PDA

צפייה בגרסה מלאה : מוט מומנט torque מונמך

דודי
17-03-05, 09:46
מוט המומנט שלי נשבר ,קניתי rod end והלכתי לחרט הנל ביצע-
א -חיתוך והברזה מוט מומנט אורגינל ל16ממבאורך 7סמ
ב-מוט באורך28 סמ קוטר 24ממ הברגה פנימית16ממ 7עומק
ג-הברזה של פיית גירוז לrod end לשם האמינות (נדוח בהמשך)
ד-2בוקסות 15 ממ אורך קוטר פנימי 16.5 חיצוני 19ממ
ניסיתי לכופף את המוט בכיפוף קר אך הוא נשבר פעמיים ולכן הכנו מוט בקוטר 29 שחומם וכפף בעזרת ברנר ומכופפת שנבנת במקום. הצד לכיוון השלדה קוצר ב1סמ לאחר הכיפוף
(לא חובה רק עם אתה רוצה שיכנס במגן המקורי)הראש בצד השלדה הוא הראש המקורי הברגה באורך 5סמ הוכנסה בכוח עד לכיפוף(ניתן היה לרתך אין צורך במשחק) וננעל באום נגדי. מנגד הrod end הוברג לפי מידת המכונית במנוחה,והוכנס למקום בסרן עם הבוקסות למנוע תנועה לצדדים.וננעל גם הוא עם אום נגדי. אני לא יכול להכניס תמונות לפה אבל יש

חגי
17-03-05, 13:27
האם זה זה ?

http://www.jeeptrip.com/page.aspx?div=Albums&group=8&item=4496

http://www.jeeptrip.com/albums/18asz7a9-2.jpg

חגי
17-03-05, 13:29
סתם לידיעה ,זרוע כזו עולה בארה"ב כ 140 $.

דודי
17-03-05, 16:11
אכן זהו זההעלות שלי 100 שח לrod end עוד 300 שח לחרט וזה בגלל ששברתי שני מוטות

נמרוד
17-03-05, 16:35
יפה!

יש תמונות של זה מורכב על האוטו, ושל האוטו עצמו - מה מידת ההגבהה שבעצם מצריכה שינוי כזה?

עוד שאלה - מאיפה קנית את מיסב הקצה?

אגב, אפשר לסוע בלי מוט המומנט - נסעתי ככה איזה שלושה חודשים, אחרי שפירקנו והרכבנו (אני ונקסוס) את הסרן הקדמי, וכבר נגמר סוף השבוע, ויום ראשון בבוקר ואני כבר צריך לעוף לעבודה והדבר היחיד שנשאר להרכיב זה החרא הזה... פשוט לא הצלחתי. קשה בטירוף. לפני חודש מצאתי את הזמן באיזה בוקר לשבת על הסיפור הזה בצורה רגועה, והצלחתי להרכיב אותו. מה שעשיתי בסוף זה הלכתי ו"חרטתי" (עם דיסק) בורג בקוטר הנכון לקונוס מוביל די ארוך, דפקתי אותו פנימה ורק ככה הצלחתי למרכז את העסק. עם מיסב קצה מתכוונן כמו שדודי עשה, נראה לי שההרכבה הופכת להיות קלילה.

בלי מוט המומנט ההגה מקבל איזה חמישית סיבוב מאד ברורה שמאלה, והחופש מורגש בהחלט בנסיעה אם כי לא בלתי נסבל.

חגי
17-03-05, 20:35
למיטב הבנתי המוט נועד כדי למנוע את גילגול הקפיץ מזמן עצירה ולא יותר.

לרוב הרכבים אין כזה מוט !.

חגי.

נמרוד
17-03-05, 21:12
למיטב הבנתי המוט נועד כדי למנוע את גילגול הקפיץ מזמן עצירה ולא יותר.

לרוב הרכבים אין כזה מוט !.

חגי.

ממש לא חגי.

לרוב הרכבים אין את המוט הזה כי לרוב הרכבים אין מערכת הגה כמו של ההילקס.

בסיקס/סופה/סמוראי, הכלים שאנחנו מכירים עם סרן קדמי חי וקפיצי עלים, יש תיבת הגה שהתנועה שהיא מייצרת היא תנועה ימינה-שמאלה - הדראג לינק דוחף ומושך את את הגלגלים במקביל לציר הסרן. בסיקס שלי, עם קפיצים ושאקלים ארוכים והמון חופש, רואים את התנועה היחסית של הבודי ימינה ושמאלה על הסרן בעין בלתי מזוינת. לייצב את הסרן ימינה שמאלה יחסית למרכב הוא התפקיד של מוט פנהרד בסופה, וזה אחת הסיבות, בעצם הסיבה העיקרית, לתחושת הגה טובה יותר בסופה לעומת סיקס.

