PDA

צפייה בגרסה מלאה : נעילת גלגל ע"י לחיצה חלשה של הבלמים.

אייל פ
19-02-05, 08:20
שלום לכולם,
יש לי בעיה אם הסופה, בחורף אחרי שהרכב עומד כמה שעות בדרך כלל בבקר,
כאשר אני מתחיל לנסוע כל לחיצה קלה על הבלמים נועלת לי את הגלגל האחורי השמאלי. לאחר כמה דקות של נסיע הדבר נעלם. התופעה היתה בחורף שעבר וחוזרת על עצמה גם השנה. אני לא יכול לקחת את הרכב למוסך מפני שהתופעה תעבור עד שאני יגיע. בעיה נוספת שיש ברכב היא שהבלם יד, לפעמים עובד ולפעמים לא. כבר רדפתי אחרי האותו מספר פעמים כאשר התחיל להתדרדר, מזל שהכל נגמר בשלום. אני חושב ששתי הדברים קשורים למערכת הבלמים של אחד או שני הגלגלים האחוריים. אי אפשר לשחזר את הבעיה בקלות ולכן לא הצלחתי להראות את המצב לאיש מקצוע עלמנת שיבדוק.
אם משהו נתקל בבעיה דומה, או יכול ליעץ לי מה לעשות, אשמח.
מדובר בדבר בטיחותי ולכן מפחיד לנסוע אם הרכב. אם גלגל אחורי ימני ננעל במהירות 80 קמ"ש התוצעות יכולות להיות רעות. מה עושים ???

מימו
19-02-05, 17:03
שמע, עם ברקסים לא משחקים.
בעל מקצוע אמיתי אמור לעלות על הבעייה גם אם אתה תסביר וורבלית ...
אם אתה צריך המלצות לבעלי מקצוע ציין את מיקומך בארץ ויעזרו לך בשמחה
ברור לגמרי שמשהו לא תקין בבלמים שלך ואסור לך להמשיך לנסוע כך. אתה מסכן את עצמך ועוד יותר גרוע אותי ואת ילדיי (וכמובן את כל הסובבים אותך)

מאיר

מימו
19-02-05, 17:07
אני רואה שאתה גר ביוקנעם, קפוץ לארנון באיזור תעשייה פרדס חנה

אני חושה שזה הטלפון 04-6373499

מאיר

UNIX
19-02-05, 17:09
זה נכון שבברקסים לא משחקים אבל בעיית הנעילה של הגלגלים שהוא מדבר עליה
היא תופעה של לכלוך בתוך הדראם , תבדוק שיש לך גומיה (איפה שמכוונים את הברקסים ) אין מה לעשות זו תופעה מעצבנת שאני בטוח שהמון ג'יפים מכירים .
לגבי ההנדברקס שלך כנראה שמשהו התפרק וכדאי באמת ללכת למוסך בשביל בדיקה וככה גם על הדרך תקבל בדיקה ותשובה לגבי נעילת הברקס .
בקיץ זה לא קורה?

זאביק
19-02-05, 19:52
נעילת בלם מתרחשת כתוצאה מלכלוך.
האם הרכב חונה בדיוק באותה צורה כל לילה ?
כי אז יכול להיות שמשהו (גשם, טל, טפטוף של מזגן . . .) מלכלך ומחליד (קלות) את אותו דראם, וגורם לנעילה שלו.
זה משתחרר אחרי כמה דקות של נסיעה, כי הלכלוך משתפשף ונעלם.

