PDA

צפייה בגרסה מלאה : שירשור מעניין בג'יפטריפ-על ברוך והראשן.

lizard
03-03-05, 09:28
בחור בשם ברוך, כינוי צפרדע, בונה כלי רכב עם מנוע רגיל שיורכב בצורה כזו שהציריות מתפקדות כדרייבשפט, או משהו כזה.

יש לו טיעונים נחמדים למה כדאי, אני זוכר פה שירשור למה זה לא ממש מעשי.

מה דעתכם?

תודה
מיכה

http://www.jeeptrip.com/page.aspx?div=Forums&group=1&item=533489

זאביק
03-03-05, 09:49
תגדיר לא מעשי.
1. ציריות זה דבר חלש לעומת דרייבשפט. לפחות ציריות של פרייבט (כמו במקרה הנ"ל).
2. אין לך טרנספר (תיבת העברה). מה שאומר שהרכב תמיד ב-4X4 (כמו בסופה או סמוראי, או CJ, או כמו לנד-רובר עם דיפ' מרכזי נעול).
זה אומר שאתה לא יכול לנסוע כה בכביש, בטח שלא במהירות נסיעה נורמלית.
3. יחסי העברה ב-LOW (אז זהו, שאין LOW) - אתה חייב לשנות רק בסרנים. ככל שאתה רוצה לנסוע יותר לאט, אתה חייב יחס העברה נמוכים יותר, דבר שמחליש את הקורונה-פיניון.
(אפשר להתגבר על זה עם גיר אוטומט, אבל זה לא פתרון אידיאלי).
ה בקצרה מה שעולה לי בראש.

חנן א.
03-03-05, 09:56
ציריות זה דבר חלש לעומת דרייבשפט. לפחות ציריות של פרייבט (כמו במקרה הנ"ל).

אז למה בהרבה פעמים הדרייבשפט "נסחט" לפני שהציריות מתפוצצות? וזה למרות שפועל עליו

(1/3.3)*2 (פחות בכ60 אחוז) מומנט ממה שפועל על ציריה (בדיפ' פתוח) ?

מה גם שאין טרנספר עם LOW ברכב, ומדובר ברכב עם מומנט נמוך יחסית למה שאנחנו מכירים כ15 קג"מ למנוע 1600 סמ"ק .

ולמה אתה חושב שהציריות יעמדו במומנט המנוע כשהוא על פרייבט, ולא במומנט אותו המנוע כשהוא על רכב כזה?

ניר ל
03-03-05, 11:20
. אין לך טרנספר (תיבת העברה). מה שאומר שהרכב תמיד ב-4X4 (כמו בסופה או סמוראי, או CJ, או כמו לנד-רובר עם דיפ' מרכזי נעול).

להיפך, יש לך דיפ' מרכזי פתוח, אלא אם אתה נועל אותו.

נמרוד
03-03-05, 11:41
אין לך טרנספר במובן המקובל, של תיבת הילוכים נוספת בעלת שני תחומים. אבל יש שלוש דרגות הפחתה כמו בג'יפ - דרגה אחת בגיר, דרגה שנייה בדיפרנציאל המקורי של הפריבט (שהוא חלק מהגיר), ודרגה שלישית בדיפרנציאלים שבסרנים. למעשה מה שיש לך זה רכב שיש לו רק תחום LOW, נמוך יותר מהמקובל בג'יפים, וכל זה בלי המשקל המיותר של הטרנספר. לרכב זחילת סלעים טהור, זה טוב מאד.

דיון אחרון בנושא היה לפני כמה חודשים טובים:
http://jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=6164

והיו עוד לפני כן.

asafk
03-03-05, 13:30
זה פתרון קל משקל ל4X4 קבוע. הבעיה העיקרית שאני רואה- הגיר המקורי אמור לסובב גלגלים במהירות מסויימת. אחריו אתה מוסיף יחס העברה נוסף לסרנים (נגיד, 4:1), וזה אומר שאם קודם בהילוך חמישי ב2000 סל"ד היית ב100 קמ"ש, עכשיו תהיה באותו הילוך ואותו סל"ד ב25 קמ"ש. לזחילה- אין בזה שום רע, זה אפילו רעיון טוב. אבל זה לא סידור שאפשר לנסוע איתו במהירויות כביש ומעלה (אלא אם כן יש עוד משהו בדרך שמתקן את המהירות)

לגבי החוזק של הציריות- הן חזקות מספיק אם הרכב קל מספיק. צריך שהציריה תראה משקל לא גדול יותר ממה שהיא מתוכננת לראות.

