PDA

צפייה בגרסה מלאה : התייעצות בנוגע ללימודים אקדמאיים

OFF-RoaD
30-10-12, 23:39
שלום,

בימים אלו אני מתחבט רבות בשאלה באיזה מקצוע לבחור, ובאיזה מסלול אקדמאי להגיע לשם.

מבחינת נתונים אני מאוד חזק בקטע המתמטי וה"כמותי", ואומנם עוד אין לי ציון פסיכומטרי, אבל לאור ציוני הבגרויות שכבר יש והציון המשוער שאקבל ע"פ ה"סימולציות", אני מאמין שרוב הדלתות יהיו פתוחות בפני. מכיוון שלא אהיה בארץ בדצמבר - יולי, אני צריך לקבל את ההחלטה בהקדם, ולקוות שהציון שאקבל יספיק ע"מ להגיע לשם.

ואלו האופציות העומדות בפני:
1. האופציה האידיאלית - לימודי הנדסת רכב, באוניברסיטה, והמשך עבודה בתחום. לאור העובדה שעדיין אין משהו כזה בישראל (לפחות עד כמה שידוע לי), אני יכול או להתפשר על מכללה, או ללמוד בחו"ל (יורד מהפרק משיקולים כלכליים). השאלה הנשאלת היא האם יש עבודה בענף בארץ? האם תואר כזה ממכללה כלשהי שווה משהו? ואיפה בכלל מומלץ ללמוד את זה בארץ?

2. האופציה הריאלית - לימודי הנדסת מכונות / הנדסה אזרחית, בטכניון או בב"ש. אלו אומנם לא מקצועות שכיכבו בפנטזיות שלי (יש מישהו שכן חלם על זה?), אבל לאור הכישורים שלי זה נראה לי כמו המקום שיש לי בו הכי הרבה סיכוי להצליח. השאלה היא מה מצב הענפים בארץ (יש ביקוש?) באיזה מהם לבחור? אני נוטה יותר לעבר המכונות, אבל זה מאוד תלוי בסיכוי שלי לפתח שם קריירה מוצלחת ולא לגלות בעוד ארבע שנים שיש לי תעודה לא שימושית...

3. האופציה הלא קשורה - ללכת לאיזה כיוון אחר, משפטים / ראיית חשבון כזה, ולהשאיר את המכוניות כתחביב לסופה"שים... האופציה הזו היא אחרונה בדירוג א. בגלל שנראה לי שאלו ענפים שיש בהם יותר תחרות וקשה יותר להצליח, ב. כי אני ממש רוצה לבלות את שארית חיי כשאני קם בבוקר עם חיוך, ולא נראה שזה יקרה אם מה שמצפה לי הם ערמות של ניירת ומספרים...

אשמח לעצות מניסיון החיים שלכם.. אני יודע שיש כאן הכל מהכל, ומקווה שתוכלו לעזור לי להתאפס קצת יותר על הכיוון הנכון, ולגלות שיקולים / אפשרויות שלא חשבתי עליהם...

תודה.

asafk
31-10-12, 00:10
יש כמה דיונים ותיקים בנושא... אבל אני אחזור בקצרה על הדברים.
לימודי תואר ראשון בהנדסת רכב בחו"ל הוא דבר שאתה לא רוצה - כי המדובר באופן כללי במהנדסי תקינה, ולא במתכננים.
לימודי הנדסת מכונות בתואר ראשון יתנו לך הת הבסיס הטוב ביותר לעבוד בענף הרכב בישראל. בשלוש האוניברסיטאות יש פרוייקט פורמולה SAE במסגרת הנדסת מכונות - וזה מצויין.
אופציה מעניינת לא פחות היא לימודי הנדסה חקלאית בטכניון. כל עוד קיימת שם המעבדה לעבירות רכב קרקע ויש מקצועות ספציפים בתחום הזה - נראה לי שזה מסלול בהחלט ראוי.

התואר הראשון הוא רק תואר. מה שחשוב זה מה עושים ביום שמסיימים אותו...

