PDA

צפייה בגרסה מלאה : הפחתת יחס בטרנספר – דיון

מוני אורבך
21-03-05, 09:41
הפחתת יחס בהילוקס מאוד זולה – 400$ בארה"ב
אבל משום מה מעטים עושים זאת.
אני רוצה לפתוח דיון בעד ונגד הפחתה

נגד:
1. מה שהכי שמעתי – יחסי ההעברה גם כך מאוד נמוכים, אין צורך.
2. תהיה בעיה לנסוע בנמוך, איטי מדי, ובגבוה – מהיר מדי וחסר כוח.
3. עדיף יחסי העברה בדיפ.

בעד:
1. המנוע חלש כידוע. אני עם צמגי 31. במעלות אני באופן קבוע עולה רק בראשון. אין בכלל מה לדבר על שני. חסר כאן משחק של מהלכים ומהירות. אם עוברים ל 33 יש בעיה קשה.
2. אם עוברים לצמגי 33 (ואני חושב על זה ) אז נמוך מופחת הוא לא כל כך נמוך. אם נוסעים באזור איטי אפשר להעביר לנמוך. במהיר אפילו עם 33 אפשר לעבוד בגבוה. בסך הכול מדובר על קצת יותר משחק עם הטרנספר.
3. יחסי העברה יקרים משמעותית מהפחתה. וההפחתה נותנת הרבה יותר משחק בכוח מול מהירות. ובכביש ניתן לנסוע אפילו עם 33. בעליות במקום שלשי יורדים לשני וכו.. אם עדין חסר כוח אז מעברים לנמוך בכביש (זו לא בושה).

לסיכום – לדעתי עם 31 ניתן עדין לסבול את היחסים המקורים – עם 33 זה יהיה ממש סבל. ואם מסתכלים על יחי העברה לעומת הפחתה – עדיף הפחתה. היא מאפשרת הרבה יותר משחק.

נמרוד
21-03-05, 10:11
מוני,

יחס הפחתה שונה בLOW לא רלוונטי לחלוטין לנהיגה יומיומית בכביש, לזה אני מקווה שכולם מסכימים. הבעייה עם צמיגי 33 תהיה בכביש, לא בשטח. אתה צודק שהבעייתיות היא בעיני המתבונן, המשמעות היא בחישה נוספת בידית ההילוכים, וההילוך החמישי יהפוך פחות שימושי. ובזינוק רגיל ברמזור, אתה תהיה עוד יותר איטי. אם עד עכשיו זינקת כמו משאית עופות, עם 33 תזנק כמו מוביל טנקים. אתה יכול להגיד שזה לא משנה לך, וזה בסדר, אני כנראה מסכים איתך. הדבר הנכון אם רוצים לגדול ל33 ויותר על היילקס, ושהוא יהיה רכב יומיום שנוסע בקצב התנועה, אין מה לעשות, זה מנוע חזק יותר.

בשטח, במצב דהיום, יש להיילקס ראשון LOW סביר ביותר, התחושה בסך הכל דומה מאד לסיקס לדעתי, שזה טוב. עם 33 לא תהיה בעייה מיוחדת. טרנספר 4.3:1 של מרלין הוא שיפור שטח נטו, זה לא פיצוי על הגדלת צמיגים ולא משהו שישנה משהו בנהיגת כביש, זה פשוט השלב הבא בהפיכת הרכב לזוחל סלעים.

sunnyboy
21-03-05, 10:19
3. יחסי העברה יקרים משמעותית מהפחתה

זה לא מדויק זוג יחסי העברה יעלו כמו ההפחתה בטרנספר פחות או יותר :
Ring and Pinion Gears
All-Pro sells only the highest quality gears by Precision Gear. We run Precision gears in our own trucks. They work great and hold up well to trail abuse. Many shops sell only 4cyl gears and use an extra shim to make the pinion gear fit the V6 housing. We sell true V6 gears.
4cyl: 4.88 gears $199
4cyl: 5.29 gears $199
6cyl: 4.88 gears $229
6cyl: 5.29 gears $229