אייל פ
19-02-05, 20:13
את הרכב קניתי בערך לפני שנתיים, אז לקחתי אותו לארנון לטיפול גדול שבחלקו הוחלפה משאבת הבלם והרפידות, מאז התחילו הבעיות. שנה שעברה לקראת הטסט היו בעיות חוזרות אם הבלמים באותו גלגל וגם אז ארנון מצה שהרפידות היו מקופפות (לא מבין איך) החליף אותם והיה צורך גם לחרוט את התוף. כל תקופת הקיץ לא חזרו הבעיות ואכשיו הכל חוזר. לצערי מבחינתי ארנון לא פתר לי את הבעיה גם בגלל שהמצב לא היה כאשר האיתי אצלו, ומבחינתו הכל תקין.
אני בהחלט יודע שאני מסכן את הנוסעים סביבי והנסיעות היחידות כרגע הם בשטח ליד הבית, יש מעבר בערך 100 מטר מהבית. אם משהו יוכל לעזור אשמח מאד.
בתודה אייל

אייל פ
19-02-05, 20:16
כן, רק לאחר הלילה המצב קורה. לא היה לי מקרה שהרכב היה תקין ואז המקרה חזר, גם לאחר מעבר בשלוליות בוץ לא חזר המקרה. רק בבקר או לאחר חניה ממושכת ליד מקום העבודה.

yoavshefer
19-02-05, 21:19
יש לי הימור קטן אבל הגיוני.
אתה אומר שיש בעיה בבלם היד, ובעיה בגלגל אחורי שמאלי.
אני חושב שזה אותה בעיה, בחניה בלם היד משוך? יכול להיות שהכבל של בלם היד נתפס, ולוקח
את הזמן שלו עד שמשתחרר. זה גם יכול להסביר את הבעיה בבלם היד.
למה בחורף? יותר ליכלוך,רטיבות.
בקיצור שווה לבדוק את הכבל של בלם היד.

אייל פ
20-02-05, 09:24
אני אבדק את בלם היד, אבל הבעיה בבלם היד היא שהוא לפעמים אינו תופס את הגלגל וגם שיפוע קטן ביותר גורם לרכב להתדרדר. אם הבעיה שהכבל נשאר תפוס ואז משתחרר, לא היתה לי בעיה כזו. יכול להיות שיש בעיה באזור הבוחנה, בשילוב של בלם היד והבולמים ?

זאביק
20-02-05, 10:19
אני אבדק את בלם היד, אבל הבעיה בבלם היד היא שהוא לפעמים אינו תופס את הגלגל וגם שיפוע קטן ביותר גורם לרכב להתדרדר.

זו יכולה להיות אותה בעיה.
הכבל תפוס ולכן לא נמתח ?

אייל פ
20-02-05, 14:25
האים יש צורך לבדוק לאורך כל הכבל, האים יש מקומות מיוחדים שבהם כדאי לבדוק?
אם הכבל היה נתפס לא האיתי מרגיש חופש בידית הבלם?
איך בכלל עובד השילוב של בלם היד אם בוכנות הבולמים, יש איזה שהו שרטוט, הסבר, משהו (סליחה על הבורות) מעבר לספר הסופה.
כאשר הגלגל מפורק, יש מערכת שלמה שדוחפת את הרפידות לתוף, כאשר אני לוחץ על הבולמים הרפידות מתרחקות לכיוון התוף, לאחר שאני משחרר את הבולמים הם לא חוזרים. אני מניח שכשיש תוף הם חוזרים, האים זה טיבעי? האם אפשר בכלל לבדוק את פעולת הבולמים גם ללא תוף???
בתודה אייל
אני אבדוק היום את הכבל אם לא ירד גשם.

asafk
20-02-05, 15:47
בסופה יש למעשה שני כבלים לבלם היד- בחלק האחורי של הידית יש פיצול לשני כבלים- אחד לכל גלגל. לדעתי יש לך ג'יפה וחלודה בתוך הכבל השמאלי, ולכן הוא לא מושך את הבלם עד הסוף, אבל גם לא נותן לו להשתחרר.

