PDA

צפייה בגרסה מלאה : התאמת קצות הצינורות לריתוך - fishmouth, notching - איך?

lizard
22-02-05, 15:45
מדובר על שלדה לקרטינג, משהו סופר פשוט.
הבעיה שנתקלתי בה היא כזו.
יש לי את הקורת אורך וחתכתי את קורות הרוחב. הבעיה מן הסתם היא שהצינור רוחב לא מתאים באופן מלא לצינור אורך.

איך ניתן לשרטט שבלונה שאיתה אני אדע כמה לשייף בקצוות הצינור על מנת לקבל התאמה טובה ?
בנתיים אני עושה את זה ע"פ העין וזה לא מושלם או קרוב לכך.

קוטר הצינור הוא צול וחצי. עובי 3.25 מ"מ.

תודה
מיכה

zagi
22-02-05, 17:09
אני לא בטוח לגמרי שהבנתי למה אתה מתכוון , אבל אם אתה מתכוון לחיתוך קורת הרוחב בצורת חצי עיגול ( על מנת ליצור מקסימום שטח מגע ) , אז במקום לחתוך את הקורה בחיתוך ישר ( ואז לבצע את ההתאמות ) אתה יכול לחתוך את הקורה עם מקדח כוס באותו קוטר של קורת האורך , ובכך אתה תיצור מקסימום שטח מגע והתאמה מקסימלית .
שגיא .

sidewinder
22-02-05, 17:14
מיכה תנסה לחפש תוכנה שנקראת WinMiter
או tubemiter98.exe
אנסה לשלוח לך אם תעביר לי בפרטי E-MAIL שלך

יוסי

lizard
22-02-05, 19:03
ZAGI אתה צודק, הבעיה היא שאין לי מקדחה מתאימה,לכן אני הולך על הפתרון לעניים.
אם הפרוייקט הזה יוכיח את עצמו אז אני בהחלט אקנה לי מקדחת עמוד חביבה+מקדחים תואמים.

לSIDEWINDER, בדיוק מה שרציתי, מחר אני אבדוק עד כמה קשה ליישם את זה בשטח. אני עובד עם דיסק ככה שהרמת גימור שאני מצליח להגיע אליה לא הכי גבוהה.

עירא
22-02-05, 19:26
עם מקדח כוס תוכל לבצע רק חיבורים ב-90 מעלות (אם תנסה להיכנס עם הכוס בזווית, סבירות גבוהה שמשהו ישבר)
הפתרון הטוב לעניים הוא לששיף קצת עם הדיסק, לבדוק התאמה, לשייף עוד קצת עם הדיסק ולבדוק התאמתה, לשייף עוד קצת וכו'....
פתרון אחר, לתת פאזות כלליות, לתפוס את שני הצינורות בזווית הרצוייה ולמלא את זה אם ריתוך, לשייף אותו, לרתך שוב וזהו.

עירא

עירא
22-02-05, 19:28
ודרך אגב יש מוצר מדף למכשיר שאתה מחפש,
תריץ חיפוש בגוגל על tube notcher.

עירא

zagi
22-02-05, 19:43
אפשרי ביותר גם ללא מקדחת עמוד , וגם בזויות שונות מ90 מעלות ..
למקדח הכוס במרכזו אפשר לחבר מקדח רגיל השומר על מירכוז הקידוח , וכמו כן אם אתה משתמש במקדח מספיק ארוך ( אשר עובר מיצידו האחד של הצינור המיועד לחיתוך , עד לצידו השני , עוד לפני שהכוס מתחילה את הקידוח ) תוכל לשמור על דיוק סביר ( דיוק גבוהה יותר מאשר התאמה בשיוף ) גם בחיתוכים של זויות השונות מ-90 מעלות .
שגיא .

lizard
22-02-05, 19:45
אני כרגע לא יכול להרשות לעצמי לקנות חומרה ייעודית.
לכן אני משתמש בדיסק.