אסף.

jase
31-10-12, 00:13
חבריקו...
העצה הכי טובה שאני יכול לתת לך... היא לא ללכת ללמוד בגלל עצה של מישהו אחר..
אם אתה באמת מחפש מקצוע או כיוון ללימודים.. גם לאנשים שלומדים את התחומים או למקומות בהם מלמדים אותם.. תבדוק איזה קורסים לומדים והאם זה מעניין אותך..
או האם אפילו שזה לא הכי מעניין ללמוד זה מה שתרצה לעסוק בו..
להרבה אנשים מהרבה שיקולים יש דעות שונות על מסלולי לימוד או אם תרצה דרך חיים כזו או אחרת.. את שלך תעשה לבד.. כמובן תתייעץ ותשמע אבל כך בע"מ כל מה שאומרים לך...
מעבר לזה אני מאחל לך לקום כל בוקר עם חיוך כמו שאתה רוצה... ואם תרצה פרטים ספציפיים על המסלול שאני אישית בחרתי שזה לימודי משפטים אני אשמח להעזור לך..
למרות שאין שם כמעט כלל כל פן כמותי שאתה חזק בו.. או גריז ומנועים שאתה אוהב :) ולפי מה שכתבת.. לא נשמע לי כמו הכיוון שלך ..

לדעתי... תעשה חושבים מה בא לך לעשות יחד עם מה עושה לך טוב.. בשילוב עם .. כמה זה באמת ריאלי להתעסק בתחום כזה או אחר.. או הפיכתו לתחביב בלבד..
ושיהיה בהצלחה!!!

אגב... לא רוצה לפגוע בכל הממליצים או אנשים שחושבים אחרת ממני... זו דעתי בלבד :)

shlomomos1
31-10-12, 00:39
הי.

השאלה היא לא ״מה ללמוד" אלא ״במה אני רוצה לעסוק בעתיד״ (מה אני רוצה לעשות כשאהיה גדול). מתוך השאלה הזאת נגזרת שאלת משנה של ״אילו לימודים יתנו לי את היתרון הטוב ביותר לשאלה הקודמת.

הלימודים הם כלי בלבד. לכל מקצוע אקדמי יש מגוון מקצועות ועיסוקים בשוק. מה מתאים לך?

פנטזיית לימודי הרכב עלולה להתנפץ כשתבוא לעבוד בתחום. מה תעשה? תעבוד במכירות? תמיכה טכנית? תפתח מוסך? תהיה שמאי רכב? כל אחד מהתחומים הנ״ל שונה לחלוטין ממשנהו (אני מכיר אחד שלמד באנגליה הנדסת רכב ובארץ רק מצא עבודה אצל אחד היבואנים כ״חותמת גומי״ טכנית. לא עבר זמן רב והוא עזב את התחום לחלוטין).

איפה תעבוד ובאיזה תפקיד: מתכנן בפלסן סאסא? לאביך / חבר / מכר יש מוסך? , אתה מתכנן לעבוד בחו״ל?
תענה לעצמך על השאלות הנ״ל.

לפי מה שכתבת אתה צריך פרנסה אז הלימודים צריכים להיות מעשיים. תגדיר לך שתי החלטות
1. תמצא מה מעניין אותך: מכירות, ייעוץ, תכנון, ניהול, וכו תמצא באיזה תחום: כספים, משפטים, טכני?
2. תמצא תחום מעניין : טכני, משפטי, פיננסי וכו

תזכור, הלימודים זה 4 - 3 שנים וזה נגמר. חשוב מה קורה עם שאר השנים שאתה עובד.

לימודי הנדסה באחת מהאוניברסיטאות (בשום פנים ואופן לא מכללה!) כנראה יתנו לך את המענה הטוב ביותר אם אתה רוצה לפנות לצד ההנדסי - וגם שם יש שונות רבה של סוגי התפקידים האפשריים.

אם התחום הפיננסי מעניין אותך אז ראיית חשבון/ משפטים / כלכלה.
ותשאיר את תחום הרכב כתחביב.

שלמה

jimny4me
31-10-12, 02:11
היי..

