PDA

צפייה בגרסה מלאה : מי מעוניין באחזקת נשק אבל איננו עומד ב״תבחינים ״ של המשרד לבטחון פנים ?

ניר ל
02-11-12, 09:19
ישנם לא מעט נושאי נשק מסיבות הסטוריות שאינם זוכרים אפילו באיזה ארון הוא מונח ולעומתם אני מניח שיש לא מעט אנשים המעוניינים באחזקת נשק , בין אם מסיבה ביטחונית (מטיילים וכו׳) , בין אם למטרה ספורטיבית חובבנית ובין אם למטרת אספנות - כל אלה יבינו מהר מאד שלא די להיות אזרח שומר חוק , ללא עבר פלילי, יוצא צבא ואפילו לוחם מהולל, מתנדב במשטרה, משלם מיסים, בריא ותורם לנזקקים... המשרד לבטחון פנים קובע שאין לנו זכות כזו ,אולי כיוון שממילא אין לנו זכות להגן על רכושנו ונפשנו , גם למשטרה לא ממש עומדת זכות כזו ושוטר הפוגע בעבריין עשוי לעמוד לדין בסבירות גבוהה. נכון, זה לא פוליטיקלי קורקט , גם רכבי שטח לא ... אבל אם אתם כבר כאן - מה דעתכם להצטרף לעמותה שתפעל לקידום הנושא הזה ותסייע גם לאלו שמעיזים להגן על עצמם או למלא את תפקידם ?

lizard
02-11-12, 09:28
אתה תקבל את החתימה שלי

חנן-ג'יפולוג
02-11-12, 09:32
אמנם אני עומד כרגע בתבחינים (זה ישתנה כשאעבור לבית החדש) והנשק שלי נעול ללא שימוש בין חידוש לחידוש רשיון, אבל אני מסכים עם הכיוון ואצטרף לעמותה כזו כגורם פסיבי.
לא יודע אם לזה התכוונת אבל עמותה כזו גם צריכה לטפל בעצם זכותנו לירות במי שבא לפגוע ברכושנו או במי שכבר פגע בגופנו או ברכושנו ונמצא בתהליך בריחה (אני לא מדבר על מי שבא לפגוע בנפשנו כי בו מותר לירות כבר היום), כי אם קיבלנו נשק ואנחנו לא יכולים לעשות את זה בלי להיענש אז מה הועילו חכמים בתקנתם?

ניר ל
02-11-12, 11:27
התכוונתי מאד . אני לא באמת מאמין שאפשר לשנות כאן סדרי עולם כי האוכלוסייה כאן שטופת מוח וצדקנית , אבל לסייע בהגנה אפשרי מהרגע הראשון כי גם מי שירה בצדק עומד בפני סנקציות (כגון החרמת הנשק) של המשרד לבט״פ . האג׳נדה הזאת שלהם היא רשמית לחלוטין . גם לי יש רשיון ואני לא עומד לאבד אותו בינתיים , למרות זאת נראה לי שצריך לפעול ובמספרים גדולים כבר לפני הרבה שנים.

נמרוד - מערד
02-11-12, 11:56
ניר
אני איבדתי כבר 3 רובים בגלל התבחינים המחורבנים האלה, אני מוכן לעשות כל מה שאפשר, עלמנת לעצור את המגמה לדילול כלי נשק של אזרחים שומרי חוק , אני לא מדבר על הנזק הכספי שכרוך בסיפור הזה, אולי צריך לתבוע את המשרד לבטחון פנים על כל החרמת רובה.
נמרוד

נ.ב . כל מתנדבי המשטרה שקנו אקדחים מכספם, לא עומדים יותר בתבחינים, (מדובר על מתנדבים פעילים שחיבים את הנשק)

shmil
02-11-12, 14:44
אמנם אין לי עודפי זמן, אבל לפחות את המינימום, אם לא יותר.

nezero
02-11-12, 15:21
אני חושב שטוב שיש הגבלה משמעותית על מי מקבל רישיון נשק במדינה.
יכול להיות שצריך לעדכן את התבחינים.

צור
02-11-12, 17:46
גם אני ארתם

zviki
02-11-12, 18:18
מצטרף [לא שהיו לי בעיות, מקדים תרופה למכה] לא מסוגל לתאר לעצמי את עצמי מטייל ללא נשיאת נשק אישי. מה צריך לעשות ת'כלס?

מה זה בכלל-תבחין אחר?

ניר ל
02-11-12, 18:29
הבעיה היא לא שהתבחינים לא מעודכנים , אלא שהם משתנים בהתאם למצב רוחו של שר כזה או אחר / ראש אגף רישוי . לא הגיוני שאדם ישלם מיטב כספו ( מדובר באלפי ₪ לאקדח חדש או משומש מסוחר) ויאבד את הנשק בעקבות שינוי תבחינים/ שחרור משירות בטחון /מעבר דירה/ שחרור ממילואים ללא שום תמורה - אין מחיר לאקדח משומש כיוון שאין שוק , בית מסחר לנשק לא משלם עבור נשק משומש למעט דגם או שניים . היום הם יכולים לטעון שהתנאי הזה נקבע מראש, אבל בעבר לא היה קיים תנאי כזה ואני מתפלא שלא הוגשו תביעות פיצויים נגד המדינה. לא ניכנס כאן לוויכוח אם נשק לציבור הוא דבר טוב או רע , זו לא מטרת השרשור. העובדה הבסיסית היא שבמדינת ישראל מצויים מאות אלפי כלי נשק בידי ציבור של מאבטחים/ אנשי בטחון/ חיילים בסדיר /אנשי קבע /קציני מיל׳ / כבאים/ מד״א / ישובים זכאים וכו׳ רובם המכריע נזרק מתחת למיטה בזמן יציאה לחופשה , אצל אחרים מונח בארון או נעול , אצל לא מעט אנשי בטחון שאני מכיר הנשק נשאר בבית כשהם לא בתפקיד - כלי נשק אלו מהווים את רוב מקרי הגניבה * והתאונות , רובם המכריע לא מיומן בשימוש בנשק ובפרט בנשק מסוג אקדח - הם מהווים סכנה לסביבה בעת שימוש בנשק אפילו באירוע חבלני , יותר מהמחבל עצמו... כל אלו עומדים וימשיכו לעמוד בתבחינים ואף אחד לא יערער על כך או יקח מהם את הזכות לנשק . לעומת זאת , אנשים המעוניינים לשאת נשק אישי כי הם מטיילים הרבה באיזורים מרוחקים / חיים ביישוב הסובל מהתנכלויות של גנבים ושודדים / ספורטאים בתחום הירי שאינם תחרותיים ( תארו לכם שע״מ לשחק כדורסל או טניס בסופ״ש היה נדרש מכם להירשם לאגודה , לשלם דמי חבר 700₪ לשנה להשתתף בתחרויות לפחות 4 פעמים בשנה ורק אחרי שנתיים היו ממליצים עליכם כמתאימים לרכוש כדורסל שיוחזר בסוף החברות) - כל אלו לא יכולים לקבל רשיון גם אם שירתו שירות צבאי מלא, שירתו או משרתים במילואים , בריאים, מיומנים בשימוש באקדח ( בוגרי יחידות מסתערבים/ סיירות/ מאבטחים לשעבר בוגרי קורס אחיד וכו׳) ומוכנים לשאת בכל אילוץ ע״מ להוכיח אבטחת הנשק בבית ועמידה ברמת כשירות ירי גבוהה. אני כבר לא מדבר על האקדח העתיק שעבר בירושה מהסבא שנלחם איתו בנאצים, בקרבות תש״ח ובמלחמת קדש , יש לו ערך אספני עצום וערך סנטימנטלי - הדרך היחידה להחזיק בו ברשיון בישראל היא במצב מושמד לחלוטין ״מושבת״ טמטום מוחלט והזוי של פקידונים חסרי מוח. אנו בוכים על השמדת מבנים היסטוריים , מטוסי קרב עתיקים שנמכרו או הפכו לגרוטאות , כל מני מזכרות מהמורשת ההסטורית שלנו , וביד השנייה משמידים אלפי כלי נשק היסטוריים שאפילו כבר לא קיימת עבורם תחמושת מתאימה .*