תודה בכל אופן. אני חייב לציין שאני לומד המון.

asafk
22-02-05, 21:53
מה שעושה מי שאין לו כסף לNOTCHER, זה FISH MOUTH. חיתוך של כ60 מעלות בקצה הצינור, זה יוצר מעין "פריזמה" חלולה, שמאפשרת ריתוך שני הצינורות אחד לשני, אמנם לא מושלם, אבל עובד.

אסף.

lizard
24-02-05, 19:28
מישהו יודע מאיפה ניתן לקנות כלי עבודה משומשים? הכוונה למשל לNOTCHER.

אני מחפש גם רתכת CO2 משומשת וכדומה.
תודה
מיכה

הצפרדע
06-03-05, 16:16
בתור אחד שלא היה לו נוטשר וחיפש כזה בנרות עד שהצליח להביא אחד מחו"ל,
אני יכול לומר לך שהיום אני עושה את החיתוכים רק עם דיסק דק מאד.עם דיסק חיתוך רגיל או דיסק השחזה, העבודה הרבה יותר קשה ואיטית. כשאני הולך לבצע הוצאה כזאת, אני בודק עם העין, עושה את החיתוך בסיבוב, ולכל היותר מתקן פעם אחת.
הנוטשר הוא כלי למי שיש לו את כל הזמן בעולם ומתאים לו שיהיו לו מקדחת עמוד אחת לנוטשר ומקדחת עמוד נוספת לעבודות הקידוח האחרות.
אם אתה צריך כל פעם להתקין ולהוריד את הנוטשר מהמקדחה, אתה מתיאש מהר מאד.
אם אתה רוצה, אני יכול למכור לך את הנוטשר שלי - קניתי את הכי יקר והכי טוב,
והשתמשתי בו רק פעמיים....
מה שכן צריך לציין, הוא שעבודת ההוצאה ע"י דיסק מסוכנת למדי, וצריך להיות מאד זהיר שהדיסק לא יישבר ולא יקפוץ. הכל ענין של מיומנות וזהירות רבה.

רונן וסרמן
13-03-05, 07:21
הדרך ליצור שטח חיבור גדול ככל האפשר בין צינורות היא לחתוך ב 45 מעלות משני הצדדים
כלומר ^ ואז הצינור נכנס בכל זוית ויש אפשרות לנעול אותו עם מכת פטיש
רונן

boaz avrahami
17-03-05, 20:02
יש כל מיני שיטות.
הנפוצה והנוחה לביצוע "גירונג" היא ע"י חיתוך בזווית משני צידי הצינור.
בחיבור שני צינורות בעלי אותו קוטר חותכים בד"כ כ-30 מעלות מכל צד (ולא 45 מעלות).
חיבור צינורות בעלי קטרים שונים יחייב חיתוך בזווית שונה.

לאחר מכן יש לחתוך מעט גם מהשפיצים שנשארים (אם מסתכלים מהיטל צד).
אם לא כן הצינור לא מתלבש עד הסוף כמו שצריך.

חיבור בזווית דורש העמקה מצד אחד בהתאם לזווית ובהתאמה הפחתה בצד שני.

מעבר לכך יידרש ציוד יעודי.

אלון_ק
17-03-05, 22:44
בנתיים אני עושה את זה ע"פ העין וזה לא מושלם או קרוב לכך.
תתאמן. תחתוך פחות ממה שצריך ותשייף עד לקבלת גימור מושלם. גם לי זה היה מאוד קשה בהתחלה, בעיקר כי היטל צד של צינור בשביל החיבור הזה (ב90 מעלות) הוא כזה, בערך:
http://img35.exs.cx/img35/3222/15ch.th.jpg (http://img35.exs.cx/my.php?loc=img35&image=15ch.jpg)
גם אני בהתחלה חשבתי שזה הראשון, אבל זה לא, כי הקטע שחופף למעלה ולמטה הוא (בקירוב) ישר. אז אם אתה פשוט תתחיל מפינוי מהאמצע ולאט לאט תעשה אותו יותר עמוק, כשכל פעם אתה מתקרב יותר לצדדים אבל לא ממש מגיע אליהם, יהיה לך פינוי מושלם בסוף.
היום אני מצליח כמעט במכה ראשונה בכל קוטר. זה לוקח זמן, אין מה לעשות. גם הריתוכים שלך יקחו זמן עד שיהיו טובים ממש, גם השיוף, הכל. זו מיומנות, כמו כל מיומנות אחרת - וצריך להשקיע זמן ללמוד אותה.

