PDA

צפייה בגרסה מלאה : איזה סוג שמן מנוע הכי כדאי לשים לסופה ?

שלום
16-06-03, 00:26
שלום לכולם רציתי לדעת איזה סוג שמן מנוע הכי
כדאי לשים. לסופה שעשתה 145 ק"מ ללא נזילות
כלומר מה עדיף? חצי סינטטי או מינרלי.
וגם מה המספרים של השמן?
תודה מראש לכל העונים

שלום
16-06-03, 00:31
שכחתי לציין את גיל הסופה: שנת 94

נמרוד
16-06-03, 10:01
לשיטתי, מינרלי 20W50 שעולה 35-40 שקל לגלון, ולהקפיד על החלפת שמן ופילטר כל 5000 ק"מ או חצי שנה, מה שבא קודם.

asafk
19-06-03, 19:52
המלצת היצרן, ולכן גם המלצתי- שמן מינרלי רב דרגתי SAE 15W40.
תקפיד לקנות רק שמן ברמת איכות SJ. רשום על האריזה בדרך כלל API SJ. אם השמן, נגיד, SG, זה אומר גם שהוא פחות איכותי, אבל בעיקר שהוא ישן..
לא חשוב מה הפירמה, כל עוד זו פירמה מוכרת (ולא "שמני שמעון" שמדפיס בעצמו את התווית נתונים).

אסף.

karlos
20-06-03, 14:03
המלצת היצרן, ולכן גם המלצתי- שמן מינרלי רב דרגתי SAE 15W40.
תקפיד לקנות רק שמן ברמת איכות SJ. רשום על האריזה בדרך כלל API SJ. אם השמן, נגיד, SG, זה אומר גם שהוא פחות איכותי, אבל בעיקר שהוא ישן..

אסף.
מה בדיוק מיצגים המספרים/אותיות (אני מניח שצמיגות וכ"ו אבל אם אפשר קצת יותר לפרט?טבלת סוגי שמנים למערכות שונות?)

asafk
20-06-03, 20:24
בקצרה...
SAE- זה 'מכון התקנים' לרכב. עוד פרטים ב www.sae.org.

כל שמן לרכב נבדק במספר טמפרטורטת. בכל טמפרטורה כזו נמדדת הצמיגות. שמן דרגה 15 הוא די דליל. שמן דרגה 40 הוא די צמיג. שמן 15W40 מתנהג בטמפרטורה נמוכה כמו שמן 15 (דליל יחסית) ובטמפרטורה גבוהה כמו שמן 40 (צמיג יחסית). זה נותן לך להניע בקלות (כשהשמן קר), ואח"כ כשהמנוע מתחמם תכונות הסיכה של השמן משתפרות עם צמיגותו.
שמני מנוע מדורגים בין 5 ל50. שמני גיר מדורגים בין 70 ל140. שמן גיר 70 יהיה בערך עם אותה צמיגות כמו שמן מנוע 15. אבל- התכונות שלהם אחרות (לדוגמה- שמן גיר לא נוטה לספוח פיח, שמן מנוע כן).

API - התקן (האמריקאי) למדידת איכות השמן. יש גם תקן אירופרי, הסימונים הרבה יותר מסובכים, אז נעזוב כרגע, כי כל השמנים בארץ אמורים להיות מסומנים בAPI.
הAPI התקפים כרגע למנועי בנזין הוא SL וSJ. לפני הרבה שנים זה התחיל בSA, עבר לSB וכו'.. כל שמן חדש חייב להיבדק, ונכון להיום, חייב לעמוד בSJ. זאת אומר ששמן SG הוא ישן, כי היום אין אפשרות לבדוק שמן לרמת איכות SG. הבדיקה עצמה היא הרצה של מנוע סטנדרטי עם השמן, ולאחר מכן בדיקת השמן על מנת למצוא חלקיקים מהמנוע, ובדיקת המנוע לראות כמה נזק נגרם מההרצה. אם לא נגרם יותר נזק ממה שהתקן מרשה, ואין יותר מדי חלקיקים, השמ מקבל את דירוג האיכות התקף.

הנה עוד קצת חומר על דירוג API http://www.micapeak.com/bike/ST1300/API.html

אותו דבר יש דירוג איכות לשמני מנועי דיזל, לשמני גיר וכו'. בהחלט יכול להיות שמן שמתאים לשני תקנים או יותר, וזה יהיה רשום עליו, וכך אותו שמן יהיה שימושי למכללים שונים. (לדוגמא הרבה שמני 15W40 מתאימים לתקן C4 של ממסרות אוטומטיות...)

אסף.

asafk
20-06-03, 20:48
וגם זה..
http://api-ep.api.org/filelibrary/ACF1E1.pdf

אסף.

karlos
20-06-03, 21:00
תודה אסף.

ran-s
02-07-03, 22:51
אסף שלום לך

אמרת להקפיד שרמת האיכות תהיה SJ , לאחר שעיינתי בלינקים שפרסמת ראיתי שכבר יש תקןSL
האם מתאים למנוע סופה ?(שנת 97 במקרה שלי)

תודה רבה על תגובותיכם

asafk
19-07-03, 16:06
צריך להיות "SJ לפחות"- SL טוב יותר, ולכן מתאים בהחלט.

אסף.

אדי
21-03-04, 18:45
כל שמן חדש חייב להיבדק, ונכון להיום, חייב לעמוד בSJ. זאת אומר ששמן SG הוא ישן, כי היום אין אפשרות לבדוק שמן לרמת איכות SG.

אתמול בערב חיפשתי שמן לג'יפ (אצלי הטיפולים לפי לוח השנה העברי, אחד בפסח, אחד בראש השנה :) ), הייתי באייס גן-שמואל (פתחו שם גם סניפון של אוטו-דיפו בזמן האחרון) וחיפשתי שמן. בקיצור, לא ממש מצאתי.
עד עכשיו הייתי משתמש בשמן מינרלי של פז (SJ) שעלה 35 ש"ח לגלון, משום מה כבר לא מוכרים אותו שם ומה שהיה שם במחירים דומים אלה שמנים של "אמריקן איגל" ודלק כאשר השמנים של דלק היו בדרגות SF ו-SG ... לפי מה שכתב אסף נראה שמדובר בשמנים די ישנים, מישהו יודע מה הסיפור שלהם?

למישהו יש נסיון עם השמנים המשווקים תחת המותג "אמריקן איגל"? פשוט אני לא מספיק להגיע לחנויות לחלקי חילוף ולראות מה יש להם ... ואני מאמין שלא משהו הרבה יותר טוב ממהיכרות עם החנויות באיזור שלי.