בהיילקס תיבת ההגה דוחפת דראגלינק קדימה-אחורה! מוט המומנט מייצב את הסרן מול התנועה הזאת. בלעדיו, כל תנועת היגוי קשורה גם לאיזשהו סיבוב של הסרן, ושינוי בזוית הקסטר. מוט המומנט בהיילקס משמש בעצם באותו תפקיד של מוט פנהרד בסופה. תחושת ההיגוי בלעדיו נפגעת במידה מורגשת, ורואים את זה בצורה ברורה בכך שגלגל ההגה מאבד את המרכוז.

דודי
17-03-05, 21:20
מוט המומנט נועד גם למנוע סיבסוב של סרן וגםלמזער את התנועה קדימה אחורה מעבודת הקפיצים וכך לשמור על מרחק קבוע בין המגל לשלדה התוצאה של נסיעה בלעדיו הוא פגיעה במגל

דודי
17-03-05, 21:22
וכן ההרכבה קלה מאד כשניתן לכוון להגבהה

ד ו ר ו ן
17-03-05, 21:52
בחו"ל מדברים על הצורך בכל הגבהה מעל 2" או אם המהלך גדל עקב סידור שונה של הקפיצים, לפי זה כמעט כולם נכנסים להגדרה הזו.

למרות זאת,
לא ברור לי למה צריך להכין לא את צורת S כמו במוט הדחיף, הבעיה היחידה איתה הוא מתמודד עקב מהלך גדול היא המפגש שלו עם המוט המייצב ואת זה אפשר לפתור עם ספייפר של 10מ"מ בין תושבת המוט המייצב לשילדה.

אם המרחק בין העיניים נשמר-והוא אכן נשמר אם ההגה נשאר ממורכז אחרי ההחלפה אז מה הצורך בהארכה הזו?
אין שם תפוחים שיעבדו בזויות לא מתאימות כמו במוט הדחיף, אם ככה אז למה לא להנמיך ב10מ"מ את חיבורי המוט המייצב לשילדה?

נמרוד
17-03-05, 21:58
בחו"ל מדברים על הצורך בכל הגבהה מעל 2" או אם המהלך גדל עקב סידור שונה של הקפיצים, לפי זה כמעט כולם נכנסים להגדרה הזו.

למרות זאת,
לא ברור לי למה צריך להכין לא את צורת S כמו במוט הדחיף, הבעיה היחידה איתה הוא מתמודד עקב מהלך גדול היא המפגש שלו עם המוט המייצב ואת זה אפשר לפתור עם ספייפר של 10מ"מ בין תושבת המוט המייצב לשילדה.

אם המרחק בין העיניים נשמר-והוא אכן נשמר אם ההגה נשאר ממורכז אחרי ההחלפה אז מה הצורך בהארכה הזו?
אין שם תפוחים שיעבדו בזויות לא מתאימות כמו במוט הדחיף, אם ככה אז למה לא להנמיך ב10מ"מ את חיבורי המוט המייצב לשילדה?

דורון, כשאתה מרחיק את הסרן מהשלדה, בלי לשנות את אורך מוט המומנט, אתה מקטין את זוית הקסטר - הזוית של ציר הקינגפין במבט צד -----> הקטנת זוית קסטר - היציבות של ההיגוי יורדת. מה שצריך לעשות זה להאריך את המרחק בין שתי העיניים, את הכיפוף צריך בשביל לא לפגוע במוט המייצב, והפתרון שאתה מציע גם טוב. אבל אם כבר להאריך - אז רק עם מיסב קצה מתכוונן כמו שדודי עשה.

לי עדיין אין בעייה, הגרוטאה שלי לא מוגבהת, להיפך, היא שקועה - בגלל זה אכלתי חרא בלהרכיב את המוט הזה כנראה...

דודי
17-03-05, 22:09
איך מכניסים לפה תמונה?

