PDA

צפייה בגרסה מלאה : היילקס: טיפול 10,000 - שמנים ופילטרים מומלצים.

סולי
20-03-05, 22:47
שלום,
לכבוד טיפול ראשון 10,000 (ברשותי כמובן), בהיילקס 97 אני זקוק להכוונה,
לגבי פילטר אוויר, מקורי או תחליפי?, עלות משוערת?
פילטר סולר? ושמן מנוע?

בנוסף לטיפול הרגיל,
הייתי מעוניין לרוקן ולהחליף את השמן גיר ושמן בדפרנציאל האחורי, לייתר ביטחון.
ואולי לקבל רמז לגבי מצב הגיר, (הרוורס עושה בעיות פה ושם).
אילו שמנים עלי לרכוש?

תודה רבה. :D

נמרוד
21-03-05, 09:57
שלום,
לכבוד טיפול ראשון 10,000 (ברשותי כמובן), בהיילקס 97 אני זקוק להכוונה,
לגבי פילטר אוויר, מקורי או תחליפי?, עלות משוערת?
פילטר סולר? ושמן מנוע?

קודם כל, טיפול 5,000. לפחות מבחינת פילטר ושמן מנוע.

אני קונה חלקים תחליפיים להכל, פילטר אויר עולה 40 שקלים (תביא את הנוכחי בתור דוגמא כי עלולים להביא לך משהו דומה אבל ארוך או קצר בכמה מ"מ שלא יתאים), פילטר שמן ופילטר סולר כנ"ל - 35-40 שקלים לאחד. 5 ליטר שמן מנוע 15W40 עולים בערך 50 שקלים, אני משתמש בACDelco כי כרגע זה מה שמשתלם לקנות בחנות החלפים שליד העבודה (משתלם - זה לא הכי זול שיש לו, זה גם לא הכי יקר... זה משתלם) , אין לי בעייה עם שמנים אחרים.

בנוסף לטיפול הרגיל,
הייתי מעוניין לרוקן ולהחליף את השמן גיר ושמן בדפרנציאל האחורי, לייתר ביטחון.
ואולי לקבל רמז לגבי מצב הגיר, (הרוורס עושה בעיות פה ושם).
אילו שמנים עלי לרכוש?

לגיר, לטרנספר ולדיפרנציאלים, שמן 80W90, עולה גם בסביבות 50 שקלים לגלון. אם אתה מחליף בגיר, טרנספר ושני דיפרנציאלים אתה צריך שני גלונים, + משאבת נפט (פומפה) פשוטה ב15 שקל מחנויות קנה-ובנה.

סולי
21-03-05, 12:05
תודה,

אך, שאלה נוספת,
אצלי מדובר על 2WD, דפנציאל אחד אחורי, ואין טרנספר.
האם גלון אחד של שמן יספיק?

והאם יש תוסף גיר מומלץ?

נ.ב היכן ממלאים שמן בגיר?
:roll:

נמרוד
22-03-05, 10:27
תודה,

אך, שאלה נוספת,
אצלי מדובר על 2WD, דפנציאל אחד אחורי, ואין טרנספר.
האם גלון אחד של שמן יספיק?

והאם יש תוסף גיר מומלץ?

נ.ב היכן ממלאים שמן בגיר?
:roll:

יכול מאד להיות שגלון אחד יספיק, צריך לבדוק בטבלא בספר.

לגבי תוספים - לא מכיר, לא משתמש.

יש פקק ריקון בתחתית הגיר, ופקק מילוי בערך באמצע הגובה, בצד הנהג. הפקקים נפתחים עם מפתח משושה 24 מ"מ. יש משהו שדומה לפקק, באמצע הגובה, והוא לא! לא לפתוח בטעות. נדמה לי שעירא יכול לספר לך מה קורה כשמנסים למלא שמן דרך הציר שמחזיק את מזלג הרברס... :lol:

סולי
22-03-05, 13:24
עצלן שכמוני,
פתחתי את הספר של היינס, קראתי את הפרק הראשון הנוגע לכל עניין הטחפול הקרב.
(והעיקר קניתי את הספר לפני האוטו.) 8)
תודה רבה על העזרה נמרוד.

שתי שאלות,
האם כולם משתמשים בתחליפיים? (יש הבדל במקרה זה בין מקורי לתחליפי?)
האם מישהו כן יוכל להמליץ על תוסף לגיר?

עירא
22-03-05, 21:33
יש משהו שדומה לפקק, באמצע הגובה, והוא לא! לא לפתוח בטעות. נדמה לי שעירא יכול לספר לך מה קורה כשמנסים למלא שמן דרך הציר שמחזיק את מזלג הרברס... :lol:

לא!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

אתה ממש לא רוצה לעשות את זה.

על טעויות משלמים.

עירא

ד ו ר ו ן
23-03-05, 10:42
שתי שאלות,
האם כולם משתמשים בתחליפיים? (יש הבדל במקרה זה בין מקורי לתחליפי?)

אני קונה פילטר שמן מקורי, אמנם התחליפי עולה חצי אבל יש הבדלים בינהם, אני לא מדבר עם החלק הפנימי של הפילטר,לא פתחתי אף אחד אבל השינויים החיצוניים הספיקו לי.
באף פילטר תחליפי שמצאתי ממגוון חברות הפילטרים לא היו זהים במידות החיצוניות, או שהקוטר קטן יותר או שהאורך\גובה או שניהם ביחד קטנים יותר מה שאומר בכל מקרה נפח קטן יותר של סינון בפילטר.
זה לא החיסכון שאני מחפש, מקורי עולה 120ש"ח והאיכות שלו מוכחת, לא רוצה לשחק עם נסיונות על המנוע שלי ומוסך שאני מכיר שמטפל בטנדרים של טויוטה מהנגלה הראשונה בארץ ויש להם הרבה נסיון גם מעדיף פילטר שמן מקורי.

את החיסכון שלי אני מקיים בעצם זה שאני מבצע את הטיפול לבד, כאן החסכון שלי ובחלק מההפרש אני "מרשה" לעצמי לרכוש פילטר מקורי.

כמו שנמרוד כתב,גם בפילטר אויר יש הבדלים בין הדגמים,צפיפות דפי הסינון פחותה בצורה ברורה ברובם מאשר המקורי, הגובה לעיתים שונה=אין אטימה טובה, הקוטר בד"כ קטן יותר, בקיצור, אתה משלם אחרת על זה שאתה קונה תחליפי, ההפרש נגזר לך המימדים ובחלק מהפעמים באיכות שלהם.

mastercraft אם אני לא טועה הם הספקים הרישמיים של FORD למשל ונחשבים לפילטרים "מקוריים" לגבי פורד,גם לטויוטה יש את מי שמייצר להם בפועל את הפילטרים,כתוב בענק TOYOTA על הפילטר וכתוב בקטן בפינה של הפילטרים את השם של מי שמייצר בפועל אבל אני לא מצאתי אותם בחנויות בינתיים למרות שזו חברה נפוצה מאד של חלפים בארץ,מקרי או מכוון? 8)

איציק - 4X6ZH
23-03-05, 11:00
גם לדעתי נושא מסנני השמן התחליפים הפך לאחרונה להימור .
בגלל התחרות להוזלת עלויות טיפול ודרישת חלק מחברות הליסינג לטיפולים זולים .
ניתן למצוא היום מסנני שמן מנוע שהם רק בצורה של מסנן שמן :lol: :lol:
מסנני אויר הבעיה כמעט ולא קיימת .( רוב המסננים טובים )
בקיצור יש בשוק התחליפים הכל בכל מחיר צריך לדעת מה קונים ואצל מי קונים .
לצערי רוב ספקי חלקי החילוף כל מה שמענין אותם הוא המחיר ( שיהיה זול ! ) איכות בעדיפות אחרונה .
איציק

asafk
23-03-05, 14:04
אני אחזור על דעת קודמיי- אל תחסוך את הכמה שקלים על פילטר שמן- זה לא שווה את הסיכון (יצא לי לבדוק כמה פילטרים תחליפיים נפוצים... אתה לא רוצה להשתמש בהם). פילטר אוויר- לא חייב להיות מקורי, אבל שיהיה מפירמה מוכרת- רק ככה אתה יכול להיות בטוח באיכות הסינון.

שמנים- מה שהכי זול, ועדיין מפירמה מוכרת- יעשה את העבודה. 80W90 לממסרות, 15W40 יש המון- לא חייבים משהו יקר, כל עוד זה מפירמה שאתה סומך עליה. שים גם לב לסימון איכות השמן (API).

אסף.

סולי
24-03-05, 11:52
1. תודה לכולם על העזרה!
2. הטיפול הראשון שלי הוכתר בהצלחה מלאה.
3. למדתי שאין כמו ספר רכב צמוד...
4. למדתי שאין כמו ג'יפולוג.
5. לא התפשרתי ורכשתי פילטר שמן ואוויר מקוריים (120ש"ח, 100ש"ח בהתאמה)
6. שמן מנוע- במקום שרכשתי בו היה רק סונול, ושמן אחר לא מוכר..
הפעם לא חשבתי יותר מידי, ורכשתי את הסונול (כאשר במחשבה שנייה, יכולתי לוותר על העניין).

בכל אופן תודה רבה לכולם!
אני מבסוט.. 8)

חנן-ג'יפולוג
30-11-05, 17:21
אתם אומרים שמסנן שמן מקורי עולה 120 ש"ח , אז למה אני שילמתי על מסנן 178 ש"ח ?

ד ו ר ו ן
30-11-05, 17:36
לפני חודש בבאר-שבע, מסנן מקורי של טויטה עלה 140ש"ח~.

חנן-ג'יפולוג
30-11-05, 17:39
לפני/אחרי מע"מ ?

ד ו ר ו ן
30-11-05, 18:34
עם המע"מ, אני לא עוסק מורשה, מנ שמעניין אותי זה ת'כלס כמה כסף יוצא לי מהכיס :wink: [

אגב זה אותו פילטר כמו של פראדו.

חנן-ג'יפולוג
30-11-05, 18:40
מוזר. יכול להיות שיש הבדלי מחירים בין הסניפים השונים ברשת? המסנן שלי נקנה ברייכמן רמת-גן.

ד ו ר ו ן
30-11-05, 18:49
אני קניתי ב"זוקו" בב"ש, ככה אני יכול לרכוש באותו המקום גם את השמן מנוע במיכל 20ל' של קטרפילר וגם את הפילטרים.

מאז ומתמיד היה הפרש קטן לטובת "זוקו" במחיר למרות שזה מגיע מהמחסן חלפים של טויוטה שנמצע חיצ ק"מ משם, לך תבין.

אולי היתה איזו עלייה במחיר שבשילוב עם מחיר גבוה במעט מההתחלה הגיע עד ל178?

זהר
30-11-05, 20:42
אולי מישהו יכול לעשות סדר ולהסביר מה משמעות המספרים ודרגות הטיב של השמנים השונים?
15W40 לדיזל לעומת 20W50 לבנזין או השמנים ללמסרות? מה אומר המספר 15 ומה ה-40?
ואיזה איכויות שמן יש? מזה API SL/ CL-4?
מה זה ACEA ?

זהר

גיא
30-11-05, 22:32
תעברו על זה ....

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=10541

kd2
01-12-05, 17:57
אני מבין את העניין של השמנים בדיפרניאלים למשל, שנכון הרבה פעמים ברכבים לא מושלמים מוצפים במעברי מים.
אך זה לא קורה ( לרוב :wink: ) בשמני מנוע וגיר.
אז אני לא מבין למה לא להשקיע בשמן יותר טוב מ ACDELCO ( בסדר נכון שהוא זול )שהוכח כשמן בינוני מאוד
( סתם דוגמא )

יש לך היילקס?
חדש יחסית?
אל תתפשר על פחות מסינטטי !
ניתן למצוא סינטטים איכותיים במחיר סביר לחלוטין.
אם הרכב במצב טוב ולא נוזל הייתי ממליץ על השמן הכי דליל שאפשרי מבחינתך!
0W40 או 5W40 יעשו למנוע שלך רק טוב ואם הוא ממש במצב טוב אז 5W30!
תוספים מומלץ לחפש כאלו המבוססים על מולי.
אני יכול להגיד לך שליבואן רויאל פרפל בישראל יש אחלה שמנים, אחלה תוספים ומחירים טובים יחסית!

יוני5
01-12-05, 18:19
אני מבין את העניין של השמנים בדיפרניאלים למשל, שנכון הרבה פעמים ברכבים לא מושלמים מוצפים במעברי מים.
אך זה לא קורה ( לרוב :wink: ) בשמני מנוע וגיר.
אז אני לא מבין למה לא להשקיע בשמן יותר טוב מ ACDELCO ( בסדר נכון שהוא זול )שהוכח כשמן בינוני מאוד
( סתם דוגמא )

יש לך היילקס?
חדש יחסית?
אל תתפשר על פחות מסינטטי !
ניתן למצוא סינטטים איכותיים במחיר סביר לחלוטין.
אם הרכב במצב טוב ולא נוזל הייתי ממליץ על השמן הכי דליל שאפשרי מבחינתך!
0W40 או 5W40 יעשו למנוע שלך רק טוב ואם הוא ממש במצב טוב אז 5W30!
תוספים מומלץ לחפש כאלו המבוססים על מולי.
אני יכול להגיד לך שליבואן רויאל פרפל בישראל יש אחלה שמנים, אחלה תוספים ומחירים טובים יחסית!

כי יש הוראות יצרן, והמהנדסים שלו יודעים די טוב מה טוב למנוע שלהם.

יוני5

חנן-ג'יפולוג
01-12-05, 18:32
אני הייתי מאוד נזהר מלהמליץ על שמן כזה או אחר.

על סמך מה אתה ממליץ על שמנים? שמועות? כתבות מוטות באינטרנט? פרסומות? או על סמך שני מנועים שאתה באופן אישי הרצת מפס הייצור ועד מותם בשני שמנים שונים? ACDELCO "הוכח כשמן בינוני מאוד" ? על ידי מי?

יש יצרן. יש תקנים שהוא ממליץ לשמן. הACDELCO בעל תקנים מחמירים יותר. אז הוא יותר ממספיק בשביל המנוע הזה. להיות יותר צדיקים מהאפיפיור זה לא תמיד טוב, זה למעשה אפילו יכול להיות רע. אולי זה לא יזיק, וגם זה לא בטוח, אבל שימוש בשמן יקר יותר, שמוחלף כל 5000 ק"מ, לאורך 500000 ק"מ עלול להתגלות כהשקעה הכי מטופשת שיכולה להיות, במיוחד אם בסוף המנוע הולך עקב רצועת טיימינג קרועה/מותחן תפוס/התחממות/נסיעה ללא שמן וכו' , וזה המצב בחלק גדול מהמקרים. מעט ,יחסית, מנועים גומרים את חייהם עקב שחיקה טהורה.

שורה תחתונה. אני לא מאמין ולא סומך על אף אחד בתחום הזה, חוץ מעל היצרן, ועל התקנים.

חנן-ג'יפולוג
01-12-05, 18:36
אגב, החבר שקנה לי את השמן והמסנן, שגם הוא עם היילקס, טען שאני חמור שאני משקיע בשמן חצי סינטטי. הוא שם רק מינרלי, מתאים לתקנים.

נו, אז אם אומרים לי חמור שאני שם שמן זול מדי וגם אומרים לי חמור שאני שם שמן יקר מדי, אז אני כנראה ממוקם במקום לא רע באמצע...

kd2
01-12-05, 19:24
מהנדסי הרכב של טויוטה בטוח יודעים על מה הם מדברים כשהם ממליצים על שמן!
נשאלת השאלה:
האם הם כותבים את ההמלצות בכלל? ( הם כותבים אבל בסוף בספר נכתב מה שרוצים לכתוב )
ואם כן משיקולים טהורים או משיקולים של החברה?
מהנדסי PSA הגיעו למסקנה שצריך להחליף שמן כל 30 אלף קילומטר כשבפועל אין שמן שיחזיק מעמד כל כך הרבה בתעשיה האזרחית!
אז צריך להקשיב לזה? זאת לא התעללות?
שמן בדרגה ראשונה של 15 הוא צמיג מידי ( במצב קר ) לא רק להיילקס אלה לכל מנוע רכב סטנדרטי!
הוא בעיקר מומלץ כדי לחפות על הפסדי דחיסה במנוע קר הנגרמים משחיקה!
כידוע דיזל זקוק לדחיסה הזאת להנעה קרה בבוקר חורפי.
כמו שאתה רואה ליצרן יש אינטרס להביא למצב תקין של הנעה אבל אין לו שום אינטרס להוריד את הבלאי שלך בהנעה קרה, שאני מזכיר לך שלפי נתוני הספרות המקצועית בלאי המנוע בהנעה קרה מהווה 75-85 אחוז מבלאי המנוע הכללי!
על זה אין ויכוח, חוץ מזה שאני משוכנע שהיצרן נותן אופציה לרדת גם ל0W30 בהיילקס חדש או חדש יחסית!
חנן עלי מסתלבטים כל העולם ואחותו שאני לא קונה אמריקן איגל אז מה אז נשברים?
לגבי ACDELCO
אם אתה מעוניין לראות את התגובות אתה מוזמן להכנס לפורום PSI ולראות שגם שם הרבה משתמשים בו, והם קיבלו " פצצה " לפרצוץ מאחד המשתמשים שטען לכשל ב2-3 מנועים עקב שימוש בשמן הנ"ל! ולא סתם משתמש אלה אחד ותיק ומוערך שסיפר על אנשים בקהילה שניסו ונפלו חד וחלק!

בעניין הוראות יצרן שימו לב יצרניות הרכב והמנועים יוצאות בזמן האחרון במגמת שינוי הספרות וההמלצות בעקבות מחקרים כאלו ואחרים ומורידות בהדרגה את צמיגות השמן!
יש לבדוק בנושא טויוטה האם ניתן או האם שונה המדריך בנושא הסיכה!
שוב במנועי דיזל זה יותר בעייתי בגלל הדחיסה במנוע קר אך עדיין בקונצרן VAG רואים את השיפור בכך שמנועי הדיזל של היצרן עובדים על 5W40 או נמוך מזה!

כל התאוריה של מה אם זה יתקלקל ושלום למנוע או מה עם זה וזה וזה....
לא מתאימה כי זה קורה ומנועי רכב לא מושלמים.
על אותו משקל הרכב יכול ללכת גם בתאונה.
אני לא פוסל מיקום טוב אמצע ושימוש בשמן כזה או אחר כי זה שיטה לא רעה ואתה צודק שרוב המנועים לא גומרים את חייהם משחיקה טהורה.