אדי

קיד
11-06-04, 00:44
ב- 35 שקל לליטר ניתן לרכוש שמן חצי סינטטי 15-50 של וולוולין בדרוג SJ מחברת "פרנס" בהרצליה ולקבל שמן ליגה לאומית.
בברכה.
נ.ב. ברמת הדיוק של מנועי הסופה גם שמן דגים יספיק... אבל השאלה היא מה רמת התוספים: מסירי פיח, נוגדי חימצון, נוגדי קצף, וכו'

זאביק
11-06-04, 14:48
ב- 35 שקל לליטר ניתן לרכוש שמן חצי סינטטי 15-50 של וולוולין בדרוג SJ מחברת "פרנס" בהרצליה ולקבל שמן ליגה לאומית.

במחיר הזה (35 ש"ח, ואפילו פחות), אני קונה גלון שמן מינרלי.
אני מעדיף לשים שמן מינרלי רגיל, 15-40, ולהחליף כל 5000 ק"מ.
גם יוצא יותר זול.

קיד
11-06-04, 16:16
זאביק,
זה לא אותו דבר.
ההפרש במחיר השמנים הוא לא עבור שמן הבסיס אלא עבור התוספים אשר בשמן.
שמן אשר לא מתוסף לא תורם למנוע כלום מלבד הפחתת חיכוך.
אתה מוזמן פעם לנסות לנקות חלק מלוכלך מאוד (אפילו חלקי נשק מפוייחים)עם שמן מנוע ותראה את יכולת המסת הפיח. שמן הידראולי למשל לא יסיר את הפיח, כי הוא חסר את התוסף הנ"ל. להבדיל שמני דיזל טהורים מלאים בתוסף הסרת פיח (SHPD) ולכן מיד אחרי החלפת שמן במנוע דיזל השמן שוב שחור.
בהתאם לכך גם שאר התוספים. שמן זול הוא סתם שמן מינרלי, אך אינו בהכרך שמן מנוע!
דוגמאות לא חסר גם בשמנים הידראוליים. שמן הלייר 24 עולה פי 3 משמן 10 רגיל. למה? כי הוא שמן הידראולי יעודי המתוסף כימית לנושא.
בוא נראה:
תוסף הפחתת חיכוך - לשמירת כל המכללים.
תוסף נגד קורוזיה וחלודה - סביבת המנוע חמה, וחמצנית ולכן מאוד קורוזיבית.
תוסף ממיס - למנוע שקיעת בוצה בעוקת השמן.
תוסף לשינוי מקדם החיכוך - מוריד מקדם חיכוך בין החלקים ובין השמן לחלקים, חוסך כו"ס.
תוסף לשמירת צמיגות - עוזר שמן לזרום כאשר הוא קר.
תוסף אטימה - מחזק את הקשר המולקולרי בשמן ועוזר באטימה.
תוסף נגד הקצפה - גל הארכובה עובד כמו מיקסר בתוך העוקה.
תוסף נגד חימצון - שמן מינרלי נוטה לחימצון עקב החום ותוצרי הלוואי של הבעירה.
תוסף הגנה - מונע הפרשי פוטנציאלים בין חלקיקי המתכת (שבבים) ולכן מונע הווצרות תא גלווני.
בנוסף: תוסף נגד בקטריות,
נגד יצירת אמולסיה עם הלחות,
ותוסף פיזור למניעת הווצרות מצבורים של כימיכלים לא מסיסים.
אני מקווה שלא שכחתי כלום.
בברכה,

טל
11-06-04, 21:06
בספר הסופה (המקורי) רשום 20W50 ולהחליף כל 5000 קמ' אז למה לשנות?
אני מבין את הרצון לטפל בםופות שלנו שחשובות לרוביינו כמעט כמו הילדים שלנו ז"א בחום ואהבה ולהציג אותן בגאווה ועוד סופרלטיבים. אבל האם שמן זול מיצרן ישראלי ידוע ועל תזלזלו בהם שעולה 35-40 ש"ח לגלון ומוחלף לעיתים קרובות לא יתן תשובה טובה מספיק והרבה יותר זולה? ז"א יתכן שעמידות התוספים נמוכה יותר על ציר הזמן אבל לא מגיעים לקצה חייהם כי הם מוחלפים כל 5000 קמ'.
מה דעתכם?
אגב יצא לי לבדוק סטטיסטיקות אמריקאיות לגבי תקלות מכאניות והשפעות טיפולים על אורך חיי ציוד מכאני סובב כולל התפלספות על טיפולי שבר טיפולים מונעים וטיפולים חזויים שזה היום ביטוי שהוא מאד IN והמסקנה שלהם שהטיפול מאריך החיים הטוב ביותר הוא מבחינת עלות תועלת להישתמש בחומרי הסיכה המומלצים ע"י היצרן ולהחליף אותם בזמן!

קיד
12-06-04, 01:32
כי...... הגדרות יצרן אינן הגדרות משתמש אלא הגדרות יצרן, ונועדו לשרת את היצרן. יש לזכור כי היצרן מרוויח כסף ממכירת חלפים!!.
ברכבי פז'ו החדשים הוגדל מרווח החלפת השמנים ל- 30,000 ק"מ. אז אתה חושב שמנוע כזה יחזיק חצי מיליון ק"מ??? ברור שלא. אבל זה לא מעניין את היצרן שיום אחרי סוף האחריות ילך המנוע.
בסופה אשר בבעלותי כבר 345,000 ק"מ, עם נפילת לחץ 18%-20% בכל הצילינדרים, ועדיין המנוע אינו צורך שמן, ומניע בנגיעה.
אין לי בעייה עם שמן 20-50 מינרלי, אך שמן זה הומלץ ע"י היצרן לפני 15 שנה. היום בהשקעה לא גבוהה אתה יכול לדחות את שיפוץ המנוע בכמה שנים.
דרך אגב מחיר השמן עליו המלצתי (אחרי בירור נוסף) הינו 12 ש"ח לפני מע"מ למוסכים. נניח לתשיג אותו ב-25 ש"ח כולל.
בוא נעשה חשבון: נניח ששמן חצי סינטטי יקר ב 15 ש"ח משמן מינרלי.
כל טיפול 6 ליטר שמן> 6*15=90 ש"ח הבדל בין הטיפולים. זאת אומרת שעבור 900 ש"ח אתה יכול לנסוע 100,000 ק"מ אם תגדיל מרווח טיפולים ל- 10 אלף ק"מ בין החלפות. עלות הבנזין לנסיעת 100,000 ק"מ הינה 100,000 ש"ח. עכשיו בוא נשווה 100,000ש"ח לעומת 900 תגיד אתה עושה ממני צחוק. זה אפילו לא 1% מתמחיר הנסיעה ללא בלאי מכללים וצמיגים, שלא לדבר על נזקים.
מעבר לכך שמן סיננטי או חצי סיננטי תמיד עדיף על מינרלי בגלל הקשר המולקולרי שלו.
בברכה,

זאביק
12-06-04, 13:35
קיד (יש לך שם ??).

