PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה: האם ניתן להריץ מנוע כמה שניות ללא נוזל קירור (במסגרת החלפת נוזל)

hadtomer
05-10-12, 19:18
שלום. בדרך כלל כשהחורף מגיע אני מחליף נוזל קירור. אני משתמש בפרסטון. אצלי כדי להוריד את נוזל הקירור יש ברז קטן בתחתית הרדיאטור -וההחלפה פשוטה מאוד. פותחים פקק, פותחים ברז (כמובן במקום יעודי, לא באמצע הרחוב), מחכים כמה זמן (במקרה שלי כמה זמן שלוקח להכין קפה ולקשקש עם מי שנותן לי להשתמש במקום שלו) ממלאים נוזל קירור חדש, מנקזים אוויר וממשיכים לעוד שנה.

אמה מה-נוזל הקירור המוחלף הוא הנוזל ברדיאטור. וזהו. על פי ספר הרכב שלי ואוטודאטה צריכים להיכנס במערכת הקירור 7.2 ליטרים (אל תתפסו אותי במילה.הספר לא לידי). עובדתית, בדרך כלל נכנסים תמיד בערך חמישה ליטרים-שהם תכולת רדיאטור. נוזל הקירור הישן שבמנוע נשאר שם ומערבב עם הנוזל החדש.

האם יש דרך לוודא שכל הנוזל הישן יצא? האם ניתן לנתק את צינור הרדיאטור העליון והתחתון ולתת למנוע לעבוד דקה (עם עין על שעון חום כמובן) כדי לוודא שכל הנוזל הישן יצא?

ואם לא- איך אתם מוודאים שכל הנוזל הישן יצא ולא רק מה ברדיאטור?

גלדיאטור
05-10-12, 19:28
פתח את הצינור הנמוך ברדיאטור ותן למים לצאת

אתה יכול למלא מים רגילים ולהניע כדי לשטוף כמה דקות - ואז לרוקן ולמלא מים ירוקים

סה"כ גם אם לא תעשה שטיפה זה בסדר להשאיר קצת מהנוזל הישן לא יקרה כלום

רק תפתח את הנקודה הכי נמוכה שתמצא

raanan
05-10-12, 19:29
אין בעיה להניע כשהמנוע קר לכמה שניות כדי להעיף את כול נוזל הקרור. אבל, לדעתי זה מיותר.
אם אתה נשאר עם אותו ההרכב (אפילו אותו נוזל) אין צורך בהחלפה של 100% .
לך תדע אולי "תעיר" איזה משקעים שיגיעו ויסתמו את הרדיאטור.

בכלל, אני לא חסיד של כול ההחלפות נוזל קירור כול שנתיים.
יש לי מאזדה (נהוגה ע"י אשתי) משנת 97 , החלפת נוזל נעשתה רק בטיפולי טיימינג (3 פעמים בוצע) .
מעולם לא הייתה בעיה והרדיאטור המקורי לא נוקה והיה כמו חדש.
איך אני יודע, לפני שנתיים הוחלף למקורי חדש עקב מפגש לא סמפטי עם כלב.

רענן

shlomomos1
05-10-12, 19:43
תומר שלום,

קודם כל לשאלה בכותרת:
מנוע דיזל אסור! אפילו לשניה אחת, המנוע יינזק.
מנוע בנזין בד"כ לא ייפגע משניות ספורות ללא נוזל.

עכשיו לשאלות הבאות:
הברז ברדיאטור משמש לריקון הרדיאטור בלבד, ריקון כל מערכת הקירור נעשה דרך נקודת ניקוז בבלוק המנוע שסגורה בד"כ בבורג "רגיל" . אני לא יודע איפה זה ברכב שלך.
השיטה שהצעת לרוקן את הנוזל ע"י הפעלה עם צינורות פתוחים פסולה!! גם השעון לא יעזור אם היוניט שלו "רטוב" הוא ישדר את טמפ' הצינור ולא המנוע שיישרף לך. בנוסף זה גם לא יעבוד כי המשאבה גבוהה יותר במנוע ולכן תהייה ריקה ותעבוד על ריק.
בברכת חג שמח,
שלמה

hadtomer
05-10-12, 19:48
הסיבה לשאלה היא שאתמול ביקשתי מחבר להביא נוזל קירור והתחלתי לרוקן. המסכן החליק עם הקטנוע בדרכו לחנות החלפים- וכך מצאתי את עצמי עם רדיאטור מרוקן בלי יכולת להשיג נוזל קירור. אז מילאתי מהברז. לכן אני רוצה שהמערכת תהיה באמת ריקה לפני שאקפוץ מחר מחרתיים לקנות נוזל. כמובן-תודה על העזרה.