על פניו עושה רושם שהרעיון ללמוד הנדסת מכונות יתן את הפתרון הכי טוב\ריאלי עבורך..

למהנדסי מכונות יש ים עבודה והמון אפשרויות תעסוקה בתחומים שונים שחלקם עשוי לעניין אותך.

לגבי "בשום פנים ואופן לא במכללה" לא מחייב..מכללת סמי שמעון למשל בבאר שבע ובאשדוד היא מכלל מצויינת אשר נותנת לך תעודה ששווה בדיוק כמו התעודה של האוניברסיטה מבחינה פרקטית...

שיהיה בהצלחה ולך עם ליבך תמיד!

shlomomos1
31-10-12, 03:47
קצת הרחבה לגבי מכללות:
מכללה: מוסד להשכלה גבוהה ללימוד מקצוע.
אוניברסיטה: מוסד למחקר אקדמי והשכלה גבוהה.

בד״כ הלימוד באוניברסיטה יותר ״אקדמי ותיאורטי״, ובמכללה יש יותר דגש על השימוש המקצועי היומיומי.
אבל את החלק היישומי. שבדרך כלל מתעדכן כל הזמן תלמד תוך כדי עבודה, בהשתלמויות ולימודי המשך לפי העבודה הספציפית שבה תעבוד. אבל אם לא יהיה לך בסיס אקדמי תהיה בסך הכל ״ פקיד מהנדס״ ואני מכיר הרבה כאלו.

נכון, יש מכללות שאפילו עולות על אוניברסיטאות בפקולטות מסוימות (בד״כ כאלו שאין בהם מחקר אקדמי, כמו משפטים וראיית חשבון). למשל שערי משפט, המרכז הבין תחומי, והמכללה למנהל בתחומים מסויימים. לגבי הנדסה, יש לימודי תעשייה וניהול סבירים בשנקר והמרכז הטכנולוגי בחולון.
לגבי השאר, הייתי מתרחק. סמי שמעון שהוזכרה קודם באשדוד ממש לא ברמה ואם תגיע אי פעם לעבוד בחברה ממשלתית (רפאל, תע״א, וכו׳) לא תוכל לקבל דרוג מחקר עם תואר מסמי שמעון. חבל שקורות החיים שלך כמהנדס יהיו בערמה של הדחויים רק בגלל המוסד בו למדת.

גילויים נאותים:
1. לבן שלי המלצתי (והוא הסכים בסוף...) ללמוד באוניברסיטה, את ההתמחות שלו בתחום ספציפי ומבוקש הוא עשה בעבודה בשנה השלישית שלו כסטודנט. ובסיום הלימודים קיבל עבודה טובה. הבסיס האקדמי שקיבל, אין לו תחליף.
2. אני מהנדס בוגר אוניברסיטת תל אביב.
3. כאשר כמנהל קלטתי עובדים, מצאתי הבדלים גדולים בין בוגרי מכללות לאוניברסיטאות ופתחתי העדפה בהתאם. (וגיליתי שזה המצב בשוק).

דרך צלחה.

OFF-RoaD
31-10-12, 07:19
קודם כל, המון תודה על העזרה.

לגבי השאלה מכללה / אוניברסיטה - כמובן שהשאיפה היא ללמוד באוניברסיטה, ואם באמת אלך ללמוד הנדסה, זה מה שאעשה. האופציה של מכללה עלתה על הפרק רק התחום הנדסת הרכב, שבו אין אפשרות ללמוד באוניברסיטה בארץ, אלא רק במכללות (וגם זה נראה לי רק עד לרמת הנדסאי).

כמובן שהשאלה הנשאלת פה היא לא מה ללמוד, אלא באיזה מקצוע כדאי לבחור להמשך החיים, ואז מה ללמוד כדי להגיע אליו, וכתבתי את זה כבר בהתחלה. לצערי הרב נטיות הלב הראשונות שלי הן למקצועות לא ריאליים מכל מיני בחינות (מורה דרך [לא כלכלי], נהג ניסוי [כמו לחלום להיות אסטרונאוט], וכו...), ולכן אני נאלץ לבחור במקצוע קצת יותר ישים, שיאפשר לי להתפרנס בכבוד, להתקדם בחיים ולעשות את זה עם חיוך בבוקר. אם אוכל לעסוק גם במשהו שקשור למה שאני אוהב - על אחת כמה וכמה הרווחתי מבחינתי.