*שים לב שהראשון כן נכון תיאורטית ואתה כן יכול לעשות כזה, אבל אז אתה צריך גם להתחשב בעובי החומר ולהשחיז מבפנים כדי לקבל תוצאה מושלמת. לא טוב לריתוך.

נמרוד
17-03-05, 22:53
השיטות המקורבות האלו טובות מאד לפגושים ומדרגות צד, ואני מניח גם שלכלובים כשאתה עושה אותם ברמה גבוהה... אבל זה לא מספיק טוב לבנות רכב (זו המטרה בסוף של כל האימונים, לא ככה נקסוס?). בשביל מבנה צריך התאמה מושלמת, נקודה. וכשאתה בונה מבנה מרחבי, אתה יכול לעשותל צד אחד של הצינור בערך... אבל איך תעשה שני צדדים לפי העין, כל צומת צריכה להיות בדיוק במקום אחרת אי הדיוקים יצטברו וכל המבנה יתעוות. להערכתי הדיוקים שאתה צריך בשביל מבנה אמיתי זה +- מ"מ אחד עבור אורך אופיני של מטר, וקשה לי להאמין שגם במיומנות הידנית הכי גבוהה אפשר להגיע לדיוק באורך של 2-3+- מ"מ. שלא לדבר על זה שאי אפשר להסתפק רק בחיבורים בזויות ישרות, וגם אי אפשר להמנע מצמתים של 3,4,5 צינורות (ואפילו יותר).

asafk
17-03-05, 23:06
עוד שיטה שראיתי מסגרים ותיקים משתמשים בה- חיתוך עם פלזמה. אחרי שיש לך צינור אחד חתוך נכון (עם מקדח כוס, לדוגמה), אתה מניח אותו על הצינור שאתה רוצה לחתוך ומצייר את המתאר על הצינור, וחותך עם פלזמה. מסגרים וותיקים וטובים באמת חותכים בלי לסמן, בזוויות שונות ומשונות, ובלי לפספס. הבעיה- עד שאתה שולט בטכניקה, אתה כבר זקן מדי.
במסעותיי בעולם פגשתי מסגר באלבמה שהיה אחד מהבודדים בעולם שיש להם אישור של נאסא לריתוך צנרת פליטה של מעבורות חלל. הוא חותך ומרתך לפי העין- וזה יוצא בול על המ"מ... אבל אפילו הוא אמר באופן חד משמעי שמי שרוצה לעשות עבודה טובה במבנים מסובכים- רק NOTCHER- או הסוג הפשוט על מקדחת עמוד, או הסוג המקצועי באמת- מעין כרסום בקוטר החדירה שיושב על מחרטה, והצינור אותו חותכים תפוס איפה שהסכין בד"כ, באיזו זווית שאתה רוצה. ככה אפשר לחתוך גם במחרטת CNC לחדירות בזוויות שונות ומשונות, או חדירה של שני צינורות ויותר- לצומת מורכבת.

אסף.

אלון_ק
17-03-05, 23:15
צודק.

lizard
18-03-05, 01:40
בכרגע אני חותך לפי תחושה ובעזרת התוכנת מחשב שהורדתי.
כשאני אבנה משהו רציני אני אקנה NOTCHER.
גם אם זה יעלה 2000 שקל (מקדחה+המכשיר) עדיין זה משתלם. לפחות לדעתי.
אנ מאמין שהמבנה צריך להיות כזה שהריתוכים רק מחברים בין חלקים ולא משמשים כחומר מילוי/סגירה.
יכול כמובן להיות שאני טועה, אין לי כמעט שום נסיון בתחום, אבל זה נראה לי הגיוני ככה.