אסף.

eran4x4
03-03-05, 14:28
זה פתרון קל משקל ל4X4 קבוע. הבעיה העיקרית שאני רואה- הגיר המקורי אמור לסובב גלגלים במהירות מסויימת. אחריו אתה מוסיף יחס העברה נוסף לסרנים (נגיד, 4:1), וזה אומר שאם קודם בהילוך חמישי ב2000 סל"ד היית ב100 קמ"ש, עכשיו תהיה באותו הילוך ואותו סל"ד ב25 קמ"ש. לזחילה- אין בזה שום רע, זה אפילו רעיון טוב. אבל זה לא סידור שאפשר לנסוע איתו במהירויות כביש ומעלה (אלא אם כן יש עוד משהו בדרך שמתקן את המהירות)

במקרה הזה יש - גודל הגלגל

lizard
03-03-05, 14:56
סליחה על הבורות, למה זה רעיון טוב?
בגלל שהגלגלים מקבלים כוח הרבה יותר גדול? (שנובע מיחס העברה?)

מה ההבדל, למעט המשקל, בין כלי שכזה בהילוך חמישי לכלי סטנדרטי יותר בהילוך נמוך יותר?

אני מבין את הטענות של זול, קל ומעניין אבל האם זה באמת כה פרקטי?

הצפרדע
03-03-05, 18:45
כמה מילות תגובה, ברשותכם:
1. קודם כל התנצלות קטנה בפני בעלי הפורום הזה. נרשמתי מזמן מזמן, אבל שכחתי על קיומו. :cry: בחיי. אילו ידעתי כמה התרחב והפך מקצועי וממוקד הרבה יותר מאחרים, בטח שלא הייתי נפקד. אני מת על פורומים טובים ומקצועיים, ואני נשבע להיכנס הנה כל יום... :lol: :wink:

2. זאביק - ציריות הן לא דבר חלש, אלא דבר חזק מאד. בניגוד לגלי הינע, הן עשויות סגסוגות פלדה חזקות העוברות טיפולים טרמיים ההופכים אותן לחלק כמעט הכי עמיד ברכב בו הן משמשות.
יתר על כן - ציריות אשר מובילות לדיפ' עם יחס הפחתה של בין 3 ל 4:1 , הופכות חזקות פי 3 או 4 ואין שום חשש לחייהן :wink: ולבריאותן. נהפוך הוא, דוקא גל ההינע הופך יותר פגיע בסיטואציה זאת, מכיון שהוא נשאר כפי שהוא. הרי גם אתה יודע את הכלל הבסיסי לפיו הפחתה מפחיתה את העומס על המכלול שלפני ההפחתה ביחס של ההפחתה. מכיון שלפי הבניה של הראשן, יש בסרני הסמוראי הפחתה של
4:1 , הדבר האחרון שייפגע הוא הציריה.
לגבי העדר טרנספר, אתה צודק וטועה באותה נשימה. אכן low, אבל אם יש לך גיר
נכון עם מספיק הילוכים, יש לך למעשה low וגם חצי high . הראשן היה נסיון מגושם משהו שנועד לבדוק כיצד הרעיון באמת עובד. עכשיו, אני בונה הן את הראשו עם שילדה חדשה וייצוגית בשינויים שונים, והן רכב חדש על אותו בסיס, אבל עם מנוע הונדה 2000 סמ"ק וגיר טיפטרוניק 5 הילוכים(לעומת 4 בראשן), דבר אשר ישנה משמעותית את היחס. יתר על כן, בחדש אני אשתמש בגלגלי 39.5 אינץ', דבר אשר ישפיע רבות גם הוא על התנהגות יחסי ההעברה.
באשר למהירות הסופית, הרי שהראשן מגיע קרוב ל80 קמ"ש בערך בעוד שהחדש כבר יעשה עד 110 -100 קמ"ש בקלות!
לכן, יהיה לרכב הזה הילוך ראשון נמוך המקביל ל- low לצורכי זחילה, והילוך חמישי גבוה מספיק למהירות.
מי בכלל אמר שצריך טרנספר?? הרי אם לרכב כזה היה גיר עם 8 הילוכים, מנמוך מאד ועד לגבוה מאד, אז הטרנספר היה הופך מיותר. התשובה היא שטרנספר דרוש בכלי רכב בכלל, רק לצורך ההנעה של 4 על 4 . בתצורה הזאת, בה הציריות הולכות לגלגלים, לא צריך טרנספר ואפשר לחסוך במקום ובמשקל.

