PDA

צפייה בגרסה מלאה : חור אובלי בתושבת מוט פנהרד???

DooM3
12-08-12, 23:44
לשלום לכולם

היום פירקתי את המוט פנהרד לראות אך הנסיעה בלעדיו ושמתי לב שהחור בתושבת שעל השלדה הוא אובלי ולא עיגול

1. האם זה ככה בכול הסופות או רק אצלי?
2. למה זה אובלי ולא חור עגול מה מונע מהבורג לרוץ לאורך כול החור?
3. איך אפשר לדעת שהסרן נמצא באמצע (סוג של נק' ציון בולטת)

תודה מראש

דרור ברלי
13-08-12, 01:05
ככה זה בכל הסופות. אורגינל.
החור לא אובלי (אובלי = אליפסה) אלא מוארך קצת, עם קצוות מעוגלים.
איך יודעים שהסרן ממורכז לשילדה? תסתכל על הג'יפ מלפנים ותראה אם הנדנדות ממוקמות בניצב לפגוש... אם הסרן לא ממורכז, הנדנדות יהיו ממוקמות במין עוקם קל כזה הצידה... לדוגמה: בג'יפים מוגבהים שלא עברו התאמה של תושבת הפנהרד התחתונה (זו שעל הסרן), יוצא שהמוט בעצם קצר מדי, מושך את כל הסרן שמאלה (לצד הנהג) והנדנדות ינטו שמאלה.
מאוד לא בריא לנסוע ככה. לטעמי גם מסוכן, ואפילו מסוכן הרבה יותר מאשר ללא מוט כלל.

הסימפטום המיידי לסרן לא ממורכז בגלל מוט פנהרד קצר מדי/ללא הגבהת תושבת תחתונה הוא בדמות תגובות היגוי מוגזמות ועצבניות לצד ימין, מעין "נפילה" של הג'יפ ימינה בכל נגיעה קלה בהגה. מדובר בתגובות מוגזמות ועצבניות עד כדי אבדן שליטה וסיכון ממשי. זהירות!

מקווה שזה מרגיע אותך...:)

DooM3
13-08-12, 23:56
תודה דרור

בקשר למרכוז של הסרן, אפשר להגיד שבין הבאמפסטופ לבין שתי היובולטים יש אנך ישר
יש אמת בדברים??

דרור ברלי
14-08-12, 12:15
כן.
בהנחה שהשילדה ישרה ומאוזנת והסרן מפולס, במבט מלמעלה/מלמטה הקפיצים צריכים להיות מקבילים לחלוטין לקורת השילדה שמעליהם.

מה שאנ מסביר אינו על סמך ידע הנדסי אלא מנסיוני עם סופות לאורך 13 שנים ועם ג'יפים בכלל כ-25 שנים... מוט פנהרד הוא אחלה דבר, אמצעי ריסון ותיק ומוכח שעובד נפלא כל עוד הג'יפ נשאר בקונפיגורציה המקורית שלו, עם הקפיצים המקוריים הקצרים בעלי אפס מהלך, שמגבילים אותו לשימושי כביש ושבילים נטו.
ברגע שאנחנו מגביהים (קצת או הרבה) מחליפים קפיצים וכו', משתנים הרבה דברים שם למטה באיזור הסרן הקדמי ומערכת ההיגוי, והראשון שלא מסתדר טוב עם כל זה הוא מוט הפנהארד. פשוט מאוד - למרות שבתושבת העליונה שלו יש חור מוארך שמאפשר קצת משחק במקרה של שקיעת/עירגול קפיצים למשל, עכשיו הוא כבר הופך להיות קצר מדי וזוית העבודה של כבר לא נכונה. בג'יפ מוגבה, צריך להגביה את תושבת הפנהרד התחתונה על מנת לתקן את זוית העבודה שלו (שצריכה להיות מקבילה לזו של הדראג-לינק) ולפצות על המרחק בין התושבת שבסרן לתושבת הקבועה בשילדה - כי אחרי ההגבהה המרחק ביניהן גדל). יש גם מוטות פנהרד אמריקאיים מתכווננים (רוביקון אקספרס וכו') שעושים עבודה דומה.
אם לא מפצים על השינוי הנ"ל, הפנהרד ימשוך את כל הסרן שמאלה, ויוציא אותו ממירכוז ביחס לשילדה. מדובר על כמה מ"מ בלבד, אבל המילימטרים הללו משמעותיים ביותר וההשפעה על ההיגוי כמעט קטלנית. עד שמסדרים את זה כמו שצריך, מוטב לנסוע ללא הפנהרד. ראו הוזהרתם!
ראוי לציין שבג'יפ מוגבה מומלץ גם להחליף זרוע פיטמן למונמכת על מנת לתקן את זוית העבודה של הדראג-לינק ולהחזיר אותה קרוב ככל האפשר לזוית המקורית.