ניר ל
02-11-12, 18:45
תבחין ״אחר״ שונה ל ״תבחין משמר״ אתה תראה את זה בחידוש הבא . זה אומר שהחזקת ברשיון לפני שיטת התבחינים (1996) או שהינך מחזיק ברשיון מעל 10 שנים לאקדח או 15 לרובה . אתה לא צריך יותר להוכיח עמידה בעילה קיימת לצורך חידוש רשיון והחל מלפני שבועיים זכית לגזירה חדשה - אתה לא תוכל להחליף את הנשק או לתקן אותו כי הושבת עקב תקלה. אני שהייתי מתאמן לפחות פעמיים בחודש ויורה כ 100 כדור בכל אימון , נמצא היום בכושר ירי הכי טוב שהיה לי מעולם , חדלתי לחלוטין את האימון בנשק מחשש לבלאי ואבדן הנשק , למזלי החלפתי נשק לאחרונה , אבל ברור לי שהמגמה היא ביטול כל הרשיונות ואני לא מאחל לשובם של פיגועי הטרור ע״מ לשנות את רוע הגזרה...

ניר ל
02-11-12, 18:55
הבהרה - אינני מתעסק בתחום באופן מקצועי . אני מעלה את זה במקביל לנסיונות התאגדות שמקורם בפורומים יעודיים כגון ״הסליק״ שם נמצאים אנשים העוסקים בכך באופן הרבה יותר מקצועי ואינטנסיבי . אני באופן אישי מוכן לתרום מכספי ומזמני לצורך העניין ולתמוך במי מאנשי המקצוע שירים את הכפפה . אם יהיו די מעוניינים להצטרף ( אפילו בתרומה צנועה) ניתן יהיה להקים את העמותה ולהוביל מהלך מול הרשויות , הרי בתכלס צריך לשלם לעו״ד טוב וליחצ״ן / לוביסט טוב . תתפלאו כמה פולטיקאים , אנשי ציבור וסלבריטאים מצויים בתחום ומפחדים להודות בכך מפחד דעת הקהל. מקווה שכאן קיים קהל גדול מספיק לנושא הזה .*

gp1
02-11-12, 19:02
ניר
אני איבדתי כבר 3 רובים בגלל התבחינים המחורבנים האלה, אני מוכן לעשות כל מה שאפשר, עלמנת לעצור את המגמה לדילול כלי נשק של אזרחים שומרי חוק , אני לא מדבר על הנזק הכספי שכרוך בסיפור הזה, אולי צריך לתבוע את המשרד לבטחון פנים על כל החרמת רובה.
נמרוד

נ.ב . כל מתנדבי המשטרה שקנו אקדחים מכספם, לא עומדים יותר בתבחינים, (מדובר על מתנדבים פעילים שחיבים את הנשק)

לא מובן לי על בסיס מה אתה כותב "מתנדבים חייבים את הנשק " .
לפי הידוע לי למתנדב אסור לשאת נשק פרטי בזמן המשמרת . אך ורק את הנשק המשטרתי. ואפילו שמעתי קצין מג"ב אומר זאת למתמידים (מתנדבי מג"ב) .

חנן , ניר . לירות במי שפוגע בכם וברכושכם , אתם רוצים ? מי לא ? אבל במדינה שבה בתדריך לשוטרים ( מג"בניקים) לפני פעילות על חולייה של ערבים ישראלים מטייבה שגונבת דשנים וחומרי הדברה עבור תעשיית מטעני התופת הפלשתינית , שמעתי בו אוזני : שאסור לירות בשום מצב !! אפילו ינגחו את רכבכם או כל דבר אחר. לא לחסום את הציר כדי שלא ינגחו את רכבכם ותתפתו לירות .
במילים אחרות זה היה: במצב של אקשן שוטרים יקרים "ברחו על נפשותיכם". באותו המעמד התביישתי עבור אזרחי מדינת ישראל ורחמתי על שוטריה עד כמה הביא בית המשפט הישראלי את המשטרה למצב הנמוך והמבזה הזה . ועד כמה הוא מרשה לעצמו להתעלל בזכויות האזרח הבסיסיות שלנו
בשם זכויות האזרח של הפושעים. שחלקם אפילו אינם אזרחי המדינה .

ניר ל
02-11-12, 19:29
gp1 אז אתה איתנו או נגדנו ?

דרור ברלי
02-11-12, 19:50
אני אתכם מהצד של אזרח שמטייל רחוק ולפי החוקים הקיימים לא רשאי לשאת נשק להגנתו.

יוש
02-11-12, 20:23
נושא רגיש - ראו את נפיצות הנושא בארה"ב.
הפחד הוא שבקלות יתירה יגיע נשק ל"גורמים" לא ראויים.
בד בבד, אזרחים תמימים מחזיקי נשק עלולים לעשות בו שימוש שגוי/מוגזם לכאורה,
כפועל יוצא של סיטואציה בה קיימת תחושת איום שאולי אינה מציאותית וזמינות של נשק ביד ואז - אוי להסתבכות.
לא פשוט.
עם זאת, אין ספק שכמטייל, אני ממש חש את השקט שהייתי מקבל אם היה לי נשק כאמצעי הגנה.
העניין הוא שתחושה זו היא פיקטיבית כל עוד התחיקה שסביבנו קשוחה ביותר בנוגע לשימוש בנשק, גם בנסיבות של הגנה עצמית, לא כל שכן, הגנה על רכוש.

מן הראוי לבחון בצורה גמישה יותר היתר נשיאה לאזרחים ש"אמינותם" ברת אישוש ובמקביל, הגמשת חקיקה לטובת הגנת האזרח, ע"ע שי דרומי.

ניר ל
02-11-12, 21:04
עזבו כרגע את עניין החוק . הדרך להילחם במחוקק היא לא ע״י בית משפט אלא דרך בית המחוקקים ויש דרכים לעשות זאת . גם לעניין הזכות לשאת נשק - השר קיבל סמכות להחליט ועליו צריך לפעיל לחץ , לא דרך פנייה לביהמ״ש. כל העניין המשפטי בעמותה כזאת אם תקום הוא לסייע לאזרח או שוטר ישר שהסתבך לאחר שירה בעבריין , לסייע לו להוכיח נניח כי חש שהוא בסכנת חיים וכו׳ . אתם יכולים לקרוא ב״הסליק״ על אזרח שהוכה כמעט למוות ע״י בריונים , הצליח לירות כדור באוויר ולהינצל . הבריונים נתפסו ונשפטו אבל רשיונו נשלל - בסיוע תורמים מקרב החברים שם , מומחה שהתנדב להעיד ועו״ד שהתנדב לייצג - הוא קיבל אותו חזרה , למה לא למסד את העניין הזה ? . עזבו אתכם מסיפורים , אם נשק אישי יציל את חייכם לפחות פעם אחת , מה שיקרה איתו אח״כ , מה תעשה המשטרה ומה יגיד השופט - זה כבר ממש לא העיקר. ספק אם מישהו מכם יהסס להשתמש בנשק אם יחוש סכנת חיים בגלל הנחייה כזאת או אחרת. *

nezero
02-11-12, 22:15
ניר בוא תעלה לפורום את ההצעה\ הרעיון שלך, מה כן צריך להיות הקריטריון לנשיאת אקדח במדינת ישראל.