אתה אומר פה שני דברים.
א. להשתמש בשמן יותר טוב, זה בריא למנוע.
ב. בגלל השמן הטוב יותר, אפשר לרווח את זמני הטיפולים.

אני מניח שהיצרן (קרייזלר במקרה הזה) ערך הרבה מחקרים וניסויים, והגיע לתוצאות שלו (שמן כזה, מרווח טיפולים כזה).
אני מסכים ששמן טוב יותר לא יכול להזיק (כולל התקדמות טכנולוגית, ב-15 שנה אחרונות).
אני לא מקבל את הטענה שבגלל זה, אפשר לרווח את הטיפולים, בלי הוכחות ותוצאות מדעיות. סופה אחת, ואפילו 10 סופות הן לא ניסוי מדעי ולא הוכחה חותכת מבחינתי.
אני גם לא מסכים עם הטענה שליצרן יש אינטרס שמנועים יילכו אחרי פרק זמן. לייצרן יש יותר אינטרס לשם אמין למכוניות שלו, זה יביא לו יותר כסף בטווח הארוך.
בינתיים, אני מעדיף להיצמד לספר.

קיד
12-06-04, 14:20
שלום זאביק.
כן יש לי שם קוראים לי קיד.
הסיבה שניתן לרווח את החלפות השמנים בעת שימוש בשמנים על בסיס סיננטי היא הקשר החזק יותר בין המולקולות בשמנים אלו (בו נעזוב לרגע את נושא התוספים). כאשר שמן זורם בקו לחץ רגיל - לדוגמא מערכות הידראוליות טהורות - אין עומס לפירוק הקשר המולקולרי. אבל במנועים, הלחץ הנקודתי, למשל בין פיקת גל הזיזים ל"TAPPET" או במיסבי גל הארכובה או בפין הטלטל נוטה לשבור את הקשר המולקולרי של השמן. התוצאה היא שהשמן מאבד את תכונות הצמיגות שלו עם הזמן וממש נראה כמו מים. ואכן מדעית, בדיקה ספקטרומטרית של שמן משומש מוכיחה את שבירת הקשר המולקולרי. חמור הדבר בייחוד בשמן רב צמיגי, שהרי שמן 20-50 הינו שמן בצמיגות 20 המתוסף כדי שיתנהג כמו שמן 50 חם בטמפ' עבודה. מכאן אתה למד שבין כו אתה תלוי בתוסף לשמן כדי שהשמן יהיה בצמיגות הנכונה. שמנים חד צמיגיים מחזיקים זמן רב יותר לפני פרוק הקשר המולקולרי, אבל לא מספקים שימון ראוי בעת התנעת הרכב בטמפ' נמוכות.
אופנועים בעלי מנוע UNIT בו המנוע והגיר משתמשים באותו השמן (כל האופנועים למעט הרלי) מפרקים את השמן מהר מאוד עקב הלחץ הנקודתי של גלגלי השיניים אשר בגיר. ולמרות שמנועים אלה כמעט לא מייצרים פיח (טמפ' גבוהות) מחליפים להם שמן בתדירות גבוהה.
לכן... הומצאו השמנים על בסיס סינטטי בהם חוזקו הקשרים המולקולריים.

בקשר ליצרני המנועים, יש להבחין בין שבר לבין בלאי מתמשך. אף יצרן לא מעוניין בתקלת שבר במנוע או במכללים אחרים, אבל בלאי, כן וכן. ומידה ואתה רוצה נפגש בארבע עניים ואראה לך את התחשיב של רוחיות יצרנים, מכירה רכב חדש מול חלפים. מידע זה לא ניתן לפרסם ברשת עקב רגישותו.
בברכה,

טל
12-06-04, 20:07
לקיד
לא הבנתי את הקשר בין הבנזין ליתר.
חוץ מזה נשמח לחלוק איתך את תחשיבי היצרנים.

קיד
13-06-04, 13:40
ג'יפאים אינם מרבית האוכלוסייה על הכוכב (למרבה הצער / שמחה מחק את המיותר) ותקני שמן הם מורכבים למדי, ולא כולם מתבססים דווקא על מנועי בנזין עקב העלות הגבוהה של ביצוע הבדיקות.
לדוגמא: API SG הינו תקן שמן למנועי בנזין משנת 1989. תקן זה מכליל את תקני CRC L-38, IID, IIIE, VE וקטרפילר 1 H2 .
אם תבדוק את תקן קטרפילר 1 H2 תראה שהוא התבצע עם מנוע דיזל בנפח 2188 סמ"ק בעל מגדש מכני ב-1800 סל"ד למשך 480 שעות בדלק בעל 0.4% גופרית בטמפ' 82 מעלות. ומה נבדק?? נבדקה ההצטברות של משקעים על הבוכנות. כל הבדיקה הזו בדקה פרט אחד קטן, אבל פרט זה יהיה נכון גם לגבי מנוע בנזין בשימוש בשמן זה.
תקן CRC L-38 השתמש במנוע בנזין בנפח 696 סמ"ק (מנוע גמד!) למשך 40 שעות ובדק את רמת חמצון השמן, שיתוך (קורוזיה) במסבים, בוצה ושינוי צמיגות.
ניתן לראות שתקן שמן הוא דבר מורכב מאוד, התקן מנסה לאגד רמת שמנים של מאות יצרנים ברחבי העולם, וזו מלאכה לא פשוטה.
למרות המורכבות, כאשר את קונה שמן עם סימון API - וישנן עוד מספר תקנים, JASO יפני, G1,2,3 אירופאי וצבאי MIL – אתה יודע מה תקבל.
שמן שנמכר היום 2004 בישראל ובעל תקן נמוך יכול להצביע על שני דברים: שהשמן ישן מאוד ונקנה ממקור מפוקפק (מחסנים במדינת עולם שלישי) או שהשמן חדש אך זוקק במפעל של קמצנים (שימכרו אותו לעולם השלישי), שחסכו באיכות התוספים ולכן השמן בקטגוריה נמוכה.
באופן מדהים ישראל מפגרת אחרי העולם בתקן, והסיבה שנטפלתי לתקן SG היא כי מצאתי שמנים כאלה בחנויות, למרות שמאז עברו כמה שנים H.I.J.L(SJ שזה מה שאני מתמש הוצג בשנת 1996).
מסקנה: דברים טובים עולים כסף, אבל הם שווים כל אגורה.
ואמר נכון אסף בתחילת השרשור (רק לא הסביר). אז אסף הוא גאון מבוזבז כי הוא שולט בחומר, אך חסכן במילים.
ולמי שעדיין מתלבט על המספרים המספר הראשון הוא הצמיגות הקינמטית שלהשמן כאשר הוא קר 40 מעלות. והמספר השני הוא הצמיגות הקינמטית של השמן ב-100 מעלות. המספר הראשון הוא שמן הבסיס! W הינם שמני חורף מתוספים להורדת הצמיגות. שמן 10 קר הוא בין 30 עד 50 סנטיסטוק שמן 50 חם הוא בין 17 עד 23 סנטיסטוק. אתה למד כי שמן 50 חם דליל יותר משמן 10 קר.
בברכה,

זאביק
13-06-04, 15:43
שמן 10 קר הוא בין 30 עד 50 סנטיסטוק שמן 50 חם הוא בין 17 עד 23 סנטיסטוק. אתה למד כי שמן 50 חם דליל יותר משמן 10 קר.