4cyl-מתאים לסרן הקידמי ו-6cyl מתאים לאחורי עם הנעילה החשמלית,כמובן אם יש נעילה חשמלית גם בסרן הקידמי אז גם שם-6cyl.
לגבי ההילקס נטול הטורבו עד -97:
לדעתי לרכב הזה יש בעית הספק וכל עוד המנוע לא ישודרג לא תהיה אפשרות להחליף ל-
33", וגם אז יחסי העברה בסרנים עדיפים כי אז הרכב גם יתפקד ביומיום בצורה סבירה(לא להיתלהב זה עדיין מעפן בכל קנה מידה). הפחתה בטרנספר מתאימה לזחילת סלעים יעודית ולא רלוונטית לרכב שמשמש גם לנסיעות מנהלה יומיומיות ,אלא אם בזחילת כבישים עסקינן.
אני מקווה שנושא תוספת ההספק היא דבר ראוי ומקובל בעינכם כי לא תמיד אני מקבל את
הרושם הזה.
שי.

איציק - 4X6ZH
21-03-05, 10:28
זה מאד מאד שימושי לזחילת סלעים .
כל עוד אתה לא נמצא בשטח קשה המחייב זחילה ( ולא סתם איזה בולדר מזדמן )
לדעתי אין לזה כל שימוש ההפך הרכב יהיה מאד מסורבל במצב LOW
כלי הרכב שאתה רואה בשוק האמרקאי הם מנועי בנזין ולהם יש הרבה סל"ד מנוע בתחום אחר .
ההילקסים הישראלים ומערכת זחילה יביאו את הרכב להיות טרקטור ( בשטח )
למיטב ידעתי יש כמה מערכות כאלה בארץ לפחות אחת בעל הרכב אוהב לזחול על סלעים
איציק

נמרוד
21-03-05, 10:45
אני מקווה שנושא תוספת ההספק היא דבר ראוי ומקובל בעינכם כי לא תמיד אני מקבל את
הרושם הזה.

תלוי במקרה, שי... כשכל מיני ילדים רוצים להוסיף טורבו למנוע מעולה כמו ה4.0L המוזרק של סופה, זה אידיוטי. להיילקס ישן לעומת זאת, יש בעייה אמיתית של תת כוח, קשה למצוא מישהו שלא יסכים עם זה, ושינוי יחסי העברה הוא אקמול, הוא לא תרופה אמיתית.

יוני5
21-03-05, 11:25
גילי מהקפיצים עשה את השינוי הזה אז אם אתה רוצה סיבוב ע"מ לבחון אני משער שלא תהיה בעיה.

ע"מ להחליף ל33 עדיף להערכתי יחסי העברה בדיפ. 31 על 4.56 נותן אותו יחס כמו 33 עם 4.88 וכך גם שומרים על יחסי ההעברה הנמוכים הטובים שקיימים.

אבל, 33" (וזה הנושא המעניין לדעתי) יחייב:
1. הזזת הסרן קדימה - 25$ קיט
2. זרוע מומנט - הארכה (ומן הסתם הגבהה)
3. זרוע הגה (מוט דחיף) קיצור (אלא אם כן ההברגה שם מכסה את האינטש החסר)
4. לא לשכוח יחסי העברה - 400$
5. אולי ערגול קפיצים - יכול להיות שה 33" עדיין "יאכלו" את הכנף גם כך.

ומה קיבלנו? הגבהה של אינטש ורכב עוד יותר עגלה, שכנראה יזדקק (וכאן אני מסכים עם נמרוד) לשיפור מצבת הסוסים במנוע. סיפור של עוד 9K במקרה של מנוע עם טורבו.

אני לא בטוח שזה שווה את זה. מעבר למצב הנוכחי הייתי מדרג את המנוע במקום הראשון.

יוני5

מוני אורבך
21-03-05, 12:25
הפחתה בטרנספר היא במפורש לא באה לשנות שום דבר בכביש – זה ברור.
בשטח לעומת זאת היא מוסיפה הרבה מאוד. והשאלה היא איזה חסרונות היא מביאה.
אני עברתי גלגלי 29 לגלגלי 31. ההבדל בזינוק או בעליה הוא לא כזה גדול.
ההערכה שלי היא שמעבר ל 33 בכביש לא ישנה מהותית.
אז במקום להגיע ל 100 ב 30 שניות אעשה זאת ב 35 ? ממש חשוב.
במקום לעלות עליה בשלשי אעלה בשני ?
לרכב עגלה כמו הגמל להיות עוד יותר עגלה לא ממש משנה (זו דעתי).