לגבי הביטחון בטיול או בנשיאת אקדח, נעשו הרבה מחקרים על כך במקומות שבהם קל לקבל רישוי על נשק - נמצא שבאירועים שבהם אזרחים נושאים נשק "להגנה" עצמית בדרך כלל נגמרים הרבה יותר גרוע לנושא הנשק מאשר אירועים ללא נשיאת נשק.
שלא לדבר את מספר התאונות (משחקי ילדים, פליטות כדור, תפעול לא נכון של מעצורים וכו) מול מספר האירועים האמתיים שבהם האקדח פתר את הבעיה או הציל את המשתמש בו.

גילוי נאות: עומד בתבחינים ומחזיק אקדח (ממעט להוציא אותו מהכספת)

ניר ל
02-11-12, 23:01
ניר בוא תעלה לפורום את ההצעה\ הרעיון שלך, מה כן צריך להיות הקריטריון לנשיאת אקדח במדינת ישראל.

לגבי הביטחון בטיול או בנשיאת אקדח, נעשו הרבה מחקרים על כך במקומות שבהם קל לקבל רישוי על נשק - נמצא שבאירועים שבהם אזרחים נושאים נשק "להגנה" עצמית בדרך כלל נגמרים הרבה יותר גרוע לנושא הנשק מאשר אירועים ללא נשיאת נשק.
שלא לדבר את מספר התאונות (משחקי ילדים, פליטות כדור, תפעול לא נכון של מעצורים וכו) מול מספר האירועים האמתיים שבהם האקדח פתר את הבעיה או הציל את המשתמש בו.

גילוי נאות: עומד בתבחינים ומחזיק אקדח (ממעט להוציא אותו מהכספת)

אני אתייחס לדברייך אבל לא מעוניין לנהל דיון בנושא . אפשר בשרשור אחר . לגבי אותם מחקרים שנעשו - אני מניח שמדובר היה בהתגוננות כנגד גורמים פליליים כגון גנב , פורץ או שודד אקרעי שמטרתו היא לא רצח לשם רצח. אם אהיה נוכח בסניף בנק בזמן שמתרחש בו שוד מזויין , אף אחד לא נפגע ואני לא רואה סכנה מיידית לחיי או חיי הסובבים - סביר מאד שלא אשלוף נשק , מקבל גם את דעתך שבמקרים כאלה עדיף שלא יהיה נשק בסביבה מעדיף גם שלא יתפרצו שוטרים ויתחילו קרב יריות ... . היות שחיים אנחנו במדינה שבה באיזורים רבים הגבול בין ארוע פלילי ללאומני דק ואולי אפילו לא קיים - כלומר , הגנב או הפורץ או השודד הוא במקרה גם פלשתינאי שמבחינתו רצח של יהודי הוא סוג של ערך מוסף גם אם לא זו הייתה מטרתו הראשונית - ספק אם המחקרים שאתה מדבר עליהם היו מגיעים לאותן מסקנות. בוודאי ובוודאי לא כשמדובר באירוע טרור שמטרתו רצח חפים מפשע. לא הייתי רוצה להיטווח באותה שיירה על כביש 12 /10 כאשר המחבל צועד להנאתו ומוודא הריגה ,ללא יכולת להתגונן. אני משוכנע שבמקום לחפש צידוקים מארצות אחרות שבהן הרבה מהמשתנים הם שונים מכאן - עליך לנתח את כל הארועים בהם השתתפו נושאי נשק שאינם אנשי בטחון במדינת ישראל ב 30 השנים האחרונות , ישנם לא מעט כאלה . רק ברדיוס של 10 ק״מ ממקום עבודתי אני יכול להיזכר בכמה מהם. לגבי תאונות / חוסר מקצועיות - אלו עניינים פתירים ללא שום קשר למי רשאי ומי לא .

yargo
02-11-12, 23:14
גילוי נאות: עומד בתבחינים, מחזיק אקדח וממעט להוציאו מהכספת כמו NEZERO מעלי.

לעניות דעתי, הבעייה היא די דומה לקבלת רשיון נהיגה.
מלמדים את התלמיד איך עוברים טסט וזהו.
בין לעבור טסט לבין לדעת לנהוג - שמיים וארץ.
עד כאן אני משער שרובכם איתי.

אני רואה הקבלה די גדולה לנושא הנשק.
כשהוצאתי את הרשיון לאקדח על סמך אותם 50 כדורים מסכנים שיריתי בצורה סופר-סטטית אל מטרת קרטון קבועה במרחק 7 או 10 מטר ממני היה לי את הנייר בארנק ואת הנשק בנרתיק.
ידעתי לירות? היה לי ברור שלא.
רק אחרי שהתאמנתי בירי ספורטיבי ואפילו השתתפתי בתחרויות בקיסריה, הבנתי עד כמה לא ידעתי.

הפתרון הוא פשוט.
המדינה צריכה להשקיע ולסבסד את ההכשרה הנדרשת (רמז: 50 כדור לא יספיקו ...) ולפי זה לתת או לשלול רשיון לשאת נשק.

קצת אוף-סטורי,
בעת חידוש הרשיון בפעם האחרונה, היה איתי בקבוצה יהודי מבוגר (להערכתי בן 75+), שהחזיק 0.22 ובא לחדש את רשיונו.
איך חתם לו הרופא שהוא כשיר? אני לא רוצה לדעת (כן, כמו יען..)
מילא זה, הבחור לא היה מסוגל לפגוע במרכז המטרה אפילו עם ה0.22 הזה.

משנגמר פרק הירי שאלתי את המדריך בצד אם הוא מתכוון לחתום לו על הרשיון?
המדריך ענה לי שלפי התקנות, מותר לבחור לרכוש עוד 50 כדורים ולחזור על פרק הירי.
היה ויצליח, הוא יחתום לו.

איחלתי למדריך שינה ערבה ואמרתי שאני לא הייתי ישן בשקט.
אם הוא מצליח לישון טוב בלילה - סחטיין עליו.

