותר בכניסה לסטליטים, כמו רוב הציריות, אז החלק הכי צר שלהן הוא בכניסה לסטליטים, ואז אין יתרון חוזק בציריות של הפראדו.

חגי
27-02-05, 23:39
לחיזוק דבריו של רוני.

http://www.sky-manufacturing.com/images/suzuki/diskbrakesinstalledpic

חגי
27-02-05, 23:41
ניסיון נוסף
http://www.sky-manufacturing.com/suspension2.htm

אלון_ק
28-02-05, 00:01
אם מדובר בציריות שהופכות להיות צרות יותר בכניסה לסטליטים, כמו רוב הציריות, אז החלק הכי צר שלהן הוא בכניסה לסטליטים, ואז אין יתרון חוזק בציריות של הפראדו.

הן אולי מעט ארוכות יותר
שאלה עקרונית: בהנחה שהן כן ארוכות יותר ושהאורך הזה מספיק משמעותי (מן הסתם כמה עשרות מ"מ לא יהוו הבדל ענק), האם מומנט הפיתול לא מתחלק על כל האורך ולכן הציריה כן עמידה יותר? ברור שנקודת הכשל עדיין עמידה בפני אותו X של מומנט פיתול, כוונתי האם לא נדרש יותר מומנט בקצה המוט כדי ליצור את מומנט הX בנק' הכשל?

חנן א.
28-02-05, 00:10
לא, אלון. המומנט זהה לכל אורך הציריה.

asafk
28-02-05, 00:12
שאלה מעניינת, אלוןן.
שתי הציריות מאותו החומר. כלומר- הן ייכשלו באותו מאמץ פיתול.
נגיד, שהמעוות שבו החומר מפסיק להיות אלסטי, הוא מעלה לכל סנטימטר אורך. במקרה זה, כן. הציריה הארוכה יותר, עבור פיתול מסויים בין הקצוות, תתפתל פחות לכל יחידת אורך, ונקודת הכשל שלה תהיה מאוחר יותר במעט מאוד מאוד. זניח אפילו. הבעיה היא שכשל נוצר בד"כ ממאמץ פתאומי- כתוצאה ממתקף (מכה)... במקרה כזה בד"כ עוברים בלא מעט את נקודת הכשל- ולכן ההפרש הקטן לטובת הציריה הארוכה לא יורגש.

אסף.

קיד
28-02-05, 01:10
איתי,
האם בוצע כיוון LPVS, או בעברית כיוון לשסתום עומס פורפורציוני? או באופן מופשט, האם בדקתם עם שעון לחץ (3 שעונים בו זמנית)את הלחץ בקו הבלימה האחורי, ביחס לקדמי?
האם בוצעה בדיקת בלמים על דינמומטר?

שלא יספרו לכם מעשיות, בלמי תוף עוצרים מצויין, והם שווי ערך לדיסקים.
שני חסרונות בלבד לתופים:1) אחזקה לא נוחה 2) קירור מופחת.

נראה לי שיש לחזק את הבלימה אחורה ע"י כיוון LPVS.

קיד.

קופסה שבורה
28-02-05, 08:33
חברים יקרים
זה עובד פצצה מניסיון גם בכביש וגם בשטח

סולי
28-02-05, 09:08
עופר,
עובד פצצה זה לא מספיק.
:?
ואני אשמח לקבל מידע כיצד הדבר משפיע מבחינת התנהגות הרכב בסיבובים לדוגמא,
כזכור הסרן האחורי רחב משמעותית מהסרן הדימי, כיצד זה משפיע על התנהגות הרכב..?
(ולהגיד שזה בדומה לרכבי דאבל ג'נט זה לא מספיק לי).