אני לא זוכר אם שני הכבלים באותו האורך. אם כן- תחליף ביניהם. הבעיה עברה לצד ימין? זה היה הכבל. תחליף לחדש. אם הם לא באותו האורך- תחליף את הכבל השמאלי לחדש- זה לא עולה הרבה, אז אם זו לא היתה הבעיה, לא זרקת יותר מדי כסף.

אסף.

yoavshefer
20-02-05, 18:09
אייל קודם כל תחנה ת'סופה בלילה ללא בלם היד, ותראה מה קורה בבוקר.

אייל פ
20-02-05, 22:49
אם אני אחנה את הסופה בלילה ללא בלם יד בבקר היא תהיה בסוף הרחוב :wink:
אני אנסה ונראה.
איך בדיוק מחליפים את הכבלים בין ימין ושמאל ??

yoavshefer
20-02-05, 22:58
אייל לפי התיאור של אסף, זה כמו בסיקס{זמ מה שאני מכיר}
מכל גלגל{אחורי} יוצא כבל שמתחבר לכבל שיוצא מידית בלם היד.
הכבלים זהים. כדיי לפרק אותם, צריך לנתק אותם בנקודת החיבור לכבל הידית.
ואז לפתוח את התוף ולנתק אותם מהחיבור לסנדל.

חנן א.
21-02-05, 00:13
בסיקס הכבלים לא באורך זהה, מכיון שבלם היד נמצא בצד שמאל של הרכב, הכבל המרכזי שיוצא ממנו צמוד לקורת האורך השמאלית ושם גם נמצא הפיצול, ולכן כבל הבלם הימני ארוך יותר.
בסופות שבהן בלם היד הוא באמצע, יתכן, אני לא יודע, שהאורכים של הכבלים שווים.

בכל מקרה, אני לא חושב שנדרש כאן הליך של ניסוי וטעיה. אם תשחרר את הכבלים, אתה תוכל לראות בקלות אם הם רצים בקלות בתוך המוביל שלהם, ואם כיסוי הניילון עליהם שלם, או שהם הולכים קשה.

אייל פ
21-02-05, 09:53
כל שנותר לי הוא לבדק ולחזור לאחר הבדיקה.

yoavshefer
21-02-05, 19:04
בסיקס הכבלים לא באורך זהה, מכיון שבלם היד נמצא בצד שמאל של הרכב, הכבל המרכזי שיוצא ממנו צמוד לקורת האורך השמאלית ושם גם נמצא הפיצול, ולכן כבל הבלם הימני ארוך יותר.
בסופות שבהן בלם היד הוא באמצע, יתכן, אני לא יודע, שהאורכים של הכבלים שווים.

שלי כנראה יצור מוזר. אומנם בלם היד{רגל} בצד, אבל הכבל רץ באמצע הבודי. הכבלים אצלי זהים.
כנראה שאצלי כבר חשבו על הסופה :lol: או לפחות על בלם היד שלה.

קיד
21-02-05, 20:53
איל שים לב!
בעית נעילת הגלג הימני אחורי, קשורה להמרצת יתר (הרצאה על-פי דרישת החברים בלבד) של סנדלי הבילום.
המרצת יתר של סנדלי הבילום, נגרמת עקב מחסור ברגולז', קרי בורג כיוון המרווח לא פועל.
רגולז' לא תקין הוא פועל יוצר של 4 גורמים:
1) כבל רגולז' קרוע (הכבל הקטן בבית הבלמים).
2) מנוף רגולז' שחוק.
3) שיני רגולז שחוקות.
4) כבל בלם תפוס.

איך בודקים:
רכב מנוטרל בלם חניה משוחרר.
מרימים את חלקו האחורי של הרכב, ומסובבים ביד את הגלגל.
אם מסתובב בקלות, אזי רגולז' לא תקין.
אם תפוס, אזי כבל בלם לא תקין.
אם מסתובב עם חיכוך קל, אזי רגולז' תקין.

