PDA

צפייה בגרסה מלאה : אין פיתרון להתחממות....?

Moogi
12-06-03, 21:06
טוב, זאת אומנם הודעה על טויוטה היילקס אבל בחרתי להציג אותה כאן, היכן שיש יותר נפשות עינייניות ופחות דיבורי סרק...
לאחר שהחלפתי כבר את כל מה שקשור למערכת הקירור בהיילקס 93 עם מנוע טורבו של דגם 99-2000 , עדיין הרכב מתחמם עם מזגן או בעליות ארוכות בחיפה...
הוחלפו עד היום: רדיאטור, משאבת מים, טרמוסטט, מאוורר ולאחרונה פאן קלאץ'.
דבר ראשון נדמה לי שהפאן קלאץ' החדש פחות טוב מהישן...
שנית, אין לי יותר מה לעשות, ראש המכונאי שלי ושל עמיתי ואיש הקירור שלי פסק מלהמציא המצאות...
הצעד הבא שאין לי כסף איליו הוא להעביר את מצנן המזגן אל אחורי הרכב (לארגז) מה שיקר מאוד ובכך לפנות זרימת אויר איכותית אל הרדיאטור ומקום למאוורר חשמלי נוסף למקרה הצורך... (כרגע אין מקום למאוורר חשמלי נוסף על המכני הרגיל).
בקיצור, המלצות, המצאות ועוד אי אילו רעיונות שיעזרו לי לא לפשוט את הרגל יעזרו מאוד!
אגב, רק הפאן-קלאץ' עלה לי 1700 ש"ח אחרי הנחת מוסך ... (הוא עולה כמעט 2000).
מה לכל הרוחות עושים?

ד ו ר ו ן
12-06-03, 21:18
ערן,
בלי להעלב..
אבל הרדיאטור ששמת הוא של הדגם עם הטורבו?
אני בוחן שינוי כזה ואחד הדברים שאמרו לי בטויוטה לשים לב אליו הוא הרדיאטור שצריך להיות של הדגם החדש יותר שהנו גדול יותר.
ודבר נוסף שצריך לשנות הוא מערכת הפליטה שבדגם הטורבו בעלת קוטר גדול יותר.

נמרוד
12-06-03, 21:19
יש הבדל בין מערכות הקירור, וספציפית, הרדיאטור, בין הדגמים חסרי הטורבו ובעלי הטורבו? ואני מניח שכל מערכת הקירור מוסבת למערכת של הדגם עם הטורבו, כי ברור שהמנוע הזה מייצר יותר חום מהמנוע הקודם?

Moogi
12-06-03, 21:47
ראשית, גם המנוע הקודם התחמם!
שנית, אין מקום לרדיאטור של דגם הטורבו שאכן גדול יותר.
שלישית, אמרו לי שזה לא יעזור.
רביעית, ............. אוף............... :cry:

Moogi
12-06-03, 21:49
אה, ומערכת הפליטה לא עבה יותר בדגם טורבו...
מה גם שצינור עבה יותר יוריד לחץ מהטורבו ואני אאבד כח. - הפיתרון כאן הוא להשאר עם אותה צנרת אבל להחליף לדוד פתוח יותר.
בכל מקרה, בדוק שלא צנרת היניקה ולא צנרת הפליטה מעיקים על המנוע...

נמרוד
12-06-03, 21:50
שנית, אין מקום לרדיאטור של דגם הטורבו שאכן גדול יותר.
שלישית, אמרו לי שזה לא יעזור.
רביעית, ............. אוף............... :cry:

המנוע הקודם התחמם - אז המנוע עם הטורבו על אחת כמה וכמה.
שנית - ברור שזו הבעייה, לא צריך להיות מוסכניק ייקי כדי להבין.
שלישית - אמרו לי, שתו לי...
רביעית - משתתף בצערך.

TANSTAAFL

Moogi
12-06-03, 23:32
בל אני לא היחידי שהחליף מנוע ואף אחד לא יכול לשים רדיאטור גדול יותר, מקסימום שורה אחת יותר - דבר שלא עזר לאלו שניסו... אני הבנתי שיורמי העיף את הרדיאטור של המזגן אחורה.
השאלה היא מה עשו אחרים שזה כן עובד להם יפה ומה אתם חושבים שעוד ניתן לעשות באופן יצירתי שלא יעלה הון...

נמרוד
13-06-03, 09:57
מי זה האחרים שזה הצליח להם יפה? מי אמר שהם לא סובלים מאותם בעיות אבל פשוט חיים עם זה, או חיים בהכחשה? המנוע המוגדש מייצר יותר הספק ויותר חום, זו עובדה, טויוטה חושבים שהוא דורש רדיאטור יותר גדול (חוקי הפיזיקה מסכימים איתם), מה גורם לך לחשוב שאתה תצליח להתחמק?

מקרה קלאסי שהבעייה ברורה. והפתרון גם.

ערן המסוקס
13-06-03, 13:26
מעניין. ואני כבר נתקלתי בטויוטה היילקס מהדגם הישן עם מנוע וגיר אוטומטי של פראדו. לא שמעתי על בעיות כלשהן.. ולא נתקלתי בבעיות בטיולים.

זיו
13-06-03, 19:56
אצלי בעבודה היו כמה היילקסים מהשנים האלו (בערך) ולכולם הייתה בעיית התחממות בכל עלייה קטנה. כל התיקונים וההחלפות שנערכו במוסך (ביד נדיבה, על חשבון המדינה) לא הועילו ! רק בדגמים החדשים נפתרה הבעייה.
חוץ מזה, עזוב את ההילקס ותשקיע ב-CJ5 - קטן, אמין, כייפי וחסכוני... :lol:
זיו

Moogi
14-06-03, 16:28
אבל אין מקום לרדיאטור גדול יותר!
אני חייב לפתור את הבעיה, בכיף הייתי פותר אותה ברדיאטור גדול יותר, אבל אין איפה לשים אותו!
אין רעיונות?