נמרוד - מערד
02-11-12, 23:30
gp1
לך תלמד את החוק ואז תדבר, ולא משמועות של איזה קצין מג"ב שדיבר שטויות, מותר לשאת נשק פרטי בזמן פעילות במשא"ז נקודה.
תדרוכי הכסת"ח של קציני המג"ב ידועה ומוכרת, אצלי ביחידה יש הוראה לירות במקרה של סכנת חיים, כל השאר פתיר, איבוד חיים לא.
נמרוד

ניר ל
02-11-12, 23:40
ההכשרה הדרושה כיום לצורך קבלת רשיון היא לא להיט . אני נמצא הרבה במטווח ורואה לא מעט קציני מילואים בכירים שמגיעים לחידוש רשיון ואינם מסוגלים לתפעל את הנשק. הם אגב עומדים בתבחינים הקיימים גם היום . זאת בדיוק הסיבה שאין קשר בין תבחינים למיומנות ולבטיחות . הם גם בריאים ואין לרופא שום סיבה לפסול אותם , כל עניין הרופא הוא קשקוש וכסת״ח לחלוטין , הרופא בסה״כ מאשר את הצהרת הבריאות שאתה ממלא על סמך המידע שיש לו עליך . דעתי היא שמי שמעוניין ברשיון נשק צריך לעבור מבחן שליטה ומיומנות שייקבע ע״י מומחה לנושא, את האימונים יממן בעצמו או שיממן אותם המוסד העומד מאחוריו (כמו שהכשרת מאבטחים ממומנת ע״י חברת האבטחה) זה בטח לא צריך להיות מסובסד , אם כי צריכה להיות הקלה במיסים על תחמושת אימונים . לגבי אבטחת הנשק בבית - אפשר לדרוש התקנת כספת ייעודית - מה שימנע גניבה מזדמנת ומשחק ילדים ובלתי מורשים , בדוק ! *

ניר ל
02-11-12, 23:56
אני יכול לציין אגב , שבעשר השנים האחרונות כן הוארכו ההכשרות ולא ניתן לקבל חתימה של מנהל מטווח ללא עמידה בדרישות הסף - כלומר , אותו בן 75 עם טוטו או אותו סא״ל במיל׳ שלא מסוגל לפגוע במטרה מ 7 מטר , לא יכול לחדש רשיון . זכותו להוסיף ולהתאמן עד שיעמוד בדרישות כמובן . אני רואה לא מעט מקרים בהם לא חותמים ושולחים את הבנאדם לדרכו ללא חידוש ,כנ״ל במקרים של קורסים למאבטחים , בהם המטווח מתפרנס מחברת השמירה ועדיין לא מעביר מתחת לדרישת המינימום - מה שאומר שהשומר צריך לעבור שוב את הקורס ובעל הבית משלם עליו שוב. ככה שהמצב כיום לא כ״כ גרוע .

אריה פאהן
03-11-12, 01:29
ניר
בעקרון אני איתך ובעד שאנשים שהוכיחו בחיים כי הם בעלי אחריות יוכלו לבחור אם להחזיק נשק או לא. לדעתי האישית התבחינים צריכים להיות הרבה יותר מקלים.
לדעתי (יש וודאי כאלה שיחלקו עלי ואני מבין למה ) כל אדם שהמדינה מפקידה בידיו נשק במסגרת הגנה על המדינה רשאי לרכוש ולהחזיק נשק להגנתו האישית מכל סיבה שהיא.
אבל אני מנסה להבין איך אתה רוצה לקדם זאת כי אתה מתייחס הרבה לעניין ההכשרה בעוד שלדעתי הבעיה היא בצד העקרוני בהחלטת המדינה לצמצם למינימום את האנשים שרשאים להחזיק נשק .
מה שאני אומר זה שההכשרה זה לא האישו, האישו הוא עמדת המדינה, יש לך דרך לשנות זאת ?

ניר ל
03-11-12, 07:57
אריה, אני מסכים איתך מלה במילה . שים לב שהתייחסותי לנושא ההכשרה והבטיחות היא פועל יוצא מכך שזה כנראה העניין שהכי מטריד את אלו שנבהלים מהאפשרות לפתוח את האפשרות לשאת נשק לציבור הרחב . אני מסכים שזה ממש לא העניין העקרוני , אבל מסכים גם שזה נושא שצריך להתקיים במקביל. אני משוכנע לחלוטין אגב שפתיחת אופציה להחזיק נשק תוך כדי אילוץ כל מי שמעוניין בכך להוכיח שליטה ואבטחת הנשק - תביא לצמצום מהותי של מספר כלי הנשק שבידי הציבור, זאת משום שכמעט כל מחזיקי הנשק כיום, ממשיכים לדבוק באחזקתו כיוון שאינם מעוניינים לאבד את הזכות , למרות שכבר שנים לא הוציאו אותו מהארון בו ישב וחיכה לגנב/תאונה . תן להם מצד אחד זכות לחדש רשיון בעתיד + אילוץ לצאת למטווח ולהוכיח מיומנות גבוהה יותר מהנדרשת כיום , פעם בשנה במקום ב 3 *ותיווכח איך 90% מהם מזדכים על הנשק. עשרות אלפי כלי נשק ״ירדו מהכביש״ , לעומתם אני מעריך, יכנסו מס׳ מאות מחזיקים חדשים שיהיו מיומנים וקפדנים יותר באחזקתו. שאלת איך אני רוצה לקדם את זה ? אז קודם כל ע״י הערכת מס׳ האנשים במדינה שזה מעניין אותם מספיק בכדי לתמוך ואח״כ לגשת לבעל מקצוע שתפקידו לפעול אצל המחוקק , שבמקרה הזה הוא בסה״כ ראש אגף במשרד לבט״פ ומקסימום עוד שר או וועדה . אני לא לבד ואפילו לא מוביל - ישנם מומחים גדולים שעוסקים בנושא כל חייהם , נסיונם מתבססת על עשרות שנים של הדרכת יורים מכל הסוגים ועדויות מומחה בבית משפט ( כך שגם כל מקרי הירי מוכרים להם) , אני סה״כ מנסה לעזור להם להזיז עניין הנוגע לדעתי מאד לקהילת מטיילי השטח.

nezero
03-11-12, 10:01
ניר, אני חושב שאם אתה מנסה לקדם אג'נדה ומנסה לצרף אנשים, אתה צריך קודם לפרט אותה - מה כן צריך להיות הקריטריון לנשיאת נשק ?

דרור ברלי
03-11-12, 10:48
מצד אחד אני יכול להבין את ההיסטריה של הרשויות מכלי נשק בידי הציבור. הם רק שוכחים שמי שנטרפה עליו דעתו והחליט לפגוע פיזית במישהו אחר - יכול לעשות וגם עושה את זה - גם באמצעות כלי נשק "קרים" כמו סכין או גרזן.
מצד שני אלפי עבריינים מחזיקים ומשתמשים בכלי נשק לא חוקיים וכמובן איך לא - מגזר שלם באוכלוסיית מדינת ישראל מחזיק במאות אלפי כלי נשק לא חוקיים ולא מהסס להשתמש בהם - החל מפנטזיות במהלך חתונות דרך ציד לא חוקי ועד לקרבות ירי של ממש בצהרי יום במרכזן של ערים (טייבה, נצרת) - בין אם במהלך מאבקים בין עבריינים ובין אם סתם סגירות חשבון פשוטות בין חמולות - והרשויות לא נוקפות אצבע בעניין הזה.

אם שואלים אותי?

הקריטריונים צריכים להיות כדלקמן:

1. שירות סדיר ביחידה קרבית בצה"ל.
2. שירות בקבע או במילואים ביחידה קרבית בצה"ל, בהווה או בעבר.
3. תעודת יושר מהמשטרה (ללא עבר פלילי).
4. סןג של "אישור שפיות" - אישור מגורם פסיכולוגי/פסיכיאטרי מוסמך - על סמך בדיקה אצל איש מקצוע מוסמך - שמאשר שמבקש הרשיון הוא אדם נורמטיבי ושפוי שלא סובל מבעיות נפשיות/דיכאונות למיניהם. לאישור הנ"ל יהיה תוקף מוגבל ואחת לכמה שנים יהיה צורך לחדש אותו על סמך בדיקה חוזרת.
5. הכשרה תיאורטית ומעשית, כולל מבחן תיאורטי ומבחן מעשי מחמירים.
6. ביצוע מבחן כשירות לנשק ולבעליו במטווח אחת לשנה לפחות.
7. כל זאת ללא שום קשר למקום המגורים, המקצוע וכו'.