יצרן ותקנים זאת השיטה הכי טובה כי מה לעשות היצרן לא מפרסם נתונים על השמנים וה"סודות " של השמן שלו אז ניתן להסתמך על מרכיבים כללים: סוג חברה, מחיר, ותקנים.
אך ידעת שהתקנים הם לא רק כדי לשמור על המנוע שלך אלה גם על הסביבה למשל?
למשל בשמן בדירוג SL או גבוה יותר SM יש הכי פחות חומרי אל שחק ( ANTIWEAR )
משיקולי זיהום אויר.
יש גם המון דברים טובים והיתרונות עולים על החסרונות אך צריך להכיר לעומק את התקנים כדי לבחור מה מתאים לך באופן אישי.
הרבה שמנים סינטטים עולים בכמה רמות על מינראלים בדרג SM כאשר הם דרג או 2 מאחור!
גם מבחינת סיכה וגם מבחינת אורך חיים!
כמו כן כל קטגוריה ( סיננטי ,חצי,מינראלי ) מתחלקת לכמה רמות וכמה בסיסים.
ניתן להשיג היום מינראלי המגיע כמעט לביצועים של סינטטי לכן כל ההגדרות האלה הם מאוד רחבות!
כל זה בא להגיד שבפועל אין כמו הניסיון כדי להוכיח איזה שמן טוב ואיזה דרעק!

אני בוחר בחברה מוכרת עם תקנים טובים, חוות דעת חיובית, מחיר צודק ולמשל חומר המוכיח את עצמו במחקרים ובפועל כמו הMOS2 של LM בגלל עצם היותו ידידותי לשמנים שונים וסגולותיו של היסודות ממנו הוא מורכב.

אתם משקיעים בגיפים שלכם כפול אם לא יותר ממחירו בשוק למה לא להשקיע עוד קצת בשמנים במקום באובראולים :lol: :lol:
זה נכון שמנוע חדש ל CJ זה לא יקר ביחס לגיפים מתקדמים יותר אך אני חושב שעדיין יש סיבה להשקיע!

טוב חפרתי בשכל יותר מידי.....

יוני5
01-12-05, 19:38
אני החבר שקנה לחנן את השמן ולא טענתי שהוא חמור, אלא שאני משתמש בשמן רגיל.
בחנן גלומות חיות רבות, אבל חמור הוא לא אחד מהן. פרד אולי, לפעמים הוא עקשן :lol:

KD2 (ד"א, יש לך שם נורמלי כלשהו? או שאימך הורתך כינתה אותך בשם זה בטקס ברית המילה? :D - זה נשמע כמו על שם הסבא של הסבא מצד הדודה, שהיה רובוט במלחמת הכוכבים :lol: )
לגבי הדעות הרבות שהבאת, כדאי שתספק יותר נתונים, כי חלק מהדברים נראים כאילו הם לקוחים מברושור צבעוני של חברה המייצרת שמנים ותוספים.
אני, כידוע לרבים מחברי, די דביל, ואי לכך (דהיינו: מודע למגבלותי כי רבות המה) נוטה להסתמך על המלצות יצרן וחברי פורום בעלי נסיון כמו איציק מרקדו, קיד וכיו"ב.

או אולי אתה מהנדס שמנים מוסמך, ואז אנא, הבא לנו הוכחות או נתונים מבוססים אחרים - שנלמד כולנו.

יוני5

גיא
01-12-05, 20:31
ואם אפשר ... בבקשה ...

אז גם פחות סימני קריאה.

אני קראתי והרגשתי כאילו אתה צועק עלי ...

תודה.

חנן-ג'יפולוג
01-12-05, 21:32
שמע, KD2 , יתכן שאתה צודק ויתכן שאתה לא, וזה בדיוק העניין. כמעט אף אחד מאיתנו , כולל כנראה לא אתה, ולא גולשים אחרים בPSI , לא יודע באמת לומר מהן ההשפעות של שמן כזה או אחר. אז אנחנו הולכים על המלצות יצרן ועל התקנים של השמנים, והעיקר זה מה שקורה בשטח, ובשטח קורה שהמנועים של ההיילקסים בישראל שורדים יפה מאוד את כל ההתעללויות השונות שהם עוברים במוסכי ישראל השונים ונגמרים אחרי יותר מ500000 ק"מ, אם הם לא עברו בדרך קטסטרופה כלשהי. אלו העובדות.

הרכב שלי עם 300000 ק"מ, ובקצב הנוכחי של הקילומטראז' שאני צפוי לעשות איתו הוא יגיע ל500000 ק"מ בשנת 2015 . רוב הסיכויים שמישהו אחר יהנה ממנו אז, אם הוא לא יהיה מושבת במגרש גרוטאות כלשהו עקב תאונה, או שייגנב, כך שבכל מקרה הדיון הזו לא רלוונטי בשבילי.

השורה התחתונה היא שהעסק עובד, עם שמנים כאלה או אחרים. זה לא מנוע הייטקי של סיטרואן והוא עובר החלפות שמן כל 5000 ק"מ, אז הדרישות שלו משמן הן בסיסיות מאוד. עובדה, הוא שורד.

אגב, גם אם הייתי מסכים איתך ומשלם פי 2 על שמן, אין כמעט אדם אחד באינטרנט שהיה יכול לומר לי שהשמן היקר לא יותר גרוע מהשמן הזול. יש בעייה בתחום הזה. הסיבה היחידה שאתה מבסוט מהשמן שאתה שם היא ששילמת עליו הרבה. אל תבין מזה שאני מזלזל בך, בכלל לא. כמוני-כמוך, גם אני שם שמן שהוא יקר יותר מזה שיוני5 שם, ואין לי שום סיבה טובה לחשוב שהוא טוב יותר, חוץ מהעובדה שהוא יקר יותר.

ערן המסוקס
01-12-05, 22:21
אולי זה לא במקום, אבל אצלי בג'יפ שמתי בטיפול האחרון שמן של ACDELCO מינראלי 15W-40 SL . אחרי ההחלפה המנוע התחיל לתקתק קלות מהמרימים ובכללי נשמע רועש יותר. קרתה גם תופעה של דפיקות במנוע קר לאחר נסיעה ראשונה. אותם התופעות קרו גם לחבר נוסף עם סיקס.

אני מאמין שהמנוע שלי במצב טוב. הוא בן שנתיים ורוב החלקים בו חדשים.

אחרי הוספת שמן של ליקווי מולי חצי סינטטי שהיה לי במחסן המנוע השתתק בחזרה.

יש לציין שלרוב אני משתמש בשמן מינראלי של PENNZOIL, כאשר ממנו יש לי שקט.

shaym36
01-12-05, 22:29
למיטב ידיעתי מוסכי טויוטה המורשים,מישתמשים בשמן מנוע 10w30 ,שלדעתי ה 10w
הוא טוב אבל ה 30 ,אינו מתאים להיילקסים הישנים נטולי הטורבו,ומרובי הקילומטרים.
הפשרה הטובה היא 10w40 חצי סינטטי של יצרן טוב עם מפרט גבוה לדיזל בחורף ואפשר
גם בקיץ,ולמנועים היותר ותיקים 15w40 .
כמו כן אני הבנתי שבגיר שמים שמן דליל יחסית כמו פזגיר 4 או מקבילים שלו. שדרך אגב
עד היום לא מצאתי בחנויות אלא רק במוסכים,של רכבים יפנים.
ובטרנספר,והסרנים שמים 80w90 או טובים ממנו כמו 80w140 שראיתי רק בח"ול.

ד ו ר ו ן
01-12-05, 23:00
ציטוט מהספר:
שמן מנוע:15W40
שמן גיר:צמיגות 75W90
תיבת העברה:75W90
דיפ' עם נעילה:API GL-5 75W90

לא מוזכר 10W30.

נמרוד
01-12-05, 23:02
שימו לב שהדיון התחיל ועודנו על מנוע טויוטה 2L הישן והטוב, בלי טורבו!!! זה דיון ספציפי, על מנוע ספציפי.

ד ו ר ו ן
01-12-05, 23:12
אני מחזיר את השרשור הזה למעלה:
http://jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=4943&highlight=%F9%EE%EF +%F7%E8%F8%F4%E9%EC%F8

בזמנו העלתי את המפרט של שמן 15W40 של קטרפילר, אם להצדיק את דבריו של ערן לגבי מנוע שקט יותר או פחות עם סוגי שמן שונים אז יש הרגשה כזו, לא יודע כמה מבוסס אבל יש.

שמן 15W40 של קאטרפילר
CAT ECF-1/ API CI-4/ SL
ACEA E5/E4/B4/B3/A2
MB 228.3/MAN 3275
VDS-3/RVI RLD

אני עדיין קונה אותו במיכלים של 20ל', קצת יותר יקר מהמחיר שצויין בקישור אבל עדיין שווה.

Jinji
02-12-05, 00:54
ציטוט מהספר:
שמן מנוע:15W40
שמן גיר:צמיגות 75W90
תיבת העברה:75W90
דיפ' עם נעילה:API GL-5 75W90

לא מוזכר 10W30.
בטיפול הראשון שעשיתי לרכב, במוסך מורשה, אכן שמו 10W30.
בדקתי עכשיו בחשבונית...

eran4x4
02-12-05, 06:42
לא יודע מה זה פורום PSI השמח לדעת,

לטובת הדיון הספציפי - חשוב לזכור שאנכנו מדברים על מנוע דיזל שעובד בסל"ד נמוך (יחסית), שאחד התפקידים החשובים של השמן במנוע זה הוא להמיס פיח (מה לעשות ההילקס הוא מיצר מסכי מיסוך ידוע), למנוע הווצרות בוצה ולנקות את הקימת, והשמן הזה מוחלף כל 5K ק"מ שאצל רובנו זה כל חודשים שלושה.

אני ממש לא רואה סיבה להשתמש בשמן שהוא לא מינרלי איכותי עם תוספים טובים (במקור), וגם אני ממשתמשי הקטרפילר.

kd2
02-12-05, 15:44
ראשית בברושורים של חברות שמן לא תמצא מידע כזה אתה תמצא הרבה גימיקים שגם כתובים על אמריקן איגל וגם על דלק סונול וכו.....
גם אם ג'מיל הפועל אצלנו בקיבוץ יקים חברת סיכה יהיה כתוב אותו דבר רק תקבל גם קילו נענע מתנה אז במקרה כזה אני הולך על שלו 8)
יוני אני לא מהנדס שמנים ולא קרוב אפילו אך מתעניין כן.
בפעם אחרת אני יפרט יותר לגבי הענין עצמו.

חנן מילא דוגמאות בפורומים אחרים ( PSI=פיג'ו סיטרואן ספורט ישראל- מועדון הרכבים הצרפתיים של היצרן למי ששאל ) אבל אפילו פה אני רואה תלונות לגבי השמן.
כמו שאתה אומר וצודק שאף אחד לא יכול לדעת, יש כאן אנשים שמצביעים בבירור על תופעות כאלו ואחרות כתוצאה משימוש בשמן הנ"ל.
בנושא מחיר השמן- זה נכון שזה נשמע אדיוטי אבל כשאני משלם יקר אני מרוצה ממה שקיבלתי
גם כי הוא עלה הרבה וגם כי סביר להניח שהוא לא מזוייף, כבר היו דברים מעולם.
קראתי פה כמה דיונים על טיפולים להיילקס ובכלל ומצישהו אף אמר פה משהו בסגנון " אני עבדתי במקום שההיילקסים עובדים מאוד קשה ומשתמשים בשמן של חברת דלק ומחליפים כל 5000 והם נמכרו עם 400000 על השעון וממשיכים לעבוד".
ראשית 400,000 זה כלום למנוע מודרני ולתנאים מודרניים לכן זה כבר מזמן לא מדד.
דבר שני לא מזמן פורסמה תביעה נגד חברות השמן הישראליות שאסור להם לסמן את שמניהם בסימונים של תקנים בין לאומיים כי הם לא נבדקים ע"י הגופים השונים.
2 הסעיפים האלו מראים כמה 400,000 זה כלום.
לכן חנן סביר שההילקס שלך יעבור בהרבה את התחזיות שלך, אבל עוד פעם זה כלום פשוט כלום בהשוואה למה שהוא מסוגל לעשות.
אני לא יודע מהיכן ההילקס שלך הגיע ואיך השתמשו בו אך יכול להיות שהוא בא מגוף מדיני או חקלאי ועבד 98% מהזמן בטמפרטורת עבודה ובמצב מונע ולא מספר הנעות קרות ביום ונסיעות קצרות.
אם הנתונים מצביעים על 80% בלאי בהנעה קרה בטח שהמנוע יהיה במצב טוב גם עם שמן לא משהו אחרי 300,000 הרי הבלאי שלו הוא נמוך מאוד לאור תנאי עבודתו.
דומא טובה לכך הם מוניות של סקודה מרצדס וכו... שעוברות את המיליון וממשיכות.
לגבי צמיגות השמן וההתאמה לספר- הנה יש פה הוכחות שמורידים את הצמיגות.
הספר נכון ליום קניית הרכב אחרי זה היצרן מעביר את ההוראות למוסכים וכמו קונצרן VAG
יכול לפרסם את המסקנות גם לציבור הרחב.
מבחינת טויוטה אין בעיה שתשים 15W40.
וגם אין בעיה שתשים שמן קנולה כי האחריות עליך והתוצאה עליך, גם השיפוץ עליך!
אני לא יודע נתונים מדוייקים של חברת טויוטה (אך ניתן לבדוק את זה) לגבי מערכת הסיכה ועבודה אופטימלית.
אך ערך הצמיגות האידיאלי למנועי רכב רגיל הוא בסביבות 9-10-11 CST ( שמן 30 במצב חם ). ( CST = מדד לצמיגות שמן, בניגוד למה שכתוב על האריזות שהוא " משקל " השמן )
לעומת זאת שמן 10W30 במצב קר נמדד פי 10-11 יותר ממצב שימון אופטימלי.
עכשיו מבינים מאיפה כל הבלאי?
אם תשימו 15W40 תקבלו צמיגות שהיא יותר רחוקה משימון אופטימלי בהנעה קרה ובמצב עבודה.
וזה הולך ומחמיר עם 20W50 וכו...
במנועים עם בלאי צמיגות השמן מחפה על חופשים ואטימת הרינגים לכן לא כולם צריכים לרדת במכה למשהו נמוך יותר אלה לנסות ולבדוק.
בגלל שאני לא חושב שלמישהו פה יש כסף מיותר לניסויים הפשרה היא 10W40 אך לא הכי מומלצת.
מפרט השמן מתוצרת קטרפילר נראה טוב אך יש לברר מי קבלן היצור של קטרפילר ( לדעתי הם לא מייצרים בעצמם )כדי להעריך בדיוק אם הוא בא מ" בית טוב ".
לגבי ניקוי טוב של מיסכי העשן של הדיזלים - חלק מהתקנים של שמנים למנועי דיזל הוא יכולת ניקוי, תקן ברמה גבוהה אמור לספק את זה בקלות.
תאכלס אין מה להתעסק כי בשמן מנוע אם תנקה יותר מידי תהרוס את השמן יותר מהר.
הרי ברור שבעצם לרוב הקוראים זה בלבול מוח כי הם לא יגמרו את חיי המנוע הנוכחי בעוד הרכב אצלהם אך יש כאלה שמערבבים עסקים עם הנאה ועובדים עם ההילקס ביום יום ומטיילים איתו עם המשפחה בשעות הפנאי.

יש עוד דרך.
שמן נורמלי + תוסף טוב.
אני ממליץ על MOS2 מוצר המולי של חברת LM הגרמנית.
מולי ( MO ) וגופרית ( S ) ביחס של 1:2 מה שנקרא דמוי פולרן.
משמש כחומר סיכה בתעשיית החלל והמכונות ובעל תכונות מאוד מאוד טובות!
אני יכול להרחיב בעניין אבל כבר כמעט נכנסה שבת לכן הנה קישור
http://www.bobistheoilguy.com/moly.html
בסוף הדף יש אופציה לעוד מידע מומלץ מאוד להכנס ולהרחיב בענין.
התוסף עולה 30-40 שקל ונותן הרבה מאוד יחסית למחיר נמוך כל כך.
יש לו תנאי בטיחות שצריך לנהוג לפיהם אך בטווח הקרוב אין בעיה!
נחשב כתוסף ידידותי וניתן להוספה במגוון גדול של שמנים!

שבת שלום ומבורך
KD2

ד ו ר ו ן
02-12-05, 17:00
קראתי פה כמה דיונים על טיפולים להיילקס ובכלל ומצישהו אף אמר פה משהו בסגנון " אני עבדתי במקום שההיילקסים עובדים מאוד קשה ומשתמשים בשמן של חברת דלק ומחליפים כל 5000 והם נמכרו עם 400000 על השעון וממשיכים לעבוד".
ראשית 400,000 זה כלום למנוע מודרני ולתנאים מודרניים לכן זה כבר מזמן לא מדד.KD2
אם אני זוכר נכון אז זה ציטוט שלי, אתה מעוות את הכוונה שלשמה נאמרו הדברים,אם כבר לצטט אז בהקשר הנכון שלשמם נאמרו הדברים ע"י מי שכתב אותם ולא הפרוש הפשטני.
שאלו לגבי שמן להיילקס ולא לגבי המנוע וציינתי שהשמן שהשתמשו בו הוא טורבומוטור של חברת דלק, אם הוא לא עזר למנוע בתקופת חייו הקשה אז לפחות אנחנו יודעים שהוא לא עשה נזק נראה\מורגש.

קודם כל לגבי עמידות המנוע הזה להתעללות רבתית ושנית לגבי השמן שהיה בשימוש.
מנוע של רכב גד"ש שמחליף כל יום כמה ידיים,נוסע באופן סדיר עם משקל רב ומשמש לעוד מגוון תפקידים כמו טרקטור מזדמן כשאין עגלה או כשצריך להזיז קו-נוע זה לא מובן מאליו שהוא יחזיק 400K גם אם תחליף לו שמן כל יום.

מבחינת טויוטה אין בעיה שתשים 15W40.
וגם אין בעיה שתשים שמן קנולה כי האחריות עליך והתוצאה עליך, גם השיפוץ עליך!
אני לא יודע נתונים מדוייקים של חברת טויוטה (אך ניתן לבדוק את זה) לגבי מערכת הסיכה ועבודה אופטימלית.
שוב אתה מציג דברים בצורה מגמתית, זה לא שלמהנדסי חברת טויוטה "אין בעיה שתשים 15W40" במנוע, הם אפילו מגדירים מגוון צמיגויות שמתאים למנוע בהתייחס לתנאי הסביבה בה עובד הרכב.אתה מציג את זה כאילו כל המטרה של חברת טויוטה הוא התנערות כללית מהמלצות האחזקה שלהם.
אחד השמנים בטבלה הוא גם 10W30 בארצות קרות יותר מאשר כאן(18- עד >40) בשביל תנאי שאר הארץ 15W40 מתאים גם בחורף הקצרצר שיש כאן.