בשטח לעומת זאת זה הרבה יותר חשוב
היו לי מקרים שהרכב ממש היה חנוק במעלה תלול. במפורש היה צרך יותר כוח ויותר אטיות
ב 33 אני בטוח שזה יהיה בלתי נסבל

יחסי העברה יתנו לי פתרון מוגבל – שיתאים בעיקר לכביש – וזה לא ממש מענין אותי. בשטח הם ישפרו אבל לא באופן מוחלט.

ונשאלה השאלה מדוע לעבור ל 33.
אני לא רוצה להכנס לעובי הקורה כי כבר היה דיון בענין, אבל
מנסיוני (ומנסיון רבים וטובים) השיפור הטוב ביותר אחרי נעילה הם גלגלים גדולים.
מדרגות נעשות הרבה יותר פשוטות , הביצה מוגבהת, אחיזה יותר טובה ועוד...
יתכן ובהילוקס זה בכלל לא נדרש (גם כך יש לו עבירות מעולה)
ולכן אני עדין רק חושב בכוון.
אבל אחרי שני נעילות זה הכוון לשפר.

אגב כל הנגיעות והשיפשופים נובעים מ:

1. הכנף – אותה ניתן לחתוך כך שלא תפריע
2. מהלך מתלה מטורף. על זה לדעתי ניתן לוותר אם יש גלגלים יותר גדולים. או לשפר אחרי הגלגלים. בכל מקרה הם עדיפים על מהלך

ארז
21-03-05, 19:20
מישהו יודע מה יחס העברה הסופי של ההילקס?
בכל מקרה לי נראה שהבעיה שלכם נמצאת במנוע, הרכב באמת נותן הרגשה מבחינת יכולות הזחילה שלו שלא תהיה לו בעיה להתמודד עם 33" גם עם היחס המקורי.

ההבדל בין 33" ל31" מבחינת עבירות מאוד משמעותיים, אני רואה את זה על רכבים של החברים/לקוחות, גם תוספת הגובה הקטנה וגם המעבר ל12.5 ברוחב משפיעים מאוד לטובת הרכב בעבירות.
בהיילקס צמיג 33" יתן עוד משהו, עוד נוחות, עוד אוויר וגומי רק יעשו טוב לרכב הזה.

ד ו ר ו ן
21-03-05, 20:39
מישהו יודע מה יחס העברה הסופי של ההילקס?
בכל מקרה לי נראה שהבעיה שלכם נמצאת במנוע, הרכב באמת נותן הרגשה מבחינת יכולות הזחילה שלו שלא תהיה לו בעיה להתמודד עם 33" גם עם היחס המקורי..

במהירות זחילה הטורבו כלל לא בא לידי ביטוי, מתחת ל1500סל"ד הוא לא מתפקד ולדעתי כל העניין במנועי טורבו הם לעליות ארוכות ותחוחות שצריך לשמור גם מומנטום וגם מהירות בהילוך גבוה יותר מאשר 1LOW לאורך זמן, בראשוןLOW גם להיילקס לא חסר כוח.
הלכנו לשחק בזיק לפני כמה חודשים, לא היה שום הבדל בין ההיילקס עם המנוע טורבו וזה בלי הטורבו, כנ"ל בקינה ואותו הדבר בורדית, בכל המקומות נסענו עם אחד אטמוספרי ואחד עם טורבו.

המקום היחידי שאני רואה את ההבדל בין הרכבים הוא בכביש בקטעים הרריים ארוכים ובמעלות תחוחים ארוכים שם הרכב בלי הטורבו חסר נשימה ונמצא תמיד הילוך אחד נמוך מרכב עם מנוע טורבו.
ראיתי את זה לפני שבועיים בסכין הדרומית שנהייתה מדרון תלול ארוך וטחון.

בארה"ב הם נוסעים עם מנוע אמנם חזק יותר אבל זה מנוע בנזין שתחום היעילות שלו שונה מתחום הדיזל שלנו וגם הם חיים כסטנדרט עם 33 ותחום LOW סטנדרטי, לנו עם דיזל שיעיל יותר בטורים הנמוכים לא תהייה כנראה בעיה באמת עם 33 אבל הפחתה תהיה מבורכת,גם ככה הLOW של היילקס נגמר ב50קמ"ש~ שזה איטי למדי ולהפחית אותו עם 1:4.7 משמעותו שתיסע בהילוך 3-4LOW היכן שנסעת 1-2LOW לפני כן.