חנן-ג'יפולוג
14-06-03, 19:46
אני לא יודע עד כמה זה ישים, אני סתם זורק רעיון:
להרכיב מצנן נוסף סטייל אינטרקולר בטנדרים יפניים מעל בלוק המנוע ולפתוח פתח תואם עם כונס במכסה המנוע. את המצנן לחבר במקביל (או בטור, אני לא יודע מה יותר טוב) למצנן המקורי.
שוב, אני לא יודע אם זה ישים, אבל אם תצליח, אני בטוח שזה יפתור לחלוטין את בעיות ההתחממות.

ארז
14-06-03, 20:42
אני מת על הקשקושים שלך ערן פה ובפורומים האחרים על האמינות האגדית של הרכבים שלכם
ואני כבעל טויטה לשעבר(75/73)חשבתי שרק לי היו תקלות...נו טוף לדעת שבסופו של דבר יש לי עסק עם ישראלים שלהגיד שהרכב שלהם עושה בעיה כזו או אחרת זו פוגע בכבודם...

לעניין כל מי שאני מכיר והחליף מנוע לדגם עם הטורבו ובסופו של דבר שם את הרדיטור של אותו הדגם כמעט פתר את בעיית ההתחממות,למה כמעט?כי גם הדגמים האלו מתחממים תחת עומס בינוני ומעלה.
אולי במקום להעביר את הרדיטור של המזגן,פשוט תשים דיאטור גדול יותר בתא המטען?אם אני לא טועה(ממש לא סגור על זה)אבל יורמי מגבע עשה כך וזה פתר לו את הבעיה.

Moogi
14-06-03, 21:34
ארז, אז בו אני אקשקש לך קצת ויעשה לך סדר בשטויות!
לא, טויוטה סטנדרטית מהחברה עם המנוע הזה לא מתחממת גם תחת עומס סופר כבד ואת זה אני מכיר מטויוטות כאלה עליהם חברים שלי כמו נתן שניר נוסעים, עם עגלה עמוסה במישקל כולל של יותר מטון עם שני סרנים בשיא החום בקייץ בימים של 40 מעלות בצל בעם מזגן בעליות כמו אלו של ירושליים ויותר - מד החום אצלהם לא עובר את החצי!
כפי שכתבתי, אם אני לא טועה יורמי העביר את הרדיאטור של המזגן אחורה כדי לפנות זרימת אויר לרדיאטור של הקירור ולא להיפך ובכך גם פינה מקום למאוורר או מאווררים נוספים.
כן, מה לעשות, לטיוטות האלה אמינות אגדית! אין לי שום בעיה במצב הנוכחי לחצות יבשת ולא יקרה כלום, אבל עם מזגן בתוך העיר או בדרכים עם עליות הרכב מתחמם - כי האוטו קומבינה, הוא לא יצא ככה מהמיפעל!
לי אין שום דבר נגד לנד-רוברים אבל אני אומר לך בפירוש שעל מנוע של לנד רובר אני לא סומך ועל זה של הטיוטה כן!
לי יש ניסיון על טויוטות, לנד רוברים והולדנים באוסטרליה ועלי לבשר לך שאכן להיילקסים וללנד קרוזרים סידרה 70 יש אמינות אגדתית מופלגת!
ללא יוצא מן הכלל, כל הבעיות או תקלות שהיו לי עד היום היו בגלל נסיעות כאסח בשטח ולא בגלל שום סיבה אחרת, מאז שהפסקתי להתחרות בראלים ולנהוג כמו בראלי בנסיעות שטח רגילות, הפלא ופלא, אין לי שום תקלות ושום נזקים. קח גם בחשבון אפילו התקלות שהיו לי ביחס לקילומטראז' שעשיתי מצחיקות. אני עשיתי על הרכב שלי 180000 ק"מ בקצת פחות מ- 5 שנים והרוב ב 4 שנים הראשונות, לפני זה היא עשתה 180000 ק"מ נוספים אצל הבעלים הקודמים.
בקיצור שיצחיק אותך כמה שאתה רוצה, אין על האמינות והעמידות של טויוטה וזאת עובדה, אני לא טוען שהיא הכי טובה בעולם או בקטגוריה אבל בהחלט הכי אמינה!
וארז, עוד דבר, לי ממש אין בעיה להעיד על בעיה באוטו שלי, אבל מה לעשות, רמת התחזוקה שלי מאוד גבוהה ואפילו הניבה שהיתה לי היתה אמינה באופן יוצא דופן בגלל התחזוקה!
גם אין לי שום בעיה עם להיות ישראלי, אני גאה להיות ישראלי, אפילו שאני שונה מאוד מ"הישראלי" אליו התכוונת.... יש גם אנגלים מהסוג הזה ובעצם בכל מדינה יש כאלה, אבל לך תתן לישראלים כמוך ללכלך על המדינה שלך והאנשים שבה, זה הבעיה שלנו הישראלים, היחס שלנו אל עצמנו, לא שום דבר אחר...

אגב, אני מחפש פיתרון שלא יעביר צנרת לארגז!
יש לי כבר כונס אוויר כדי לספק אויר קר ליניקת האויר אבל אין מקום ואין דרך להוסיף עוד רדיאטור קטן.
יש לי עוד רעיון, אבל השאלה היא אם זה יעזור , האם אתם חושבים שמצנן שמן יכול לעזור בהורדת טמפ' העבודה של המנוע באופן דרסטי מספיק?

ארז
14-06-03, 22:10
נו כמובן ישר מדברים איתי על לנדרובר...אמרתי משהו על לנדרובר?השוותי ?אמרתי לך לעבור?ששלי יותר טוב?
אתה מרגיש פתאום ערום במקלחת מול כושי עם יותר גדול משלך?מצטער זו לא אשמתי(לי בכלל יש קטן)
זה ממש בלתי אפשרי להגיד לאנשים משהו גם אם הוא קשה ,הדרך שאתם מתגוננים זו מיד התקפה...חלאס תתבגרו
לי היו 2 טויוטות בחחי...מסדרה 70 וכן הם התקלקלו!לא להאמין,אהה....רכבים מדהימים,גם אמינים אבל מכאן ועד האגדות שאתם מספרים...טוב נו ,אותי זה קצת מצחיק

לבעיה עצמה...אתה חייב להגדיל את הרדיאטור,או להגדיל לרדיטור הקיים את השטח האפקטיבי או להחליפו באחד גדול יותר

ערן המסוקס
15-06-03, 00:55
ציטוט מגליון 26 של "הגה בשטח"

בעיות ההתחממות הטיפוסיות של מנועי ההיי-לקס נפתרו על-ידי התקנת מצנן שמן חיצוני בתוך הפגוש הקדמי, שיוצר במיוחד בידי עידו ומאכלס בחובו גם התקן לכננת חשמלית נשלפת..