פה איבדתי אותך :(
שים עוד טיפה סימני פיסוק :roll:
(זה בחינם אצלנו באתר) :wink:

קיד
13-06-04, 16:43
אני בשמחה מנסה שוב.
שמן 10 לפי דרוג SAE )Society of Automotive Engineers) כאשר הוא קר (40 מעלות) צמיגותו הקינמטית נעה בין 30 עד 50 סנטיסטוק (יחידות מדידה לצמיגות קינמטית ביחידות Lבחזקת 2 חלקי T, כאשר L הוא האורך, T הוא זמן). שמן 50 לפי דרוג SAE )Society of Automotive Engineers) כאשר הוא חם (100 מעלות) צמיגותו הקינמטית נעה בין 17 עד 23 סנטיסטוק. אתה למד כי שמן SAE 50 כאשר הוא חם צמיגותו קטנה יותר (קרי הוא דליל יותר) מאשר שמן SAE10 קר.
מצטער,
באמת לא היה ברור.
מספר סנטיסטוק גבוה = שמן סמיך יותר.
באופן כללי, אילו היו לך שני כיריום (כמו כיור מטבח) זהים מלאים שמן. ולכל כיור היתה מותקנת בתחתיתו צינור ניקוז באורך = L, תוך כמה זמן היו מתרוקנים הכיורים מהשמן? = T.
משמעות הסיפור המיגע היא: שהשמן החם יזרום מהר יותר למרות צמיגותו הבסיסית גבוהה יותר.
--------------הערכים נכונים לשמני מנוע בלבד, ואינם דומים לערכי שמן גיר---------
בברכה,
אני מקווה שאני לא מטריד את קוראי הפורום.

זאביק
13-06-04, 17:31
בברכה,
אני מקווה שאני לא מטריד את קוראי הפורום.

להיפך.
אנחנו תמיד שמחים ללמוד, בכל התחומים, ופתוחים לכל מי שמוכן להשמיע ולשמוע
זאביק,
מנהל פורום סופה/YJ/TJ

שחף110
13-06-04, 18:55
אופנועים בעלי מנוע UNIT בו המנוע והגיר משתמשים באותו השמן (כל האופנועים למעט הרלי)

ומוטוגוצ'י, במוו ועוד כל מיני דברים שאפשר להעלות באוב :wink:

אלון_ק
14-06-04, 22:12
כתבת ששמני דיזל סופחים פיח הרבה יותר טוב. משתמע מכך, שאחוז התוסף שאחראי על ספיחת הפיח (או איכותו) גבוה יותר מלמנועי בנזין.

האם ניתן להסיק מכך שכדאי למנוע ישן ומפוייח (ככל הנראה, 263K כרגע, אבל לא אוכל טיפה) להוסיף משהו לשמן ע"מ לספוח מעט מהפיח? אולי אפילו להריץ כמה דקות של שמן לדיזל, בתור ניקוי למנוע?

ובכלל, דעתך לגבי תוספים? אחרי הכל, המנוע בריא, גם אם לא במיטבו.

asafk
15-06-04, 00:28
תוספים...
בעיה כאובה.
בקצרה- אם השמן מ"בית טוב"- הוא מהונדס נכון. כלומר- יש בו בדיוק מה שהמנוע שלך צריך, ולא מזיק לו, ולא פולט מזהמים. יש כל מיני תוספים ש"משפרים" את פעולת המנוע המורגשת וגורמים בעיות אחרות. לדוגמא- תוספים על בסיס כלור (מקטיני חיכוך למיניהם) שמשנים לחלוטין את תכונות השמן, ברמה שיכולה לגרום נזק לטווח ארוך. יש תוסף שאולי מקטין את שריפת השמן, אבל האם זה טוב? לא תמיד- בדרך כלל זה בא על חשבון משהו- נגיד- פליטת מזהמים שגדלה. נגיד, שינוי צמיגות השמן.

התוסף היחיד שאני הייתי ממליץ להשתמש בו באופן קבוע הוא תוסף MoS2- חומר שמשמן את המנוע גם כשהשמן עדיין קר ולא הגיע לכל חור (יוצר שכבת שימון קטנה על כל החלקים הנעים). גם כאן יש תשלום- הגדלת כמות המזהמים, ולאורך זמן (לא רב) סתימת הממיר הקטליטי. לכן- לא הייתי ממליץ להשתמש בכזה תוסף במנוע מודרני.
אבל- אפשר לקנות שמן זול ולהוסיף לו תוסף כזה, ואפשר... לקנות שמן שיש בו מראש את החומר או משהו דומה, שמן שעבר את כל הבדיקות ואושר לתקן הרצוי (למנוע בנזין או למנוע דיזל) כמו שהוא, בלי תוספים.

אסף.

קיד
20-06-04, 00:24
תוספים...
בעיה כאובה.
בקצרה- אם השמן מ"בית טוב"- הוא מהונדס נכון.אסף.
נקסוס שלום,
מאין אתה יודע שיש לך פיח במנוע?? פיח במנועי בנזין הינו תוצאה ישירה של מערכת מים לא תקינה - מנוע פועל קר (טרמוסטט לא תקין, או נסיעות קצרצרות (בטח לא עם ג'יפ). מנועי דיזל מייצרים פיח רב בגלל עקרון פעולת המחזור הטרמי של דיזל. מחזור דיזל תמיד עובד עשיר מאוד - בקצרה - סעפת יניקה תמיד פתוחה אין גוף מצערת, והנהג שולט בכמות הסולר בלבד, לכן יש תמיד עודף סולר (מבוא לפעולת משאבת הזרקה).

