PDA

צפייה בגרסה מלאה : 4X2 עם Low בג'ימני

ג'ימי נשרי
18-03-05, 23:52
בנוסף לידית ההילוכים (ידני או אוטומטי), יש בג'ימני יש ידית לשילוב 4X4 ומהלך כח, עם שני מצבים.

המצב הראשון מחבר את גל ההינע הקדמי אל תיבת ההעברה (הפעלה מכנית) וגם סוגר מעגל חשמלי המפעיל את מערכת הואקום שמשלבת את הלוקרים שבגלגלים הקדמיים.

המצב השני ממיר את כל ההילוכים להילוכי כח (Low).

מאז שיש לי צמיגים גדולים יותר ונעילת דיפרנציאל אחורי, אינני מעוניין בשילוב ההנעה הקדמית ברוב תנאי השטח. לעומת זאת דרושה לי תוספת כח (כולה 1300 סמ"ק, 82 כ"ס).

הפתרון למצב נסיעה של 4X2 עם שילוב של מהלך כח פשוט מאד מבחינה טכנית.

מחברים מתג פשוט בטור למעגל 4WD שיוצא מתיבת הנתיכים. תיבת הנתיכים ממוקמת מתחת ל-Dash ליד דלת הנהג. המקום הטבעי להתקנת המתג בכיסוי הריק השמאלי, משמאל למתג אור הערפל.

למען הגילוי הנאות, במצב המנותק עם הילוך כח, נכון שנוסעים על 4X2, אבל גל ההינע הקדמי והדיפרנציאל הקדמי בכל זאת מסתובבים. רק הלוקרים חופשיים, כלומר אין קשר בין הצירים הקדמיים המסתובבים ובין הגלגלים הקדמיים החופשיים.

שילוב בידית במצב המתג "ON" נועל את הלוקרים הקדמיים. שילוב במצב "OFF" רק משלב את גל ההינע הקדמי, והלוקרים נשארים פתוחים.

ג'ימי

המהנדס
19-03-05, 00:07
יש אפשרות בג'ימיני להתקין נעילות ידניות ?

tayrie
19-03-05, 00:25
יש אפשרות בג'ימיני להתקין נעילות ידניות ?

אתה מתכוון לוקרים ידניים...?

tayrie
19-03-05, 00:45
תן לי מצב אחד שבו אתה צריך LOW ,ושילוב הגלגלים הקדמיים יפריע לך ...
אלא אם כן יש לך נעילה קדמית אוט' :? , או אתה מאלה שנהנים להקשות על הרכב שלהם... :roll:

יש כאלה שאוהבים לסוע בLOW2X4 בפקק בכביש , אבל בשטח אין לזה כל סיבה חוץ מהסיבות שציינתי .

בקיצור זה טריק מיותר ,לדעתי...

tayrie
19-03-05, 00:53
מאז שיש לי צמיגים גדולים יותר ונעילת דיפרנציאל אחורי, אינני מעוניין בשילוב ההנעה הקדמית ברוב תנאי השטח. לעומת זאת דרושה לי תוספת כח (כולה 1300 סמ"ק, 82 כ"ס).

בפעם ה...בשטח משלבים 4X4 לפני שהרכב "מבקש" , אלא אם כן זה שטח בעל אחיזה טובה מאוד ששילוב בו יפגע במכלולים , אבל עד שתלמד לזהות סע ב4X4 בשטח...הכי בטוח , הכי טוב לרכב...

ryanai
19-03-05, 01:23
אלא אם כן יש לך נעילה קדמית אוט' , או אתה מאלה שנהנים להקשות על הרכב שלהם...

אם אין לך נעילה קידמית אז כאשר אחד הגלגלים הקידמיים באוויר אתה "מבזבז" את כוח המנוע שעובר לסרן הקידמי כי בעצם כולו הולך לגלגל שבאוויר.
לכן ברכב בעל נעילה אחורית בלבד ובעל מהלך מתלה מוגבל לפנים (מישהו אמר ויטרה ?) יש מצבים שעדיף 2X4 LOW

tayrie
19-03-05, 02:57
אלא אם כן יש לך נעילה קדמית אוט' , או אתה מאלה שנהנים להקשות על הרכב שלהם...

אם אין לך נעילה קידמית אז כאשר אחד הגלגלים הקידמיים באוויר אתה "מבזבז" את כוח המנוע שעובר לסרן הקידמי כי בעצם כולו הולך לגלגל שבאוויר.
לכן ברכב בעל נעילה אחורית בלבד ובעל מהלך מתלה מוגבל לפנים (מישהו אמר ויטרה ?) יש מצבים שעדיף 2X4 LOW

רפי , הוא מנתק את הלוקרים בלבד במפסק הזה שהוא רוצה ליצור , הכוח "יתבזבז" ממילא ,כי ההנעה הקדמית תקבל כוח מהטרנספר במצב LOW ,ולא תעביר אותו לגלגלים , בויטרה אותו דבר...אפילו יותר מזה במצב הזה(LOW ולוקרים פתוחים) הטרנספר "יחשוב" ש2 הגלגלים הקדמיים באויר.

הבנת? :roll:
בכל מקרה תן לי מצב (לא בתאוריה) שבו אתה נזקק למצב 2X4 LOW אמיתי , זה לא אפשרי ברכבים שלנו כמו שהסברתי, אבל נגיד ...

המהנדס
19-03-05, 09:42
לוקרים = נעילות
האמת אני לא רואה בזה "טריק" אבל נניח. כעקרון מה הבעיה לנסוע משולב?

