PDA

צפייה בגרסה מלאה : בלמים של גי'פ סופה, אתם שואלים - קיד עונה

קיד
10-03-05, 20:16
לאור ריבוי השאלות, טענות וכו' בקשר לבלמי סופה, והיות שעניתי במספר שירשורים שונים,
שירשור זה ירכז מידע לגבי בלמי סופה.
היות שלא בא לי לכתוב מאמר כרגע, אז תשאלו שאלות, ואענה בהתאם.
אתם מוזמנים באופן מסודרת להציג שאלה / בעיה / הרגשה סוביקטיבית, ואני מבטיח לענות בפרוט.
בברכה,
קיד.

קיד
19-03-05, 11:49
שלום לכולם,
יש לי בעיה אם הסופה, בחורף אחרי שהרכב עומד כמה שעות בדרך כלל בבקר,
כאשר אני מתחיל לנסוע כל לחיצה קלה על הבלמים נועלת לי את הגלגל האחורי השמאלי. לאחר כמה דקות של נסיע הדבר נעלם. התופעה היתה בחורף שעבר וחוזרת על עצמה גם השנה. אני לא יכול לקחת את הרכב למוסך מפני שהתופעה תעבור עד שאני יגיע. בעיה נוספת שיש ברכב היא שהבלם יד, לפעמים עובד ולפעמים לא. כבר רדפתי אחרי האותו מספר פעמים כאשר התחיל להתדרדר, מזל שהכל נגמר בשלום. אני חושב ששתי הדברים קשורים למערכת הבלמים של אחד או שני הגלגלים האחוריים. אי אפשר לשחזר את הבעיה בקלות ולכן לא הצלחתי להראות את המצב לאיש מקצוע עלמנת שיבדוק.
אם משהו נתקל בבעיה דומה, או יכול ליעץ לי מה לעשות, אשמח.
מדובר בדבר בטיחותי ולכן מפחיד לנסוע אם הרכב. אם גלגל אחורי ימני ננעל במהירות 80 קמ"ש התוצעות יכולות להיות רעות. מה עושים ???

איל שים לב!
בעית נעילת הגלג הימני אחורי, קשורה להמרצת יתר (הרצאה על-פי דרישת החברים בלבד) של סנדלי הבילום.
המרצת יתר של סנדלי הבילום, נגרמת עקב מחסור ברגולז', קרי בורג כיוון המרווח לא פועל.
רגולז' לא תקין הוא פועל יוצר של 4 גורמים:
1) כבל רגולז' קרוע (הכבל הקטן בבית הבלמים).
2) מנוף רגולז' שחוק.
3) שיני רגולז שחוקות.
4) כבל בלם תפוס.

איך בודקים:
רכב מנוטרל בלם חניה משוחרר.
מרימים את חלקו האחורי של הרכב, ומסובבים ביד את הגלגל.
אם מסתובב בקלות, אזי רגולז' לא תקין.
אם תפוס, אזי כבל בלם לא תקין.
אם מסתובב עם חיכוך קל, אזי רגולז' תקין.

כיצד בודקים את כבל בלם החנייה: מורידים את תופי הבלם, מבקשים מחבר לשבת ברכב ולמשוך ולשחרר את ידית הבלם. אם קצה הבכבל נכנס בזמן המשיכה, וחוזר בזמן השיחרור, אזי הכבל תקין.

כיצד בודקים את כבל הרגולז': אם הוא שלם, ויושב על המסילה העגולה, אזי הוא תקין.

כיצד בודקים את פעולת הרגולז': כאשר בלם החנייה משוחרר! מושכים את כבל הרגולז' עם האצבע. יש למשוך את הכבל במקום בו הוא אנכי, והמשיכה תהיה לכיוון אחורי הג'יפ.
בשלב זה יעלה למעלה מנוף הרגולז'. הרפה מהכבל וצפה במנוף יורד.
אם בזמן ירידת המנוף, הוא לא מסובב את שיני בורג הכיונון (בורג הרגולז'), אזי המנוף ו/או הבורג לא תקינים.

במידה ולא הבנת
קיימת אופציה ב'.
הרם את חלקו האחורי של הרכב (אל תפרק כלום) הסר את מיכסה חריץ הכיונון אש ממוקם בתחתית צלחת הבילום. פתח בורג כיונון בעזרת מברג שטוח, עד שהגלגל האחורי יסתובב בקושי, כאשר מופעל בכוח יד.

התחלתי לבדק את הגיפ וגיליתי דבר מעניין.
הרכב חונה בעליה קלה. בלם היד מופעל (מצב חניה), כאשר אני מכניס ל- drive ומנסה לינסוע קדימה, בלם היד עוצר את הרכב, וגם עם לחיצת מצערת חזקה הרכב לא מצליח להתקדם. ברגע שאני מעביר את מצב הגיר לניוטרל (גיר אוטומטי), הרכב מתחיל להיתדרדר אחורה, כאילו מעולם לא שמע על בלם היד.
אפילו לא צריך להכניס לרוורס כדי להתדרדר.
האם המידע הזה יכול לקדם אותי במציעת הבעיה והפיתרון ???
איך יכול להיות שקדימה בלם היד עוצר כמו קיר ואחורה כאילו לא קיים ???

פתחתי את התוף. הגבר שבלט לי הוא שכאשר אני מותח את הכבל ( כנראה זהו כבל הרגולז) אזי המנוף שיושב בחלקו התחתון (לא הפין שתופס את הכבל מלמאלה) נמתח. כאשר אני משחרר את הכבל, המנוף מנסה לרדת בחזרה, אבל הוא נתקע בשינים של גלגל הכיוון. משיחה קלה החוצה הוא משתחרר מהשן והכבל נמתח חזרה.
אולי זו הבעיה, ואיך אני מרחיק את המנוף מהשן ???

אגב, גלגל הכיוון היה תקוע ולא הצלחתי לסובב אותו אם היד.
הוספתי ספריי ואכשיו הוא קצת יותר חופשי. לדעתי כל המנגנון של הכיוון האוטומטי לא יכול לעבוד במקרה הזה, מפני שלמנוף והקפיץ אין מספיק כח לסובב את גלגל הכיוון, אם אני לא הצלחתי.
אולי זה קשור לבעיה ??

יופי גלגל הרגולאז' היה תקוע ==> אין רגולאז'.
תחזור להודעה שלי: אין רגולאז' = המרצה יתר = גלגל נתפס.
מהי המרצת יתר (להדפיס ולשמור)
במערכת תוף בלם כמו בסופה, הסנדלים אינן רתותמות לצלחת הבילום, ולכן המערכת עובדת באופן לא סימטרי. רכיבים עיקריים: פין מיקום עליון, משאבת אופן, בורג כיוונון (רגולאז').
ברגע בו אתה לוחץ על הבלמים (מדובר על רכב בתנועה) משאבת האופן דוחפת את הרפידות כלפי תוף הבלם. הרפידה הקידמית נצמדת לתוף ועקב כוח החיכוך בינה לבין התוף, רוצה להתגלגל עם התוף. מכאן שמה של הרפידה רפידה ממריצה. היות שהרפידה לא רתומה לשום דבר, היא מתחילה להתגלגל עם התוף. הקצה התחתון של הרפידה הממריצה, דוחף כעת את פין הכיוונון כלפי אחור. פין הכיוונון בתורו , דוחף את הקצה התחתון של הרפידה האחורית אחורה.
מכאן אתה למד, שהרפידה האחורית, קיבלה לחץ כלפי התוף משני מקומות, גם ממשאבת האופן, וגם מפין הכיוונון. היות שכך, שמה יהיה רפידה מומרצת. עם לחיצת הרפידה המומרצת אל התוף, היא תרצה להסתובב, עם כיוון התנועה. הרפידה המומרצת אכן תסתובב, עד שתגיע לפין המיקום העליון, ושם תעצר.
דיאגרמת שיוויון כוחות: רפידה אחורית מומרצת, לחוצה בכוח רב כלפי פין המיקום, ובהתאם לכך גם הבוכנה האחורית של משאבת האופן, נכנסה חזרה פנימה. היות שיש שמן עודף במשאבת האופן, הבוכנה הקידמית יצאה עוד החוצה, והשלימה את המרחק עד הרפידה הקידמית הממריצה. הרפידה הממריצה מצידה ממשיכה ללחוץ על בורג הכיוונון, וזה האחרון דוחף בעוז את הרפידה האחורית המומרצת, ושואף להגדיל את כוח הלחיצה ==> הגדלת כוח הבלימה.

מההרצאה אתה מבין שהמערכת מאוד לא סימטרית, ומכאן גם מבין מדוע הרפידה הקידמית קטנה ואילו האחורית גדולה.
מהי המרצת יתר כאשר פין הכיוונון לא מתפקד, יש רווח בקצה התחתון של הרפידות, כאשר המערכת נמצאת במנוחה. בזמן הלחיצה על הבלם, הרפידה הממריצה עושה תנועה ארוכה עד שהיא נעצרת ע"י פין הכיוונון. בזמן שחלף עד שהי נעצרה, היא הספיקה לצבור מהירות, ובעצם ברגע בו היא פוגשת את פין הכיוונון, היא תכה בו בחוזקה, והוא יכה ברפידה המומרצת. הרפידה המומרצה תקבל כוח כל כל גדול מהקצה התחתון שלה, כוח שיגרום ליצירת כוח חיכוך רב, ולאפקט בלימה חזק - נעילת גלגל. בשלב זה, המערכת תהיה כלכך מומרצת עד שאין לה שום אפשרות להשתחרר. הרפידה המומרצת למעשה כלובה (מלשון כלוב) בין פין המיקום לבין בורג הכיונון. היות שתוף הבלם נעצר לגמרי, החיכוך בינו לבין הרפידה הממריצה הופך לחיכוך סטטי, וכוח ההמרצה רק גדל....ומכאן שכוח הבלימה יהיה עצום.

המלצות אופרטיביות:
1) נקה את ההברגות של בורג הכיוונון היטב (אבל ממש טוב).
2) שמן את ההברגות עם מעט מעט מעט שמן או גריז. והרכב הבורג.
3) כופף בזהירות ע"י פלייר סטנדרטי את קצה פחית הרגולאז' כך שיהיה לה יותר זוית כלפי השיניים.
4) פתח את שיני הכיוונון ביד עד שיהיה לך קשה להלביש את תוף הבילום.
5) הלבש תוף בלם , ולאחר מכן את הגלגל. חזק ברגי גלגל.
6) דרך חלונית הכיוונון אשר בצלחת הבילום, המשך לסובב את בורג הכיוונון עד שתיהיה התנגדות קלה לסיבוב הגלגל (מדובר על כוח יד).
7) סע לשלום.

בברכה,
קיד.

ניר ל
22-03-05, 14:04
אצלי בסרן האחורי מבוטל מנגנון הכוונון וכוון הרגולאג' נעשה ידנית.
את הכוונון הידני אני מבצע בצורה כזאת שהרפידה מלטפת את התוף (קיים חיכוך קל בין הרפידות לתוף בזמן מנוחה), אם אני מבין נכון זאת הדרך, כיוון שאם קיים מרווח בין הרפידה לתוף תיגרם המרצת יתר. תקן אותי אם אני טועה.
לאחרונה, במהלך נסיעה ארוכה הורגש ריח אופייני לחיכוך רפידות, מגע בג'אנטים העלה כי אחד התופים רותח. לאחר שהעסק התקרר היה קושי רב בשחרור התוף, הוא השתחרר רק לאחר שחרור הרגולאג'. שפת התוף היא אחידה (לאחר חריטה ואין בה מדרגה), אני מניח שהידוק הרפידות נוצר כתוצאה מוויברצית במהלך נסיעה שגרמו לבורג כוון הרגולאג' להיפתח מעצמו.
עוד שאלה - האם אפשר להשתמש באפקט ההמרצה כדי לשפר את יכולת הבלימה של הסרן האחורי ? אם נגרום להמרצת יתר ע"י הגדלת מרווח הרפידה מהתוף נצליח לגרום לסופה לנעול גלגלים אחוריים ? אם כן אז מה רע ?! השאלה היא אם יש אפשרות לווסת את רמת ההמרצה (כדי שלא ינעלו האחוריים לפני הקדמיים) או שזה משחק של 0 או 1 .