כיצד בודקים את כבל בלם החנייה: מורידים את תופי הבלם, מבקשים מחבר לשבת ברכב ולמשוך ולשחרר את ידית הבלם. אם קצה הבכבל נכנס בזמן המשיכה, וחוזר בזמן השיחרור, אזי הכבל תקין.

כיצד בודקים את כבל הרגולז': אם הוא שלם, ויושב על המסילה העגולה, אזי הוא תקין.

כיצד בודקים את פעולת הרגולז': כאשר בלם החנייה משוחרר! מושכים את כבל הרגולז' עם האצבע. יש למשוך את הכבל במקום בו הוא אנכי, והמשיכה תהיה לכיוון אחורי הג'יפ.
בשלב זה יעלה למעלה מנוף הרגולז'. הרפה מהכבל וצפה במנוף יורד.
אם בזמן ירידת המנוף, הוא לא מסובב את שיני בורג הכיונון (בורג הרגולז'), אזי המנוף ו/או הבורג לא תקינים.

במידה ולא הבנת :wink:
קיימת אופציה ב'.
הרם את חלקו האחורי של הרכב (אל תפרק כלום) הסר את מיכסה חריץ הכיונון אש ממוקם בתחתית צלחת הבילום. פתח בורג כיונון בעזרת מברג שטוח, עד שהגלגל האחורי יסתובב בקושי, כאשר מופעל בכוח יד.
בברכה,
קיד.

asafk
21-02-05, 23:11
וואלה. קיד הפיל לי עוד אסימון.
ההרכבה של הרפידות בסופה, כמה שאני זוכר, לא סימטרית. אם הרכיבו רפידה הפוך- זה בדיוק יהיה הסימפטום.

אסף.

UNIX
21-02-05, 23:13
כבל ריגולז ? זהכ הכבל שבנסיעה לאחור אמור לכוון את הברקסים?

AvigdorAharon
21-02-05, 23:15
ההרכבה של הרפידות בסופה, כמה שאני זוכר, לא סימטרית.
ב CJ זה נכון בוודאות, הרפידות לא סימטריות.
אני מעריך שגם בסופה זה כך.

אביגדור

חנן א.
21-02-05, 23:16
אכן, רפידה קצרה מקדימה.

AvigdorAharon
21-02-05, 23:34
כבל ריגולז ? זהכ הכבל שבנסיעה לאחור אמור לכוון את הברקסים?

לא ממש הבנתי את המשפט...
בכל מקרה, אם תוריד את הדראם, אתה אמור לראות את מנגנון הכיוון האוטומטי, ואת הכבל הקטן.
אם אתה לא מוצא את זה , סימן שאין אצלך מנגנון כזה (גם אצלי אין), ופעם בתקופה, רצוי לכוון את הרפידות כמו שכתב קיד.

אין שום קשר בין נסיעה לאחור וכיוון הבלמים :shock:
אביגדור

חנן א.
21-02-05, 23:39
בהחלט יש קשר, אביגדור.
בנסיעה אחורה ובלימה, הרפידות עושות חלקיק סיבוב אחורה והרפידה הקדמית נעגנת על העוגן העליון. הדבר הזה מותח את כבל הרגולז' והוא בתורו מסובב את גלגל השיניים שמכוון את הרגולז' .

AvigdorAharon
22-02-05, 06:39
טוב, לא ידעתי.
אצלי בכל מקרה אין את הכיוונון האוטומטי.

אביגדור

UNIX
22-02-05, 11:06
גם אצלי ביטלתי את הכבל
אבל ראיתי שקיד רשם :
רגולז' לא תקין הוא פועל יוצר של 4 גורמים:
1) כבל רגולז' קרוע (הכבל הקטן בבית הבלמים).
זה אומר שהריגולז שלנו לא תקין?

חנן א.
22-02-05, 11:29
אם הכבל קרוע אז ברור שהרגולז' האוטומטי שלך לא עובד.
אם אתה מכוון אותו ידנית אז זה בסדר.

