PDA

צפייה בגרסה מלאה : באגי מסובארו טנדר - איך להפוך את כיוון סיבוב המנוע?!

moshicar
10-06-12, 01:46
שלום לכולם,
אני בונה באגי מסובארו טנדר 94 2x4 , אני בונה את השלדה בעצמי
וכמובן שאני רוצה הנעה אחורית, שמעתי שמועה שניתן לעשות זאת ע"י הפיכת הקרונה בגיר זאת בהנחה שהגיר מבפנים הוא סימטרי
אשמח לשמוע האם זה נכון וכיצד ניתן לעשות זאת
ואם לא , אשמח לשמוע פתרונות אחרים, כל תגובה תתקבל בברכה
בתודה משה

חנן גולומבק
10-06-12, 06:36
למה אתה צריך להפוך את כיוון הסיבוב ?
קח את המנוע והגיר כמו שהם ושים אותם מאחור.

moshicar
10-06-12, 10:40
אקיי אבל אז הראשון עד החמישי יהיו רברס, והרברס יהיה קדימה, תחשוב על זה
אני לוקח מנוע וגיר מקדימה, ושם אותו אחורה תחשוב על ההשפעה של ההילוכים
משה

טל חסיד
10-06-12, 11:17
שים את המנוע אחורה, בדיוק עם הכיוון של המנוע מקדימה אין שום בעיה לא צריך להפוך שום דבר בגיר ובקורנה פניון.

טל

moshicar
10-06-12, 12:28
אוקיי טל , אם אני עושה את זה,
איך אני מחבר את הגיר לידית ההילוכים? הרי המוט של הגיר יכוון אחורה ולא לכיוון מושבי הנהג
תודה, משה

עידו לוריה
10-06-12, 18:31
כבל push pull cable יעשה את העבודה .

60177

עידו

moshicar
10-06-12, 19:00
בכבל הזה השתמשתי בבאגי הקודמת שלי, אבל אז נעשה מנוף מסובך כדי להשתמש בו
עידו, תוכל להסביר לי יותר בפירוט איך זה יעבוד ואיך אני מחבר את הכבל?
משה

טל חסיד
10-06-12, 19:11
הכבל הנ"ל יתאים לגיר אוטמט אבל לגיר ידני יש שיטה אחרת, בו נגיד זה תהיה הבעיה הכי פשוטה לפתור אחרי שתמקם את המנוע מאחור. יש המון דברים לפני.

טל

moshicar
10-06-12, 19:18
אוקיי אז יש לי גיר ידני,
למקם את המנוע מאחור לא תהיה בעיה כי אני מתכנן לקחת את כל מכלול ההגה, כולל הגלגלים והציריות, ולהעביר אותם לאחור
ואני אחפש מכלול הגה נוסף לשים מלפנים
מהנסיון שלי, לסדר את העניין של הגיר זאת הבעיה הרצינית, יש הצעות?

עידו לוריה
10-06-12, 19:27
כבל כזה יכול לשמש גם לגיר רגיל פשוט צריך שנים :cool:

עידו

moshicar
10-06-12, 20:33
תפרטו

יונימוג אדום
10-06-12, 21:03
למיטב ידיעתי ניתן לחבר את הציריות לגלגלים האחוריים - יש שם חיבור לציריה כהכנה לחיבור 4X4 .
תבדוק .
לגבי התקנת מנוע מאחור - כמו שאמרו קודמיי - תתקין את המנוע באותו כיוון , כך תרוויח מנוע מרכזי - איזון טוב יותר .
לגבי חיבור ידית ההילוכים - מוט קשיח שעובר מתחת למנוע או מעליו , במחשבה נכונה תוכל לחבר אותו כך שההילוכים יהיו ממוקמים כרגיל .
אם תזדקק לעזרה אשמח לעזור ברגע שתגיע לשלב הזה .
חלק נכבד מעיסוקיי - בניית מכונות מיוחדות לענף הביסוס ותשתיות , כך שהעניין הזה פתיר ( פתרתי קושיות מסובכות בהרבה ) .

אילן 050-5249686

moshicar
10-06-12, 21:22
אילן,
אמרת לחבר את הציריות לגלגלים האחוריים, זה אפשרי כבר בדקתי, אך אם אני עושה את זה לא יהיו לי מתלים נפרדים, בגלל זה אני לא בטוח במהלך הזה ומעדיף להשיג עוד מכלול הגה, השאלה עד כמה זה קריטי לרמת הבאגי, נושא המתלים הנפרדים.
כרגע הוצאתי את המנוע והגיר יחד עם הגלגלים והציריות הקדמיים, לכן אני שואל כבר על הנושא הזה, כדי שהתכנון יתאים לתקלה של הגיר
בקשר למוט, נשמע טוב אשמח לעוד פרטים
ועידו, אשמח לפירוט בנושא של הכבל, הכוונה שלך היא שכבל אחד יהיה לרוחב של ידית ההילוכים ואחד לאורך?

עידו לוריה
10-06-12, 22:24
בגדול ידית לידית הילוכים ( בגיר רגיל ) יש שתי תנועת אחת קדימה ואחורה ואחת ימינה ושמאלה ( סיבוב ) כך שכבל אחד מעביר את התנועה הראשונה וכבל שני מעביר את התנועה השנייה .