קיד
23-03-05, 00:10
1) כאשר אתה אומר "מבוטל" כמה מבוטל אתה מתכוון?
2) למה אתה רוצה לנעול גלגלים אחוריים? כאשר כל היצרנים רוצים למנוע את זה?
3) במידה וחסרה פחית הרגולאז', מה אוחז את בורג הכיוונון?
4) המשחק עם ההמרצה אינו פשוט, והוא תלוי גם במהירות הסיבוב, טמפ' הבלמים, ואיכות הרפידות.
בברכה,
קיד.

סוזי המשתוללת
24-03-05, 11:20
ניר
נעילת גלגלים אחוריים תגרום להיגוי יתר מאאאאד פוטוגני במיקרה הטוב ומאאאאאד לא פוטוגני במיקרה הרע כמו בלימת חירום

חנן-ג'יפולוג
09-04-05, 23:41
שאלה של סרגי

שלום,
נתקלתי היום בסימפטום לא נחמד בכלל, מבקש עצות מה זה יכול להיות:

בדרך לעבודה עברתי דרך שטח עם ירידה חזקה, הייתי צריך לשלב 4X4. בירידה עצמה ובקטע ישר לאחריה שמעתי שריקה דומה לשריקה שיש כשאני לוחץ על ברקסים, למרות שלא לחצתי על ברקסים בכלל. ביציאה מהשטח השריקה נעלמה, אבל הרגשתי הגה קשה ומשיכה ימינה שהייתי צריך לתקן כל הזמן (כאילו נעילה קדמית לא השתחררה ?) אחרי זה הגה נהיה יותר קל, אבל בבלימה לקראת רמזור שוב הרגשתי משיכה חזקה ימינה, וככה בכל בלימה הבאה. כשהגעתי לחניה ניסיתי כמה בלימות חירום, האוטו בלם יפה אבל שוב עם משיכות ימינה. אז הרגשתי שלמעשה התחושה היא שכאילו אחד הגלגלים תפוס כל הזמן (התחלות נסיעה קשות, האוטו עוצר מעצמו).
הרמתי כל גלגל באוויר על הי-ליפט, סובבתי ידנית את הגלגלים הם הסתובבו יחסית בקלות ונעילות טיקטקו. הורדתי את האוטו, נסעתי שוב וכל התופעות נעלמו, שום דבר לא תפוס ומתנהג כרגיל.

מה זה הסיפור הזה ? נעילה קדמית או ברקסים ? אני חושב שצריך לטפל בזה דחוף, אבל איך ?
(למי שלא יודע ... יש לי נעילות אוטומטיות אחורה וקדימה)

-סרגיי

קיד
10-04-05, 22:54
בלם קדמי תפוס בסופה, מורה נבוכים.
ראשית יש לברר איזה סוג קליפר מותקן אצלכם. האם הבוכנות פנוליות (בקליט) או מתכתיות.
אחלק את הסיבות לשלוש קבוצות:
1. נעילה הידראולית, כאן נכנסות כל הבעיות הגורמות ללכידת שמן בקליפר.
צינור בלם העשוי גומי בעל היצרות או גומי רופף.
צינור בלם העשוי פלדה, וקיבל מעיכה.
תקלה במשאבה מרכזית.
לכלוך בקו, או גוף זר בקליפר שסותם את המוצא.

2. כליבה מכנית של הבוכנה בתוך הקליפר. תקלה זו היא חמקמקה, משום שישנה שונות בין נעלה דינמית תוך כדי נסיעה, לעומת נעילה במצב סטטי בו הרכב עומד.
לכלוך רב בין אטם הלחץ לבין אטם האבק. עקב אטם אבק קרוע.
בוכנה תפוסה ע"י חלקיקי חלודה מהקליפר עצמו, עקב המצאות מים בתוך נוזל הבלמים.
בוכנה סדוקה / שבורה.
בוכנה ניגשת בזוית לרפידות, ולכן נכלבת על דופן הקליפר.

3. כליבה מכנית של הקליפר עצמו,או כליבה עקב בעיות גאומטריות.
פיני ציפה תפוסים עקב קורוזיה.
אוכף בלוי, ולכן הרפידות לא נגשות היטב אל הדיסק.
אוכף מעוות, ולכן הקליפר לא ניגש ישר אל הדיסק.
חופש מוגזם בבית מסבים (נבה) קידמי, גורם לגלגל להיות תלוי על הדיסק, ועומס הצד על פיני הציפה, מעוות את הברגים / פינים.
רפידות מאיכות נמוכה.
רפידות בעלות זוית ניקוי חריפה יתר על המידה.

איך בודקים?
חשוב לציין, שבלם נעול הוא תופעה שיכולה להעלם מעצמה. אני לא אומר שהיא תפטר מעצמה, אבל היא יכולה לצוץ ולהעלם במשך זמן רב. הצצת הבעיה יכולה להיות תלויה בטמפרטורה, מהירות, רטיבות, עוצמת בלימה, עומסי היגוי וכד'.
מכאן שכאשר חושדים שהבעיה צצה, יש לאתרה במדוייק.
ראשית מצטיידים במפתח ¼", לום ארוך, כפפות, בקבוק מים וג'ק.
נניח שאתם חושדים שהבלם תפוס, ראשית עצרו בצד במקום נוח.
הרימו את הסרן הקדמי, כך ששני הגלגלים הקדמיים יהיו באויר, ותוכלו לסובב את הגה מלוא מהלכו לימין ושמאל.
סובבו את שני הגלגלים ביד, האם יש הבדל בניהם?
האם יש ריח אופייני של רפידות שרופות?
קרבו את הפנים אל הג'ינט, האם אתם חשים בחום חריג באחר הצדדים? זהירות לא לגעת בידיים בשום פנים ואופן!!!!! הקליפר תמיד חם למגע יד. קרינת החום אל הפנים היא מדד טוב.
כעת אתם משוכנים שבלם אחד נעול.
ראשית פתח את בורג ניקוז האויר רבע סיבוב בעזרת מפתח ¼". במידה ויש בעיה הידראולית, יצא שפריץ שמן קצר וחזק. במידה ויוצא קילוח קטן של מספר טיפות, אזי אין! בעיה הידראולית. בידוד תקלה הידראולית יעשה ע"י בדיקות ניקוז מהקליפר כלפי מעלה. כל מקום שהניקוז מוציא שפריץ חזק, מאשר את תקינות האביזר שמתחתיו.

פתחתם את בורג ניקוז הקליפר, ולא יצא שמן. יש לכם נעילה מכנית. לובשים כפפות, מסובבים את כל ההגה אל הצד השני, ומנסים לנענע את הקליפר. קליפר תקין, יהיה חופשי על פיני הציפה.
במידה והקליפר תקוע על פיני הציפה: קררו את הקליפר לעט ובזהירות ע"י המים. במידה ולאחר קירור הרפידות, הקליפר השתחרר, אזי סביר להניח שהביעה קשורה לרפידות.
שפכתם מים על הקליפר והוא לא משתחרר. יש להכניס את הלום אל קצה הסרן, במקום בוא הציריה יוצאת החוצה, ולדחוף את הקליפר החוצה, כלפי הצמיג. שים לב! יש ללחוץ על הקליפר מתחת לחיבור כניסת השמן בלבד. לחיזה על צינור השמן תגרום נזק לצינור.
זהו לחצת את הלום, והקליפר השתחרר. מה עכשיו? עכשיו מפרקים את הקליפר ובודקים את הדברים הבאים:
חופש מסבי גלגל.
עובי רפידות וסימטריה.
משטחי תנועת הרפידות על האוכף, לאכילות ו"בורות" באוכף.
סימני חבטות על האוכף.
חופש פיני ציפה.
חולצים את הבוכנה מהקליפר, ובודקים את הנוזל שיצא, ואת הבוכנה והקדח בדייקנות.

כותבים את התוצאות באתר זה, ומקבלים תשובה.
בברכה,
קיד.

skhaikin
14-04-05, 21:53
קיד,

השתמשת במס' מושגים ומיקומי חלקים שאני לא מכיר (ברגי ניקוז למשל). אם יש לך קצת זמן ורצון, אתה מוכן אולי לשים כמה תמונות עם הצבעות על החלקים עיקריים ואולי גם כמה הסברים על עיקרי הפעולה של מנגנון הבלימה ?

אבל רק אם יש לך זמן 8)

תודה,
-סרגיי

ניר ל
15-04-05, 11:10
סוזי כתב -ניר

נעילת גלגלים אחוריים תגרום להיגוי יתר מאאאאד פוטוגני במיקרה הטוב ומאאאאאד לא פוטוגני במיקרה הרע כמו בלימת חירום

אני לא חושב שיש בעיה עם נעילת גלגלים אחוריים כל עוד הם ננעלים אחרי הקדמיים, לפחות אצלי בג'יפ הבלמים האחוריים מגיעים למצב נעילה בבלימה חזקה ושם דבר רע לא קרה מזה - הג'יפ בולם בקו ישר ובולם טוב. בעלי הסופות מתלוננים על בלימה לא מספיק טובה לטעמם, טוענים שהבלמים האחוריים כמעט ולא מתפקדים, עבורם שאלתי את השאלה.

skhaikin
15-04-05, 14:55
אוקי,

היום אחרי שפירקתי והרכבתי קליפר ואת הרפידות, רוב המושגים שקיד השתמש נהיו לי ברורים... מה שאני לא מבין עדיין - מה זה פיני ציפה ומה זה העוקף ?

ולא הבנתי לגבי בדיקה הידראולית "ניקוז קליפר כלפי מעלה" והטענה ש "אם יש שפריץ אז מה שמתחתיו - תקין"... קודם אמרת שדווקא אם יש שפריץ, אז יש תקלה ?

אצלי בכל מקרה גיליתי רק בורג ניקוז אחד שנראה כמו פיית גירוז - פתחתי אותו קצת ויצאו טיפות של שמן, אבל לא בשפריץ אלא לאט לאט.

חוץ מזה המצב נראה די תקין, ניקיתי את הבוכנה מאבק והחזרתי הכל למקום. פעם הבאה שינעל, אקנה קיט שיפוץ קליפר (יש כזה ליאנוביץ) ואשפץ

arni37
17-04-05, 13:26
1. האם ניתן להחליף מיסבים
2. אם לא כיצד ניתן לשמור עליהם, גירוז? כל כמה זמן
תודה

קיד
17-04-05, 15:20
1. האם ניתן להחליף מיסבים
2. אם לא כיצד ניתן לשמור עליהם, גירוז? כל כמה זמן
תודה
1. בארץ הקודש, לא ניתן לקנות את המיסב בנפרד. והבעיה היא לא להשיג מיסב, אלא את טבעת הנעילה של פנים המיסב. טבעת נעלה זו דומה לטבעת הנעילה של במיסב האחורי, קרי טבעת שמשחררים ע"י חימום.
2. לא ניתן לעשות כלום :!:
בברכה,
קיד.

skhaikin
25-04-05, 20:50
ישנו קיט לשיפוץ קליפר שנמכר בינוביץ. יש המלצות - כדאי / לא כדאי ? או לא להתעסק ולהחליף את כל הקליפר ? אצלי כבר נתפסו שניהם, וסידרתי את שניהם על ידי פירוק, ניקוי חיצוני ושימון הבוכנה עם נוזל בלמים (לא פירקתי את הבוכנה). לא יודע אם זה משנה, אבל התפיסות היו בהבדל של שבוע בין צד שמאל לימין.

כדאי לשפץ עם הקיט (אני חושב שהוא כולל בוכנות ואטמים), או להחליף את כל הקליפר ?

-סרגיי

קיד
25-04-05, 22:45
כדאי לשפץ עם הקיט (אני חושב שהוא כולל בוכנות ואטמים), או להחליף את כל הקליפר ?
-סרגיי
אנסה לתת סדרי גודל.
כדאי לשפץ במידה ומחיר הקיט (ללא בוכנה) אינו עובר את 30% מעלות קליפר מושלם.
כדאי לשפץ במידה והקיט כולל בוכנה אינו עובר את 50% מעלות הקליפר.