בסה"כ אם אני רוצה לבנות סדנא, גם אם פרטית למהדרין, שתייצר כלי רכב ויכטות (השלב הבא :-)) אז אני אהיה חייב כלי עבודה מקצועיים.

כרגע לצערי כל התכנונים והשאיפות שלי מוקפאים מאחר והסכום כסף הגדול שקיוויתי להשקיע (בסביבות ה50 אלף) בציוד ובחלקים לא הגיע וכנראה גם לא יגיע בשנה הקרובה. (אלא אם כן מישהו/י צריכים כליה דחוף :-))
ברגע שיהי הלי את הסכום הזה, או חלק ממנו, אני מאמין שתשמעו הרבה ממני בקשר לציוד.
כולי תקווה שמתישהו נוכל להרים סדנאת פורום. שזה רעיון לא רע בכלל אגב.

lizard
18-03-05, 01:42
או הסוג המקצועי באמת- מעין כרסום בקוטר החדירה שיושב על מחרטה, והצינור אותו חותכים תפוס איפה שהסכין בד"כ, באיזו זווית שאתה רוצה. ככה אפשר לחתוך גם במחרטת CNC לחדירות בזוויות שונות ומשונות, או חדירה של שני צינורות ויותר- לצומת מורכבת.

זה מה שחשבתי לקנות, כמובן שלא מצאתי אפילו מקום אחד שמוכר את זה ובטח שלא הייתי יכול לעמוד במחיר.
השאלה היא עד כמה NOTCHER שמורכב על מקדחה אמין וטוב.
אני מניח שבתור התחלה זה די מספיק .

boaz avrahami
20-03-05, 00:34
לדעתי נסחפתם בענק.

תנסו למדוד רכב סידרתי ותראו איזה סטיות יש בו כשהו חדש ולפני שניכנס אפילו לשטח.
וזה כשהוא מרותך ע"י רובוטים וקרוב לוודאי שבתוך שבלונה.

אני לא מוצא שום צורך בהגזמה ודיוק מיותר של החיתוך.
זה משחק נחמד אבל ממילא נקודת השבר כנראה תהיה מעבר לריתוך ולא בקו הריתוך עצמו.
כל המטרה של חיתוך מדוייק היא ביצור סידרתי כאשר יש חשיבות לזמן העבודה בקו וכאשר הרתך הוא ללא מוח (רובוט).
או אז אסור לו שיהיו חלקים שאינם אחידים.

רוצה להשיג מבנה מדוייק - הדרך לכך היא יצירת שבלונה מוקדמת ובניה לתוכה כאשר כל הנקודות החשובות מוצבות ותפוסות בשבלונה.
אל תשכחו שהריתוך עצמו יוצר דפורמציה של החומר.
חיתוך מדוייק לא יתן הרבה ללא שבלונה.

asafk
20-03-05, 01:11
http://www.desertrides.com/features/vehicles/gordonTT/images/DSC01867.jpg

מה אתה אומר, בועז? יש סיכוי שמשהו חתוך פה על בערך?

אסף.

נמרוד
28-03-05, 16:33
מצאתי מאמרון מעניין על הנושא של נוצ'ינג עם מסור רגיל -
http://www.offroadfabnet.com/modules.php?op=modload&name=PagEd&file=i ndex&topic_id=2&page_id=22

יש שם רשימה של זויות החיתוך הנכונות כדי ליצור fishmouth בצינורות בקטרים שונים. אני חייב להגיד שהוא לא מסביר בדיוק מאיפה המספרים ואני לא בדקתי את הנכונות של השיטה.

קיד
28-03-05, 20:21
.תנסו למדוד רכב סידרתי ותראו איזה סטיות יש בו כשהו חדש ולפני שניכנס אפילו לשטח.
על סמך אילו מדידות אתה קובע את זה?