ד ו ר ו ן
05-10-12, 20:56
הברז ברדיאטור משמש לריקון הרדיאטור בלבד,
שלמה
ממש לא.
הברז נמצא בד"כ בחלק התחתון של הדוד התחתון של הרדיאטור, ונמוך יותר מאשר הצינור התחתון של המנוע, וברגע שאתה מנקז את הרדיאטור, הנוזל מהמנוע גם הוא מתרוקן.
מה שנשאר במנוע זה הנוזל בחללים שונים במנוע שבהם הנוזל מוחלף בסירקולציה אבל לא ייצאו בגרביטציה.

תומר,
להמ להחליף כל שנה?

stavamrosi
05-10-12, 21:26
מתעלק על השירשור בשאלה,
איך מנקזים אוויר מהמערכת קירור לאחר החלפת נוזל?

סליחה תומר, ותודה למשיבים :)

hadtomer
06-10-12, 10:00
דבר ראשון תודה לעונים.

דבר שני-היתי שמח לומר משהו כמו "היצרן אומר כל שנתיים אבל אני אחד שמקפיד על אובר תחזוקה בלה בלה בלה חארטה שקר כלשהו" אבל..האמת היא שפעם בשנה משעמם לי. המכונאים בחבורה יצחקו על זה שאת הזמן הפנוי שלי אני מעביר בהחלפת נוזל קירור, אבל תכלס- נוזל קירור עולה יחסית בזול ואם אני כבר יושב לכמה שעות הרחק מהאישה להתעסק עם האוטו ולשתות קפה אז אני כבר עושה את זה על הדרך. אני יודע שזה טיפה מוזר, אבל ראיתי דברים יותר מוזרים-ובטח שיותר יקרים-שאנשים עושים לרכב שלהם פשוט בגלל שבשורה התחתונה משעמם להם והם נהנים להתעסק עם האוטו.

דבר שלישי-אני רוצה לוודא לפני שאגרום נזק-האם כאשר הרכב קר לחלוטין ניתן להפעיל אותו לכעשר -עשרים שניות כאשר הוא לחלוטין ללא נוזל קירור ברדיאטור?(מנוע בנזין)

shlomomos1
06-10-12, 10:32
תומר,
עשר עד עשרים שניות בלי נוזל קירור אולי לא יגמרו את המנוע אבל בטוח שלא יעשו לו טוב.
כשאתה מנקז את הנוזל מהברז ברדיאטור מתרוקנת המערכת מעל גובה הברז לפי חוק הכלים השלובים ( כמו שתיקן אותי דורון בהערה קודם) ועדיין נשארים כמה ליטרים במנוע מתחת לגובה של הברז.
בהחלפה רגילה של נוזל ישן כל שנתיים זה לא קריטי העיקר שהחלפת את רוב הנוזל, אם משעמם לך, תמצא את בורג הריקון בבלוק מנוע.
תבדוק אם גובה משאבת המים הוא מעל גובה ברז הריקון ברדיאטור, אם כן אז ריקון הרדיאטור ירוקן את המשאבה ואז הפעלת המנוע והמשאבה לא יוציאו את המים מתחתית המנוע ובעצם אתה מסכן אותו לחינם.

hadtomer
06-10-12, 11:14
תודה חברים

kobiarava
06-10-12, 12:59
תומר, אם יש לך לחץ אויר בהישג יד, זו השיטה הכי טובה שאני מכיר-מנתקים צינור מים תחתון (או פותחים ברז ריקון, אם אתה מתעקש), מנתקים צינור עליון, דוחפים פנימה את אקדח לחץ האויר ומשלימים את החלל בסמרטוט, ונותנים כמה "פאפים" טובים עד שהאויר דוחק את כל המים החוצה

קובי

-->