מקווה שזה יעזור :roll:

נמרוד
15-06-03, 10:36
מוגי, יש בעייה של עקביות בשרשור הזה.

אם אין שום בעייה ואתה יכול לחצות את אפריקה עכשיו עם הטויוטה שלך כמו שהיא, אז...בשביל מה התחלת את הדיון?

ואם טויוטה כ"כ אמינה, אז מי כתב:

(תשובה - אתה)

הבעייה שלך ברורה. לטויוטה יש מערכת קירור סבירה במקור, כשאתה מתקין מנוע שמייצר הרבה יותר חום בלי להתקין רדיאטור גדול יותר בהתאמה, אתה מביא את המערכת למצב גבולי. הפתרון הנכון והיחיד הוא להגדיל את יכולת פליטת החום של המערכת, והשיטה הנכונה היא להתקין את הרדיאטור של דגם הטורבו, להוסיף רדיאטור נוסף, לשים רדיאטור מוגדל בבאגאז'... יש מכנה משותף לכל אלו, והוא שאתה צריך רדיאטור גדול יותר. או שתמשיך לחיות עם מערכת גבולית, אם אתה יכול לחצות איתה את אפריקה בבטחון, אז קצת פקקים בחיפה ישברו אותך?

אגב, מצנן שמן, מניפות חשמליות נוספות, וביטול הפרעות כמו הרדיאטור של המזגן, כל אחד מאלו יכול בהחלט לעזור, וכל אחד מהם אינו פתרון מושלם, מערכת הקירור שלך תשאר גבולית.

ד ו ר ו ן
15-06-03, 14:22
ערן,
התשובה לבעייה נעוצה עמוק בנתונים ששמת וכולם מעלים לך מול העיניים,
ר ד י א ט ו ר אחר\גדול וכו'.
אתה מסכים בעצמך שטויוטה עשו עבודה טובה כשתכננו את הרכב הזה לא?
אם ככה תסכים שהם ידעו על מה הם מדברים כשהם החליטו לשים רדיאטור גדול יותר למנוע הטורבו?
זה שלאחרים זה משום מה לא התחמם יכול להיות אולי כי הם לא גרים בחיפה?
או שיש סוג של הכחשה והתעלמות מהנושא?
אני בטוח שהתמכננים ביפן חשבו על המשתמש המוזנח הסטנדרטי של העולם השלישי כשתכננו את הרכבים לאמינות וכו', והתוצאה שלהם גם לדעתי מוצלחת מאד אבל כנראה שהנייטיבס' המקומיים הים תיכוניים חרגו מכל מה שהיפנים חשבו שאפשר לעוות בפאר היצור שלהם.
תחשוב על זה קצת ותראה שהתשובה כבר ניתנה לך, גם ע"י טויוטה בעצמה וגם על ידי כל מי שענה לך כאן.

Moogi
15-06-03, 17:50
ארז, נכנעתי, טויוטה חרא של אוטו! ואני אמשיך לנסוע על חרא של אוטו וכנראה שגם האוטו הבא שלי יהיה חרא של אוטו מסוג טויוטה.
תעשה חישוב קטן כמה היה עולה לי להחזיק, נגיד מגנום אם הוא היה עובר מה שהטויוטה עברה, הייתי פושט את הרגל! ואת זה אני אומר לך מניסיון של חבר שעשה עם מגנום מה שאני עשיתי עם טויוטה (רק מתי שהנעילה שלו עבדה - לא כשהיא שבתה - אז הוא עבר בגרירה את רוב המכשולים).
עכשיו לעיניין, אני יודע שרדיאטור גדול יותר יפתור את הבעיה אבל שוב אני אומר אין מקום!
אני לא רוצה לשים רדיאטור קירור נוסף בארגז כי אני 1) משתמש בארגז, 2) לא רוצה קילומטרים של צנרת מים פגיעה!
אני לא רוצה לשים את הרדיאטור של המזגן בארגז- כי זה עסק יקר מאוד!
מאוורר חשמלי אין איפה להוסיף!
רדיאטור נוסף בתוך תא המנוע אין איפה להוסיף!
מצנן שמן, עקב היותו קטן יחסית, ניתן למצוא לו מקום טוב עם קירור יעיל אבל השאלה היא עד כמה הוא יעזור כי חבל על הכסף אם הוא לא!
נכון, אין לי בעיה להתמודד עם המדבר ועם העליות בחיפה בלי מזגן אבל אני רוצה להשתמש במזגן המצויין שיש לי!
אגב, בפקקים הוא לא מתחמם, להיפך, הוא יורד לרבע!
בקיצור, אני אקח מידות של רדיאטורים בהיילקסים שונים מחר, אבל לדעתי אין הבדל כזה גדול בין הרדיאטורים!
אגב, אף אחד עוד לא ענה איך יכול להיות שהפאן קלאץ' החדש פחות טוב מקודמו בן ה- 10.
תודה חברה, אתם מאוד עוזרים לסובב את גלגלי השיניים בראש... גם אתה ארז... :P :lol:

Moogi
18-06-03, 17:29
טוב, בדקתי, רדיאטור של דגם הטורבו ארוך יותר (בגובה) ב- 6 ס"מ ורחב יותר ב 1 ס"מ! זה לא ממש יותר גדול, הרוחב של השורות שלו, מספרן וגודלן זהה!
חשבתי על עוד פיתרון, מה עם פולי קטן יותר שהסתובב יותר מהר = סירקולציה מהירה יותר של המיים ומהירות גבוה יותר של המאוורר?