לפי הפורומים האוסטרלים יש לא מעט באוסטרליה שנוסעים עם 33 בלי לשנות יחסי העברה גם עם המנוע 2.4 אטמוספרי, אמנם להם יש את האופצייה המבורכת של 3.0 או 2.8 אבל יש גם שם את ה2.4 עם 33 בלי לשנות יחסי העברה.

האמת גם אני חושב על הקיט 1:4.7 של מרלין, בעיקר כשלב בדרך ל33 מתישהו,ובלי קשר עם 31 ונעילה קידמית זה יאפשר באמת זחילה עם מכשולים.
עם 33 הLOW כן יפגע, אולי מעט אבל השפעה תהיה וזה ביחד עם 4.88 בסרנים יכול לתת יופי של פתרון למי שרוצה לנסוע עם 33 ועדיין לשמור את התגובות (הסבילות)של היילקס עם 31 ולשפר בהרבה עם תחום נמוך משופר.

ארז
21-03-05, 21:28
כמו שכתבתי ,אני חושב כמוך דורון, לדעתי בתחום הLOW לא תהיה לכם בעיה עם 33" על רכב סטנדרטי(מבחינת יחס העברה), הבעיה תופיע על הכביש ושם יש צורך במנוע עם יותר בשר....

יאללה ח'ברה היילקס 33" ,אני זוכר גם בסופות וגם בסיקסים כשדיברו על 33" כאלו זה בשמיים...שלא לדבר על לנדרוברים עם צמיגי האופניים המסורתיים שלהם, היום רוב החברים אם זה על CJ/סופה או לנדרובר נעולים 33" ומעלה....

יוני5
21-03-05, 21:37
כמו שכתבתי ,אני חושב כמוך דורון, לדעתי בתחום הLOW לא תהיה לכם בעיה עם 33" על רכב סטנדרטי(מבחינת יחס העברה), הבעיה תופיע על הכביש ושם יש צורך במנוע עם יותר בשר....

יאללה ח'ברה היילקס 33" ,אני זוכר גם בסופות וגם בסיקסים כשדיברו על 33" כאלו זה בשמיים...שלא לדבר על לנדרוברים עם צמיגי האופניים המסורתיים שלהם, היום רוב החברים אם זה על CJ/סופה או לנדרובר נעולים 33" ומעלה....

ארז, תקרא מה שכתבתי למעלה. 33 בהיילקס זה קצת יותר מסובך מסיקסים, סופות ודרעקס.
זה לא אומר שזה לא שווה או בלתי ניתן לעשייה, זה רק מציב משוואת כדאיות פחות סימפטית.

יוני5

sunnyboy
21-03-05, 21:43
דורון כתב :

המקום היחידי שאני רואה את ההבדל בין הרכבים הוא בכביש בקטעים הרריים ארוכים ובמעלות תחוחים ארוכים

ומה עם חולות כמו בחלוצה ? או סתם דיונות ? או אפילו חולות ראשון-יבנה למשל?
אלא לא מקומות שנוסעים בהם?
ההיילקס האטמוספרי חלש מאוד בלשון המעטה ,לא מתאים לחולות ולא משנה כמה נעילות/יחסי העברה/טרנספרים תחליפו אם לא יהיה לכם מנוע חזק הרבה יותר (לפחות40-50% יותר הספק+מומנט) אין להיילקס מה לחפש שם.
רוב הכלים בשנתון של הרכב הזה הם לא במצב חדש ורובם ככולם עברו כמה מאות אלפי ק"מ עובדה אשר לא מוסיפה להספק הנמוך מלכתחילה.
על אחת כמה וכמה אם תגדילו ל33" ,עם כל יחסי ההעברה שנניח יחזירו את היחס ל-setup הקודם ,בגלל האחיזה הטובה יותר בקרקע הנ"ל (חולות, דיונות) הרכב יתנהג בצורה גרועה אף יותר מאשר ב-setup הנוכחי.
בקיצור בלי עוד עדר סוסים כתוספת זה ביזבוז זמן :!: :idea:

ד ו ר ו ן
21-03-05, 22:01
ומה עם חולות כמו בחלוצה ? או סתם דיונות ? או אפילו חולות ראשון-יבנה למשל?
אלא לא מקומות שנוסעים בהם?
:idea:
בשביל דיונות לא צריך 33, סע עם 31 בלחץ נמוך,חוץ מדיונות נוסח הדיונה הגדולה באשדוד או נחל לבן הגמל מצליח לסחוב, לא מכונת דיונות אבל מגיע לצד השני.
הרכב שלי היה בירדן,(מאנייק, נסע בלעדי..) שם יש דיונות גבוהות בהרבה, הרכב היה עמוס למדי ועדיין עבר איפה שכולם טיפסו, אמנם השאיר ענן שחור מאחורה בגודל של ענן סערה אבל עלה,דיונות זה לא מה שהיילקס טוב בו מלכתחילה, זה רכב שמבקש סלעים ועבירות איטית ולא רק בגלל המנוע.
כשאני חושב למה להכנס לפרוייקט של 33 בהיילקס אני אישית לא מדמיין דיונות.
לא שווה רבע מההסבה שצריך כדי להכניס 33 רק בשביל לנסוע בדיונות, מה גם שמבחינתי דיונות זה סוג של נוף, לא עבירות, לא מתלהב יותר מידי מדיונות :roll: באים פעם בשנה כדי להנות מאוירה של סהרה ודרכים שלא נגמרות בקיץ ומרחב ירוק באביב בצאלים ומספיק, חזרה לסלעים.

sunnyboy
21-03-05, 22:39
אלא=אלו
שי.

חגי
22-03-05, 10:47
אבל, 33" (וזה הנושא המעניין לדעתי) יחייב:
1. הזזת הסרן קדימה - 25$ קיט
2. זרוע מומנט - הארכה (ומן הסתם הגבהה)
3. זרוע הגה (מוט דחיף) קיצור (אלא אם כן ההברגה שם מכסה את האינטש החסר)
4. לא לשכוח יחסי העברה - 400$
5. אולי ערגול קפיצים - יכול להיות שה 33" עדיין "יאכלו" את הכנף גם כך.

ומה קיבלנו? הגבהה של אינטש ורכב עוד יותר עגלה, שכנראה יזדקק (וכאן אני מסכים עם נמרוד) לשיפור מצבת הסוסים במנוע. סיפור של עוד 9K במקרה של מנוע עם טורבו.

אני לא בטוח שזה שווה את זה. מעבר למצב הנוכחי הייתי מדרג את המנוע במקום הראשון.

יוני5

כמה תיקונים :
הזזת הסרן קדימה - 25$ קיט, לא מספיקה.
זרוע מומנט - הארכה (ומן הסתם הגבהה) - קיצור המוט .

יחסי העברה 4.88 ניתן למצוא יותר בזול מ 400$ אני ראיתי גם ב 300$ .

סוזי המשתוללת
22-03-05, 12:09
לא בטוח ששווה את ההשקעה כי כשצריך מהירות עדיף שיפור מנוע אבל מצד שני הטרנספר לא בדיוק מחלק הכל ב2 ולכן מרווחי ההילוכים בlo משתנים (לעיתים לטובה /ולעתים לרעה)והשינוי יכול לעשות את ההבדל מה גם שבכל מיקרה מרויחים עוד הילוך אחד לפחות בlo שהוא הילוך זחילה אמיתי והילוך שני יהיה מספיק קצר כדי לסחוב 33 אבל לא מספיק ארוך כדי להיות לא שמיש
כל זאת מבלי לדבר על בלימת מנוע שעשויה להפוך את הרכב לפתטי :P

sunnyboy
22-03-05, 12:13
חגי כתב :

יחסי העברה 4.88 ניתן למצוא יותר בזול מ 400$ אני ראיתי גם ב 300$

אני לא יודע מה מצאת ב-300$, אבל אם זה לא ל6-cly או לא של Precision Gear אז זה זול יותר אבל נחות באיכות.
שי.

יוני5
22-03-05, 14:48
חגי,

זרוע המומנט - צודק. קיצור, טעות שלי.
הזזת הסרן קדימה - 25$ עבור החלק שממקם את הסרן במרכז. אין כאן לא מספיק. יכול להיות שבביטוי "לא מספיק" התכוונת לעניין שנדרשת הגבהה, ואז שים לב לסעיף 5.
יש עוד חברות חוץ מפרסיז'ון גיר שמוכרות יחסי העברה טובים. הזולים יותר הם טיוואנים למינהם, ועדיין תקבל אחריות לכל החיים בחלק מהמקרים, אבל נראה אותך מממש את האחריות.