הקפד על סוג הבוכנה: פנולי או מתכתי.
בברכה,
קיד.

skhaikin
25-04-05, 22:59
דבר נוסף ששמתי לב עכשיו בספר של הסופה: כותבים שעל מנת להרכיב את האטם החיצוני של הבוכנה בקליפר (יש שני אטמים) צריך להשתמש בכלי מיוחד, סוג של גליל כזה. אין אלטרנטיבה "ביתית" שתשמש תחליף להרכבת בוכנה חדשה ?

קיד
25-04-05, 23:20
האטם החיצוני, הוא למעשה מגן אבק. מגן האבק בנוי כמו גרמושקה. על מנת שהמגן לא ישלף החוצה מהקליפר, יש לו כתף שנכנסת לתוך הקליפר. על מנת שהכתף לא תצא, המרווח בין קדח הקליפר לבין בוכנת הבלם, מתאים בדיוק לעובי הדופן של הגרמושה.
למעשה אתה צריך להכניס את הכתף של מחזיר האבק למגרעת בקליפר, לפני שאתה מחדיר את הבוכנה אל הקליפר.
פרוט השיטה:
כאשר הקליפר שוכב על שולחן, והקדח כלפי מעלה.
הרכב אטם בוכנה ראשי בתוך הקליפר, ושמן אוטו היטב.
שמן את הבוכנה, והרכב עליה את מגן האבק.
מתח את מגן האבק כלפי מטה, עד שקצהו ישלף מהמגרעת אשר בקצה הבוכנה.
המשך למתוח את מגן האבק כלפי מטה, עד שקצהו העליון יהיה במרכז הבוכנה.
כעת הכתף התחתונה צריכה להיות חופשית, בערך 1 ס"מ מתחת לקצה התחתון של הבוכנה.
אחוז את הבוכנה מעל הקדח, והכנס בזהירות את כתף מגן האבק לחריץ בקליפר. יש להכניס ראשית את הצד הקרוב אל הקיר.
כאשר הכתף כולה בתוך הקליפר, ואין עיוותים, יש להכניס את הבוכנה למקומה לאט, וללא פיתולים, כמחצית מהלכה.
משוך את קצהו העליון של מגן האבק אל תוך המגרעת אשר בחלקה העליון של הבוכנה.
הכנס את הבוכנה עד הסוף. מגן האבק ידחק כלפי מעלה ויסתדר במקומו.

במידה וברח לך חלק מהכתף, אין ברירה אלא לפרק בחזרה.
בברכה,
קיד.

skhaikin
26-04-05, 08:37
קיד,
תודה על ההסבר - נראה אפשרי גם למכונאים מתחילים :) רק כדי להיות בטוח, מס' פרטים נוספים:
1) לגבי שימון - להשתמש בשמן הידראולי (אגב, איזה מתאים לסופה ?) או בגריז ? בספר ממליצים על משחת סיכה על בסיס סיליקון - האם זה גריז רגיל שיש לי בטיובה ?

2) להוציא את הבוכנה - כותבים לעשות את זה עם אקדח אוויר... מה עושה מי שאין לו ?

3) דבר נוסף שאני לא מבין: כשמפרקים את הקליפר ממש (מפרידים מהאוטו) צריך לשחרר את הבורג החלול שמחבר את הקליפר לצינור הידראולי. לא משתחרר בעקבות זאת הלחץ מהמערכת ? איך להחזיר נכון את הקליפר - להבריג את הבורג חזרה, לפמם עם הדוושת ברקס וזהו, או צריך לבצע פעולות נוספות ?

לגבי המחירים, למי שזה מעניין: קיט שיפוץ (בוכנה + שתי הגומיות) עולה 110 ש"ח, קליפר מלא - 550 ש"ח. כלומר כדאי לשפץ.

-סרגיי

קיד
26-04-05, 12:37
1) לגבי שימון - להשתמש בשמן הידראולי (אגב, איזה מתאים לסופה ?) או בגריז ? בספר ממליצים על משחת סיכה על בסיס סיליקון - האם זה גריז רגיל שיש לי בטיובה ?

2) להוציא את הבוכנה - כותבים לעשות את זה עם אקדח אוויר... מה עושה מי שאין לו ?

3) דבר נוסף שאני לא מבין: כשמפרקים את הקליפר ממש (מפרידים מהאוטו) צריך לשחרר את הבורג החלול שמחבר את הקליפר לצינור הידראולי. לא משתחרר בעקבות זאת הלחץ מהמערכת ? איך להחזיר נכון את הקליפר - להבריג את הבורג חזרה, לפמם עם הדוושת ברקס וזהו, או צריך לבצע פעולות נוספות ?
-סרגיי
1) שמן בלם או גריז סיליקון בלבד :!: גריז סיליקון ציבעו לבן או שקוף, והוא סמיך כמו מרגרינה. בשום פנים ואופן אין להשתמש בגריז מינרלי.
2) משאבה של אופניים, לחיצה על הבלם כאשר הקליפר מפורק, או משיכה עם 2 אצבעות.
3)הבורג החלול שמו בורג "בנג'ו". כאשר מפרקים אותו נוזל שמן, לכן יש להכין פקק פלסטיק או "איזוליר-בנד" על מנת לסתום את הנזילה.
יש להחליף את שתי טבעות הנחושת לאחר הפירוק, משום שטבעות אלה הינן טבעות מעיכה, ולכן חד-פעמיות.
הצינור מתחבר לקליפר רק בכיוון אחד. אי אפשר לטעות.
לאחר סגירת הבורג, הוסף נוזל בלם למשאבה ראשית, פתח בורג ניקוז בקליפר, ותן לגביטציה לעבוד.
לאחר מקסימום 7 דקות, אתה יכול לסגור את בורג הניקוז, ולבצע בדיקה. לא לבצע בדיקה עם קליפר שאינו מורכב על הדיסק.
בדוק שמן במיכל משאבה ראשית בהמלך הניקוז.
חשוב :!: "לנפח" את דוושת הבלם, לפני התנעת הרכב. הרגל זה מציל חיים.
בהצלחה,
קיד.

skhaikin
26-04-05, 16:07
טוב, עכשיו לטחל'ס חדשות לא נעימות - הזמנתי מיאנוביץ את הקיט עם בוכנות בקליט והסתבר (אחרי שהגעתי לשם) שאין לו, אלא רק מברזל והוא אומר שלא מביא יותר מבקליט... לא חשוב מי לא הבין את מי - אבל מה עושים ?? הוא אומר שאפשר לשים את הבוכנה מברזל לקליפר שהייתה בתוכו בוכנת בקליט, אני לעומת זאת יודע שלא מומלץ... אז - דעתכם ?

קיד
26-04-05, 23:39
סרגי,
קבל קישור
http://jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=7468&highlight=%F7%EC%E9 %F4%F8
קיד

coas
01-05-05, 19:20
http://www.chris-longhurst.com/carbibles/images/powerbrakes.gif

http://www.chris-longhurst.com/carbibles/images/hydraulicforces.gif

skhaikin
18-05-05, 21:53
הי קיד ושות',

הצלחתי למצוא בוכנת בקליט אחת חדשה אצל מוסכניק שלי בחיפה. היא החליפה את הבוכנה שהיתה סדוקה אצלי, הבוכנה השניה היתה שלמה - הוצאנו אותה, ניקינו, החלפנו רק גומיות.
בבלמים אחוריים הוחלפו המשאבות הקטנות וגם רפידות התופים. הכל נוקה פיקס, שויף וכו'. הבלמים הקדמיים לא נתפסים יותר, אוטו בולם בקו ישר ובחוזקה.

עכשיו לשאלה: איך אחרי טיפול יסודי שכזה יש עדיין צליל חריקה / שריקה מעצבן בלחיצה חלשה על הבלמים ? זה בסדר, או שלחפש תקלות נוספות ?

קיד
19-05-05, 10:32
עכשיו לשאלה: איך אחרי טיפול יסודי שכזה יש עדיין צליל חריקה / שריקה מעצבן בלחיצה
חלשה על הבלמים ? זה בסדר, או שלחפש תקלות נוספות ?
תתחדש.
נשמע לי מדבריך כמו חיכוך נורמלי של סנדלים אחוריות אשר לא עברו התאמה.
תנסה לבצע את אותה בלימה, אבל עם מעצור חניה משוך. תודיע עם יש שינוי ברעש.
קיד.

skhaikin
19-05-05, 11:53
אני לא מבין, אתה מתכוון שאני אתחיל לנסוע עם בלם חניה משוך, אנסה להאיץ ואז לבלום, או לחלופין, להתחיל לנוסע רגיל ולמשוך בלם יד תוך כדי נסיעה ?

קיד
19-05-05, 14:15
תנסה לשכפל את השריקה "המעצבנת", ואז תמשוך בלם חניה ותבדור האם יש שינוי.
קיד.

skhaikin
20-05-05, 22:01
עשיתי את זה, השריקה לא נעלמת בעת משיכת הבלם. נראה שהיא באה מקדימה... לחיות איתה ?

קיד
20-05-05, 22:05
אם כך, יכול להיות שזה "גרעין" קשה ברפידה. סע עם הרכב 75-80 קמ"ש ותן בלימה קצרה וחריפה (רק לא בכביש עם תנועה). זה אמור להעביר את השריקה.
קיד.

shlomi71
15-07-05, 00:03
שלום,

היום העברתי את הסופה טסט, בדיקת הבלמים אוששה את ההרגשה שהבלמים האחוריים חלשים.
אז ככה, סופה 97, דנה 60
בלמים קדמיים מצויינים, הרכב נזרק ממתקן הבדיקה.
בלמים אחוריים חלשים, אני לוחץ בכל הכוח, הדוושה יורדת נמוך ונדה... כנל שאני מושך (לוחץ בעצם - סופה אוטומטית) בלם חניה.
הבדיקה הראתה תוצאה גבולית ביותר...
סנדלים אחוריים חדשים(ינוביץ) דיסקיות קדמיות כנ"ל
איפה אני מתחיל? לפי מה שקראתי הבוסטר והבדיקות שבצעתי הבוסטר תקין.

תודה מראש,
שלומי

קיד
15-07-05, 00:12
במידה ובלם החניה מחזיק את הרכב כאשר הרכב במצב D, או כאשר הרכב בשיפוע קידמי, אזי המצב תקין בהחלט.
מתקן הבדיקה של מכוני הרישוי לא מצליח לגרום להמרצת הבלמים (ראה הרצאה), עקב מהירות סיבוב נמוכה.
שלא יהיו לך ספקות, גם טנדר סיירה חדש, עם תופים ענקיים, עובר את הבדיקה באופן גבולי.

בלי שום קשר לטסט, בצע בדיקת רגולאז', ובצע מתיחה במידת הצורך.

בברכה,
קיד.

regev
24-07-05, 00:03
בספר ישן של קרייזלר כתוב שעל מנת לכוונן בלמי תוף אחוריים (של רנגלר או צ'ירוקי) יש לנסוע לאחור במהירות של כ- 15 קמ"ש ואז לתת קלאץ' ולמשוך מלא את בלם היד עד לעצירה מוחלטת.. זה אמור להכניס לפעולה מנגנון כיוונון אוטומטי בתופים האחוריים אשר מווסת את עוצמת הבלימה שלהם.
אצלי זה עבד יפה למרות שלא ניתן לומר שנפלתי על התחת מגודל ההבדל. השינוי מורגש, בכל אופן, והרכב מציג בלימה משופרת וגם הפרשי חום קטנים יותר בין הדיסקים שמלפנים לתופים שמאחור בסוף נסיעה.

נסו ותיהנו.

קיד
24-07-05, 01:09
וגם הפרשי חום קטנים יותר בין הדיסקים שמלפנים לתופים שמאחור בסוף נסיעה.

זה מסוג הניסויים המדעיים שאני הכי אוהב. ואני אוהב אותם היות שיש להם סדרת מדידות מדוייקת ותעוד טכני. :wink:
קיד.