עידו

moshicar
11-06-12, 00:58
עידו זה בדיוק מה שעשינו בזמנו (כל הקרדיט לאבא שלי המכונאי), עשה מנוף קטן שיוצא ממיקומו שאמור לצאת המוט מהגיר , הבעיה שלקח לנו מלא זמן לכוון אותו..
מה שמעניין אותי הוא החיבור לגיר עצמו.. מה אתה מציע?
תודה על העזרה, משה

עידו לוריה
11-06-12, 19:45
באיזה אזור של הארץ אתה נמצע ?
עם אפשר להיפגש ואני יסביר לך אז זה היה פשוט יותר .

עידו

moshicar
12-06-12, 12:14
אני נמצא באשקלון, גם באשדוד לפעמים אם זה עוזר

עידו לוריה
12-06-12, 14:41
אני מהצפון כך שלא , אבל אני ינסה להסביר :
כאן (http://www.kartek.com/Product/Shifters/ProAmShifters.html) או בחנויות כאלו אחרות תוכל למצוא ידיות הילוכים ולרוב גם כבלים ומסבי קצה כדי לבנות מערכת העברת הילוכים ,או עם מוט קשיח במקום כבלים .
המנגנון האחורי אני לא בטוח שתוכל למצוא כזה לקניה מתאים לגיר שלך באינטרנט אבל תוכל לבנות כזה בעצמך כל מה שצריך לדעת שכל מנוף שנבנה במערכת ( כולל זו של ידית ההילוכים ) צריך להעביר מידת אורך שקבועה מראש בגיר ולכן שלב ראשון צריך למדוד את מידת המהלך שיש בפין שיוצא מהגיר מידה אחת לקדימה / אחורה ומידה שנייה שהיא הסיבוב (במעלות ) .
מה זה אומר בפועל ?
המערכת בנויה ממנופים
מנוף באורך 150 מ"מ שמחולק עם נקודת ציר אחרי 50 מ"מ מצד אחד ומצד שני 100 מ"מ על כל יחידת משקל בצד של ה - 50 מ"מ תהיה חצי יחידת משקל בצד של ה - 100 מ"מ , אבל זה לא נכון שהמנוף הזה היה באותו יחס לגבי יחידות מידה , על תזוזה של 38 מ"מ בקרוב ( בצד של ה - 50 מ"מ ) היה בצד השיני 76 מ"מ בקרוב ( בצד של ה - 100 מ"מ ) , זה קל לחישוב עם נייר ו7מחוגה וסרגל פשוט .
המנופים יכולים להיות מחולקים לשני צידי הכבל / מוט קשיח , והכוונה שכמו בדוגמה למעלה אותו מנוף של 100 ו - 50 , יכול להיות בצד אחד של הכבל 50 מ"מ ובצד אחר 100 מ"מ והיחס של המשקל / מידות נשאר זהה .
היחס היחיד שלא משתנה במערכת המנופים זה זווית , ובמנוף שווה המידות שוות .

עידו

moshicar
13-06-12, 17:12
אוקיי עידו וכולם תודה רבה
אני אעדכן מה עשינו בסוף
מאוד עזרתם

moshicar
23-06-12, 02:06
אוקיי, כרגע הטנדר פורק לגמרי, והשלדה שלו תימכר, עכשיו אני צריך למצוא מאיפה לקנות את הכבל push & pull?
ואיזה מידות מומלץ למסגרת הראשונית?
בנוסף, יש לי שאלה בנושא המתלים, עד כמה חשוב שהם יהיו נפרדים? כרגע החלק הקדמי הוא מתלים נפרדים והחלק האחורי לא..
אני מתלבט אם למצוא חלק קדמי נוסף למטרה הזו.
אשמח לתשובה בנושא
תודה משה

lizard
23-06-12, 09:36
קוראים לזה גם כבל מורס. אתה תמצא כזה בחנויות שמוכרות ציוד וחלקים ליכטות. אם אני זוכר נכון יש כזו חנות במרינה הרצליה.

יונימוג אדום
23-06-12, 10:04
עד כמה שאני זוכר בסובארו המתלה האחורי הוא זרועות עוקבות ומוט פיתול .
לדעתי ניתן להישתמש במתלה הזה אך במקום מוט פיתול להתקין קפיצים ספירליים . ניתן קפיצים ארוכים יותר למהלך מתלה ארוך .
לגבי ההילוכים , הייתי מחכה עם זה עד לאחר בניית השלדה והתקנת המנוע במקומו .
נוסף לזה , אני לא הייתי משתמש בכבלים אלא במוט קשיח בתוך מוביל עם אפשרות לגירוז , מהסיבה הפשוטה שבאגי כזה מיועד לנסיעת שטח ולכן מוט יתפקד לאורך זמן בצורה טובה ואילו כבלים עלולים לסבול מחול ואבק שיקשו עליהם .
דבר נוסף : כבלי יתנו לך תחושה מעט ספוגית בידית .
כאשר תגיע לשלב חיבור ההילוכים דבר איתי נעשה טיול קטן ונקווה לעזור .