איציק - 4X6ZH
28-02-05, 10:12
עובד פצצה יופי
קיד כתב בדוק שסתום
איציק כתב בדוק עוצמת בלימה
לא לזלזל בכיוון הזה
לגשת עם הרכב למכון טסט לבדוק עוצמת בלימה ויחס בלימה בין הסרנים
זה לא רכב שנוסעים בו בשטח בלבד .
איציק

קופסה שבורה
28-02-05, 11:59
אז הרכב מיתנהג יפה ביותר בסיבובים
יציב מאוד
ברקסים לא נינעלים ואין סיבה שעינעלו
על ההגה זה לא משפיע
וכמו שכתבתי פצצה

קופסה שבורה
28-02-05, 12:00
שלא לדבר על זויות צד

חנן א.
28-02-05, 12:12
אתה לא עונה למה שאיציק וקיד כתבו, וכתבו בצדק:

האם בדקת את עוצמת הבלימה בגלגלים האחוריים?
ברכב עם בלמי תוף אחוריים ובלמי דיסק קדמיים יש שסתום פרופורציה שמגביל את הלחץ לבלמים האחוריים, שמעצם היותם בלמי תוף, זקוקים להרבה, הרבה, הרבה פחות לחץ בלימה מאשר בלמי דיסק. אם החלפת לבלמי דיסק מאחורה ללא שינוי שסתום הפרופורציה, יתכן מאוד שהבלימה האחורית שלך חלשה מדי.

קופסה שבורה
28-02-05, 12:26
תפקידו של השסתום רק ברכב מיסחרי
עוזר לבלימה כשהרכב עמוס
גם עים שסתום מנותק הרכב לא נועל גלגלים
המשאבה המרכזית היא שמחלקת את הבלימה
ל --60---40

חנן א.
28-02-05, 12:31
לא, לא, ולא נכון. אף אחד מסעיפים שכתבת לא נכון:

בכל רכב, כולל פרייבט, שיש בו בלמי תוף אחורה ודיסק קדימה, יש את השסתום הזה.
רק בחלק מהרכבים, גם בפרייבטים, יש מנגנון בשסתום הזה שמשנה את עוצמת הבלימה על פי העומס. בשאר השסתומים זו חלוקה קבועה.

ברכב עם בלמי תוף אחוריים, ובלמי דיסק קדמיים, תנסה לנטרל את השסתום, ותראה איך הגלגלים האחוריים ננעלים בנגיעה. עשה את זה במקום נקי מרכבים אחרים.

למשאבה הראשית יש את אותו קוטר צילינדר לכל האורך ולכן לחץ הנוזל בשתי יציאות המשאבה הוא זהה.

קופסה שבורה
28-02-05, 12:41
חנן מה שכתבתי
זה בדוק אני נוסע כבר חודשים
ללא שסתום ואין מצב לנעילה
גם בסרן הזה עוד לא חיברתי ואין נעילה

חנן א.
28-02-05, 12:46
לא הבנתי. פירקת את השסתום המקורי?

קופסה שבורה
28-02-05, 12:54
תפקידו של השסתום
הוא לפתוח מעבר של נוזל בלמים כשהרכב עמוס
כשהשסתום מנותק הוא פתוח

חנן א.
28-02-05, 13:00
לא, זה לא עובד ככה.

חנן א.
28-02-05, 13:01
בקיצור, אתה עדיין עם השסתום על הרכב?

תפרט בבקשה, כי אני לא ממש מבין מה יש לך שם כרגע.

קופסה שבורה
28-02-05, 13:18
אין שסתום
בברקס חזק האוטו נידבק לכביש
לא זורק תחת

חנן א.
28-02-05, 13:22
היכן השסתום המקורי? פירקת אותו מהרכב?

אין טענה שהבלמים האחוריים יינעלו לך. להיפך. מה שכולם כותבים זה שעם השסתום המקורי, שמפחית לחץ לבלמי התוף האחוריים, עוצמת הבלימה בסרן האחורי עם בלמי הדיסק עלולה להיות חלשה מדי.
התיאור שלך לא מוכיח אחרת. בדיקת בלימה במכון טסטים תוכל לתת נתון של עוצמת בלימה, אם הוא תקין או שהוא לא.