מהתגובות שלכם באמת הנדסת המכונות נראית כמו האופציה הכי קרובה והכי מעניינת, ויש לי כמה שאלות בנוגע לכך.
1. מה מצב המשק? ברור לי שקשה לתת תחזיות קדימה, אבל האם זה מקצוע שיש לו ביקוש בדרך כלל או שחלק גדול מהבוגרים נשארים מובטלים?
2. האם יש הבדל גדול בין המוסדות האקדמיים המרכזיים (טכניון, ת"א, בן גוריון)? הבנתי שבכל אחד מהם יש אפשרות להתמחות בנושאים שונים, חוץ מזה יש עוד הבדלים משמעותיים?

שוב תודה ויום טוב.

nezero
31-10-12, 09:08
אני ממליץ לך ללכת על הגישה שצריך ללמוד מה שמעניין אותך ולא רק לחשוב על המקצוע שאחרי.
לדעתי יש בלימודים האקדמאים הרבה מעבר מרכישת מקצוע (השכלה, חיי חברה וכו').
אין ספק שלהתפרנס בכבוד ממשהו שאוהבים זה הדבר האידאלי, אבל היום אתה יודע מה יהיה וממה תהנה עוד 15 שנה ? יש לך באמת את הידע להבין מה בדיוק עושים בכל אחד מהמקצועות שהזכרת ?
אני ממליץ לך לצמצם קצת את האופציות, לאתר שנים שלושה אנשים שעובדים בכל אחד מהתחומים האלו ולנסות להבין מהם מה בדיוק הם עושים (להיפגש, בטלפון וכו).
צריך לזכור שמרחב העבודות האופציונליות לעבודה מכל אחד מן התארים הוא רחב ביותר, זאת אומרת שאפילו בתוך הנדסת מכונות יש המון תחומי עבודה.

לגבי אוניברסיטה\ מכללה- תמיד עדיף אוניברסיטה.

עברתי גם בטכניון וגם בבאר שבע. שני המוסדות שונים מאוד באופי, בטכניון רמת הלימודים גבוהה יותר (כן, ממש מרגישים את ההבדל) ולדעתי לבוגרי הטכניון יש עדיפות בקבלה לעבודה. עם זאת הטכניון הוא מוסד "קשה" יותר, שפחות הולך לקראת הסטודנט ויותר מקשה עליו. בבאר שבע הרמה טובה אבל היתרון העיקרי בלימודים שם הם חיי החברה, הסטודנטים והמוסד שלדעתי מאוד ידידותי לסטודנט (יחסית).

בכל מקרה אני חושב שצריך ללכת עם הלב ואז הכל מסתדר......

רון נחמן
31-10-12, 10:36
הערה קטנה לגבי מכללות -

אני לומד באפקה - שם יש לימודי הנדסת מכונות (מהנדס, לא הנדסאי, כן?) בהתמחות רכב.
התועלת במסלול עדיין לא ברורה לגמרי, ובכל מקרה כשאני משווה את רמת הלימודים לחברים שלומדים באונ', ההבדלים ניכרים.
הבחירה שלי נבעה מטעמים פרקטיים ולא אקדמיים (ולא רלוונטיים לדיון. אגב, עדיין הייתי עושה את אותה בחירה).

מה שכן חשוב לי להגיד לך בתור "עצה לדרך" -
כמו שציינו כבר - הלימודים הם, בסופו של דבר, רק 4 שנים לעומת עשרות שנים של פרקטיקה.
על אותו משקל בדיוק, לדעתי שקול לדחות את הלימודים בשנה. החלטה על דבר כזה בלחץ רק תגרום לך לברוח לברירת מחדל כלשהי, ולימים אתה עלול להתחרט.
אני מכיר לא מעט אנשים שרק בסוף שנה שנייה הבינו שהם לא לומדים את הדבר הנכון, אבל "כבר עברתי חצי" והיום הם עם המקצוע הלא-נכון ביד.

