PDA

צפייה בגרסה מלאה : ג'ימני מתחמם

n_k
06-05-12, 14:53
מדובר בג'ימני 2001 ידני.
הנוזל במיכל העודפים היה במצב לא משהו (נוזל מהסוג של חצי נוזל חצי מים). לפני חצי שנה הוחלף רדיאטור.
הוחלט להחליף לנוזל ירוק לפני תחילת ימי החום הכבדים.
רוקנתי את הנוזל דרך הפקק ריקון שנמצא בתחתית הרדיאטור (פקק הברגה בצורת פרפר)
לאחר שהתרוקן, שפכתי מים פנימה וחיכיתי שירדו.. (הם ירדו מייד)
סגרתי את הפקק ריקון, מילאתי במים ירוקים, הנעתי את המנוע, המפלס לא ירד, חיכיתי, המנוע הגיע לטמ' עבודה, ועדיין לא ירד.
סגרתי את הפקק העליון של הרדיאטור, עשיתי סיבוב 3 דקות, ברגע שהתחמם טיפה מעל הרגיל, עצרתי, חיכיתי שהתקרר, מילאתי עוד, מיכל העודפים התרוקן, אז גם אותו מילאתי.
עשיתי סיבוב, 3 דקות, לא התחמם.
היום בבוקר בדקתי את מצב מפלס הנוזל, היה בסדר.
נסעתי 25 דקות נסיעה מהירה. הכל היה בסדר, עצרתי ברמזור, תוך חצי דקה, החום התחיל לעלות. המשכתי נסיעה, החום ירד במהירות שהוא עלה.
עצרתי, חיכיתי שהתקרר, בדקתי מפלס נוזל קרור, המצב תקין.
מה עושים?

sapog
06-05-12, 15:09
מתי הוחלפה משאבת המים?
האם נסעת עם מזגן כשהתחמם?
רצוי לבדוק גם תקינות פאן-קלאצ'.

n_k
06-05-12, 15:17
המזגן היה כבוי כל הזמן.
לא היו לי מעולם בעיות התחממות. למה שדווקא בזמן החלפת נוזל הקרור תתחיל בעיה עם המשאבת מים או עם הפאן קלאץ??
מחיפושים בפורומים, מה שאני יכול לחשוב עליו זה או בעייה בפקק של הרדיאטור, אולי בזמן שפתחתי אותו הוא נהרס ולא אוטם כמו שצריך.
או שאולי יש לי אויר במערכת?

liron_al
06-05-12, 16:33
לי ברכב הלכה משאבת מים בדיוק כשהחלפתי נוזל קירור.
כנראה שהמשקעים שנמצאים במע' הקירור מתנקזים לכיוון המשאבה כשמרוקנים, ואז מתחילות הבעיות.
פן קלאצ' זה כיוון טוב, תבדוק אם המניפה ממשיכה להסתובב לאחר כיבוי המנוע. היא אמורה לעצור מיידית (או 2-3 סיבובים) לאחר הכיבוי.

n_k
06-05-12, 17:21
המניפה עוצרת לאחר כיבוי המנוע.. למה הוא מתחמם רק בעמידה? מה עוד יכול להיות?

ishc
06-05-12, 17:58
לאחר נסיעה ומנוע בטמפ' עבודה במנוע כבוי!!! ושוב... במנוע כבוי האם המאוורר מסתובב ביד?

n_k
06-05-12, 20:24
לא. הוא זז קשה.

יונתןמצפה
06-05-12, 21:10
במידה והתופעה חוזרת על עצמה: בזמן שהטמפ' גבוהה מהרגיל תעצור בצד ועם מנוע עובד בדוק ביד את הטמפ' של הצינור העליון שמוביל מים לרדיאטור.
האם הוא קר יחסית לצינור התחתון? האם הוא מרגיש רך וללא לחץ?
במידה והתושבות הם כן הייתי חושד בטרמוסטט שנתפס. או בגלל שיש לך אוויר במערכת (יותר סביר בעיני) או כי משקעים הגיעו אליו ותפסו אותו.