אייל פ
22-02-05, 14:32
לצערי מה שקיד כתב הוא סינית בשבלי. אם יש לך איזה תמונה, משהו, בשביל להבין על מה אתה מדבר אשמח לקבל. בכל מקרה אני אפתח את ספר הסופה ואנסה להבין.
מה זה רגולז' ?? מה זה כבל רגולז', מנוף רגולז', שיני רגולז' ??
סליחה על הבורות, אם אפשר, אולי איזה הסבר קצר איך כל המנגנון עובד.
מה זה המרצת יתר???
:oops:

בתודה אייל.

yoavshefer
22-02-05, 16:34
אייל, תוריד גלגל , תוריד ת'תוף והכל יהיה יותר ברור.
זה אומנם מערכת בטיחותית כמעט הכי חשובה ברכב, אבל ממש לא מסובכת.
בהצלחה.

אייל פ
22-02-05, 16:44
נוריד גלגל ונראה.
כנראה שצריכים הרבה תקלות כדי ללמוד.

coas
22-02-05, 18:57
אופציה נוספת היא שהקפיצים בתוך התוף חלשים ואינם מפעילים דיי לחץ על המשאבה.

asafk
22-02-05, 21:51
אני מניח שכל הדיון הזה הוא לאחר שכל השואלים הסתכלו בספר הטיפולים של הסופה?

אסף.

yoavshefer
23-02-05, 15:38
אני מניח שכל הדיון הזה הוא לאחר שכל השואלים הסתכלו בספר הטיפולים של הסופה?

מודה באשמה :oops:
אבל לעומת זאת, ראיתי את כל סרטי ג'יימס בונד. ואני עדיין לא מומחה לריגול, ואפילו בחורות
לא נופלות לרגליי יום יום :lol: .
ולסיכום, כדיי לפתוח חמש ברגים, לא חייבים לפתוח ספר :!:

asafk
23-02-05, 22:04
אבל מי ששואל איפה ואיך נראה ומה ליד מה- תמונה אחת בספר יכולה לעזור לו.

אסף.

yoavshefer
23-02-05, 22:24
צודק ב100%

אייל פ
23-02-05, 22:25
התחלתי לבדק את הגיפ וגיליתי דבר מעניין.
הרכב חונה בעליה קלה. בלם היד מופעל (מצב חניה), כאשר אני מכניס ל- drive ומנסה לינסוע קדימה, בלם היד עוצר את הרכב, וגם עם לחיצת מצערת חזקה הרכב לא מצליח להתקדם. ברגע שאני מעביר את מצב הגיר לניוטרל (גיר אוטומטי), הרכב מתחיל להיתדרדר אחורה, כאילו מעולם לא שמע על בלם היד.
אפילו לא צריך להכניס לרוורס כדי להתדרדר.
האם המידע הזה יכול לקדם אותי במציעת הבעיה והפיתרון ???
איך יכול להיות שקדימה בלם היד עוצר כמו קיר ואחורה כאילו לא קיים ???

asafk
23-02-05, 22:32
זה בהחלט סימפטום שיכול להעיד על רפידה הפוכה.

אסף.

אייל פ
23-02-05, 22:37
איך אני יכול לזהות אם הרפידה הפוכה או לא ?? אני הולך לפתוח אכשיו את הגלגל, מה לבדק ?? אין לי מושג איך צריכה להיות הרפידה, ולכן בתח אין לי מושג אם היא הפוכה.

חנן א.
23-02-05, 22:51
כמו שנכתב קודם, יש רפידה קצרה יותר ורפידה ארוכה, אתה צריך לראות שהקצרה יותר מקדימה.

אגב, ההמרצה העצמית של הבלמים היא בכיוון נסיעה קדימה של הרכב, אז הסימפטום שאתה מתאר דווקא נשמע לי מחזק את העובדה שהרפידות מותקנות כמו שצריך.

