PDA

צפייה בגרסה מלאה : בתאונת "פגע וברח" (הפקרה), נהג שהינו עד לתאונה-מה עליו לעשות?

yes1952
01-09-12, 05:12
בתאונת "פגע וברח" (הפקרה), נהג שהינו עד לתאונה-מה עליו לעשות?לפי הכתוב בחוק?
א-לעצור ולהגיש עזרה ראשונה לנפגע?
ב-לעקוב מיד אחר הרכב הפוגע ולדווח תוך כדי כך למשטרה?
ג-במקרה של -א-האם יש לנהג המסייע אחריות פלילית במידה והוחמר מצב הנפגע?
ד-מתי להפסיק, במידה ו -ב - זו התשובה, את העיקוב?-אור אדום ברמזור-שלט עצור?
בבקשה בלי התלהמויות, פרובוקציות והאשמות
זה נושא לצערי ולדעתי מאוד רציני וחשוב וכל אחד מאיתנו יכול למצוא עצמו בסיטואציה שכזו
שבת שלום
יוסף

raanan
01-09-12, 07:02
החוק מחייב הגשת עזרה לפצוע .

אין חוק למעקב. כמובן שכמה שיותר פרטים מזהים על הרכב שתזכור ותמסור מיידית למשטרה, יסייע ללכוד אותו.
במידה ותבצע מעקב ותוך כדיי תפגע ברכבים או אנשים, תועמד לדין כמו כול אדם.
לך אין חסינות משפטית כמו לשוטרים (גם הם עוברים תחקיר ובדיקה במקרה שפגעו בחפים מפשע במהלך מרדף.
אם התנהגותם הייתה ללא דופי, והנסיבות היו מחייבות מרדף, התחקיר נסגר ללא כול נקיטת פעולה כנגד שוטרי המרדף).

אין אחריות פלילית ואינך יכול להיתבע ע"י הנפגע אם הפעולות שנקטת הם בגדר פעולות האדם הסביר.
כמובן שאם תוציא פטיש 5 קג' ותתחיל לנפץ את הקסדה של האופנען השרוע על הכביש, תועמד לדין בגין חבלה במזיד.

בד"כ היכולות שלנו מוגבלות בהגשת סיוע עזרה ראשונה לנפגעי תאונות דרכים.
מי שלא עבר הכשרה מקצועית (מד"א, חובש קרבי בצבא),
מספיק שיעצור ידווח למשטרה, יכבה מנוע של רכב התאונה (אם פועל עדיין),
יפתח/ ישבור חלון, ייחלץ וירחיק פצועים מהרכב או מהכביש שלא יידרסו ע"י סקרנים או כוחות ההצלה.
לדעתי, עוד לפני שתסיים הפעולות הנ"ל, כוחות ההצלה כבר יגיעו לזירה.

רענן

boaz avrahami
01-09-12, 08:24
נשאיר למשפטנים אבל לדעתי ״מבחן האדם הסביר״...
מה שאומר שמה שלא תעשה טעית.

חנן גולומבק
01-09-12, 09:15
מה שמפחיד , מדאיג ומעצבן אותי זה שבכלל נשאלת שאלה כזאת ( ברמה העקרונית) ו"תודה רבה" לאהרון ברק שאמר שהכל שפיט. בגלל זה היום כל חייל, שוטר ואזרח צריכים להסתובב עם עורך דין צמוד.

ברור שחייבים לעצור ולהגיש עזרה !

GodsFather
01-09-12, 09:38
כמו שרענן אמר - יש חוק שמחייב הגשת עזרה לפצוע. ברוח המצווה בתורה "לא תעמוד על דם רעך", ב1998 נחקק חוק רשמי בישראל.

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9C%D7%90_%D7%AA%D7%A2%D7%9E%D7%95%D7 %93_%D7%A2%D7%9C_%D7%93%D7%9D_%D7%A8%D7% A2%D7%9A

מרדפים זה בסרטים, לא בישראל. וכפי שאפשר לקרוא, בארצות ניכר יש גם את חוק השומרוני הטוב שמגן מפני תביעות כנגד המסייע (מישהו אמר פה טופס הסרת אחריות ?)

חנן, אני לא ממש מצליח לקשר בין הטענות שלך על אהרון ברק לנושא.

shachar
01-09-12, 10:09
א-לעצור ולהגיש עזרה ראשונה לנפגע?
ב-לעקוב מיד אחר הרכב הפוגע ולדווח תוך כדי כך למשטרה?
ג-במקרה של -א-האם יש לנהג המסייע אחריות פלילית במידה והוחמר מצב הנפגע?
ד-מתי להפסיק, במידה ו -ב - זו התשובה, את העיקוב?-אור אדום ברמזור-שלט עצור?
יוסף

יוסף,
קודם כל להגיש עזרה, אם יש פצוע זה לא יעזור לו שעקבת אחרי הרכב הפוגע.
לגבי מרדף או מעקב, גם במשטרה אסור לבצע "מרדף" מכיוון שמרדף עלול לסכן חיים.
בשום פנים ואופן אסור לך לבצע עבירת תנועה - גם שוטר במילוי תפקידו מדווח מיידית אם נאלץ לעבור באדום.