אילן

עידו לוריה
23-06-12, 12:55
כבל push pull cable אין לו שום "תחושה ספוגית" זה לא כבל רגיל , הוא קשוח לגמרי , אין ספק שמוט קשיח זה פתרון פשוט יותר וזול יותר ולכן עדיף אבל לפעמים אין ברירה אחרת , לגבי התחזוקה של הכבל היא לא מסובכת והוא מגיע אטום כך שאין לו בעיה עם חול/אבק , אחת לתקופה פשוט צריך לשמן אותו .
גם אני ממליץ לחכות עם הקניה של אבזרים כאלו אלה עם כן הרכב מתוכנן עד הפרט האחרון על מחשב (תיב"ם ) .

עידו

moshicar
23-06-12, 13:47
אחלה תגובות , תודה
אילן האם אתה מתכוון להוציא את המוט פיתול? כי עליו יושבים המתלים.. או שרק להוסיף בולמים איכותיים? ( זה הכיון שלי לפחות )
בנושא הכבל אין בעיה כי כבר עשינו את זה בעבר וזה עבד יופי הבעיה היחידה היתה ההתאמה של הכיוונים.
אז השלב הבא הוא בניית המסגרת שתחבר בין החלק הקדמי והאחורי של הגלגלים, אשמח לשמוע על מידות מתאימות לבאגי איכותית ולעובי הברזל שיחזיק נסיעת שטח רעה :)

moshicar
11-07-12, 22:31
לבסוף החלטתי לשים גיר אחורי של פולקסוואגן כאשר יש לי מנוע בוקסר של טנדר סובארו 1.6 , והשאלות כדלקמן:
1. האם נפח המנוע של הפולקסוואגן חייב להיות תואם לנפח של הסובארו?
2. האם תהיה בעיה לחבר את הציריות של הסובארו שיש לי כרגע לגיר
3. איך אני עושה את ההתאמה בין הגיר של הפולקסוואגן למנוע הסובארו?
אציין שעדיין לא קניתי גיר ואשמח מאוד לתשובות , גם חלקיות כי העסק הזה ממש תוקע לנו את הפרויקט
רב תודות, משה

סופת המדבר
12-07-12, 22:49
אם אתה שם את הפרונט מאחורה מה תעשה עם ההיגוי?
תקבע אותו? יהיה חלש לדעתי
ממה שאני יודע אתה צריך לבנות מתאם בין הגיר למנוע סובארו
ואז המתלים הציריות והגיר אתה צריך של פולקסוואגן ורק מנוע סובארו

asafk
12-07-12, 23:40
אפשר וקיים בשוק - מתאם מנוע סובארו גיר טרנספורטר. אין קשר לנפח, אבל צריך לשים לב לפרטים כמו מיקום הסטרטר.
ציריות וכל השאר - של טרנספורטר או פורשה (סטאבאקס ומפרקים 930)

מתכון די פשוט ומאוד מאוד נפוץ..

אסף.

moshicar
13-07-12, 01:02
אם אתה שם את הפרונט מאחורה מה תעשה עם ההיגוי?
תקבע אותו? יהיה חלש לדעתי
ממה שאני יודע אתה צריך לבנות מתאם בין הגיר למנוע סובארו
ואז המתלים הציריות והגיר אתה צריך של פולקסוואגן ורק מנוע סובארו

אני חייב הנעה אחורית , זה כל הכיף בבאגי לדעתי, וכבר אני יודע איך אני אקבע אותו אל חשש
מבחינת הגיר חבל לי שהמתלים והציריות הן של הפולקסוואגן כי שם הבנתי שאין מתלים נפרדים, יש אפשרות לעשות התאמה גם שם??
ותודה לאסף ולכולם, משה

asafk
13-07-12, 23:53
המתלים של טרנספורטר הם נפרדים - זרועות חצי עוקבות. זוהי התצורה הכי מקובלת למתלי באגי בעולם. הציריות כמובן מתאימות, כאשר יש ניואנסים בין חלקים של טרנספורטר לחלקים של פורשה.
גם בארץ, חלקם הגדול של הבאגים ששווים משהו בנויים עם מנוע סובארו וגיר טרנספורטר עם ציריות נאבות וסטאבאקסים של טרנספורטר.
ושוב - אנחנו מדברים על גיר טרנספורטר, מהסוג 091 המכונה "5 צלעות", ולא גיר חיפושית או טרנספורטר ישן יותר וכו.

אסף.

דרור ברלי
14-07-12, 01:05
דווקא גיר 3 צלעות של טרנספורטר T2 כמו הקמפר שלך, מתאים יופי וגם מספיק חזק. כל מכלול הסרן האחורי שלו מתאים לבאגי, להבדיל מהטרנספורטר T3...
אבל אם כבר דיברתם על להפוך גיר של סובארו, יש באיזור התעשיה בנתניה מוסך בשם "יד זהב", בחור רוסי נחמד מאוד בשם יבגני. הוא מומחה גדול בדבר הזה - להפוך כיוון סיבוב של גיר סובארו.

talw
14-07-12, 01:42
דווקא גיר 3 צלעות של טרנספורטר T2 כמו הקמפר שלך, מתאים יופי וגם מספיק חזק. כל מכלול הסרן האחורי שלו מתאים לבאגי, להבדיל מהטרנספורטר T3...