Moogi
18-06-03, 17:30
אגב, פולי כזה פתר לי בעיה כזאת בניבה פעם....

נמרוד
18-06-03, 17:37
לגבי הפולי - יכול להיות. תנסה.

לגבי הרדיאטור - מה ההבדל בשטח הפנים, באחוזים, בין הרדיאטור הנוכחי והרדיאטור של דגם הטורבו?

ד ו ר ו ן
18-06-03, 17:39
ערן,
שאלתי חבר שגם שם מנוע כזה לגבי ההתמודדות עם חימום ו..
לפי התשובה שלו משהו בכל זאת לא כ"כ מסתדרלגמרי עם הבעיה שלך.
הרדיאטור שלו זהה בגודל זהה א ב ל הוא טוען ששמו רדיאטור שהמרווח בין הצלעות גדול יותר וכך יש יכולת ליותר אויר לעבור דרך הרדיאטור.
כמו כן חזית הפלסטיק "הגריל" של הרכב מוקמה מחדש כדי שיהיה מקום ל2 ונטות עם מתג שליטה ידנית המופעלות כשצריך.
הרכב שלו נוסע מצויין ולדבריו מגיע בתנאים קיצוניים לקצת מעל החצי ולא יותר מזה.
אגב,
ונטה עם מתג הפעלה ידני עשתה נפלאות בשמירת טמפ' נמוכה בניבה גם בימים החמים ביותר בנגב,במקום 3\4 החום עמד על חצי.

Moogi
18-06-03, 18:09
התוספת של הרדיאטור הגדול יותר בגודל הכללי היא בערך 10%.
אני לא מתכוון לשנות את מיקום הגריל והצורה הכללית של האוטו, מה גם שאני לא כל כך רוצה לשים וונטות לפני הרדיאטור, כי כשלא צריך אותן - בחורף - או בין עירוני הן סתם יפריעו לזרימת האויר. בכל מקרה, זה עדיין בעיתי לדחוף שם וונטות, אפילו אם מזיזים את הגריל.

ד ו ר ו ן
18-06-03, 18:16
ערן,
עד שהוא לא אמר לי שהוא שינה משהו בגריל לא שמתי לב בכלל שיש שם משהו שונה,ככה שהצורה של הרכב נשארת זהה-הגריל שהוא שם הוא של טויוטה שנת 2000.
מעבר לכך,אולי בעייתי אבל אפשרי לשים את הונטות,ובחורף זה לא משנה,ובקיץ כשלא צריך אז לא צריך והן עדיין לא מפריעות..

Moogi
18-06-03, 18:29
1) אני מאוד אוהב את הגריל שלי ופחות אוהב את זה של דגם 2000.
2) למצוא ממשומש, זה קשה ומדיר וחדש בטח עולה הון קטן!

בקיצור, זה לא הפיתרון שלי, פולי קטן יותר אני אבדוק אם ניתן להשיג או ליצר ואני אחכה לתשובה מאנשי החישובים שכאן בנוגע לרדיאטור גדול ב- 10% שאני לא יודע איך אני אדחוף שם...

אני חושב שאני גם אנסה להשיג טרמוסטט שניפתח בטמפ' יותר נמוכה מהמקורי, למרות שאני לא חושב שזה יעזור כי הוא ממשיך להתחמם גם אחרי טמפ' של פתיחה מלאה של הטרמוסטט...

grand
20-06-03, 00:31
מנסיון... הוספת ונטה או אפילו שתיים מקדימה עם הפעלה מבוקרת ע"י מתג יעזרו לך מאוד, ואפילו יגרמו למזגן לקרר היטב יותר. ובחורף פשוט אל תפעיל אותן. ישנם דגמים של SPAL חזקים ודקים במיוחד שיכנסו אף במרווחים צפופים.
עוד בדיקה - הפעל מזגן ותן למנוע לעבוד בסיבובי סרק עד שמתחמם הרכב והקלאצ' פאן נכנס לעבודה, אם ממשיך להתחמם פתח מעט את מכסה המנוע (כ 10 - 20 ס"מ) ובדוק אם יש שיפור בחום אם כן אז צריך לדאוג לפיזור חום יותר יעיל מתא המנוע אפילו ע"י הוספת כונסי אויר בצידי הרכב או בצידי מכסה המנוע בכדי שהאויר החם יזרום החוצה.
הקטנת פולי והחלפת רצועה לקטנה יותר תשפר את המצב מאוד. האלטרנטור בסיבובים נמוכים יעבוד יותר טוב, משאבת המים תפעל יותר טוב, ואתה יודע מה לדעתי גם יהיה פחות עומס על המנוע.

רמי.

LAREDO
20-06-03, 15:40
יש לי פתרון בשבילך, אבל הוא לא זול, ואם אני זוכר נכון אתה קצת "חסכן"
1. זרוק את הרדיאטור שלך לפח.
2. נתק את רדיאטור המזגן ושים בצד.
3. זרוק את המאוורר המכני יחד עם הקלאצ'.
4. גש לדרעי ובנה רדיאטור 3 מקסי (לא סיטי), ותתקין עליו שתי ונטות חשמליות של פיאט דוקטו.
5. בנה תושבת אופקית מתחת למכסה מנוע בצד הנוסע, ומקם עליה את הרדיאטור מזגן.
6. מעל הרדיאטור מזגן, חתוך במכסה ושים כונס אוויר (של מגנום מתלבש בול).
סע לשלום,
אני עדיין מחכה לטלפון - אני צריך לשאול אותך כמה דברים
לרדו