בזמן שהמנוע מתחמם, השאר את הפקק פתוח ותראה מתי מתחילה זרימה ברדיאטור. תן קצת גז עם היד ותראה מה קורה עם המפלס, במידה ויש מקום מלא עוד מים.
גם הכיוון של הפקק הגיוני אבל אז סביר להניח שהיית רואה סימני רטיבות מסביב לרדיאטור או שמפלס מיכל העודפים היה עולה.
אגב, באיזה נוזל קירור השתמשת?

shmulikbg
06-05-12, 21:33
ודבר נוסף,
פתח ברז חימום כדי שרדיאטור חימום ישתתף בניקוז האויר.

n_k
06-05-12, 22:26
מה זה ברז חימום??
יונתן, הצינורית מתחממת והיא לא רכה, ואין סימני נזילה מסביב לפקק.

shmulikbg
06-05-12, 22:31
ברז חימום הוא הכפתור שאתה מסובב לצד האדום כדי שיהיה לך חימום פנימי.

n_k
06-05-12, 22:33
עשיתי את זה מקודם, אני מחכה שיתקרר ואז אבדוק אם המפלס ירד.

יונתןמצפה
06-05-12, 22:37
יונתן, הצינורית מתחממת והיא לא רכה, ואין סימני נזילה מסביב לפקק.

רק כדי לחדד, בזמן ששעון החום מראה חום יתר (אגב, עד כמה?) יצאת מרכב כשמנוע מונע ושמת יד על הצינור? הוא היה חם משמעותית מהצינור התחתון ובלחץ חזק?
האם מיכל העודפים נשאר במפלס קבוע לאורך כמה נסיעות?

liron_al
06-05-12, 22:46
אל תאכל את עצמך, סע מחר ושים עין על שעון החום.
יכול להיות שלא ניקזת אויר בצורה מוחלטת.
דווח מחר.

n_k
06-05-12, 22:57
יונתן, הוא היה חם, לא ברמה שאי אפשר לגעת בו, לגביי מפלס המיכל עודפים, מילאתי אותו עכשיו בדיוק עד לקו, ככה אני אדע מה המצב..
פתחתי עכשיו את המכסה רדיאטור, היה חסר ממש טיפה, משהו כמו פקק של בקבוק פריגת, אני לא יודע אם זה משמעותי וזה גרם לחימום, אדע רק מחר.
תודה לכולם.
המשך דיווחים ,מחר!

sapog
06-05-12, 23:09
היה חסר ממש טיפה, משהו כמו פקק של בקבוק פריגת, אני לא יודע אם זה משמעותי וזה גרם לחימום,
ממש לא :D

n_k
06-05-12, 23:22
אז מה כן??? רק בעמידה הוא מתחמם.
מישהו מכיר את הבעיה?

dodojeep
06-05-12, 23:29
היה לי פעם משהו קצת דומה
הנסיעה על כביש מהיר החום היה מתחת לקו הלבן
ובעצירה ברמזור הוא היה חוזר לחום עבודה
לא יודע עם זה קשור אבל יותר מאוחר האוטו התחממם בפקק (הרדיאטור נרקב)
החלפנו רדיאטור ולא יודע מה עוד ועכשיו זה לא ככה

לאיזה נוזל החלפת? אולי הוא הבעיה?

MMR
06-05-12, 23:35
חשוב- האם בהפעלת המזגן מניפה העזר החשמלית נכנסת לפעולה? זה כיוון קלאסי לבעיה שאתה מתאר.
האם סבלת מטראומת התחממות יתר בזמן האחרון?
נסה להעלות לסל"ד גבוה כשפקק הרדיאטור פתוח ולוודא התחזקות זרימת נוזל קירור ושאין בועות\ מזרקה מהרדיאטור.