רוצה להשיג מבנה מדוייק - הדרך לכך היא יצירת שבלונה מוקדמת ובניה לתוכה כאשר כל הנקודות החשובות מוצבות ותפוסות בשבלונה.
אתה רוצה לחשב את המאמץ שגורם 1 מ"מ רווח, על פני 1 ס"מ ריתוך? המספרים יפתיעו אותך. נניח שיש לך שבלונה חזקה מספיק, מה יקרה לקונסטרוקציה לאחר הוצאתה מהשבלונה?

אל תשכחו שהריתוך עצמו יוצר דפורמציה של החומר. לא נכון :!: ריתוך מקצועי לא יוצר כלום. אתה יודע למה? כי עבור שעת ריתוך יש יום עבודה של הכנה טרמית.

חיתוך מדוייק לא יתן הרבה ללא שבלונה. לא נכון :!: לך תראה איך בונים אוניות.
בברכה,
קיד.

אלון_ק
28-03-05, 23:43
נניח שיש לך שבלונה חזקה מספיק, מה יקרה לקונסטרוקציה לאחר הוצאתה מהשבלונה?
ההגיון אומר שבמידה ולא נוצר קרע/שבר במתכת בתוך השבלונה בזמן הריתוך, הרי שלאחר הקירור והוצאתה מהשבלונה הכל אמור להיות במקומו הסופי. מצד שני, יש סיבה שהכל מתכווץ אחרי הריתוך (אני יודע, צריך עוד שיעורים בהנדסת חומרים) ואם אנחנו מונעים את התהליך הזה בכח סביר להניח שפרודות המתכת לא יצמדו אחת לשניה מספיק טוב, לכן נקבל ריתוך פריך ושביר.

עד כאן ניחושים, מה קורה באמת?

ארז
27-05-05, 21:29
עד היום חתכתי את הצינור ב45 מעלות(או פחות-תלוי במה שרציתי לעשות) על ידי מסור שורף, זה יצא לא רע, אבל כמובן השאיפה היא לחיתוך כמה שיותר חלק שיביא למגע מלא בין הצינורות וריתוך נקי יותר.
לכן קניתי TUBE NOTCHER מאתר http://www.jd2.com/ ,בנוסף גם קניתי מכופפת צינורות הידראולית Model 4 Bender.

השאלה היא האם מישהו בארץ משתמש במקדחי כוס רגילים(לברזל כמובן) על הNOTCHER והאם זה יעיל?
באתר הם ממליצים על bi-metal hole saws , אין לי מושג מה זה ואך קוראים לזה בארץ.....מישהו?
כמו כן הם ממליצים דווקא לא לעבוד עם NOTCHER על מקדחת עמוד אלא על מלחצים, שהNOTCHER יהיה מאוזן לרצפה,מישהו ניסה?
אין לי בעיה לעבוד עם מקדחת עמוד, יש לי 2 כאלו(אחד מוכן ומחכה לNOTCHER).

בקרוב אנחנו עוברים לסדנא החדשה ושם המכופפת תתחיל לעבוד שעות נוספות(יש כבר כמה כלובים שמחכים לה....)

lizard
27-05-05, 21:38
דבר ראשון מזל טוב על הסדנא החדשה.
אם תצטרך עזרה במשהו אני אשמח לעזור.

כמה שאלות בנושא העיבוד מתכת לריתוך ובניית צנרת (לא בהכרח כלובים)

יש לי חבר מהנדס מכונות עם נסיון רב בריתוך ועיבוד מתכות, היה לו מפעל גדול לארגזי קירור למשאיות, כלומר, מה שהוא אומר זה לא בגדר שמועה :-)

דברנו על ריתוך והוא נתן לי כמה טיפים.
אחד הדברים שהוא הסביר לי זה שבעצם צריך מרווח מסויים בין 2 המתכות שמרתכים.
כלומר, ההתאמה לא שלא חייבת להיות מושלמת אלא רצוי שלא. כמובן שמדובר על סדרי גודל של מלמטרים ספורים ולא חורים וכדומה.
למעשה אם אני זוכר נכון מדובר על מרווח ברוחב העובי של המתכת.