בכלל כל נושא שיחזור גיאומטריית היגוי נכונה הוא משהו שמגביהי הג'יפים נוטים לא להתייחס אליו יותר מדי, וחבל. זה עניין בטיחותי של ממש.

S.V.
14-08-12, 12:35
מתעלק על השאלה

על הסרן האחורי יש לי תושבת דומה לזו של הפנהארד, בצד השמאלי.
לא מחובר אליה כלום, ובצד הנגדי על השלדה אין זכר לתושבת כלשהי או בכלל לקורת רוחב שאפשר לעגן אליה משהו מסיבי. מצורפות תמונות.
מה זה?
סופה כמעט מקורית, בלמי תוף מאחור.

דרור ברלי
14-08-12, 13:16
התושבת הזו קיימת בכל הסופות, ווהיא באמת מיועדת לחיבור מוט פנהארד, אבל בפועל לא מחובר אליה כלום. ככה הסרנים הגיעו מחו"ל.

DooM3
14-08-12, 14:18
בזמנו קניתי קפיצים 4" קניתי גם זרוע פיטמן מונמכת ועכשיו בניתי הגבהה לתושבת מוט פנהרד
ולפני שאני ממקם את החור עליון (החדש) רציתי לדעת אך אפשר לדעת שהסרן ממורכז כדי שאני לא יקבע סרן לא ממורכז

יש לי תופעה מוזרה ,כול פעם הקפיץ האחורי ימני שוקע יותר מהשמאלי זה קרה בסט הישן (בא עם הסופה) ,סט יד שניה של פרוקומפ גם אחרי עירגול וסט של רוביקון חדש מהמתלם (עם עלה נוסף לתמוך את המשקל)
השבוע עשיתי עירגול אצל גינגי מטירה לאחר שהאחורה צנח ממש (צד ימין יותר)
זה יכול להיות קשור למוט מנהרד וכול הסיפור הזה??

דרור ברלי
14-08-12, 17:30
62889

זו סקיצה מהירה שתמחיש לך למה אני מתכוון. זה מבט על הג'יפ מלפנים. הנדנדות באדום.

לגבי שקיעה מהירה של קפיץ בצד אחד (בכל פעם אותו צד, גם אם תחליף קפיצים) - סימפטום של שילדה עקומה/אחרי תאונה ותיקון.

DooM3
14-08-12, 22:40
עכשיו שאתה אומר עקום אני נזכר שפירקתי את הפגוש האחורי גם הוא וגם הקורה שאלה הוא תפוס היו עקומים טיפה
נראה שמשהוא ניסה ממש חזק לחלץ עם הוו גרירה
זה יכול לגרום לתופעה??

סופת המדבר
15-08-12, 15:32
בקשר לפנהרד
אצלי אחרי שהגבהתי את הגיפ גם הגבהתי את התושבת שעל הסרן
אבל לא סמכתי על החור האובלי שיש בשלדה כי אם הבורג טיפה משתחרר
גם זה אכל את התושבת וגם מאבד את כל האפקט של הפנהרד
אז בניתי פלח בצורת ח שחובק את התושבת שעל השלדה ועם חור רגיל עגול
ואת הפלח הזה קיבעתי עם.בורג לחור שבחלק האחורי של התושבת
ואז יוצא ישי לי חור עגול בדיוק במקום שצריך

סופת המדבר
15-08-12, 15:46
בקשר לפנהרד
אצלי אחרי שהגבהתי את הגיפ גם הגבהתי את התושבת שעל הסרן
אבל לא סמכתי על החור האובלי שיש בשלדה כי אם הבורג טיפה משתחרר
גם זה אכל את התושבת וגם מאבד את כל האפקט של הפנהרד
אז בניתי פלח בצורת ח שחובק את התושבת שעל השלדה ועם חור רגיל עגול
ואת הפלח הזה קיבעתי עם.בורג לחור שבחלק האחורי של התושבת
ואז יוצא ישי לי חור עגול בדיוק במקום שצריך

דרור ברלי
15-08-12, 17:59
מוט הפנהרד של הסופה מגיע במקור עם פלאח כזה בצורת "ח". אורגינל.

DooM3
15-08-12, 18:14
גם אצלי יש פלח בצורת "ח" אבל הפלח היה מורכב בצורת "ח" הפוכה שזה לא נותן כלום
גם בספר אחזקה רואים שהיא מורכבת הפוך
למה היא נועדה

62895

סופת המדבר
16-08-12, 00:53
בתמונה רואים את הפלח אבל.משהו פה.לא נכון
כי הפלח ה'ח' נמצא בתוך התושבת ורואים על התושבת חור עגול.לא אובלי
אז אצלי הח מחוץ.לתושבת והבורג האחורי נמצא בערך איפה שהחץ בתמונה נמצא

-->