קיד
22-01-06, 22:19
'הלכו לי' הבלמים האחוריים, כנראה גלגל ימין שבעקבותיו גלגל שמאל בקושי מקבל לחץ (כל נראה לי, תקנו אותי אם אני טועה).
מכיוון שכך, עומדת בפני אחת משתי אפשרויות:

1. להחליף מה שצריך (אולי כבל) ולהחזיר לתקינות עם רגולאג' אוטומטי
2. לבטל רגולאג' וכבל לגמרי, לבצע כיוונון ידני יזום מדי פעם, ולא להסתכן בתקלה כמו זאת שחוויתי עכשיו (ולא אכנס לפרטים פיקנטיים, ברשותכם, אבל זה לא היה כל כך נעים... ).

האם מישהו יוכל לייעץ לי מנסיונו? קיד?
ני_ל - ראיתי שכתבת שביטלת רגולאג', אשמח לשמוע מה דעתך בנידון ומה המשמעות של כיוונון ידני (מתי צריך, כיצד מבצעים וכו').

הסיפור דחוף!
תודה,
גיתי

גיתי שלום.
נא לבצע פרוק ראשוני, ולבדוק במדוייק מה "הלך" בבלמים. יש הבדל משמעותי בין בלימה לקוייה עקב מחזיר שמן ציריה שגורם לשמן גיר לנזול לתוך התוף, לבין משאבת אופן נוזלת שגורמת לנוזל בלמים להכנס לתוף.הראשון יגרום לבלימה לקויה בגלגל אחד בלבד. השני יגרום לאיבוד נוזל הבלמים עד לנקודה שלא יהיו בכלל בלמים בכל גלגלי הרכב.
לכן לפני שאני עונה על בעיית הרגולאז', נא בצע בדיקה יסודית של הבלמים (גם תמונות אם אפשר). בדוק בבקשה גם את תקינות כבלי בלם החניה.

מעבר לכך, רוב תקלות מחסור ברגולאז' נובעות משחיקת השיניים ומשחיקת מנוף הפעלת השיניים. סט ברגי כיוונון משוננים עולה גרושים, בהזדמנות קנה גם שני כבלים חדשים. את מנוף הפעלת השינים מכופפים קלות פנימה בעזרת פלייר סטנדרטי. כדאי גם להשחיז את חוד השן מעט ע"י פצירת יד.

לגבי רגולאז' ידני בלבד: אני אישית מתנגד לכך היות שאין מערכת אמינה שתזכיר לי לכוון את הבלמים אחת לשבוע/חודש/שנה/חול/בוץ/חלודה, וכו'.

בברכה,
קיד.

tzah
25-01-06, 12:10
שלום,

לאחר נסיעה אישתי מעדכנת על ריח חריף מכיוון הגלגל הימני אחורי.
אני מבצע סיבוב קצר בעיר ומגלה לאחר הנסיעה כי התוף הימני אחורי הרבה יותר חם מאשר השמאלי וכן מדיף ריח שרוף.
לגבי בלם היד (אם רלוונטי) הוא נועל גבוה
מדובר על צירוקי 99 Dana 35(אני מקווה שאני מכניס את זה בפורום הנכון - בעיית בלמים)

אשמח להתייחסותך לדיאגנוסטיקת/הגדרת הבעיה ולפתרון אפשרי.
צח

haitham_zoa
17-02-06, 09:38
בסופה שלי בלם היד עובד בכיוון אחד (כמו דיודה!!) אם הגיפ מנסה לנוע קדימה הוא תופס אבל אחורה הוא חופשי לגמרי , מ זה יכול להיות??

קיד
08-03-06, 21:18
בסופה שלי בלם היד עובד בכיוון אחד (כמו דיודה!!) אם הגיפ מנסה לנוע
קדימה הוא תופס אבל אחורה הוא חופשי לגמרי , מ זה יכול להיות??
סטנדרטי ותקין.
קיד.

yussif
19-03-06, 14:05
לכולם שלום,

יש לי שאלה לגבי מתג הבלם (זה שנמצא מתחת לדוושה), לפי הספר שבאתר למתג יש שתי יציאות אחת לנורות הבלם ואחת למחשב, אך לפי הספר "גיפ סופה" של אברהם גרינברג (קניתי באתר גלגלים) יש עוד יציאה שהולכת לבקר סיבובי הסרק. שאלתי היא ממה נובע הבדל הגרסאות והאם אמור לשנות לי שבסופה שלי (92) אין את היציאה לבקר סיבובי הסרק?

ותודה רבה רבה מראש.

pachul
01-04-06, 20:51
סופה 93',לאחר עמידה מרובה (סדרת טיפולים) של חודשיים בהם הוחלפו הנעליים בתופים מאחור (דנה 44') בזמן נסיעה הג'יפ מושך שמאלה ובבלימה זה חמיר (משיכה ימינה),בנוסף לאחר נסיעה ממושכת יש פתאום הרגשה כאילו הג'יפ לא סוחב לא מצליח לפתח תאוצה ,לפי דעת וחוש הריח הבלמים ננעלים זה משתחרר לאחר הרבה זמן המתנה לא נסיעה.
מה ניתן לעשות(פסח מתקרב בצעדי ענק!!!).
תודה מראש שרון.

קיד
01-04-06, 22:23
פאחול,
לעצור בצד הדרך, להוציא ג'ק, להרים גלגל אחד בכל פעם ולראות איזה גלגל תפוס.
להכניס הודאה בפורום זה לגבי הממצאים.
קיד.

pachul
01-04-06, 22:26
תודה ננסה.
השם הוא שרון הכינוי פאצ'ול

pachul
05-04-06, 23:49
טוב ככה ,לאחר שטיפה עם ג'רניק מתחת לרכב (הרבה זמן עם בוץ )עם התמקדות בגלגלים ולאחר מספר נסיעות לא "הצלחתי" לשחזר את המצב של הבלמים שנתפסים.
אבל יש משיכה שאלה בזמן בלימה,האם זה בגלל הבלמים או אולי בגלל צמיגים (לחץ,חוסר איזון וכו').
תודה מראש שרון

עירא
04-05-06, 23:02
אמנם CJ אבל אני מאמין שזה דומה.
סרן אחורי דנה 44 בלמי תוף.
בבדיקה שיגרתית גיליתי שכאשר אני מזיז את הגומי בשאבת הבלם (הגומי שמתוכו יצאת הבוכנה שלוחצת על הסנדל) יש בפנים הרבה שמן, שכאשר הזזתי את הגומייה הוא התחיל לנזול (לא על הסנדל עצמו). אני מאמין שזה אומר שהגיע הזמן להחליף את המשאבה, ואם כבר אז להחליף בשני הצדדים.
עצות לגבי ההחלפה עצמה ודברים שכדאי לעשות על הדרך. שאלה אחרונה, האם משאבת בלם של סופה (דנה 44) תתאים גם לסרן של ה-CJ?

עירא

lizard
05-05-06, 01:37
אתה בטח יודע את זה אבל בכל זאת, תנקה טוב טוב את השמן שנשפך לך. הוא אוכל הכול. לי נשפך שמן בלמים על הסרן, עד שהגעתי הביתה החלק שעליו נשפך השמן היה ללא צבע. מתכת מבריקה.

קיד
05-05-06, 23:50
טוב ככה ,לאחר שטיפה עם ג'רניק מתחת לרכב (הרבה זמן עם בוץ )עם התמקדות בגלגלים ולאחר מספר נסיעות לא "הצלחתי" לשחזר את המצב של הבלמים שנתפסים.
אבל יש משיכה שאלה בזמן בלימה,האם זה בגלל הבלמים או אולי בגלל צמיגים (לחץ,חוסר איזון וכו').
תודה מראש שרון
סביר להניח שיש לך שמן בתוך תוף הבלם הימני. השמן מקורו במשאבת אופן לקוייה , או מחז"ש פרוץ בציריה.
קיד.

גיתאי נוה
06-06-06, 01:24
לפני 3 ימים נתפס באמצע נסיעה בכביש מהיר קליפר קדמי ימין. כנראה, פתיחת ה'ונטיל' הביאה לשחרור הקליפר, אבל הוא נתפס עוד פעם לאחר כ-20 ק"מ בכביש. שחרור נוסף - הפעם את הקליפר עצמו - סידר את העניין. מאז האוטו נוסע פיקס, כל הגלגלים משוחררים ואפילו ה'ונטיל' מטמטף שמן ולא משפריץ.

שאלותיי:

האם יש סכנה שהקליפר ייתפס שוב? מה הסיכוי בעיניכם, ללא טיפול מיוחד?
הערכות לשיפוץ קליפר המסופקות ע"י ינוביץ מכילות, למיטב הבנתי, בוכנות ברזל בלבד (ללא הסוג השני של בקלית). למרות הצהרות היבואן, האם הן אכן מתאימות גם במקרה שהבוכנות המקוריות אצלי הן בקלית?
האם שווה להחזיק ערכת שיפוץ קליפר באוטו תמיד, או שניתן להיחלץ משהשטח לבד גם בלי זה?

קיד
06-06-06, 22:54
האם יש סכנה שהקליפר ייתפס שוב? מה הסיכוי בעיניכם, ללא טיפול מיוחד?

כן בהחלט. היות שלא ביצעת שום פעולה מתקנת, הבעיה לא נפתרה.

הערכות לשיפוץ קליפר המסופקות ע"י ינוביץ מכילות, למיטב הבנתי, בוכנות ברזל בלבד (ללא הסוג השני של בקלית). למרות הצהרות היבואן, האם הן אכן מתאימות גם במקרה שהבוכנות המקוריות אצלי הן בקלית?
זה נשמע שהבעיה אינה באה דווקא מהקליפר. קליפר תפוס אינו שומר לחץ הדראולי. זה יותר בכיוון של החלפת צנרת גמישה. בנושא בוכנות הבקליט, ההגדרה של היצרן היא חד משמעית, אסור לערבב בוכנות וקליפרים. למרות זאת השעטנז בוצע ע"י אי אלו אנשים שכנראה פשוט לא יודעים לקרוא. אני אישית נגד.

האם שווה להחזיק ערכת שיפוץ קליפר באוטו תמיד, או שניתן להיחלץ משהשטח לבד גם בלי זה? עדיף להיות עשיר ובריא מאשר עני וחולה. זה באמת מיותר להחזיק ערכת שיפוץ.
בברכה,
קיד.

גיתאי נוה
11-06-06, 21:02
תודה קיד.

אגב, ביום ו' האחרון הבחנתי בנזילה קטנה מאד במקום שבו 2 צינורות הבלמים הקשיחים נפגשים ומתחברים אל הסרן האחורי. הבטחתי לטפל בעניין בהקדם והמשכתי בנסיעה, לא לפני שוידאתי נוזל בלמים מלא ולחץ נורמלי מורגש על דוושת הבלם.

לאחר נסיעה של כ-40 ק"מ ועוד כמה ק"מ בשטח, נדלקה נורית אזהרה כללית ובפתאומיות ירד מאד הלחץ בדוושה. בדיקה מהירה העלתה אובדן של כ3/4 נוזל לבלמים האחוריים ו-1/4 לקדמיים. זחילה מאחור גילתה דליפה רצינית באותה נקודה אבל גם השפרצה של הנוזל שהגיעה עד לטרנספר. הוספה של נוזל לא שיפרה את המצב וחילצתי לאחור דרך השטח בנסיעה זהירה עם לחץ בלימה מינימלי.

האם זה קשור למה שקרה עם הקליפר הימני קידמי, או שזה נשמע צירוף מקרים בלבד? מה סדר הפעולות לבדיקה ותיקון?

תודה,
גיתי

bartalo
24-06-06, 18:59
שלום רב

בבלימה הג'יפ מושך חזק ימינה ולפעמים נועל ימני אחורי.
בלם חנייה עוצר קדימה ובקושי עוצר אחורה !!!!!!

סופה ארוכה 1992, גיר רגיל, צמיגי 31 חדשים, מוגבהת.
דיסקים+רפידות מקדימה - חדשים, מאחור הסנדלים נראים תקינים.
כבל רגולז' תקין בשני האחוריים, בכל אופן עשיתי גם רגולז' ידני לפי ההמלצות כאן, לרמת חיכוך קל.
ניקזתי מעט אויר - יצא נוזל נקי מכל הגלגלים.
הדוושה תקינה, לא רועשת/רועדת
אין שום רעשים או חריקות במערכת
צנרת פלדה גמישה.
מה ניתן עוד לעשות.

