PDA

צפייה בגרסה מלאה : ידית מומנט

אסי
20-06-03, 10:33
שלום,

אני צריך להחליף משאבת מים בסופה,
לפי הספר בעברית צריך לחזק את הברגים ב 22ft/lb = 30 N/m, לפי Haynes צריך 9-18 ft/lb . מה המומנט הנכון ?
היכן קונים ידית מומנט ? ומאיזה סוג (שעון ?, מחוג ?),

תודה
אסי

חנן-ג'יפולוג
20-06-03, 10:45
לך על האמצע, משהו כמו 20 ליברות-פיט. לא תטעה בגדול, לא לפה ולא לשם.

אני קניתי בעבר הרחוק ידית מקצועית בחנות מקצועית למומנטים שמתאימים לאופנוע 3-70 נ"מ , בקצת יותר מ300 ש"ח. לג'יפ קניתי באייס לפני כשלוש שנים ידית מתוצרת עלומה ב150 ש"ח למומנטים של 20-220 ליברות פיט והיא גם עובדת היטב.
שתי הידיות מהסוג שמקליק כשהוא מגיע למומנט הרצוי וזה הסוג היותר טוב.
הידיות עם השעון זולות יותר בד"כ ומאלצות את המפעיל להיות ערני יותר ולהשגיח בזמן ההידוק על השעון, מה שלא תמיד נוח.

asafk
20-06-03, 20:31
לפעמים בספר אחד רשום מומנט הידוק לבורג יבש, ובשני מומנט הידוק לבורג רטוב. אם תהדק בורג רטוב למומנט להידוק בורג יבש, אכלת אותה, זה חזק מדי. בספרות לחובבים מקובל להשתמש במומנט לבורג רטוב. כי טיפת שמן מספיקה להפוך בורג לרטוב, אבל כמה יבש זה באמת יבש??
גם בספרות המקצועית (כמו הספר סופה) משתדלים להתמש במומנט לרטוב, אבל אם לא כתוב במפורש, נגיד "סוך את הלולב במעט שמן", זה כנראה מומנט לבורג יבש, ואז הוא אכן מעט גדול יותר.
חוץ מזה- יש רנגלרים עם משאבת מים קטנה. אין סופות עם המשאבה הקטנה.

סמוך על הספר של הסופה, כי בו יש בדיוק מה שיש לך, ולא אחת מהגרסאות הרבות של רנגלר.

ידית מומנט- קנה רצ'ט, Click type, זה הסוג הכי נוח ויעיל. לא כדאי להתפשר על איכות (אבל איכות עולה כסף, ואני מוציא הרבה יותר מדי כסף על כלים איכותיים).

אסף.

t_uri
20-06-03, 21:36
שאלת תם: לוקטייט מרטיב? כמובן.

אורי טל.

אסי
22-06-03, 17:50
שלום,

קניתי ידית מומנט - קליק, 110- 5 Nm , ברח' יצחק שדה בת"א, 180 ש"ח, זאת ידית זולה (יקרות מגיעות ליותר מ - 1000 ש"ח) אבל נראית טוב.

תודה לכולם
אסי

t_uri
22-06-03, 17:56
עשית בחירה נכונה. רוב המומנטים הם באמת באיזור הזה של הידית שקנית.

בפעמים הבודדות שאולי תצטרך ידית עד 150, תוכל לבקש ממני או מחברים אחרים פה.

תתחדש.

אורי טל.

נמרוד
22-06-03, 18:02
עודד הידוע בכינויו polar bear ארגן בזמנו קנייה מרוכזת של ידית מומנט מצוינת לחובבים: ידית ראצ'ט עם מנגנון קליק, תוצרת סיגנט (Signet), טווח של 30-210 NM. זה עלה משהו בסביבות 180 שקל, לא זוכר בדיוק... לא מזמן ראיתי את הידית הזאת בדיוק בשז"ר בחיפה. בקיצור, הטווח הזה מכסה כמעט כל מה שיש בג'יפ.

אדי
22-06-03, 18:05
קניתי את הידית שנמרוד מדבר עליה , המומנט המינימלי הוא 14 NM אם אני לא טועה .190 ש"ח , לא דרך עודד .

אסי
22-06-03, 18:15
היי,

גם הידית שאני קניתי היא מתוצרת SIGNET .

אסי

נמרוד
22-06-03, 18:16
קניתי את הידית שנמרוד מדבר עליה , המומנט המינימלי הוא 14 NM אם אני לא טועה .190 ש"ח , לא דרך עודד .

אתה אולי מתבלבל בין ניוטון-מטר לליברה-פיט.
NM = 0.74 FT-LB

הידית המדוברת ("ידית עודד" להלן) היא 30-210 NM שהם 22-155 ליברה-פיט.

אדי
22-06-03, 18:51
בקטלוג כתוב 30-210 NM . על הידית יש שנתות עד ל-14NM , וגם המדבקה על הקופסא מאשרת .