המהנדס
19-03-05, 09:45
עוד משהו , אתה מרגיש שינוי בשטח ? אני נסעתי במצב הזה גם , ולא הרגשתי שינוי משמעותי בכח של הסמוראי שהוא הרבה יותר חלש :?

אלון_ק
19-03-05, 10:48
זה תוצאה זהה ל4L שלנו עם לוקרים פתוחים, אם מישהו לא הבין.

חיים, תחשוב על חניה בעיר. פחות קלאץ' נשרף. תחשוב על טיול שבילים נעים בשטח, כשיש איזה חריצון שרוצים לעבור לאט. אני קורא לזה "הילוכי פקקים" - שמים 1-2 LOW ונוסעים בפקק בלי לגעת בקלאץ'.

נסיעת שבילים מהירה ב2X4 LOW זה חוויה ותענוג. למה LOW? כי אתה רוצה עוד כח, ממילא אתה מגיע לסביבות ה50-60 אם אתה רוצה, רק שעכשיו יש לך גם כח עם זה (מי אמר היגוי יתר ולא קיבל?).

בשורה התחתונה, אני רואה רק טוב בזה - כי אין כאן שום דבר רע. התוספת החשמלית נמצאת בתוך הרכב, נגישה ופשוטה, איננה מועמדת לנזקים וכו'. זה מעניק לך עוד אפשרות לשליטה ברכב ומאחר וזה לא בא ע"ח שום דבר - מה רע?

ryanai
19-03-05, 12:20
הכוח "יתבזבז" ממילא ,כי ההנעה הקדמית תקבל כוח מהטרנספר במצב LOW ,ולא תעביר אותו לגלגלים
הכח לא "מתבזבז" כתוצאה מחלוקת הכח בין הסרנים אלא כתוצאה מעבודה נוספת שעושה הסרן הקידמי.
לא נדרש הרבה ע"מ לסובב רק את הדריבשאפט הקידמי - אבל לסובב גלגל עם צמיג 235/75R15 זה כבר דורש יותר אנרגיה (במיוחד עם עצרת בהצלבה ואתה מתחיל ממצב מנוחה של הגלגל).

נכון שלא מדובר בהרבה אנרגיה יחסית להנעת כל הרכב קדימה - אבל תמיד אפשר למצוא את מצב הקצה שבו עוד קצת מומנט לקרקע זה מה שעושה את ההבדל.

tayrie
19-03-05, 13:20
זה תוצאה זהה ל4L שלנו עם לוקרים פתוחים, אם מישהו לא הבין.

חיים, תחשוב על חניה בעיר. פחות קלאץ' נשרף. תחשוב על טיול שבילים נעים בשטח, כשיש איזה חריצון שרוצים לעבור לאט. אני קורא לזה "הילוכי פקקים" - שמים 1-2 LOW ונוסעים בפקק בלי לגעת בקלאץ'.

היי ,תסתכל, כתבתי בשטח...ומצבים בהם השילוה הקידמי יפריע ,וב"חריצון" השילוב הקדמי לא יפריע :?

נסיעת שבילים מהירה ב2X4 LOW זה חוויה ותענוג. למה LOW? כי אתה רוצה עוד כח, ממילא אתה מגיע לסביבות ה50-60 אם אתה רוצה, רק שעכשיו יש לך גם כח עם זה (מי אמר היגוי יתר ולא קיבל?).

לדעתי זאת חוויה מסוכנת ומיותרת , להיגוי יתר אתה תכנס גם ב4X4 בשביל ללא אחיזה טובה , במצב הזה(2X4) פשוט לא יהיה לך היגוי ב50 קמ"ש...

בשורה התחתונה, אני רואה רק טוב בזה - כי אין כאן שום דבר רע. התוספת החשמלית נמצאת בתוך הרכב, נגישה ופשוטה, איננה מועמדת לנזקים וכו'. זה מעניק לך עוד אפשרות לשליטה ברכב ומאחר וזה לא בא ע"ח שום דבר - מה רע?

לא אמרתי שיש בזה דבר רע אמרתי (בפעם ה...) שהשילוב הקדמי לא יפריע בשום מקום (זה דבר רע אם יש לך בעיות זיכרון ואתה שוכח לשלב את הלוקרים...) ,
אפשר להשוויץ עם זה כאילו זה נעילה קדמית... :D
אפשר להשתמש בזה בכביש ... אבל בשטח ... 8) נאדה !
אני הייתי מתרץ את זה בתור "הכנה לנעילה קדמית אוט'..." כדי לא לצאת טמבל...

סוזוקי עשו בשבילנו את העבודה , לוקרים משתלבים אוט' בהכנסת הידית למצב 4X4 , אם הם לא היו עושים ככה , עם קצת ידע באלקטרוניקה אנחנו היינו עושים את זה, אז לבוא ולעשות הפוך?! :D

tayrie
19-03-05, 13:33
הכוח "יתבזבז" ממילא ,כי ההנעה הקדמית תקבל כוח מהטרנספר במצב LOW ,ולא תעביר אותו לגלגלים
הכח לא "מתבזבז" כתוצאה מחלוקת הכח בין הסרנים אלא כתוצאה מעבודה נוספת שעושה הסרן הקידמי.
לא נדרש הרבה ע"מ לסובב רק את הדריבשאפט הקידמי - אבל לסובב גלגל עם צמיג 235/75R15 זה כבר דורש יותר אנרגיה (במיוחד עם עצרת בהצלבה ואתה מתחיל ממצב מנוחה של הגלגל).