נמרוד
31-10-12, 11:38
לימודי הנדסה הם בחזקת "קורס קצינים" של עולם הטכנולוגיה. לא חובה - אפשר להשאר חפ"ש - יש פרנסה לטכנאים, מכונאים, פועלי יצור, וכן הלאה, ברוך השם - אבל האופק מוגבל. אם אתה עונה על הדרישות לקבלה ללימודי הנדסה - לך על זה. וגם אם לא - תעבוד על מכינה, פסיכומטרי, מה שצריך, כדי ללכת על זה.

מכללה או אוניברסיטה? נכון להיום, חד משמעי, אוניברסיטה! לא משנה מה מספרים לך, בוגר הנדסה בטכניון/באר שבע/תל אביב נחשב מראש יותר מבוגר בכל מכללה. יש מקומות כמו רפאל שקורות חיים של בוגר מכללה לא עוברות את הסף בכלל ולא משנה מי מכיר אותך ואיך הגיעו. וזה נכון בכל מקום אחר. אפשר להגיד שזו לא אותה תעודה, זו המציאות.

אם אתה מבין שתואר בהנדסה, 4 שנים, באוניברסיטה, הוא קורס הקצינים שלך, אז יש כמה סוגי מהנדסים שכל השאר הם ואריאציות ושילובים- מכאני, חשמל, בניין, כימיה/חומרים.

מן הסתם, מתוך העניין שאתה מגלה ברכב, במכונות (או אוירונאוטיקה בטכניון) תמצא יותר עניין. בכל מקרה, לימודי הנדסה הם בסיס רחב, ואחר כך הרוח והמציאות יקחו אותך לאין סוף כיוונים אפשריים.

הבעיה בהנדסת רכב היא שאין בארץ פיתוח בתחום הזה, כמעט. אז מבחר האפשרויות קטן וגם התנאים בממוצע פחות טובים. אבל זה לא משנה לך כרגע - אם אתה לומד הנדסת מכונות (שוב - באוניברסיטה בלבד!) גם האפיק הזה יהיה פתוח בפניך, לצד אפיקים מקצועיים רבים, משוכללים ומכניסים יותר.

יש כאן איזושהי הנחה סמויה אצלי לפחות, שאתה מתעניין בפיתוח - קריא תכנון ויצור של דברים חדשים. יכול להיות שדווקא תחום התחזוקה/דיאגנוסטיקה/התעסקות ברכב ברמת היומיום מעניינת אותך - וזה סיפור אחר, בזה יש פרנסה בארץ, ויש כאן כמה חברה שמתפרנסים יפה, כמנהלים טכניים של מוסכים גדולים ואחר כך ארציים מטעם היבואנים. אגב גם בשביל משרה כזאת, תואר בהנדסה יכול רק לעזור.

MR BIG
31-10-12, 13:00
בתור אחד שלמד הנדסה במכללה , אני בהחלט מסכים עם נמרוד. אם הנדסה - רק אוניברסיטה!!

(ושלא תבין, יש הרבה בוגריי אוניברסיטה "נפלים" שאני הרבה יותר טוב מהם ....אבל בשורה התחתונה יש להם יתרון בגלל התעודה. אבסורדי, אבל זו המציאות!"

מוני אורבך
31-10-12, 13:41
אני יכול להוסיף עוד נקודת מבט בתור "איש טכניון" (וזה גם הדיסקלימר שלי, אני עובד בטכניון)
ההשוואה שנמרוד הביא שתואר בהנדסה הוא סוג של "קורס קצינים" נכונה מאוד.
אוניברסיטה נותנת לך רקע אקדמי חזק שממנו אתה יכול להתפתח למגוון רחב מאוד של תפקידים.
במכללה לעומת זאת אתה לומד "מקצוע" קרי עבודה בתחום מאוד מסוים שאליו אתה יורד לפרטי פרטים.
אבל אם תרצה לעבור למקצוע אחר תגלה שחסר לך הרבה מאוד יכולות.
בעבר היו הנדסאים שמלאו את התפקידים הללו, והיום אנשי מכללות..