לבעלי רשיונות קיימים ולאלה שיקבלו רשיון על סמך התנאים הללו - אי עמידה בתנאים 3, 4 ו-6 תביא לשלילה מיידית לאלתר של הרשיון ולהחרמת הנשק: בעל רשיון שהורשע בעבירה פלילית, בעל רשיון שהתברר שמצבו הנפשי השתנה לרעה, או שלא מסוגל פיזית להשתמש בנשקו באופן בטוח בין אם מחמת גיל או מחמת מצב בריאותי, או שבמהלך מבחן הכשירות השנתי נשקו נמצא לא תקין - ייפרד מרשיונו ומנשקו במקום.

MR BIG
03-11-12, 11:08
את החתימה שלי גם תקבל. אהיה שותף לכל התארגנות בנושא.

* לפני שנופלים עלינו בגזירות....שילכו לפרק את הנשק מכל המאהלים בדרום....שם זה מזמן איבד שליטה.....

דרור ברלי
03-11-12, 11:19
לא רק במאהלים בדרום - גם בבתים הבנויים לתלפיות (ללא אישורי בניה כמובן, שזה סיפור אחר) בצפון ובמשולש... אבל המדינה יודעת שזה משחק באש - תרתי משמע.
כדי לקחת משם נשק לא חוקי, יהיה צורך בשימוש מסיבי בכוח, בכניסה רועשת אחת לתקופה של מסגרות צבאיות גדולות, כולל שימוש בנשק, לאו דווקא נשק קל, ופגיעה גם בחפים מפשע... הנזק שייגרם ישתווה לתועלת אם לא ייפול ממנה... לא בטוח שזה שווה את המאמץ. יודע מה? בטוח שלא שווה.

אלא שהשארת המצב כפי שהוא היום - של מגזר אחד שמנהל אורח חיים עברייני (בכל התחומים, לא רק הפלילי) ושחמוש עד האזניים - מול מגזר אחר שאסור לו בכלל להגן על עצמו ועל רכושו, וזה כולל גם ובעיקר את כבילת ידיה של המשטרה - זועק לשמיים.

Daniel Turgeman
03-11-12, 11:36
יש לך גם את החתימה שלי...

אומי5
03-11-12, 12:35
גם את שלי .

למרות שיש לי הסתייגות.
אני לוחם במילואים שמרגיש הרבה יותר בנוח עם M16 מאשר עם אקדח. הייתי מאבטח, עברתי כמה ימי אימון באקדח, ונשאתי כזה בעבודה במשך שנה.
אני מאמין שאוכל להשתמש בו נכון במקרה הצורך, אבל לא כמו שאוכל עם ה M16 שבו ירתי אין ספור כדורים, תפעלתי מעצורים גם בזמן אמת, ואני יודע שכשצריך אני משחרר ממנו כדור למטרה בזמן קצר מאוד.

לא, אני לא רוצה M16 בבית, אבל אני כן רוצה שאם אני הולך לטייל באזור בעייתי אני אוכל ללכת למשטרה או ליחידת המילואים שלי, לאפס נשק מהסוג שבו אני מיומן, ולשכור אותו בכסף לזמן הטיול.
כמובן שזה צריך להיות תלוי בכך שאני אכן משרת בפועל במילואים, וביצעתי אי אילו דרישות אימוניות במילואים בפרק זמן קבוע שלפני ההשכרה.
שלב קדימה הוא שאם השתחררתי ממילואים ביוזמת הצבא (גיל, קיצוצים וכו') ושרתתי זמן מינימאלי שיקבע בחוק (נניח עשר שנות מילואים), אוכל להמשיך לטווח במסגרות מאושרות כדי לשמור על זכות ההשכרה.
פנטזיות אה?

דבר נוסף,

ניר ל
03-11-12, 13:19
שימו רק לב , איך כל אחד מכם תופר את הקריטריונים לפי מידותיו שלו .... אני טוען שכל אזרח הממלא את חובותיו למדינה , כולל שירות צבאי / שירות לאומי , כשירות גופנית ונפשית חובה , ללא עבר פלילי בנושאים שיוגדרו ( שימו לב שרישום פלילי אפשר לקבל בקלות גם סתם כי אתה רוצה להתגרש והאשה מתלוננת במשטרה שהיכית אותה או איימת על חייה ...) , הוא כשיר לשאת נשק בתנאי שעבר אימון והכשרה מתאימים . הקריטריונים האלו קיימים היום, אחד לאחד , לא צריך להמציא אותם אלא שכיום בנוסף להם צריך גם לעמוד ב״תבחינים״. אם מישהו מכם חושש שזה יציף את המדינה בנשק שיגיע לגורמים עבריינים - טעות בידיו ולא נראה לי שיש לו מושג איפה הוא חי. העבריינים מפוצצים בנשק , הנשק מגיע ממקורות רבים מחוץ למדינה וגם נגנב מאנשי צבא ומשטרה , מאבטחים או ממחסני נשק, אף עבריין לא מעוניין לשאת נשק ברשיון , עבריינים במגזר הערבי בטח לא צריכים ״טובות״ ומי שמחזיק ברשיון לוקח על עצמו גם אחריות גדולה . שום מחזיק רשיון לא צריך להיות רמבו ולהיות מסוגל לשחרר בני ערובה או לרתק חוליית מחבלים חמושה במשך שעה, אקדח ברשיון טוב בדיוק בכדי למלא את הייעוד שלו - פגיעה בתוקף מטווח קרוב מאד כמוצא אחרון .*

ניר ל
03-11-12, 13:55
לפני שבוע ניסיתי לרכוש אקדח איירסופט במועדון בית ברל ( זה אקדח/ רובה צעצוע , שיורה כדורית פלסטיק , עולה כמו אמיתי , נראה כמו אמיתי ומסוגל בפגיעה ישירה מקרוב - לנקב עין ) , ביקשו ממני להביא תמונת פספורט ואישור רופא ע״מ לזכות באישור רישום שנתי למועדון בעלות 150 ש״ח , אלו התנאים לרכישה מהם שהוגדרו כנראה ע״י התמ״ס כתנאי לאישור יבוא ומסחר . וויתרתי על התענוג וכי למה ? - כי בארה״ב ובשאר העולם זה מוצר מדף בסופרמרקט והוא מיובא ע״י רבים וטובים במזוודה , בנוסף ניתן לרכוש גם בתחנה מרכזית ללא הגבלה וכמובן שביד2 ... אז אם ילדים ישחקו באחד כזה מתחת לבית שלי ומישהו יפגע - אני צפוי להיות החשוד המיידי כי שמי יופיע במאגר המידע , בניגוד לנשק אמיתי , אין טביעה בליסטית לצעצועים האלה, לא סימני אבק שריפה וכו׳ כך שיהיה קשה להוכיח אליבי... מקווה שהאנלוגיה ברורה... *

shmil
03-11-12, 14:24
אני רואה שהנושא בוער בעצמותיך, ניר, אז תרשה לי "לזהם" לך את השרשור במידע נוסף וחומר למחשבה.
בליל ה-22.10, לפני שבועיים נרצח במושב אביחיל אחד בשם איציק אלגבי.
לא רחוק מהבית שלי.
נרצח לא כשהיה חמוש, נרצח רק כי פגש את הגנבים, במקרה, ככל הנראה וככל הידוע כרגע.
רוצה לעשות משהו? קח ומנף את זה.