אך ערך הצמיגות האידיאלי למנועי רכב רגיל הוא בסביבות 9-10-11 CST ( שמן 30 במצב חם ). ( CST = מדד לצמיגות שמן, בניגוד למה שכתוב על האריזות שהוא " משקל " השמן )
לעומת זאת שמן 10W30 במצב קר נמדד פי 10-11 יותר ממצב שימון אופטימלי.
ההבדל ביכולת השימון בין שמן באותו המפרט בין 10 לבין 15 כטמפ' התחלתי הוא בדיוק אותן 5 מעלות שבין 18- לבין 13-, אני לא יודע איפה אתה חי אבל אצלי לרוב לא מגיעים לא לזה ולא לזה. מה שכן טמפ' מעל 30C יש לא פעם ולא פעמיים=הגנה בטמפ' נמוך אני לא מקבל יותר טוב משמן 10W30 בתנאי הארץ אבל פחות במשהו בתנאי החום בארץ,אם כבר תדבר על החלפות שמנים עונתיות אבל לא נראה לי הגיוני לותר על ההגנה מפני הטמפ' הגבוה יותר-מנועים לרוב לא הולכים כי הם קפאו למוות אלא כי התבשלו למוות ושימון לא יעיל עקב חום גבוה מידי באופן מתמשך במשך יום שלם בשטח\עבודה מאומצת רע לא פחות ואולי יותר מאשר אותה הנעה שאורכת אולי שניה אחת.

מפרט השמן מתוצרת קטרפילר נראה טוב אך יש לברר מי קבלן היצור של קטרפילר ( לדעתי הם לא מייצרים בעצמם )כדי להעריך בדיוק אם הוא בא מ" בית טוב ".

מה שטוב לקטרפילר עם האחריות מכאן ועד הודעה חדשה שלהם לכלי עבודה שלהם טובה גם לגמל הפרמיטיבי שלי לפחות,מבחינתי לרכוש את השמן שלהם שהמפרט שלו יותר מאשר הציון "טוב" שנתת לו הוא סוג של ביטוח כפול וגם רווח.
א. כי זה שמן במפרט טוב בהרבה ממה שהגמל צריך.
ב. כשאני קונה אותו מסוכנות קטרפילר הספקות אם הוא מזוייף או לא קטנים מאד,אני די בטוח במה נכנס למנוע.
ג. הוא משתלם לי כלכלית בקניה של 20ל' שמספיקים לכמה וכמה החלפות ועדיין המחיר טוב יותר מאשר קניה של גלון כל פעם.

eyal.m
02-12-05, 18:45
נמרוד כתב:
אם אתה מחליף שמנים בגיר, טרנספר ושני דיפרנציאלים אתה צריך שני גלונים, + משאבת נפט (פומפה) פשוטה ב15 שקל מחנויות קנה-ובנה.

מעוניין לתקן ולדייק מעט יותר

היום ביצעתי החלפת שמנים כנ"ל גיר/טרנספר/2 סרנים
רוקנתי 3 גלונים + 1 קילו.(מדוד).

kd2
03-12-05, 19:36
אין קשר בין הטמרפטורה של הסביבה להגנה פשוט אין שום קשר.
זה נכון שאם אתה גר בסביבה של -5 אסור לך לעלות מעל צמיגות מסויימת אבל זה לא מעניין נכון לעכשיו.
וטענה ששמן 30 במצב חם לא מגן טוב כמו שמן 40 היא שגויה נקודה!
שמן 40 הוא אוברקיל רציני למנוע במצב טוב וסתם מקשה על עבודתו התקינה ולא מוסיף כלום בהגנה על המנוע.
בזמנים שתנאי הסיכה היו גרועים היו משתמשים בצמיגות גבוהה כמקדם בטיחות משום שהשמן היה פחות איכותי ו"נכנע" בקלות, לכן הצמיגות עקפה את החיסרון הזה.

רכב גד"ש הוא על אותו משקל כמו מונית.
מניעים פעם אחת בבוקר והוא מתחמם ומאז כל היום הוא חם ועובד חוץ מהפסקות קצרות פה ושם.
ואני עוד פעם אומר ש400,000 זה כבר לא גבורה.
מה ציפית שהיילקס לא יגרור כל היום בעבודת שדה?
אז מה יעשו איתו?
התנאים האלה הם התנאים של רוב ההילקסים שאני מכיר לפחות.
כל הדיון הזה מיותר מבחינתכם כי כנראה שום היילקס פה לא משרת בצורה רצינית את בעליו מעבר לנורמה ולכן אין על מה לדבר.
זה לא משנה מה יגידו כל עוד ההילקס שלכם עשה את ה500,000 מבחינתכם הוא עשה את שלו ומעיפים אותו, אז באמת מזה משנה?

גיא
03-12-05, 20:08
כל הדיון הזה מיותר מבחינתכם כי כנראה שום היילקס פה לא משרת בצורה רצינית את בעליו מעבר לנורמה ולכן אין על מה לדבר.
זה לא משנה מה יגידו כל עוד ההילקס שלכם עשה את ה500,000 מבחינתכם הוא עשה את שלו ומעיפים אותו, אז באמת מזה משנה?

זה בהחלט ממצה את כל הדיון הזה.
לפחות לדעתי.

Moogi
04-12-05, 00:30
באמת שלא רציתי להיכנס לזה אבל KD2 אני ממליץ לך לקרוא את זה לפני שאתה מרצה על שמנים:
http://moogi.org/media/motoroil.htm
שמן 0W40 או 5W40 אלה כיום שמנים סינטטים שמטרתם הראשונית וסיבת המצאתם הראשונית היא בגלל בעיה כמו הפיכתו של השמן לבוצה דמויית ג'לי בטמפרטורות נמוכות והקטנת מרווחי המעבר של השמנים (בתוך מיסבים בעיקר) במכוניות חדישות. במקרה של שני הדרגות האלה מדובר על טמפ' הנמוכות בהרבה ממה שיש לנו בארץ ולכן אין צורך, ואין סיבה לשים אותם במנועים ששלא תוכננו להם.
אגב, שמנים מינרליים או חצי סינטטיים בצמיגויות האלה גם כן לא ממש בריאים בגלל תוספת של מרכיבים רבים לשם שינוי הצמיגות - מרכיבים שיוצרים משקעים לא רצויים.
יש אפילו מקרים בהם עדיפים שמנים סמיכים יותר מבחינת תיפעול המנוע והם:
1) מנוע דיזל מדורות קודמים (כמו המנועים של ההיילקס) בהם מרווחי המעברים רחבים מידי עבור שמן דליל (למרות שכשהמנוע חם הצמיגות של השמנים צריכה להיות דומה וקרובה לתחום העליון של הדירוג שלהם בפועל זה לא ממש ככה.)
2) מרימי שסתומים הידראולים במנועים כאלה - עלולים לזייף עקב נפילת לחץ (למה, איך והאם זה הגיוני? - פשוט ראיתי את זה קורה יותר מפעם אחת ויותר מבמנוע אחד).
3) נזילות, דליל יותר = חודר יותר גם למקומות שאינו רצוי.
4) שימון מיסבי הטורבו - במגדשי טורבו יש עומסי סיבוב וטמפ' אדירים ומאוד חשוב לשמור על צמיגות נכונה של השמן, צמיגות נמוכה = שמן זורם מהר מדי ולא נישאר מספיק זמן לביצוע עבודה ושמירת לחץ במיסב. נדיר אפילו ששמן סמיך כמו 20W50 יוכל להפריע לטורבו חדיש בגלל צמיגות גבוהה מדי וחוסר יעילות בסילוק חום מהמיסב לדוגמא, אבל שוב זה נדיר, שמנים סמיכים מדי למגדשי טורבו זה לא מצב שניתקלתי בו בשנים האחרונות - דלילים מדי כן!
שים לב ששמנים סינטטיים יקרים בדירוג מירוצים בהם משתמשים גם בתחרויות תחת עומסים מטורפים הם 10W40, 15W40 ו- 15W50 סינטטיים מלאים ועולים לפעמים מאות שקלים לקילו! (ויש אפילו 20W50 סינטטי בדרגת מירוץ).
אני יכול להמשיך להרחיב פה עוד הרבה אבל בו ניסגור את זה ככה:
שמן שטוב לנו הוא:
שמן באחד הדירוגים אותו המליץ היצרן (ולא היבואן - כי בהרבה מיקרים בארץ היבואן אידיוט ועושה לגמרי מה שריווחי לו על חשבון הלקוח) או רמה אחת יותר משוכללת, של חברה מובילה ומוכרת בלבד.
למה חברה מובילה או מוכרת? - כי רק הם באמת שמים בתוך המיכל את מה שהם מצהירים על אריזת המיכל. היו מיקרים רבים של חברות "זולות" שארזו לדוגמא שמן 40 מינרלי חד דרגתי ושיווקו אותו כשמן חצי סינטטי 10W40 ...
בנוגע לתוסף שאתה כל כך ממליץ.
LM שזה חברת LIQUI MOLY אכן מייצרת את התוסף שאתה מספר עליו, אך התוסף המקורי הוא מוליקוט המשווק על ידי סונול ומגיע במיכלים קטנים יותר ומרוכזים יותר של כ- 125 מ"ל.
התוסף הזה אכן תוסף מצויין אך עתיק. תוסף זה מתאים ועוזר לרוב המנועים אבל!!!
אין צורך להוסיף את התוסף הזה לשמנים סינטטיים.
אין צורך להוסיף אותו לשמנים חצי סינטטיים מהשורה הראשונה, (כאלה שעולים מעל כ- 120 ש"ח לגלון).
אסור להוסיף אותו למנועים עם מגדשי טורבו! - החום, המעבר הצר מאוד, הלחץ והסלד הגבוה של מיסבי הטורבו גורמים לייבוש של חלקיקי החומר על המיסב של הטורבו ואנו מקבלים נייר שיוף בתוך המיסב... - חומרת תופעה זו תלויה בסוג השמן.

שמן ACDELCO שמדברים עליו כאן כל כך הרבה בגלל שהוא זול, נגיש ומוכר הוא שמן ברמה מינימלית מאוד אך עומד בתקנים! בשימוש בשמן ACDELCO להיילקס מומלץ להישתמש בחצי סינטטי 10W40 שלהם.

בכללי שמן 10W40 חצי סינטטי טוב הוא המומלץ להיילקס. אפשר גם להשתמש ב- 15W40 אם מסוג איכותי מאוד.
אין להישתמש בשמנים דלילים יותר מזה בהיילקס פרט למקרי חירום בהם אין שמן וזאת האופציה היחידה.
שמן 10W40 חצי סינטטי של ESSO גם כן לא מומלץ להיילקס ולדיזלים מיושנים אחרים מכיוון והוא דליל בהרבה מכל 10W40 חצי סינטטי אחר בו ניתקלתי ועלול להוביל לתופעות אותם ציינתי לגבי שמנים דלילים.

פילטר שמן תחליפי שמצאתי כתחליף ברמה גבוהה ודומה למקור בהיילקס הוא של חברת FULL ומגיע באריזה אדומה הדומה לפילטר המקורי ובאותן מידות בדיוק (יקר יותר משאר התחליפיים אבל עדיין כמעט חצי מחיר מהמקורי).

יצרן הפילטרים והחלפים המקוריים להיילקס הוא DENSO ואכן לחברת טויוטה יש את הבילעדיות על המוצרים האלה מלבד על פלאגים של החברה המומלצים מאוד לכל סוגי הרכב.

שמן גיר המומלץ ליפניות ידניות בכלל וכן גם להיילקס הוא פזגיר 4 שתכונותיו דומות למשהו בין שמן 75W80 לשמן סינטטי והוא גם מתוסף בחומר מונע שחיקה ומשקיט.
פזגיר 4 קונים בחנויות של פז בלבד (יש כאלה), נדיר למצוא בתחנות דלק...

בדיפ' ניתן לשים 80W90 ומומלץ לשים איתו מוסף כמו מוליקוט או BG MGC כדי לחסוך בעלויות של שמן פזגיר 4 שהוא די יקר.

דירוג 10W30 שנפוץ מאוד בספרים נועד לחו"ל, אצלנו ה- 30 הופך ל- 40 עקב הטמפ' השנתית הממוצעת הגבוהה שסוררת באיזורינו. (גבוה יותר- מתמודד יותר טוב עם טמפ' גבוהות - וכן כל מעלה אחת חיצונית משפיע על מנוע קר או חם).

נמרוד
04-12-05, 13:50
KD2 ומוגי, אתם יכולים לשתף אותנו במקורות למידע רב הערך - כמו האיכויות הספציפיות של שמן X או Y של יצרן זה או אחר. יש איזשהו אתר או דו"ח בדיקת שמנים רשמי שאתם מצטטים ממנו, או שאתם עורכים את הבדיקות בעצמכם? אתם פשוט כותבים כנראה מתוך רמת מידע שונה משאר החברים כאן, והייתי מעוניין להחשף כמוכם למקור הגולמי.

Moogi
04-12-05, 16:41
נמרוד, את הנתונים שאני מציג על שמן אתה כבר אמור להכיר אחרי כתבות שכתבתי ב"מגהמה", "מגה מוסך", "טכנומוטור" ו"מוסכים" (ואפילו בלוח פוקוס כשהם עוד היו חדשים יחסית). כמו כן הודעות שלי שפורסמו בנושא כאן ובעיקר בג'יפטריפ בעבר.
הידע שאני מעביר מבוסס על מאמרים מיקצועיים רבים מחו"ל;
היכרות ישירה עם הספורט המוטורי העולמי, כולל דרישות ומבחני שמנים;
נתוני נייר של יצרני השמנים המובילים, נתוני מעבדה שנעשו בארץ לחלק מן השמנים - נתונים שהיו לי ועדיין צריכים לשכב היכן שהוא.
הרבה מאוד ניסויים מעשיים עם שמנים במוסך שלי כולל מיקרים של פתיחת מנועים והתמודדות עם תוצאות של שימוש בשמנים שונים.

קרא גם אתה את הכתבה שלי בקישור אם לא יצא לך עד היום, היא די בסיסית ומעבר אליה אתה יכול (מה שבטח כבר עשית בעבר) למצוא הרבה חומר מבוסס באנגלית באינטרנט.

זה לא חומר לדוקטורט! זה די פשוט והגיוני.

Moogi
04-12-05, 16:45
אגב, בנוגע להמלצתי למה שנוגע להיילקס - זה מבוסס על כל מה שכתבתי, נתוני יצרן וכמעט 9 שנים ברציפות של ניסיון עם היילקס כולל פתיחת מנועים, ניסוי שמנים וכו'.

נמרוד
04-12-05, 17:02
נמרוד, את הנתונים שאני מציג על שמן אתה כבר אמור להכיר אחרי כתבות שכתבתי ב"מגהמה", "מגה מוסך", "טכנומוטור" ו"מוסכים" (ואפילו בלוח פוקוס כשהם עוד היו חדשים יחסית). כמו כן הודעות שלי שפורסמו בנושא כאן ובעיקר בג'יפטריפ בעבר.
הידע שאני מעביר מבוסס על מאמרים מיקצועיים רבים מחו"ל;
היכרות ישירה עם הספורט המוטורי העולמי, כולל דרישות ומבחני שמנים;
נתוני נייר של יצרני השמנים המובילים, נתוני מעבדה שנעשו בארץ לחלק מן השמנים - נתונים שהיו לי ועדיין צריכים לשכב היכן שהוא.
הרבה מאוד ניסויים מעשיים עם שמנים במוסך שלי כולל מיקרים של פתיחת מנועים והתמודדות עם תוצאות של שימוש בשמנים שונים.

אני לא קורא קבוע של מגזיני המוסכים המוזכרים (וגם לא מזדמן - אין לי מה לחפש בחדרי המתנה של מוסכים). כן קראתי את הכתבה באתר שלך וכמובן את מה שאתה כותב בפורומים במהלך השנים. אני לא חולק על דבריך,הם נשמעים מאד הגיוניים, מה שחסר לי זה מה שמאחוריהם - הביבליוגרפיה של המאמר, אם תרצה. אתה מבין שאני לא יכול לקבל את כל מה שאתה (או KD2 או כל אחד אחר) כותב אוטומטית, במיוחד כשיש התנגשות בין הדברים?

Moogi
04-12-05, 17:42
בעבר פירסמתי חלק מהביבליוגרפיה בג'יפטריפ אם איני טועה, את שמות האתרים כבר איני זוכר וחיפוש חדש אין לי זמן וסבלנות כרגע לעשות אבל אתה יכול לעשות באותה מידה כמוני.
את נתוני היצרן של השמנים יש בחלק מהאתרים של היצרנים הגדולים ואותם רק צריך להבין ולדעת מה המספרים אומרים.
את נתוני המעבדה שהיו בידי אני אחפש ואם אמצא אצוטט לך, אבל אני יכול להיות ערב לך שהם קיימים ונעשו במעבדת שמנים מיקצועית בלתי תלויה ונישלחו אליה על ידי יבואן/משווק טוטאל שהיה בזמנו (שלח מספר אריזות אטומות של שמנים נפוצים בשוק ושל טוטאל כמובן).

מעבר לזה, ניסיון שצברתי אצלי במוסך וידע שצברתי מצוותי מרוצים בארץ ובעולם (אני בתחום, רישיון מירוצים, הדרכות נהיגה וכו'...) זה לא חומר שיש לי כתוב, אבל זה ידע שמכוניות וקבוצות מתחרות איתו, ככה שהוא די מבוסס.