ד ו ר ו ן
17-03-05, 22:09
דורון, כשאתה מרחיק את הסרן מהשלדה, בלי לשנות את אורך מוט המומנט, אתה מקטין את זוית הקסטר - הזוית של ציר הקינגפין במבט צד -----> הקטנת זוית קסטר - היציבות של ההיגוי יורדת. מה שצריך לעשות זה להאריך את המרחק בין שתי העיניים, את הכיפוף צריך בשביל לא לפגוע במוט המייצב, והפתרון שאתה מציע גם טוב. אבל אם כבר להאריך - אז רק עם מיסב קצה מתכוונן כמו שדודי עשה. ..
1: לפי מה שאני רואה הוא לא הגדיל את המרחק בין העיניים..

2: למה רק בצורה זו? מה רע בלהכין הברגות על הגדם בכל צד ולהכין בינהם מוט עם הברזות תואמות בסגנון מה שעשיתי במוט הדחיף?
אני מתחבט בצורת ההכנה של המוט הזה כבר כמה זמן ורוצה לעשות את זה במינימום עלות (שימוש בסופיות המקוריות שעדיין מתפקדות) אבל בלי להתפשר על החוזק ולא פחות חשוב להבין בדיוק מה עומד מאחורי המוט הזה כדי לתכנן נכון את התוצר הסופי,מה רע במוט עם עובי דופן 4מ"מ והברזות פנימיות כמו במוט הדחיף וסופיות מקוריות?

נמרוד
17-03-05, 22:14
2: למה רק בצורה זו? מה רע בלהכין הברגות על הגדם בכל צד ולהכין בינהם מוט עם הברזות תואמות בסגנון מה שעשיתי במוט הדחיף?
אני מתחבט בצורת ההכנה של המוט הזה כבר כמה זמן ורוצה לעשות את זה במינימום עלות (שימוש בסופיות המקוריות שעדיין מתפקדות) אבל בלי להתפשר על החוזק ולא פחות חשוב להבין בדיוק מה עומד מאחורי המוט הזה כדי לתכנן נכון את התוצר הסופי,מה רע במוט עם עובי דופן 4מ"מ והברזות פנימיות כמו במוט הדחיף וסופיות מקוריות?

ברור שיש שיטות אחרות, אבל אם כבר אז במקרה הזה מיסב קצה כזה קנוי הוא הפתרון המושלם, למה לאלתר? במוט הדחיף שאתה הכנת היית חייב להשתמש בתפוחים המקוריים, כאן אין לך בעייה להשתמש במיסב קצה, אפילו פשוט של טרקטור.

בכל מקרה הנקודה החשובה, כמו במוט הדחיף, היא חופש הכיוון. הרי כל היילקס מוגבה אחרת, ואין דרך קלה למדוד ולחשב את האורך המדויק שצריך , אז צריך משהו עם כמה מ"מ של משחק.

דודי
17-03-05, 22:15
המרחק בין העיניים גדל את המוט המקורי לא יכולתי להכניס וזה נכנס ללא מאמץ עלות rod end בסך הכל 100שח|+הברזה קטנה בכדיי להכניס פטמת גירוז

נמרוד
17-03-05, 22:15
איך מכניסים לפה תמונה?

הסבר על הכנסת תמונות:
http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=70

ד ו ר ו ן
17-03-05, 22:22
בכל מקרה הנקודה החשובה, כמו במוט הדחיף, היא חופש הכיוון. הרי כל היילקס מוגבה אחרת, ואין דרך קלה למדוד ולחשב את האורך המדויק שצריך , אז צריך משהו עם כמה מ"מ של משחק.
אז הרעיון הוא לנתק את המוט ולתת לסרן להתמקם לבד ולמדוד את המרווח שיש?

מאיפה הראש החלופי?

נמרוד
17-03-05, 22:25
אז הרעיון הוא לנתק את המוט ולתת לסרן להתמקם לבד ולמדוד את המרווח שיש?

כן, בגדול. ואם תחושת ההיגוי שלך לא טובה (עניין סוביקטיבי) אתה יכול לנסות להאריך אותו בקצת ולהגדיל את זוית הקסטר.

ואולי לעשות משהו יותר מעניין, להרכיב מוט עם מיסבי קצה בשני הצדדים, והברגות הפוכות, ואז אפשר לכוון את האורך בדיוק, בלי לפרק, בדיוק כמו כיוון שפור.

sunnyboy
17-03-05, 22:40
הכל טוב ויפה ! אבל וזה אבל גדול:
ה-rod end הזה חזק אבל תוך זמן קצר מקבל חופש בין המיסב לבית.
אם במערכת שהיחידה הזו מורכבת קיים עומס וחופש קטן לא מפריע אז זה לא חשוב , אבל אם כן צריך פתרון אחר.
אצלי בפוראנר המיתלה האחורי (4-link ) מחובר עם rod end כאלה של all-pro חופשים
מתחילים אחרי 2000 ק"מ , גם אצלי יש פיטמות גירוז וניסיתי rod-ends שונים מחברות
שונות ומחומרים שונים(בית ברונזה,טפלון,וכו') ללא הצלחה.
יש לציין שה-rod end אצלי זהים במידה למה שמופיע כאן(תבריג 16 מ"מ,קדח מיסב 16 מ"מ) רק בזרועות העליונות.
בכל מקרה קחו לתשומת ליבכם.
שי.

