PDA

צפייה בגרסה מלאה : איזה אוויר המנוע צריך לקבל? חם/קר?

אביעד_הלאלי
04-03-05, 10:54
שלום לכולם!

יש לי שאלה:
איזה אוויר המנוע צריך לקבל?
חם או קר?
ולמה?

בתודה אביעד

barak4*4
04-03-05, 12:30
ככל שתרד טמפרטורת האוויר, תעלה דחיסותו.
זאת אומרת שבנפח מסויים של אוויר ישנו מספר מסויים של מולקולות חמצן.
אם ניקח 1 ליטר של אוויר בטמפרטורה של 40 מעלות צלזיוס ונשווה אותו ל 1 ליטר של אוויר בטמפרטורה של 10 מעלות, אז בנפח האוויר הקר יותר יהיו לנו יותר מולקולות של חמצן.
יותר מולקולות של חמצן יעניקו בעירה טובה יותר ומכאן נצילות טובה יותר של כל הליך השריפה ופעולת המנוע.

לכן העדיפות היא לאוויר קר יותר.

שים לב שלמרבית מנועי הדיזל המודרנים מותקן "אינטר-קולר" שהוא בעצם "מיני מזגן" שמצנן את האוויר שנכנס למנוע ומגביר את נצילות המנוע.

barak4*4
04-03-05, 12:36
כמובן שכל מה שאמרתי נכון רק כאשר הטמפרטורות השונות מתרחשות באותה הסביב, ז"א אותו לחץ ברומטרי.
אם תעלה לפיסגת ההימלאיה, שם האוויר קר מאוד, לא תקבל יותר נצילות מהמנוע משום ששם בגובה של כ-8 ק"מ, הלחץ הברומטרי יותר נמוך (האוויר פחות דחוס) ויש פחות מולקולות של חמצן בכמות נתונה של אוויר.

חנן א.
04-03-05, 12:37
מצד שני, בתנאים קיצוניים של קור, לא בבית ספרנו בדרך כלל, הבנזין לא מתפזר טוב באוויר, והשריפה לא מושלמת, ולכן תראה בהרבה רכבים, אפשרות לקחת את כניסת האוויר למנוע, מליד האגזוז, במקום אוויר חיצוני.

אביעד_הלאלי
04-03-05, 12:53
כלומר, שאם ניקח את האוויר מחוץ לתא המנוע (כדוגמת שנורקל או הכנסת פילטר האוויר לתוך תא הנוסעים), פעולת המנוע תהיה טובה יותר עקב קבלת אוויר קר יותר.

או שאני טועה?

אלון_ק
04-03-05, 12:56
אצלי בסמוראי עוד יש כזה דיגום, מנותק כמובן. אני אעלה תמונה של זה שבוע הבא, כשאהיה בבית.

למה זה נדרש אחרי שהמנוע חם? הרי אז כל אזור המנוע חם, כולל צינורות הדלק שמובילות אליו (זה מנסיון בקנדה - הסבירו לי את הסיבה של החיבור הזה, לא חשבתי לשאול). אבל עד שהמנוע חם, גם שאיבת האוויר מהאזור המיידי שלו לא תשנה הרבה, לא?

את זה אני שואל בעיקר כי בחורפים קרים (כמו קנדה), הנוהל הוא ריצה החוצה, חפירת הרכב אם נדרש, הנעה, פתיחת חימום למלוא העוצמה וריצה חזרה הבייתה עד שהאוטו מתחמם. זה לא עניין של נוחות, זה עניין פרקטי - אי אפשר לנהוג עם קרח על השמשה... (לא, לשפוך מיים רותחים לא עוזר - הם קופאים מהר מדי, אתה לא מספיק לסלק אותם. די מדהים, למען האמת).
נובע מכך שאתה בעצם נוסע רק על מנוע חם, כמובן.

barak4*4
04-03-05, 12:58
כלומר, שאם ניקח את האוויר מחוץ לתא המנוע (כדוגמת שנורקל או הכנסת פילטר האוויר לתוך תא הנוסעים), פעולת המנוע תהיה טובה יותר עקב קבלת אוויר קר יותר.

בגדול כן, אבל כמו שחנן אמר, לא בתנאים קיצוניים (כשיורדים הרבה מתחת לאפס).

או הכנסת פילטר האוויר לתוך תא הנוסעים :roll: למה לעשות את זה?

אביעד_הלאלי
04-03-05, 13:01
עקב טמפרטורה גבוה יחסית לתא הנוסעים (וככה מרוויחים את הנושא של אוויר נקי יותר כמו שאנשים טוענים פה) בתא המנוע. או שזה לא כזה משמעותי?

moriseven
04-03-05, 13:12
הדיגום שנקסוס מדבר עליו זה כדי שבבוקר קר המנוע יגיע לטמפ' עבודה מהר כשמנוע מגיע לטמפ' עבודה אז ישנו תריס שנסגר ואז המנוע מקבל את האויר מבחוץ

אביעד_הלאלי
04-03-05, 13:13
טוב, לא חשוב. הבנתי בכל מקרה תודה רבה לעונים...

אביעד_הלאלי
04-03-05, 13:16
איזה מתסכל זה לראות הודעה לאחר ששולחים תגובה...