חגי
28-02-05, 13:23
לדעתי עופר מתכוון לוסת שממוקם מעל הסרן האחורי ומחובר אליו.

תפקידו להגביר את לחץ השמן בבלימה כאשר הרכב עמוס.

חנן א.
28-02-05, 13:26
OK, חגי, אנחנו מדברים על אותו שסתום. אם הוא פורק ביחד עם הסרן המקורי, והורכב במקומו הסרן החדש עם בלמי דיסק, ואז השסתום כבר לא קיים, והדיסקים האחורייים מקבלים את אותו לחץ נוזל כמו הדיסקים הקדמיים, אז בהחלט ייתכן שהכול בסדר.
זה בדיוק מה שאיציק, קיד, ואני רצינו לוודא: שנושא לחץ הנוזל קיבל התייחסות מתאימה, ששסתום הפרופורציה בוטל, ורצוי גם ליתר בטחון לבדוק במכון טסטים שעוצמת הבלימה היא נכונה.

סה טו.

קופסה שבורה
28-02-05, 13:28
חנן מה שכתבתם
אני מבין מה שאני עונה אתה לא רוצה להבין
כשהשסתום לא מחובר הוא לא מתפקד!!!!
אין שסתום

חנן א.
28-02-05, 13:36
בהחלט יתכן שהבנת הנקרא שלי לוקה בחסר (אם כי במבחן שפעם ערכו לי היו תוצאות שסותרות את זה :wink: ) , יתכן באותה מידה שאתה לא מתנסח בבהירות, ויתכן שאנחנו סתם לא מבינים אחד את השני. לא זו ולא זו סיבה להתעצבן.

בוא נסכם שאני דביל. מודה. אני לא מצליח להבין את משמעות ה"לא מחובר" . האם המנוף שמחובר אליו שמשנה את לחץ הנוזל מנותק? האם הצינורות שהיו מחוברים אליו כבר לא מחוברים אליו? האם השסתום נזרק לפח האשפה הקרוב?
לא בא לך לפרט במדויק מה יש שם? גם זה לגיטימי, רק תעדכן אותנו, שלא נתאמץ להבין מה קורה.

ואם אין שסתום בכלל, אז זה פחות או יותר מה שכולם ניסו להבין. אולי אני לא הדביל היחיד שלא מבין. בקומבינצית בלמי דיסק/דיסק באמת אין צורך בשסתום פרופורציה.

ואני עדיין חושב שרצוי לבדוק את פרופורציות הבלימה על גבי מכונת בדיקה.

קופסה שבורה
28-02-05, 13:40
השסתום מורכב על השסי ולא על הסרן
לגבי המשאבה המרכזית מאוד חשוב הסדר!!

חנן א.
28-02-05, 13:45
הסדר חשוב במשאבה המרכזית בגלל שהבוכנות בקליפרים הקדמיים הן גדולות וצריכות נפח נוזל גדול יחסית, מה גם שעם השחקות הרפידות יותר ויותר נוזל עובר אליהן ולכן צריך נפח נוזל גדול במיכל העליון שלהן. זה לא קשור ללחץ הבלימה, שהוא כאמור זהה ביציאות מהמשאבה הראשית.

איציק - 4X6ZH
28-02-05, 14:16
טוב אני מתחיל לא להבין .
לשסתום מחוברים 3 צינורות 2 מכיוון המשאבה המרכזית והצינור השלשי יוצא לכיוון הסרן האחורי ומתפצל על הסרן לכל תוף בלימה .
איך מבטלים את השסתום ?
נשאר לי צינור ללא חיבור .
איציק

קופסה שבורה
28-02-05, 15:54
שני הצינורות שמגיעים מהמשאבה מיתחברים לגלגלים
כול אחד לגלגל

קופסה שבורה
28-02-05, 16:01
חנן
חס וחלילה לרגע לא חשבתי שאתהדביל
ואים כך זה נישמע אני מיתנצל
עופר

חנן א.
28-02-05, 16:10
סתם, זה היה להמחשה שיכול להיות שאנחנו לא מבינים אחד את השני, בלי שאני אהיה קשה הבנה, או אתה קשה הסברה.