סוזי המשתוללת
20-06-03, 16:11
לרדו
על תהיה רע
לגבי החסכנות אני לא בטוח כי כמה שאני זוכר אבא משלם
לגבי ההתחממות אז אני מאחל לכולנו שהרכבים שלהם יתחממו כמו שההילקסים מתחממים
בשורה תחתונה הכל עניין של קומבינות ואנחנו מומחים בזה אהה וכמובן בקיצורי דרך
אי אפשר לשתול מנוע טורבו סתם כך לחבר ברגים ולנסוע ועובדה היא שכל מי שעשה את זה יש לו מחלות ילדות בייחוד כאלה של התחממות בייחוד בנסיעה עם מזגן ולכן הפתרון הוא להסיט את הרדיאטור מזגן ובכך לפנות מקום לרדיאטור קטן נוסף שייפצה על הפרשי הגדלים בין שני הרדיאטורים (של הדגם בלי/עם טורבו)
ולמצוא מקום אחר לרדיאטור מזגן או לבנות משהו ייעודי בעל יכולת פיזור חום דומה ואולי אפילו גדולה יותר (overkill) מהרדיאטור המקורי שמתאים למנוע החזק
הקטנות פולים וכו' אלו תרופות סבתא שייפתרו דבר אחד ויגרמו לדבר אחר (ויברציות של מאוורר שלא בנוי להסתובב בסל"ד הגבוה יותר)
מוגי - הדבר הכי טוב שאתה יכול לעשות זה להחליף מוסך/ מוסכניק :P :lol: 8)

Moogi
20-06-03, 19:18
לרדו, חסכן אני ממש לא, שים לב שרוב הדברים שאני מחליף אני שם מקורי חדש אלא אם יש תחליפי טוב ואיכותי!
הסיבה לרצון שלי למצוא זול יותר זה כי אני קצר בכסף וסוזי, אבא כבר לא משלם ממזמן, עוד מסוף הימים שהיינו מטיילים יחד אבא הפסיק לשלם... זאת גם הסיבה שהפסקתי להתחרות בראלים...
לרדו, כל מה שאתה כותב טוב ויפה להוציא הרבה כסף על כלום, כי ממש לא צריך את כל זה...
גרנד, להחליף לפולי קטן משמע להגדיל את מהירות משאבת המים והמאוורר, אין שום השפעה על הרדיאטור ודווקא קצת יותר עומס על המנוע.
יש לי כונס אויר על מכסה המנוע כדי לספק כניסת אויר קר ליניקת האויר, אני מחפש כבר הרבה זמן תריס איוורור כמו של אימפרזה טורבו או כלים דומים כדי לשים מעל איזור סעפת הפליטה והטורבו כדי שהחום יוכל לצאת משם מהר.
כנראה שאני אלך על העברת הרדיאטור של המזגן לארגז ובמקרה הצורך אם זה לא יספיק לפחות יהיה לי מספיק מקום לוונטה תעשייתית. בחישוב עלויות, זה נראה הכי חכם...
בקיצור, למי שלא יודע, אני המוסכניק... ואותי אני לא מוכן להחליף... :lol:

Moogi
20-06-03, 19:20
תיקון, לגדנד, אין שום השפעה על האלטרנטור לא על הרדיאטור, על הרדיאטור יש השפעה חיובית של קירור מוגבר... :lol:

LAREDO
20-06-03, 22:00
מוגי -
להוציא הרבה כסף על כלום?
זה הפתרון הנכון, ובסופו של דבר - ביחס עלות תועלת - הזול ביותר.
להעביר רדיאטור מזגן אחורה ? שיקבל איוורור פחות יעיל ויהיה יותר פגיע + הארכת הצנרת שאני בטוח שאין לך (ולי בטח שלא, ואני לא הולך להתחיל לחשב את זה) מושג מה זה יעשה ללחצים ולאורך חיי המזגן.
לא כתבתי לך את זה סתם, זה מנסיון שלי עם הרנגלר, שלקראת סוף יום תחרויות היה רותח,
כל מה שעשינו לא עזר, עד שבצענו את הדברים לפי הסדר שכתבתי לך.
ואני באמת צריך אותך ואין לי את הטלפון שלך (הוא לא מפורסם)
8530708-04
444916-054
לרדו

Moogi
21-06-03, 19:25
לרדו, אני לא רוצה לוותר על מאוורר מכני בגלל שכל עוד שהמנוע עובד המאוורר עובד וזה חשוב לי לאמינות המכנית הכללית.
אין לי מקום לשים את הרדיאטור של המזגן מתחת למכסה המנוע ובוודאי שלו בצד של הנוסע שם יושב הטורבו וסעפת הפליטה ומיקומם גבוה.
אני ממש לא חושב שצנרת לארגז תיצור בעיית לחצים כי יש רכבים מסחריים רבים עם רדיאטור מזגן מתחת לרכב בחלקו האמצעי-אחורי, מה גם שלמזגנים מכל סוג בד"כ מותר צנרת הרבה יותר ארוכה, מקסימום יותר עבה.
הבעיה לר קריטית כמו ברנגלר שלך כנראה, כי בעבירות , אפילו אינטנסיבית הרכב לא נתחמם, רק בעליות ארוכות בכביש או עם מזגן.

ניסיתי אתמול או שלשום להתקשר אליך הביתה ולא ענית, השארתי הודעה.
ניסיתי לפני מספר דקות להתקשר אליך לסלולרי ולא ענית, השארתי הודעה ומספר סלולרי.
בכל מקרה, הסלולרי שלי הוא: 053-780978

zvikabar
22-06-03, 14:37
אני מציע לך במקום להתקשקש על כל תגובה כאן בתגובה חוזרת לעשות ניסיון פשוט שמבוסס על הפילוסופיה של חנן
אם מצנן אחד לא מספיק ואין לך מקום תמצא את המקום למצנן נוסף במקום אחר זמני או קבוע
כמעט כל רדיאטור במצב טוב יספיק לך ותדאג לציידו במאוור שיעבוד כל הזמן
תקע אותו איפה שבא לך.... שישאר שלם בסוף הטיול---זה הכל
חפש איזה פרוק של מצנן אינטרקולר אופקי או משהו אחר
העברת מצנן המזגן מאידך מחייבת צנרת מזורגגת של בעלי מיקצוע
צנרת המיים---לא.......תשתמש במה שיש

ניר ל
22-06-03, 15:10
אני די בטוח שפולי קטן לא יעזור לך, מילא אם היית מדווח שהמנוע מתחמם בסרק, אבל בנסיעה במהירות סבירה מהירות סיבוב המאוורר כבר לא פונקצינלית.