הוזכר כאן שי דרומי.
אם איציק אלגבי "ימונף", זה יהיה הרבה יותר משי דרומי.
למה?
כי איציק אלגבי נרצח סתם כך על ידי גנבים.
מה שאומר שמפגש עם גנב עשוי להסתיים ברצח שלך גם אם אתה בידיים ריקות.
ואולי זה אומר משהו על עוצמת התגובה המותרת מהיום והלאה?

חומר למחשבה...

טלסקופ
03-11-12, 15:05
אני רואה שהנושא בוער בעצמותיך, ניר, אז תרשה לי "לזהם" לך את השרשור במידע נוסף וחומר למחשבה.
בליל ה-22.10, לפני שבועיים נרצח במושב אביחיל אחד בשם איציק אלגבי.
לא רחוק מהבית שלי.
נרצח לא כשהיה חמוש, נרצח רק כי פגש את הגנבים, במקרה, ככל הנראה וככל הידוע כרגע.
רוצה לעשות משהו? קח ומנף את זה.

הוזכר כאן שי דרומי.
אם איציק אלגבי "ימונף", זה יהיה הרבה יותר משי דרומי.
למה?
כי איציק אלגבי נרצח סתם כך על ידי גנבים.
מה שאומר שמפגש עם גנב עשוי להסתיים ברצח שלך גם אם אתה בידיים ריקות.
ואולי זה אומר משהו על עוצמת התגובה המותרת מהיום והלאה?

חומר למחשבה...
שלום לכולם,
אני בן מושב אביחיל והכרתי טוב את אותו איציק אלגבי ז"ל.
האווירה כאן במושב (למי שלא מכיר, מדובר כמעט בשכונה של נתניה, לא איזה חוות בודדים בנגב) לא נעימה בלשון המעטה. המקרה של איציק הוא כבר השני בשנה וחצי האחרונות.
אשתי ורבים אחרים חוששים להשאר לבד בבית בלילה.
בנוסף לעיל, לפני כמה ימים בטיול במדבר יהודה, חבר טייל עם אקדח אישי והרגשת הבטחון השתפרה (מעט).
כל אלו, הביאו אותי לשקול החזקת אקדח בבית, ולדעתי אני עומד בקריטריונים של משרד הפנים.
אני מאוד מתלבט אם החזקת האקדח תביא אכן לשיפור הרגשת הבטחון האישי:
לא מדובר בנשק אישי שאשן איתו מתחת ל"צ'וקו" של השק"ש, אלא באקדח שיהיה נעול בכספת, מן הסתם מפורק ומאוד לא נגיש.
איציק אלגבי, למשל, נרצח במהלך ארוחת ערב כשקפץ להביא לחם מיחידת הדיור של בתו. האקדח בכספת (וכמו שאני מכיר את איציק אני מתאר לעצמי שהיה לו אקדח) לא ממש היה עוזר.
ברור לי שבטיולים אכן מדובר בשיפור רציני של הבטחון בעיקר בזכות העובדה שהאקדח בכוננות.

השאלה היא האם כדאי לי או לא לבצע את המהלך. ואני לא נכנס לדיון (החשוב) מי רשאי או לא רשאי לשאת כלי יריה אזרחי.

ניר ל
03-11-12, 15:46
אקדח שלא נמצא עליך הוא חסר תועלת . במושב של החותנים שלי בלב השפלה נרשמות לא מעט פריצות , כבר נתקלתי שם בפורץ שנמלט לתוך שדה חשוך ברגע שהבחין בי ,לא חשבתי לירות בו והאמת היא שלקח לי כמה שניות להבין מה אני רואה... מה שנקרא- לא ציפיתי . הבית שלהם ממוקם בקצה המושב בסמוך לגדר של בסיס צבאי , כך שכלי רכב לא עוברים שם - מדובר בדרך ללא מוצא המסתיימת בגדר של הבסיס . הילדים כמובן נמצאים על כביש הגישה , רוכבים על אופניים ומשחקים . עד למקרה בו עבריין שנהג ברכב גנוב ונמלט מג׳יפ מג״ב שרדף אחריו - טס על הכביש הזה במהירות שלא הייתה משאירה שום סיכוי לילד להימלט והמשיך לתוך השדה החקלאי , ממנו ברח ברגל . בדרכו הוא פגע בתלת- אופן שהיה על הכביש והעיף אותו למרחק של 50 מטר , המזל הוא שלא היה עליו אף ילד . מאז אני לא מאפשר לילדים לרדת לשביל ללא נוכחות שלי על הכביש בכוננות . *

Pageup
03-11-12, 22:16
ניר,
כל הדבר הזה לא שווה כלום בלי שינוי בחוק הבסיסי שמתיר לי לירות במי שמאיים עליי,
לירות על מי שנכנס אליי הביתה בלי רשות ולירות במישהו שמנסה לקחת לי את האוטו.
עד אז, גם אם יש לי רשיון (לפני שבוע קיבלתי את תבחין משמר שהוחלף מתבחין אחר
שהוחלף מתבחין לפני 96) אני לא ממש יכול להשתמש בנשק שלי שמיועד להגנה עצמית.

*** אני יכול לקבל גם היום לקבל רשיון לנשק כי אני עומד באחד התבחינים - רק שזה משהו
זמני לכמה שנים הקרובות ולכן לא אשנה אותו.

אומי, אני מיומן ב M16 (ובעוד כמה כאלה) כנראה יותר מבאקדח (שגם בו יריתי כמה אלפי כדורים)
ועדיין, גם במילואים אני הולך עם שניהם. סביר להניח שבהתקלות מטווח קצר אני אשתמש באקדח.

אם יתארגן משהו רציני גם אני אחתום.

zviki
03-11-12, 22:27
בלי שום קשר לעניין התבחינים והחוק- מציע לכל נושאי הנשק לרכוש מנעול שמורת ההדק.
ואם אין כזה שמותאם ספציפית לנשק האישי -גם מנעול "פטריה" עושה את העבודה.

polar bear
04-11-12, 00:14
קודם כל ולפני הכל - ניר - תתחיל לכתוב עם רווחים בין השורות. הצפיפות מוציאה לי את הענים.

בגדול , גם אני היתי רוצה שיהיה יותר פשוט לקבל רשיון ולרכוש נשק. ככה היתי נפטר מהצ'כי מהצ'וקמק שלי ומתקדם לאיזה תותח יד נחמד. אבל - המצב קשה, זאת אומרת - אתה חושב שאם יהיה איזה מבחן פסיכולוגי אז באמת כל מי שצריך לעבור - יעבור אותו? מי יקח אחריות במקרה כשל? אתה מבין בעצמך שהפסיכיאטר יכסתח את עצמו על בסיס קבוע. בנוסף - עמישראל החאפר יצמיח מיתוכו את אלה שיזלזלו בנהלים ויתנו לילד לשחק, או ישאירו את הנשק על השידה בסלון. ובאמת - לא חסר דוגמאות.

כמו שנכתב מעלי - שינוי בחקיקה לגבי רישוי צריך להיות מגובה בשינוי לגבי יירי.