יוני5

חגי
22-03-05, 15:04
חגי כתב :

יחסי העברה 4.88 ניתן למצוא יותר בזול מ 400$ אני ראיתי גם ב 300$

אני לא יודע מה מצאת ב-300$, אבל אם זה לא ל6-cly או לא של Precision Gear אז זה זול יותר אבל נחות באיכות.
שי.

תראה את זה

http://store.summitracing.com/default.asp?Ntt=ping+&Ntk=KeywordSearch& DDS=1&searchinresults=false&N=0&target=e gnsearch.asp

חגי
22-03-05, 15:05
נסיון נוסף

http://store.summitracing.com/default.asp?Ntt=ping+&Ntk=KeywordSearch& DDS=1&searchinresults=false&N=0&target=e gnsearch.asp

eran4x4
22-03-05, 17:15
ללא שינוי יחסים בדיפ' וללא שינוי מנוע הרכב לא יסחוב בעליות, גם לא בשני, תחשבו על תחילת נסיעה בעליה תלולה בכביש.....

עם 31 ומנוע במצב מצוין אני נאלצתי לסוע בכביש בLOW (בירדן) ב hi אי אפשר היה להעלות הילוכים!

מוני -איזה צמיגים היולך קודם? אם זה ה 205 המקורים הם הרבה יותר קרובים ל 31 מ 29, ההבדל העיקרי ברוחב.

מעבר ל 12.5 בכלל יהיה קטלני....

ניר ל
22-03-05, 17:58
מוני, הרי אין מצב שתרכיב 33" על הרכב הזה,
יותר מדי שינויים ולא תוכל לאשר את זה ברשיון, אז מדובר בשרשור תיאורטי או פרקטי ?

sunnyboy
22-03-05, 18:29
חגי בדקתי ב-summit racing הם מחזיקים את Richmond Gear ואת Superior שניהם ב-4.88/1 .
Precision Gear איכותי יותר משניהם והוא גם יעודי ל6-cly מה ששני האחרים לא.
במחלקה הטכנית ב-summit racing נמסר לי שיחסי ההעברה שיש להם מיועדים ל4cyl
ולא יתאימו לקייס החזק יותר של ה- turbo/v-6 כמו שקיים בהיילקס נעול.
לדעתי :
1. הסט לא מתאים.
2.פער המחירים גם אם היתה התאמה ,זניח.
3.אתרים יעודיים לשיפורי טויוטה ממליצים על Precision Gear ,להם יש ניסיון שלנו גם עוד 20 שנה לא יהיה,כדאי להיתגלח על הזקן שלהם.

שי.

tooshey
27-03-05, 15:53
מוני,בלי להכנס לבעיית אישור "33 ברשיון להיילקס ותשומת הלב שתקבל מהשוטרים.
ההילקס האחרון שהיה לי בארץ לפני כשנתיים,שנת 97, מנוע מקורי ללא טורבו,חזק מאד עם 160 K ק"מ,מסנן אוויר K&N .
שמתי צמיגים גוד-ייר 255.85.16 מעודפי צבא(אביר,לנד רובר)שמקבילים ל"33 (תחשב לבד).
הרכב נסע רק בכביש ונהיה פשוט ע ג ל ה!!!
המצב נהיה פשוט בלתי נסבל!הילוך חמישי הפך לתאורטי בלבד, אין תאוצה בכלל, וכל עליה קטנה צריך להוריד לשלישי או לשני.
בלי שינוי יחס העברה בדיפ האוטו הופך לסיוט בכביש, וזה בסופו של דבר איפה שכולנו נוסעים רוב הזמן. :D
מבחינת מקום,מאחורה היה מוגבה "2 והיה בסדר,מקדימה סטנדרטי והיה מאד גבולי בסיבובים חדים.וזה כאמור ברכב שנסע בכביש ולא נכנס להצלבות.
לעבודת מתלים תקינה עם "33 צריך הגבהה "4 לפחות,ואז אתה שוב בבעיה עם החוק.
לדעתי במגבלות ארץ הקודש,לרכב שנוסע גם בכביש, "31 וזהו.
מצד שני,אתה יכול לבוא לאוגנדה ולשים מה שאתה רוצה!!!
אולי אני אצליח להכניס תמונה אח"כ
בברכה,טושי

-->