אפשר גם לגשת כאן בארץ לחבר'ה שמבוססים בארץ כאנשי ראלי מיקצועיים כמו יובל מלמד, הצוות שלו וכו' ודעתם על סמך ניסיונם (שאכן מאוד עשיר) תיהיה דומה לשלי. אם זכור לי נכון, המקור לשמן MOTUL מהסוג הסמיך בדירוגי המירוצים הוא יובל ורוב המתחרים הבינלאומיים שלנו משתמשים בו.

kd2
04-12-05, 18:18
ראשית
שמן 0W40 ו 5W40 הינם שמנים שמוגדרים גם כמינראלים גם כשסינטטים וגם כשילוב ביניהם.
יש הכל מהכל.
אהה אתה בעצם אומר ששמן שהוא טיפה יותר צמיגי לאחר קירורו נהפך לג'לי?
למה בדיוק אשמח לדעת?
שמן 10W לדוגמא....
הוא פי 10 יותר צמיגי ( בערך ) ממה שכל מנוע ב-60 שנה האחרונות צריך.
המרווחים נהיו קטנים יותר אתה צודק אך זה לא אומר שגם פעם לא היו צריכים אותם!
טמפרטורה לא משחקת פה בכלל זה מה שאתה לא מבין!
גם אם היה פה 60 מעלות זה היה עדיין צמיגי מידי לכן בכל מנוע רכב שואפים ( או לפחות צריכים ) להגיע לצמיגות נמוכה ככל האפשר.
משקעים מתוספי VI תקבל הרבה הרבה הרבה אחרי שהפיח יחסל לך את השמן אל דאגה!
הם מחזיקים מספיק עד שתחליף אותם בזמן!
חוץ מזה הם לא עושים כל כך הרבה בוצה.
מנועי דיזל מדורות קודמים לא צריכים שמן יותר צמיגי הם זקוקים לו!
מה ההבדל?
הם נשחקו במשך השנים ולכן אתה יכול לקבוע היום או לפני כמה שנים שהם צריכים שמן צמיגי
אם המרווחים בהם היו גדולים משמעותית כל כך הם כבר לא היו איתנו היום!
לא חוכמה להגיד שיש נפילת לחץ במרימים כאשר המנוע שחוק כבר, אם לא שחוק אז מרימים שחוקים והשמן מפצה על האובדן!
הטענה שלך לנזילות יתר מבבסת יותר את טענותי שאתה מתייחס למנועים בעלי ותק.
ידידי אם שמן 0W40 גורם לזה שאין לחץ בטורבו מצבו קשה מאוד מאוד מאוד מאוד איזה טורבו לא יכול לעבוד עם שמן 0W???
הזרימה הרבה יותר גבוהה הקירור יותר אופטימלי וחשוב מכך הסיכה יותר טובה במיוחד במערכת טורבו ששם המשחק הוא לא על 7K סל"ד אלה על 50K סל"ד!
אתה מדגים לי על שמני מירוץ??
כמה פעמים אתה מניע במירוץ?
1? 2???
אתה בכיף יכול לשים 25W40 וגם 40 קבוע ולהיות שקט!
אם אתה כל כך בעניני מכוניות מירוץ היית יודע שהשמנים שם מגיעים לטמפרטורות היסטריות מה שמוריד עוד את צמיגותם למשל 50 בשמן מירוץ ירד בצמיגותו המון כך שייתיצב על רמת צמיגות של בערך שמן 30 כמו שצריך להיות.
כמו כן שמני מירוץ קונים רק לפי כמה CST תקבל ב150C זה הכל הצמיגות המוצהרת מעניינת לי את ה ****
רק אתה מפסיד כוחות מנוע בכך שאתה מקשה על המערכת עם שמן צמיגי מידי!
ידידי אם היית חופר עוד קצת בחומר היית רואה שאם היית שם שמן דליל יותר המולי לא היה מטוגן בתוך הטורבו!
כמו כן שמולי כאשר נשחק הוא פשוט זז ממקומו ונשאר תלוי בשמן הוא אף פעם לא נשאר במקומו גם אם הותך ( לא סביר שטמפרטורה במיסב טורבו תעלה מעל 1000C ).
בהתאם לאלו אתה לא מקבל שום נייר שיוף ושום בטיח.
הבעיה פה היא כאשר המנוע כבה ואז המולי נשאר בתוך הטורבו בלי תנועה.
המציאו כבר פיתרון והוא לתת למנוע להתקרר כמה דקות בסרק לפני שהוא כבה....
ולא הבנתי איך 30 הופך ל40 כשבמדינה חמה זה יכול ללכת רק ההפך בכיוון השני!
40 לא מתמודד יותר טוב אלה פשוט ישמור על צמיגות גבוהה יותר בטמפרטורה גבוהה
בחזרה לעניין המולי זה נכון שיש לו נטיה לגבישות בטמפרטורות גבוהות אך ב99% מהמנועים ובטח במנועי טויוטה הוא לא נחשף אליהם!

אמרת שפתחת מנועים ובדקת תוצאות של שמנים שונים וכו....?
באמת?
אתה מחזיק ציוד מעבדה לבדיקת המיקרו חיספוס?
הרצת מנועים באותו עומס מאותו מצב על אותה נקודת זמן עם שמנים שונים?
בטוח?
אם כן אני רוצה לבוא עם לראות!

נמרוד אני ירכז את החומר שיש לי בכל מיני מקומות ואני יפרסם לינקים וכו....

לילה טוב

Moogi
04-12-05, 21:28
KD2, קראת את הכתבה שבקישור? (כי עושה רושם שאתה לא יודע מה משמעות המספרים בדירוג ה- S.A.E )
אני לא רואה שום טעם לחזור עליה שוב, אבל מה שכתוב שם זה עובדות קיימות על שמן.
ומה לעשות שמן שיורד מהטמפ' לה הוא מיועד נהיה דליל עד כדי ג'לי - כי זה פשוט ככה, אני לא כימאי ולא בדקתי איך להסביר את זה (אני בטוח שאתה יכול לברר לבד באינטרנט), אבל עם פריזר חזק ושמן לדוגמא חד דרגתי תוכל לראות את זה בעצמך, איך כמו כל נוזל בטמפ' מסויימות הוא לאט לאט מאבד מהיותו נוזל...
אני לא יודע בדיוק על איזה טמפ' שמן עצומות אתה מדבר במנוע מירוץ, החום שנוצר בצילינדר הוא לא החום של השמן ודי דואגים לכך שהטמפ' מחוץ לצילינדר לא תיהיה שונה בהרבה ממכוניות רגילות, שמן סינטטי טוב נועד לעבוד במקסימום יכולת בטמפ' של עד 150 מעלות צלסיוס, מעל זה רק לזמנים קצרים מאוד, מעל 205 מעלות רוב השמנים הטובים כבר מתחילים להישרף וזה אחרי שהם כבר איבדו מהיכולת שלהם.
הבעיה בשמן הדליל יותר היא בקריעת שיכבת הסיכוך, יש פשרה בין הגעה מהירה לנקודות במנוע בעת התנעה לבין שימון טוב בעבודה סדירה. מה לעשות, אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה גם עם אתה רוצה.
המבחנים שכתבתי עליהם על תיפקוד מרימי שסתומים הידראולים היו במנוע צעיר של קינג ובמנוע צעיר של היילקס שעד אותה עת עבדו על שמן 10W40 חצי סינטטי ועברו לשימוש בסינטטי 5W40. עם שמן זה מרימי השסתומים החלו לרעוש והמנועים עבדו בצורה לא מדוייקת, השמנים הוחלפו בחזרה להיילקס ל- 10W40 חצי סינטטי ולקינג ל- 15W40 סינטטי מלא. כל מכונאי מתחיל יכול היה לשמוע את ההבדלים בצליל בין המנועים במצב הזה, הבעיה נפתרה מספר שניות אחרי החלפת השמנים חזרה והתנעת המנועים.
אם אתה חושב ש- 5W40 לעומת 10W40 ישנה הרבה באורך החיים של מנוע כזה, אתה טועה, ההפרשים בין כל הפרמטרים, זה לטובה כאן וזה לטובה שם די יתאזנו לאותה רמת שחיקה וזאת כל עוד אין בעיה להשתמש בשמן הדליל. המקום היחידי היום להשתמש בשמן 5W40 זה ברכב חדש מהחברה! גם דיזל וגם בנזין אבל בהחלט לא ב- 0W40 שמטרתו הבילעדית בעולם כיום זה שימוש במקומות קרים במיוחד, כך שבבוקר יהיה שמן נוזלי במנוע ולא ג'לי.
אגב, בשום מקום לא כתבתי שאין 5W40 מינרלי, כתבתי מה נפוץ היום - סינטטי, 5W40 מינרלי זה שמן כל כך עמוס פולימרים שבהחלט יהיו משקעים לא רצויים לפני שהפיח יהרוס את השמן.
ובמנוע דיזל ובמיוחד בכאלה מיושנים כמו של היילקס כמויות הפיח שיש על השמן לנקות מחייבים אותך להחליף שמנים בתדירויות גבוהות ככה שאתה לא ממש מגיע לסוף החיים של השמן.
הסכנה של המולי במיסבי טורבו זה דבר עובדתי שאתה יכול לשאול משפרי רכב רבים שמכירים את החומר. אני לא יודע בדיוק מה אמרו לך אבל מולי נידבק לחלקי המנוע ומצפה אותם, לא צף ולא נעליים, מה שנישאר ממה שלא נידבק אכן ממשיך לשחות בשמן...
למען האמת דווקא ציוד מעבדה למיקרו חיספוס יש במכון לשיפוץ ראשים ומנועים שבו אני נעזר ככה שכן ראיתי את ההשפעות. אבל בוצה, הידבקות של חומר למתכת, שחיקה מאסיבית ועוד אי אילו דברים ניתן לראות גם בעיין.

שמתי לב באמת שלחובבים "מומחים לשמן" שונים יש נטייה להידבק לנתונים מסויימים של שמנים ובונים תורה שלמה על זה, אבל מה לעשות זה לא ככה, לא רק הדלילות של השמן חשובה ויכולת שלו בהתנעה, גם לא רק ה- CST... על כל פנים, אלה הדברים שאתה נידבקת אליהם ולבריאות, אבל אל תבלבל אדם ממוצע עם התורה שלך כי למישהו עוד יתחילו בעיות במנוע דיזל או בנזין ישן עם שמן 0W40 בגלל שאתה המלצת.

אני את שלי סיימתי למען האמת, ויכוחים כאלה יכולים להימשך לנצח ואני ממזמן איבדתי את הסבלנות להתנצחויות ולמען האמת גם ממש לא איכפת לי מה תיבחר למנוע שלך או כל אחד אחר יבחר.

kd2
05-12-05, 18:52
לא יודע מתי ג'לי נהיה דליל יותר מנוזל......
אף שמן לא נהפך לשום ג'לי שמן שמתקרר חוזר לאזור הצמיגות שלו למשל 10W
פריזר ושמן חד דרגתי?
בטח שתקבל גלי משום שאני מאמין שבדקת שמני 30-40 נקיים הנפוצים בשוק שכאמור צמיגותם ב20 מעלות C שואפת לדבק!
כל עוד רפד השמן נשמר בגודל הסטנדרטי שהוא אמור להיות בו ( ולא אובר קיל כמו שנהוג )
לא יקרה כלום.
כאן דרך אגב גם המולי נכנס לפעולה.
יש להזכיר שמולי כמו כל חומר נבדל באיכותו מאחד לשני.
אני מדבר על אחד איכותי!
עוד פעם נכנס לזה?
0W40 לא נועד למזג אויר קר פשוט לא!
זאת הדעה בעולם הלא מקצועי שחושב שאם הוא שם 5W40 הוא על גבול סיכון המנוע שלו בסיכה דלילה מידי וזה הכי נמוך שאפשר לרדת!
שמן 5W40 מינראלי הוא בדיוק ההפך ממלא משפרי צמיגות!
הוא שמן איכותי יודע מגרופ גבוה יותר, מזוקק יותר ומגיע לרמה צמיגות זאת לבדו! ( 5W )
משפרי הצמיגות דואגים לשמור אותו ב 40 ולא קשורים אי שם למטה!
כל עניין הזיהום כתוצאה משחיקה של משפרי הצמיגות הוא בולשיט ברמה של החלפה כל 5000 ק"מ!
שלא נדבר שבסינטטי הם בכלל לא קיימים!
מי דיבר על מנועים ישנים?
אני המלצתי על 5W40 למנועים ישנים?
ידידי אני לא יודע מאיפה המצאת את כל השטויות על המולי משום שכל שמני SL ו SM יורדים משמעותית בתכולת האבץ בהם משיקולי זיהום אויר ושמירה על הממיר הקטילטי.
נחש למה כולם עוברים????
נכון מוליבנדיום!
הוא גם חלק מהתקן נכון לעכשיו!
אם יש לך שמן שהוא SL או SM ( גם חלק מהSJ ) אתה כנראה משתמש במוליבנדיום בלי לדעת!
החומר הוא כל כך איכותי שכשתשים אותו באופנוע עם קלאץ רטוב האופנוע בקושי יזוז בגלל כושר ההחלקה האדיר של החומר הזה!
לחומר יש המלצות הוא לא מושלם ומי שמשתמש עדיף שידאג לשטיפת מנוע פנימית לעיתים קרובות יותר בגלל חשש קל לזיהום של המולי וניקוי השכבה באחת חדשה!
החומר משמש גם בתעשיית החלל ותעשיית המירוץ!
שמני מירוץ מכילים בעיקר הרבה תוספים נגד שחיקה וכמויות לא קטנות של מוליבנדיום!
הדעה הלא מקצועית של "משפרים" למיניהם לא מעניינת אותי כי הם גם טוענים שציפים ,פילטרים פתוחים וכו מוסיפים כ"ס בסיטונאות!

בקיצור למה בכלל אנחנו מדברים על תקן S????
המנוע הוא דיזל!
צריכים שמן שעומד ב CI-4 והחיים יפים.
שמני C מהונדסים להרבה יותר מאמץ והרבה יותר הגנה משמני ה S שנחשבים זולים יותר.
בעיקר למנועים משאיות כבדות אך התקנים החדשים מכוונים גם למנועי " סיבובים מהירים ".
למנועי דיזל אין ממיר ויש הקלה בזיהום האויר לכן השמנים מתוספים במיטב חומרי האל שחק בתעשיה כמיטב המסורת!
עוש משהו בנוגע למולי אני התכוונתי שהוא יושב במקומו אך לא נשאר שם קבוע וכאשר הוא עובד הוא מחליק אחד על השני עד הגעה למצב ניתוק וריחוף בשמן וחוזר חלילה הוא נכנס בחזרה עושה את העבודה ויוצא החוצה.
אם ההסבר לא ברור אתה מוזמן להכנס לקישור שהוספתי ולקרוא שם.

MOOGI
אם אתה מומחה גדול אנה העמד אותי על טעותי בהוכחה ולא בדיבורים!

חנן-ג'יפולוג
05-12-05, 21:16
ידידי אני לא יודע מאיפה המצאת את כל השטויות על המולי

חביבי, אתה בג'יפולוג. סגנון הדיון הזה לא מקובל כאן.

Moogi
05-12-05, 21:32
KD2 אתה ממש כותב הכל הפוך, זה לא יאמן, ממש המצאת הגלגל מחדש.
אפילו בדירוג ה- API עושה רושם שאתה מבלבל קצת...
שמן טיבעי הוא חד דרגתי, וכשהיו רק חד דרגתיים בשוק לא היה שמן 5W , כך שהפולימרים שבאו להגמיש שמן הביאו אותו ל- 5W ולא להיפך.
לא משנה, אמרתי לך שאני מרים ידיים, פשוט אין לי כוח או סבלנות ואכן הכתיבה שלך עושה את העבודה בשבילי. אני חי את חיי בשלווה ולא בלהוכיח לאנשים שהם חיים באשליות.
אגב, במוליקוט זה המקורי שאני דיברתי עליו שהועתק על ידי LM אנחנו (3 דורות במוסך) משתמשים כנראה הרבה לפני שידעת שבמנועים יש שמן, ככה שאני בספק שהניסיון והידע שלי על מולי הוא שטויות, אבל מילא...
שיהיה לך המשך שבוע מקסים מכל הלב.

kd2
05-12-05, 22:39
אז מה הוא בדיוק שמן בסיס 10W???
זה לא קצת קרוב ל5W?
לא חושב שכבר הגיעו לזה?

אתה מדבר על התגבשות של מולי בתוך מיסבי טורבו כאשר כל העולם משתמש ביסוד כבר כמה שנים טובות בכל השנים ואפילו מומלץ למנועי טורבו!
אז איפה הנסיון בעצם?

אני לא מבין את הגישה שלך אתה מרים ידיים כל פעם שמישהו בא וטוען אחרת?

קראתי את הכתבה בשנית ויש לי הערה.
כתוב :" הסינטטים גם שומרים על תכונותיהם זמן כפול ויותר משמנים מינרלים עקב העמידות המוגברת שלהם לחימצון ולכן אפשר להכפיל ולפעמים אף לשלש את מרחק הנסיעה על אותו שמן כל עוד דואגים להחליף את מסנן השמן בזמן."
טעות נפוצה!
התוספים בשמנים סינטטים נשחקים כמעט באותה מידה כמו בשמן מינראלי!
שמן הבסיס לא נשחק באותה מידה.
אבל מה שווה שמן בסיס בלי תוספים?????? :wink:

Moogi
06-12-05, 00:13
אני דווקא לא מרים ידיים מהר אלא אם אני רואה שאין טעם להמשיך.
על כל פנים:

קראתי את הכתבה בשנית ויש לי הערה.
כתוב :" הסינטטים גם שומרים על תכונותיהם זמן כפול ויותר משמנים מינרלים עקב העמידות המוגברת שלהם לחימצון ולכן אפשר להכפיל ולפעמים אף לשלש את מרחק הנסיעה על אותו שמן כל עוד דואגים להחליף את מסנן השמן בזמן."
טעות נפוצה!
התוספים בשמנים סינטטים נשחקים כמעט באותה מידה כמו בשמן מינראלי!
שמן הבסיס לא נשחק באותה מידה.
אבל מה שווה שמן בסיס בלי תוספים??????

זה כבר יותר מיקצועי ממך להגיד, מלבד ה"טעות הנפוצה", שמן הבסיס הוא זה שנישחק יותר מהר מהתוספים ולכן הוא המגבלה העיקרית והוא עיקר השיפור בשמנים סינטטיים שמאפשרים למשפט שצוטטת להישאר נכון כמו שהוא!
שמן הבסיס הוא החשוב ביותר בשמן כי הוא החומר העיקרי, הוא שרשראות הפחמן שמחזיקות את הכל ביחד ומפרידות בין ברזל לברזל, מה ששוחה בו לא יכול לעזור לזמן רב אם הוא מתפרק.
TBN בקיצור זה הנתון הראשון החשוב שיש בשמן... אחרי זה גם אבץ, אחוז אפר, נקודת הצתה, CST וכו'...
:wink:

kd2
06-12-05, 10:31
הנה חפרתי קצת ברשת ומצאתי לכם מה שחיפשתי!
http://www.imakenews.com/lng/e_article000463014.cfm?x=b11,0,w
הוראות יצרן כן מתחדשות לא המצאתי שום דבר!
זה מסמך רשמי של היצרן שפורסם לציבור ברחב!