נכון שלא מדובר בהרבה אנרגיה יחסית להנעת כל הרכב קדימה - אבל תמיד אפשר למצוא את מצב הקצה שבו עוד קצת מומנט לקרקע זה מה שעושה את ההבדל.

לא נדרש הרבה כוח על מנת לסובב את הדרייבשאפט הקדמי , אבל הכוח "נשלח" לשם ממילא!
אני משער שאם נעשה חישוב כמה כוח אתה(אולי) "חוסך" נגיע לכלום וחצי.

מצב הקצה הוא בתאוריה בלבד ... מעשית , יש מקום בו הכוח הזה ש"חסכת"(אני לא בטוח שחסכת כמו שכתבתי , אבל נגיד) יעזור לך לסיים את המכשול? :?

אלון_ק
19-03-05, 14:36
לדעתי זאת חוויה מסוכנת ומיותרת ... במצב הזה(2X4) פשוט לא יהיה לך היגוי ב50 קמ"ש
זה קישקוש והגזמה פראית. אין ספק שב4X4 ההיגוי טוב יותר, אבל להגזים כך?
(אולי זה הזמן להזכיר לך שיש ביננו כאלו שנוסעים כך ע"ב יומיומי בשטח? חלקנו אפילו באופן תחרותי?). בוא נשאל את זה מכיוון אחר: מה הוא מפסיד? כלום. הוא תמיד יכול לשלב 4X4 כמו כולם.

ברור שזה לא עוזר לעבירות, זה לא אמור. זה אמור לעשות לאוטו חיים מעט יותר קלים בשטח איפה ש4X4 מיותר ואתה בכ"ז רוצה LOW - הרבה מהשטחים שאנחנו נוסעים בהם הם כאלו.

מבחינתי, הכי חשוב כאן זה מה שמישהו אחר אמר קודם - "הכנה לנעילה קדמית". וואלה, הנה יופי של פתרון לניתוק הלוקרים הקדמיים בג'ימיני - יש לזה שימושים. אז הוא עשה עבודה יפה, רעיון מקורי, ביצוע נהדר (ראיתי את זה. פשוט, נקי, אסטתי) - למה לעזאזל לקטול את זה?

tayrie
19-03-05, 15:09
זה קישקוש והגזמה פראית. אין ספק שב4X4 ההיגוי טוב יותר, אבל להגזים כך?

תבדוק את זה , בזהירות... :twisted:

בוא נשאל את זה מכיוון אחר: מה הוא מפסיד? כלום. הוא תמיד יכול לשלב 4X4 כמו כולם.

הוא מפסיד את הפשטות של לעשות 2 פעולות בבת אחת...כמו לפתוח את מעגל האורות שכדי להדליק אותן יהיה צורך ב2 מפסקים :? (טוב נו , אני קצת מקצין :) )

מבחינתי, הכי חשוב כאן זה מה שמישהו אחר אמר קודם - "הכנה לנעילה קדמית".

אני אמרתי , וכרגע אין לו נעילה קדמית אוט' ... והוא גם לא כתב שזה מתוכנן לאחת כזאת.

אני לא קוטל שום דבר , אבל בניגוד למה שהוא כתב , יתרונות רציניים אין לדבר הזה בשטח - עובדה.

זה אמור לעשות לאוטו חיים מעט יותר קלים בשטח איפה ש4X4 מיותר ואתה בכ"ז רוצה LOW - הרבה מהשטחים שאנחנו נוסעים בהם הם כאלו

נקודת המחלוקת שלנו נמצאת פה , לדעתי בכל שטח עדיפה חלוקת הכוח בין ההנעה הקדמית לאחורית (גם לצורך התקדמות טובה, וגם להיגוי טוב יותר ), על פני נתינת כל הכוח לסרן האחורי , גם עם הסרן האחורי נעול , והרכב על ''42...

ryanai
19-03-05, 15:16
לא נדרש הרבה כוח על מנת לסובב את הדרייבשאפט הקדמי , אבל הכוח "נשלח" לשם ממילא!

אני אשם... אני התחלתי את הדיון במונחים של כח... טעות...
המונח הנכון הם מומנט זוויתי.
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/amom.html#am

בואו ננסה שוב:
לדריבשאפט הקידמי יש קוטר קטן יחסית ולכן יש צורך בפחות מומנט ע"מ לגרום לשינוי בתנע הזוויתי שלו וכפועל יוצא פחות אנרגיה.
לצמיג 235/75R15 בעל מסה של כ 25 ק"ג יש קוטר של 29" בערך.
מאחר ואין לי דרך לדעת את חלוקת המשקל של הגלגל נשתמש בהנחה כי המסה שוות ערך למסה המרוכזת בחצי הרדיוס (נראה לי סביר בהתחשב ביחסי המסה בין סוליית הצמיג למשקל הג'נט - זו אפילו הנחה מקילה)

לפי הנוסחה I=mr^2 במקרה שלנו I=0.85 בערך.
לג'מיני יש מומנט מקסימלי של 110 Nm שמושג ב 4500 rpm
לפי L = 2Pi*f*I
כאשר הגלגל מסתובב פעם בשנייה (מקביל לנסיעה ב 8.3 קמ"ש) המומנט של הגלגל הוא בערך 5.35 Nm שזה כמעט 5% מהמומנט המקסימלי שהמנוע מסוגל לייצר !