הרבה מאוד סטודנטים שלי מקטרים "מדוע אנחנו צריכים ללמוד את כול הפיסיקה והמתמטיקה ברמה זהה לפיסיקאים ומתמטקאים ?!"
למה כול כך הרבה תאוריה?
זו בדיוק הסיבה, כי משם אפשר לצמוח לכול הכוונים ולא רק לכוון שבו למדת.

שלא יובן לא נכון, יש לימודים מעשים מתקדמים מאוד בטכניון, ובפקולטה שלי מתגאים בלימודים אלו.
אבל הם נועדו לשרת את הצד התאורטי (סוג של דוגמא) ולא להיות מטרה לשם עצמה.
חשוב להבין את ההבדלים העמוקים בין מכללה לאוניברסיטה, ורק אז להחליט.

אשר לסוג מקצוע, לעניות דעתי אתה ממש לא סגור על מה אתה רוצה ללמוד, ויתכן שלעולם לא תדע..
זרום עם מה שנראה לך כרגע.

OFF-RoaD
31-10-12, 23:30
חברים, תודה. באמת שעזרתם מאוד.

כנראה שהכיוון באמת יהיה הנדסה, בב"ג או בטכניון (פשוט כי אני לא סובל את ת"א העיר), עם נטיה חזקה למכונות.
ומשם נקווה ונתפלל למצוא קריירה מעניינת ומכניסה, עם הרבה אפשרויות פיתוח, ו3 ימי עבודה בשבוע :)

לפני יומיים זו נראתה לי ברירת מחדל די אפורה ומשעממת, והיום אני מקבל אותה בהכנעה ובלב שלם...

hogi
31-10-12, 23:39
אם הציונים שלך יכולים להביא אותך לשערי הטכניון והישבן שלך יאפשר לך לעבוד מספיק קשה כדי להשאר שם - זו הבחירה המיטבית וכרטיס כניסה לדלת הראשית, לא רק במוסדות וארגונים כאן בארץ - אלא בכל מקום בעולם שתרצה/תאלץ להגיע אליו.

במהלך הלימודים תכיר את המקצוע ותוכל להחליט על כוון ספציפי שיותר מעניין אותך.
בכל מקצוע שתלמד - זה לא רק התעודה אלא גם ההזדמנויות שיהיו לך אח"כ וכבר אמרו קודמי - תחום ההנדסה הוא כל-כך גדול ורחב - מאיש שטח ועד חותמת גומי, משכיר במחלקה טכנית באיזו עירייה ועד עצמאי.
ממרומי גילי [51] אני מסתכל על החבורה שהיינו באותם גילאים - כל מי שלמד, הלימודים היו רק הבסיס לעבודה ראשונה ולהזדמנויות ראשונות. אח"כ אנשים נעו במסלולים שלעיתים קרובות לא היה להם שום קשר למקצוע הנלמד. חלק מהחבורה בכלל לא למד [לימודים אקדמיים] אלא השתלב בעולם העבודה - בצבא, סוכן ביטוח, בעל מפעל, שמאי מקרקעין. אני לא רואה שמישהו מאלו שלמדו באוניברסיטה יותר חכם/עשיר/מאושר מאלו שלא למדו.

אולי בכלל אתה צריך עוד שנה של מחשבה?

אוקטבה
01-11-12, 14:14
הבן שלי במצב די דומה.
השתחרר מהצבא ולא סגור על עצמו מה לעשות בתחום הלימודים.
המלצה שהוא קיבל ונכונה לדעתי גם לגביך או לכל אחד קח דף נייר ותרשום את החוזקות שלך
אחר כך תרשום מה אתה אוהב.(לעבוד בשמש, לעבוד עם ילדים,לתקן דברים בידים וכדומה)
בדף שני תכתוב מה החסרונות שלך ומה אתה לא אוהב.(משרד, ניירת, וכדומה)
אחרי זה תנתח את מה שכתבת ותוכל לפסול חלק לא קטן מהמקצועות.