שחיקת שמן הבסיס אפסית!
כל הבלאגן מתחיל משחיקת התוספים.
כאשר מנטרלי החומצה ,נוגדני החימצון וה דטגרנטים בשמן יגמרו לאחר עבודתם מה נעשה?
תגובות כימיות לא רצויות יקרו בשמן ועל מתכות המנוע ושלום למנוע!
שמן הבסיס יחזיק מעמד בכל זאת!

Why do we change our oil?
We're now in a position to discuss this. Your oil is a combination of one or more base oils and a complicated additive package. The base oils will actually last as long as your motorcycle - many hundreds of thousands of miles, several years. The reason we change our oil is the additive package wears out. The buffers get used up neutralizing acids. The detergents and dispersants get used up clinging to gunk that's too small for your oil filter to pick out. The VII package gets shredded by your transmission. You could imagine a device that pulled out your oil, gave it a very thorough cleaning, replaced the buffers, detergents, and VII molecules, and put it back into your engine. Sort of a motor oil dialysis machine

בקשר לכתבה שלך:
Many think that the “W” in 10W-30 means “winter”.
From SAE J300 p.2:
"Two series of viscosity grades are defined in Table (1): (a) those containing the letter W and (b) those without. Single viscosity grade oils with the letter W are defined by maximum low temperature cranking and pumping viscosities and a minimum kinematic viscosity at 100C. Single grade oils without the letter W are based on a set of minimum and maximum kinematic viscosities at 100C and a minimum high shear rate viscosity at 150C. The shear rate will depend on the test method. Multigrade grade oils are defined by both of these criteria....
The W is just a designation of one type of testing vs another. I personally asked them if it stood for "winter" and they flatly said "no".

יום טוב
KD2

ד ו ר ו ן
06-12-05, 20:39
לא מצויין כלל לגבי איזה מנועים מדובר,אין שום פרט שאפשר להשתמש בו באמת בכתבה הזו.

kd2
06-12-05, 20:55
זאת הודעה די כללית.
אתה מקבל מידע מגולשים לגבי השינוי במוסכים וממני על מגמת השינוי.
חשבתי שאולי מסמך של יצרן ישכנע מישהו להיטיב עם רכבו אבל כבר הגענו למסקנה שאף אחד פה לא ממש מתעניין בשמן כזה :?

Moogi
06-12-05, 20:58
הקישור ששמת מביא כתבה של כתב שסיקר וועידה בנושא שמנים.
הכתבה מדברת על חיסכון בדלק ונתונים טובים יותר מבחינת איכות סביבה ועם זה אני מסכים.
חוץ מזה הכתבה מתייחסת בעיקר למעבר מ- 20W40 ו- 20W50 ל- 10W30 וגם עם זה אני מסכים (חוץ ממעבר של טויוטה יפן (ורק ביפן) ל- 0W20, דבר שיתאים לרכבים חדשים יחסית עם קילומטראז' מאוד נמוך בלבד ולא במדינות חמות).
נתוני יצרן אכן משתנים אבל בהתאם לסוג המכוניות, לא כל המכוניות יכולות לרדת בצמיגות השמן מעבר ל- 10W30 או 10W40 וחלק מהן, הישנות מאוד שעבדו לא מעט גם לא יכול לרדת לרמה הזאת. שחיקה של מנוע עם שמן צמיג לאחר כמה עשרות אלפי קילומטרים תוביל לצריכת שמן מוגברת ואף נזילות עם מעבר לשמן דליל - ככה זה במציאות, אין מה לעשות - אני רואה את זה קורה כל יום - שחיקה = מרווח = נזילה ברגע שיעבור שם נוזל דליל יותר = שרפת שמן בקירות הצילינדרים עקב מעבר מוגבר של שמן בין הרינג לצילינדר ו/או לבוכנה.
על כל שאר מה שכתבת וצוטטת אין לי מושג על מה אתה מתבסס וגם לא ממש יש לו קשר, באופנועים השמן והמנוע בנויים שונה, לעומסים שונים ולהתמודד עם קלאץ' טבול. שים שמן של מכונית במנוע של אופנוע עם קלאץ' טבול והקלאץ' לא יפריד - ככה שזה ממש לא רלוונטי.
בנוגע לקטע שצוטט בנוגע למשמעות ה- W, אין לי מושג מאיפה ציטטת את זה, אבל הכתבה שלי בזמנו התבססה בין היתר על מאמרים של מהנדסי שמנים, ככה שאני די בטוח שהם יודעים מה שהם אומרים ושאר העולם אומר ביחס ל- W ולכן זה W ולא אות אחרת. הנתון המדוייק מופיע בקישור שלי ומציין בדיוק מה היא הבדיקה של ה- W .

כשתביא מאמר של מהנדס שמנים שסותר את דברי נמשיך, אבל להתחרבש פה על כתבות סיקור זה לא ממש יוביל לשום מקום.

חוץ מזה אני ממשיך להתחרבש פה כנגד רצוני, מה שמוציא אותי כל יום לעשר דקות משלוות הנפש לי :wink:

ד ו ר ו ן
06-12-05, 21:04
זאת הודעה די כללית.
אתה מקבל מידע מגולשים לגבי השינוי במוסכים וממני על מגמת השינוי.
חשבתי שאולי מסמך של יצרן ישכנע מישהו להיטיב עם רכבו אבל כבר הגענו למסקנה שאף אחד פה לא ממש מתעניין בשמן כזה :?
כאן אתה כבר מעצבן,
אם היית מביא מסמך של יצרן אולי היה אפשר להתייחס אליו, במקום זה הבאת כתבה של מוישה זוכמיר שמראה שאין לו יותר מידי מוטיבציה לסקר את כנס השמנים ששלחו אותו אליו ולא טורח להכנס לפרטים בכל מה שנוגע להמלצות בצורה יישומית.

אני לא הבנתי מהכתבה הזו לאיזה דגם מנוע הנ"ל מתייחס ומבחינתי זה לא עוזר, האר נא את עיני הסומות אם פספסתי משהו בכתבה,באמת.

kd2
06-12-05, 21:29
לא כתוב שם " משה שים בהיילקס 10W30 "
כתוב שטויוטה מעודדים את כל הצרכנים שלהם למעבר לשמנים קלים יותר ושהם מתכוונים להשקיע ב" לימוד" הנהגים ופירסום המסקנות שלהם זה הכל.
משום מה זה מתייחס גם להיילקס מכיוון שהוא מהווה חלק גדול מהיצור של טויוטה.

אם אני ישים שמן של מוכנית באופנוע הקלאץ יפריד מעולה....דווקא ההצמדה לא תהיה משהו....
בכל מקרה זה אסור בתכלית האיסור אז מה זה משנה.

הקטע בנושא ה-W נכתב ע"י ד"ר האס ( Dr. Haas )

Dr. Haas is a physician and surgeon. He graduated from the University of Florida with a degree in biochemistry with honors. He studied motor oils since high school where he did independent studies on this topic. He studied the properties of viscosity.

When he was a general surgery resident in Chapel Hill he studied the flow mechanics of human blood. Today he continues his research by discussion of oil products with chemists in the field and chemists from the oil manufacturers.

He has personal racing experience in Formula Super Vee. He is his own Lamborghini and Ferrari as well as Mercedes mechanic.

ד ו ר ו ן
06-12-05, 21:45
לא כתוב שם " משה שים בהיילקס 10W30 "
כתוב שטויוטה מעודדים את כל הצרכנים שלהם למעבר לשמנים קלים יותר ושהם מתכוונים להשקיע ב" לימוד" הנהגים ופירסום המסקנות שלהם זה הכל.
משום מה זה מתייחס גם להיילקס מכיוון שהוא מהווה חלק גדול מהיצור של טויוטה.
.

במשפט הזה איבדת את כל המשקל שהבאת עד עכשיו לדיון,אנחנו מנסים לצמצם ולדייק כל הזמן ואתה בא עם המלצה גורפת לכל מנועי טויוטה??

היילקס זה פרומיל מהייצור שלהם,ממש לא מוצר הדגל שעליו נשענת החברה.

לטויוטה יש מנועים מבנזין 600cc במכוניות דמוי סובארית דרך אלף ואחד וריאציות של מכוניות נוסעים שמותאמות לחלקי עולם שונים,משאיות קטנות וגדולות,טנדרים,מלגזות,כל אחד גם דיזל וגם בנזין ובטח יש עוד דברים שאני לא מכיר ואתה אומר שההמלצה הזו גורפת לכולם?

חנן-ג'יפולוג
06-12-05, 22:16
חשבתי שאולי מסמך של יצרן ישכנע מישהו להיטיב עם רכבו אבל כבר הגענו למסקנה שאף אחד פה לא ממש מתעניין בשמן כזה

זה לא שהשמן לא מעניין אותנו. זה שאנחנו מאמינים במהנדסים של טויוטה יותר משאנחנו מאמינים לגולש בפורום שלמד מהאינטרנט על נושא השמנים.

אל תיקח את זה אישית, אני לא מכיר אותך, וכנ"ל רוב הגולשים כאן, זה פשוט תיאור אוביקטיבי של הסיטואציה. מצד אחד הוראת יצרן, מצד שני דעת גולש.

kd2
06-12-05, 22:37
העניין הוא שזאת לא דעת גולש אלה דעה שהיא שונה מהחשיבה ומהשיטה הפרמיטיבית הישנה שלא אני קמתי יום בהיר והמצאתי אלה בכלל של מומחים גדולים בתחום הסיכה למשל הדוקטור שצירפתי מידע עליו קודם ועוד רבים וטובים!

העניין שלא מובן פה הוא שההמלצה לרדת במשקל השמנים היא כללית ותופסת גם למנועי 4 פעימות מסכנים של מכסחות דשא לכן לא אומרים לכל מנוע בנפרד אלה כללית כי אין מנוע נכון להיום שלא צריך לעבוד ככה.
באמת שאני לא מבין אתה רוצה בכוונה להצדיק את השימוש ב15W40 בכיף תשאר בעמדתך שהיא לא פסולה אגב.
אשמח אם תוכל למצוא לי מערכת פורומים או יותר טוב מחלקה טכנית של היצרן היפאני ולשאול שם אודות שמן הסיכה למנועי היילקס.
שני הצדדים יקבלו את התשובה!

חנן-ג'יפולוג
06-12-05, 22:49
מבחינתי הדיון הזה מאוד מתיש, וחסר טעם, לכן זו תגובה אחרונה שלי:

זה אינטרנט. על כל דעה אחת, יש אלף דעות אחרות שסותרות את אותה דיעה. כמות הזבל באנטרנט היא בלתי נתפסת. על מנת להיות מסוגלים לסנן את המוץ מהתבן חייבים להבין בצורה מינמלית בנושא. לי אין את ההבנה הנדרשת לנושא הזה, ולכן אין לי דרך לפלטר את הדיעה שלך מדעות אחרות.

לעומת זאת, יש לי נסיון בן יותר מעשרים שנה של הסתמכות על ספרי טיפולים, שנסמכים על הוראות יצרן, והתוצאות שאני מקבל מצורת העבודה הזו, לאורך זמן, משביעות רצון מבחינתי. מכאן אני רק יכול לסכן את עצמי, או יותר נכון את כספי.

מצד אחד מהנדסי טויוטה, עם הוכחות של מיליוני מכוניות אמינות, מצד שני גולש באינטרנט בשם KD2 , שמחזק את עצמו עם שם של דוקטור אינטרנטי אחר.

באיזו המלצה לבחור? החלטה קשה? לא ממש.

נמרוד
07-12-05, 10:45
אני דווקא חולק עליכם דורון וחנן, הקישור שKD2 הביא ( http://www.imakenews.com/lng/e_article000463014.cfm?x=b11,0,w) מעניין ומחדש בשבילי. אז נכון שלא ברור עד כמה זו הנחיה גורפת והאם היא אכן מכסה גם מנועי 2L משנות ה90 או כל דגם ספציפי אחר, אבל הרושם שאני קיבלתי הוא שיכול להיות שכן. צריך לחפש עכשיו בולטינים ספציפיים של טויוטה שממליצים רשמית על מעבר מסוג שמן כזה לאחר עבור דגמי מנועים ושנים מסוימות, וכנשמצא כזה, אז זה מידע אמיתי ושימושי שכל אחד יעשה איתו מה שהוא רוצה.

חנן-ג'יפולוג
07-12-05, 11:28
משירות הלקוחות של טויוטה, לא מהעיתונות:

http://toyota.custhelp.com/cgi-bin/toyota.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=4010&p_created=99324 6072&p_sid=_D14FrWh&p_lva=&p_sp=cF9zcmNo PSZwX3NvcnRfYnk9JnBfZ3JpZHNvcnQ9JnBfcm93 X2NudD0xMzUmcF9wcm9kcz0mcF9jYXRzPSZwX3B2 PSZwX2N2PSZwX3NlYXJjaF90eXBlPWFuc3dlcnMu c2VhcmNoX2ZubCZwX3BhZ2U9MQ**&p_li=&p_top view=1

Toyota is currently recommending API1 grade SL “energy-conserving” or ILSAC2 multigrade petroleum-based engine oil3 for our vehicles.

While synthetic oil may offer some benefits, in our high mileage tests with preventative maintenance performed at the recommended intervals, petroleum-based motor oil has provided excellent service at a reasonable cost. All Toyota vehicles come from the factory with petroleum-based engine oil.

kd2
07-12-05, 14:40
with petroleum-based engine oil......

אוף כמה שההגדרה הזאת כללית......
יש שמני מנוע מינראלים מאיכות גבוהה שעולים פחות משמעותית מסינטטים ומגיעים כמעט לרמה של סינטטים.
זה מאוד תלוי מה בדקו....אבל בטוח לא 50 שקל לגלון או גרוע מזה ל 5 ליטר.

מצויין במפורש שם שדגם הספורט "טויוטה סופרה " ( כן כן מכירים מהיר ופלצני 2 )
לא צריך להשתמש בשמן כזה כי הוא לטענתם דליל מידי, הדעות חלוקות בעניין הזה של שמן 30 למכוניות מירוץ .
למרות זאת אני הבנתי שהיילקס יכול רק להרוויח מזה.
לטווח ארוך ההחזר יבוא בשמירה על חיי המנוע וצריכת הדלק!

אני לא יודע איך כבעלי טויוטה היילקס אתם לא מבררים על פורום מקצועי בחו"ל שיוכל לעזור לכם עם בעיות....
זה למשל דף מפורום המדבר על היילקס 95!!!!!!
שמשתמש ב10W30 והבעלים ממליץ על 5W30!!!
מסתבר שהיילקס ישן אוכל שמן כזה בכיף...
http://www.toyotanation.com/forum/t110097.html

זה הכניסה לפורומים
http://www.toyotanation.com/forum/
אותכם מעניין פורום TRUCK

זה קישור לחיפוש בגוגל על פורומים של טויוטה.
http://www.google.co.il/search?hl=iw&q=toyota+forums&meta=
אני בטוח שאם נחפש טוב נמצא עוד המלצות על שמנים כאלו( פשוט בפורום הנ"ל לא ניתן לחפש בלי הרשמה) אני בטוח שיש עוד הרבה פורומים אפילו גדולים יותר....

חנן-ג'יפולוג
07-12-05, 14:45
אני לא יודע איך כבעלי טויוטה היילקס אתם לא מבררים על פורום מקצועי בחו"ל שיוכל לעזור לכם עם בעיות

אני טרי מאוד עם ההיילקס שלי, אבל יש לי ניחוש פרוע: אולי לא מבררים כי אין בעיות :?: :wink:

נמרוד
07-12-05, 14:55
חנן בציטוט של מהאתר של טויוטה, הם כן ממליצים באופן כללי על שמן מינרלי, דרוג SL, וצמיגות 5W30 לאקלים ממוזג - וזה כן בהתאם למה שKD2 כותב, אם הבנתי נכון (ואני מודה שיכול להיות שאני מתבלבל כבר בין הטיעונים שלו ושל מוגי).

חנן-ג'יפולוג
07-12-05, 14:59
KD2 מדבר על סינטטי.

MILD CLIMATE , אני בספק אם זה האקלים שלנו. כנראה שלא. מה גם שכמעט בכל התשובות שלהם בדף הזה הם מדברים על רכבים משנת 97 ומעלה, ובעיקר לרכבים פרטיים, מנוע בנזין.

kd2
07-12-05, 15:00
אין בעיות.....הלוואי על כולנו אבל המקרה הזה מוכיח שעזרה מבחוץ רק תוסיף.
זה בהתאם לטענות שלי.

kd2
07-12-05, 15:02
( לא מצאתי אופציית עריכה )

העובדה שהשמן צמיגי מידי בכל מזג האויר היא עובדה אבסולוטית לכן אין צורך להתייחס לטמפרטורה כמה שפחות צמיגי ככה יותר טוב!
אני מדבר על הכל על מינראלי על סינטטי, חצי מה שבא.....בא :lol:

נמרוד אתה עדיין מעוניין במאמרים?

חנן-ג'יפולוג
07-12-05, 15:11
תסלחו לי, אבל אני מחזיר אתכם לקטע הפרגמטי, של עלות/תועלת:

גם אם נצא מהנחה ששמן סינטטי , כמו שKD2 מציע מאריך את תוחלת החיים של המנוע פי שתיים (באופן אישי אני מניח שהסיכויים שההמלצה שלו מזיקה יותר מאשר מועילה הם למעלה מחמישים אחוז, אבל נעזוב את ההנחה שלי, ולצורך הדיון נניח ששמן סינטטי אכן יעשה את מה שהוא טוען) עדיין לרובנו העצה הזו תגרום להוצאה כספית גדולה יותר:

הרכב שלי עם 300K ק"מ. גם אני אשים בו שמן מנוע שרוף שנשאב מחיפושיות במגרשי גרוטאות המנוע כנראה לא ימות כתוצאה מבעיות שימון, לפני שהוא יגיע ל500K ק"מ.

ונניח שאני שם שמן יקר יותר בשקל אחד מאשר זה שהתכוונתי, אני עושה את זה לאורך 20 ההחלפות הבאות וב400K מוכר את ההיילקס לטובת רכב אחר.

מה יצא לי מזה? הפסד של 20 ש"ח. אפס תועלת, רק נזק.

כמובן שאם הפרש העלות בין השמנים הוא גבוה יותר, אז הנזק גדל בהרבה.

מתי המלצה כזו יכולה להועיל? למישהו שקונה היילקס חדש ומשתמש בו עד שהמנוע מת, וגם אז צריך לבדוק טוב טוב אם הפרשי העלויות של השמנים, לא מצדיקים עוד החלפת מנוע באמצע הדרך. זה יכול גם להועיל למישהו שקנה היילקס עם מנוע שכבר עבר 90 אחוז מחייו, ושימוש בשמן כזה יכול להאריך לו קצת את החיים כך שהבעלים יוכל למכור אותו עוד לפני שהוא יצטרך להחליף מנוע. הסיכוי לזה הוא קלוש שכן הסיכויים הם כמעט מוחלטים שלאורך חיי המנוע הזה השתמשו בשמנים פשוטים, וב10 אחוז חיים שנותרו למנוע, אם ישתמשו בשמנים יקרים, זה כבר לא יעזור לו בצורה מהותית.