המהדרין היו לוקחים גיר ישן כזה (טרנספורטר 1600 בעל הילוכים יותר קצרים ) ומלבישים עליו האוזינג של טרנספורטר 2000 בכדי להרכיב קלטצ׳ של 2000 (גדול יותר).
שילוב מנצח.
20-25 שנה,נוסטלגיה.

moshicar
14-07-12, 13:07
[QUOTE=דרור ברלי;459728]דווקא גיר 3 צלעות של טרנספורטר T2 כמו הקמפר שלך, מתאים יופי וגם מספיק חזק. כל מכלול הסרן האחורי שלו מתאים לבאגי, להבדיל מהטרנספורטר T3...
אבל אם כבר דיברתם על להפוך גיר של סובארו, יש באיזור התעשיה בנתניה מוסך בשם "יד זהב", בחור רוסי נחמד מאוד בשם יבגני. הוא מומחה גדול בדבר הזה - להפוך כיוון סיבוב של גיר סובארו.[/QUOTE

דרור זה פתרון מעולה בשבילי, הבנתי שניתן להפוך את הקורונה בתוך הגיר וכך יסתדר הבעיה של מנוע קדמי בחלק האחורי,
השאלה שלי בנושא היא האם בדגם הספציפי שלי סובארו טנדר 2x4 שנת 94 ניתן לעשות זאת
בכל מקרה אני אשמח לטלפון של יבגני, או של המוסך
מבחינת הטרנספורטר אני לא מוצא ולכן אני כנראה אפתח את הגיר בעצמי ואבדוק האם זה אפשרי
בתודה , משה

asafk
14-07-12, 19:57
אבל אם כבר דיברתם על להפוך גיר של סובארו, יש באיזור התעשיה בנתניה מוסך בשם "יד זהב", בחור רוסי נחמד מאוד בשם יבגני. הוא מומחה גדול בדבר הזה - להפוך כיוון סיבוב של גיר סובארו.

דרור, אל תבלבל אותו.
אצלי גיר 5 צלעות, 091.
גם 3 צלעות יהיה בסדר, אבל יש בעיה של חוזק בהילוך ראשון ובגלל שהגלגל תנופה קטן יותר זה גם לא אופטימלי.

אסף.

חנן גולומבק
15-07-12, 08:32
יבגני לא הפך את כיוון הסיבוב של הגיר . הוא הפך את כיוון הסיבוב של המנוע עצמו. את זה עשה גם ג'ו מיסוד המעלה כבר לפני הרבה שנים. את כיוון סיבוב הגיר אפשר לעשות על ידי הפיכתו על הראש , עושים את זה עם גירים של VW רק צריך לזכור לקדוח חורים למעבר השמן בחלק העליון של הגיר שהופך להיות החלק התחתון, עשה את זה אמיר שני מכפר סירקין עם גיר 091 שיש לו דא"ג 6 צלעות ולא 5. http://www.ratwell.com/dotmac/Pictures/Engine5/19-TransLeft.jpg

talw
15-07-12, 10:12
למען הרקורד באתר,כאחד שבנה לפני הרבה שנים באגים בסגנון הנ״ל,גיר 5 צלעות היו אומנם חזקים יותר אך יחס הקורונה/פיניון שלהם היה נמוך יותר,עם מנועי סובארו 1800 ואחת כמה וכמה מנועי 1600 ,הבאגי בקושי הייתה סוחבת.
עדיף היה לקחת גיר של טרנספורטר 1600(3 צלעות) עם יחס העברה גבוה יותר ולעשות קומבינה עם בל האוזינג של גיר 2000 (5 צלעות)בכדי להשתמש בקלטצ׳ גדול יותר.
הגירים 3 צלעות עם נהג מיומן היו שורדים מנועי 1800 שני קרבורטורים עם 110 כ״ס.זה היה הגבול העליון שלהם.
הילוך הרברס הוא עקב האכילס בגירים הנ״ל.
אגב ,אני זוכר שאפשר להפוך בגיר חיפושית את הקורונה עם בית הסטיליטים לצד השני ובכך להפוך את כיוון הנסיעה,מישהו יודע אם גם בטרנספורטר אפשר ?
http://books.google.co.il/books?id=c-cLAJNDqGcC&pg=PA134&lpg=PA134&dq=t2+transporter+gearbox&source=bl&ots=ZyWsD235ie&sig=4hJI9rXuU37-M90ltLMe6PzbPj4&hl=iw&sa=X&ei=nSMBUID-BY3U4QT2iO3-Bw&ved=0CCEQ6AEwAA

tzagi
16-07-12, 03:21
מושיקו,
אולי תסביר לאיזה מטרה אתה נלחם , למה לקמבן ולעבוד קשה כדי לקבל מוצר נחות?
יש לך מתכון מעולה וקל למנוע מרכזי וכמו שכבר נכתב, זה הרבה יותר טוב ממנוע אחורי אז למה לשים את הסוסים מאחורי העגלה?
אני מנחש....שאתה מנסה לעקוף את המנגנון הילוכים, אם כך, באמת סיבה טיפשית.