אני משער שאם נעשה חישוב כמה כוח אתה(אולי) "חוסך" נגיע לכלום וחצי.
לא מדובר בהבדל ענק, אבל זה כבר לא זניח.. ובוודאי שזה לא כלום וחצי...

tayrie
19-03-05, 15:26
אבל ברגע שהטרנספר של הגימני בLOW הכוח מתחלק 50:50 (?) זה משנה לסרן האחורי מה הקדמי עושה עם ה50 שלו?

אני אשם... אני התחלתי את הדיון במונחים של כח... טעות...
המונח הנכון הם מומנט זוויתי.
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/amom.html#am

בואו ננסה שוב:
לדריבשאפט הקידמי יש קוטר קטן יחסית ולכן יש צורך בפחות מומנט ע"מ לגרום לשינוי בתנע הזוויתי שלו וכפועל יוצא פחות אנרגיה.
לצמיג 235/75R15 בעל מסה של כ 25 ק"ג יש קוטר של 29" בערך.
מאחר ואין לי דרך לדעת את חלוקת המשקל של הגלגל נשתמש בהנחה כי המסה שוות ערך למסה המרוכזת בחצי הרדיוס (נראה לי סביר בהתחשב ביחסי המסה בין סוליית הצמיג למשקל הג'נט - זו אפילו הנחה מקילה)

תקרא לזה איך שאתה רוצה , כוח , מומנט , מומנט זוויתי ...הבנתי כבר מקודם שברגע שהדרייבשפט בלבד מקבל את "זה" מסתובב , מתבזבז פחות מ"זה"... :? :shock: :roll:

ryanai
19-03-05, 15:35
לפחות הבנת ש"זה" לא זניח ?

tayrie
19-03-05, 15:45
לפחות הבנת ש"זה" לא זניח ?

כן , הבנתי למה בתאוריה זה לא זניח 8) , מעשית , עד שלא תיתן לי סוג\דוגמא\מיקום מכשול שאתה מעדיף לקחת עם לוקרים פתוחים בLOW וזה מוכח שזה עוזר לך...

אבל ברגע שהטרנספר של הגימני בLOW הכוח מתחלק 50:50 (?) זה משנה לסרן האחורי מה הקדמי עושה עם ה50 שלו?

אני עדיין מחכה לתשובה לזה , אם זה כמו שאני חושב(שהכוח מתחלק חצי חצי ואין השפעה של הקדמי על האחורי ,ולהיפך) , אז זניח או לא , זה לא משנה...

eran4x4
19-03-05, 17:12
הזה כן זניח, מה זה משנה עם מסובבים את הגלגל הקידמי דרך הקרקע או דרך הדריבשפט?
יותר כוח\מומנט ה 2*4 נמוך לא יתן בכל מצב, אבל ה 2*4 נמוך הוא מצוין לשטחים בעלי אחיזה טובה והרבה פיטולים, לדוגמה נחל סדום ובשביל מסלולים שכאלו זה שווה!

הג'ימני הוא הג'יפון שקרוב לטרקטורון וג'ימי מחזק את תכונות התקטורון של הג'ימני שלו.

sunnyboy
19-03-05, 19:05
tayrie
כן , הבנתי למה בתאוריה זה לא זניח , מעשית , עד שלא תיתן לי סוג\דוגמא\מיקום מכשול שאתה מעדיף לקחת עם לוקרים פתוחים בLOW וזה מוכח שזה עוזר לך...

טוב אז ככה אתה נימצא בשפ"צ חריף לא מעונין לרדת וחייב לעלות אתה משלב ל-low מסיט את ההגה במתינות לכיוון העליה משחרר את הסרן הקידמי מההנעה מכת גז ביחד עם סיבוב ההגה לכיוון העליה ואתה עם הפנים למעלה.
עכשיו המצב שלך הוא רצוי בניגוד למצב הלא נעים שהיית בו קודם.

ישנם עוד מצבים מלבד "מצבי כיף" שבהם תצטרך low רק לסרן האחורי כמו מיקום החלק האחורי בעליה דבר שתוכל לעשות (אולי) בעשר תיקונים אחורה וקדימה או בהחלקה מבוקרת אחת של הזנב .

כל האמור לעיל מצריך ניסיון וידע מוקדם ולא רצוי לבצע את הנ"ל בלעדיהם אבל שווה
ומומלץ להתאמן .

שי.
שי.

sunnyboy
19-03-05, 19:09
tayrie- כתב
[quote]כן , הבנתי למה בתאוריה זה לא זניח , מעשית , עד שלא תיתן לי סוג\דוגמא\מיקום מכשול שאתה מעדיף לקחת עם לוקרים פתוחים בLOW וזה מוכח שזה עוזר לך...
טוב אז ככה אתה נימצא בשפ"צ חריף לא מעונין לרדת וחייב לעלות אתה משלב ל-low מסיט את ההגה במתינות לכיוון העליה משחרר את הסרן הקידמי מההנעה מכת גז ביחד עם סיבוב ההגה לכיוון העליה ואתה עם הפנים למעלה.

ישנם עוד מצבים מלבד "מצבי כיף" שבהם תצטרך low רק לסרן האחורי כמו מיקום החלק האחורי בעליה דבר שתוכל לעשות (אולי) בעשר תיקונים אחורה וקדימה או בהחלקה מבוקרת אחת של הזנב .

ומומלץ להתאמן .

שי.

tayrie
19-03-05, 19:48

:shock: :shock: :shock:
:? :? :?