n_k
06-05-12, 23:43
נוזל ירוק, של
<v:shapetype id=_x0000_t75 stroked="f" filled="f" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" o:preferrelative="t" o:spt="75" coordsize="21600,21600"> <v:stroke joinstyle="miter"></v:stroke><v:formulas><v:f eqn="if lineDrawn pixelLineWidth 0"></v:f><v:f eqn="sum @0 1 0"></v:f><v:f eqn="sum 0 0 @1"></v:f><v:f eqn="prod @2 1 2"></v:f><v:f eqn="prod @3 21600 pixelWidth"></v:f><v:f eqn="prod @3 21600 pixelHeight"></v:f><v:f eqn="sum @0 0 1"></v:f><v:f eqn="prod @6 1 2"></v:f><v:f eqn="prod @7 21600 pixelWidth"></v:f><v:f eqn="sum @8 21600 0"></v:f><v:f eqn="prod @7 21600 pixelHeight"></v:f><v:f eqn="sum @10 21600 0"></v:f></v:formulas><v:path o:connecttype="rect" gradientshapeok="t" o:extrusionok="f"></v:path><o:lock aspectratio="t" v:ext="edit"></o:lock></v:shapetype><v:shape style="WIDTH: 240pt; HEIGHT: 180pt" id=_x0030_4D0DCE6-CCC5-4549-BCE3-9958A3B1EF7A alt="" type="#_x0000_t75" o:spid="_x0000_i1025"><v:imagedata o:href="cid:04D0DCE6-CCC5-4549-BCE3-9958A3B1EF7A" src="file:///C:\Users\Eli\AppData\Local\Temp\msohtmlc lip1\01\clip_image001.jpg"></v:imagedata></v:shape>59182

TURBO POWER

n_k
06-05-12, 23:50
לא סבלתי מהתחממות בכלל. הכל התחיל מייד לאחר החלפת הנוזל קרור.
אבדוק את עניין המניפה החשמלית.

n_k
07-05-12, 20:13
עדיין מתחמם בעמידה.. יש למישהו פתרון? אני לא יכול לסוע רחוק כי הוא מתחמם בכל רמזור.. מישהו מאזור ראש העין?

liron_al
07-05-12, 20:16
יתכן והטרמוסטט לא נפתח כראוי.
לשם הניסוי, פרק את הטרמוסטט וסע בלי. המנוע יתקשה להתחמם, אבל תוכל לראות אם עדיין מתחמם ברמזורים.
אם לא תסתדר לבד, שלח לי הודעה פרטית ואבוא לעזור. (פתח תקווה)

raanan
07-05-12, 20:48
לפני שאתה רץ לפרק ...
תניע את המנוע כשהוא קר, "תתרגל" לרעש ולרוח שהמאוורר מושך אוויר.
תן למנוע להתחמם עד ל 3/4 ותרגיש ותשמע האם המאוורר מושך אותו דבר ?
בעקרון צריך להיות רעש חזק של איזה מנוע V6 עוצמתי. אם אין, בעיית פאן קלאץ.

כדאי שתנסה לשחזר האם השתוללת בבוץ/שלוליות לפני הבעיה ? אם כן, תשטוף עם צינור את הרדיאטור מכיוון החלק הקידמי.

בהצלחה
רענן

ishc
07-05-12, 22:33
לפני שאתה רץ לפרק ...
תניע את המנוע כשהוא קר, "תתרגל" לרעש ולרוח שהמאוורר מושך אוויר.
תן למנוע להתחמם עד ל 3/4 ותרגיש ותשמע האם המאוורר מושך אותו דבר ?
בעקרון צריך להיות רעש חזק של איזה מנוע V6 עוצמתי. אם אין, בעיית פאן קלאץ.

כדאי שתנסה לשחזר האם השתוללת בבוץ/שלוליות לפני הבעיה ? אם כן, תשטוף עם צינור את הרדיאטור מכיוון החלק הקידמי.

בהצלחה
רענן

רענן, תסביר בבקשה את שיטת האיבחון???

raanan
08-05-12, 14:35
רענן, תסביר בבקשה את שיטת האיבחון???
מה לא מובן ?
שהקלאץ של המאוורר עובד תקין (הצמדה מלאה), הרעש עוצמת השאיבה חזקה מאוד ומרגישים ושומעים זאת.

