PDA

צפייה בגרסה מלאה : רעיון תיאורטי ואולי דימיוני - בריאות למנוע

t_uri
17-06-03, 03:17
חשבתי על זה, והגיוני שלא רק אני מתניע את הג'יפ אחרי שהוא עמד זמן ארוך (כמה ימים ולפעמים גם שבועיים).

אני מניח שאחרי תקופה כל כך האוכה, מעברי השמן במנוע יבשים וכך גם משאבת השמן וכידוע "התנעה יבשה" מקצרת את חיי המנוע משמעותית.

האם יש דרך תרבותית להתניע מנוע שעמד תקופה כזאת רק אחרי שהפעלנו את משאבת השמן או שימנו אותו בדרך אחרת?

אם אני, נאמר, מנתק הצתה ונותן סטרטר עד שאני רואה לחץ בשעון - האם זה מספיק? האם הסיבובים בהם הבוכנה עובדת על יבש לא גורמת לשחיקה מואצת עד שמגיע שמן? האם זה זניח?
אולי בעצם כשאני נותן למנוע להסתובב ולא להניע והוא לא שורף כלום, אין לי מה לחשוש?

האם אני מזיין את השכל :?: :?: :?: :wink:

אינטואיטיבית, המנוע לא אוהב מנוחות ארוכות.

משהו מכם ראה איזה פטנט למקרים כאלה? אולי יש משהו שהיה קיים ברכב ישן?

http://imgsrv.pic4u.co.il/22108633d7d82360424e66b49fa21f80020000.a spx

אורי טל.

רפי
17-06-03, 10:20
אורי,

קראתי איפשהוא, שבמנועי פורמולה 1, ישנה משאבת שמן שמזרימה שמן בלחץ גבוה מאוד, עם הדלקת הסוויץ, ומאפשרת הנעת המנוע לאחר כ 5 שניות בלבד, כשהוא כבר משומן.

עד כמה שזכור לי, גם מנועי פורשה החדשים, משתמשים בטכניקה דומה.

פיתרון פשוט יותר, להניע את המנוע ל 5 דקות, אחת ליומיים שלושה.
עשיתי זאת במשך תקופה, עד שנמאס לי...

רפי

בוזי
17-06-03, 12:50
בוא ננתח את המצב:

הבעייה - המנוע מסתובב ללא שימון מספיק.
המרווח בוכנה-רינג-צילינדר מקבל את השפריץ שלו עם הסיבוב הראשון.
הבעיה היא בעצם במיסבים שמקבלים את השימון שלהם בלחץ, שמגיע רק אחרי מס' סיבובים של המנוע.
מצד שני, כל עוד המנוע לא פועל בעצמו ומייצר הספק, העומס על המיסבים הוא העומס שנוצר עקב פעולת הדחיסה.

הג'יפ שהיה לי ייצר בעצמו פתרון מצויין לבעייה: הוא אף פעם לא היה נדלק בנגיעה, אחרי כמה ימים של מנוחה. כך שברגע שהמנוע היה נדלק, הוא כבר היה משומן היטב... :wink:
אם אצלך המצב שונה, אולי באמת כדאי לתת סטרטר בלי ניצוץ עד שהקריאה במד לחץ השמן עולה, ורק אז להתניע כרגיל. אולי זה לא מספיק, אבל זה המעט שאתה יכול לעשות.

עכשיו שאני חושב על זה, נראה לי שככה זה עובד במנועים מוזרקים. בזמן התנעה, הניצוץ מגיע רק לאחר מספר סיבובים של המנוע.

חוץ מזה, עם הנהיגה שלך והאחזקה שלך, המנוע הזה יחזיק אחרי כולנו.... 8)

ekau20
17-06-03, 14:49
פרק פלגים ותן כמה שפריצים של שמן לתוך הצילינדרים

polar bear
17-06-03, 23:25
לא נראה לי שהמנוע מתיבש, נדבק, או שהשמן הולך לאנשהו.

לאחר מנוחה כלשהי, השמן במיסבים נמצא בין הגל זיזים/ארכובה לבין המיסבים , בחלק התחתון, מה שניקרא טריז שמן.

בנוסף יש את מה שבוזי כתב - שבעצם אין הרבה עומס על המנוע.

לאחר מנוחה ארוכה אתה שואל? ההיגיון אומר לי שהשמן לא יעלם לגמרי - הינה - יש לי קמשפט וקראנק מחוץ למערכת שימון כל שהי כבר חודש יושבים במחסן שטוף שמש ועדיין עם שמן עליהם.

-->