PDA

צפייה בגרסה מלאה : בניית מד לחץ אויר דיגיטלי ל-4 הצמיגים

אביעד_הלאלי
21-02-05, 19:13
שלום לכולם!

חשבתי על רעיון לבנות מד לחץ אויר דיגיטלי לגלגלים.

כרגע אני מתמקד רק בזה מכיוון שניתן יהיה לפתח את המערכת הזאת בעתיד (למרות שיש כאלו קיימות ברכבים מתקדמים יותר אבל הרעיון הוא מערכת פשוטה יותר וזולה יותר) שתוכל גם לשלוט בו.

המערכת תהיה מבוססת מיקרו בקר זעיר 89c52 מכיוון שהוא זול ויש לי את הכי הרבה ידע בו.

תיכנון המערכת הוא עוד בחיתולים, ולכן אני מקווה שתוכלו לעזור לי לפתח את הרעיון (אם בכל יש למישהו צורך בדבר כזה או שהוא חושב שיהיה לו צורך בעתיד)
במהלך תיכנון המערכת נתקלתי במס' בעיות מאוד גדולות:
1. היכן למקם את מד הלחץ?
2. כיצד ניתן לשדר את נתוני מד הלחץ מהגלגל למערכת המבקרת?

בקשר למערכת המבקרת, אני חושב לשים אותה במעין תיבה אטומה למים ואבק על מנת לשמור על אורך חיים, אמינות ויעילות.

אשמח לשמוע רעיונות/דעות/המלצות או כל מה שיש לכם להגיד.

בתודה,
אביעד

קיד
21-02-05, 20:22
לך לחנות ציוד צלילה, ובקש לאות מד לחץ אל-חוטי.
יש מוצר מדף כזה כבר כמה שנים.
המוצר עמיד למים (ציוד צלילה - מה לעשות).
זה יקל עליך את תהליך החשיבה.

רק שאלה אחת לי, מה עושים עם המוצר (אחרי סיום הפיתוח והמעבר לייצור המוני) הנ"ל??

קיד.

אביעד_הלאלי
21-02-05, 20:50
תראה הרעיון כרגע הוא לשימוש עצמי, לאחר שאמצא את הדרך לחבר את מד הלחץ,
אוכל לבנות מעגל ייעודי שיחובר לקומפרסור, ככה שהמשתמש יוכל לוסת את לחץ האוויר בגלגלים מבלי לצאת מהרכב, והוא לא יוכל לפספס מכיוון שהמערכת תפסיק את עצמה ברגע שלחץ האוויר יגיע לערך הרצוי (טוב לימים גשומים/ בוץ/ שלוליות ולכלוך/ תקיעות למיניהן...).

ברגע שאמצא את הדרך לחבר את מד הלחץ לא תהיה לי בעיה עם כל השאר.
בינתיים הבעיה הכי גדולה היא המיקום, מכיוון שאיני יודע באיזו דרך ניתן לקלוט נתונים ממד לחץ הנמצא בתוך גלגל שמסתובב. (אלחוט עדיין מצריך קבלת מתחים מהיכן שהוא וחיבור מעגל שידור מתאים- היכן ימוקם?)

היכן יועברו החוטים? כיצד?
המד שציינת הוא קצת בעייתי מכיון שהוא מיועד למיכל אוויר קבוע שאינו זז (ובטח שלא מסתובב), ואין לו בעיית מיקום, גם שלו וגם של כל המעגלים שלו. לכן הוא נחשב בגדר אופציה מאוד

מישהו יודע היכן למצוא דוגמא למערכת כזו שעובדת?

חנן א.
21-02-05, 21:26
קח:

http://www.doranmfg.com/uploads/rvpressureproplate.jpg

http://www.doranmfg.com/cgi-bin/gzpstore.pl?user_action=detail&catalogno =RV7006

http://www.doranmfg.com/mediumdutytirepressuremonitors.htm

וגם :

http://www.google.co.il/search?hl=iw&q=wheel+air+pressure+monito r&meta=

שלומי
21-02-05, 21:44
אני מבין שהכוונה לשדר נתונים באלחוט מהגלגל ל"מוח" של המע' , לכן לדעתי הכיוון שלך צריך להיות יחידה עצמאית .
מקורות מתח שקופצים לי לראש - סוללה , מע' קינמטית (כמו בשעוני יד קינטים)<- עדיף גם לאטימה.

