PDA

צפייה בגרסה מלאה : מגדש טורבו,לא הבאנתי משהו..

PHRaz
31-10-12, 22:39
שלום לכולם!
לא הבאנתי,למנוע בעירה פנימי נכנס יחס (לכל בוכנה)של 1:14.7 ,
במגדש טורבו אומרים שמעלים את היחס הנ"ל,וידוע שמנועי TSI חסכוניים יותר ממנועים רגילים,
איך זה הגיוני כאשר מזריקים יחס יותר גדול,
ואם בכלל משהוא יכול להסביר לי במילים פשוטות את עבודתו של הטורבו אני ישמח :)
תודה ולילה טוב!

shachar
31-10-12, 22:52
http://auto.howstuffworks.com/turbo.htm

במילים הכי פשוטות דוחף יותר אויר על יחידת דלק

BackDoorMan
31-10-12, 23:10
מילים פשוטות:
הגזים השרופים שנפלטים מהמנוע למערכת הפליטה זורמים במהירות ובעוצמה מספיק גבוהה כך שניתן לנצל אותם לסיבוב טורבינה,
בדומה לגלגלי כפות או טורבינות המופעלות ע"H זרימת המים בנהר או ממפל.
הטורבינה המופעלת ע"י הגזים מסובבת טורבינה שניה על אותו ציר, השואבת ודוחסת אויר טרי אל המנוע.

מנוע אטמוספרי עם ביצועים דומים למנוע מוגדש יהיה בעל נפח גדול יותר משמעותית, ואז כמות הדלק הנדרשת לתערובת תלויה באופן ישיר בנפח
המנוע, כלומר גם כשאתה לא צריך את מלוא כח המנוע אתה עדיין תבזבז כמות דלק גבוהה לעומת מנוע אטמוספרי בנפח קטן,
חוצמזה היתרונות של מנוע קטן נפח הם גן במשקל מנוע נמוך יותר, משקל וסה"כ חלקים נעים קטן יותר, הפסדי חיכוך קטנים יותר
שגם תורמים לצריכת דלק נמוכה יותר

http://www.youtube.com/watch?v=vGhlgphrBxA

moshik999
31-10-12, 23:34
במנוע בעירה פנימית צריך יחס קבוע בין אויר לדלק
מה שאומר שאם רוצים לקבל יותר הספק חייבים להגדיל את כמות הדלק ואת נפח הצילינדר ע"מ לשמור על אותו יחס.
הפטנט בטורבו זה שאם מצליחים לדחוס את האויר אפשר להגדיל את כמות הדלק מבלי צורך להגדיל את
נפח הצילינדר ועדיין לקבל עליה בהספק.

ישי.פ
31-10-12, 23:35
במנוע מודגש למשל ה-TSI אם תלחץ את הדוושה הימנית בהחלט תרגיש את צריכת הדלק
אבל בנסיעה "רגילה" הוא פועל כמו מנוע בנפח קטן זה הטריק.

לפי מה שאני יודע בטורבו נדחסת יותר תערובת, שכוללת יותר דלק. היחס אוויר דלק הוא תמיד אותו היחס, רק היחס דחיסה משתנה.
בעצם "כאילו" הגדלת את נפח המנוע אולי הנצילות קצת יותר טובה אבל שוב הסוד הוא שהמנוע גם חסכוני ומתי שרוצים הוא יכול להיות צרכני.

asafk
01-11-12, 00:15
חזרה לבסיס.
נכון, מנוע צריך בערך אותו יחס של אוויר דלק (במאמץ תערובת יותר עשירה, בשיוט יותר עניה, אבל זה הכיוון) (ובהערת אגב - יש מנועים מודרניים שזזו רחוק מאוד מהתערובת הזו, אבל אנחנו בבסיס, אז נעזוב)
כדי שייכנס יותר דלק, צריך שייכנס יותר אוויר.
הלחץ האטמוספרי נתון, אז בסל"ד מסויים, ולכמות דלק מסויימת צריך יותר אוויר ממה שהמנוע מסוגל לינוק. זה אומר שאי אפשר להכניס יותר דלק - אי אפשר לקבל יותר כוח.
אז דוחסים עוד אוויר.
טורבו, מדחס על - זה לא משנה. העיקרון הוא להכניס עוד אוויר כדי שתוכל להשתמש בעוד דלק.
בשביל כוח צריך לשרוף דלק, לא אוויר,, זה חשוב לזכור.

אסף.

ישי.פ
01-11-12, 11:44
מה הכוונה "במנועים מודרניים התערובת שונה" ?
איך נחכים אם לא תשתף:rolleyes:

באותו נושא: מה כדאי להחליף למנוע עם נפח גדול יותר או לקחת מנוע קיים ולהוסיף לו טורבו
תיאורטי לויטרה 1.6 לעומת מנוע גראנד ויטרה 2.0, או טורבו?

landY
01-11-12, 11:51
בשביל כוח צריך לשרוף דלק, לא אוויר,, זה חשוב לזכור.

צריך שניים לטנגו...
בשביל לשרוף דלק צריך דלק ואויר. בשביל לשרוף יותר דלק צריך גם יותר אויר.

PHRaz
02-11-12, 02:09
אוקיי,כעיקרן הבאנתי את פעולת המגדש,המורה שלי גם אמר לי לא לתפוס אותו במילה אבל הוא חושב שהמגדש מתחיל פעולה מ2000 סל"ד,דבר הגיוני מכיוון שאמרתם אתם,המנוע יהיה צרכן דלק רציני כאשר נלחץ על דוושת הגז,אך כאשר הוא במצב "קל" הוא חסכוני שלא כמו במנוע אטמוספירי,תמיד צורך אותה כמות גדולה של דלק..:)
הבאנתי נכון?

BackDoorMan
02-11-12, 07:40
לא בדיוק,

כמות הדלק שמנוע אטמוספרי צורך לא קבועה, אלא משתנה בהתאם לסל"ד, היא פשוט גדולה יותר בטווח סל"ד הנמוך מאשר במנוע טורבו, מאחר וצריך לספק תערובת דלק לנפח גדול יותר, שהוא קבוע.

למנוע מוגדש ניתן להתייחס כאל מנוע עם נפח המשתנה כתלות בסל"ד.
סל"ד נמוך ->נפח קטן -> פחות דלק מאטמוספרי גדול
סל"ד גבוה-> נפח גדול-> יותר או אותה כמות דלק מאטמוספרי גדול.

-->