PDA

צפייה בגרסה מלאה : עשן לבן בהתנעת בוקר - הבעייה והפיתרון

אדם_פ
17-10-12, 09:03
שלום לכל המתעניינים,
ברצוני להציג את המקרה הפרטי שלי עם כל תלאות הדרך ולבסוף הפיתרון, למען יראו ויראו.
איון בכוונתי להשמיץ את המוסך.

הפציינט: מדובר בג'ימני 99 עם 260K ק"מ ומנוע מקורי. (ובעלים יקי)

המקרה:
יום אחד, כאשר הספידומטר כבר ספר 200K ק"מ, החל לצאת עשן לבן בהתנעות הבוקר בלבד!
העישון נמשך כפחות מחצי דקה ונעלם לחלוטין, העשן נראה סמיך, מרוכז, כבד ומריח כשמן שרוף! לא אדי מים של בוקר (כמו שנוטים לרוץ ולהכריז).
העישון לא מופיע כאשר נותנים מכות גז ולא בשום מקרה אחר. צריכת השמן של המנוע היא בערך חצי קילו לכל 10K ק"מ (תקין לחלוטין).
בדקתי, התעניינתי, למדתי והכיוונים הצביעו על גומיות שסתומים שחוקות, אך לא באופן חד משמעי.

עם הזמן כמות העשן הלכה וגברה. לאחר שעברו עוד 50K ק"מ ובלי קשר לבעייה, ראש המנוע החליט שזמנו תם בגלל סידוק פנימי ונאלצתי לבצע תיקון מקיף.
אמרתי יופי... לפחות העישון המעצבן הזה יפסיק סוף סוף.
בעל המוסך טען שלא ניתן לתקן את הראש, אך המנוע נראה טוב ולכן לא כדאי להחליפו, אלא לקנות ראש מפירוק + שיפוץ הראש החדש (שזה כמובן אומר גם החלפת גומיות שסתומים) + הרכבה + מע"מ = 4050ש"ח. הרבה כסף, אך התנחמתי בכך שהעישון יפסיק!

המשך הצרות:
לאחר כמה ימים הגעתי למוסך שמח ומאושר כדי לקחת את האוטו. התנעתי וראיתי את אותו העשן הסורר, אך חשבתי לי זה בטח חד פעמי! לא יכול להיות שלאחר שיפוץ ראש הבעייה תופיע שוב.
עוברים עוד כמה ימים והעשן בהתנעות הבוקר לא מפסיק לעזאזל!!! כאן כבר התחלתי לחשוש לחיי המנוע, כי סמכתי על המוסך ב 100% שביצע את עבודתו כראוי ומצד שני ניסיוני וניסיון אחרים אומר שזאת בעיית גומיות שסתומים בלבד! בלגן.

טלפון למוסכניק, הסברתי את הבעייה , אך הוא לא האמין לי אלא אמר - זה עשן של מים, דלק, ברבוניות... חזרתי למוסך כדי להראות את העשן ושלא יתחמקו ממני.
התחלתי לשמוע מעשיות על – מערכת EGR (Exhaust gas recirculation ) שיכולה להעביר שמן לתא השריפה, או עודף דלק בהתנעה (דלק=עשן שחור וזה לא המקרה), או מנוע שעבר 250K ק"מ ואולי אלו טבעות שמן שחוקות. בקיצור ניסו להתחמק ממני באלגנטיות.<O:p></O:p>

מצד אחד האמנתי לבעל המוסך שאמר שאת עבודת השיפוץ ביצע "בעל מקצוע" אחר והוא סומך על עבודתו לחלוטין ובנוסף באמת המנוע לא חדש, אך מצד שני הניסיון וההיגיון אומרים רק גומיות שסתומים!
שברתי את הראש, בהנחה שבאמת ביצעו שיפוץ כהלכה מה יכול לגרום לעישון הזה. חיפושים באתר + בדיקת קומפרסיה + בדיקת לחץ הפוך והכל נראה תקין ולא הגיוני.
לא ויתרתי למוסכניק, חזרתי בפעם הרביעית ודרשתי שבמסגרת האחריות יחליף שוב גומיות שסתומים למרות שהן אמורות להיות חדשות! <O:p></O:p>
מכיוון שאי אפשר להוכיח שהבעייה בגומיות הציעו לי במוסך להוסיף תוסף לריכוך הגומיות וכך אם יפסיק העשן הם יסכימו להחליפם. לא הסכמתי מסיבה פשוטה – כל מחזירי השמן ואטמי המנוע יתרככו גם כן ומכאן הבלאי שלהם כנראה יגבר!

לאחר כל הוויכוחים והטרטורים הבין בעל המוסך שאין לא ברירה, מדובר בלקוח עקשן והסכים לבצע את ההחלפה אך ללא פירוק הראש (אלא בעזרת לחץ אויר מקדחי המצתים וכך השסתומים נשארים במקומם). אין בעייה אמרתי.<O:p></O:p>
בסוף הסיפור הערכתי הייתה נכונה ובאמת הפסיק העשן לחלוטין. בעל המוסך הרכין ראש ולקח על עצמו את העלויות.<O:p></O:p>
<O:p></O:p>
המסקנה:<O:p></O:p>
- לא לקחת כמובן מאיליו שום דבר! לבדוק כל בעייה וטענה מצד בעלי מקצוע בהרבה כוונים. (ההיסטוריה באתר זה שווה הרבה מאוד).<O:p></O:p>
<O:p></O:p>
- לחשוד מאוד בגומיות השסתומים כאשר מופיעה בעיית העישון המתוארת עם כל הסימפטומים!<O:p></O:p>

-->