בטויוטה מוסבת לטורבו שאני ראיתי גם נעשה שימוש בתוספת שני מאוורים חשמליים מחוץ לגריל - נראה קומבינה מגעילה וגם לא יפתור בעיית התחממות בנסיעה.

תבדוק אם נעשה שינוי בסוג הרשת בין הדגם בלי לעם טורבו (אלומינים מקום נחושת), אלומיניום מפנה חום בצורה יעילה יותר.
פנה באי מייל למהנדסי טויוטה - אין לך מה להפסיד.

שמע לצביקה בר - מעט בתגובות עצמיות, זה נעשה מתיש לקרוא את השרשור הזה.

mchazani
23-06-03, 01:10
אני עוקב אחרי השירשור כאן ומבין שכנראה יש לי אותה בעיה בניבה, ראדיאטור נוסף אין לי איפה לשים. אם יש למישהו רעיון איפה אפשר להוסיף כזה, אשמח לשמוע.
בסרק עם מזגן הוא עולה ל3/4, וונטה חשמלית שהוספתי לא עוזרת בכלל.
גם במהירויות איטיות הוא מיתחמם. רק כשעולים במהירות הוא עומד על החצי.
למוגי - פולי כזה למשאבה שהוספת לניבה היית צריך לייצר לבד? או שהישגת?

חנן-ג'יפולוג
23-06-03, 10:25
הבעייה שלך בניבה לא זהה לבעייה המוצגת כאן מכיוון שכאן מדובר על השתלת מנוע חזק מהמקורי בתא המנוע של מנוע מקורי חלש שמייצר הרבה פחות חום.
אצלך משהו מקולקל, זה לא המצב אצל מוגי.
אל תחפש פתרונות יצירתיים, מצא מה לא תקין אצלך ותקן אותו.

mchazani
23-06-03, 10:36
ניסיתי לחפש מה לא תקין - לא הלך
ראש מנוע, ניקוי ראדיאטור, החלפת טרמוסטט, ונטה נוספת
מה שנישאר לי כנראה זה לכיוון הפיתרונות היצירתיים.

ד ו ר ו ן
23-06-03, 10:47
מה עם המשאבת מים?
הוחלפה?
נוזל קירור?, מה היה\יש עכשיו?
מישהו בדק לך את הקרבורטור לראות שהתערובת לא ענייה מידי?
המצתים ברכב הם הנכונים?
פילטר אויר מלוכלך\חסום?
ובכלל, האם הבעיה מהרגע הראשון שהרכב אצלך או שזה משהו חדש,כי אם זה הגיע ככה זה הזמן לישור קו,ואם זה חדש תנסה לשחזר מה עשית לרכב.

ד ו ר ו ן
23-06-03, 10:48
אם לא היה ברור,התגובה האחרונה היתה לבעל הניבה.

חנן-ג'יפולוג
23-06-03, 11:37
כבר היה דיון בעניין הזה. ממה שאני יודע, ניקוי מצנן לא נותן תוצאות של מצנן חדש במקרה הטוב ובמקרה הרע זה אפילו לא הרבה יותר טוב מאשר לפני הניקוי.
אצלי ברכבים, כשהגיע הזמן לטפל במצננים, הם הוחלפו לחדשים ולא נוקו או תוקנו.

Moogi
23-06-03, 19:56
טוב, עברו עלי יומיים מתישים בחיפוש פיתרונות...
אז ככה, להעביר את הרדיאטור של המזגן אחורה יעלה לי מינימום 1500 ש"ח.
אני שוקל פינוי מקום למאוורר או שניים נוספים לפני הרדיאטור אם כי די צפוף שם וסיכויי ההצלחה לא משהו...
מעברי האוויר ברדיאטור של המזגן קצת סתומים עם דגש על קצת והוא הולך לעבור ניקוי מסיבי (חיצוני) בקרוב... מה גם שמעברים אלה ניראים לי צפופים מדי בכל מקרה...
בהתייעצות עם מומחה לרדיאטורים ומערכות קירור לרכב הוברר כי הרדיאטור הגדול יותר (לא בהרבה) של הדגם החדש לא יעזור. אגב גםהרדיאטור של הדגם טורבו וגם של הדגם הרגיל הם מנחושת כנראה כי היא יותר חזקה לשימושי שטח...
כרגע בתוכנית, הוספת מאוורר במכסה מנוע (בצורה קוסמטית) לשם פינוי חום החוצה מאיזור הסעפת פליטה והטורבו והוספה של מאוורר קטן בתוך קונס האויר הקיים כדי להכניס יותר אויר קר למנוע לאיזור יניקת האוויר...
אני מברר כרגע את המהירויות המכסימליות המותרות למשאבת המיים והפאן-קלאץ' כדי לראות אם פולי קטן יותר בכלל אפשרי... יש לי מי שייצר לי כזה במקרה הצורך...
צנרת הטורבו הולכת להיות מוחלפת לצנרת סיליקון איכותית ורחבה וכן גם מכסה השסתומים הולך לקבל מסנן לנשם שלו במקום שאדי השמן ילכו ליניקת האוויר...
דוד האגזוז הולך להיות מוחלף לדוד מחליף ממיר קטליטי שישמש בתור דוד זרימה חופשית...
כל זאת יעלה הרבה פחות מהסיפור עם המזגן וזה לא רק בשביל לקרר את המנוע, את זה אני מקווה שהוונטות וניקוי רדיאטור המזגן יעשו...
אגב, הפולי המוקטן של הניבה הגיע מהחברה... (בארץ)....

mchazani
23-06-03, 23:36
משאבת מים הוחלפה.
טרמוסטט הוחלף.
שיפוץ ראש - נעשה.
ונטה נוספת - חוברה.
קרבורטור נוקה.
ניקוי ראדיטור - נעשה.
ועדיין הניבה מיתחממת בנסיעה איטית.
מה לעשות ועדיין לא נעשה?

צביקה5
24-06-03, 00:05
תקנה סיקס

ד ו ר ו ן
24-06-03, 01:34
צביקה,
תשובות איכותיות שיש לך זה משהו.. :P
כמה בדיוק זה מראה על השעון?
נורמלי זה קצת מאד מעל החצי בנסיעה איטית,גם ביום חם.