אייל פ
23-02-05, 23:01
פתחתי את התוף. הגבר שבלט לי הוא שכאשר אני מותח את הכבל ( כנראה זהו כבל הרגולז) אזי המנוף שיושב בחלקו התחתון (לא הפין שתופס את הכבל מלמאלה) נמתח. כאשר אני משחרר את הכבל, המנוף מנסה לרדת בחזרה, אבל הוא נתקע בשינים של גלגל הכיוון. משיחה קלה החוצה הוא משתחרר מהשן והכבל נמתח חזרה.
אולי זו הבעיה, ואיך אני מרחיק את המנוף מהשן ???

חנן א.
23-02-05, 23:04
מה שתיארת זה בדיוק איך שהעסק אמור לעבוד: להימתח, לרדת על שן, לסובב את הגג"ש, וחוזר חלילה.

אייל פ
23-02-05, 23:09
אז כנראה שזו לא הבעיה, נמשיך לחפס דברים נוספים.
אם יש לך רעיון כל שהו מה לחפש אשמח לשמוע, כי לי אין מושג מה אני צריך לחפס שם.
בתודה אייל.

yoavshefer
23-02-05, 23:10
הרכב חונה בעליה קלה. בלם היד מופעל (מצב חניה), כאשר אני מכניס ל- drive ומנסה לינסוע קדימה, בלם היד עוצר את הרכב, וגם עם לחיצת מצערת חזקה הרכב לא מצליח להתקדם. ברגע שאני מעביר את מצב הגיר לניוטרל (גיר אוטומטי), הרכב מתחיל להיתדרדר אחורה,

זו תופעה מאד הגיונית בבלמי תוף, בטח לא דבר חריג.
אני בטוח שיש פה אנשים שיכולים להסביר טוב ממני ,למה בלמי תוף בקושי מתפקדים בנסיעה אחורה.

אייל פ
23-02-05, 23:19
זאת אומרת שאסור להחנות בעליה ???
גם לא בעליה מתונה ???
אגב, נתקלתי בבעיה חמורה, נשרפה לי הנורה. אין לי ברירה לסגור הכל ולנסות להמשיך מחר.
תודה לכולם על העזרה הצמודה, ואים יש רעיונות נוספים אשמח לשמוע.

asafk
23-02-05, 23:27
זה בהחלט סימפטום שיכול להעיד על רפידה הפוכה.

אסף.

אופס, סליחה... קראתי הפוך ממה שכתבת...
מה שכתבת דווקא בסדר- ככה צריך להיות- זו המרצה. (ואני צריך לעשות פוקוס כשאני קורא).

מקווה שלא גרמתי לך לעשות שטויות. בכל מקרה- תוריד ותדפיס לך את הספר- הוא יעזור לך מאוד להבין מה הולך בתוך המנגנון ומי נגד מי.

אסף.

אייל פ
23-02-05, 23:42
אני חושב שאני מתחיל להבין קצת, הכבל אים המנוף מכוונים את ה-גג"ש כדי שיגיע לנקודה הקרובה ביותר לתוף. אים הבנתי נכון זהו כיוון אוטומטי של הרגולז' (איך עד כאן ?). בכל מקרה אים אתם זוכרים את הבעיה המקורית שהגלגל ננעל ע"י לחיצה חלשה על דוושת הבלמים,ולאחר נסיעה קצרה הבעיה נעלמת.
אז מה עושים ??? :(

חנן א.
23-02-05, 23:45
הבנת נכון את עניין הרגולז' .

קורה שהתופים מחלידים מבפנים ואז הבלימות הראשונות, עד שהחלודה מתנקה, הן אגרסיביות. לומדים לחיות עם זה.