אדי

polar bear
22-06-03, 19:34
נמרוד - תתביש!

אני בעצמי הראתי לך שכתוב על המדבקה מ 40 עד וגו' והידית עצמה היא מ 14 עד 210.

ואפילו בדקנו { לא אני ואתה, אני חושב שסביון היה נוכח במעמד הבדיקה } עם הידית הקטנה והיסתבר שאכן כך הוא הדבר.

איציק - 4X6ZH
22-06-03, 20:51
זה נחמד ויפה לעבוד לפי הוראות יצרן אבל משאבת מים לא צריכה ידית שעון .
יש להבדיל בין סגירת ברגים לפי מומנט חובה . כמו ברגי ראש \ טלטלים .. ועוד
לבין המלצת יצרן למומנט כל התעסקות בסגירת ברגי משאבת המים לפי מומנט זה מרשם לצרות \ שבירת ברגים \ ונזילות מים .
למי יש ספק בתחושת היד שלו טוב יעשה ויתרגל על ברגים אחרים לפני שהוא נגש למשאבת המים .
בכל מיקרה אתה מוזמן אלי למוסך להסבר קצר ותרגול פרוק הרכבה סגירת ברגים
של משאבת מים \ או כל חלק אחר על גוף המנוע .
איציק

זאביק
22-06-03, 21:47
למי יש ספק בתחושת היד שלו טוב יעשה ויתרגל על ברגים אחרים לפני שהוא נגש למשאבת המים .

איך אני יכול לסמוך על תחושת היד שלי ?
צריך לסגור חזק או חלש ? כמה זה חזק ? חזק שלי או חזק של ארז ?

דווקא בא היצרן וכותב בדיוק כמה. יותר טוב מזה ?

polar bear
22-06-03, 22:41
"הווי נוהג במיצווה קלה כבחמורה" וגו'.

מה לא?

asafk
24-06-03, 20:10
קצת בהמשך לאיציק- המפתחות ה'רגילים' שלנו, הרינגים וגם הפתוחים- האורך שלהם הוא כזה שאם מהדקים איתם בכוח יד, מתקבל בערך המומנט שצריך. לא קשה להרגיש מה המומנט הנכון, מרגישים מתי הבורג מהודק וכבר מתחיל להימתח.
אבל- הידוק במומנט נכון מבטיח בדרך כלל שהבורג לא ייכשל מחד, ולא יתרופף מאידך, אלא יישאר בתחום האלסטי שלו כל הזמן.

אסף.

בןבן
26-06-03, 19:36
צריך להבין מה זה מומנט לסגירה 30NM זה 3 ק"ג (בערך,מחלקים ב10 )למטר.מה זה אומר? שאם תיקח ידית באורך מטר אתה צריך ללחוץ בכוח של 3 ק"ג.גם אם תלחץ 4 או 5 לא נורא(בתנאי שזה לא דברים כמו בוכנות וטלטלים).אבל לא להגיע ל70 ק"ג מטר.אתה יכול ללחוץ 6ק"ג בידית של חצי מטר אורך.עכשיו אתה קולט לאט לאט מה הכוונה.הכנס לראשך שבורג אחרי רבע חצי סיבוב ממצב מהודק,כבר מתחיל למתוח את עצמו ולא נותן כלום בעינין ההידוק(לא מדובר על ברגים שמהדקים קונוסים שאז אתה מהדק פי 5 או 6 ופותח חזרה למומנט מתאים).
לסבר את האוזן מוסך מרכזי סגר בורג של גלגל כך שאני ועוד חבר עמדנו על הידית(כדי לפתוח ולהחליף גלגל)=בערך 140 ק"ג במרחק של נניח 30 ס"מ=מומנט של 45 ק"ג מטר והבורג לא ניפתח! בורג שאמור להיסגר בכוח של 12-14 ק"ג מטר,עם מס קפיצות הבורג נישבר...כלומר זה היה סגור מעל ל70 ק"ג =מעלילות פטיש האויר והמכונאי העצלן וחסר ההבנה.
נושא חשוב ובטיחותי מאד,עינין המומנט.

polar bear
27-06-03, 00:58
אסף - בקשר לענין המפתחות, זה נכון , אבל בכל מקום שבו אני יכול "לדחוף" בוקסה עם ראצ'ט - זה עדיף על רינג ובטח על פתוח. ולכן הזרוע של בוקסה חצי היא 30 ס"מ בעוד שמפתח חצי הוא בערך 15.
זה לענין המומנטים הקטנים.

לענין הגדולים - במיקרה אתמול הרכבתי יו-בולטים, נידרש חיזוק ב 140 ליברה-פיט, אילו לא היתה לי ידית היתי מחזק בערך שני שליש מיזה, בגלל הסטוריה של שבירת ברגים.

-->