PDA

צפייה בגרסה מלאה : פתרון (אפשרי???) לבעית הקלאץ'

eldad007
20-06-03, 00:51
חשבתי על רעיון מאוד פשוט במחשבה אך אולי קצת בעייתי ליישום בכדי לפתור את בעית מנופי הקלאץ' ב-CJ. הרעיון הוא להחליף את כל המנגנון במנגנון מבוסס כבל קלאץ' (שזוהי המערכת הנפוצה ביותר בעולם הרכב).
בכדי שאוכל ליצור מערכת שכזו - ישנה מגבלה אחת שעליה צריך לתת את הדעת ולאחר פתרון הבעיה הזו אוכל לגשת לשלב הביצוע. הבעיה היא שבמנגנון המקורי של ה-CJ כאשר הנהג לוחץ על דוושת הקלאץ' הדוושה דוחפת את המוט שמחובר אליה, וכדי שהכבל ימשוך את מזלג הקלאץ', על דוושת הקלאץ' לבצע פעולה של משיכת הכבל.
האם למישהו יש פיתרון יותר פשוט מלהחליף את מנגנון הדוושה (שזהו הרעיון שעלה לי בראש אך הוא קשה לביצוע)?
אלדד

נמרוד
20-06-03, 01:05
אתה יכול לרתך הארכה לדוושה בחלק שמעל הציר, וכך היא תמשוך כבל שיגיע מכיוון קיר האש. במידה ויש שם מקום כמובן. אבל לפני זה אתה צריך לברר מה המהלך שנדרש במזלג הקלאץ' (למדוד) ומה ההגבר המכני של המנגנון כולו - בשביל זה אתה צריך למדוד את כל המידות ולחשב את המנופים, תזכור שיש כמה שלבים. כשאתה יודע מהה ההגבר, תדע א. איזה כבל אתה צריך מבחינת חוזק, וב. תוכל לחשב את האורך של המנוף שאתה מרתך לדוושה והאם זה בכלל יספיק או שתצטרך להכניס עוד מנוף בדרך? בעקרון זה אפשרי, כי יש מלא מקום בצד השני של קיר האש מתחת למשאבת הבלם.

Bulldog
20-06-03, 07:25
מה עם החלפה למערכת הידראולית כמו שיש בסופה, או לחילופין בדיוק לזו שיש בסופה?

חנן-ג'יפולוג
20-06-03, 10:01
אין צורך, בולדוג. היו CJים עם מערכת הידראולית וכל האביזרים קיימים רק צריך לשלם. אולי אפילו לינוביץ' יש מערכת כזו למכירה.

אלדד, גם נמרוד וגם אני מצאנו פתרונות שונים שכוללים את רוב המנגנונים המקוריים והפתרונות האלה עובדים בצורה מושלמת, כך שלדעתי אין סיבה מספיק טובה לבנות את המערכת מחדש. אם אתה רוצה להסתכל ולהעתיק, תרגיש חופשי.

נמרוד החליף את התפוחים בבורג שעובר דרך כל הצינור ביחד עם כמה קפיצים ופלסטיקים.
אני קשרתי את הצינור לשני הצדדים עם מוט הברגה כך שהוא לא יוכל להתרחק מהשילדה או מהמנוע ולברוח מהתפוחים.
בכל מקרה, זה מאוד מאוד חשוב לשמור שתושבות המנוע והגיר יהיו תקינות וטריות. זה הכי חשוב בכל הסיפור הזה.

היתרון הגדול במערכת המקורית היא שאין בלאי או הפתעות כמו שיש במערכות הידראוליות או מבוססות כבל.

http://imgsrv.pic4u.co.il/f4086bcc1deca9f80447ed89744c1ce0020000.a spx

זה צילום של אלתור מכוער שעשיתי עוד בתקופה שלא היתה לי רתכת. אבל האלתור הזה עובד היטב עד היום.
בברזל הזה יש חור גדול יחסית וכנ"ל במנוף שדוחף את הדחיף של המצמד וביניהם מוט הברגה , מחובר בצורה לא הדוקה, ששומר שהצינור לא יוכל להתרחק מהמנוע.

ניר ל
21-06-03, 01:02
הפעם היחידה שהמנגנון עשה אצלי בעיות, היתה בעליה של מדרגת המצלעות אותה עליתי ללא קלאץ' (המוט התנתק ונפל). הסיבה היתה בורג קונטרה של תושבת הגיר שהשתחרר, איפשר את סבסוב הגיר וקריעת התושבת.
אצלי מושחל צינור גינה מגורז לתוך צינור המתכת של המנוף, הוא מחליף את תושבות הפלסטיק המתבלות. החשש שלי מקיבוע המנגנון (אפילו עם השארת חופשים) הוא שבעת תקלה מהסוג הנ"ל, שעליה ניתן להתגבר ב 5 דקות מתחת לג'יפ, יגרם שבר להאוזינג. ההאוזינג היא יציקת אלומינים דקה ולא עמידה במיוחד, תושבת המנוף מתחברת אליה ישירות באמצעות שני ברגים, בעומס קיצוני היא פשוט תיתלש.

-->