moshicar
16-07-12, 16:47
צחי, אני מנחש שזה השם
אני רוצה באגי איכותית וזולה, ואני מאוד אוהב זריקות בשטח , לכן מנוע אחורי הוא האידיאל בשבילי וכך היא גם תהיה קצרה יותר.
בנוסף , הגיר הטרנספורטר היחיד שמצאתי לאחר תקופה ארוכה הוא ללא מתלים נפרדים (נושא חשוב לדעתי) , ויש גם בעיה עם מיקום הסטרטר (אשמח לפתרון גם כאן), שאני לא יודע כיצד לפתור.
למעשה אם הדרך ההיא של הפיכת הקורונה נכונה (זה מה שאני מנסה לאמת כאן תקופה ארוכה ולצערי ללא תשובה חד משמעית) , היא הדרך המהירה ביותר והנוחה ביותר.
אני אזכיר שכרגע ברשותי שני מכלולי גלגלים קדמיים של טנדר סובארו 2x4
אני אשמח אם תסבירו לי למה לדעתכם מנוע מרכזי הוא עדיף כ"כ, ומהו המתכון שעליו אתה מדבר
כמובן שאני מעריך כל תשובה, גם אם היא ביקורתית. משה

סופת המדבר
16-07-12, 18:56
ממה שאני זוכר המנוע של הסובארו בולט לא מעט מאחורי הגלגלים האחורים בצורה כמו שאתה רוצה לשים אותו
אם אתה מרכיב את המנוע והגיר בצורתם הרגילה שהזנב של הגיר יבלוט מאחורה והמנוע מקדימה
אז אולי הגיר יבלוט פחות מהמנוע וככה תרויח עוד קצת זוית נטישה
וגם פחות קומבינות ובלאגן והכי אמין

נ.ב
קשה להאמין שמישהו הצליח להפוך את הכיוון של הסיבובי מנוע
מה עם השסתומים.. הפליטה יפתחו לפני היניקה..?

סופת המדבר
16-07-12, 19:17
ממה שאני זוכר המנוע של הסובארו בולט לא מעט מאחורי הגלגלים האחורים בצורה כמו שאתה רוצה לשים אותו
אם אתה מרכיב את המנוע והגיר בצורתם הרגילה שהזנב של הגיר יבלוט מאחורה והמנוע מקדימה

נ.ב

moshicar
16-07-12, 19:42

נ.ב

קודם כל, אני מנסה להפוך את הכיוון של סיבוב הגיר, ולא של המנוע
דבר שני, העלית כאן נושא חשוב שלא חשבתי עליו, באמת המנוע גדול ויכול לגרום לי ל"תחת" מעיק
לכן אני אשמח לשמוע ממכם מה עדיף לבאגי, מבחינה מוטורית, הנעה אחורית או מרכזית ואל תקחו בחשבון את קושי הבנייה
תודה לכולם

סופת המדבר
16-07-12, 21:15
קודם כל אמרת באגי אמרת הנעה אחורית
כמובן הנעה אחורית. לגבי ה הרכבה שהגיר מאחורה
ראיתי את זה בכמה באגים ודווקא נראה לא
לדעתי תלך על האופציה הזאת שהכל יושב " מקורי" הכי טוב
לגיר אתה עושה איזה מגן קטן וטוב וזהו

moshicar
16-07-12, 21:32
תסלחו לי, אבל מעניין אותי למה מנוע מרכזי הוא טוב יותר??
לפי מה שהבנתי מבחינת יציבות יש לו יתרון
מצד שני עם מנוע אחורי יותר קל לזרוק ויש יותר סיכוי להרים גלגל
מעניין אותי כי הבאגי הקודמת שלי היתה עם מנוע מרכזי , גם של סובארו
אז תודה לעונים, ואני מבטיח ששאלות בנושא מיקום המנוע לא יהיו מעבר לזאת

סופת המדבר
16-07-12, 21:37
קודם כל אמרת באגי אמרת הנעה אחורית
כמובן הנעה אחורית. לגבי ה הרכבה שהגיר מאחורה
ראיתי את זה בכמה באגים ודווקא נראה לא
לדעתי תלך על האופציה הזאת שהכל יושב " מקורי" הכי טוב
לגיר אתה עושה איזה מגן קטן וטוב וזהו

tzagi
16-07-12, 21:47
כי אתה ממקם משקולת מאחורי הסרן האחורי, אתה מייצר מנוף שעובד נגד הסרן הקידמי ומחליש את יכולת ההגוי,
אתה מייצר רכב עם התנהגות ויציבות גרועה.

בבקשה לא לבוא עם "אבל פורשה 911". כן אני יודע, וכול אחד שנהג באחת יודע, נהג לא מיומן +911= זריקת זנב כמו שאתה קורא לזה.

נמרוד
16-07-12, 22:41
תסלחו לי, אבל מעניין אותי למה מנוע מרכזי הוא טוב יותר??
לפי מה שהבנתי מבחינת יציבות יש לו יתרון
מצד שני עם מנוע אחורי יותר קל לזרוק ויש יותר סיכוי להרים גלגל
מעניין אותי כי הבאגי הקודמת שלי היתה עם מנוע מרכזי , גם של סובארו
אז תודה לעונים, ואני מבטיח ששאלות בנושא מיקום המנוע לא יהיו מעבר לזאת

זה בסדר, זאת שאלה מצויינת, שאין לה תשובה חד משמעית, בניגוד לרושם שאתה עלול לקבל בטעות. עובדה שיש באגים שבנויים עם מנוע מאחורי הגיר וכאלו עם גיר מאחורי המנוע. התצורה של מנוע מאחורי הגיר היא הנפוצה יותר, וזה עוד עם מנועים כבדים וארוכים יותר משמעותית ממנוע בוקסר של סובארו. ובכלל, עניין חלוקת המשקל ברכב לא תלוי רק במיקום של המנוע ושל הגיר.