אייל פ
23-02-05, 23:47
אגב, גלגל הכיוון היה תקוע ולא הצלחתי לסובב אותו אם היד.
הוספתי ספריי ואכשיו הוא קצת יותר חופשי. לדעתי כל המנגנון של הכיוון האוטומטי לא יכול לעבוד במקרה הזה, מפני שלמנוף והקפיץ אין מספיק כח לסובב את גלגל הכיוון, אם אני לא הצלחתי.
אולי זה קשור לבעיה ??

חנן א.
23-02-05, 23:53
זה בהחלט יכול להיות קשור לבעיה. פרק אותו, נקה את ההברגה היטב, שים עליה גריז מיוחד לבלמים, לחום גבוה במיוחד, והחזר את זה למקום. כוון את זה ידנית כך שכשאתה מחזיר את התוף, הרפידות לא יפריעו לו להיכנס אבל גם שלא יהיה ביניהן לתוף מרווח גדול מדי. לאחר ההרכבה סע רוורס ובלום בחוזקה מספר פעמים, זה אמור לספק את הכיוון הסופי. את כל זה אתה עושה כשכבלי בלם היד רפויים, אחרת הם דופקים את הכיוון הנכון. רק לאחר הכיוון הזה, אתה עובר ומותח את בלם היד בהתאם לצורך.

אייל פ
23-02-05, 23:58
תודה חנן, מחר אני אפרק את גלגל הכיוון ואגרז אותו, אני מקווה למצא גריז כמו שצינת.
בנתיים לילה טוב, ותודה רבה לכולם על העזרה.

UNIX
24-02-05, 11:08
אם כבר אז קפוץ ליאנוביץ וקנה 2 כאלו חדשים - זה לא אמור להיות יקר
ויהיה לך הרבה יותר נוח לכוון את הברקס אח"כ.

אייל פ
24-02-05, 11:40
אני גר ביקנעם, משהו מכיר באזור מקום שאפשר לקנות חלקים כאלו ?
בכלל חנויות שמוכרות חלקי חילוף לרכבים, מחזיקים חלקים כאלה ??

קיד
24-02-05, 13:23
קצת סדר בבלאגן:
יופי גלגל הרגולאז' היה תקוע ==> אין רגולאז'.
תחזור להודעה שלי: אין רגולאז' = המרצה יתר = גלגל נתפס.
מהי המרצת יתר (להדפיס ולשמור)
במערכת תוף בלם כמו בסופה, הסנדלים אינן רתותמות לצלחת הבילום, ולכן המערכת עובדת באופן לא סימטרי. רכיבים עיקריים: פין מיקום עליון, משאבת אופן, בורג כיוונון (רגולאז').
ברגע בו אתה לוחץ על הבלמים (מדובר על רכב בתנועה) משאבת האופן דוחפת את הרפידות כלפי תוף הבלם. הרפידה הקידמית נצמדת לתוף ועקב כוח החיכוך בינה לבין התוף, רוצה להתגלגל עם התוף. מכאן שמה של הרפידה רפידה ממריצה. היות שהרפידה לא רתומה לשום דבר, היא מתחילה להתגלגל עם התוף. הקצה התחתון של הרפידה הממריצה, דוחף כעת את פין הכיוונון כלפי אחור. פין הכיוונון בתורו , דוחף את הקצה התחתון של הרפידה האחורית אחורה.
מכאן אתה למד, שהרפידה האחורית, קיבלה לחץ כלפי התוף משני מקומות, גם ממשאבת האופן, וגם מפין הכיוונון. היות שכך, שמה יהיה רפידה מומרצת. עם לחיצת הרפידה המומרצת אל התוף, היא תרצה להסתובב, עם כיוון התנועה. הרפידה המומרצת אכן תסתובב, עד שתגיע לפין המיקום העליון, ושם תעצר.
דיאגרמת שיוויון כוחות: רפידה אחורית מומרצת, לחוצה בכוח רב כלפי פין המיקום, ובהתאם לכך גם הבוכנה האחורית של משאבת האופן, נכנסה חזרה פנימה. היות שיש שמן עודף במשאבת האופן, הבוכנה הקידמית יצאה עוד החוצה, והשלימה את המרחק עד הרפידה הקידמית הממריצה. הרפידה הממריצה מצידה ממשיכה ללחוץ על בורג הכיוונון, וזה האחרון דוחף בעוז את הרפידה האחורית המומרצת, ושואף להגדיל את כוח הלחיצה ==> הגדלת כוח הבלימה.