תודה למשיבים

קיד
24-06-06, 23:23
bartalo
היות שמסרת פרטים חלקיים בלבד, המלצתי היא לבצע בדיקה על מתקן בלמים ממוחשב. תקבל מיד את מקום התקלה. הבדיקה אינה יקרה. אני לא מעוניין להניח הנחות על מצבה של משאבת האופן השמאלית אחורית על על מצבו של הקליפר השמאלי קדמי.
קיד.

קיד
24-06-06, 23:25
אגב, ביום ו' האחרון הבחנתי בנזילה קטנה מאד במקום שבו 2 צינורות הבלמים הקשיחים נפגשים ומתחברים אל הסרן האחורי. הבטחתי לטפל בעניין בהקדם והמשכתי בנסיעה, לא לפני שוידאתי נוזל בלמים מלא ולחץ נורמלי מורגש על דוושת הבלם.
לאחר נסיעה של כ-40 ק"מ ועוד כמה ק"מ בשטח, נדלקה נורית אזהרה כללית ובפתאומיות ירד מאד הלחץ בדוושה. בדיקה מהירה העלתה אובדן של כ3/4 נוזל לבלמים האחוריים ו-1/4 לקדמיים. זחילה מאחור גילתה דליפה רצינית באותה נקודה אבל גם השפרצה של הנוזל שהגיעה עד לטרנספר. הוספה של נוזל לא שיפרה את המצב וחילצתי לאחור דרך השטח בנסיעה זהירה עם לחץ בלימה מינימלי.
האם זה קשור למה שקרה עם הקליפר הימני קידמי, או שזה נשמע צירוף מקרים בלבד? מה סדר הפעולות לבדיקה ותיקון?

זה נשמע שהצנרת הגמישה במצב קטסטרופלי.
מעבר לכך אתה מזניח את הרכב בצורה המסוכנת ביותר.
קיד.

גיתאי נוה
25-06-06, 14:01
קיד,

הוחלפו 2 צינורות בלם אחוריים, שם נראה בסדר גמור כרגע.

לגבי הקליפר הקדמי-ימני, לפי מה שתיארת בתחילת שרשור זה אם כאשר פותחים את ניפל הניקוז בקליפר יוצא שמן בטפטוף, משמע אין בעיה הידראולית, וזה אכן מה שקורה אצלי. מצד שני הקליפר עצמו באמת נראה פיקס, מה שמחזק את טענתך שמקור הבעיה הוא בצנרת הגמישה.
נדמה לי שאני זקוק להבהרה בקטע הזה...אם מטפטף שמן אז איך ייתכן שהבעיה בצנרת?...

תודה רבה על התשובות הרציניות,
גיתי

bartalo
01-07-06, 12:49
סטנדרטי ותקין.
קיד.

שלום רב ותודה על העצות
אצלי אותה תופעה - לא מחזיק אחורה, אבל קדימה לא ניתן לנסוע גם בראשון.
בבלימת חירום במהירות 30-40 הגלגלים האחוריים לא ננעלים, הקדמיים כן.
יש משיכה קלה שמאלה.
מקדימה דיסקים ורפידות חדשים
החלפתי את השמן וניקזתי אויר לפי הסדר: ימני אחורי, שמאלי אחורי, ימני קדמי, שמאלי קדמי.
כבל רגולז' תקין ועובד (משיכה ביד לכיוון אחורי הג'יפ - מסובב את הבורג), בכל אופן כבר ניקיתי וגירזתי אותו.

רפידות אחוריות עובי בינוני כ- 5-4 מ"מ מראש המסמרות.
בנסיעת מבחן בירקון - בעלייה תלולה מאוד - הקדמיים ננעלים האחוריים לא מחזיקים וגם בלם היד לא.
האם להתחיל בשיפוץ משאבות אחוריות, או לפני כן לחרוט תוף ולהחליף רפידות מאחור?
תודה

bartalo
01-07-06, 12:50
סליחה
משיכה קלה ימינה ולא שמאלה

bartalo
03-07-06, 21:23
שלום רב ותודה על העצות
אצלי אותה תופעה - לא מחזיק אחורה, אבל קדימה לא ניתן לנסוע גם בראשון.
בבלימת חירום במהירות 30-40 הגלגלים האחוריים לא ננעלים, הקדמיים כן.
יש משיכה קלה שמאלה.
מקדימה דיסקים ורפידות חדשים
החלפתי את השמן וניקזתי אויר לפי הסדר: ימני אחורי, שמאלי אחורי, ימני קדמי, שמאלי קדמי.
כבל רגולז' תקין ועובד (משיכה ביד לכיוון אחורי הג'יפ - מסובב את הבורג), בכל אופן כבר ניקיתי וגירזתי אותו.

רפידות אחוריות עובי בינוני כ- 5-4 מ"מ מראש המסמרות.
בנסיעת מבחן בירקון - בעלייה תלולה מאוד - הקדמיים ננעלים האחוריים לא מחזיקים וגם בלם היד לא.
תודה
עדכון:
הוחלפו רפידות כולל חריטה והתאמה בבלמי השרון = 250 כולל.
הוחלפו 2 משאבות בלם מיוניפרטס = 110 ש"ח כולל.
הכל הורכב, בוצע רגולז', מתיחת בלם יד ו...........
האחוריים ננעלים בבלימת חרום (אמנם פחות מהקדמיים).
בלם היד מחזיק טוב יותר - אך לא מספיק טוב אחורה.

ועדיין בבלימה רגילה קדימה יש משיכה לצד ימין - בבלימת חרום הרכב ממשיך ישר.
האם קליפר שמאלי?
תודה

msmiron
04-07-06, 18:31
קיד שלום
כאשר הסופה בשיפוע קידמי (עליה) ואני נעצר הבלמים כמעט ולא עוצרים את האוטו (תלוי בשיפוע העליה), ברור לי שהבעיה היא בבלמים אחוריים שעליהם מופעל עומס הבלימה והם לא מסוגלים לבלום. הבלמים הקידמיים פועלים היטב, ניתן אפילו להגיע לנעילה בנסיעה קדימה.

הרפידות והמשאבות מאחור הוחלפו לא מזמן,אין נזילות.

מה עושים?

תודה
מירון

bartalo
15-07-06, 16:39
עדכון:
הוחלפו רפידות כולל חריטה והתאמה בבלמי השרון = 250 כולל.
הוחלפו 2 משאבות בלם מיוניפרטס = 110 ש"ח כולל.
הכל הורכב, בוצע רגולז', מתיחת בלם יד ו...........
האחוריים ננעלים בבלימת חרום (אמנם פחות מהקדמיים).
בלם היד מחזיק טוב יותר - אך לא מספיק טוב אחורה.

ועדיין בבלימה רגילה קדימה יש משיכה לצד ימין - בבלימת חרום הרכב ממשיך ישר.
האם קליפר שמאלי?
תודה
קיד שלום רב
שופצו שני הקליפרים עם בוכנה פנולית (כמו שהיו הישנות).
ניקוזים וכו' ו............משיכה ימינה בבלימה רגילה.
בבלימת חירום כל הגלגלים ננעלים והרכב ממשיך ישר ללא משיכות.
מה עוד יכול להיות?
אולי כיוון פרונט?
תודה

חולהcj
03-10-06, 00:31
בחורף אחרי נסיעה בבוץ או במים הברקסים האחוריים בקושי עוצרים ותהיתי אם יש אפשרות להחליף למעצורי דיסק באיזושהי דרך?
תודה

lizard
03-10-06, 07:18
לא בצורה חוקית.

אחרי כל טיול, אם אפשר ביציאה מהשטח, אין ברירה אלא לשטוף טוב טוב עם מים ובמקרה חמור אפילו לפרק את הגלגל ואת התוף ולנקות.
לא יודע איזה סרן יש לך אבל תבדוק שמערכת הבלמים שלו תקינה. יש פלסטיקים שאפשר לקנות מיאנוביץ' שסותמים את הפתחי ריגול'ז.

asafk
03-10-06, 11:45
מיכה- התשובה שלך (כמעט) לא קשורה לשאלה.

כן, יש דרך. אתה יכול לייצר תושבות לקליפרים, ולהרכיב דיסקים מרכב בעל אותו סידור ברגים לגלגל, מתאימים בקוטר לקליפרים אותם התאמת. הבעיה תהיה שאתה חייב למצוא קליפרים שיש בהם הפעלת כבל לבלם חניה, וזה לא משהו נפוץ במיוחד.

אסף.

lizard
03-10-06, 18:45
טכנית אפשר הכול אבל בתכל'ס רוב הסיכויים שבטסט יפסלו לו את הרכב.
אם זה אפשרי, ועובר טסטים, זה הולך להיות אחד השיפורים שאני רוצה על הג'יפ שלי.

קיד
25-10-06, 20:24
תודה
בלם היד לא יכול להחזיק נסיעה לאחור. הוא לא יכול לעצור כלפי אחור בגלל המבנה של רפידות הבלימה. משיכת בלם היד מפעילה כוח רק על הרפידה הקטנה, ואינה גורמת להפעלת הרפידה השניה.
אי היכולת לעצור אחורה נובע משום שהרפידה הקטנה מומרצת כלפי מעלה אל פין העצר. התנועה כלפי מעלה משחררת עומס מבורג הכיוונון (רגולאז) ובעצם הרפידה הגדולה נשארת ללא שום עומס.
בירידה קדמית, הרפידה הקטנה, מומרצת קדימה, מעבירה את הלחץ דרך בורג הכיוונון (רגולאז) אל הרפידה הגדולה, ומקבלים כוח בלימה רב.

בברכה,
קיד.

קיד
25-10-06, 20:28
קיד שלום רב
שופצו שני הקליפרים עם בוכנה פנולית (כמו שהיו הישנות).
ניקוזים וכו' ו............משיכה ימינה בבלימה רגילה.
בבלימת חירום כל הגלגלים ננעלים והרכב ממשיך ישר ללא משיכות.
מה עוד יכול להיות?
אולי כיוון פרונט?
תודה
נשמע לע שיש לך עודף חופש בסנדלי הבילום האחוריים, דבר שגורם להמרצת יתר, ולנעילת האחוריים.
נעילת האחוריים היא דבר מסוכן, שיש להמנע ממנו כמו מאש. אי נעילת הגלגלים האחוריים בזמן בלימת חרום, היא ערובה לשמירה על הכיוון. נעילת האחוריים מבטיחה אובדן שליטה.
תנסו בבית עם האוטו של הילד על תבנית אפיה משופעת. את הגלגלים האחוריים תנעלו בעזרת גומיה משרדית.

בברכה,
קיד.

קיד
25-10-06, 20:32
קיד .....
כעת בוא נצא משרשור הבלמים, ונדבר על בעיות במערכת ההיגוי. היות שהם לא קשורות במישרין לשרשור זה, פנה אלי בה"פ
קיד.

עודדוש
10-09-07, 14:04
שלום
בסופה שלי לחיצה חזקה על דוושת הבלם אינה גורמת לנעילת הגלגלים (כל הגלגלים), הרכב עוצר אמנם אולם בזמן הלחיצה נראה שמהלך הדוושה ארוך ורך- הוא אינו מהווה התנגדות משמעותית ללחיצה.
לא חסר שמן בלמים.
ממה עלולה לנבוע הבעיה? האם יש בעיית וואקום?
כיצד לבדוק ומה לבדוק, אני די חושש לסוע כך.
תודה רבה
עודד

קיד
13-09-07, 01:11
כאשר המנוע כבוי, לחץ שתי לחיצות מהירות על דוושת הבלם.

כעת לחץ בפעם השלישי לחיצה ארוכה וחזקה, האם אתה מסוגל להכניע את דוושת הבלם?
במידה ואתה מצליח להכניע את דוושת הבלם, יש סבירות גבוהה שמשאבת הבלם המרכזית בלוייה ומעבירה שמן בחזרה את המיכל.

בברכה,
קיד.