ובאמת - אולי הדבר הכי חשוב שיצא מהדיון הזה- נשק בכספת זה אולי הדבר המטופש ביותר שקיים. אם הנשק לא עליך, תמכור אותו. תן אותו למשטרה. מי שחושב שרק מתי שהוא הולך עם הנשק , רק אז ינסו לתקוף אותו. הוזה. זה תמיד בא בהפתעה, ואז השאלה היא מה יהיה כתוב מחר בעיתון - הוא בדיוק היה בלי הנשק או הוא שכר עו"ד להוכיח את הצדקת הירי.

אגב, אני לא רואה שום קשר בין שירות ביחידה קרבית או שירות צבאי או לאומי בכלל לבין אישור לנשיאת נשק. זה שעברת אחד מאלה לא אומר שמותר לך להסתובב עם אקדח בציבור כל חייך הבוגרים. אני גם לא רואה שום קשר בין נתינה למדינה לבין אישור לנשיאת נשק.

ניר ל
04-11-12, 06:52
לגבי הרווחים בין השורות , אני לא מצליח לעשות את זה עם ה ipad ... לגבי שירות צבאי או לאומי - זה כדי להוציא מהמשוואה אוכלוסיות עויינות בעלות אזרחות בין השאר.

דרור ברלי
04-11-12, 08:57
שירות צבאי כתנאי בסיסי - בדיוק כמו שניר כתב.
וזה למרות שאותן אוכלוסיות עוינות מחזיקות בנשק לא חוקי בכמויות מבהילות ודווקא הן לא בדיוק ימהרו לעשות את זה באופן חוקי ורשמי.

הסמנטיקה חשובה כאן בדיוק בגלל כל מיני נשמות טובות שיתעוררו ויצווחו "גזענות" או "אפליה על רקע פוליטי" ושאר הבולשיט שמאפיין את אותן נשמות טובות...

שירות ביחידה קרבית - כולל במילואים, כתנאי נוסף - בכל זאת, אלה אנשים שמיומנים יותר בהתנהלות עם נשק ובשימוש בו - הן בהיבט של השגחה עליו, תחזוקה בסיסית שלו וגם ובעיקר מתי לא לירות.

ואם יש מישהו שרוצה להסתכל על זה מכיוון אחר - אז כן, עוד אחת מזכויות יתר רבות מאוד שהיו צריכות מוענקות לאלה שתרמו יותר. וזה מעבר לעובדה שאני חושב ששירות צבאי/לאומי היה צריך להיות התנאי הבסיסי לקבלת רוב הזכויות שיש כאן לאזרחים, אבל זה כבר באמת ויכוח אחר.

ניר ל
04-11-12, 10:41
דרור , בתור לוחם לשעבר שנשא אקדח גם בשרות הסדיר , אני חייב להגיד לך שאין שום קשר .

מעטות מאד המסגרות הצבאיות שמכשירות כיום לוחמים לירי באקדח, ההכשרה הצבאית היא מוכוונת לוחמה ולא "הגנה עצמית" , דווקא לוחמים מיחידות מסויימות שהוכשרו לשימוש באקדח ונשאו אקדח כנשק עיקרי , הם מסוכנים לציבור ועלולים לירות וגם לפגוע בחפים מפשע בשל קריאה לא נכונה של תמונת המצב במקרה של אירוע פח"ע שנקלעו אליו במקרה .
אגב היורים הכי טובים שאני מכיר לא בהכרח שירתו בצה"ל ויתנו בראש לכל מדריך צבאי שתשים מולם , לעומתם , גש בהזדמנות למטווח הקרוב למקום מגוריך בסוף חודש וצפה בקציני הצבא במיל' שרבים מהם בעלי עבר קרבי מפואר , נראה אם יהיה לך אומץ לעמוד לידם במטווח.

נקודה נוספת - 42 תגובות בשרשור הזה , מחציתן שלי ושלך... אם מראש נצמצם את אוכלוסיית המטרה , אין שום סיכוי להשיג מספיק תמיכה.

asafk
04-11-12, 11:52
כשתעבור לפסים מעשיים - אני אצטרף. וזה למרות או אולי בגלל שאני גם קצת חושש מאנשים מסויימים נורמטיביים לכאורה, שיחזיקו נשק...

אסף

עמי
04-11-12, 13:26
ניר, זה פול גז בניוטרל.

דרך הפעולה היחידה היא משפטית והזמן לכך הולך ואוזל (יש מגבלה של 45 ימים ואולי פחות, שתחילתם במועד פרסום ההחלטה על שינוי המדיניות, איפה שהוא באוקטובר). חלק גדול מזמני מוקדש לניהול מאבקים דומים במהותם וכבר עכשיו, בלי שהתעמקתי בעניין, אני יכול לחשוב על כמה טיעונים כבדי משקל כנגד ההחלטה הזו, או לפחות, כנגד הדרך בה היא נתקבלה והוצאה לפועל. מובן שרוח גבית בדמות לובינג אפקטיבי לא תזיק, אם כי האקלים הפוליטי הנוכחי (כלומר עונת הבחירות), אינו נוח במיוחד לניהול מאבקים מעין אלו. מטבע הדברים, כל מקבלי ההחלטות טרודים בעניינים אחרים.

אגב, כמו תמיד, נקודת הכשל היא הנקודה בה צריך להכניס יד לכיס ולעמוד מאחורי הטענות.

עמי

דרור ברלי
04-11-12, 13:53
לא משנה אם בעברך כלוחם נשאת אקדח, גלילון, M16 או מא"ג. משנה העיקרון של בנאדם שיש לו נסיון בהתנהלות אחראית עם נשק שצמוד אליו. מי שרגיל לשאת נשק ולהשתמש בו במשך שנים רצופות, ואחר כך גם מרענן את זה פעם בכמה חודשים (מילואים) אולי יש לו מושג ואחריות גדולים יותר מאשר לזה שמעולם לא החזיק נשק אבל מקצועו או מקום מגוריו כן מאפשרים לו לקבל רשיון, ללא קשר לרמת המיומנות שלו.

אתה מתאר מצב שבו אנשים בעלי רשיון לנשק לא מתפעלים אותו נכון/בטוח - מה הבעיה? מבחן שנתי במטווח. מי שלא עובר את המבחן - שיקחו לו את הרשיון.

ניר ל
04-11-12, 16:08
ניר, זה פול גז בניוטרל.

דרך הפעולה היחידה היא משפטית והזמן לכך הולך ואוזל (יש מגבלה של 45 ימים ואולי פחות, שתחילתם במועד פרסום ההחלטה על שינוי המדיניות, איפה שהוא באוקטובר). חלק גדול מזמני מוקדש לניהול מאבקים דומים במהותם וכבר עכשיו, בלי שהתעמקתי בעניין, אני יכול לחשוב על כמה טיעונים כבדי משקל כנגד ההחלטה הזו, או לפחות, כנגד הדרך בה היא נתקבלה והוצאה לפועל. מובן שרוח גבית בדמות לובינג אפקטיבי לא תזיק, אם כי האקלים הפוליטי הנוכחי (כלומר עונת הבחירות), אינו נוח במיוחד לניהול מאבקים מעין אלו. מטבע הדברים, כל מקבלי ההחלטות טרודים בעניינים אחרים.

אגב, כמו תמיד, נקודת הכשל היא הנקודה בה צריך להכניס יד לכיס ולעמוד מאחורי הטענות.

עמי

עמי, לגבי השורה האחרונה שלך - זו המטרה של כל השרשור הזה - לראות כמה אנשים מתעניינים בנושא וע"י כך כמה כסף ניתן יהיה לגייס לצורך מאבק .

