PDA

צפייה בגרסה מלאה : האם נתקלתם בצנירים?

Nurit
07-07-12, 13:48
שלום רב,
אני מבקשת את עזרתכם בידיעת הארץ - במיקום צנירים. צנירים הם מגרעות שקערוריות בצורת חצי צינור, חתורים בסלעי גיר ודולומיט. אנא ראו תמונות מצורפות. אני עוסקת במחקר גיאומורפולוגי על אודות הצנירים בכרמל, אבל אני מעוניינת גם להרחיב את ידיעותיי על מיקומם בארץ כולה. האם ראיתם צנירים? האם נתקלתם? במיוחד ביהודה, שומרון, גליל וגם נגב (בכרמל אנחנו מכירים את כולם, או כמעט את כולם). כל מידע יעזור לי: נ"צ, מיקום או תמונה.
הרבה תודה
נורית

MMR
07-07-12, 16:12
באיזור מצוקי הכורכר של נתניה אמורים להיות כמה צנירים.

אמנון
07-07-12, 20:33
באחת המשימות של הגנת יישובים במסגרת הצבא, יצא לי לראות צניר די צנוע בקצה המערבי של ההתנחלות בת עין (גוש עציון).
נ.צ. מ209157 על צ.618544 (ישראל החדשה).
ואם אני לא טועה גם על הגדה הדרומית בוואדי צופית שתוחם את בת עין מדרום יש צניר, אך הצד הזה של הוואדי הוא מאוד לא ידידותי.

אמנון.

zviki
07-07-12, 20:55
מזכרון הטיולים ברגל- נחל קטלב משופע בהם. צמח הצלף נותן בהם את ניחוחו המתקתק.
גם בנחל פארן הרחוק- בו הצניר שימש לנו כמסתור מהשמש הקופחת להפסקות אוכל ומנוחה. אין לי נ.צ, עבר הרבה זמן מאז.

ישי.פ
08-07-12, 00:23
נחל חלילים, מתחת למבשרת ציון

Nurit
08-07-12, 11:57
תודה לכולכם על ההיענות והעזרה. אני מנסה לצור תמונה (מפה) של כל הצנירים בארץ. התשובות שלכם חשובות לי ומצטרפות להרבה מידע שזורם אלי ביומיים האחרונים. שוב תודה רבה.
נורית

אורי ק.
08-07-12, 12:48
אהלן נורית,
קצת מידע על הצנירים יתקבל בברכה :)

אורי

יונתןמצפה
08-07-12, 16:29
שטובר?

zviki
08-07-12, 19:06
שטובר?

האם תלמידתו של פרופסור יעקב בן תור המנוח?

ד ו ר ו ן
08-07-12, 22:26
תודה לכולכם על ההיענות והעזרה. אני מנסה לצור תמונה (מפה) של כל הצנירים בארץ. התשובות שלכם חשובות לי ומצטרפות להרבה מידע שזורם אלי ביומיים האחרונים. שוב תודה רבה.
נורית
את מודעת לזה שבהרבה מאד נחלים בדרום יש את מה שנכלל בהגדרה של צניר כחלק ממפלים בערוצים סלעיים מסדר ראשון והלאה?
צניר הוא לא רק מופע מושלם של קיר חלק.

לא נראה לי שאפשר להגידר מטרה של מיפוי כלל הצנירים בארץ, אולי של הבולטים והמוכרים יותר.

יונתןמצפה
08-07-12, 23:41
אני לא יודע מה ממה שמוכר לנו בדרום מתאים להגדרה המכוונת של צניר.
אם מה שמופיע בתמונה הזו נחשב לצניר אז כמובן שיש המון.
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=61671&d=1341779898

מי מזהה את המקום?

ד ו ר ו ן
08-07-12, 23:45
הנחל של החמור החום.

יונתןמצפה
08-07-12, 23:58
איפה שאני חושב שאתה מתכוון לא הייתי מניח אוהל...
אתה מתכוון לזה?

zviki
09-07-12, 00:52
אני לא יודע מה ממה שמוכר לנו בדרום מתאים להגדרה המכוונת של צניר.
אם מה שמופיע בתמונה הזו נחשב לצניר אז כמובן שיש המון.
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=61671&d=1341779898

מי מזהה את המקום?

נראה לי- הפארן

Nurit
09-07-12, 01:03
אורי – בשלב זה אין הרבה מידע. אנחנו מגדירים צניר כמגרעות שקערוריות בצורת חצי צינור, שנמשכים לאורך של עשרות ואפילו מאות מטרים, בגיר או בדולומיט. הם נחשפים לרוב בואדיות נחלים, אבל לא רק. אנחנו מנסים ללמוד עכשיו את מנגנון ההיווצרות. כנראה שיש מספר דרכים, אבל שוב, תלוי איך מגדירים צניר. יהיו פרטים בהמשך, אבל עדיין מוקדם.

צביקי – לא, אני לא תלמידתו. את בן תור אני מכירה רק מכתביו.

דורון – אני מודעת. אני מדברת על משהו אחר.

יונתן – אכן צניר יפהיפה. תודה רבה. לא יודעת איפה הוא (באמת איפה?), אבל אני מכירה דברים דומים מנחל נקרות למשל, או מנחל צין. אם יש לך, אשמח לעוד תמונות של צנירים מהנגב. הם בהחלט שונים מהצנירים של הצפון.

מכירים את Wave Rock באוסטרליה?
http://www.busair.com.au/images/Wave_Rock_2_f.jpg

יונתןמצפה
09-07-12, 07:44
צביקי- לא פארן.
נורית- הסלע בתמונה לדעתי קרטון. לפי ההגדרה שהבאת צניר הוא בגיר או דולומיט.
אם כן, אז לפי ההגדרה מה שבתמונה איננו צניר. אני טועה?

שלמי
09-07-12, 10:36
בלי להיות מומחה גדול לצנירים,
התמונות מהדרום הן לא של צנירים, אלא של בליה של שכבה רכה בין שתי שכבות קשות
יש כאלה כמעט בכל נחל בנגב, למפות את זה זה בלתי אפשרי
אם אני זוכר נכון צניר נוצר באותה שכבה עצמה, לא בגלל הבדלי חוזק או עמידות בין שכבות
והתיאוריות של ההיווצרות שלו שאני זוכר - המסה קרסטית / גדת נחל / מנהרה וכו' גם לא קשורות להבדלי שכבות

Nurit
09-07-12, 11:51
"צניר" הוא הגדרה גיאומורפולגית (של צורה). הוא יכול להיות מפותח בגיר, בדולומיט, בגרניט, באבן חול, בכורכר וגם בקירטון. רק מנגנון הארוזיה שונה.
גם לי נדמה שבתמונה מהדרום מדובר בקירטון, אם כי עד שלא ניגשים ולא בודקים אני לא לוקחת אחריות - הוא אכן שונה מהצנירים הצפוניים.

ד ו ר ו ן
09-07-12, 20:54
נורית,
אנחנו מדברים על אותם דברים לפי ההגדרה המורפולוגית שלה ולפי הדוגמאות שהבאת.
וכן,
יש בדרום לא מעט מאלו, לא כולם מושלמים, אבל יש הרבה.

איך זה שיש לכם כזה "חור" בנוגע לדרום?

יונתןמצפה
10-07-12, 21:35
נורית עדיין מחכה לנ"צ ע"מ להכניס את הצניר המורפולוגי שלי למערכת...

-->