גיתאי נוה
23-09-07, 03:12
קיד שבוע טוב,

כמה שאלות צצו בראשי לאחר קריאת כתבות אמריקאיות בנושא בלמים:

האם מנגנון הרגולאז' בסופה מצריך 'כיוונון' תקופתי באמצעות בלם היד? כיצד בדיוק זה צריך להיות מבוצע?
כאשר מנקזים את מע' הבלמים, ראיתי המלצה להתחיל בגלגלים בעלי הצינורות ההידראוליים הארוכים ביותר - קרי האחוריים - ולאחר מכן הקצרים יותר, שהם קדמי-נוסע ולבסוף קדמי-נהג. האם באמת יש לכך משמעות? אם כן, מדוע?
ניקוי הבלמים האחוריים - באיזה ספריי מומלץ להשתמש לניקוי הרכיבים (בוכנה, רגולאז', קפיצים...)? האם ספריי קרבורטורים יתאים?
תודה
גיתאי

קיד
23-09-07, 22:22
קיד שבוע טוב,

כמה שאלות צצו בראשי לאחר קריאת כתבות אמריקאיות בנושא בלמים:

האם מנגנון הרגולאז' בסופה מצריך 'כיוונון' תקופתי באמצעות בלם היד? כיצד בדיוק זה צריך להיות מבוצע?גיתאיכאשר המנגנון תקין אין צורך.

כאשר מנקזים את מע' הבלמים, ראיתי המלצה להתחיל בגלגלים בעלי הצינורות ההידראוליים הארוכים ביותר - קרי האחוריים - ולאחר מכן הקצרים יותר, שהם קדמי-נוסע ולבסוף קדמי-נהג. האם באמת יש לכך משמעות? אם כן, מדוע?גיתאי זוהי השיטה החסכונית ביותר בזמן ובכמות הנוזל המתבזבזת.

ניקוי הבלמים האחוריים - באיזה ספריי מומלץ להשתמש לניקוי הרכיבים (בוכנה, רגולאז', קפיצים...)? האם ספריי קרבורטורים יתאים?
תודה
גיתאי
כן, אם כי יש מוצר יעודי תוקפני פחות.

חג שמח,
קיד.

עודדוש
27-09-07, 18:50
קיד
תודה רבה על התשובה. רק עכשיו יצא לי לבצע את הבדיקה והתוצאה שאינני מצליח להכניע את הדוושה.
אודה לך מאוד אם תוכל לעזור לי לאתר את הבעיה.
עודד

עודדוש
18-10-07, 14:59
שלום
מקריאה של נושא פה בפורום (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?p=173244#post173244) ("דאבלר או יחסי העברה, דיון מסכם" לקראת הסוף) הבנתי שכנראה הבעיה היא בצמיגים שמידתם 33". מופיעים בשירשור זה מספר איזכורים לשידרוג מערכת הבלמים והידרובוסטר. רציתי לקבל מידע נוסף בנושא (מה זה בכלל?) כולל מידע טכני כגון: האם ניתן להרכיב לבד, איפה קונים, עלות וכל פרט שיעזור לי להבין מה כולל שידרוג המערכת.
תודה רבה
עודד

עודדוש
18-10-07, 15:12
שלום
סליחה עוד שאלה קטנה. האם מערכת הבלמים בסופה ממוגנת חזקה מסופה רגילה? אם כן האם אין אפשרות להעתיק מערכת זו לסופה עם צמיגים גדולים ולשפר בה את מצב הבלימה?
תודה רבה
עודד

asafk
18-10-07, 23:04
רציתי לקבל מידע נוסף בנושא (מה זה בכלל?) כולל מידע טכני כגון: האם ניתן להרכיב לבד, איפה קונים, עלות וכל פרט שיעזור לי להבין מה כולל שידרוג המערכת.
תודה רבה
עודד

הנה:
http://www.jeepolog.com/303.html

האם מערכת הבלמים בסופה ממוגנת חזקה מסופה רגילה? אם כן האם אין אפשרות להעתיק מערכת זו לסופה עם צמיגים גדולים ולשפר בה את מצב הבלימה?

לא, ולא.

אסף.

six 4 life
19-10-07, 00:14
שלום
סליחה עוד שאלה קטנה. האם מערכת הבלמים בסופה ממוגנת חזקה מסופה רגילה? אם כן האם אין אפשרות להעתיק מערכת זו לסופה עם צמיגים גדולים ולשפר בה את מצב הבלימה?
תודה רבה
עודד

אחת מההתקנות הכי מקצועיות שלדעתי תראה בארץ, נמצאת כאן:
http://jeepolog.com/forums/showpost.php?p=131128&postcount=25

וכל זאת לבד לחלוטין, ללא עזרת אנשי מקצוע כלשהם.

נלקח מכאן- http://jeepolog.com/forums/showthread.php?t=6389

בהצלחה בהמשך.

קיד
19-10-07, 20:07
הפתרון מצויין למעט שתי בעיות קטנות.
1. בעיה חוקית: הרכב עבר שינוי מערכת בלמים. בישראל אתה עבריין = הורדה מהכביש.
2. היות שלא מותקנות 2 משאבות הידראוליות, יש צורך להתקים שסתום עדיפות לטובת הבלמים (לרעת ההגה).
כמו כן צריכה להיות התראה על כלות הנוזל ההידראלי. פריצה של שמן מההגה משאירה אותך ללא בלמים.
נושא יתירות הבלמים הוא חשוב ביותר ואין להקל בו ראש.

בברכה,
קיד.

עודדוש
22-10-07, 14:35
שלום
האם אין אפשרות להחליף את הבוסטר (כולל המשאבה) לאחד שיכול לספק יותר כח? (אם הבנתי נכון המשמעות היא דיאפרגמה גדולה יותר.)
האם אין רכבים שבהם מורכב בוסטר חזק יותר, אולי טנדר כלשהו?
לגבי הידרובוסט- מה קורה לבלמים כשהרכב מדומם בפתאומיות באמצע מעלה? האם עדיין הבלמים מתפקדים בעוצמה לפחות ל 2-3 לחיצות דוושה?
תודה רבה
עודד

גיתאי נוה
07-04-08, 02:27
לילה טוב,

ג'יפ סופה; צינורות בלימה גמישים קדמיים הופכיים זה לזה בסופיות שלהם (עליונה ותחתונה).
שאלה: האם צינור גמיש ימין (שיושב באוטו כספייר), למשל, יכול בשעת חירום להחליף את צינור שמאל ולהיפך?

תודה
גיתאי

Hitrick
02-05-09, 09:41
שלום לכם .
לאחר קריאת השירשור הבנתי שהמצב שבלם היד לא מחזיק כלל שיפוע לאחור הוא תקין , האם הבנתי נכון ?

גם אצלי נסיעה קדימה עם בלם יד מורם (במישור - אספלט ) ישנה התנגדות רבה עד לנעילת \גרירת גלגלים אחוריים - לעומת שיפוע אפילו קטן יחסית לאחור הרכב לא מחזיר ומתדרדר ...

זו תופעה מעצבנת שדורשת ממני להשאיר את הרכב בהילוך ראשון ואף לשים אבן מתחת לגלגל באשר יש שיפוע לאחור .

נב: אם בורג הכיוון שנמצא בקצה הידית היה כבר סגור עד הסוף - מאיפה אפשר לכוון בנוסף ?
יש רכבים שזה נעשה גם מתחת לרכב לפני הפיצול (בורג כיוון נוסף ) .
תודה רבה

קיד
02-05-09, 13:08
שלום לכם .
לאחר קריאת השירשור הבנתי שהמצב שבלם היד לא מחזיק כלל שיפוע לאחור הוא תקין , האם הבנתי נכון ?תודה רבה

הבנת מצויין

נב: אם בורג הכיוון שנמצא בקצה הידית היה כבר סגור עד הסוף - מאיפה אפשר לכוון בנוסף ?
יש רכבים שזה נעשה גם מתחת לרכב לפני הפיצול (בורג כיוון נוסף ) .
תודה רבה
אין צורך לבצע כלל מתיחה בידית הבלם כאשר הבלמים תקינים.
במידה ובלם החניה אינו מתוח, אזי הכיוון רגולאז' אינו תקין!
פרק בלמים אחוריים ובדוק את מערך הכייון.
בברכה
קיד.

Hitrick
02-05-09, 14:10
קיד תודה

אבל זה מוזר ביותר , אפילו בגיפים משנות ה 70 \ 60 הבלם יד תופס גם בעליה .

אצלי גם בכביש כשאני חונה בעליה אפילו לא גדולה הבלם יד לא תופס כל עוד קידמת הרכב לכיוון העליה .

בחיים שלי לא נתקלתי ברכב שכל פעם שאני חונה בעליה אני צריך לשים הילוך ואבן מתחת לגלגל ליתר ביטחון .

אפשר לעשות עם זה משהו ? זה לא נוח בטירוף (אפילו מסוכן - אם איזה משהו יחליט לדחוף טיפה את הרכב שלי כדי להיכנס לחניה ) .

shmil
02-05-09, 14:37
אפילו בגיפים משנות ה 70 \ 60 הבלם יד תופס גם בעליה . לא נכון. זה תלוי בזוית העלייה.

אצלי גם בכביש כשאני חונה בעליה אפילו לא גדולה הבלם יד לא תופס כל עוד קידמת הרכב לכיוון העליה . אולי יש לך בעייה ברגולאז', או בסנדלים, ואולי אינך יודע להשוות. חפש סופה אחרת מהאיזור, שתחנה באותו מקום, ותראה.

בחיים שלי לא נתקלתי ברכב שכל פעם שאני חונה בעליה אני צריך לשים הילוך ואבן מתחת לגלגל ליתר ביטחון . נתקלתי גם נתקלתי.

אפשר לעשות עם זה משהו ? זה לא נוח בטירוף (אפילו מסוכן - אם איזה משהו יחליט לדחוף טיפה את הרכב שלי כדי להיכנס לחניה ) .

גם בסיקסים זה כך, ולא רק בסופות.
קרא את השרשור הזה מראשיתו, ותבין מהי ההמרצה המדוברת, ואיך בודקים שמנגנון הרגולאז' תקין.
לצורך הנסיון והלמידה - סע אחורה עם בלם יד משוך, וסע קדימה גם כן עם בלם יד משוך. תרגיש מיד את ההבדל, ומה עושה ההמרצה.

וכפתרון לבעייתך - חנה בירידה, ולא בעלייה.:p

Hitrick
02-05-09, 22:54
תודה.

העבור על השירשור במלואו ואני מכיר משהו עם סופה מהאזור - אבדוק מולו .

לדעתי אצלי המצב לא תקין (גם בירידה קטנה הרכב לא תופס לאחור ) . אם בסופה מגבילה הברקס יד תופס בצורה טובה יותר אגש למוסך (אחד הדברים שאני לא מתעסק לבד זאת מערכת הבלימה ) .
וגם ככה אני מרגיש בבלימה חזקה יש גלגל אחד ימנה שננעל לפני האחרים - מעדיף שמקצוען יבדוק את זה .

שוב תודה והופתעתי לדעת שככה זה מתנהג , מסופה צבאית ולפחות סיקס אחד שנהגתי בו אני זוכר אחרת .

shlomi71
03-05-09, 18:16
אהלן,

אתה עדיין בבן עמי?
אם כן דבר איתי (ה"פ) ואם תרצה נוכל לבדוק את הנושא.

שלומי

yaniv050
04-08-11, 20:30
הריגולש אצלי נסגר לבד למה זה?ואיך הקיד יודע הכל. דוקטור סופה?

omri_t
04-08-11, 21:13
הריגולש אצלי נסגר לבד למה זה?ואיך הקיד יודע הכל. דוקטור סופה?

נסגר? כלומר הבורג של הריגולג' נסגר?? משמע אתה מאבד אחיזה בבלם היד?

כנראה המנגנון שאצלך עשה את שלו, אמורה להיות פחית שמאפשרת תנועה רק בכיוון אחד- פתיחת הבורג והידוק הבלם.

yaniv050
05-08-11, 11:42
נסגר? כלומר הבורג של הריגולג' נסגר?? משמע אתה מאבד אחיזה בבלם היד?כנראה המנגנון שאצלך עשה את שלו, אמורה להיות פחית שמאפשרת תנועה רק בכיוון אחד- פתיחת הבורג והידוק הבלם.אני מכיר את הפחית מרכבים אחרים( על הבורג כיוון ריגולש)לי אין שום פחית על הכיוון למה?

kobiarava
05-08-11, 12:08
כי מישהו פירק והעיף אותה... אתה תצטרך להשלים אותה, ביחד עם הכבל הקצר והקפיץ שמפעילים אותה. אופציה נוספת היא לדאוג לריגולז' ידני כל כמה מאות ק"מ.