ד ו ר ו ן
18-03-05, 00:01
ואולי לעשות משהו יותר מעניין, להרכיב מוט עם מיסבי קצה בשני הצדדים, והברגות הפוכות, ואז אפשר לכוון את האורך בדיוק, בלי לפרק, בדיוק כמו כיוון שפור.
נמרוד,
מה שאתה מתאר קיים כחלק "מדף" בטרקטורים, קוראים לזה זרוע שלישית, אולי אפילו נמצא אחת עם תפוחים בקוטר הנכון ואז העסק מוכן וחזק מאד,אם נמצא אחד כזה אז ננסה אותו קודם.

בהתייחס למה ש sunnyboy כתב כנראה שאני אלך לכיוון של ראשים מקוריים עם מוט הברגות בינהם,לפי מה שזכור לי מזרוע שלישית אכן כמעט תמיד יש חופש קבוע בין התפוח לבין הבית, עכשיו זה שיקול של מה יותר זמין,אני מניח שהחרט שיכין לי את המוט יכול להכין הברגות הפוכות.

קיד
18-03-05, 11:40
הכל טוב ויפה ! אבל וזה אבל גדול:
ה-rod end הזה חזק אבל תוך זמן קצר מקבל חופש בין המיסב לבית.
אם במערכת שהיחידה הזו מורכבת קיים עומס וחופש קטן לא מפריע אז זה לא חשוב , אבל אם כן צריך פתרון אחר.
אצלי בפוראנר המיתלה האחורי (4-link ) מחובר עם rod end כאלה של all-pro חופשים
מתחילים אחרי 2000 ק"מ , גם אצלי יש פיטמות גירוז וניסיתי rod-ends שונים מחברות
שונות ומחומרים שונים(בית ברונזה,טפלון,וכו') ללא הצלחה.
יש לציין שה-rod end אצלי זהים במידה למה שמופיע כאן(תבריג 16 מ"מ,קדח מיסב 16 מ"מ) רק בזרועות העליונות.
בכל מקרה קחו לתשומת ליבכם.
שי.

זה מוזר, כי עין סובבת בקוטר 16 מ"מ אמורה להחזיק 8100 ליברות לפי הספר.

דורון, אל תתפתה להשתמש במוט של נקודה שלישית. אתה תגלה שהחופש המובנה בעניים גדול מאוד.
קיד.

ד ו ר ו ן
18-03-05, 12:00
דודי,
קדם כל תודה, אתה חוסך לי הרבה ניסוי ותהייה..

הראשים של המוט המקורי בנויים עם בוקסה של גומי, הראשים עם המיסב ללא הגומי כמובן, בהתקנת ראשים כאלו לא מבטלים איזשהו אלמנט של בלימת זעזועים\העברת מכות בין הסרן והשילדה? החיבור נהפך לקשיח שזה אולי יתרון להיגוי אבל מעביר מאמצים ישירות לשילדה.

דודי
18-03-05, 17:17
לגבי בלימת הזעזועים השתמשתי בראש המקורי בצד השלדה . אני לא רציתי הרגות הפוכות כי רציתי חיבור מקורי(לא בולט לעין )ורציתי זמינות חלקים ,עם הrod end ילך מהר מידי(בינתיים1500 k ללא כל חופש)או שאקנה חדש או שארכיב את הקצה השני של המוט המקורי (מוכן כבר עם הברגה) העלות היא 100 שח

דודי
18-03-05, 17:32
http://www.jeeptrip.com/albums/gcg4ysh9-3.jpg

חגי
18-03-05, 23:15
אין צורך להמציא את הגלגל.