וכל זה, שוב, רק בהנחה שההמלצה של KD2 היא אכן מועילה, ולא מזיקה, מה שכנראה אף אחד מאיתנו לא יודע.

ואחרי כל זה תשאלו למה אני שם שמן יקר יותר מזה שיוני5 שם? אין לי שום תשובה טובה, חוץ מתחושה טובה יותר - הנה תרמתי את חלקי הצנוע למען חיי הנצח של הגזע העליון-ההיילקס...

kd2
07-12-05, 15:46
צודק 100%
אבל זה בגלל שהיילקס לא רוצה למות.
ראה למשל את רוב הרכבים משנת 90-96 עכשיו עם 200K על השעון ומנועים גמורים.
אולי ספציפית להיילקס זה לא פרקטי...ימים יגידו.....

יודע מה בוא ננסה חישוב מסויים.

שמן של LM מתוסף MOS2 מחיר שוק 120 ש"ח.
שמן של ACDELCO מחיר שוק 50 ש"ח
אני חושב שהLM הוא 5 ליטר ככה שזה כבר פלוס של ליטר להחלפה הבאה.
אם ניקח מחיר של ליטר אז זה בערך 24.
אז נוריד את מחיר השמן ל96 ש"ח פר 4 ליטר.
לצורך העניין כפול מה איסידלקו.

את הLM הסינטטי ניתן להחליף כל 7500 אלף במקום 5000 הוא יחזיק את זה בכבוד.
לאחר 15 אלף קילומטר מה היה לנו?
3 החלפות איסידלקו ו2 LM
במרשרשים = 150 מול 200 שקל עם היתרון לאיסי דלקו ( 200 כי יש ליטר ספייר )
30 אלף?
300 שקל איסי דלקו 400 שקל LM
90 אלף?
900 אי סי דלקו 1200 LM.
18 מסנני שמן לאיסי דלקו
12 מסננים ל LM

בואו נגיד שאתם שמים מסננים של 30 שקל? ( נראה לי שלא אלה יותר יקרים )
6*30=150 ש"ח
וזה יעלה בהרבה על 150 ש"ח כאשר אתם לא קונים כל חרא בשוק אלה מסננים טובים או מקוריים של 60 שקל בערך ,נכון?
60*6=360 ש"ח

מה זה אומר?

הוצאתם 900 שקל על איסי דלקו במשך כל התקופה אבל הוספתם 6 מסנני שמן שעלו לכם נגיד 320 שקל.( 6 מסנני שמן יותר מה LM )
הוצאתם 1200 שקל על LM סינטטי שישמור מעולה על המנוע שלכם מתוסף בתוסף איכותי מנקה הרבה הרבה הרבה יותר טוב.
ופחות 6 מססני שמן מהאיסי דלקו מה שמעמיד אותכם בדיוק על 1200 נטו לשמן LM
ו1220 לשמן איסי דלקו + התוספת על מסנני שמן.

לאחר כל הברדק מה יצא?
אתם תשלמו יותר על שמן נחות מאשר שמן יותר טוב!
אפילו הפרש זעום אין.
ואני בטוח שההפרש לטובת ה LM גדול יותר מ20 ש"ח כי מסנני טויוטה מקוריים לא זולים.
אין בעיה להחליף את השמן של LM כל 7500 הוא סינטטי ומחזיק נהדר את התקופה הזאת.
ממש שיפור לעומת 5000 עם חצי סינטטי נחות יותר.
באותם 100 שקל ל4 ליטר תוכלו לקנות גם שמן אחר שייטיב יותר עם מנוע הדיזל שלכם ולעשות לו רק טוב.
LM מאוד מומלץ אך אם תמצאו משהו במחיר דומה רק בתקן דיזל ( C ) גבוהה תוכלו להשתמש גם בו.
מקסימום תצטרכו פלאש או 2 באמצע התקופה הנ"ל, ביג דיל!( בשימוש עם LM מתוסף )

מה תגידו על זה?

חנן-ג'יפולוג
07-12-05, 15:53
שאתה עובד עם יותר מדי הנחות לא מבוססות.

1. הACDELCO מגיע במיכלים של 5 ליטר, לא של ארבעה.

2. טויוטה ממליצה, חד משמעית, גם למי ששם שמן סינטטי להישאר עם אותם מרווחי טיפולים.

3. אם מתעלמים מ2, האם השמן היותר יקר גם מאפשר החלפת מסנן שמן בתכיפות נמוכה יותר? למה מה?

4. בהיילקס נכנסים חמישה ליטרים וחצי, לא ארבעה.

eran4x4
07-12-05, 17:57
ומעבר לכל מה שכתב חנן, בהילקס חשוב להחליף שמן כל 5K בלי קשר לסוג השמן אבל את הפילטר ניתן כל 10

eyal.m
07-12-05, 18:01
:oops: אני רוכב על הכירכרה שלי משנת 94יותר מקורי ממקורי
הדיון מרתק,מעניין אבאאאאאאאאאאאאאאל הנה מגיע אבל גדול,כמו שמישהו רשם לפני"אולי לא משתמשים בשמן הנ"ל כי אין בעיות"?
אז ככה ,מנוע החלפתי לאחר 840000 ק"מ ,כן כן.ולפני 4 חדשים החלפתי שוב, הפעם למנוע טורבו.היום המד מרחק עומד על 420000 ק"מ.כן כן.
לכל אורך הדרך השנים הטיולים העבודות השתמשתי בשמן 15W40
אני קבלן גינון,הרכב עמד בעומסים,בגרירות וכל מה שניתן להעלות על הדעת ובכל טמפ' אפשרית.
אין בעיות בתנאי שמטפלים כל 5000 ק"מ.(זו דעתי בלבד).

כי אין כמו הטנדר הזה!

Moogi
07-12-05, 18:29
וואו, כמה שהמשכתם.
KD2, ראשית, קצת הצחיק אותי שהד"ר "המומחה" שלך מהציטוטים הוא ד"ר לרפואה, מנתח שמומחה לזרימת דם באדם... - זה לא בדיוק בסיס מיקצועי למחקרי שמנים, כך שהיותו ד"ר זה לא רלוונטי, פחות רלוונטי מהודעת מכירה של רכב יד ראשונה מרופא...
אני מאמין שההסמכות שלי אם כי לא הופכות אותי לגאון או למומחה לשמנים קצת יותר רלוונטיות למחקר בנושא שמנים לתחבורה ממה שד"ר לרפואה, מה גם שהסמכות של מהנדסי שמנים עליהם אני מתבסס בטוח יותר לעיניין.

שנית, כן שמחתי לראות לפחות הודעה אחת שאני מסכים איתך לכל אורכה:

with petroleum-based engine oil......

אוף כמה שההגדרה הזאת כללית......
יש שמני מנוע מינראלים מאיכות גבוהה שעולים פחות משמעותית מסינטטים ומגיעים כמעט לרמה של סינטטים.
זה מאוד תלוי מה בדקו....אבל בטוח לא 50 שקל לגלון או גרוע מזה ל 5 ליטר.

מצויין במפורש שם שדגם הספורט "טויוטה סופרה " ( כן כן מכירים מהיר ופלצני 2 )
לא צריך להשתמש בשמן כזה כי הוא לטענתם דליל מידי, הדעות חלוקות בעניין הזה של שמן 30 למכוניות מירוץ .
למרות זאת אני הבנתי שהיילקס יכול רק להרוויח מזה.
לטווח ארוך ההחזר יבוא בשמירה על חיי המנוע וצריכת הדלק!

אני לא יודע איך כבעלי טויוטה היילקס אתם לא מבררים על פורום מקצועי בחו"ל שיוכל לעזור לכם עם בעיות....
זה למשל דף מפורום המדבר על היילקס 95!!!!!!
שמשתמש ב10W30 והבעלים ממליץ על 5W30!!!
מסתבר שהיילקס ישן אוכל שמן כזה בכיף...

שלישית, אמרתי כבר שניסיתי במספר היילקסים מעבר ל- 5W40 סינטטי והמנוע לא הגיב טוב, אם בגלל נפילת לחץ במרימי השסתומים, אם בגלל תחילת נזילות ממחזיר שמן אחורי של המנוע ואם בגלל צריכת שמן מוגברת בגלל החדירות של ה- 5W40 בין הבוכנה לצילינדר. מה שכן, אני בהחלט מסכים שהיילקס עם מנוע D4D חדש יעבוד יופי לדעתי עם 5W40 סינטטי וזאת בתנאי שמתמשים בשמן זה מהתחלה.
מנוע 2L ו- 2L-T של היילקס מפייח יחסית הרבה ותפקיד השמן לנקות את זה ולכן לא משנה באיזה שמן מדובר - עדיין צריך להחליף אותו כל 5000 ולא מושכים ל- 7500, כמות גדולה של פיח בשמן די הורסת את היתרונות של הסינטטי.

ובנוסף, על הדרך, מכיון והיום עשיתי טיפול לאופל אסטרה אקוטק וניזכרתי שיש לה ספר רכב יפה ומסודר ובו טבלה יפה, צילמתי את הטבלה מהספר ועל הדרך גם טבלה מספר של יונדאי.
הטבלאות מתייחסות לבחירת שמן על פי תקן ועל פי טווח טמפ'!!!
לפי הטבלאות ניתן לראות בברור שמגמת השמנים הדלילים היא לטמפ' קרה והצמיגים לטמפ' חמה.
בסינטטיים זה כבר מכסה את כל הטווח, אבל הם כולם כתובים באותה שורה בסדר עולה כך שאלה שיותר קרובים לצד של הטמפ' הקרות הם הדלילים יותר ואלה שיותר קרובים לצד של הטמפ' החמות הם הצמיגים יותר.
כמו כן יש התייחסות לתקן ACEA הכולל שנה ממנו התקן בתוקף, במקרה של ספרים אלה מ- 96, כך שיתכן שמנועים ישנים יותר של אופל או יונדאי לא יכולים להנות מתקן זה.
את הטבלאות הנ"ל העלתי לכאן: www.oil.pic.co.il

kd2
07-12-05, 19:02
דבר ראשון מי אמר שרק "הדוקטור לרפואה " החליט על שמנים קלים וכו ותורת ההידרודינמיקה בעצמו.

הוא פשוט עוד אחד שהולך כמו שצריך...לא כי בא לו אלה כי הוא למד אמנם בעצמו אך כדוקטור לרפואה היה לו נגישות לספרות ולדוקטורים אחרים בכל מיני תחומים הוא אפילו מציין את זה אפישהו במאמרים שלו.

המאמארים שלו מבוססים על סיכות רבות עם מהנדסי שמנים על גבי האינטרנט ובכלל....
מעבר להיותו נהג מירוצים ומכונאי של הפרארי, הלמבורגיני, המרצדס ושאר כלי הרכב של המליונר הזה.
מעבר להיותו דוקטור שלא בתחום הסיכה הוא נחשב בפורומים כאלו ואחרים כלל עולמיים לאחד המלומדים ביותר בנושא!

1. 50 שקל ל5 ליטר???
באמת שהייתי מתרחק זה לא מוסיף לכבוד של השמן..
10 שקל לליטר?

טויוטה יכולים להמליץ להחליף גם סנטטי כל 5 ונכון שזה עדיף אבל אין בעיה למשוך גם 7500
משאיות מושכות עם אותו שמן יותר....רוצה להגיד לי שהיילקס מפייח יותר ממשאית?

את הפילטר מחליפים עם השמן אין בעיה למשוך עם פילטר 7500 ק"מ
אני לא מאמין שפילטר מקורי לא יכול להחזיק 7500...

על 5 ליטר לא חשבתי.....שכחתי שמדברים על חצי טרקטור.....

840 זה לא כל כך מכובד להיילקס שהפוטנציאל של המנוע שלו יכול להגיע להרבה הרבה יותר גבוה.... אבל זה יפה.
ומאז החלפת עוד פעם.
ואז עוד פעם למנוע טורבו.

במקום כל ההחלפות הייתה יכול היום לשפץ גינות על מנוע מקורי.
לפני איזה חודש שמעתי בפורום על אחד החברים שמכר מרצדס עם 2 מליון קילומטר בגלל פדנטיות בטיפולים.
מכר אותה לאחד מהשטחים...בטח לא איתנו כבר היום.

תגידו זה כל כך קשה לקבל עובדה?
שמן 10W הינו צמיגי מידי ( אפילו מאוד צמיגי ) בהנעה קרה כש80% ( יש הטוענים ליותר )
מבלאי המנוע הוא בהנעה קרה ועד התחממות השמן.
זאת עובדה מוכחת וגם הגיונית!
אי אפשר להתווכח עם זה שלא משנה אם 40 מעלות בצל או -10 מעלות.
השמן פשוט צמיגי מידי ב2 מזגי האויר.
לכן בפעם ה200 זה לא משנה אם אתה חי ברוסיה או בישראל אתה חייב לשאוף לרדת ל5W
או 0W.
ככה גם עם המספר השני!
למה אני צריך טבלאות שיגידו לי מה לעשות?
אני צריך לדעת מה הטמפרטורה החיצונית כדי לא לשים שמן כבד מידי, ולדעת את לחץ השמן!
בזה אני אומר לכל מי שמעונין שרכבו יחזיק מקסימום זמן יברר עם היצרן או ישיג מקור כתוב שאומר כמה לחץ שמן צריך להופיע בסל"ד מסויים.
ככה בוחרים שמן נקודה.
היצרן לא יכול לדעת באיזה מצב המנוע שלך וגם אם אתה לא תפתח אותו לא יהיה לך שום אינדיקציה מדוייקת.
לכן יש להתחיל מהצמיגות הקטנה ביותר האפשרית
למשל 0W30
בעקבות בלאי יש מנועים שכבר לא יכולים להשתמש ב0W30 או 10W30 וכו....
וחייבים 40 כמספר שני או משהו אחר.
לכן עד שאף אחד לא יביא נתוני יצרן לגבי לחצי שמן אין על מה לדבר.

kd2
07-12-05, 19:13
MOOGI
לגבי תפקיד האות W.

אני מבקש ממך, תקרא עוד פעם את ההסבר של הדוקטור לרפואה ותראה אם הוא נראה לך הגיוני ( הוא כן ).
כי אני אישית לא מוצא שום סיבה לכתוב על שמן 10W30 את האות W כסימן לחורף.
הרי בטמפרטורה נמוכה הוא 10 נמוך ובטמפרטורה גבוהה הוא 30 גבוה.
למה לא לכתוב 10/30???

נסה להבין מה ההבדל ביניהם ורק אחרי זה גש לתחילת הציתות ותראה שהוא בא מ-
From SAE J300 p.2

בעצם מהתקן!

Moogi
07-12-05, 20:00
מה אתה צריך טבלאות? או מדענים, או חוקרים, או אנשים שמבינים בנושא, אתה החלטת החלטה, אתה קבעת שזה ככה, אתה מחפש ביסוסים מוצקים שיתאימו לדעה שלך ולא ממש מוצא.
אתה לא מוכן ללמוד לקרוא ולהבין מה משמעות דירוג ה- S.A.E ומה הנתונים שמשפיעים על בחירתו.
ושוב חזרת אחורה, אתה טועה ואין לך ביסוס ואני עייפתי.
על כל פנים, מבחינת הרקע רק לסבן לך את האוזן כנגד הד"ר לרפואה שלך...
(וחברים, אני מצטער שזה ניראה כמו השתחצנות, אבל שיכיר אותי קצת הבחור).
אני מכונאי רכב, טכנאי מסוקים, ממונה בטיחות, מדריך נהיגה מתקדמת ושטח, יש לי רישיון מירוצים אנגלי ובמקרה יוצא לי לנהוג ולהשתעשע עם מכוניות "אקזוטיות" כמו של הד"ר. למבורגיני קונטאש יש לאחד מבני הדודים שלי באנגליה ומרצדס חזקה לבן דוד אחר שם. וכן, נברתי גם בלמבורגיני למרות שבן דודי לא אהב את זה יותר מדי.

אך חשוב מכל לשירשור הזה, יש לי 9 שנים ניסיון עם היילקסים בארץ ובאוסטרליה שאחת מהן שלי ומקבלת טיפול ללא גבולות וללא קמצנות. תאמין לי שאם זה היה מתאים הייתי שם את השמן הסינטטי הדליל הטוב ביותר שיכולתי למצוא, אבל ניסיון מוכח וארוך, כולל נתיחת המנוע הקודם שלי שהתחרה בראלים וחווה ניסיונות רבים עם שמנים שונים הוביל אותי ביחד עם המחקרים שלמדתי מהם למסקנה הבילתי נימנעת, שלהיילקס עם מנוע 2L או 2L-T השמן הדליל והטוב ביותר שניתן לשים באקלים שלנו הוא 10W40 חצי סינטטי או סינטטי מלא הנדיר והיקר פי כמה.

וחבר, מעבר לכל זה, בניגוד לאנשים שמתווכחים על הנייר בלבד, לחברים כאן בפורום כן מאוד חשוב המושג שאתה לא ממש אוהב להתייחס אליו והוא עלות תועלת!
אני לא שם שמן 10W40 סינטטי מלא בדירוג מרוצים אלא חצי סינטטי כי המחיר שלו הוא פי 3 ופי 4 מהשמנים החצי סינטטיים הטובים ביותר שיש.

ד ו ר ו ן
07-12-05, 22:20
הוא פשוט עוד אחד שהולך כמו שצריך...לא כי בא לו אלה כי הוא למד אמנם בעצמו אך כדוקטור לרפואה היה לו נגישות לספרות ולדוקטורים אחרים בכל מיני תחומים הוא אפילו מציין את זה אפישהו במאמרים שלו.
אני מניח שכדוקטור לרפואה יש לו את אותה הנגישות שיש לי ולך לספרות מכוניות-אינטרנט ואולי ספרים שקיבלת ממוסך זה או אחר, במחלקות בבי"ח לרוב אין ספרות לגבי שמני רכב..או שהוא הרופא מסימפסון שעושה חלטורות בגראג' הביתי אחרי העבודה?

המאמארים שלו מבוססים על סיכות רבות עם מהנדסי שמנים על גבי האינטרנט ובכלל....
נו,
גם אנחנו מדברים, זה לא הביא יותר מידי מידע מבוסס חוץ מהמלצות יצרן שאין בהן לחדש בינתיים את מה שכבר יודעים.