רק בבדיקה עם בורוסקופ (סיב אופטי שמוחדר דרך הפלג לצילינדר) ניתן לראות את מצב הפיח.
סביר להניח שיש לך פיח רב על השסתומים, אך את זה לא ניתן לנקות ע"י שמן - משום שהוא אינו מגיע לשם - אלא ע"י תוספי דלק.
בקשר לק"מ של המנוע שלך, אצלי יש 340K על המנוע המקורי והמנוע עובד כמו שעון (לא, לא, לא הוא לא דופק).
בקשר לשמנים: השמנים החדשים נועדו להפחית חיכוך במנוע - ולכן מעלים כ"ס - דרישה זו באה דווקא מארגוני איכות סביבה, כך שאין צורך להוסיף להם תוסף נגד חיכוך.
מעבר לכך רוב שמני הבנזין האכותיים עומדים גם בתקן בנזין וגם בתקן דיזל מטעמי שיווק, למשל יהיה כתוב SJ CF. האות C היא לשמני דיזל. לעומת זאת שמני דיזל טהורים כמו SHPD כלל אינם מתאימים למנועי בנזין – ולכן גם זולים משמעותית-, אז אין שום צורך ממשי להריץ שמן של מנועי דיזל.
להורדת פיח מצטבר + הוצאת בוצה מהמנוע יש להשתמש ב"פלשינג" ראה שרשור מרימי שסתומים הרחבתי בנושא.

בקשר לתוספים: תוספי דלק, כאלה שמוספים למיכל, זה הימור. מצד אחד זה ינקה את כל מערכת הדלק, אך מצד שני לכלוך שהשתחרר, עלול לסתום את המרססים, או במקרה הגרוע ניקוי לא אחיד של שסתום יניקה, יגרום לדליפת לחץ. בנושא זה הדעות מאוד חלוקות. באופן אישי, אני משתמש באינפוזיה של חברת פטרו המתחברת לסעפת ההזרקה, להניקוי המרססים, ומבצע זאת אחת לחצי שנה.
דעתי האישית בנושא היא, שאם התחלת עם תוסף דלק, אז לך על זה בגדול, גם בריכוז גבוה וגם בתדירות גבוהה. רק אל תגיד שלא הוזהרת! (כיסוי תחת)

תוספי שמן: השמנים הטובים מתוספים דיים!! (כבר אמר אסף) התוסף היחיד שלא נכלל בהם הוא תוסף למנועים שחוקים. תוספים מסוג זה ממלאים את המרווחים במנוע, הן בצילינדר בוכנה, והן במסבים גל ארכובה. אבל זה לא המקרה אצלך, ולכן אתה לא צריך!!
התוסף היחיד לבעלי מנוע שחוק, עליו אני לא ממליץ הוא תוסף הטפלון. בתחילת הדרך הם עוזרים אך לאחר מכן גורמים לירידת יכולת השימון עקב התגבשויות, למשל FIN25. תוספים אלא היו מאוד פופולריים בעבר.
מנוע שאוכל שמן צריך גם שיפוץ לגל הארכובה, תוסף המטפל באכילת השמן בצילינדר, לא מתקן את החופשים בין גל ארכובה למסבי טלטל.
בקרוב... איך תדע שהמנוע שלך שחוק , או שה-PCV לא תקין.
בברכה,

חנן א.
20-06-04, 01:55
מחזור דיזל תמיד עובד עשיר מאוד - בקצרה - סעפת יניקה תמיד פתוחה אין גוף מצערת, והנהג שולט בכמות הסולר בלבד, לכן יש תמיד עודף סולר (מבוא לפעולת משאבת הזרקה).

הפוך, גוטה, הפוך :wink:

אוויר נכנס חופשי ללא הגבלה, ודלק לפי מצב מצערת, זה נותן ברוב המצבים "תערובת" עניה. (עד כמה שניתן לקרוא לעסק "תערובת" במנוע דיזל... ) .

קיד
21-06-04, 22:48
חנן,
במנוע דיזל – להלן מחזור דיזל – אין קשר ישיר בין כמות האוויר במנוע לבין כמות הסולר. גם אם אתה נוסע בטרקטור פרגוסון או בטנדר טויוטה היילקס, משאבת ההזרקה מקבלת פקודה אחת והיזון חוזר אחד. הפקודה היחידה היא מצערת, והיא פותחת את קוצב הסולר. ההיזון החוזר הוא משקולות צנטריפוגליות (למעט מנועים ממוחשבים) הסוגרות את קוצב הסולר כאשר המנוע מגיע לסיבובים הרצויים. מכאן שאין "אובר" טורים במנוע דיזל. במנוע של CJ דיזה מטופשת קובעת את כמות הדלק ביחס למסה של האוויר. דיזה זו "יודעת" שכאשר חם או שהלחץ הברומטרי נמוך, מסתו של האוויר נמוכה יותר ובאופן די פשוט יכולתו לשאוב דלק דרך הנחיר יורדת בהתאם. שלא לדבר על מנוע בנזין ממוחשב שעל ידי שני סנסורים – לחץ אויר אבסולוטי, וטמפ' – יכולים לחשב את מסתו המדויקת של האוויר, ולרסס בהתאם. מנוע דיזל ממש לא יודע כמה אויר יש לו. מנוע המצוייד במגדש של גארט סובל מנצילות מגדש לא לינארית (מגדש גדול לא דוחס בסל"ד נמוך, ואילו מגדש קטן חייב לפתוח מעבר עוקף בסל"ד גבוה – הרצאה בהזדמנות) וממש לא יכול לכוון את כמות הסולר בהתאם לסל"ד. מנוע המצויד במצנן ביניים, סובל מהפרשי צינון בין מהירות נסיעה גבוהה בה המצנן יעיל לעומת עומס במהירות נמוכה, בה אין מספיק קירור למצנן ולכן הוא לא אפקטיבי. עדיין לא דיברנו על הפרשים בין קיץ לחורף בנושא טמפ' ולחות יחסית שלא לדבר על גובה ברומטרי.
מנוע בנזין פשוט צורך פחות בנזין כאשר אין לא מספיק אויר (נצילות נפחית / מסתית נמוכה) ומייצר פחות הספק. ואילו מנועי דיזל, כאשר לוחצים את הדוושה, נפתח קוצב הסולר וסולר נשפך לתוך המנוע ללא שום שימוש. עד אשר יעלה המנוע לסל"ד המתאים למשקולות, ואז האחרונות, יסגרו את הסולר. אבל דבר זה לא יקרה לעולם משום שמערכת זו יכולה לעבוד רק בהילוך סרק, כאשר אין עומס על המנוע. אפילו בשיוט רגיל, המנוע לעולם לא יגיע לסל"ד המתאים למשאבת ההזרקה _במידה ותלחץ על המצמד הסיבובים יעלו), ולכן המשאבה תיתן תמיד עודף סולר. מסיבה זו בדיוק נבנתה מערכת ה- EGR הממחזרת גזי פליטה. גם מנועי דיזל ממוחשבים לוקחים את כמות הדלק מהדיסקה האופטית אשר בתוך משאבת ההזרקה, דיסקה זו מוזנת מסיבובי המנוע, ולכן חזרנו לאותה בעיה.