לדוגמה אם אתה לא סובל ילדים אל תהיה מורה.

לגבי לימודים תזכור שצמיד תהיה הנדסת מכונות,חשמל והנדסה אזרחית.
תלמד מה שמוצא חן בעיניך ןתזכור שבעולם המודרני אדם צפוי להחליף קריירה מספר פעמים במהלך חייו.

צחי

אומי5
02-11-12, 10:28
די ריפרפתי על התגובות אז תסלחו לי אם אני חוזר על משהו.
אני לומד באפקה, הרבה מהמרצים שלי מת"א והטכניון, היו מבחנים שמצאנו את השאלות אחד לאחד אצלינו ואצלהם. מבחינת ידע אתה תצא מאפקה או מאוניברסיטה עם אותו ידע. (עד כמה שיודע לי בראודה גם משתווים)
אבל כמו שאמרו הנדסה זה קורס קצינים, והרבה מהנדסים הם אנשים מקובעים מחשבתית (אבסורד אבל נכון),צנחנים תמיד ירגישו מעל גולני ולא תשכנע אותם אחרת לעולם, לכן אם המראיין שלך יהיה מצנחנים, כדאי שתבוא מצנחנים גם.
(למי שלא הבין, צנחנים זה האוניברסיטה לצורך העיניין).

יש באפקה מסלול רכב, אני כרגע עושה שני קורסים במסלול הזה, ללא ספק מעניין מאוד, חוויה וכו'. אבל לדעתי אם אתה יכול ללכת לאוניברסיטה תלך על זה.

בכל מקרה לימודי הנדסה אלו לימודי בסיס, מתחת להנדסת מכונות יש המון תתי תחומים שבכל אחד מהם תצטרך להמשיך ללמוד כדי להצליח בתחום. אני הייתי בטוח שאני אסתער על תחום הרכב, ומצאתי את עצמי במשרת סטודנט בתחום הרפואי, ואני נהנה מאוד. אנשים טכניים נדלקים על רכבים כי זה הדבר הטכני העיקרי שאנחנו רואים, כשתתחיל לתכנן דברים אחרים, יכול להיות שתהנה גם מהם.

בכל מקרה אל תחשוב על הנדסאי, אלה על מהנדס.
לסיכום אם אתה יכול לך לטכניון, אם לא-אוניברסיטה, ואם אתה ח"ל באיזו חברה ורוצה לללמוד רק בערב, אפקה או ברואדה.

לגבי סמי שמעון, (בהנדסת מכונות) הגיעה אלינו מרצה משם, ולפי ההפרש בין מה שהיא העבירה למרצה המקביל, קיבלנו קורס מתנה.

הערה קטנה לגבי מכללות -

אני לומד באפקה - שם יש לימודי הנדסת מכונות (מהנדס, לא הנדסאי, כן?) בהתמחות רכב.
התועלת במסלול עדיין לא ברורה לגמרי, ובכל מקרה כשאני משווה את רמת הלימודים לחברים שלומדים באונ', ההבדלים ניכרים.
הבחירה שלי נבעה מטעמים פרקטיים ולא אקדמיים (ולא רלוונטיים לדיון. אגב, עדיין הייתי עושה את אותה בחירה).

איזה שנה אתה?

ירון גל
02-11-12, 23:16
אני אישית גם הנדסאי מכונות וגם הנדסאי הנדסה אזרחית (אחד למדתי בעתודה ואחד כסטודנט)
ויש לי הרבה חברים מהנדסי מכונות
ולאדם שאוהב ל"לכלך את הידיים" דווקא הייתי ממליץ על הנדסה אזרחית
כי בהנדסת מכונות זה בעיקר או עבודות תכנויות משרדיות או מפעילי מכונות שרובם "קוברים" אותך באותו מקום מבחינתם עד הפנסייה
למהנדסים אזרחים צעירים (לא ערבים סליחה על הגזענות) "חוטפים" אותם מאוד מהר לניהול פרוייקטים שזה לדעתי הדבר הכי מעניין
ובניין זה דבר מאוד דינמי שבהתחלה זה סוג עבודה אחד (יסודות, בטונים) ואז עובר למערכות וחומרי גמר בסוף ובעצם הוא משתנה כל הזמן
ופרוייקט בסופו דל דבר זה משהו זמני של ואז אפילו שאתה נשאר באותו מקום עבודה אתה משנה את כל סביבת העבודה שלך ומתחיל משהו אחר