לא נפגעתי.

איציק - 4X6ZH
28-02-05, 16:23
אני חושב שכדאי לך לגשת לבצע בדיקת עוצמת בלימה ( כמו בטסט )
ביחס למשקל הרכב על כל סרן .
וכל צינור שהולך לכל גלגל יש איזה שהיא חשיבות בין הצדדים ? ( לדעתי חשיבות עליונה )
יתכן מאד שמצב זה הוא מצב שאין לנסוע כך על הכביש . ( בשטח זה סיפור אחר )
איך בדיוק נעשת חלוקת הלחץ כרגע בין הסרן הקידמי לאחורי ובין צד שמאל לצד ימין של הרכב ?
לרכב יש משאבת בלמים כפולה .
יש חשיבות לאיזה גלגל מתחבר כל צינור !
אין לי ספק שזה עובד .
יש לי ספק עד כמה זה עובד נכון בבלימת חרום !!
ונגיד שצינור אחד של הסרן הקידמי נוזל \ נקרע \ נתלש \ בשטח ....
ואתה בולם בלימה רגילה \ חזקה \ חרום .
לאיזה צד הרכב ימשוך .( אכשיו שכל גלגל אחורי מקבל לחץ ממקור לחץ שמן אחר ?
אני מקשה בשאלות שלי להדגיש את הסכנה במצב שנוצר .
איציק

חנן א.
28-02-05, 16:30
קופסה שבורה (יש שם מאחורי הכינוי? ) :

אני רואה שאתה נכנס לכאן, ומגיב, אז זה אומר שאיכפת לך, ואתה רוצה להשמיע ולשמוע.

אבל בינתיים, הדיון הזה מתנהל כמו דו-שיח של חרשים, כי אנחנו רק מנסים לנחש מה הולך אצלך.

למה שלא תכתוב, בצורה ארוכה ומפורטת, כדי שנבין, בדיוק מה יש? מה אין? אילו צינורות? מחוברים לאן?

אחרת, כמו שאני רואה את זה, הדיון מתמתח ומתמתח, ולא הולך לשום מקום. פשוט תקוע.

סולי
28-02-05, 17:32
אני מתנצל מראש אם אני מתפרץ, אבל זאת כבר פעם שלישית שאני שואל :oops:, ואני לא חושב שזה בלתי אפשרי לספק תשובה.
אני אשמח אם נמרוד, אסף.. או חנן יאירו את עיניי לגבי שינויים בהתנהגות הרכב עם מפסק גלגלים שונה מאחור לעומת מפסק הגלגלים הקידמי.
אני אודה לכם מאוד מאוד על ההבהרה.

***הערה של חנן-אורי, מחקתי את המשפט האחרון מטעמים של צנעת הפרט, עקב בקשה מפורשת שקיבלתי ***

קופסה שבורה
28-02-05, 17:36
קופסה שבורה = עופר
אני בדרך לבדיקה במכון טסטים
תוצאות בדרך

חנן א.
28-02-05, 18:02
אורי, לא ידוע לי על השפעה של TRACK WIDTH שונה מאחורה ומקדימה.

eran4x4
28-02-05, 20:29
סרן אחורי רחב יותר מחייב סוויטצ' בראש, תכנון המסלול משתנה, גם בעבירות וגם בהתחמקות ממכשולים בנסיעה מהירה.