אם פעם לא תהית למה טרנזיט,פג'רו,טרופר,היילקס,איפון,L200, וכו' מעשנים כל-כך הרבה?? ולמה בקיץ טנדר נוואדה צורך ליטר לכל 5 ק"מ למרות שהוא מצויד ב EGR ובמחשב?
התשובה לכך היא שביום חורף קר על פני הים הנצילות הניפחית של האוויר היא מקסימלית – מקסימום מולקולות (מסה) חמצן לכל ליטר אויר. מכן שתסריט תערובת עניה (עודף חמצן) יכול לקרות רק בתנאי זה. היות שמתכנני המנוע דאגו שהמנוע לא יעבוד עני, ובהתאם מכוונת משאבת ההזרקה, כל תנאי אקלים שונה, בהכרח יש פחות חמצן, ובהתאם התערובת עשירה.
בברכה,

עירא
21-06-04, 23:08
מבין גדול אני ממש לא, אבל אני מוכרח לכתוב שאני ממש נהנה לקרוא הסברים שכאלו.
עירא

חנן א.
21-06-04, 23:21
קיד, הדיזלים שציינת מעשנים במצערת מלאה, ואז באמת יכול להיות מצב של "תערובת עשירה", אבל ברגע שסוגרים מצערת, לחלוטין, או חלקית, אז נכנס מעט מאוד סולר ביחס לאוויר, ואז, אם בכלל ניתן לדבר על תערובת במנוע דיזל, מדובר על תערובת ענייה- אוויר ללא הגבלה, דלק במשורה- זו ההגדרה ל"תערובת עניה" .

אלון_ק
22-06-04, 15:38
קיד,

תודה על התשובה - אכן תענוג להשכיל מדבריך.

לגבי הפיח במנוע, אני משוכנע שיש הרבה בעיקר משום שהרכב היה שייך לעו"ד שנסע איתו בתוך ת"א משך 5 שנים. היום הוא רכב א' שלי גם, ומכאן יוצא שהוא נוסע הרבה בתוך העיר. חוץ מזה שהוא כבר לא חדש, כאמור.

את הקילומטראז' לא ציינתי כהתפארות, אלא כנתון עובדתי - שיהיה לך מידע להתבסס עליו בתשובתך. אני רואה מסביבי לא מעט סמוראים שעשו הרבה יותר. חלקם אפילו מתקרבים למספרים שלך.

שוב תודה,

אלון.

ryanai
22-06-04, 16:21
שאלה על מערכת ה EGR שהשתרבבה לשירשור:

אמנם הידע שלי הוא מהאינטרנט אבל עד כמה שהצלחתי להבין תפקידה של המערכת הוא לא לחסוך בדלק - ההפך המערכת מעלה במיקצת את הצריכה מאחר והיא מחזירה חלק מגזי הפליטה לתא הבעירה של המנוע ובכך מורידה את טמפ' העבודה שלו.

הצדקת קיומה של המערכת היא "ירוקה" - הורדת הטמפ' מורידה את כמות ה NOX שנפלטים לאויר שאנחנו נושמים על חשבון צריכת דלק וביצועי המנוע.

זה נכון שבמנועים חדשים בעלי מחשב ומערכת EGR ניתוק המערכת יפגע בביצועי המנוע אבל זה רק בגלל שמראש המנוע והתוכנה שלו תוכננו לעבוד עם המערכת....

אם הבנתי נכון מקריאה בין השורות, טנדר מזדה אמור להיות בעל צריכת דלק טובה כי יש לו EGR.
זה לא הפוך ?

קיד
22-06-04, 23:00
, אבל ברגע שסוגרים מצערת, לחלוטין, או חלקית, .
חנן אני לא רוצה להשמע עוקצני, אבל תגיד אתה מכיר את הגשש החיוור? "מה, אתה נסעת עם אנברקס משוך?" תגיד, אתה נוסע עם מצערת סגורה???
שוב סליחה על העוקצנות,
בברכה קיד.

חנן א.
22-06-04, 23:07
תגיד, אתה נוסע עם מצערת סגורה???

לא סגורה לחלוטין, אבל סגורה חלקית, בוודאי, אלא אם כן אני בהאצה.

skhaikin
05-08-04, 00:37
אוקי,
אז עכשיו שאלה תחל'ס - מציעים שמן 10W40 חצי סינטטי של "דלק" במחיר של 75 ש"ח ל 4 ליטר. זה בסדר ? מחיר טוב ? מתאים לסופה ? במידה ואני רוצה להשקיע טיפה יותר משמן סטנדרטי. הדרגה של שמן - SJ. השאלה שלי זה לגבי ה "10-40", פשוט לא דיברתם על זה בכל השרשור, ואני לא מוצא את ה 15-40 שעליו כן דיברתם :)

asafk
05-08-04, 00:50
אין שמנים מינרליים 10W40, אלא רק סינטטיים או חצי סינטטיים. החצי סינטטי, באופן פרקטי, נותן לך דבר אחד עיקרי- את האפשרות להגדיל את המרווח בין ההחלפות. דווקא בג'יפ, שעובד בתנאים קשים, אתה במילא מחליף שמן לעתים תכופות, אז היתרון החשוב הזה מתבטל. יש לשמן חצי סינטטי יתרונות נוספים, שלדעתי זניחים בסופה.

אסף.

coas
05-08-04, 01:05
לא פחות חשוב מאיכות השמן ולפעמים אפילו יותר, זה פילטר השמן בו בוחרים. שמן מעולה לא יהיה שמיש אחרי זמן קצר אם הפילטר לא מתאים/יעיל. גם בקיבולת (Capacity) וגם ביעילות(Eficacy).
חשוב לבחור בפילטר עם שסתום שומר לחץ (Antidrain back valve) על מנת למנוע את המצב בשניות הראשונות של ההתנעה שהמנוע עובד ללא לחץ שמן, שסתום כזה מקטין את פרק הזמן. כדאי גם שיהיה שסתום מעקף שיאפשר המשך זרימת שמן גם כאשר הפילטר סתום (פחות רלוונטי כאשר קצב ההחלפה גבוה).

לסופה הבעיה פחות משמעותית כיום, יש דיי והותר פילטרים מתאימים וטובים, לCJ הבעיה קצת יותר קשה, רוב הפילטרים אינם עונים על הדרישות הנ"ל, חלק לא מבוטל מהפילטרים הזמינים הם פילטרים מטורקיה או מהמזרח שלאף אחד, כולל היבואן, אין מושג ירוק מה היעילות שלהם ומה המבנה, לרוב הם מסתפקים בעובדה שהוא מתאים להברגה ברכב X וזהו. נסו לדבר עם היבואן של AC DELCO על סוג של פילטר, כנ"ל MANN או WIX.