חנן-ג'יפולוג
24-06-03, 10:53
חזני, תסתכל שתי תגובות לפני התגובה שלך, כבר עניתי לך מה לעשות.

mchazani
24-06-03, 12:05
לדורון
המחוג עולה עד ל3/4
אבל כשאני מכבה את המזגן זה מתחיל לרדת. אבל זה לא פיתרון.
לחנן - תוקן כבר מה שלא תקין, אבל תודה.
אני אנסה למצוא פולי יותר קטן.

מוני דיסקו
24-06-03, 14:38
חזני היתה לי ניבה עם אותה בעיה.
הפתרון היה להוסיף עוד ונטה חשמלית. וזה אכן עזר.
יש ניבות שהחליפו להם רדיטור לכזה שלא מתאים (קטן מדי) ואצלי לדוגמה זו היתה הבעיה.
אפשרות אחרת היא שמעברי המים במנוע מצופים אבן ולכן צריך תוספת קירור.
עוד אפשרות היא שהמנוע לא מתואם.

ד ו ר ו ן
24-06-03, 14:39
קטונתי..
בניבה שהיתה לי הרדיאטור היה מקורי,משאבת המים היתה תקינה,נוזל קירור,וכך גם הפולי המקורי הרגיל, ועם כל זה ועם מזגן ביום חם הרכב הגיע ל4\3 רק במצבים קיצוניים כמו העליות מים המלח לדוג'(עם הונטה הנוספת זה ירד גם במצבים כאלו לכמעט חצי).
דבר אחרון שאני יכול לחשוב עליו זה האם יש כונס אויר מסביב למאוורר או שהוא עובד "פתוח" מול הרדיאטור?
כי עם אין כונס אויר המאוור שואב את האויר מאיפה שקל לאויר להגיע וזה אומר כמעט ולא דרך הרדיאטור.

mchazani
26-06-03, 03:11
יש כונס אויר אבל הוא טיפה רחוק.
כרגע הבעיה עומדת על מהירויות איטיות עם מזגן.
אפשר לחיות עם זה אבל ביום קיץ חם במדבר יהודה כשאתה זוחל זה סתם בעסה לשרוף מנוע.
כשהמנוע רץ מהר בכביש הטמפרטורה סבבה.
אבל בנסיעה איטיצ הוא מיתחמם לאללה.
נראה שאני אחליף פולי.

ד ו ר ו ן
27-06-03, 18:05
בחזרה למוגי,
הסתכלתי אתמול,"רק בשבילך" על הסידור של 2 הונטות שחבר שלי שם ברכב שלו,היילקס שנת 95 עם מנוע טורבו.
הרדיאטור שיש אצלו בעל רווחים מעט גדולים יותר מזה הסטנדרטי אבל הגודל הכולל זהה.
רדיאטור המזגן נמצא במקומו הרגיל,לפני הרדיאטור של הרכב.
ברווח הקטן שיש בין הגריל ובין הרדיאטור של המזגן יש 2 ונטות דקות עם הפעלה ידנית ע"י הנהג.
לדבריו,ויש לי יסוד סביר להאמין לבחור הזה,הרכב לא מתחמם בנסיעה רגילה גם כשהונטות לא עובדות,ובמצבים קשים של עבודה וכו' הוא מפעיל את הונטות והרכב נשאר בתחום ההעבודה התקין.
גם אצלי להשוואה יש בדיוק את אותו מרווח קטן,אמנם בלי הונטות אבל הנ"ל קיים וגם אתה יכול לנצל את הפתרון המוצא כאן.
אם לדעתך אין שם מקום זה כי לא מצאת כנראה ונטות שנכנסות שם כי במו עיני ראיתי זוג ונטות בקוטר סביר שיושבות בדיוק בחלל הקטן שיש שם.

דורון

יוני5
27-06-03, 23:51
מוגי,

שאלתי את השאלה הזו את רוני מרון גיר ותשובתו להלן:

1. להחליף לרדיאטור 3 שורות ספיציפי שנכנס לטיוטה
2. להחליף מאוורר לכזה בעל יותר כנפיים ופאן קלאץ יותר גדול (שוב יש מתאים לטיוטה)
3. לבנות כונס אויר יותר רחב - תישמע שריקה כשהמאוורר נכנס לעבודה - זה תקין.

ישנה אופציה להתקין רדיאטור יותר גבוה, כמו של פראדו, אבל אז תצטרך למגן אותו מלמטה.

בהצלחה
יוני5

איציק - 4X6ZH
29-06-03, 12:05
מנסיון רב שנים בבעיות כאלה .
החלף רדיאטור לנסיון אפילו קשור אותו בחוט ברזל שרק אפשר יהיה לנוע ברכב.
ובדוק . החלפת פולי זה תעלול שיש לו הרבה בעיות נוספות .
איציק
סתם במחשבה שניה מה לחץ הטורבו ?
מה נקודת ההזרקה = טימניג בדוק = תערובת דלק = מזרקים .