קיד
01-03-05, 00:14
עופר, ברוך הבא לפורום.
לצורך קבלת שרות אדיב בפורום זה, יש להתנסח באופן ברור, מדויק ומפורט. קצרנות ויריות מהמותן לא ישרתו אותך היטב.
יש לזכור על מנת להיות חבר בפורום, לא מספיק להיות חבר רשום, כי אם להתנהג בחברות כלפי שאר החברים.

אבל לעיניננו.
שינויים במערכת הבלימה אינם דבר פעוט. יש להיכנס למכלול השיקולים של מתכנן הרכב.
גלגל אחורי ננעל כן/לא בבלימה אינה אינדיקציה לכלום. הגלגל לא נינעל כי הרכב עמוס, או כי הכביש יבש או כי הצמיג חדש או שהרפידות מזוגגות או שהקליפר תפוס וכו' וכו' וכו'.
בהתייחסותי הקודמת לשרשור זה, כתבתי שיש לחבר שעוני לחץ, ולא סתם.
אתה כתבת

תפקידו של השסתום רק ברכב מיסחרי
עוזר לבלימה כשהרכב עמוס
גם עים שסתום מנותק הרכב לא נועל גלגלים
המשאבה המרכזית היא שמחלקת את הבלימה
ל --60---40
אתה טועה ומטעה!
46-60 מה? אחוזים :?: 40-60 אטמוספרות :?: או 40-60 N כוח בלימה :?:

זה לא כל כך פשוט :!:
בלימת יתר בסרן אחורי, במשטח חלק, תגרום וודאית לאובדן שליטה ברכב.
מאידך גיסא בלימת חסר, בסרן אחורי של רכב עמוס, תגרום במקרה הטוב לעיוות הדיסקים הקידמיים (עקב חום) או לתאונה במקרה הגרוע. וזאת, עקב כשל בבלמים קדמיים או החלקת הסרן הקידמי משום שהצמיגים עברו את נקודת האיזון של חיכוך גילגולי, וכעת נמצאים בחיכוך דינמי והם רגע לפני חימום יתר של הסוליה שיוריד את מקדם החיכוך ל-0.
יש לזכור שבלמי הרכב אינם ערימת ברזלים + צינורות שמן, אלא מערכת טרמודינמית ההופכת אנרגיה קינטית (תנועה) לחום. חוסר דיוק בחישוב פליטת החום, ויש לך בלמים שרופים ==> בלמים שאינם עוצרים.

רוצה דוגמא:
בואו נעשה חישוב עבור טנדר משקל כולל 2000 ק"ג.
120 קמ"ש = 33.33 מטר שניה
33.33בחזקה שניה * 2000ק"ג*0.5 = 1111KW
נחלק ל-4 גלגלים = 277 KW לכל גלגל.
נניח שהסרן האחורי שלך לא בולם כלל, כעת מדובר על 554KW לכל גלגל קידמי.
זה המון חום! גם אם תחלק את זמן הבלימה ל-5 שניות או אפילו ל-10 שניות, עדיין המשוואה הטרמודינמית היא לרעתך.
לאחר שהכנסתי למשוואה גם גרור במשקל 1500 ק"ג, יצא 972 KW עבור כל גלגל בסרן הקדמי.
ועדיין לא דיברתי על בלימה בירידות.

עופר,
תעשה בדיקת עוצמת בלימה, תפרסם את התוצאות, ואחר כך תוכל להגיד (או שלא) "הכל עובד טוב"
במידה ותרצה סיוע טכני, אתה מוזמן לבקש.
בברכה,
קיד.

קופסה שבורה
03-03-05, 17:14
לאחר בדיקה הברקסים תקינים

קיד ! תשאיר טלפון או תיתקשר
0545448448 עופר

sofanish
03-03-05, 17:53
עופר יא בלאגאניסט!!!
עד להודו אני מקבל דיווחים עליך :lol:
שמחתי לשמוע שהאוטו גם עבר בדיקה תקנית...
ועכשיו מה שנשאר הוא למצוא עוד סרן אחד עד יום שלישי הקרוב :wink:
איתי

-->