זה אומר בעצם שלא רצוי להגיע להתאמה מושלמת.
האם זה נראה לכם הגיוני? מבחינת שירטוט על יבש והבנה של מה שריתוך אלקטרודה אמור לעשות זה נראה לי הגיוני.
מה דעתכם?

ארז
27-05-05, 22:35
נראה לך הגיוני שאם מרתכים עכשיו 2 פלטות של 10 מ"מ כל אחת, יהיה רווח של 10 מ"מ בריתוך??

קיד
27-05-05, 23:01
אחד הדברים שהוא הסביר לי זה שבעצם צריך מרווח מסויים בין 2 המתכות שמרתכים.
כלומר, ההתאמה לא שלא חייבת להיות מושלמת אלא רצוי שלא. כמובן שמדובר על סדרי גודל של מלמטרים ספורים ולא חורים וכדומה.
למעשה אם אני זוכר נכון מדובר על מרווח ברוחב העובי של המתכת.
זה אומר בעצם שלא רצוי להגיע להתאמה מושלמת.
האם זה נראה לכם הגיוני? מבחינת שירטוט על יבש והבנה של מה שריתוך אלקטרודה אמור לעשות זה נראה לי הגיוני.
מה דעתכם?
:roll:

מבצעים פזה 60% מעובי החומר, ומרתכים כאשר הכל צמוד.
הופכים, מבצעים פזה 40% מהעובי, ומרתכים שוב.
בצינורות לא ניתן להפוך, אבל מצד שני עובי החומר דק מאוד, כך שאין בעיה לקבל חדירה גבוהה.

כל מרווח = דפורמציה במוצר הסופי. קשה מאוד לחזות דפורמציות. בכל מבנה תלת ממדי דפורמציה במימד האורך, תגרום גם דפורמציה במימד הרוחב, עקב אי סימטריות. לאחר דפורמציה במימד הרוחב, תבוא גם הדפורמציה במימד הגובה.

לצורך המחשה פשוטה, תחשוב על קוביה העשויה שלד צינורות.
אתה מקצר צינור אחד, מה קורה? מיכה, תבצע את זה ב"סוליד".
בברכה,
קיד.

הצפרדע
27-05-05, 23:35
לכן קניתי TUBE NOTCHER מאתר http://www.jd2.com/ ,בנוסף גם קניתי מכופפת צינורות הידראולית Model 4 Bender.

השאלה היא האם מישהו בארץ משתמש במקדחי כוס רגילים(לברזל כמובן) על הNOTCHER והאם זה יעיל?
באתר הם ממליצים על bi-metal hole saws , אין לי מושג מה זה ואך קוראים לזה בארץ.....מישהו?
כמו כן הם ממליצים דווקא לא לעבוד עם NOTCHER על מקדחת עמוד אלא על מלחצים, שהNOTCHER יהיה מאוזן לרצפה,מישהו ניסה?

1. כן, אני משתמש, או יותר נכון השתמשתי. קניתי את הנוטשר המקצועי של pro tools
והשתמשתי בו כמה פעמים עם מקדחי הכוס הנ"ל שסופקו לי עם הנוטשר. כמו שציינתי כבר, יש בהחלט טעם לעבוד עם הכלי הזה, אם יש לך מקדחת עמוד שאתה יכול לייחד לענין, אחרת תשתגע מהר מאד אם תצטרך להרכיב ולפק את המתקן שוב ושוב. מכיון שיש לי רק מקדחת עמוד אחת, ירדתי מהכלי ואני עושה את החיתוכים עם דיסק דק. כשאתה כבר מיומן, ויודע בדיוק איך ובאיזו זוית לחתוך, זה יותר מהיר ונותן תוצאות טובות, אלא שחשוב מאד להיזהר ולא להירדם בשמירה - דיסק דקיק שקופץ או נשבר, הוא דבר מפחיד.