בוא נכניס קצת מספרים מקורבים, ואפילו תמונה - בזמנו מידלתי מנוע EJ22 בצורה גסה, הכנסתי משקלים משוערים שמצאתי באינטרנט הן עבור המנוע והן עבור גיר מנדאולה MD4 שלא רחוק מבחינת מידות ומשקל מגיר טרנספורטר עליו הוא מבוסס. ביחד, גיר ומנוע, שוקלים בערך 200 ק"ג, ומרכז הכובד המשותף שלהם (בתמונה בסגול) נמצא, פחות או יותר, כ20-25 ס"מ מציר הגלגלים. כלומר, הנדנדה נוטה לצד המנוע, אבל זה לא משהו דרמטי במיוחד. קח את מושב הנהג והנוסע 10 ס"מ לפה או לשם ואתה יכול לתקן את ההשפעה של מנוע מרכזי/אחורי במקרה זה.

כן יותר נוח לארוז את שאר האוטו כשמנוע אחורי. באזור שמעל/מצידי הגיר נוח לשים מיכל דלק, והמושבים יכולים להיות קרובים יותר לציר האחורי. אפשר להגיע לחלוקת משקל רצויה כשגם מיכל הדלק וגם הנוסעים קרובים יחסית למרכז. לכן מנוע אחורי היא התצורה הנפוצה יותר.
61853

חנן גולומבק
17-07-12, 07:03
כן יותר נוח לארוז את שאר האוטו כשמנוע אחורי. באזור שמעל/מצידי הגיר נוח לשים מיכל דלק, והמושבים יכולים להיות קרובים יותר לציר האחורי. אפשר להגיע לחלוקת משקל רצויה כשגם מיכל הדלק וגם הנוסעים קרובים יחסית למרכז. לכן מנוע אחורי היא התצורה הנפוצה יותר.

אני לא בטוח שזו הסיבה, צריך לזכור שהבאגים נולדו באמריקה בתור SAND-RAILS , האמריקאים אוהבים לקפוץ בדיונות ולנסוע על הגלגלים האחוריים ואת זה קל יותר לעשות עם מנוע אחורי. עוד סיבה לתצורה הזאת גם היא נעוצה בהסטורייה של הבאגים שהתחילו מחיפושית ושם , במקור, המנוע יושב עד היום מאחור.

אם הולכים למרוצי מדבר ארוכים אז היחיד שהצליח לנצח "פארז דקאר" עם באגי , הוא שלסר ואצלו המנוע יושב לפני הגיר.

tzagi
17-07-12, 08:09
חנן צודק, רק שההיסטוריה ו" המסורת" קצת יותר מסובכות
בבראשית היתה הבאגי, אי שם בהתחלת שנות ה60 ברוס מאנקס (בטח יהודי טוב) לקח חיפושית, קיצר אותה והרכיב על הרצפה בודי פרימיטיבי מפיברגלאס, זה היה להיט
במשך השנים החברה שידרגו את הבאגי...בהתחלה הרכיבו מנועים של קורואיר, אחרי זה כול השאר מפורשה ועד V8, הטראנסאקסלים גם שודרגו לפורשה או מפנטרה..
ואז הבסיס גלגלים הקצרצר הראה את המגבלות שלו והסאנד רייל נולד, שלדת צינורות מבוססת על אותם מכלולים....רק הרבה יותר ארוכה....מנוף כן?

בקיצור, יש למושיקו ערכת כוח טיבעית למנוע מרכזי, כול נסיון לקמבן אותה למנוע אחורי זה לקחת צעד אחורה באבולוציה...ובזבוז משאבים.

נמרוד
17-07-12, 09:53
חנן וג'ו, אני לקחתי את הדברים כמה צעדים קדימה. מידלתי ותכננתי תצורות רבות של כלי רכב לשטח, מתוך כוונה להגיע לתובנות כמותיות, רציניות יותר, מעבר לניחושים שמבוססים על המידע והתמונות באינטרנט.

אני בסך הכל מנסה טיפה "לחנך" פה בפורום הבונים, למי שמעוניין, לעבור בהדרגה ממילים למספרים, שרטוטים, הסתכלות מערכתית יותר - בקיצור הנדסה.

לא מדובר במקרה זה על "משקולת" אלא בסך הכל בהסטה של עד 25 ס"מ של מרכז הכובד ביחס לציר של חטיבת הכוח הספציפית הזאת ששוקלת 200 ק"ג - בתכנון של הרכב כולו, ששוקל כ1000 ק"ג, אפשר למקם את חטיבת הכוח לכאן או לכאן וזה לא גורם מכריע בקביעת חלוקת המשקל או ההתנהגות הדינמית של הרכב.

מעשית, במקרה של פותח השרשור, הרי במילא לא מדובר על איזו מכונית שתכריע את ליגת הראלי רייד בשנה הקרובה אלא על באגי ראשונה, בשביל הכיף והלימוד, אז על אחת כמה וכמה זה לא קריטי.