מכיוון שכולנו מקשרים את השאלה למקרה בנתניה,
העונש על הפקרה או נהיגה ברשלנות שונה משמעותית מהעונש על נהיגה בשכרות,
תאונות יכולות לקרות גם אם מעורבת בכך רשלנות,
נהיגה בשכרות היא בעיה אחרת, אולי הלקונה המשפטית היא שבמסגרת הלוחמה בשכרות יצרו חוסר איזון.
מכיוון שכאן מדובר בעבריין "מנוסה" כנראה שהוא עשה שיקול קר והתיייעץ באופן מיידי לגבי מה עדיף לו מבחינת העונש הפוטנציאלי.

yes1952
01-09-12, 10:11
חנן העלה נקודה חשובה
אהרון ברק נשיא בית המשפט העליון בדימוס (
שהכל שפיט)-פשוטו כמשמעו-גם אם עזרת לפלוני אפשר לשפוט אותך או שכל חוק ניתן לערער עליו בהליך שיפוטי
בהבנה של הדיוטות-עם אינך מוסמך להגיש עזרה ראשונה עליך לנסות לעכב את הפוגע בהליך שנקרא "מעצר אזרח")
ותסלחו לי אך אינני משפטן
אולם האם לא חובתינו לפי חוק יסוד האדם וחרותו ,כאשר אנו רואים פשע חמור מול העיניים לעשות כל דבר סביר לעכב ו/או לנסות למנוע את האירוע?
ואפרופו רענן-לידיעתך-יש למוקדנית במוקד 100 האפשרות להורות לך תוך כדי נקיטת אמצעים סבירים לעכוב אחר חשוד שכזה ובעצם כך ולפי הנחיותיה הינך נהנה מביטוח וכיסוי של המדינה-
בחוק יסוד המשטרה-כל שוטר בתפקיד רשאי לעכב כל אזרח ולבקש ממנו לסייע לו-ובכך הוא מאציל מסמכויותיו לאזרח כל עוד האירוע נמשך או קיבל האזרח הוראה לחדול מהעיסוק שהוטל עליו-
יוסף

raanan
01-09-12, 10:53
אולם האם לא חובתינו לפי חוק יסוד האדם וחרותו ,כאשר אנו רואים פשע חמור מול העיניים לעשות כל דבר סביר לעכב ו/או לנסות למנוע את האירוע?

יוסי היקר,
אתה קצת מערבב את העבר, הווה ועתיד ביחד ...
הארוע זה תאונת הדרכים. על כן מרדף לא מעכב או מונע את תאונת הדרכים !
אלא אם כן יש בכוחותיך לעכב או למנוע תאונת דרכים ... נדמה לי שסופרמן עצר וסובב את כדור הארץ לאחור.

ואפרופו רענן-לידיעתך-יש למוקדנית במוקד 100 האפשרות להורות לך תוך כדי נקיטת אמצעים סבירים לעכוב אחר חשוד שכזה ובעצם כך ולפי הנחיותיה הינך נהנה מביטוח וכיסוי של המדינה-
אתה יודע מי בד"כ מאיישות את תפקיד המוקדנית ? אעזור לך, חיילת שוטרת (גיוס שנתיים החובה למשטרה).
גם אם היא בלהט "הדבקות במשימה" תתן לך אור ירוק למרדף, פגעת במישהו, אכלת אותה !

בחוק יסוד המשטרה-כל שוטר בתפקיד רשאי לעכב כל אזרח ולבקש ממנו לסייע לו-ובכך הוא מאציל מסמכויותיו לאזרח כל עוד האירוע נמשך או קיבל האזרח הוראה לחדול מהעיסוק שהוטל עליו-

התבלבלת, המשפט שלך נכון לסיוע לשוטר במילוי תפקידו ע"י חייל במדים.

רענן

ערן CJ
01-09-12, 11:29
שימו לב: תקנה 146 לתקנות התעבורה, מחייבת עצירה והגשת עזרה:

146. נוהג רכב העובר במקום תאונת דרכים שבו נמצא נפגע, ייעצר ולא ימשיך בנסיעתו עד שעשה כל שביכלתו כדי להגיש כל עזרה הדרושה לנפגע או כדי לבוא לעזרתו בהתאם לתקנה 144(א)(2).

ערן CJ

sos4u
01-09-12, 11:53
העניין כבר עלה רמה אחת למעלה...
קראו פה (http://news.walla.co.il/?w=%2F10%2F2563374)

אם זה לא נכנס בגדר של נסיון לרצח, אני לא יודע מה כן ..