מאיר רוטברג
05-08-04, 10:06
נהנתי מכל אות שקראתי.
זה דיון אמיתי,זו רמה

coas
05-08-04, 11:32
skhaikin, סוג השמן הזה, 10W-40 הוא שמן שרוב היצרנים כבר הפסיקו להשתמש בו משום המרווח הגדול+הצמיגות הנמוכה, כלומר לשמן כזה נדרשת תוספת גדולה של םולימר ע"מ להגיע לטווח הצמיגות ולמרווח הגדול (20W-50 יש מרווח זהה אבל רמת הצמיגות גבוהה יותר), המשמעות של כמות גדולה של פולימר היא היווצרות משקעים, פולימר שרוף, בכמות גדולה יחסית העלולה לגרום לתפיסה של הרינגים ועוד. ככלל, פחות פולימר יותר טוב ולכן סינטטי עדיף. הנ"ל תקף גם ל5W-30.

קיד
05-08-04, 22:39
בקיצור סרגי,
תשתמש בשמן בעל צמיגות מימימלית של SAE15.
מחיר השמן שציינת אינו זול במיוחד, אך הוגן למדי.
בדרך כלל השמנים הסינטטים של דלק, הינם שימני MOBIL. כשם שהשמנים הסינטטים של פז הינם שימני קסטרול.
בברכה,
קיד.
נ.ב. לוודא שהשמן אינו מגיע ממיצרים. הייתי גם מנסה את סוכן "מוריס" בארץ.

coas
05-08-04, 22:50
קיד, זה מידע חשוב ואתה זורק אותו כלאחר יד, לא היה לי שמץ של מושג שהשמנים הסינטטים של דלק מיוצרים ע"יי מוביל. ואם כבר, איזה שמנים?

קיד
05-08-04, 22:58
קיד, זה מידע חשוב ואתה זורק אותו כלאחר יד, לא היה לי שמץ של מושג שהשמנים הסינטטים של דלק מיוצרים ע"יי מוביל. ואם כבר, איזה שמנים?
המידע החשוב הוא לא "מוביל" אלא "מצרים" כיצרן.
ראה בהתאמה, אזהרה שלי לגבי שמנים של "דלקול" מהרש"פ.
צר לי שאני פוסל שמנים מאזורים אלא של העולם. :wink:
קיד.

coas
05-08-04, 23:20
ומה זה אומר מצריים כיצרן? או טורקיה או כל מדינה אחרת? מרבית היצרנים הגדולים מוזילים עלויות ע"י העברת היצור למדינות עם כח עבודה זול, כנ"ל יצרנים ישראלים.
אין שום משמעות לכך כל עוד יש למוצר גב אמין או הוכחות לנחיתות לעומת מוצר "מערבי".
יש לך כאלה?

skhaikin
06-08-04, 00:06
איך אני יכול לגלות היכן מיוצר השמן ??? על האריזות שראיתי בדרך כלל כתוב בקושי המספר של השמן, בטח לא איפה הוא מיוצר ...

זה נכון אגב שאין דבר כזה שמן חצי סינטטי 2050 ?

קיד
06-08-04, 17:13
זה נכון אגב שאין דבר כזה שמן חצי סינטטי 2050 ?
לא.
לדוגמא
http://www.valvoline.com/pages/products/product_detail.asp?product=4

קיד.

moriseven
16-02-05, 21:34
החלטתם ש שמן 15W40 זה השמן שאתם שמים.
לפי ספר הסופה צריך להיות 20W50 למה לשים שמן שהצמיגות שלו יותר קטנה (במאמץ)
במיוחד בארצנו הקטנה והחמה.
אמרו גם באותו דיון שהוראות יצרן הן ממזמן ושמאז נוספו סוגי שמנים ולכן 20W50 ישן כבר.
בקיצור למה לרדת בצמיגות השמן מ - 50 ל - 40 כשאלו גם ההוראות יצרן?

קיד
16-02-05, 22:33
אל תרד!
אני משתמש בשמן 15/50. כך אני גם שומר על רמת צמיגות כאשר השמן חם, וגם נהנה משימון איכותי בחורף כאשר המנוע קר. חשוב לציין שהשמן הוא מסוג "W" המתאים במיוחד לחורף.
קיד.

סוזי המשתוללת
17-02-05, 02:44
דיון מאלף
תודה
ועכשיו שאלה משלי
ראיתי שיש שמנים למשל של חברת ac delco שמיוצרים בבלגיה אבל כתוב עליהם שהם מיוצרים משמן ממוחזר
מה ידוע לכם והאם זה שמן רע?

נמרוד
17-02-05, 10:19
החלטתם ש שמן 15W40 זה השמן שאתם שמים.
לפי ספר הסופה צריך להיות 20W50 למה לשים שמן שהצמיגות שלו יותר קטנה (במאמץ)
במיוחד בארצנו הקטנה והחמה.
אמרו גם באותו דיון שהוראות יצרן הן ממזמן ושמאז נוספו סוגי שמנים ולכן 20W50 ישן כבר.

מוריס, לא היתה כאן שום החלטה. היו המלצות מנומקות והסברים בכל מיני כיוונים. אם אתה מחליט להשתמש בשמן מינרלי 20W50 אף אחד לא יגיד לך שאתה טועה. להיפך, יש כאלו שמסכימים איתך - אני למשל.

moriseven
18-02-05, 18:32
טוב החלפתי את השמן ל15W50 MOTUL(שמן יקר :x )
נסעתי עם הג'יפ ומשום מה יש לי הרגשה שהשמן הקודם היה יותר מתאים (10W40)
קודם כל ב 100 קמ"ש בשמן הקודם הסל"ד היה 2500 עכשיו הוא על 3000 זה לא מוזר?
מבחינת האצה אני מרגיש שיותר קל לג'יפ אבל עדיין בכללי יש לי הרגשה לא טובה
יכולה להיות איזו סיבה שדווקא שמן בעל צמיגות נמוכה יתאים יותר?
בקיצור האם אני סתם חושש?

קיד
18-02-05, 21:49
דיון מאלף
תודה
ועכשיו שאלה משלי
ראיתי שיש שמנים למשל של חברת ac delco שמיוצרים בבלגיה אבל כתוב עליהם שהם מיוצרים משמן ממוחזר
מה ידוע לכם והאם זה שמן רע?
שמוליק,
ACDELCO הינה חברה רצינית!
שמנים ממוחזרים הינם דבר נפוץ. אבל שים לב, השמן הממוחזר משמש כשמן בסיס בלבד, ועל שמן הבסיס מוספים החומרים היקרים באמת שהופכים את השמן למוצר טכנולוגי איכותי.
השאלה הרצינית הינה כמה תוספים יש בשמן.
סונולפזדלק משתמשות הרבה בשמנים ממוחזרים.
לצורך הדיון, שמן חצי סינטטי הינו שמן אשר בו הבסיס יהיה סינטטי.
דעה אישית:
אל תקנה מהבלגים כלום!
תשתדל לא לקנות שמנים ממוחזרים (איך יודעים? פותחים את האריזה ומסתכלים לתוך המיכל. אם רואים פיח, אזי השמן ממוחזר).