רמי גלבוע
03-11-12, 08:25
מעבר לדברי התבונה שכבר נרשמו כאן, אני מתפלא על שאף אחד לא העלה אופציה נוספת. כאשר הבן שלי התלבט מה ללמוד הוא קיבל עצה מאוד נחרצת מחבר שלי, בכיר דינמי בתעשיית ההיי-טק; הוא ייעץ ללמוד דווקא הנדסת מחשבים, מכיוון ש"לא חשוב מה תעשה בסוף, בכל מקום יש מחשבים, ושם גם המסלולים המהירים ביותר".

אולי תחפש מסלול המשלב בין מכונות 'ברזל' ומחשבים? בסוף הבן שלי הלך ללמוד הנדסת מכונות ביו-רפואית בבאר שבע. מאוד אהב את ב"ש, היום עוסק בתחום טכנולוגי שאינו קשור בכלום לרפואה. מבלה את רוב שעותיו מול צג המחשב, כמובן...

אומי5
03-11-12, 10:29
יש המון הבדל בין לשבת מול המחשב ולתכנן בסוליד וורקס , לבין לשבת מול המחשב ולתכנת.
אם אתה לא מאוד אוהב תיכנות, זו אחת העבודות המגעילות שיש.

רמי גלבוע
03-11-12, 12:49
בדיוק על סולידוורקס דיברתי... עדיין, עכבר ופיקסלים

OFF-RoaD
03-11-12, 12:58
אחד ה"עקרונות" המנחים, הוא לבלות כמה שפחות זמן מול המחשב, במשרד. בסוף השירות שלי היו לי כמה חודשים כאלה, ולמרות שמאוד נהניתי מהעבודה בפן הניהולי - תכנוני (ויש שיגידו שהייתי מוצלח בזה), האבק והשמש, או הבוץ והגשם, היו חסרים לי נורא.
בדיוק בגלל זה האופציות העיקריות היו הנדסת מכונות או הנדסה אזרחית (בניין, כפי שכתבתי בפתיחת השרשור. להבנתי אלו שני מקצועות שיש בהם יותר אפשרות "ללכלך את הידיים". המכונות יאפשרו לי גם אולי להתעסק בתחום שיותר קרוב לרכבים, בגלל זה נטיית ליבי כרגע לשם, למרות שגם ההנדסה האזרחית מעניינת מאוד. מה שיכריע את הכף בסוף הוא כנראה ציון הפסיכומטרי שלי...

לגבי כל נושא התכנות והמחשבים - בתעודת הבגרות שלי מופיעות 10 יחידות שקשורות במחשבים (מדעי המחשב, תכנון, תכנות וניהול מערכות מידע ממוחשבות). בשניהם קיבלתי 98 ו100 בהתאמה, אחרי הרבה עבודה קשה ו"יריקת דם". שנאתי את זה, נקודה. למרות שאין לי ספק שהתכנות האקדמי הרבה יותר מפותח ומתקדם, אני לא רואה את עצמי עוסק בזה כל חיי, ולכן הוצאתי את זה מחוץ לתחום.

ירון גל
03-11-12, 20:36
לדעתי אז רק בניין ואם אתה ראש גדול גם
אתה יכול להתחיל "רק" בהנדסאי ותוך זמן קצר תגיע לאותו ה"מעמד" כמו מהנדס
בתור הנדסאי מעולם לא הוגבלתי אחרי תחילת העבודה הבעייה היא לקבל את העבודה הראשונה
ובתוך 5 שנים הגעתי מעוזר מנהל עבודה למנהל פרוייקט וכמובן שהמשכורת גדולה פי 4 מלפני 7 שנים שסיימתי ללמוד

-->