השפ"צ שאתה מדבר עליו הוא שפ"צ שנכנסנו אליו לא מרצון , ואם אתה רוצה להמשיך למעלה סביר להניח שזה קרה לך בשעת טיפוס מעלה...הטריק שהמצאת מסוכן, מיותר , חסר אחריות
למה?
כי יש מה לעשות במצב כזה לפי הספר , ובמקרה הוא בדיוק הפוך ממה ש"לימדת אותנו" - הגה לכיוון הירידה , שילוב לרוורס , ביד ימין לאחוז במשהו חזק באוטו , ראש מופנה אחורה , ומכת גז , יישור ההגה עד להגעה למצב שהרכב מיושר לכיוון העלייה.(לעומתך ,לא חשבתי על זה למדתי את זה בקורס)

ומומלץ להתאמן .

בקיצור המצאת שימושים מענינים (ולדעתי מיותרים) לזריקות זנב .

ryanai
19-03-05, 20:54
השאלה היתה:

והתשובה הכי טובה עד כה היתה:

ה 2*4 נמוך הוא מצוין לשטחים בעלי אחיזה טובה והרבה פיטולים, לדוגמה נחל סדום ובשביל מסלולים שכאלו זה שווה!

למעשה בכל שטח בעל אחיזה טובה אבל שמחייב נסיעה איטית תהיה עדיפות מבחינת שמירה על מכלולי הרכב לנסיעה ב 2X4 LOW
(הגיר פחות יתחמם ויהיו פחות נזקים בטרנספר כתוצאה מהפרשי מהירות עקב סיבוב בין הסרנים)

וחוץ מזה לזרוק זנב זה כיף - ואם שילוב הגלגלים הקידמיים מפריע לכיף - הוא מפריע לי :twisted:

tayrie
19-03-05, 21:10
וחוץ מזה לזרוק זנב זה כיף - ואם שילוב הגלגלים הקידמיים מפריע לכיף - הוא מפריע לי

זה כיף , אבל בין זה לבין נהיגת שטח נכוהנ אין כל קשר .

חנן א.
19-03-05, 21:15
לפי הנוסחה I=mr^2 במקרה שלנו I=0.85 בערך.
לג'מיני יש מומנט מקסימלי של 110 Nm שמושג ב 4500 rpm
לפי L = 2Pi*f*I
כאשר הגלגל מסתובב פעם בשנייה (מקביל לנסיעה ב 8.3 קמ"ש) המומנט של הגלגל הוא בערך 5.35 Nm שזה כמעט 5% מהמומנט המקסימלי שהמנוע מסוגל לייצר !

מה שחישבת זה מומנט אינרציה. רלוונטי רק להאצה. לא רלוונטי להעברת כח במצב יציב.

ryanai
19-03-05, 21:38
מה שחישבת זה מומנט אינרציה. רלוונטי רק להאצה. לא רלוונטי להעברת כח במצב יציב.

חישבתי את הפסד המומנט בהצלבה שאתה מתחיל במצב מנוחה כאשר יש שינוי של 1 RPM במהירות הגלגל הקידמי שנמצא באוויר. ברור לי שההפסד הוא רק כאשר יש שינוי במהירות.

עליה דרדרתית עם הצלבות -> הרכב מתחיל להחליק -> אתה לוחץ על הגז -> אחד הגלגלים הקדמיים נמצא באויר -> הגלגל מאיץ -> אתה מפסיד מומנט...

כמובן שאם אתה מגיע למכשול במהירות קבועה ושומר על מהירות קבועה - המומנט שאתה מפסיד הוא זה שנדרש ע"מ להתגבר על החיכוך של רכבת הכח (ושל הגלגל עם האויר) -> זה באמת זניח...

אלון_ק
19-03-05, 22:38
למרות העניין בויכוח התיאורטי, אני חושב שהוא לא רלוונטי לנו, כי החסכון הזה לא משנה - גם אם הוא משמעותי. השאלה (של חיים בלבד) הייתה איפה זה יהיה יעיל יותר, והתשובה היא פשוטה: ב80% מהשבילים שאני מטייל בהם, שזה רוב השבילים שכולנו מטיילים בהם, ע"ע תשובתו של ערן.

חיים, יש לך טעות לגבי ההיגוי ב2X4. משמעותית. אם אתה רוצה דוגמאות, תסתכל על כל באגי ממוצעת. אם אתה רוצה תיאוריה, שאל מדריך נהיגה מוסמך - ולא כזה ממו"ס, שעם כל הכבוד להם...

tayrie
20-03-05, 01:20
למרות העניין בויכוח התיאורטי, אני חושב שהוא לא רלוונטי לנו, כי החסכון הזה לא משנה - גם אם הוא משמעותי. השאלה (של חיים בלבד) הייתה איפה זה יהיה יעיל יותר, והתשובה היא פשוטה: ב80% מהשבילים שאני מטייל בהם, שזה רוב השבילים שכולנו מטיילים בהם, ע"ע תשובתו של ערן.

.

לא מסכים איתך , וגם בשבילים שערן דיבר עליהם(מעטים מאוד , שביל איטי ומפותל מאוד) ההנעה הקדמית לא מפריעה .
לדעתי ברוב השבילים השילוב תורם גם להתקדמות וגם להיגוי.

חיים, יש לך טעות לגבי ההיגוי ב2X4. משמעותית. אם אתה רוצה דוגמאות, תסתכל על כל באגי ממוצעת. אם אתה רוצה תיאוריה,

דוגמא של באגי היא דוגמא לא מתאימה , באגי הוא קל ונמוך , ובמקרה שלנו בדיוק להיפך.
אם אתה רוצה אני יכול להוכיח לך את זה בקלות - מעשית.