בברכה,
קיד.

סוזי המשתוללת
19-02-05, 02:08
קיד
השמן צלול כביום היוולדו אבל באותיות הקטנות מאחור כתוב שהוא ממוחזר
הבלגים כסיבות פוליטיות /אישיות/ ציוניות או כסיבות מקצועיות
כי יש דברים שהם ממש טובים בהם כמו שוקולד :P

נמרוד
19-02-05, 12:13
בקיצור האם אני סתם חושש?

שינוי הסל"ד הנ"ל לא רק מוזר. הוא לא קיים, זו שטות מוחלטת.

אתה סתם חושש. סע לשלום, ותרגיש טוב!

asafk
19-02-05, 14:22
בקיצור האם אני סתם חושש?

הלו, נמרוד, ג'יפ אוטומטי- למה לא יכול להיות?

אסף.

moriseven
19-02-05, 17:01
נכון אסף הגיר אוטומטי ואם זה יכול להיות אז מה זה אומר האם זה משהו שצריך לדאוג בגללו או שבגלל שהשמן יותר סמיך המנוע או הגיר יותר מתאמץ ( חיכוך וכו')?

יובל48
19-02-05, 19:02
נראה לי שנמרוד התייחס לשינוי בסל"ד לאחר החלפת השמן
ולא לגובה הסל"ד (שברכב ידני הוא נמוך יותר) נראה שהקשר
לשינוי בסל"ד נוטה לבעייה של הטורק(החלקה?).
יובל

נמרוד
19-02-05, 23:04
בקיצור האם אני סתם חושש?

הלו, נמרוד, ג'יפ אוטומטי- למה לא יכול להיות?

אסף.

הלו, אסף, הוא כולה החליף את סוג שמן המנוע ?

מה שלא יהיה, חבל להסיט את הדיון הטוב הזה לשטויות.

rinzai
28-04-06, 22:09
הצלחתי להתבלבל

יש לי סמוראי 89 והוראות יצרן אומרות 10/40 - כך רשום על מדבקה מצידו הפנימי של מכסה המנוע! עד היום היה לי 20/50

ספק חלקים וחומרים לרכב אמר לי שלעבודה מאומצת כדאי לי לשים 15/40

מה לעשות?

asafk
29-04-06, 03:09
אם רשום לך 10/40, זה מה שכדאי לשים.
ככל שמספר הצמיגות קטן יותר- המנוע יעבוד יותר בקלות. אם טמפ' העבודה של המנוע מתאימה לשמן שהדרגה הגבוהה שלו היא 40- אין שום סיבה לשים שמן עם דרגת צמיגות גבוהה של 50.
כיוון שהחורפים אצלינו לא קרים במיוחד, 15W40 יהיה חלופה טובה ל10W40 המומלץ- זה כדאי בעיקר כי ה15 יותר זול מה10.

אסף.

maoz59
29-04-06, 03:35
[QUOTE=קיד]ב- 35 שקל לליטר ניתן לרכוש שמן חצי סינטטי 15-50 של וולוולין בדרוג SJ מחברת "פרנס" בהרצליה ולקבל שמן ליגה לאומית.

שכנעת אותי.
1. איך קונים מהם את השמן? יש כתובת או טל'?
2. כרגע יש לי במנוע 20W50 האם אפשר להוסיף את השמן החדש או שאני צריך לרוקן את המנוע קודם?

asafk
29-04-06, 03:40
אין בעיה לערבב.

regev
29-04-06, 14:15
VALVOLINE חברה מצוינת, אני משתמש במוצרים שלהם על הסופה שלי 6 שנים, וכשהיה לי טנדר איסוזו (זוועת עולם שלא תחזור יותר) אז גם עליו, ואבא שלי ואמא גם על רכביהם (פוקוס וברלינגו) ואחים שלי גם (פיאסטה, ג'אסטי, סיטרואן C15, פז'ו 405) ואני ממליץ בכל לב על החברה הזו למרות שלא הצלחתי להיות היבואן או המפיץ שלה בארץ. לדעתי למרות יגובה המחירים שלהם עדיין משתלם לקונה אבל אל תגלו למפיצים, כדי שנוכל ללחוץ (אולי) את המחיר למטה...

rinzai
29-04-06, 14:23
באייס מוצע שמן 10/40 של דלקול
מחיר גלון - 4 ליטר - 69 ש"ח

maoz59
29-04-06, 15:27
מה לגבי כתובת או טל' בשביל לקנות מהם?

maoz59
29-04-06, 15:52
זו הייתה כמובן התייחסות להודעה של אסף.

קיד
30-04-06, 00:51
מה לגבי כתובת או טל' בשביל לקנות מהם?

"פרנס מוטור אויל" אזור חיוג 09.
קיד.

עמרי2
11-10-06, 17:27
במסגרת טיפול ראשון לסופה (החלפת שמנים, פילטרים ועוד כל מיני קטנות).

איך השמן 15-40 של פרסטון? רשום דרגת SL...

שמן 80-90 של ACDELCO?

ודקסרון III של ACDELCO?

אני יודע שאפשר לשים DOT 4 לבלמים, אפשרי גם למצמד או לא מומלץ?

עמרי

kd2
11-10-06, 18:25
אמרו לי ( ואני מדגיש אמרו )

שדלקול זה הכי פחות טוב שתמצאו - החצי סינטטי של סונול נשלח מספר פעמים למעבדה פרטית ונמצא מתאים למפרט.
הלוואי והיה לי את אותו מסמך אבל זה רק משמיעה מבחור ללא אינטרס לקדם את סונול.

כנראה שהולוליין הוא התמורה הכי טובה לכסף ( אולי ביחד עם AC DELCO ).
צריך לבדוק מה המחירים של SHELL...זה שמן שאני צריך לשים עליו יד.

עמרי2
26-10-06, 21:32
שוב בנושא שמנים-הפעם בהקשר של חורף...
אחרי כל טיול של הרבה מים ובוץ רצוי ביותר לבדוק שמן ובמידת הצורך להחליף. כיוון שעכשיו כבר חורף והשמן ככה"נ הולך להיות מוחלף בתדירות גבוהה-כמה הייתם משקיעים?

כרגע יש לי בסרנים ובגיר שמן ACDELCO 80-90 בעלות של 35 ש"ח לליטר. האם בתקופת החורף שייתכן ופעם בשבועיים נאלץ להחליף שמנים כדאי לשים משהו פשוט יותר (ולחזור לאיכותי שוב בקיץ...)???

עמרי

עמרי2
26-10-06, 22:02
אופס, לא שמתי לב שאני תחת שרשור של שמן מנוע :oops: ....
אתם מוזמנים להעביר את השאלה לשרשור המתאים...

עמרי

-->