סה"כ יחידה אלקטרונית שלא נראה לי שתהיה בעיה למצוא לה מקור מתח.

נקודה אחרת ששווה לחשוב עליה - מיקום לא פגיע על הגלגל ושיאפשר איזון או אולי עדיף מע' בצורת חישוק ?

חנן א.
21-02-05, 21:49
מד הלחץ הוא דווקא הבעיה הקטנה שלך, כי ניתן לעשות אותו אלחוטי, עם סוללה שמספיקה ל10 שנים. תוכל לראות את זה בקישור ששמתי קודם.
דווקא מסירת אוויר לגלגל מסתובב זו בעיה יותר גדולה, אם כי היא גם היא פתירה כמו שהוכיחו מוכרי הקיטים האלה.

המערכות קיימות בשוק כבר הרבה זמן.
אתה מנסה לבנות מערכות דומות בעלות יותר נמוכה, או שאתה מנסה להמציא את הגלגל ולעשות את זה בדרך יותר חכמה מהמערכות הקיימות? חשוב שתבהיר את הנקודה הזו, כדי שתקבל עזרה רלוונטית.

אביעד_הלאלי
21-02-05, 22:24
שלומי, במידה ונוכל למצוא מיקום כזה על הגלגל מה טוב (אל תשכח שהוא מסתובב ככה שזה לא משנה), מערכת בצורת חישוק נשמע רעיון מעניין אך עדיין, לא ממש ישים. (אולי תוכל להרחיב בנושא קצת יותר)

תראה חנן בינתיים אני רק מנסה לפתח רעיון ולראות אם הוא ישים (גם אם ניתן לבנות במידה ועלות החלקים תהיה גבוהה כמובן שאאלץ לותר).

כמובן שהמטרה היא להוזיל עלויות.
אם אוכל להפוך את המערכת לחכמה יותר- זה יהיה מצויין אך זאת לא המטרה.

בקשר לרעיון מסירת האוויר צריך לחשוב יותר לעומק. וכאן צריך עזרה מבעלי ידע מתאים (שאני בטוח שיש כאן באתר) אך אפשר לצאת מנקודת הנחה התחלתית לדוגמא שכאשר נמלא אוויר בגלגלים האוטו יעמוד, ולהמשיך משם.

אביעד_הלאלי
21-02-05, 22:34
חנן, שים לב שבקישורים שנתת מדובר רק במוניטור ללא אפשרות לשנות את לחץ האוויר הקיים בגלגלים.

גם החיישן של המערכת ששמת תמונה שלה, פותר את בעיית המיקום מכיוון שהוא יושב כמכסה לונטיל.

אז נניח ואנו מוצאים כזה, צריך לחשוב הלאה,

כיצד נכניס את האוויר לגלגלים?

חנן א.
21-02-05, 23:03
שמתי קישורים רק של מערכות מוניטור כי חיפשתי רק את זה. זו היתה השאלה המקורית שלך.
אם תבצע חיפוש אני בטוח שתמצא גם את המערכות שמנפחות אוויר, רואים הרבה כאלה במירוצים מדבריים.

asafk
21-02-05, 23:08
לגבי ניטור לחץ-
קיימות מערכות רבות בשוק, חלקן יקרות וחלקן זולות. הגדילה לעשות חברת קונטיננטל שמשתילה בתוך צמיגי המשאיות חיישן.
חלק גדול מהמערכות חשות טמפרטורה ולא לחץ. כידוע, טמפרטור ולחץ הולכים ביחד, אבל טמפרטורה הרבה יותר קל למדוד (לא צריכים להיות חלקים נעים בחיישן). מערכות שמבוססות על חיישן טמפרטורה ושידור אלחוטי (בדרך כלל מבוסס RF) הן הזולות ביותר, ומדובר על מחירים ממש נמוכים- אני מניח שתוך שנה- שנתיים זה כבר יהיה אבזור נפוץ גם במכוניות שאינן מכוניות יוקרה.

מערכות שמאפשרות גם מילוי וריקון אוויר מהגלגלים- היה דיון על זה, בו הסברתי את עקרונות הפעולה של מערכות CTIS (מערכת ניפוח גלגלים מרכזית)- חפש אותו, ואם יהיו לך עוד שאלות, אשמח לענות (יש לי נסיון לא קטן במערכות כאלה).