ואגב הגשת עזרה,
כמו שנכתב פה, גם אם יש לך הכשרה מקצועית, אתה צפוי לתביעה, אם תחליט המשפחה [ או חברת הביטוח ] של המטופל שנגרם נזק,
ולכן הדרך היחידה היא להיות מכוסה ע"י גוף מקצועי, שמכוסה בביטוח אחריות מקצועית , כמו מד"א, איחוד הצלה וכו'.
לגבי אנשים ללא הכשרה, יש כאן סיכון. לא אומר שלא הייתי עוזר גם ללא הכשרה מתאימה, אבל אישית, החלטתי לעבור קורס כזה, ואני בעיצומו. לאחר שאסיים אחווה את דעתי.

בריאות לפצועות, ואני מקווה שיתפסו את הנבל !

ד ו ר ו ן
01-09-12, 12:59
ואגב הגשת עזרה,
כמו שנכתב פה, גם אם יש לך הכשרה מקצועית, אתה צפוי לתביעה, אם תחליט המשפחה [ או חברת הביטוח ] של המטופל שנגרם נזק,
ולכן הדרך היחידה היא להיות מכוסה ע"י גוף מקצועי, שמכוסה בביטוח אחריות מקצועית , כמו מד"א, איחוד הצלה וכו'.
לגבי אנשים ללא הכשרה, יש כאן סיכון. לא אומר שלא הייתי עוזר גם ללא הכשרה מתאימה, אבל אישית, החלטתי לעבור קורס כזה, ואני בעיצומו. לאחר שאסיים אחווה את דעתי.
הפוך.. גוטה הפוך.
אם אין לך הכשרה רפואית כלשהי, ועזרת לפצוע לפי מיטב יכולת תחת החובה האזרחית אין לך בעיה, להיפך, זאת חובתך החוקית.

אם אתה בעל הכשרה רפואית, מעשיך יבחנו מול הסמכתך, ואתה צפוי לבחינת המהלכים שביצעת ואם חרגת מסמכותך או ״התרשלת״, אתה צפוי/יכול להיות מואשם.

זה המשפט המסכם של קורסי חובשים גם במד״א, ומתייחס לסיטואציות שנקלעת אליהן שלא במשמרת וללא ביטוח העבודה.

גם בקורס חובשים בצבא נאמר לחניכים בסוף הקורס שכל מה שלמדתם טוב ויפה לצבא או אירוע בטחוני, אבל אין לכם ביטוח בכל מה שקשור לאירוע אזרחי, וקלו זאת בחשבון אם אתם נקלעים לתאונה וכו׳, ולצערי שמעתי כבר על נסיון תביעה בתוענה שלמטפל לא היתה הסמכה אזרחית להגיש עזרה כפי שנתן, דוקא בגלל היותו איש רפואה צבאי.

חנן גולומבק
01-09-12, 16:49
חנן, אני לא ממש מצליח לקשר בין הטענות שלך על אהרון ברק לנושא.

לא נורא, :cool: אני יותר מדיי טעון בשביל לענות בצורה מושכלת אבל בקצרה, אנחנו נמנעים לעשות הרבה דברים שטבועים בDNA שלנו כבני אדם וזאת רק בגלל הפחד מתביעות.

GodsFather
01-09-12, 17:53
לא חושב שזה אהרון ברק שקבע זאת אלא התגלגלות מערכת המשפט בכלליותה שמאפשרת הגשת תביעות גם על עזרה לזולת.

עובדה היא שבארה"ב היו צריכים לחוקק חוק כדי למנוע את זה.

polar bear
01-09-12, 22:09
להזמין אמבולנס? כשאני הייתי מושא של פגע וברח הראשון שהגיע הזמין אמבולנס. ולפני שסימתי לקלל את האממאמא של הנהגת היה אמבולנס. בנתיים באופן מפתיע העוברים והשבים דאגו רק לדבר איתי ולהשגיח שלא אזוז יותר מדי, אף אחד לא נגע לי בקסדה או בכל חלק מיגון אחר.

באופן כללי - הרבה אנשים לא מודעים לכך שהדבר הראשון שאדם אמור לעשות במקרה חירום רפואי הוא להזמין אמבולנס,בטח ובטח במצב התקשורת היום שלא צריך לרוץ לטלפון ציבורי.

GodsFather
01-09-12, 22:12
זה בדיוק הענין - כולם חושבים שהם גיבורים, אבל בעצם יכולים להסב נזק. בראש ובראשונה צריך להרים טלפון למד"א ובמידה והם מנחים אז אפשר לנסות לעשות משהו.

כמובן שאם מדובר על רכב בוער וכד', המקרה שונה, אבל אם ניקח דוגמא כמו שנתנה כאן של אופנוען שוכב על הרצפה, אסור אפילו לפתוח לו את הקסדה, שלא לומר על להפריד אותה מהראש.

Tourist
01-09-12, 22:27
המסקנה-
כל אחד צריך לראות לעצמו חובה לעבור לפחות קורס מע״ר. עדיף חובשים.

Sent from my iPhone using Tapatalk

-->