סופת המדבר
17-07-12, 10:10
שכחתי להגיד לך שיש לדוד שלי באגי כזאת שעומד בלי מנוע ואם אני לא טועה היא כבר עם מתאם על הגיר
למנוע סובארו (על בסיס חיפושית) אם אתה מעוניין אני ישאל אותו אם רוצה למכור

moshicar
17-07-12, 13:41
נמרוד - זאת באגי שנייה שאני בונה, ואינני חושב שהמשקל שלה יגיע ל1000 ק"ג, הכוונה שלי היא באגי דו מושבית מקוצרת ככל האפשר בעלת קשתות.
אני שואל את כל השאלות האלה כדי באמת להגיע לבאגי על רמה, אין לי ציפיות בשמיים כי אין לי תקציב לחומרים חדשים
אחרי הדיונים פה, כנראה שאני אעשה שוב את הדרך שעשיתי בבאגי הקודמת, ואשתמש בכבלי מורס כדי לחבר את ההילוכים, כך שהגיר יהיה מאחור
וסופת המדבר אני אשמח לשמוע עוד על הבאגי
תודה משה

tzagi
17-07-12, 18:38
מעשית, במקרה של פותח השרשור, הרי במילא לא מדובר על איזו מכונית שתכריע את ליגת הראלי רייד בשנה הקרובה אלא על באגי ראשונה, בשביל הכיף והלימוד, אז על אחת כמה וכמה זה לא קריטי.

צודק,
אז למה לעבוד קשה כדי לשנות את המצב הטיבעי? ואפשר להשתמש באותו ויכוח למקרה הפוך, יש כאלה שהופכים את ערכת כוח של VW למנוע מרכזי., למרות ששם זה הרבה יותר קל....

talw
17-07-12, 19:06
כל עוד משה לא הגדיר את סיגנון המסלולים של הבאגי שלו ואת גודל הגלגל שהוא רוצה אפשר להתווכח עד אין סוף.
באגי הנעה אחורית עם נטייה למשקל אחורי מוגזם טובה לדיונות ועבירות,תעבירו משקל קדימה יותר למרכז והיא תהיה יותר טובה לשבילים.
אז אמרתי ,אז מה ?
אין הנדסת מחשב אשר פותרת נסיון מעשי בדיוק כמו שאין נסיון מעשי שלא בא מהבנת ההנדסה.

asafk
19-07-12, 11:17
בנוסף , הגיר הטרנספורטר היחיד שמצאתי לאחר תקופה ארוכה הוא ללא מתלים נפרדים (נושא חשוב לדעתי) , ויש גם בעיה עם מיקום הסטרטר (אשמח לפתרון גם כאן), שאני לא יודע כיצד לפתור.

אז זה לא גיר טרנספורטר אלא חיפושית.

אסף.

moshicar
19-07-12, 18:27
אסף זה של טרנספורטר, אולי בגלל השנתון, אבל זה כבר לא חשוב, כנראה שאשאר עם גיר הסובארו.
וטל אני שם גלגלים של טרקטורון וסגנון המסלול הוא דיונות כאשר חשובה לי היכולת לעלות עליות ולעשות סיבובים חדים ומהירות כמובן
צחי אני מעדיף לעבוד קשה ולקבל תוצאה איכותית מאשר האפשרות ההפוכה, בגלל זה אני שואל אותכם, כדי לדעת מהי הדרך הטובה ביותר
השאלה הבאה היא האם כדאי לי לנעול את הדיפרנציאל?
תודה לכולם

talw
19-07-12, 19:57
או,הפעם התחלת כמו שצריך...
השאלה שלך קשה לתשובה חד משמעית.
זה נכון לשים גלגלים קטנים של טרקטורון למשימה שלך עם המנוע והגיר הנתונים שלך.
מהירות בדיונות זה משקל נמוך, מנוע חזק ויחסי העברה נכונים,"להיכנס בדיונה" במהירות אתה צריך חלוקת משקל לטובת הסרן האחורי בכדי לא לאבד מהירות,אם יש מספיק יחס משקל אחורי אתה לא תצטרך לנעול את הדיפרנציאל האחורי.
במידה ולא יהיה לך מספיק "הגה" תמיד תשמור את האופציה להוסיף משקל קדימה,למשל מצבר גלגל ספר וכו'.
יחס משקל אחורי גם תורם הרבה פעמים לא לנחות על האף בקפיצות...
זו דעתי
בהצלחה
ולצחי לא קוראים צחי,תקרא לו "כבוד הרב"

moshicar
20-07-12, 13:39
טל אז אם אני מבין נכון , במקרה שלי עדיף לי שהגיר יהיה מאחורי המושבים ומאחוריו ישב המנוע?