אסף.

AvigdorAharon
21-02-05, 23:29
קיימות משאיות (אם אני זוכר נכון - דאף) שמחוברת להן מעיין צלחת וצינור בקצה, לכל אחד מהצמיגים. זוהי המערכת שאתה מחפש...

אביגדור

נמרוד
21-02-05, 23:51
הקישור שאסף כיוון אליו:

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=6916

מה שיש לך כאן אביעד, זה עוד גלגל שכבר המציאו.

אביעד_הלאלי
21-02-05, 23:59
טוב תודה לכולם על העזרה.

אני אלמד את הנושא בשביל ידע כללי (כי לא נראה לי שאוכל להשתמש בטכנולוגיות כאלו בזול - אם בכלל).
את נושא היישום אשאיר למי שמתמחה...

בינתיים אחשוב על רעיון פשוט ושימושי (גם אם המציאו אותו) ליישום מתוך הנאה כמובן ולא במטרה להרוויח מזה/להמציא את הגלגל.

אז תודה לכל העונים...

אביעד_הלאלי
22-02-05, 00:07
את ויסות האויר, ניתן לבצע ע"י שינוי הלחץ הדוחס את האויר.

שאלה (לידע כללי כמובן)- מה יקרה אם במקום להזרים אויר לגלגל, נשמור על כמות אויר קבועה בגלגל, ונשנה את הלחץ המופעל עליו (על האויר)? (לדוגמא- כמו מעין "בוכנה שדוחסת את האויר)

נמרוד
22-02-05, 00:23
שאלה (לידע כללי כמובן)- מה יקרה אם במקום להזרים אויר לגלגל, נשמור על כמות אויר קבועה בגלגל, ונשנה את הלחץ המופעל עליו (על האויר)? (לדוגמא- כמו מעין "בוכנה שדוחסת את האויר)

כן, אבל מה יגרום לבוכנה ההיפוטתית הזאת לזוז? לחץ שמן מהצד השני? או בורג חשמלי? אין דרך לעקוף את הדרישה לשינוי נפח האויר. אתה מציע להעביר את המשאבה למכלול הגלגל המסתובב עצמו, דבר שמוסיף משקל לגלגל והופך את האיזון לבלתי אפשרי אם המשאבה ההיפוטתית לא מפולגת על פני כל הגלגל בצורה אחידה.... ואפשר להמשיך עוד ועוד, אבל תעצור רגע - מה הבעייה שאתה מנסה לפתור, ואתה לא מוצא פתרון קיים על המדף? מה רע במערכות הקיימות שאתה מנסה לחדש?

שכח לחלוטין מפתרונות, תגדיר לעצמך בצורה מאד מסודרת, בכתב, את הבעייה. כשתעשה את זה תגלה שאין בעייה או שהיא נפתרה כבר עשרות פעמים על ידי אחרים. ואז תשכח מכל הנושא ותעבור הלאה. been there, done that, again and again and again... זה המקצוע שלי.

אביעד_הלאלי
04-03-05, 10:46
נמרוד לאחר שקראתי את תגובתך, ערכתי מעט שיעורי בית בנושא, והתייעצתי עם מס' בעלי מקצוע בנושא. (לכן לא הגבתי עד עכשיו).
ניתנו לי מספר רעיונות ליישום אך כרגע החלטתי שאין לי כ"כ הרבה זמן לעסוק בנושא (ללכת לחפש את מה שצריך וכו'...). לכן אני משאיר אותו לעתיד (אומנם הלא רחוק).
אני לא מנסה להמציא שום גלגל ונכון שיש מערכות קיימות, אך לצערי הרב אין ברשותי אמצעים לרכושם כרגע (אני מקדיש את כספי למטרות אחרות- כמו הבאת הרכב למצב האופטימלי- החלפת צמיגים, בולמי זעזועים, טיפול במתלים, טיפול קוסמטי וכו'...).
אך אם אוכל ליצור מערכת כזו בעלות מינימלית, הדבר יהיה מאוד שימושי.
אבל בינתיים ירדתי מהרעיון...
אז תודה בכל אופן...

-->