Moogi
04-07-03, 15:14
טוב, אז ככה, פירקתי את הרדיאטור של הקירור וניקיתי (חיצונית) את מעברי האויר בשני הרדיאטורים, החלפתי תרמוסטט לתרמוסטט שניפתח מוקדם יותר = תוצאה:
טמפ' עבודה רגילה ירדה מחצי לרבע, אבל תחת עומס ממושך של עליות או נסיעה בתוך העיר עם מזגן הרכב שוב מתחמם, אך פחות מהר ממקודם.
מכיון ויש לי וונטות קטנות ומהירות (12 ס"מ קוטר - של אלקטרוניקה במקור), אני הולך להרכיב אחת בכונס האויר שתאלץ כניסת אויר קר ליניקת האויר ואיזו צד שמאל של תא המנוע. במקביל אני הולך לשים וונטה דומה בצד ימין של תא המנוע - מעל סעפת הפליטה והטורבו כדי לאלץ יציאה של אויר חם החוצה מתא המנוע - העשק הזה שיעלה לי רק בעבודה אמור להוריד את הטמפ' הממוצעת מתחת לתא המנוע וביניקת האויר למנוע ואולי זה יעזור לפיתרון הבעיה!
אם זה לא יעזור, אני יצתרך לפנות מקום לוונטה רצינית לפני הרדיאטור ואת זה אולי ניתן לעשות לאחר סילוק חלק מגשר של הפח חזית שתומך בנעיה של מכסה המנוע (הוא לא ממש חיוני).
בדיבור עם אדם מבין בוונטות ופיזור חום ושלו ניסיון עם בעיות התחממות בהיילקס הוא אמר לי שהפיתרון המושלם היחידי הוא וונטה חשמלית נוספת. הוא סיפר לי על הוונטה המכנית הגדולה יותר אך היא תעמיס יותר על משאבת המיים ועל המנוע בכלל.
בכל מקרה אני לא מתכוון להוציא עוד כסף על וונטה כזאת וקלאץ' אחר מכיוון שגם הוונטה וגם הקלאץ' שלי חדשים והם יקרים מאוד! בניגוד לוונטה חשמלית שלא כזאת יקרה.
אני גם עובד כרגע על שיפור זרימת האויר בקידמת הרכב ע"י הגדלת חורי האיוורור במגן הגחון שנמצא מול חלקו התחתון של הרדיאטור ופתיחת חורים חדשים בפגוש הרכב שמסתיר מאחוריו חלק מהרדיאטור.
אם יש לכם חוות דעת או דעות נוספות אני אשמח לשמוע.
בנוגע לניבה, - דיברתי עם צביקה ממוסך רון, הוא לא יודע מאיפה החברה הביאה את הפולי הקטן יותר וגם אין לו מידות, אבל הוא אמר שאם עשית את כל מה שעשית אז סיבת ההתחממות אצלך היא כנראה חופש בציר של הדיסטרביוטור ובעית קידום הצתה - או שתיגש אליו, או שתימצא מישהו שמבין כמוהו בניבות...

נמרוד
06-07-03, 20:56
מאוררים בקוטר 12 ס"מ, של אלקטרוניקה? ברכב?? בסעפת היניקה???? ואתה קורא לעצמך מכונאי???????? שיהיה. בהבנת הנקרא אתה בטח לא חזק ( לא אשמתך, מערכת חינוך דפוקה) כי אתה לא ממש קראת אף מילה בשרשור הזה שהתחלת - רק כתבת מונולוגים. הי, זו מדינה חופשית, בהצלחה...

Moogi
06-07-03, 21:13
קראתי, הפנמתי והחלטתי לעשות אחרת לאחר דיבור פנים אל פנים עם עוד אנשים.
לאחר בדיקת ספיקת אויר של המאווררים ועוד אי אילו נתונים בוטל הרעיון עם המאווררים הקטנים, שיפרתי את זרימת האויר אל תוך הכונס בלי מאווררים ואני אפתח תריס איוורור ליציאת אויר חם (בלי מאווררים).
אם זה לא יעזור מאוורר אויר של דוקאטו יותאם לחזית הרדיאטורים מאחורי הגריל לאחר פינוי מקום מתאים (שזה סיפור לא קטן אבל עבודה שלי כך שיעלה לי רק בזמן וזיעה).
נמרוד, אני לא מהנדס ולכן מבקש דעה של אנשים שטובים ממני בחישובים, הרעיון שלי היה יכול להיות לא רע אם למאווררים היו ביצועים רציניים יותר, בכל מקרה, כפי שאתה רואה, מעלים רעיונות ומבצאים רק את מה שעומד במבחן המציאות וההנדסה!
תודה על כל התשובות, כולם עזרו לי מאוד ואת כל הרעיונות בדקתי, אם תיהייה התפתחות מעניינת בהמשך - יעודכן.

Moogi
06-07-03, 21:19
אגב, בכל מקרה המאווררים יועדו לשבת ביציאה אחת מתוך שתיים של הכונס מתחת למכסה המנוע ולא בצורה שהיתה חוסמת את היניקה של הסעפת, בכל מקרה המסקנה שהגענו אליה זה שבמהירות של מעל 30 , 40 קמ"ש הוונטה תיצור מחסום אויר כך שהאויר שיכנס ליניקה לא יהיה קר יותר ממה שמכונס בלי וונטה אלא חם יותר, לא היתה בעיה של כמות אויר, שכן היניקה לוקחת אויר מתא המנוע מתחת לכונס ולא ישירות מהכונס.

ד ו ר ו ן
06-07-03, 21:30
ערן,
סה"כ זה הרכב שלך,תעשה מה שבא לך אבל זה קצת מגוחך לבקש דעות אם כבר מראש החלטת לבד מה לעשות, וככה זה נראה.
ללכת על פתרונות תאורטיים שמציעים לך מול פתרונות שעובדים?
לשים מאווררים של 12 ס"מ?
וואללה עד עכשיו נראית לי קצת יותר רציני מזה.
רק בטוב..
דורון

Moogi
06-07-03, 21:46
לא מראש החלטתי על הרעיון הזה אלא אחרי רוב התגובות כאן, כפי שכתבתי, הרעיון הזה בוטל לאחר שנבחן יותר לעומקו, אגב, הרעיון של סוג הוונטות (שפשוט היו נגישות) לא היה שלי, אבל זה לא משנה, הרעיון בוטל כאשר ניגשנו לרכב והתחלנו לחשב... , מעולם לא התעסקתי עם וונטות כאלה ולא ידעתי את יכולתן - שעכשיו ברור לי כמוגבלת!
כאילו שאני היחידי בעולם שעולה לו רעיון לא מוצלח בראש, מה גם שאם היית רואה איך העסק יושב אצלי בטוח שלא היית מופתע כל כך מהרעיון - זה לא היה פוגם כמעט בכלום - רק שלא היה עוזר.

ד ו ר ו ן
06-07-03, 21:58
ערן,
הצעתי לך פתרון שעובד, לא כשפים ולחשים, ועוד עובד ברכב עם סידור כמו שלך.
אם אתה רוצה "להתגלח" לבד תפדל, רק תחזור לספר אם זה עובד.

-->