talw
20-07-12, 14:57
כן ולא
כן,כי יהיה לך יותר קל לתקן יחס משקל
לא,כי לך תהפוך סיבוב של גיר או מנוע סובארו.
אם כך לא הבנת את מה שנמרוד מנסה להסביר לחורנים כמונו....
תבדוק היכן מרכז הכובד של הגיר והמנוע כשהם מחוברים אחד לשני ,ואז תדע כמה ההשפעה אם תרכיב אותם הפוך.
יש לך הרבה אופציות לתקן יחס משקל ,תתחיל בלקבוע מה מרחק הסרנים למשל.
לדעתי למטרה שלך ,אם תצליח להגיע ליחס של בערך 30/70 אחוז קדמי/אחורי אתה בסדר.
במקומך הייתי קונה באגי מוכנה עם גיר טרנספורטר שהרבה יותר חזק כולל הציריות שלו ,בסוף התהליך זה יעלה לך שליש,אבל עזוב ,מי אני שיעצור לך את ״הדודה״.
בהצלחה

moshicar
20-07-12, 18:25
חיפשתי תקופה של חודשיים באגי טובה בסכום סביר, לא מצאתי אז החלטתי לבנות.
מבחינת הגיר, תפסיקו לדאוג איך אני אעשה את זה, אני אנסה מקס' לא אצליח ( אבא שלי מכונאי עם יכולות מוזרות אז אני מאמין שכן )
מרכז הכובד הוא במנוע כמובן, ולא הבנתי לאן שייך ה30 ולאן ה70
תודה

talw
20-07-12, 19:34
מרכז הכובד הוא במנוע כמובן, ולא הבנתי לאן שייך ה30 ולאן ה70
תודה

1. כן,אבל כמה לכיוון המנוע ????

2. 70/30?
נניח שהמרחק בין מרכז גלגל אחורי למרכז גלגל קידמי הוא 10 מטר (סתם נניח, כן ?)
תמדוד 3 מטר ממרכז גלגל אחורי לכיוון אמצע הנבלה ,שם זו הנקודה של 70/30 למקרה הנ"ל.
אם תרתך במרכז רוחב השילדה אוזן בדיוק מעל הנקודה הזו,תרים את הנבלה מהאוזן באויר עם מנוף,היא תשאר מאוזנת ומקבילה לאדמה.
זהו,בהצלחה

moshicar
21-07-12, 20:09
טל אתה מתכוון שבקדמי יהיה 70% משקל ביחס לאחורי?
זה לא נשמע לי בר ביצוע כ"כ

עידו לוריה
21-07-12, 20:16
הפוך גוטה הפוך .

עידו

moshicar
21-07-12, 20:20
תודה עידו

moshicar
27-07-12, 20:27
חברים! החלטתי לקנות תוכניות , אשמח לשמוע מהידע שלכם איזה תוכנית בכיוון של באגי דו מושבית עם הבסיס הבא:
מכלולי ציריות של סובארו טנדר 94 2x4
מנוע 1600 של סובארו טנדר
קחו בחשבון שיש לי את כל הציוד והיכולת לבנות
תודה לכולם

עידו לוריה
28-07-12, 13:34
אין דבר כזה ברשת .
כל תוכנית שתקנה מצריכה שינוי בגלל המכלולים שיש לך , התוכניות שיש לקנות ברשת אן מתאימות למנועים של אופנוע וציריות / פעמון 930/93/
בכול מקרא אני ממליץ על האתר של רורטי לקניה של תכניות : (http://www.rorty-design.com/)http://www.rorty-design.com/ כאשר הדגם שנראה הכי קרוב למה שאתה רוצה זה ה -R16 SHOTGUN II (http://www.rorty-design.com/content/R16_Shotgun_manual.htm) .

עידו

moshicar
28-07-12, 15:11
מה עם הבאגי הזו?
http://badlandbuggy.com/plans_st3.html
אהבתי אותה בהרבה יותר, כמובן אני אקח בחשבון שיש כאן מנוע של אופנוע ולי יש של רכב
ועוד שאלה, למסגרת התחתונה של הבאגי עדיף עובי דופן של 3.2 מ"מ או 2.9?
פשוט אלו האפשרויות , תודה

עידו לוריה
28-07-12, 17:55
משה זה לא באמת משנה מה תבחר , תמיד זה לא יתאים בדיוק לצורך שלך ולרכבים שיש לך .
עובי דופן זה לא הפרט החשוב עדיף צינור עגול ולא מרובע בלי תפר .

עידו

moshicar
28-07-12, 18:41
למסגרת התחתונה עדיף עגול? למה?
תודה על הסבלנות
משה

עידו לוריה
28-07-12, 18:53
כי זה יותר חזק אבל כמובן שבלי תפר ,ולא רק לשכבה התחתונה אלה לכול השלדה כולל למתלים , בפרופיל מרובע / מלבני יש פינות ובעגול לא ולכן הכוחות שעברים בפרופיל מרובע / מלבני נפרקים על הפינות אללו וזו נקודת התורפה מה גם שפרופיל מרובע / מלבני לא תמצא בלי תפר בעובי דופן שאתה מחפש ,תפר כזה בפרופיל בשלדה של רכב זה נקודת כשל , גם פרופיל עגול עם תפר עדיף מאשר פרופיל מרובע / מלבני .
תבין התכניות שנמכרות ברשת מיועדות לבניה עצמית ע"י חובבנים לא ע"י בעלי מקצוע ובגלל זה המתכננים שלהן מנסים שהיה קל לבנות את מה שהם תכננו , מאוד קל לבנות עם פרופיל מרובע / מלבני מאשר עם פרופיל עגול .

עידו

-->