שאל מדריך נהיגה מוסמך - ולא כזה ממו"ס, שעם כל הכבוד להם...

אלון אל תזלזל , המדריכים במו"ס חלקם מילואימניקים ומדריכי נהיגה באזרחות , ואלה שלא, למדו מהמילואימניקים , בקיצור מה שלומדים בצבא לומדים באזרחות 1 ל1.
המדריכים עוברים קורס של 3 חודשים , מדרום לצפון , ומפגוש לפגוש...(בלי נעילות ובלי מהלך...)

asafk
20-03-05, 01:44
אני לא מוצא שום סיבה טובה לLO בהנעה אחורית. כל החבר'ה כאן שיש להם נעילה קדמית, כבר מזמן נוסעים טיולים שלמים בהנעה אחורית, אבל כאילוץ, לא מבחירה. בהתחלה, הם עוד הסתירו את העובדה הזו, והתנצלו עם כל מיני תירוצים (אין בעיה לנסוע 4H בשבילים עם הנעילה.. פשוט הצלב דופק, הלוקר גמור, הדרייבשפט עקום), עכשיו גם זה לא. מזה לבוא ולבנות תאוריות שלמות? יש לכם רכב 4X4, למה לסרס אותו?
גם בנהיגת שבילים מהירה, נהג טוב יהיה הרבה יותר מהיר ב4X4 מאשר בהנעה אחורית (ברכב 4X4. באגים זה סיפור אחר). בהחלקה מתבזבזת אנרגיה. הבלימה משמעותית יותר חלשה ב2X4, ועוד ועוד..
אתה נוסע בשביל? סע 4X4. למה לא?. הגעת לחריץ שאתה רוצה לעבור לאט? שלב LO. מה, ההנעה הקדמית מבזבזת לך דלק? שוחקת את הגג"שים בסרן הקדמי? מה בדיוק מפריע ב4X4, אם אין נעילה אוטומטית?

תסלחו לי על הנימה, אבל אני פשוט לא מצליח להבין. נראה שקודם יש פתרון (אחלה רעיון, אגב), ואז מנסים לתפור לו בעיה... אבל הבעיה לא באמת קיימת, נכון?

(ואני מצאתי היום, בערך הפעם הראשונה, מצב שהייתי צריך בו LO בלי לנעול דיפ' מרכזי... היתה התהלוכה בתל אביב "הרבה אנשים עם שלטים ושוטרת אהבלה אחת חוסמים את הרחוב שאסף גר בו" או משהו כזה, ו... בואו נגיד שבשביל לטפס על הגדר של הגינה הציבורית החרבה שעמדה ביני לבין החניה, עם מילימטרים בודדים מכל צד של האוטו בין עמוד למכונית חונה- הייתי חייב LO- בשביל הדיוק, אבל בלי לנעול- כי היה אספלט מתחת לצמיגים. שימושי כמעט כמו 2LO)

אסף.

tayrie
20-03-05, 01:51
אני לא מוצא שום סיבה טובה לLO בהנעה אחורית. כל החבר'ה כאן שיש להם נעילה קדמית, כבר מזמן נוסעים טיולים שלמים בהנעה אחורית, אבל כאילוץ, לא מבחירה. בהתחלה, הם עוד הסתירו את העובדה הזו, והתנצלו עם כל מיני תירוצים (אין בעיה לנסוע 4H בשבילים עם הנעילה.. פשוט הצלב דופק, הלוקר גמור, הדרייבשפט עקום), עכשיו גם זה לא. מזה לבוא ולבנות תאוריות שלמות? יש לכם רכב 4X4, למה לסרס אותו?
גם בנהיגת שבילים מהירה, נהג טוב יהיה הרבה יותר מהיר ב4X4 מאשר בהנעה אחורית (ברכב 4X4. באגים זה סיפור אחר). בהחלקה מתבזבזת אנרגיה. הבלימה משמעותית יותר חלשה ב2X4, ועוד ועוד..
אתה נוסע בשביל? סע 4X4. למה לא?. הגעת לחריץ שאתה רוצה לעבור לאט? שלב LO. מה, ההנעה הקדמית מבזבזת לך דלק? שוחקת את הגג"שים בסרן הקדמי? מה בדיוק מפריע ב4X4, אם אין נעילה אוטומטית?

תסלחו לי על הנימה, אבל אני פשוט לא מצליח להבין. נראה שקודם יש פתרון (אחלה רעיון, אגב), ואז מנסים לתפור לו בעיה... אבל הבעיה לא באמת קיימת, נכון?

(ואני מצאתי היום, בערך הפעם הראשונה, מצב שהייתי צריך בו LO בלי לנעול דיפ' מרכזי... היתה התהלוכה בתל אביב "הרבה אנשים עם שלטים ושוטרת אהבלה אחת חוסמים את הרחוב שאסף גר בו" או משהו כזה, ו... בואו נגיד שבשביל לטפס על הגדר של הגינה הציבורית החרבה שעמדה ביני לבין החניה, עם מילימטרים בודדים מכל צד של האוטו בין עמוד למכונית חונה- הייתי חייב LO- בשביל הדיוק, אבל בלי לנעול- כי היה אספלט מתחת לצמיגים. שימושי כמעט כמו 2LO)

אסף.