טויוטה יכולים להמליץ להחליף גם סנטטי כל 5 ונכון שזה עדיף אבל אין בעיה למשוך גם 7500
משאיות מושכות עם אותו שמן יותר....רוצה להגיד לי שהיילקס מפייח יותר ממשאית?

אני לא מאמין שפילטר מקורי לא יכול להחזיק 7500...
תקרא מה כתבו לך,הפילטר יכול ומחזיק 10K, לפי המלצת יצרן צריך להחליף את השמן כל 5K, במקור ההמלצה נגעה גם לפילטר כל 5K אבל זה התייחס לטבלת אחזקה גבוהה של רכב שכל היום בתנאי שטח,גם מוסכי טויוטה מודים שאפשר להחליף פילטר כל 10K אבל את השמן עדיין ממליצים להחליף כל 5K.

זה לא כל כך מכובד להיילקס שהפוטנציאל של המנוע שלו יכול להגיע להרבה הרבה יותר
יש משהו שכן יפתיע אותך?

אי אפשר להתווכח עם זה שלא משנה אם 40 מעלות בצל או -10 מעלות.השמן פשוט צמיגי מידי ב2 מזגי האויר.
הכל יחסי,השאלה כמה ההבדל בצמיגות של השמן בהפרש טמפ' הנ"ל בהתייחס לאופי המנוע בכלל משנה משהו,אם מנוע מחזיק 840K עם הצמיגות ה"נוראית" כדבריך אז למה לקנות שמן יקר בהרבה?
תעשה חשבון כמה החלפות ביצעו במהלך 840K וכמה ההפרש בעלויות השמנים.

לכן בפעם ה200 זה לא משנה אם אתה חי ברוסיה או בישראל אתה חייב לשאוף לרדת ל5W
או 0W.
ברוסיה גם חוסמים את מעבר האויר לרדיאטור בחורף אחרת מע' קירור קופאת, אתה משווה את תנאי מזג האויר בין תנאים כאלו למה שיש כאן??

בזה אני אומר לכל מי שמעונין שרכבו יחזיק מקסימום זמן יברר עם היצרן או ישיג מקור כתוב שאומר כמה לחץ שמן צריך להופיע בסל"ד מסויים.
ככה בוחרים שמן נקודה.
היצרן לא יכול לדעת באיזה מצב המנוע שלך וגם אם אתה לא תפתח אותו לא יהיה לך שום אינדיקציה מדוייקת.
לכן יש להתחיל מהצמיגות הקטנה ביותר האפשרית
למשל 0W30
בגלל זה היצרן עשה ניסויים לפני שהוא הוציא את הרכב לשוק,בגלל זה היצרן המליץ על כמה וכמה צמיגויות בהתאם למשרע הטמפ' המקומי, בגלל זה היצרן יודע לתת המלצות חדשות לגבי שינוי צמיגות לדגם ספציפי ולא לכל הדגמים באשר הם.

אם שמן 15W40 יגרום למנוע להחזיק 840K כנראה שלא יהיה לי מנוע טורבו בזמן הקרוב..באסה :wink:

בעקבות בלאי יש מנועים שכבר לא יכולים להשתמש ב0W30 או 10W30 וכו....
וחייבים 40 כמספר שני או משהו אחר.
לכן עד שאף אחד לא יביא נתוני יצרן לגבי לחצי שמן אין על מה לדבר
היצרן הביא את זה כבר,בעקיפין בזה שהוא המליץ לך על צמיגויות שונות בהתאם לטמפ' ולמנוע כדי שהמנוע יתפקד כמו שצריך למרות שינויים גיאוגרפים.

צודק,
אין על מה לדבר עד שתביא משהו יותר מוצק מציטוטים של רופאים עלומי שם או המלצות עיתונאים,בינתיים אתה זה שטוען משהו שונה, תוכיח את זה עם נתוני יצרן שאתה נהנה לנפנף בהם או עם משהו עם גב מאחורי ולא עם ציטוטי אינטרנט.
חלק מהעניין של האינטרנט זה הלופטגשאפט, כל אחד יכול להגיד מה שהוא רוצה ולטעון שזה מה שנכון,הרבה בררה מסתובב באינטרנט.
שמן 10W40 עובד מצויין במנוע 2L ואם תמליץ למישהו להשתמש בשמן 10W40 או 15W40 ממקור איכותי למנוע הזה שום דבר רע לא יקרה, בדוק עם המלצות יצרן והרבה גמלים שנוסעים בלי הפסקה עם השמן הזה.
לך, זה שטוען למשהו אחר יש קבלות או הוכחות למה שאתה טוען?
תוכיח,תביא מספרים,תביא משהו קונקרטי, לא כירורג כלי דם חובב הידראוליקה בזמנו הפנוי.

asafk
07-12-05, 22:52
הדיון הזה, לדעתי, תיאורטי לחלוטין, כיוון שמדובר בטויוטה היילקס..
שמן מינרלי, 15W40 או (אם אתם ממש מתעקשים לזרוק כסף לפח השמן) 10W40, ברמת איכות API CF-4 לפחות- יעשה את העבודה וישמור על המנוע, בתנאי שהוא בא מיצרן מוכר (ולא זבל ממוחזר). זה מה שטויוטה אומרים לכם בספר, וזה מה שמליוני משתמשים בעולם אומרים לכם (איפה אפשר למצוא באמצע אפריקה שמן סינטטי? )..
למה להשתמש במנוע הזה בשמנים יקרים? אין שום סיבה מעשית, אמיתית. זה יותר סקסי, אולי, אבל זה לא נותן כלום ברמה הפרקטית. טויוטה אומרים לכם במפורש שחייבים להחלף שמן (גם אם הוא עולה 200 שקל לבקבוק) כל 5000 ק"מ. אז לא חבל?

אני לא מתחיל אפילו להתווכח על זה ששמן סינטטי שעולה 400 שקל לגאלון יותר טוב משמן מינרלי שעולה 60 שקל לגאלון- זה מובן וברור. אבל מיותר במקרה הנוכחי.

זה כמו לתת יין של 400 דולר לבקבוק למי שגולדסטאר בשבילו זה השיא. אין ספק שזה יותר איכותי, אבל זה בזבוז. (ואח"כ הוא לא ישתין שבועיים בגלל המחיר של הבקבוק).

אסף.

kd2
08-12-05, 12:45
בוא אני יענה לך למה אני לא צריך טבלאות של היצרן.
הם נועדו למטרה אחת בלבד.
ליידע את המשתמש מתי אסור לו להשתמש למשל ב10W40 כי קר מידי.
ועוד מטרה שולית היא ליידע את היצרן איזה טווח של שמנים מאושרים לשימוש ע"י היצרן, אבל בכמעט כל טבלה מצויינות הצמיגויות מ5W וברכב חדש מ0W עד ל 50-60 בכל רכב מודרני.

לכן זה לא מעניין כי התקופת ההילקסים הישנים לא השתמשו בשמנים דלילים בגלל שהם הרבה יותר יקרים לייצור ו הפחד של הציבור משמנים דלילים גרם לחברות השמן להמליץ על שמנים כבדים יותר כי גם לא הייתה בעיה מיוחדת של מחירי דלק.

שניהם לא רלוונטים כל כך פה בדיון.

" מכונאי רכב, טכנאי מסוקים, ממונה בטיחות, מדריך נהיגה מתקדמת ושטח, יש לי רישיון מירוצים אנגלי ובמקרה יוצא לי לנהוג ולהשתעשע עם מכוניות "אקזוטיות" כמו של הד"ר. למבורגיני קונטאש יש לאחד מבני הדודים שלי באנגליה ומרצדס חזקה לבן דוד אחר שם. וכן, נברתי גם בלמבורגיני למרות שבן דודי לא אהב את זה יותר מדי. "

איך זה הופך אותך למבין דבר מה בשמני מנוע?

יפתיע אותי במיוחד היילקס עם 2 מליון קילומטר חי ונוסע.
ידידי דוקטור משמע אוניברסיטה ובאוניברסיטה יש מחלקות שאמורים להוציא לשוק העבודה את מהנדסי השמנים הללו.
אני אישית חיפשתי בכמה ספריות אקדמיות ולא מצאתי חומר כל כך רציני.
לא עשיתי השוואה בין ישראל לרוסיה רק ציינתי שלא משנה איפה אתה נמצא על הגלובוס שמן 15W40 הוא לא טוב בשבילך בגלל הצמיגות ה"קרה" שלו.

הבאתי לך דוגמא על שמן מנוע מעולה שעולה כפול ממה שהאיסי דלקו עולה.
בהתאם אני בטוח שתקבל כפול קילומטר על מנוע בודד ובלי שום סיבוכים של נהיגה על מנוע חצי גמור, החלפת מנוע, צריכת דלק גבוהה וכו...
לא שווה?

מעבר לזה למה אתם מתווכחים?
יש פה עדויות על מוסכי טויוטה שממלאים שמן דליל יותר, יש המלצה מהחברה באתר שלה ובעיתונות.
הבאתי לכם קישור לפורום בו רואים את ההילקס ש"חייב" 15W40 מקבל המלצה גורפת לשימוש ב5W30 ו10W30.
מה עוד אתם רוצים?
רוצים להשאר עם השמן שלכם ולעשות 800K בסדר.
רוצים להתקדם, להפחית את צריכת הדלק שלכם ולשמור על חיי המנוע שלכם אז תעשו את המעבר.
אם לא תגידו לא רוצים וזהו אין מה לדבר על זה.

מוגי אתה ממשיך להתעלם מהעובדה שהקטע בנושא ה W הוא קטע מתוך החוקה של הגוף שקובע מהו W!

רציתי להוסיף שהדיבורים שלנו כאן לא מגיעים לקרסולי הדיבורים שעליהם אני מצביע!

חנן-ג'יפולוג
08-12-05, 12:59
מה עוד אתם רוצים?

קצת פחות סימני קריאה וקצת יותר סימני שאלה. יש כאן לא מעט כותבים שחושבים שונה ממך, שדעתם, לפחות בעיני, נחשבת ללא פחות מעניינת , או חשובה, משלך, ולמיטב זכרוני הם היו מספיק צנועים כדי לא לקרוא לדעות שלהם: "עובדות" .

רציתי להוסיף שהדיבורים שלנו כאן לא מגיעים לקרסולי הדיבורים שעליהם אני מצביע!

צודק. ולו רק בגלל שזה כתוב באנגלית ולא בעברית, וכמובן ללא שום קשר לעובדה שהם תומכים בדעתך :wink:

kd2
08-12-05, 17:40
האמת שלא אלה בעיקר בגלל שמשתתפים שם יוצאי חברות השמן ומהנדסים.
כאשר יש בפורום מעל 10,000 משתמשים רשומים וכל הפורום סובב סביב שמנים לרכב פרטי,מכונות,משאיות וטרקטורים ורכבי מירוץ רמת הדיונים עולה באופן מפתיע.

אז בוא נשאל שאלה אחרת.
האם מישהו פה מכיר בעל היילקס עם מנוע עם קילומטרז נמוך שנתון גבוה ושעון לחץ שמן???
אחד העונה להגדרה " מצב חדש "???

בואו נבדוק לחצים מול הוראות יצרן ותראו בעצמכם מי צודק.

חנן-ג'יפולוג
08-12-05, 18:00
בואו נבדוק לחצים מול הוראות יצרן ותראו בעצמכם מי צודק.

בפעם השלישית בערך , אינשאללה גם בפעם האחרונה:

מי שצודק, זה מי שלאורך התקופה שהרכב היה אצלו הוציא הכי פחות כסף על תחזוקה, נקודה.

לא מי שהמנוע שלו מפיק יותר לחץ שמן, וגם לא מי שהמנוע שלו החזיק 2 מיליון, וגם לא מי שהמנוע שלו פחות מעשן, או יותר מאיץ, או עושה קפה יותר טוב.

מי שהוציא פחות כסף. פשוט, לא?

תצליח להוכיח את זה ששמן סינטטי גורם להוצאה נמוכה יותר, ותוכיח את זה על ידי ניסוי מפוקח של שני בעלי היילקסים , בישראל, שהחזיקו את הרכב לאורך תקופה וזה עם הסינטטי הוציא פחות כסף, תזכה בכל הקופה, וכולם כאן יעברו לשמן הזה, אני מבטיח לך.
מובאות אינטרנטיות, דוקטורים, אינטרפולציות, הכול נחמד, בתיאוריה. בפועל תראה לאנשים שהם יוציאו פחות והם ילכו אחריך.

סיבכתי אותך. הרי אתה לא ממש יכול לעשות את זה, וגם אנחנו לא, אז מה נשאר? הוראות יצרן, ולקוות לטוב.

Moogi
08-12-05, 18:29
או! אז זהו שזה בדיוק העיניין:

" מכונאי רכב, טכנאי מסוקים, ממונה בטיחות, מדריך נהיגה מתקדמת ושטח, יש לי רישיון מירוצים אנגלי ובמקרה יוצא לי לנהוג ולהשתעשע עם מכוניות "אקזוטיות" כמו של הד"ר. למבורגיני קונטאש יש לאחד מבני הדודים שלי באנגליה ומרצדס חזקה לבן דוד אחר שם. וכן, נברתי גם בלמבורגיני למרות שבן דודי לא אהב את זה יותר מדי. "

איך זה הופך אותך למבין דבר מה בשמני מנוע?
זה בדיוק מה שרציתי להראות לך, זה לא הופך אותי למומחה לשמנים אבל שם אותי הרבה יותר בכיוון ממה שהד"ר שלך ולכן הרזומה שלו עוד פחות מגבה אותו בעיניין מחקרי שמנים.

מוגי אתה ממשיך להתעלם מהעובדה שהקטע בנושא ה W הוא קטע מתוך החוקה של הגוף שקובע מהו W!
אה אז זהו, שהקטע המדבר על ה- W אצלי בכתבה הוא בדיוק מה שהגוף הקובע, זה שתקע שם את האות W, הגוף שהוא ה- S.A.E בשבילך, אומר. הוא הועתק מהם ולא מכתבה של ד"ר אלמוני, מה את חושב? שאני המצאתי את המספרים האלה? ה- W הומצא והוסף כשעוד היה רלוונטי ולמרות שהיום כמעט כל השמנים עומדים כסטנדרת בנתון הזה הוא עדיין מופיע על האריזה והמשמעות שלו לא שונתה.

אני מכיר חבר עם היילקס העונה להגדרה חדש, D4D, אבל הוא באחריות ומטופל בחברה ולכן אין לנו בארץ גישה להיילקסים חדשים בשביל הבדיקות שלך - אף אחד לא יעשה משהו שיכול לסכן את האחריות על האוטו שלו בגלל שבחור צעיר שהתלהב מכמה מאמרים לא מבוססים הטוענים למצב הפוך מהידוע והמקובל בעולם מאז המצאת שמני הסיכה...

אגב, אשמח גם לדעת עם מי אני מנהל דיון כזה ארוך ומייגע ולשמוע מה הרקע שלך בנושא רכב ושמנים? על איזה רכב שטח אתה נוסע? כמה זמן אתה חוקר בנושא השמנים שאתה כל כך משוכנע בדעתך? מה הם אמצעי המחקר שלך שאתה שולף כל מיני שאלות על גישה לבדיקות ומיכשורים?

kd2
08-12-05, 19:45
לא הבנתי בגרוש מה שכתבת בנושא ה-W.
לא משנה.

הבחור ההוא גם מכונאי וגם נהג מירוץ
ותסכים איתי שלכל שאר התפקידים שלך אין קשר להידרודינאמיקה.

אם אתה מכיר חבר עם היילקס אחלה הוא בטח משתמש ב15W40.
אז רק צריך לברר מה הוא לחץ השמן המומלץ ומהו בפועל.
ולברר מה היא המלצת היצרן בנוגע לצמיגות ב100C ב CST.
זה הכל זה לא כזה מסובך.
הבעיה היא שבגלל שיש לו מנוע באחריות ומנוע מתקדם יותר יכול להיות שהוא כבר משתמש ב10W30 או 5W40 וכדומה.
לכן יש לברר גם את זה.

רקע שלי?
לא משהו מיוחד.
מכונאי מוסמך אני עדיין לא כי עדיין לא סיימתי את המגמה בתיכון.
נסיון עם מכוניות וטיפולים יש לי אבל בעיקר משפחתיות.
נהיגת שטח רק על כלים קטנים בעיקר באגי וטרקטורונים.
מה אני סופר כמה זמן אני חקרתי בענין? מה משעמם לי עד כדי כך?

יודע מה אני לא מתווכח איתך אני יתן לך את סדרת מאמרים של הדוקטור האדיוט שלא מבין כלום סתם כדוגמא למאמרים מעולים.
יקח לך כמה זמן לקרוא אותם.
אחרי זה תחזור עם מסקנות.
מסכים עם הטיעונים או לא מסכים עם הטיעונים אבל....תהיה פייר ותגיד לי מה דעתך על דרך אחרת.
אם עוד מישהו פה מעונין בכיף, מאמרים באנגלית פשוטה בלי יותר מידי כימיה ומושגים מסובכים.
מאמרים קלים אך ארוכים נדמה לי 9-10 במספר.
הנה קובץ WORD עם כולם.

רגע איך אני מעלה קובץ לאתר?
רק 94 קילובייט לא משהו רציני.

גיא
08-12-05, 21:06
שמתם לב שאתם בריב אישי ?

שמתם לב שאתם מתווכחים עם המנוע יחזיק מעמד 600 אלף ק"מ או 900 אלף ק"מ ?
כשישראלי ממוצע מחזיק את האותו שלו מקסימום 100 אלף וגם זה בלחץ ?

בחייכם, אתם תשימו שמן ב 200 ש"ח לגלון במנוע שלכם כי זה הכי טוב אבל הבעלים הקודם שם שמן אמריקן איגל מאוטו דיפו ב 39 ש"ח לגלון והמנוע חצי מת.. אז מה?

זה כל כך תיאורטי הדיון הזה. כל כך משעמם. כל כך לא קשור ...

תהיו בריאים.

בהצלחה.

סתם דיעת יחיד.

kd2
08-12-05, 22:09
ומה עם מי שעובד עם ההילקס?
ואני חוזר על השאלה האם אפשר להעלות את הקובץ לאתר או רק לאתר איחסון חיצוני.

גיא
08-12-05, 22:15
אני עובד עם ההילקס.

אני גם נוסע מינימום 300 ק"מ ביום

אני גם שם שמן הכי זול שיש לקנות.

אני גם שמתי פעם בל"ר שלי שמן הכי יקר שיש בארץ, זה לא עזר לי ועשיתי אוברול בגלל בעלים קודם אי שם בעבר.