קובי

קיד
08-08-11, 23:04
אתה יכול לצלם את צלחת הבלם?
אתה בטוח שלא הפכו את בורג צד ימין עם בורג צד שמאל? כאשר אתה מכניס מברג דרך החריץ הקטן בצלחת הבלימה, אזי הרמת קצה הלהב של המברג, פותחת את התבריג.

קיד.

מלכת אנגליה
09-01-12, 18:37
שלום קיד.
קניתי לפני שבוע סופה ארוכה ועשיתי שלשום סיבוב ראשון.
בלחיצה על הברקס האוטו בקושי עוצר.
עדיין לא בדקתי רפידות אך לא נראה לי שזו הבעיה.
מה יכול להיות ומה עלי לבדוק. (לא חסר שמן במשאבה)

kobiarava
09-01-12, 19:22
הבעיה היא, שקנית סופה, ולסופה יש ברקסים גרועים... עם זאת, כדאי לבדוק לעומק כדי לוודא שאין בעיה נקודתית באחד המכלולים, ולבצע כיוון בלמים כולל בלם חניה. דבר ראשון, פותחים ברקסים, מה מצב הרפידות\צלחות מקדימה? מה מצב התופים\רפידות מאחורה? עיקר הבעיות בבלמים בסופה נובעות מהסרן האחורי, לכן אם לא מצאת כלום, נסה ללטש קלות את הרפידות בבלמים האחוריים, לשחרר כבל בלם יד ולכוון את המערכת מאפס, כשאת כבל בלם היד אתה מותח רק אחרי שביצעת כיוון מושלם לבלימה.

קובי

riko
09-01-12, 22:08
אצלי היתה אותה הבעיה , כשפתחתי את הבלמים מאחורה גיליתי שכל המערכת היתה מורכבת הפוך , כלומר הסט של הגלגל הימני היה מורכב על הגלגל השמאלי , ולכן הבורג כיוון היה הפוך , הכבל של המתיחה היה הפוך , לך תבין !
החזרתי הכל למקום עשיתי כיוון ומאז הברקסים השתפרו פלאים .

מלכת אנגליה
10-01-12, 05:52
קובי וריקו תודה על התשובות המהירות.
האם יש למי ללכת לטפל בברקסים ,שמבין בסופות ולא שוחט במחיר ?
האם יש אפשרות שצינור וואקום (אם קיים) משוחרר?

קיד
10-01-12, 11:17
לא עוצר כי:
1 הדוושה קשה ללחיצה?
2. הדוושה רכה ויורדת עד הסוף?
3. הדוושה תקינה אבל הרכב אינו בולם?
4. הרכב מושך בעת הבלימה לאחד הצדדים?
5. אחד הסרנים אינו עוצר?
6. אחד הסרנים ננעל?

באופן כללי, הבלמים בסופה אמינים מאוד!

קיד.

מלכת אנגליה
10-01-12, 18:58
לא עוצר כי:
1 הדוושה קשה ללחיצה?
2. הדוושה רכה ויורדת עד הסוף?
3. הדוושה תקינה אבל הרכב אינו בולם?
4. הרכב מושך בעת הבלימה לאחד הצדדים?
5. אחד הסרנים אינו עוצר?
6. אחד הסרנים ננעל?

דוושה לא קשה
דוושה לא יורדת עד הסוף
הרכב לא מושך לשום צד
לא יודע איזה סרן עוצר ואיזה לא.
הברקסים לא ננעלים. לחצתי חזק על הברקסים והם לא ננעלים . האוטו עוצר אבל ברמה ירודה מאוד.
מה יכול להיות ?

קיד
11-01-12, 10:41
הברקסים לא ננעלים. לחצתי חזק על הברקסים והם לא ננעלים . האוטו עוצר אבל ברמה ירודה מאוד.
מה יכול להיות ?
רפידות קידמות מזוגגות.
פרק את הרפידות הקדמיות, במידה והמשטח של הרפידה חלק כמו ראי, לטש אותו עם ניר זכוכית גס (ולא עם בד שמיר). הרכב את הרפידות למקומם.

כמו כן בדוק את הדיסקים. האם המשטחים חלקים וישרים? במידה ופני הדיסק אינם ישרים אלא גליים, אתה צריך להחליף את הדיסקים בחדשים.
חשוב לזכור: במידה ואתה מחליף דיסקים בחדשים, תחליף גם את הרפידות בחדשות.

קיד.

מלכת אנגליה
12-01-12, 15:51
היי
פירקתי היום גלגל אחד וגם קליפר.
הרפידות עם הרבה "בשר" לא נראה חלק כמו ראי.
הצלחות לא שחוקות ואין גליים. (נראה בסדר)
מה עוד ניתן לבדוק?

קיד
13-01-12, 15:59
צלם בבקשה את הרפידות ואת הדיסק בצילום תקריב, וללא מבזק.
קיד.

Neilman
30-01-12, 13:13
אהלן,
אני מעוניין לרענן את נוזל הבלמים בנוזל חדש. רציתי לבצע "שטיפה" ע"י העברה של נוזל חדש בצינורות, לתת לו להתנקז את הסוף ואז למלא נוזל בלמים. כשפתחתי את בורג הניקוז של הגלגל האחורי ימני, לא יצא נוזל בלמים בכלל, למרות שיש נוזל במיכל.... מה יכולה להיות הסיבה? רק סתימה בצנרת או שאולי משאבה תקולה?

תודה

kobiarava
30-01-12, 16:25
פתחת את מכסה המיכל?

Neilman
30-01-12, 16:31
גם פתוח וגם סגור....

kobiarava
30-01-12, 16:36
תתחיל מניפל סתום, או חלודה בתוך המשאבה. ניסית לתת נגיעה קלה בדוושה?

Neilman
30-01-12, 16:42
האוטו צריך להיות מונע בשביל זה? כי כרגע הוא בלי מצבר : -)

kobiarava
30-01-12, 16:53
ממש לא. קח בחשבון, נגיעה קטנה בלבד, אל תיתן לדוושה לשקוע יותר מס"מ-שניים, אחרת תוכל לגרום לה נזק (במידה ותגיע לעומק שלא מגיעה איליו בשגרה). לפני זה, ניסית לפרק לחלוטין את הניפל?
בכל מקרה, החלפה של משאבת אופן זו עבודה לא מסובכת, והמשאבה עולה כ-80 ש"ח נכון לפעם האחרונה שקניתי

Neilman
30-01-12, 16:58
פירקתי את הניפל עד הסוף, הוא היה אצלי ביד : -) אין לי בעייה להחליף משאבה, אני רק רוצה לוודא שזו באמת הבעייה...

kobiarava
30-01-12, 17:58
תעביר חוטר דרך הקדח שלו, חוט ברזל דק או משהו בסגנון. האבחון אצלך די פשוט- ברור שעד עכשיו, נוזל בלמים הגיע בחופשיות עד וכולל את המשאבה, לכן כנראה שיש סתימה ביציאה עצמה, ככל הנראה חלודה שהצטברה במשך השנים הגלל שנוזל הבלמים סופח איליו נוזלים, שנוטים להצטבר בקצוות המערכת. אמנם הסתימה לא הפריעה לך ביום יום, אבל כרגע היא מהווה בעיה פונקציונאלית-אי אפשר לנקז נוזל\אוויר מהמשאבה, ולכן אם לא תצליח לשחרר את הסתימה בחוטר כלשהו, תיאלץ להחליף אותה.

קובי

Neilman
09-02-12, 11:48
אוקיי, הצלחתי להוציא נוזל בלמים מהגלגל האחורי, לחיצה קטנה על הברקס באמת עזרה, אבל ליתר ביטחון אני הולך להחליף את המשאבה (בשביל 80 ש"ח אני לא חושב אפילו...). עכשיו יש לי בעייה חדשה... אחרי שהחלפתי בקליפרים הקדמיים בוכנות וגומיות אני בא להרכיב אותם והתחלתי בלשטוף את הצינורות בנוזל בלם חדש. הקליפרים כרגע מפורקים. נוזל בלם יוצא מהגלגל של הנהג, אבל בצד של הנוסע לא יוצא נוזל בכלל... ניסיתי ללחוץ קצת על הברקס, לא עזר... להזכירכם לפני שבוע כשפירקתי את הקליפרים יצא משם נוזל...
יש למישהו רעיון??

יוסי56
07-03-12, 11:09
שאלה על כיוון רגולז
האם במצב שהאמברקס לא מורם צריך להיות חיכוך כולשהו כאשר אני מסובב את הגלגל האחורי עם הידים? (האוטו על ג'ק) או צריך לנוע חופשי?המוסכניק אמר שצריך הגלגל לנוע חופשי אך לא הצליח להגיע לרמה של כיוון אמברקס שיעצור ובו זמנית שהגלגל יסתובב חופשי שמסובבים עם היד,
יש הרבה חומר על התוף-הטענה שלו שהחומר של התוף ישן ו"התייבש" וצריך להחליף ..

אך אם אני מכוון את הרגולז שכן יש חיכוך בזמן סיבוב גלגל אני כן מצליח שהאמברקס יעצור בצורה כולשהי אך זה לא מקשה על האוטו לסוע??הרי הגלגלים האחורים תפוסים קצת

תודה

קיד
08-03-12, 19:36
אך אם אני מכוון את הרגולז שכן יש חיכוך בזמן סיבוב גלגל אני כן מצליח שהאמברקס יעצור בצורה כולשהי אך זה לא מקשה על האוטו לסוע??הרי הגלגלים האחורים תפוסים קצת
תודה
זהו המצב התקין. חייב להיות חיכוך מורגש כאשר מסובבים את הגלגל ביד.
ולא, זה לא באמת מקשה על המנוע.
קיד.

יוסי56
09-03-12, 11:08
תודה רבה,בעבר כיוונתי כך ואחרי חודש כבר האוטו לא עוצר עם האמברקס ושיערתי שזה תוצאה של החיכוך שגרמה לשחיקה,באמת שפתחתי את הדרם הכל היה שם "אבק ברקסים" האם בסופה כל חודש חודשים צריך לכוון מחדש אמברקס??

סופת המדבר
09-03-12, 13:23
בוא נגיד שאם אתה נוסע עם הגיפ רק למכולת \סופר (דרך הכביש) אז לא כל יומיים תיצטרך לכוון את האמברקס
אבל אם כמו כולנו רוב הנסיעות הם בשטח\חולות אז מן הסתם החול שנכנס לדרם יותר גרוע מנייר זכוכית
אצלי לפחות פעם בחודשיים צריך כיוון

קיד
11-03-12, 09:35
תודה רבה,בעבר כיוונתי כך ואחרי חודש כבר האוטו לא עוצר עם האמברקס ושיערתי שזה תוצאה של החיכוך שגרמה לשחיקה,באמת שפתחתי את הדרם הכל היה שם "אבק ברקסים" האם בסופה כל חודש חודשים צריך לכוון מחדש אמברקס??
אין צורך לכוון ידנית את הרגולאז'!
יש מספר סיבות מדוע לא מתבצע רגואלז' באופן אוטומטי:
כבל בלם יש תפוס.
מערכת רגולאז' לא תקינה = כבל מתיחה קרוע.
מערכת רגולאז' לא תקינה = בורג כיוונון תפוס.
מערכת רגולאז' לא תקינה = שיניין שחוקות בבורג הכיוונון.
מערכת רגולאז' לא תקינה = המשולש שדוחף את הבורג שחוק.

בנושא סעיף מספר שלוש, כארש המערכת מורכבת למקומה, אתה "פורט" על כבל הרגולאז' , מושך אותו קלות קדימה באזור השליש התחתון שלו. המשיכה צריכה להרים את את המשולש פח, שן אחת בבורג הכיוונון. כאשר תעזוב את הכבל, המשולש צריך לסובב את בורג הכיוונון.
לא מסובב? כנראה שהבורג תפוס עם קורוזיה.