אסף כתבת שוב מה שכתבתי כל השרשור .

asafk
20-03-05, 01:59
זה בסדר, אני יודע. זה כל השאר (כמעט) שאני לא מצליח להבין...

אסף.

גיא
20-03-05, 07:42
למשל .. רוורס עם עגלה עמוסה ברחוב צר וארוך ומתפתל ...

LOW בלי לנעול דיפ' מרכזי ... ( ובימי הסמוראי העליזים .. LOW בלי לוקרים .. ) יש לזה מליון וחצי שימושים... לא חייבים תמיד להיות לפי הספר.

ולגבי החילוץ ממצב שפ"צ על ידי מכת גז קדימה בהנעה אחורית בלבד.
יצא לי לחלץ מישהי פעם במצב הזה על בוץ בעליה לא נעימה בכלל.

זה לא רק שימושי מאוד זה גם הרבה פחות מסוכן מלנסוע אחורה כשהגלגלים הקידמיים גם ככה לא אוחזים בגרוש ובעצם "אין" הגה .. וכל נסיעה אחורה אפילו של מ"מ תרים את הגלגל האחורי הגבוה עוד יותר וההתהפכות ומיד אחריה התגלגלות של כמה עשרות מטרים היתה בלתי נימנעת. בשיטה ה"לא בטוחה" הזאת הכל ניגמר ב 5 דקות. ( אגב, ויטארה ידנית קצרה בלי נעילות )

אבל בטח דוגמאות לפה ולפה יש בלי סוף ....

סוזי המשתוללת
20-03-05, 10:25
בדרך כלל גיא כותב שטויות אבל סוף סוף אני מסכים איתו :lol:
יש הרבה שימושים כמו טיפוס עליות חדות בכביש / גרירה על קרקע קשה ועוד
אבל נסיעה בשטח אפילו על קרקע קשה אינה מצדיקה את כל האופרציה הנ"ל למעט אם מותקנת נעילה אוטומטית קדמית שאז זה שוס לא נורמלי יותר טוב מarb בגלל שהמנגנון המיכני אמין יותר ומשתמש במשהו שממילא קיים = ואקום מנוע
אני נוסע הרבה עם נעילה קדמית וגם אני בד"כ לא נועל לוקרים אלא לפני מכשול קשה באמת והאמת שברכב עם נעילה אחורית קבועה ממילא העבירות משתפרת פלאים ובהרבה מקומות לא צריך הנעה קדמית אם כי ההנעה הקדמית תורמת ליציבות / בטיחות במכשול
אין שום קשר לכח וזריקות זנב בlo
זה אפילו מטופש :twisted:
רוצה לזרוק זנב ? רוצה לנסוע מהר ?
סע בhi
רוצה שליטה?
סע בlo

חנן-ג'יפולוג
20-03-05, 10:32
אסף, נסעתי בשטח בעיקר בהנעה אחורית, הרבה לפני שהיה לי ג'יפ משלי או שחלמתי על נעילה קדמית.

אני מודע ליתרונות שבנסיעה בהנעה כפולה (וכמדריך נהיגה גם הדגמתי את היתרונות לחניכים) , ובכל זאת מעדיף כמעט תמיד את ההיגוי הנעים יותר בהנעה אחורית, עם או בלי נעילה קדמית.

אתה עדיין יכול לנסות להשליך את זה על העובדה שיש לי נעילה קדמית, אבל זה לא ממש מסתדר עם העובדה שרשמתי במשפט הראשון.

ג'ימי נשרי
20-03-05, 12:15
תודה לכל המגיבים.

ראשית, לטענתו של אסף:
"נראה שקודם יש פתרון (אחלה רעיון, אגב), ואז מנסים לתפור לו בעיה... אבל הבעיה לא באמת קיימת, נכון?"

ברמת הידע שלי בפיסיקה, יחד עם האינטואיציה שיש לי, אני מרגיש אי נוחות בנסיעה על קרקע קשה, או בערוצי נחלים, בשילוב 4X4 כאשר יש לי נעילת דיפרנציאל אחורי ואני לא ממש צריך גם הנעה קדמית. נראה לי שנסיעה עם הנעת 4X2 בלבד חוסכת מאמצים ובלאי, אבל אולי אני טועה???

הרעיון אולי אחלה, אבל הביצוע דורש שדרוג כי יש בעיה שגם תפרתי לה פתרון…

הבעיה: בשיטת חיבור המתג כפי שתארתי לעיל, התברר למורת רוחי שהמתג פעל לא רק על 4WD, אלא גם על המזגן. מסתבר שסוזוקי חיברו את שני המעגלים לאותו הנתיך (למה?) ובספר ועל מכסה קופסת הנתיכים אין זכר ל- A/C.

הפתרון: חיבור המתג בטור עם המעגל שבא ישירות מתיבת הטרנספר. הכי נוח לחבר אותו בטור לחוט כחול עם פס שחור ונקודות אדומות, מתחת לקונסולה הפלסטית, מימין למוט הפעלת בלם היד.

עכשיו יש לי 4X2 עם הילוך כח וגם עם מזגן.

ג'ימי

נמרוד
20-03-05, 12:28
תודה לכל המגיבים.

ראשית, לטענתו של אסף:
"נראה שקודם יש פתרון (אחלה רעיון, אגב), ואז מנסים לתפור לו בעיה... אבל הבעיה לא באמת קיימת, נכון?"