3. אסף - מה שאתה אומר נכון, אלא שאתה מתעלם מגודל הגלגל. ברכב החדש יהיה הגלגל בגודל של 39.5 אינץ' לעומת 24 אינץ' ברכב המקורי ממנו נלקחו המנוע והגיר. תוסיף על ההפרש הזה יחס העברה בסרנים שיהיה 3.54 בערך וכן את העובדה שיש בגיר הזה אובר דרייב ביחס של 2:1 כמעט(!!!), ותבין שהרכב יסע 100 קמ"ש ללא בעיה. נכון, לא 200 קמ"ש, אבל 100 בשטח ובכביש זה די והותר.

4. אני לא יכול לפרסם כאן תמונות, אבל בג'יפטריפ אכן פרסמתי כמה תמונות של השילדה החדשה שתשמש את הרכב החדש. היא שוקלת כרגע כ 150 ק"ג, ובסוף תגיע עם החלונות ל180 ק"ג בערך. סה"כ משקל כולל יהיה בערך 1200 ק"ג לרכב שטח עם גלגלי 39.5 אינץ', ותפוקה של לפחות 170 כ"ס, ונראה לי שהעסק יהיה מוצלח.

5. אשמח לקבל הערות והארות.

שבת שלום.

asafk
03-03-05, 20:15
. אסף - מה שאתה אומר נכון, אלא שאתה מתעלם מגודל הגלגל. ברכב החדש יהיה הגלגל בגודל של 39.5 אינץ' לעומת 24 אינץ' ברכב המקורי ממנו נלקחו המנוע והגיר. תוסיף על ההפרש הזה יחס העברה בסרנים שיהיה 3.54 בערך וכן את העובדה שיש בגיר הזה אובר דרייב ביחס של 2:1 כמעט(!!!), ותבין שהרכב יסע 100 קמ"ש ללא בעיה. נכון, לא 200 קמ"ש, אבל 100 בשטח ובכביש זה די והותר.

לא מתעלם... זה מה שהתכוונתי ב"עוד משהו שמתקן את המהירות".

חישובים-
ברכב המקורי, צמיגים 24, רדיוס 0.3 מטר. המשקל על כל גלגל מניע (ניחוש) באזור ה600 ק"ג. כלומר- כל ציריה רואה מומנט מקסימלי של 200 קג"מ.
ברכב החדש, צמיגים 40, רדיוס 0.5 מטר. המשקל על כל גלגל (ואני מפרגן) 250 ק"ג. כלומר- על כל סרן מומנט מקסימלי של 250 קג"מ. תחלק ביחס העברה (בסיבות ה3.5?? ) ויש מומנט של בסביבות ה70 קג"מ על כל ציריה. כלומר- בגלל המשקל הקל ויחס ההעברה הנוסף (של הדיפרנציאל), ולמרות הגלגלים הגדולים- המומנט המירבי שכל ציריה רואה קטן ממה שהיה במקור.

נמשיך למהירויות-
אם המהירות הסופית של ההונדה היתה 200, תחלקו ב3.5 ויש קצת פחות מ60 קמ"ש באותה נקודת העבודה. אם מכפילים ביחס הקטרים בין הצמיגים (1.6) זה עדיין רק באזור ה100 קמ"ש. (עם הגיר המקורי)
זה לא שימושי לעבירות (מהיר מדי) , ולא שימושי למירוץ ראלי (לאט מדי).

אסף.

-->