רענן

ishc
08-05-12, 16:24
אבל אי אפשר באמת לבסס את הבדיקה עפ״י שמיעה?
חוץ מזה, אם הייתה הפרדה חלקית בלבד הוא לא היה אמור להיות מסוגל לסובב את המאוורר ביד אפילו עם מעט כוח?

raanan
08-05-12, 16:48
אבל אי אפשר באמת לבסס את הבדיקה עפ״י שמיעה?
למה לא ?
תנסה בעצמך ותהיה קשוב (תרתי משמע ) לרכבך וגם תזהה את ההבדל בשאיבה והמערבולת אוויר כשהפאן קלאץ תקין ומצמיד היטב.

רענן

Ace2000
08-05-12, 17:30
כשאתה בעמידה והאוטו מתחמם, תנסה לתת הרבה גז בניוטרל, המד חום מתחיל לרדת או שזה לא משפיע?
היית לי בעיה דומה
לבסוף זו היתה המשאבת מים
האוטו היה מתחמם בעמידה ולא בנסיעה
(ואצלי זה לא היה הפאן קלאץ)

ishc
08-05-12, 17:48
למה לא ?
תנסה בעצמך ותהיה קשוב (תרתי משמע ) לרכבך וגם תזהה את ההבדל בשאיבה והמערבולת אוויר כשהפאן קלאץ תקין ומצמיד היטב.

רענן

אצלי אין פאן קלאץ' אלא מאורר חשמלי אז אני יכול לנסות להקשיב לו עד מחר. ואני חושב שלבסס בדיקה כזו על שמיעה זו ממש אינדיקציה מוטעית.
הטענה מעלי שהמשאבת מים בסוף חייה נשמעת לי סבירה הרבה יותר.

tomer wrx
08-05-12, 18:24
תנסה לנקז אויר

היה לי פעם פיז'ו 309 ושהחליפו לי מים שכחו להוציא את האויר וזה משפיע מאוד על התחממות המנוע

וגם שאתה בודק את מפלס המים רק כאשר המנוע קר (שפותחים את פתח המילוי שהמנוע חם הוא שואב אויר אז לא מומלץ)

זאת בדיקה קלה שווה לנסות

אם זה לא זה אז הגיוני מאוד שזה המשאבה

dodojeep
08-05-12, 18:50
לא יודע איזה מנוע היה לפזו שלך
אבל למנועים הישנים היו פתחי ניקוז מיוחדים להוצאת אוויר מהמערכת
כמו וונטיל כזה ועד כמה שאני יודע אין את זה בגימני
אז איך בדיוק עושים את זה?

n_k
09-05-12, 16:11
עדכון:
לאחר בדיקה, שמתי לב שברמזורים, כשהמנוע מתחיל להתחמם, אם אני לוחץ על הגז, אז הוא יורד, מה שאומר-> פאן קלאץ לא נכנס לפעולה.
ואכן , לאחר בדיקה, הפאן קלאץ לא נכנס לפעולה .
לאחר בדיקה מעמיקה, הסתבר שהטרמוסטט נתקע-> הוא זה שמכניס את הפאן קלאץ לפעולה כנראה, ולכן מה שנשאר זה להחליף טרמוסטט.
איפה יושב הטרמוסטט?

ishc
09-05-12, 16:14
טרמוסטט מפעיל פאן קלאץ׳???!!! אתה בטוח חביבי?

n_k
09-05-12, 16:18
לא יודע אם ישירות, אבל כנראה שאם הוא תקוע אז הוא גורם לכך שהפאן קלאץ לא יכנס לפעולה.

liron_al
09-05-12, 16:22
מה הבעיה? כבר כתבתי לך, פרק אותו ותבדוק שוב
לא קשה, עשר דקות עבודה

n_k
09-05-12, 16:25
לירון, האם אתה בטוח שזה 10 דקות? דיברתי עם מספר מוסכים שאמרו שבדגם הזה צריך לפרק הרבה דברים בשביל להגיע אליו.. עד עכשיו הייתי בטוח שהוא ממש נגיש.. אולי טעיתי?
מה ההבדל בין הדגמים לגבי מיקום הטרמוסטט?

liron_al
09-05-12, 16:47
כבר כתבתי לך,
צור איתי קשר עם הטלפון שלך בפרטי ואשמח לעזור לאתר ולפרק..
לגבי הנגישות, זה לא מדע טילים, מקסימום קצת לא נוח.