2. לא ידוע לי על ההמלצה הזאת. כשדיברתי איתם, דוקא אמרו שניתן לעבוד אנכית ואפקית, העיקר שהמתקן יהיה תפוס טוב במלחציים של העמוד.

3. משורי הכוס בי טל, הן משורים רגילים(מקדחי כוס רגילים) שניתן לקנות בכל חנות אספקה טכנית. מה ששלחו לי מארה"ב, הם פשוט אותם משורים שנקנו על ידם והם מוכרים אותם ברווח קטן....לא רק היהודים יודעים לעשות קומבינות :twisted:

lizard
28-05-05, 01:06
ברור לי לחלוטין שכל מרווח גורם לעיוותים. אבל מדובר פה על מרווח מחושב.
כלומר, נניח ואני רוצה לבנות קוביה של מטר על מטר על מטר והעובי של החומר הוא 4 מ"מ אז כל החלקים יהיו באורך של 996 מ"מ.

הכי טוב זה עם פאזות, אבל הבנתי שזה מאוד מסובך. האם הרווח שאני מדבר עליו לא פותר לי את הצורך בפאזה?
האם המבנה לא יהיה יותר חזק מאשר התאמה מושלמת? הרי בסופו של דבר החומר שבאלקטרודה הוא זה שממלא את ה4 מ"מ החסרים.

asafk
28-05-05, 01:13
יש כל מיני שיטות להבטיח חדירה טובה של הריתוך. זה תלוי בהמון פרמטרים, וגם לפי איזה תקן אתה מרתך.
ריתוך של שתי פלטות יהיה עם Y, שמרתכים לתוכו, ואז הופכים, עושים פזה מצד שני ומרתכים שוב.

אם מרתכים רק מצד אחד (לא מומלץ) אז אפשר לעשות /\ ולרתך לתוכו. רווח ממש בין חלקים מקובל בריתוכי חלקים מאוד מסויימים, עם דרישות חוזק מסויימות, ורק אם לא ניתן להגיע למספיק שטח מגע בשום דרך אחרת. בכל מקרה הריתוך מבוצע על ג'יגים שמיועדים להבטיח שהרווח לא יהיה גדול מדי, כי אז כל הסיפור לא אפקטיבי.

אם אתם מתעקשים, אז לריתוך יש חוזק שאפשר לחשב במדוייק- וכאן צריך תמיד לשאול מה שטח המגע? וכשמגיעים לשאלה הזו, מבינים למה צריך פזות, ולמה בד"כ לא רוצים רווח בין החלקים, ומתי כן עושים רווח בין החלקים. בשביל להימנע משאלות קשות, יש תקנים מאוד ברורים לריתוך- מתי עושים איזה פאזה.

אסף.

asafk
28-05-05, 01:15
בריתוכי צינורות, אגב- כל זה לא רלוונטי, כי אף פעם לא עושים BUTT WELDING- ריתוך של קצה לקצה, שזה הדבר הכי חלש שיש- עם או בלי פאזה.

אסף.

lizard
28-05-05, 10:15
אז איזה ריתוך עושים בצנרת?

כלומר, מה צריך לעשות על מנת להכין צנרת לריתוך.

ארז
28-05-05, 11:20

1. כן, אני משתמש, או יותר נכון השתמשתי. קניתי את הנוטשר המקצועי של pro tools
והשתמשתי בו כמה פעמים עם מקדחי הכוס הנ"ל שסופקו לי עם הנוטשר. כמו שציינתי כבר, יש בהחלט טעם לעבוד עם הכלי הזה, אם יש לך מקדחת עמוד שאתה יכול לייחד לענין, אחרת תשתגע מהר מאד אם תצטרך להרכיב ולפק את המתקן שוב ושוב. מכיון שיש לי רק מקדחת עמוד אחת, ירדתי מהכלי ואני עושה את החיתוכים עם דיסק דק. כשאתה כבר מיומן, ויודע בדיוק איך ובאיזו זוית לחתוך, זה יותר מהיר ונותן תוצאות טובות, אלא שחשוב מאד להיזהר ולא להירדם בשמירה - דיסק דקיק שקופץ או נשבר, הוא דבר מפחיד.