אשמח לראות כזה דיגום, אם תוכל להציג נקסוס אשמח מאוד. תודה.

AvigdorAharon
04-03-05, 14:09
אי אפשר לנהוג עם קרח על השמשה... (לא, לשפוך מיים רותחים לא עוזר - הם קופאים מהר מדי, אתה לא מספיק לסלק אותם

אז גם באזורינו (500 מ מעל פני הים, יום חורפי קר מאוד, בשעה 05:30 בבוקר), השמשה קפאה אצלי מספר פעמים.
לא שופכים מים חמים כי השמשה עלולה להסדק. ניתו לשפוך בזהירות מים קצת פחות קרים מהקרח, למשל מהברז (לדעתי בבקרים שזה קרה לי, טמפרטורת המים הייתה כ 5 עד 10 מעלות - לא בדקתי).

אביגדור

אלון_ק
04-03-05, 16:47
אביגדור, אתה יודע איך יודעים שהיום קר בקנדה? אם אתה יורק בקשת ושומע "פינג" במקום "ספלאט" כשזה פוגש ברצפה, אז קר. זו בדיחה שלהם שם, אבל היא - למרבה הצער - נכונה. אם תוציא מיים פושרים ותשפוך אותם על השמשה, רוב המיים לא יספיק לטפטף מהאוטו... אני מדבר על מינוס 25-30.
על סדיקת השמשה לא חשבנו - סתם ניסינו פתרונות יצירתיים להורדת הקרח.

אביעד, כשאגיע הבייתה אצלם את זה - אין לי דיגיטלית לידי כרגע.

הדיגום שנקסוס מדבר עליו זה כדי שבבוקר קר המנוע יגיע לטמפ' עבודה מהר כשמנוע מגיע לטמפ' עבודה אז ישנו תריס שנסגר ואז המנוע מקבל את האויר מבחוץ
לא נכון. בסמואי הבורר הוא ידני ואותו ניתן לראות מייד ביציאה מבית הפילטר ברוב הדגמים בארץ. הוא פשוט בוחר בין הצינור שצמוד לצד הרכב איפה שהמצבר לבין צינור נוסף, שבמקור יוצר אל אזור המנוע ובארץ איננו קיים. אצלי פשוט יש גם את הדיגום על סעפת הפליטה, זה כבר נדיר יותר לראות.

חנן א.
04-03-05, 17:17
אביעד, ממילא ברוב הרכבים (שהבעלים והמוסכים לא עשו בהם קומבינות לא נכונות) האוויר נשאב על ידי צינורות מחוץ לתא המנוע, כך שרוב הדיון לא ממש רלוונטי.

moriseven
04-03-05, 20:46
נקסוס מה זה משנה אני דיברתי בכללי על הרעיון אז אצלך זה ידני אבל ברוב המכוניות זה עובד באופן אטומטי בדר"כ ביחד עם הצ'וק האוטומטי ונכון האמת שלא ראיתי את זה קיים בסמוראים כמו שאתה מתאר.

אומי5
05-03-05, 12:21
עם כבר מדברים על קור אז יש לי שאלה.
כששרתתי בחרמון (4 חודשים יותר מידי) בשביל להתניע את ההאמרים בבוקר השתמשנו בהמון אתר(אולי התר?) לי אף פעם לא נראה הגיוני שככה זה אמור לעבוד ,כי בטוח האתר דופק תמנוע לאט לאט (או מהר מהר )ויש ארצות שכל אזרח צריך להתניע רכב מושלג במשך איז חצי שנה .
אז איך באמת מתנעים נכון יותר בבוקר קר (דרומה לאפס)?
בברכת קיץ ומילואים במדבר (אני אוהב הרבה צלזיוס...)

חימושניק
05-03-05, 12:49
עם כבר מדברים על קור אז יש לי שאלה.
כששרתתי בחרמון (4 חודשים יותר מידי) בשביל להתניע את ההאמרים בבוקר השתמשנו בהמון אתר(אולי התר?) לי אף פעם לא נראה הגיוני שככה זה אמור לעבוד ,כי בטוח האתר דופק תמנוע לאט לאט (או מהר מהר )ויש ארצות שכל אזרח צריך להתניע רכב מושלג במשך איז חצי שנה .
אז איך באמת מתנעים נכון יותר בבוקר קר (דרומה לאפס)?
בברכת קיץ ומילואים במדבר (אני אוהב הרבה צלזיוס...)

להמרים יש בעיה כרונית עם מערכת חימום הקדם. מספיק מצת אחד שרוף (והם נשרפים הרבה ומהר) כדי שהרכב לא יניע בתנאי קור סבירם (הרבה פחות קר מבחרמון), אבל, אם המערכת תקינה ההמר מניע בלי הרבה בעיות גם בחרמון (בתנאי שנותנים למערכת לפעול את פעולתה).

בכל מקרה, צריך רק כמות קטנה של אתר כדי להתניע המר, גם אם הוא קפוא! זהירות עם החומר הזה, אם משתמשים בו בצורה מוגזמת, נגרם נזק מיידי וסופני למנוע. אני ראיתי במו עיני אביר (מנוע כמעט זהה להמר) שראשי המנוע שלו עפו מהמקום עקב שימוש יתר באתר.

-->