סופת המדבר: כאשר אתה נוסע בדיונות, לא יכול להכנס חול לתוך תוף הבלם. הצנטריפוגה של תוף הבלם מעיפה את החול החוצה.
חשוב מאוד! לדאוג לפקקי גומי תקינים בחלונית השרות של צלחת הבלם.

בברכה,
קיד.

regev
08-03-15, 22:11
שלום

יש לי סופה ישנה עד מאוד שקיבלה טיפול רענון החלפת צינורות, תופים, סנדלים, רפידות, שמן ומשאבות בלם בגלגלים האחוריים. לפתע אחרי שעמדה כמעט בלי נסיעות במשך כחצי שנה, דוושת הבלם לא חוזרת עד למעלה לאחר לחיצה.
כאשר מנפח את הדוושה עם מנוע מודמם, הדוושה לא עולה או מתקשה.
כאשר לוחץ על הדוושה ומניע, הדוושה יורדת.
כאשר צינור ואקום מנותק ממגבר הבלם ומנוע עובד, הדוושה חוזרת בנחישות עד למעלה.
שסתום ואקום בבדיקה עם הפה (זה ציוד הבדיקה שיש לי...) מתפקד כחד כיווני ועוצר חזרת אויר.
החלפתי צינור ואקום (10 שח לצינור שפאנטום יכול לתדלק איתו, יאללה).
בנסיעה יש בלימה, גלגלים קדמיים ננעלים כשלוחץ חזק.
הדוושה לא חוזרת עד למעלה, ואז יש מעט בלימה לגלגלים. כשמרים את הדוושה למעלה עם הרגל את שארית המהלך, מעט הבלימה משתחררת. זה קורה עקבי בכל הנסיונות שלי, אוטו חם, קר, בתחילת נסיעה ואחרי נסיעה והרבה בלימות (עשיתי נסיונות).

את מי להאשים? מגבר בלם? משאבת בלם? גמדים קטנים ישראלים?
תודה לעוזרים.

קלימרו
22-10-20, 20:25
האם אפשר להחליף את הבלמים המקוריים בבלמי דיסק וכך לפתור בעיות עולם עם עצירה בעייתית וכישלון תמידי בטסט?
מה העלות? איפה בארץ? והאם אפשר בכלל להתקין סרן משנה יותר מתקדמת ?

קיד
24-10-20, 20:27
האם אפשר להחליף את הבלמים המקוריים בבלמי דיסק וכך לפתור בעיות עולם עם עצירה בעייתית

קלימרו, הבלמים בסרן האחורי של הסופה, בין אם מדובר על דנה 44 או על דנה 60, הם מצויינים לאפליקציה. בלמי דופלקס תקינים חזקים מספיק כדי לקלף את הגומי מהצמיג על מכונת בדיקת הבלמים. אבל, עליהם להיות תקינים, תופים, רפידות, מערכת מתיחה (רגולאז') ומשאבות אופן. מערכת תקינה בעשר שנים הבאות תעלה לך רבע מחיר מהחלפת הסרן.

? והאם אפשר בכלל להתקין סרן משנה יותר מתקדמת ?
אחד היתרונות הבולטים של תופים בסרן האחורי היא העובדה שאתה יודע שלא תחטוף שם גוף זר (אבן, בנ"ט וכדומה) שישברו לך את הדיסק או את הקליפר.

הצעה שלי, תעבור אל הבלמים ברכב שלך ותחליף את הציוד הפגום.
בלמים תקינים יגרמו לנעילת הגלגלים עם צמיגים 31".

בברכה,
קיד.

msmiron
08-11-20, 20:00
האם נוזל בלמים שהרטיב את רפידות הסנדלים האחוריות (כתוצאה מטעות שלי בהרכבה) מצריך החלפה של הרפידות? או שמדובר בנוזל שניתן לשטוף עם טרמפנטין?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

מוטי ג.
08-11-20, 20:22
שטיפה במים מספיקה.

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

asafk
08-11-20, 22:14
מים חמים מאוד, ורצוי ספריי ניקוי בלמים.

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

msmiron
26-08-22, 15:14
הברקסים האחוריים שלי שחוקים וגם נכשלו בטסט...מדובר על סופה עם דנה 60. (מצ"ב תמונה).
מכונאי סופה המליץ לי לשפץ את הסנדלים והתוף כך שתהיה ביניהם התאמה לאחר ההרכבה.
האם אכן שיפוץ עדיף על פני רכישת סנדלים חדשות? ואם לשפץ, איפה מומלץ במרכז? אם לקנות, כנ"ל.
תודה, מירון https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220826/6a6fac3b52cca37cdca5fc89741964a2.jpg

Sent from my SM-G781B using Tapatalk

מוטי ג.
26-08-22, 17:19
סנדל חדש עם תוף ישן = אין התאמה ברדיוסים =לא טוב.
או חדש הכל או משופץ סנדל + תוף חרוט בהתאם

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

יונימוג אדום
26-08-22, 18:10
סנדלי הבילום החדשים שמוכרים בארץ הם באיכות ירודה -- - .
ממליץ להדביק רפידות חדשות .
מקום מומלץ ביותר נמצא בטייבה - ממש מאחורי מכון הרישוי טסט הכוכבים , צמוד למסגד .
שם הבחור מוניר והוא מייבא חומר מאוד איכותי מגרמניה , לא שורק ולא מצפצף , מחזיק המון זמן ועוצר היטב .
מגיעים אליו מכל הארץ , רוב רכבי האספנות שאני מכיר מדביקים אצלו ( כולל מצמד רגיל וגם צנטרפוגלי מיוחד ) ומאוד מרוצים מהתוצאה .
הטלפון שלו - 052-8365663 או -052-5918685 .

אילן

shmil
26-08-22, 20:08
מוסיף גם המלצה שלי על מוניר.
עושה גם קלאצ'ים, ומקצוען - שחבל על הזמן.

קיד
29-08-22, 17:18
[QUOTE=msmiron;1000188]הברקסים האחוריים שלי שחוקים וגם נכשלו בטסט...מדובר על סופה עם דנה 60. (מצ"ב תמונה).
מכונאי סופה המליץ לי לשפץ את הסנדלים והתוף כך שתהיה ביניהם התאמה לאחר ההרכבה.
האם אכן שיפוץ עדיף על פני רכישת סנדלים חדשות? ואם לשפץ, איפה מומלץ במרכז? אם לקנות, כנ"ל.
תודה, מירון https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220826/6a6fac3b52cca37cdca5fc89741964a2.jpg

Sent from my SM-G781B using Tapatalk[/QU

מירון,
נראה שמכלול הבלם האחורי אצלך קצת מוזנח.
שלח בבקשה כמה תמונות של משאבת האופן, בורג הכוונון והכבלים.

לגבי הרפידות, הייתי משקיע את הזמן והכסף כדי למצוא סט בלמים ממפעל אמיתי למשל BENDIX.
הערה בשבילך בנושא האחזקה, נראה שיש לא מעט טינופת על מערך הבלמים, כל גרגר חול שנמצא שם מאיץ את שחיקת הרפידות גם אם אתה אף פעם לא לוחץ על הדוושה.
בסיום של נסיעות בוץ, חול ופודרה, תסיר את הפקק התחתון (של הכוונון) מצלחת הבילום ותכניס משם מים בלחץ. לאחר מכן תיסע עם הרכב 2 ק"מ עם בלם חנייה קצת מתוח כדי לייבש את הרפידות והתוף ולמנוע חלודה.
בברכה,
קיד.

ariel-ro
29-08-22, 22:54
מירון,
נראה שהמתכת של הסנדל נגעה בתוף ולכן התוף שרוט.
תופים ורפידות מחזיקים ק"מ מכובד, לכן תחליף את הכל לחדש.
תזמין מחו"ל, אל תקנה את הסחורה שיש בארץ, כפי שאמרו לפני, היא גרועה.

msmiron
31-08-22, 12:08
תודה. קיבלתי את ההמלצה על מוניר מטייבה ושיפצתי אצלו. הוא גם הראה לי שהבלמים הותקנו אצלי הפוך...
מעבר לזה, תוך כדי ההתקנה אני רואה שבורג הכוונון הימני הוא בעצם 'שמאלי', אז במקום למתוח הוא משחרר.
איפה אני משיג בורג ימני?

omri_t
31-08-22, 14:43
תודה. קיבלתי את ההמלצה על מוניר מטייבה ושיפצתי אצלו. הוא גם הראה לי שהבלמים הותקנו אצלי הפוך...
מעבר לזה, תוך כדי ההתקנה אני רואה שבורג הכוונון הימני הוא בעצם 'שמאלי', אז במקום למתוח הוא משחרר.
איפה אני משיג בורג ימני?

Sent from my SM-G781B using Tapatalkיאנוביץ
איביי

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

מוטי ג.
31-08-22, 15:14
...
איפה אני משיג בורג ימני?

אז כל המנגנון הכיוון האוטומטי שלך לא תקין?

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

איל מ
31-08-22, 16:21
או שבכוונה צד אחד עם הברגה שמאלית....
כמו שהיה מקובל "פעם".
הייתי מברר לעומק לפני שאני רץ להחליף.

קיד
31-08-22, 20:34
הוא גם הראה לי שהבלמים הותקנו אצלי הפוך...

הגדר הפוך? הרפידה הגדולה צריכה להיות אחורית. זוהי הרפידה המומרצת. הרפידה הקטנה צריכה להיות קדמית, זוהי הרפידה הממריצה.

מעבר לזה, תוך כדי ההתקנה אני רואה שבורג הכוונון הימני הוא בעצם 'שמאלי',

מערך הבלמים הוא תמונת ראי ימין ושמאל, בהתאם יש בורג כיוונון אחד עם הברגה ימנית ובורג כיוונון אחד עם הברגה שמאלית.

נראה שאין לך ממש מושג כיצד פועלים בלמי התוף שלך.
אישית, כמשתמש בכביש הציבורי זה מדאיג אותי שאתה נוסע עם רכב בעל בלמים לא תקינים יחד עם שאחר האזרחים.

קיד.

boaz avrahami
31-08-22, 21:16
רחם על האזרחים התמימים שנוסעים לידך על הכביש ואל תתעסק בבלמים לבד.
לפחות לא עד שעברת חניכה טובה עם בעל מקצוע.

זה לא המקום ללמוד שחיה בהתכתבות.
זה דיני נפשות.

עצור ותן לבעל נסיון לעשות את העבודה. יעלה כמה שיעלה.

msmiron
31-08-22, 22:05
אני עם הסופה הזו כבר 21 שנה... את ההרכבה הקודמת עשה מכונאי שמסתבר שלא יודע כלום בבלמים אחוריים.
אבל כדי שלא תפחדו לעלות על הכביש כשאני נוהג אז אומר שמעבר לכך שאני יודע איך להרכיב, אני גם נוסע לאחר ההרכבה למוסך שיבדוק ויתן לי אישור (כי נכשלתי בטסט).
ומכל הסיפור הזה מתחזקת המסקנה הרגילה שאף אחד לא יודע לטפל לי באוטו יותר טוב ממני. בוודאי לא בסופה.
ולגבי ינוביץ ואיביי, אני יודע, ואף הזמנתי מאמזון אבל רציתי משהו בסביבה לאסוף היום... הסתדרתי, תודה.

msmiron
31-08-22, 22:13
או שבכוונה צד אחד עם הברגה שמאלית....
כמו שהיה מקובל "פעם".
הייתי מברר לעומק לפני שאני רץ להחליף.ביררתי, הבורג כיוונון והמנוף שונים בין ימין ושמאל, גם המקט בספר הסופה שונה.
הבעיה אצלי היא רק בבורג שכנראה אולתר בעבר ובמקום לדחוף את הרפידות הוא משחרר.. זה כבר טופל. ותודה לכולם. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220831/498c53d25a6232a51c6ecf8ae3044c4b.jpghttp s://uploads.tapatalk-cdn.com/20220831/15c7852c903d927c16b354cc6392a617.jpg

-->