ברמת הידע שלי בפיסיקה, יחד עם האינטואיציה שיש לי, אני מרגיש אי נוחות בנסיעה על קרקע קשה, או בערוצי נחלים, בשילוב 4X4 כאשר יש לי נעילת דיפרנציאל אחורי ואני לא ממש צריך גם הנעה קדמית. נראה לי שנסיעה עם הנעת 4X2 בלבד חוסכת מאמצים ובלאי, אבל אולי אני טועה???

למרות שאני מאלו שנוסעים עם נעילה קדמית ובעיקר ב2X4, ולמען האמת גם כשיש לי רכב ללא נעילה קדמית אני משלב רק כשצריך ולא "עם הכניסה לשטח"... אסף צודק. אם יש לך דיפרנציאל קדמי פתוח, אין סיבה לא לסוע ב4X4 כמעט בכל שטח, כולל שבילים ובוודאי שערוצי נחלים. דווקא מבחינת בלאי, עדיף 4X4 מאשר 4X2 נעול אחורה, גם איפה שמבחינת העבירות אתה לא צריך את הגלגלים הקדמיים - ואני מדבר על בלאי צמיגים. אין שום ספק שבשיטת הנהיגה בשטח שלי, דהיינו רוב רובו של הזמן הנעה אחורית נעולה בלבד, הצמיגים האחוריים מתבלים הרבה יותר מהקדמיים.

סוזי המשתוללת
21-03-05, 10:04
ג'ימי
הבעייה שלך עם המזגן נעוצה בעובדה שאתה בעצם "ניתקת" ברז חשמלי ששולט על מעבר ואקום
כנראה שאותו ברז גם נותן ואקום למגביר טורים כלשהו שקשור ליחידת המזגן
בכל מיקרה הרעיון טוב וכל השינוי בביצוע כנראה צריך להיות בהוספת ברז ואקום עצמאי על הקו של הואקום ללוקרים

סוזי המשתוללת
21-03-05, 10:08
נמרוד
מכיוון שמרבית הקילומטרז' שלך יהיה תמיד על כביש אני הייתי זוקף את הבדל שחיקת הצמיגים דווקא לנעילה האחורית ולא לחוסר השילוב
אם כי לגבי הבלאי אני מסכים אבל אין כמו הכיף של לעבור מכשול בהנאה אחורית ואז להגיד ללנדרובריסט המצוי "נראה אותך עובר רק באחורית " 8) :lol: :P :twisted:

eran4x4
22-03-05, 15:21
ג'ימי
הבעייה שלך עם המזגן נעוצה בעובדה שאתה בעצם "ניתקת" ברז חשמלי ששולט על מעבר ואקום
כנראה שאותו ברז גם נותן ואקום למגביר טורים כלשהו שקשור ליחידת המזגן
בכל מיקרה הרעיון טוב וכל השינוי בביצוע כנראה צריך להיות בהוספת ברז ואקום עצמאי על הקו של הואקום ללוקרים

איןקשרבין "ברזי" הווקום (על נעילת הלוקרים אחראים שני סולונוידים)

הישום השני של ג'ימי - שימוש בחוט הפיקוד שמגיעה מהטרנספר יותר נכון - ככה אין שינוי במערכת החשמל ברכב מלבד מקור הפיקוד (מפסק במקום טרנספר).

ג'ימי - האם כרגע במצב אחד של המפסק הטרנספר שולט על הלוקרים ובמצב שני הלוקרים פתוחים?

ג'ימי נשרי
22-03-05, 19:46
ג'ימי - האם כרגע במצב אחד של המפסק הטרנספר שולט על הלוקרים ובמצב שני הלוקרים פתוחים?

ערן, במצב ON של המפסק, הטרנספר שולט על הלוקרים, כאילו לא ביצעתי כל שינוי. כאשר גל ההינע הקדמי משולב, בכל אחד ממצבי הילוך הכח, ניתן לשלב (מצב מתג ON) או לנתק (מצב מתג OFF) את הלוקרים. מיותר לציין שיש להקפיד על מצב הגה ישר אם הפעולה מתבצעת תוך כדי תנועה.

dizza man
25-03-05, 19:17
שמעו מה קרה לי אתמול בחניה ליד הבית ...

ישבתי לי בסבבה באוטו פירקתי לי בירה להנאתי עם חברה שלי ו2 חברות שלה שישבו מאחור
וכולם נדחפו לסמוראי הקטנטן כי היה קצת קר

טוב סיימו לזיין לי תשכל יאללה הולכים טוב אני קצת בראש טוב ממהחצי ליטר ובדיוק לפני זה קראתי את השירשור הזה

נותן פול גאז 2x4 lo (לא משולב) זורק את הקלאץ ב5 אלף סל"ד נמרח בפירפור והופה 2 גלגלים קידמיים חצי מטר מעל האדמה והאוטו המשיך קצת לסוע.. עד שנגמר ההילוך שהוא ממש קצרררר ,לא לנסות בבית !!! אני אישית נהנתי נורא
(חוץ מזה שקיבלתי צרחות בתדר שעשה לי נזק בלתי הפיך באוזן )

התברר שבחלק האחורי היה לי לחץ אויר נמוך ועוד 2 בנות של 55 ק"ג כל אחת+ציוד 20 ק"ג

אחלה הילוך כוח ב2x4 אני אישית משתמש בו הרבה

(צורת ההתבטאות שלך גובלת בטעם הטוב - מהצד הלא נכון. אל תגרום לנו לחזור ולמחוק הודעות שלך כמו פעם. אזהרה ראשונה - המערכת)

-->