2. לא ידוע לי על ההמלצה הזאת. כשדיברתי איתם, דוקא אמרו שניתן לעבוד אנכית ואפקית, העיקר שהמתקן יהיה תפוס טוב במלחציים של העמוד.

3. משורי הכוס בי טל, הן משורים רגילים(מקדחי כוס רגילים) שניתן לקנות בכל חנות אספקה טכנית. מה ששלחו לי מארה"ב, הם פשוט אותם משורים שנקנו על ידם והם מוכרים אותם ברווח קטן....לא רק היהודים יודעים לעשות קומבינות :twisted:

מתוך האתר שלהם:
EASY TO USE - The TN-100 may be mounted in a drill press or simply clamped in a vise and used with a 1/2" hand drill. The 1/2" hand drill setup is by far the best in our opinion. In this way the TN-100 can be laid horizontal and when notching 45 degree angles the floor will not interfere with the tubing being notched. Also, since the hand drill is fed in horizontally, the drill’s weight doesn’t try to force the hole saw in too fast.

אני אנסה את 2 השיטות, כמו שאמרתי אין לי בעיה מכיוון שיש לי 2 מקדחות עמוד.
לגבי מקדחי הכוס שבארץ, אני אצטרך להכין מתאם מכיוון שההברגה פה בארץ גדולה מזו של הNOTCHER.....

עירא
28-05-05, 13:11
יש בארץ מקדחי BI-METAL עם הברגות במידות שונות (לגודל מוביל שונה)

asafk
28-05-05, 14:11

איפה?

אסף.

עירא
28-05-05, 18:12
איזה קוטר פנימי אתם מחפשים?
פה יש מובילים בגדלים שונים: http://www.ledico.com/tools/?did=96

הצפרדע
28-05-05, 23:28
אני מצאתי כאלה בכל הגדלים אצל מ.מ.ש.ר. ברחוב הבנאי, אזור התעשיה חולון.

נמרוד
29-05-05, 12:00
ברור לי לחלוטין שכל מרווח גורם לעיוותים. אבל מדובר פה על מרווח מחושב.
כלומר, נניח ואני רוצה לבנות קוביה של מטר על מטר על מטר והעובי של החומר הוא 4 מ"מ אז כל החלקים יהיו באורך של 996 מ"מ.

הכי טוב זה עם פאזות, אבל הבנתי שזה מאוד מסובך. האם הרווח שאני מדבר עליו לא פותר לי את הצורך בפאזה?
האם המבנה לא יהיה יותר חזק מאשר התאמה מושלמת? הרי בסופו של דבר החומר שבאלקטרודה הוא זה שממלא את ה4 מ"מ החסרים.

מיכה, מקריאת הדברים ברור לי שלך ברור לחלוטין כמעט כלום, כרגע .

אין לי ספק שהחבר שלך המהנדס יודע על מה הוא מדבר, אבל אתה לא הבנת אותו, ואתה גם לא מבין את מה קיד, ברוך ואסף כותבים כאן. אני מציע, ברצינות, שבמקום לנסות כל הזמן לכתוב סיכומים וכללי אצבע שפשוט אינם נכונים - רד שלב אחורה בסולם, תקרא, תקשיב, תלמד. בפורום יש מורים ויש תלמידים, בנושאים האלו אתה עדיין תלמיד שלומד קרוא וכתוב, תן למורים לדבר, ותקשיב, בלי להתפרץ כל הזמן(אתה יודע, הם יתחילו להתעצבן מתישהו).

עירא
30-05-05, 12:44

איפה?

אסף.
באותו הקשר,
היום קניתי סט מקדחי BI-METAL ובתוך הסט יש מתאם להברגה מ-15.5מ"מ ל-11 מ"מ

עירא

-->