אני חושב שגם הפעם יש מצב שאני אגיע לאוברול או החלפת מנוע, כי לך תדע מה עשו לפני שקניתי.

אם הייתי אי פעם קונה אוטו חדש מהחנות ( מה שאין סיכוי שיקרה אי פעם ) הייתי דואג להחליף שמנים איכותיים אולי, כי בעצם אני לא אחזיק באוטו 900 אלף ק"מ אף פעם ומה איכפת לי מה יקרה למנוע אחרי שאני אמכור.

ושוב, זאת רק דעת יחיד.

בפורום הכללי יש הסבר לגבי צירוף קבצים. רק באיכסון על שרת אחר.

Moogi
09-12-05, 00:40
לא הבנתי בגרוש מה שכתבת בנושא ה-W.
לא משנה.
בוודאי שלא משנה, הרי מספרים וטבלאות לא משנים, בעצם גם לא ממש נוח לך להבין.

הבחור ההוא גם מכונאי וגם נהג מירוץ
ותסכים איתי שלכל שאר התפקידים שלך אין קשר להידרודינאמיקה.
לא, אני לא מסכים איתך.

אם אתה מכיר חבר עם היילקס אחלה הוא בטח משתמש ב15W40.
אז רק צריך לברר מה הוא לחץ השמן המומלץ ומהו בפועל.
ולברר מה היא המלצת היצרן בנוגע לצמיגות ב100C ב CST.
זה הכל זה לא כזה מסובך.
הבעיה היא שבגלל שיש לו מנוע באחריות ומנוע מתקדם יותר יכול להיות שהוא כבר משתמש ב10W30 או 5W40 וכדומה.
לכן יש לברר גם את זה.
הוא משתמש ב- 10W40 חצי סינטטי ואתה מוזמן לנסות לברר מה שאתה רוצה עם היצרן.

רקע שלי?
לא משהו מיוחד.
מכונאי מוסמך אני עדיין לא כי עדיין לא סיימתי את המגמה בתיכון.
נסיון עם מכוניות וטיפולים יש לי אבל בעיקר משפחתיות.
נהיגת שטח רק על כלים קטנים בעיקר באגי וטרקטורונים.
מה אני סופר כמה זמן אני חקרתי בענין? מה משעמם לי עד כדי כך?
אה, אז אני מבין, אתה נער בית ספר לא משועמם שמרוב חוסר שיעמום אין לך גם זמן וסבלנות לחקור משהו שאתה בא ומנסה להרצות עליו כאן.

בקיצור חבר, באמת מכל הלב ובחברות, השקט ולמד, תעשה צבא בו תלמד שלקפוץ בראש בייחוד ללא ביסוס זה לא ממש לעיניין ותהנה.

וזה בסדר, את הכתבות של הד"ר לרפואה אתה יכול לשמור לעצמך מבחינתי,
כתבות של מהדסי שמנים קצת יותר יעניינו אותי בנושא הזה.

kd2
09-12-05, 11:08
אבל יש לי בסיס לטענות זה שאתם לא מקבלים אותו זה כבר משהו אחר.
כל הויכוח הזה יכול להגמר בציטוט אחד שאני רוצה להראות מתוך אחד המאמרים באינטרנט.

" I get a lot of email, "My buddy has 283,000 miles on his Yamazuki 867 Nintruder, and he's never used anything but 35¢ per quart grocery store oil changed every 48,000 miles." Here's the truth: modern Japanese engines are amazingly well engineered and can tolerate a surprising amount of abuse "

זה גם נכון.
וזה בעצם מסכם את כל הדיון הזה.

Moogi
09-12-05, 13:06
בהחלט זה מסכם את כל הדיון :roll: :mrgreen:

kd2
10-12-05, 19:05
הפחד משמנים דלילים והטענה שרכבים ישנים צריכים שמנים צמיגיים יותר אפילו אם הם במצב טוב מאוד הוא כלל עולמי.
מה יש לחברות הרכב והשמן להגיד על זה?

The Oil Daily, March 15, 1985 p6(1)
Drivers slow to accept 5W-30 motor oil, manufactures find. (lubricants-packaging) (column) Marvin Murphy.
Full Text: COPYRIGHT Oil Daily Company 1985

Drivers Slow to Accept 5W-30 Motor Oil, Manufacturers Find

CAR OWNERS are "slow learners' when it comes to changing motor oil buying habits.

Although evidence seems to indicate that 5W-30 oil works better in smaller cars, they aren't buying it, nor General Motors' argument that the lighter oil can improve starting, fuel economy and engine life.

All this, despite the fact that its use has been recommended in many car owner manuals since 1982.

Old habits die slowly, said a spokesman for one large motor oil manufacturer. He also suspects that new car buyers don't read their car manuals or heed them.

If they did, they would find that GM calls for two preferred grades, 5W-30 for high-revving four to six-cylinder smaller cars and 10W-30 for larger gasoline engines and small diesels.

"You can't expect consumers to change grades overnight,' said Marty Kish, marketing communications director for Valvoline. "And we have had 10W-30 in our line long before the car manuals recommended them.'

Stores that sell to a big do-it-yourself oil-changing crowd don't stock much 5W-30, but said Kish, "we give consumers what they want; when the market demands it, we will stock more of it.'

Valvoline's Growth

Major motor oil makers acknowledge sales of 5W-30 are going up, but not so you would notice it. Valvoline's list of top-selling products tell the story.

Volume sales of this light oil increased 59 percent from fiscal 1983 through fiscal 1984, and for the past four months (October through January), compared to the same period a year ago, they climbed 128 percent.

"But you have to put this in perspective,' said Kish. "The total increase is fractional.'

Valvoline's top-seller, with 35 percent of the volume sales, is its All-Climate 10W-40, no longer recommended in GM's new cars. The big automaker, instead, calls for 10W-30 in its medium- to large-size autos.

Valvoline's straight run SAE 30 oil, its Super 8PO 30, is the No. 2 seller, with 9 percent of the total volume. All-Climate 10W-30 gets 6 percent of the sales volume. Two auto transmission fluids are the fourth and fifth best-sellers; Dexron II has 7 percent of the volume and its Type F8 4 percent.

"These top five products,' he said, "add up to 61 percent of Valvoline's total branded sales in the U.S., and All-Climate 5W-30 doesn't even make the list.'

Quaker State, the nation's largest motor oil manufacturer, has noticed no perceptible trend toward 5W-30 for smaller cars. "We can make all the 5W-30 you want, and we've been able to do it for at least two years,' said spokesman Bernie Henderson, "but so far the demand isn't there.'

TEXACO MAKES only bulk sales of 5W-30, and the largest purchasers, it appears, are the auto manufacturers--for initial factory fill.

This is not to say that Texaco would not sell it in quarts, if given the right incentive, like evidence that it would promote a little added mileage boost.

The center of resistance seems to be the mass merchandisers-- the grocery chains, auto parts stores, drug outlets, discount houses and the like.

"They don't want to add new viscosity oil,' one marketing spokesman told us. "The market for 10W-30 and 10W-40 is well established, and they don't want to change.'

Manufacturers surveyed by The Oil Daily said they would be willing to stock it more heavily if demand justified it. Meanwhile, they are waiting for the consumer to speak.

LOOK FOR GM to make a big pitch for 5W-30 in a technical paper being prepared for the National Petroleum Refiners Association meeting March 24-26 in San Antonio.

General Motors introduced its own line of Goodwrench engine oils last year and is promoting 5W-30 through newspaper ads and televison commercials. In its promotional literature, 5W-30's virtues are extolled for year-round use for some of its current model cars, and for easier starting in cold weather and fuel economy.

PETROLEUM packagers are looking for new ways to sell motor oil packed in milk carton-type containers.

Ex-Cello-O Corp., owner of the Pure-Pak "milk' carton, is talking with oil company people about machinery which could be used for packaging the square-shaped oil containers in corrugated cases.

Ex-Cello has a caser that forms, loads and seals these cases. One model now handles milk and orange juice containers at the rate of 14 cases a minute.

Petroleum packagers also are being shown the Bliss Box caser, called Wrap-Id-Pak, which automatically forms, loads and seals at a top speed of 20 per minute.

היום זה כבר לא ככה, היום השוק התחיל את הקפיצה המשמעותית שהיצרנים שואפים אליה בכתבה.
להזכירכם הכתבה מ - 15 במרץ 1985!!!!!!

Moogi
11-12-05, 00:44
מממ... כן עוד דוגמא טובה להסתמך עליה, זה בעצם ציטוט של דיון צריכה...
מאוד מדעי... :roll:

חשבתי שסיכמת כבר את הדיון.

ואפילו את זה כנראה שלא קראת מתוך הציטוט שלך:

If they did, they would find that GM calls for two preferred grades, 5W-30 for high-revving four to six-cylinder smaller cars and 10W-30 for larger gasoline engines and small diesels.

מעבר לזה, כמו שכבר אמרנו מדובר על מכוניות בנזין חדשות ולא על קילומטראז' גבוה או מנועי דיזל מיושנים.

אגב, ל- GM יש כבר שנים בעייה של היווצרות בוצה במנועים, זה ידוע למי שמבין קצת בשמנים ומכיר קצת מכוניות שהשמנים המומלצים למנועי בנזין של GM הם 5W40 סינטטי ו- 5W30 סינטטי (בארה"ב) מכיון שזה פתר את הבעיה הזאת. כאן בארץ UMI כבר היתה צריכה לפצות קונים על מנועים חדשים שהלכו בגלל שלא משתמשים בשמן זה בחברה. - בגלל קמצנות עדיין שמים 15W40 מינרלי בחברה.

אתה מוכן בבקשה להפסיק למשוך את הדיון הזה עם ציטוטים לא קשורים שלא לעיניין.
(קודם ציטוט מתוך מאמר על שמן לאופנועים, שאגב במאמר המקורי של הבחור שאפילו לא חתם את שמו עליה יש כמה טעויות בסיסיות) ועכשיו דיון צריכה עתיק.

זה שירשור על טיפול להיילקס, שכלל לא קשור לתיאוריות שלך. בהיילקס עם מנוע 2L ו- 2L-T השמן הכי טוב שניתן לשים הוא 10W40 חצי סינטטי.

ואל תמהר לפתוח דיון נטו על שמן, יש לך עוד קצת ללמוד וחבל שבכוח תמשיך להטעות אנשים.
איך זה שלפני חצי שנה היו לך שאלות פחות מבסיסיות על שמנים באי אילו פורומים עכשיו אתה מומחה?

kd2
11-12-05, 09:55
אני לא מבין את דרך החשיבה שלך, באמת....
נגיד אתה היום בעל חברת רכב שרוצה להביע את דעתו בנושא שוק השמן הנתון ושוק השמן הרצוי...
איפה היית עושה את זה אם לא בעיתונות???
מה אתה רוצה שאני יביא?
אישור בכתב מההורים של המנהנדס שהוא אמר שצריך 5W30???
הציטוט שלך רק מחזק את המאמר.
איזה מנועי דיזל עתיקים???
הכתבה מ 85!!!!
85!!!
יש יותר עתיק מזה?
אתה כל הזמן נכנס לכיוונים אישיים אין לזה שום קשר לדיון.
אתה מקדים את המאוחר?
אומר לי גם מה לעשות?
אם אתה לא מסכים עם הטענות ( הבסיסיות ) של צרכי השימון ש למנועים מודרניים כנראה שאתה צריך לעשות שיעורי בית לא אני.

אגב הוא חתם את שמו על המאמר.
וחוץ מזה על כל המאמרים באתר שלו אז אין מה להתבלבל.

Moogi
11-12-05, 11:18
נגיד אתה היום בעל חברת רכב שרוצה להביע את דעתו בנושא שוק השמן הנתון ושוק השמן הרצוי...
איפה היית עושה את זה אם לא בעיתונות???
כן, מפרסם בעיתונות המודפסת ולא רק במאמרים באינטרנט, וגם מביא מומחים שיתמכו בי ויחתמו את שמם, כאלה שעוסקים בהנדסת שמנים ולא ברפואה.
מכיון ואני אישית לא חברת רכב ולא המצאתי כלום אלה למדתי דברים קיימים ממומחים (ולא מכל מיני ממציאים)
אז הסתפקתי בלוודא בזמנו את המקורות שלי ולפרסם את המאמר שלי גם באינטרנט וגם בצורה מורחבת וערוכה בכתבה בעיתונות המודפסת.
מה אני רוצה שתביא או לא תביא? כבר אמרתי לך:
ראשית תפסיק להביא שטויות לא קשורות ולא מבוססות.
שנית תלמד מהם דירוגי ה- S.A.E וה- API ומה משמעותם.
שלישית, להביא אך ורק חומר מבוסס של מדענים ולא של "חוקרי חצר אחורית".
רביעית, שזה לא ממש מעניין את מי שניכנס לקישור "טיפול 10,000 להיילקס".

אז אני גם מבין שצריך לתרגם לך את מה שצוטט מהציטוט שהבאת?
"... שמן 5W30 למנועי 4 ו- 6 בוכנות מהירי סל"ד (יעני בנזין) ושמן 10W30 למנועי בנזין גדולים יותר ולמנועי דיזל."
זה הרבה יותר קרוב למה שאני אמרתי ממה שאתה.

והנה שוב אתה סותר את עצמך:

אם אתה לא מסכים עם הטענות ( הבסיסיות ) של צרכי השימון ש למנועים מודרניים כנראה שאתה צריך לעשות שיעורי בית לא אני.
חבר, מנועים מודרניים, זה דבר אחד והטענות שלך לכל המנועים זה דבר אחר ומלבד צרכי הסיכוך של מנועים מהשמן יש עוד מטרות שאתה מתעלם מהם מחוסר ידע, מטרות שלא פחות חשובות מסיכוך, שיעורי בית צריך לעשות הנער המבולבל, לא מי שכבר כמה שנים טובות לא מפסיק לעשות שיעורי בית בנושא.
למרות שהיו יחסית מעט מכוניות GM שכבר דיברתי עליהן בארץ המכוניות שהיו ב- 85 בעולם, אלה לא המכוניות שהיו ב- 85 בארץ, אז עוד היה קיים עלינו החרם הערבי. ככה שלהרבה מאוד מכוניות זמינות השמן עדיין עוד לא התאים. מעבר לזה, גם אז הכוונה היתה לשימוש ברכב חדש לא במכונית מודל 85 היום אחרי שכבר נוסעת 20 שנה על שמנים מינרליים צמיגים.

והכיונים האישיים? זה די פשוט, איך אמורים להתייחס אנשים שלא יודעים מי אתה להרצאות המטעות שלך מבלי בכלל לדעת שאתה בעצם נער שעד לא מיזמן לא ידע מה זה שמן ועכשיו אחרי שקרא כמה מאמרים מפוקפקים הפך את עצמו למומחה ומנסה לשנות סידרי עולם?
האינטרנט מלא בזבל ודיעות שאנשים מציפים, לכן אני רק מנסה למנוע מהמידע המוטעה מלהגיע לפורום שהוא סוג של אי מיידע קצת יותר מבוסס מבחינת הג'יפאים שגולשים בו.

kd2
11-12-05, 14:33
עזוב לא משנה מה אני יגיד כי אם לא הייתי מגלה את הגיל שלי כנראה שהיו מתייחסים אחרת.
מקובל עלי זה לא רק פה.
בוא נפסיק לריב ונפרד כידידים עזוב גלשנו לגמרי מהנושא וזה לא מוסיף כבוד לי או לך.
את המשך השיחה אתה יכול להמשיך איתי בה"פ אשמח לשמוע הרצאות ועובדות שסותרות את הטענות שלי.

Moogi
11-12-05, 15:44
לא ממש גילית את הגיל שלך במילים אלא הובלתי אותך לשם בגלל צורת הכתיבה שלך והתייחסותך הרצינית מדי למאמרים עלומי שם. פשוט חשדתי שזאת כתיבה של בחור צעיר שמתלהב מהנושא, שכן צורת הכתיבה של מומחים עם עובדות היא קצת שונה וגם די משכנעת בקלות.
התלהבות מהנושא זה לא רע. הייתי בדיוק כמוך ועיצבן אותי באותה מידה שקשה היה לקבל את דברי בגלל גילי הצעיר דאז. אבל אני בסופו של דבר הבאתי הוכחות מדעיות לטיעוני, מה גם שבגילך כבר היה לי ניסיון די נדיר לבחור צעיר.
את גילך הסופי גיליתי כי ניזכרתי שראיתי את הכינוי שלך פעם באיזה פורום.
אבל כל זה לא משנה כלל, זה טוב ויפה שאתה מתעניין עד כדי כך, וכאשר יהיה לי זמן לחפור ולחפש את הסימוכין המדעיים שהיו לי בזמנו אני איידע אותך.
אגב, כאן אנחנו לא בשביל לחפש כבוד אלא עובדות ועזרה באחזקת הרכבים שלנו.
לרגע אל תחשוב שבאתי לריב איתך, הכל בידידות, דיון אחד לא הופך אנשים לאויבים.

kd2
11-12-05, 18:30
אני דווקא הראתי כמה עובדות מדעיות לגבי צמיגות השמן בהנעה קרה וההשפעות אבל לא רציתם לקבל את זה...
טוב עזוב זה לא מתאים לפה יותר.

barak4*4
11-12-05, 19:03
גיא כבר אמר את זה

שמתם לב שאתם בריב אישי ?

זה כל כך תיאורטי הדיון הזה. כל כך משעמם. כל כך לא קשור ...

תהיו בריאים.

בהצלחה.

סתם דיעת יחיד.

אלוהים אדירים... שמישהו כבר ישים קץ לשרשור הזה.
הוא הפך מזמן להתנצחות אישית.
זה הזמן ש-kd2 ו-Moogi, יזמינו איש את חברו לבירה קרה וגדולה ויפתרו את העניין בינהם.

ד ו ר ו ן
11-12-05, 19:06
זה הזמן ש-kd2 ו-Moogi, יזמינו איש את חברו לבירה קרה וגדולה ויפתרו את העניין בינהם.
אי אפשר,
kd2 קטין :mrgreen:

נמרוד
11-12-05, 20:54
אותי איבדתם מזמן, אני חושב ששחכתם בעצמכם על מה בכלל הויכוח אם ישנו. בכל מקרה, זה טוב שאנשים מתלהבים מממשהו ולומדים אותו לעומק, גם אם אין לזה בסופו של דבר השלכה מעשית לגבי היילקסים.

אבל אני חייב להעיר הערה אחת מהצד עבור כל מי שטרח וקרא עד לכאן - עם כל הכבוד לשני הכותבים, לידע, נסיון, ותשוקה לנושא השמנים, הדיון הזה לא היה מדעי, אפילו לא קרוב לזה, משני הצדדים. פשוט לא.

-->