אגב, איזו בדיקה ביצעת שהובילה למסקנה שהטרמוסטט תקוע?
לי זה נשמע יותר בכיוון הפאן קלצ' או משאבת מים או אויר...

תן פרטים

יונתןמצפה
09-05-12, 22:42
במידה והתופעה חוזרת על עצמה: בזמן שהטמפ' גבוהה מהרגיל תעצור בצד ועם מנוע עובד בדוק ביד את הטמפ' של הצינור העליון שמוביל מים לרדיאטור. האם הוא קר יחסית לצינור התחתון? האם הוא מרגיש רך וללא לחץ?
במידה והתושבות הם כן הייתי חושד בטרמוסטט שנתפס. או בגלל שיש לך אוויר במערכת (יותר סביר בעיני) או כי משקעים הגיעו אליו ותפסו אותו.

עדכון:
לאחר בדיקה מעמיקה, הסתבר שהטרמוסטט נתקע

כתבת שביצעת את הבדיקה המצוטטת והכל הרגיש תקין. אז אני חייב לשאול, איך הגעת למסקנה שהטרמוסטט נתפס? ואיך שללת בוודאות שאין לך אוויר במערכת?
אם הטרמוסטט נשאר סגור אז כמובן שהרדיאטור לא יתחמם ולכן הפן-קלאצ' לא ירגיש מספיק חום ולכאורה לא יעבוד בצורה תקינה.
אני הייתי מתמקד בסיבות שבגללן הטרמוסטט לא נפתח, זה הדבר הכי הגיוני לאור העובדה שחוץ מלהחליף נוזל קירור לא ביצעת שום שינוי ברכב!

raanan
09-05-12, 22:54
כתבת שביצעת את הבדיקה המצוטטת והכל הרגיש תקין. אז אני חייב לשאול, איך הגעת למסקנה שהטרמוסטט נתפס? ואיך שללת בוודאות שאין לך אוויר במערכת?
אם הטרמוסטט נשאר סגור אז כמובן שהרדיאטור לא יתחמם ולכן הפן-קלאצ' לא ירגיש מספיק חום ולכאורה לא יעבוד בצורה תקינה.
אני הייתי מתמקד בסיבות שבגללן הטרמוסטט לא נפתח, זה הדבר הכי הגיוני לאור העובדה שחוץ מלהחליף נוזל קירור לא ביצעת שום שינוי ברכב!
עכשיו שאני קורא שוב את כול השרשור, נראה לי שעלית על הבעיה .
לדעתי כדאי שבעל הרכב יתאר במדוייק את כול תהליך מילוי הנוזל וניקוז האוויר (אני חושש שלא ביצע כנדרש).

רענן

n_k
10-05-12, 09:52
פתיחת מכסה רדיאטור, פתיחת פתח ניקוז רדיאטור, מחכה שירד כל הנוזל, שופך מים לבפנים, המים יורדים, סוגר את הפקק ניקוז, ממלא נוזל ירוק עד למעלה, שופך את הנוזל הישן ממיכל עודפים, שם את החדש, מניע את הרכב, מחכה שיגיע לטמפ עבודה, יוצאות בועות מפתח הרדיאטור, המפלס יורד קצת, ממלא עוד.
סוגר מכסה רדיאטור, נוסע 3 דקות- האוטו מתחמם, עוצר בצד, נותן לו להתקרר חצי שעה, פותח מכסה רדיאטור, ממלא עוד, ממלא שוב מיכל עודפים כי הוא התרוקן סוגר מכסה רדיאטור. נוסע 3 דקות, הכל נראה בסדר.
יום למחרת, בבוקר בודק מפלס הנוזל, הכל בסדר , נוסע 25 דקות, עוצר ברמזור, מתחמם!!
זהו, משם הכל התחיל.

sapog
10-05-12, 11:02
רכב כבוי. בלי פקק על הראדיאטור. מים מלאים בראדיאטור.

אתה נותן סטרטר - האם המים נזרקים\משפריצים מהראדיאטור?

-->