מההרצאה אתה מבין שהמערכת מאוד לא סימטרית, ומכאן גם מבין מדוע הרפידה הקידמית קטנה ואילו האחורית גדולה.
מהי המרצת יתר :?: כאשר פין הכיוונון לא מתפקד, יש רווח בקצה התחתון של הרפידות, כאשר המערכת נמצאת במנוחה. בזמן הלחיצה על הבלם, הרפידה הממריצה עושה תנועה ארוכה עד שהיא נעצרת ע"י פין הכיוונון. בזמן שחלף עד שהי נעצרה, היא הספיקה לצבור מהירות, ובעצם ברגע בו היא פוגשת את פין הכיוונון, היא תכה בו בחוזקה, והוא יכה ברפידה המומרצת. הרפידה המומרצה תקבל כוח כל כל גדול מהקצה התחתון שלה, כוח שיגרום ליצירת כוח חיכוך רב, ולאפקט בלימה חזק - נעילת גלגל. בשלב זה, המערכת תהיה כלכך מומרצת עד שאין לה שום אפשרות להשתחרר. הרפידה המומרצת למעשה כלובה (מלשון כלוב) בין פין המיקום לבין בורג הכיונון. היות שתוף הבלם נעצר לגמרי, החיכוך בינו לבין הרפידה הממריצה הופך לחיכוך סטטי, וכוח ההמרצה רק גדל....ומכאן שכוח הבלימה יהיה עצום.

המלצות אופרטיביות:
1) נקה את ההברגות של בורג הכיוונון היטב (אבל ממש טוב).
2) שמן את ההברגות עם מעט מעט מעט שמן או גריז. והרכב הבורג.
3) כופף בזהירות ע"י פלייר סטנדרטי את קצה פחית הרגולאז' כך שיהיה לה יותר זוית כלפי השיניים.
4) פתח את שיני הכיוונון ביד עד שיהיה לך קשה להלביש את תוף הבילום.
5) הלבש תוף בלם , ולאחר מכן את הגלגל. חזק ברגי גלגל.
6) דרך חלונית הכיוונון אשר בצלחת הבילום, המשך לסובב את בורג הכיוונון עד שתיהיה התנגדות קלה לסיבוב הגלגל (מדובר על כוח יד).
7) סע לשלום.

בברכה,
קיד.

אייל פ
24-02-05, 13:52
תודה קיד.
הסבר מהמם, אני חשב שבזכות ההסבר הזה הכל הסתדר.
אגב, ברגע זה ממש מצה חברי לעבודה אתר המסביר את הפעולה של הבלמים, ומדגים באנימציה.
http://auto.howstuffworks.com/drum-brake.htm
נסדר בשבת את הבלמים, ושבוע הבא הגיפ יהיה כמו חדש (עד לבעיה הבאה).
בתודה לכולם, אייל.

קיד
24-02-05, 13:58
תודה קיד.
הסבר מהמם, אני חשב שבזכות ההסבר הזה הכל הסתדר.
אגב, ברגע זה ממש מצה חברי לעבודה אתר המסביר את הפעולה של הבלמים, ומדגים באנימציה.
http://auto.howstuffworks.com/drum-brake.htm
נסדר בשבת את הבלמים, ושבוע הבא הגיפ יהיה כמו חדש (עד לבעיה הבאה).
בתודה לכולם, אייל.
בתמונה בהחלט נראים בלמי YJ.
קיד.

-->