http://www.off-road.com/toyota/tech/torque_rod/

נמרוד
20-03-05, 12:09
זרוע שלישית של טרקטורים היא אופציה, אבל מראש תדע שזה מיסב קצה באיכות נמוכה מאד - בגלל זה הוא גם זול. מיסב קצה איכותי הוא בלי חופש ויחזיק מעמד מעולה, במכוניות מרוץ מכל הסוגים (שטח/כביש) רוב או כל חיבורי המתלים הם עם מיסבי קצה תעופתיים, בדיוק בשביל לבטל חופשים בצורה מוחלטת. ומה שמחזיק 1000 מייל של באחה או 10K ק"מ של דאקאר... הבעייה שסאניבוי מתאר מוזרה, אשמח לשמוע יותר - חופש כל כך מהיר נובע ממיסבים לא איכותיים, או צורת עבודה לא נכונה של החיבור, אין לי מושג.

sunnyboy
20-03-05, 16:43
טוב אז ככה זה מה שיש על הרכב all-pro Upper Control Arm Links הנ"ל החזיקו כ-2000 ק"מ ואז החלו חופשים עדינים שלי מאוד הפריעו,אז פירקתי את המוטות בדקתי ונוכחתי לצערי שלא טעיתי.
המקוריים היו עשויים מ-upper links are made from 1" X .156 wall tubing. High quality, Teflon lined 3/4" rod ends (rated 21,000 lbs) ensure long life
פירקתי אותם והתיעצתי עם סוכן המיסבים שאיתו אני בקשר והוא המליץ על יחידה זהה אבל עם בית מברונזה ,של s.k.f,בנוסף שלפתי את פיות השימון והברזתי פיטמות גירוז .
לאחר כ-חודשיים וכ-2300 ק"מ שרובם נעשו בכביש תופעת החופש העדין חזרה.
יש לציין כי סןכן המיסבים אמר לי לפני ההרכבה שכל היחידות ה"נל מקבלות חופש תוך זמן קצראבל ממשיכות לתפקד .
הנאמר כאן מחייב הסתייגות מסויימת,המיתלה האחורי אצלי עם מוט מייצב מתנתק ו-4 זרועות עם -rod ends +בולמים וקפיצים ארוכים רק הזרועות העליונות נישחקות בקצב מואץ והתחתונות מחזיקות מעמד.
הזויות שהמיתלה מגיע אליו בהצלבות הם חריפות מאוד (דריישאפט נוגע במיכל הדלק)
והעומס הפועל על הסרן הוא גדול ,אין ביכולתי לדעת אם הכוחות הפועלים על הסרנים דומים או שונים אבל הלכה למעשה החופשים אצלי מתקבלים בצורה מחזורית בלי קשר לסוג המיסב.
שי.

דודי
08-04-05, 22:22
2500קמ עברו עדיין אין חופש ובקצב כזה לא אכפת לי להוציא פעם בשנה 100 שח ולשים חדש

דודי
17-04-05, 22:35
התחיל חופש בROD END לטעמי קצת מוקדם מדי כשיתחיל להרעיש אשים את הקצה השני של המוט המקורי שיש לי מוכן

דודי
24-05-05, 18:45
לאחר עוד 1000 קמ בדקתי שוב יותר מקרוב ומתברר שאין חופש בROD END החופש שהרגשתי היה בורג לא סגור עד הסוף בצד הראש המקורי

eran4x4
24-05-05, 20:55
מענין לענין באותו ענין

למי שיש זרוע מונמכת של רנצ'ו זה המיסב קצה שהם משתמשים בו
http://www.tuthilllinkage.com/productcatalog/new_productdetail.asp?prod_id=837&L1_id= 12&L2_id=12&L3_id=175

אצלי ללא חימום מסיבי בעזרת ברנר לא ניתן היה לפרק את מיסב הקצה.

במידה וצריך להחליף אותו והגומיות בחיבור לשלדה לא גמורות רצוי מאוד לא לגעת בצד השילדה ולפרק את התפוח בלבד.

את הצד של השילדה של הזרוע של רנצ'ו מאוד קשה לפרק - האום מרותך לשלדה והצינורית בתוך הגומיה שדרכה עובר הבורג מאוד הדוקה לבורג - חילוץ הבורג מהצינורית לאחר כמה שנים על הרכב בד"כ מאוד קשה ומחיב שריפת הגומיות בעזרת ברנר.

אם למישהוא יש את המידות של הגומיות בצד של השילדה השמח לקבל אותן ולהשיג\להזמין גומיות שכאלו ליום הדין.

תודה
ערן

דודי
12-05-06, 23:19
למי שמעונין שנה עברה עדיין אין חופש.במסגרת נעילה קדמית פרקתי ובדקתי

נמרוד
13-05-06, 01:36
דודי תודה רבה על העדכון, מוסיף מידע חשוב.

-->