לגבי דרך הפעולה המשפטית - חבר משפטן שקצת מתעסק בנושא מול המשרד לבט"פ בעניין אישי, טוען שבית משפט לא יכניס את עצמו לדיון כזה בכלל . אילו טיעונים עולים בדעתך ?

עמי
04-11-12, 17:48
אני לחלוטין לא מסכים. הצלחתי בעבר (וגם אחרים, כמובן) במאבקים שנראו חסרי תוחלת הרבה יותר. נכון שאין כלל אצבע לגבי נכונותו של בית המשפט להתערב בעניין זה או אחר.אבל בהחלט יש כמה פרמטרים שמשפיעים על כך וחלק מהם, לפחות, מצויים בשליטת מי שפונה אל בית המשפט. אני משוכנע שאפשר למצוא את נקודות החולשה בדרך הפעולה של הרשות במקרה הזה, וגם אם לא ניתן יהיה לשכנע את בית המשפט לבטל לחלוטין את הגזירה החדשה, בהחלט יש סיכוי טוב לזנב בה ולנסות להקל על חלק מההשלכות שלה. למשל, קציבת תקופת מעבר, בה בעליהם של אקדחים ישנים יהיו רשאים להחליפם, קביעת פרמטרים לתיקון אקדחים תקולים (אין למדינה אינטרס שאתה או אני נסתובב עם אקדח תקול או ספק תקול, בוודאי שאין לה אינטרס שאנחנו ננסה לתקן אותו באופן עצמאי או ליצור שוק תיקונים פיראטי ועוד ועוד). אני משוכנע שהקדשת קצת יותר מחשבה לעניין, בטח סיעור מוחות עם מי שמצוי בתחום, תניב נקודות חולשה נוספות שניתנות לתקיפה. הכל ענייו של מהירות פעולה, הקצאת משאבים ובחירת הטיעונים הנכונים.

עמי

ניר ל
04-11-12, 18:16
טוב, אז לא הבנת אותי ... אני מתכוון למדיניות המשרד בנוגע למתן רשיונות נשק , לא לגזירה הספציפית.

ניר ל
10-11-12, 19:28
ביום חמישי הקרוב (15/11) בשעה 19:00 , יערך מפגש התנעה לעניין הקמת העמותה . כל מי שמאמין שיש לו מה לתרום לדיון וגם מי שרק מעוניין לשמוע - מוזמן להגיע .

המפגש יערך במועדון הטקטיק- בול / דני היי בקיסריה.

zviki
11-11-12, 22:22
מישהו התייעץ עם מר רוט מאיר [למשל ,או כל מומחה אחר?] ואם כן -מה דעתם?
זה הרי אינטרס מובהק שלהם, מכירים את כל השטיקים.
לדעתי- יכולים לעזור ולהוביל. לא רואה בזה ניגוד אינטרסים.

איש הצפון
12-11-12, 00:00
מישהו התייעץ עם מר רוט מאיר [למשל ,או כל מומחה אחר?] ואם כן -מה דעתם?
זה הרי אינטרס מובהק שלהם, מכירים את כל השטיקים.
לדעתי- יכולים לעזור ולהוביל. לא רואה בזה ניגוד אינטרסים.

אין כאן עניין של שטיקים ולא צריך לחפש דרכים שקריות.

יש לנו בעיה:

פקידים השתלטו על ענף רישוי כלי יריה ויש להם מטרה מוצהרת שלא רק שאיננה מוכחשת אלא נאמרת בריש גלי:

צימצום כמות הנשק החוקי במדינת ישראל!

כן! בנשק הלא חוקי קשה מאד לטפל, אז נטפלים לאזרחים שומרי החוק ומסרסים אותם - תרתי משמע.

ואגב.
משטרת ישראל (שדעתה מושמעת על ידי רמ"ח אבטחה - תנ"צ אמיתי לוי) דווקא מצדדת במתן היתרים לנשיאת נשק חוקי בידי ציבור שראוי לשאתו ושמוכן להתאמן ככל שיתבקש.

אבל עם כל הכבוד לתנ"צים, ניצבים, רבי ניצבים והשר לביטחון פנים בעצמו (שגם הוא היה ניצב במשטרה), לכולם יחד אין כח מול פקיד אחד חמוש בעט, נייר, קשר ישיר ליועץ/רועץ משפטי, והרבה רצון להשאיר חותם (גם אם חותם אווילי).

פתגם אמריקאי אומר ש"חברה חמושה היא חברה מנומסת".
ניתן לפרש משפט זה בכמה אופנים אך הדרך המקובלת היא שבחברה חמושה מתקיים "מאזן אימה" בין הטובים והרעים וכך נשמר הסדר הציבורי.

במדינת ישראל אנחנו קרבים ובאים ליום בו העבריינים כבר לא יחששו מהיתקלות בקורבן חמוש שיכול להגן על עצמו והפשע יתעצם ויהפוך אלים יותר ויותר.

המצב היום כל כך אבסורדי עד שאפילו שוטרים חוששים להשתמש בנשקם פן יבולע להם אם יתברר שחלילה טעו בשיקול דעת.

לא ירחק היום בו נגלה (מאוחר מדי) שהפכנו את עצמנו לקורבנות של פשע שקיבל זריקת עידוד דווקא מ... פקידי המשרד לביטחון פנים.

zviki
12-11-12, 06:27
לא צריך לספר לי שפקידונים מנהלים את המדינה. תוספת כח בייעוץ, לובי,של בעלי עניין בתחום-הדרכות,תחמושת,מטווחים,תיקון ומכירה, להתוויית דרך מאבק,הכרת המערכת מבפנים ובכלל- נסיונם הרב-יכולים רק לעזור ולא להזיק.
אפשר וכדאי לשמוע גם את דעתם בנושא עת הפגישה.

מסכים לחלוטין עם החלק השני בדבריך.

tzagi
12-11-12, 07:43
ניר, אתה רוצה להגיד לי שירדת לרמת בזיון וקנית משהו מוולמרט???

הם מוכרים רק זבל תרי משמע ומי שקונה שם...מגיע לו מכות לחות ויבשות.
תראה מה זה....עבודת יד פנימית גובלן. מתקטק כמו שעון שוויצרי.

http://i1125.photobucket.com/albums/l593/tzagi1/IMAG2125.jpg

אגב, מה רע בלהחזיק "M16" בבית? (הסיבה למרחאות- אין M16 כבר מליון שנה, זה M4A1)

ניר ל
12-11-12, 10:13
אני פוגש את מאיר רוט בערך פעם בשבוע, אין לו מושג.

אני יודע שהכל נשמע מאד טריוויאלי - הרי זה אינטרס ברור של הסוחרים , זה מקור הפרנסה שלהם, אם מחר בעקבות הירידה בנסיונות פיגועי ההתאבדות יחסלו את ענף האבטחה לבתי עסק , הרי יגמר לחלוטין הסיפור שלהם.
גם התאחדות הקליעה שקיבלה סוג של סמכות רישוי וחברים בה מאות ספורטאים שהעניין נוגע להם באופן אישי (הם מחליפים כלי נשק בתדירות גבוהה) , לא צפויה לשתף פעולה.
אתם יכולים לקרוא כאן , מה קורה בענייני ליגת העבירות וכל נושא הסדרת הספורט הזה - מתחילות מלחמות פוליטיות שאין להן סוף . מלחמות היהודים.

בקיצור - בתוך מעט שנים יוכלו מעט מאד אזרחים לשאת נשק ברשיון . מדיניות הצמצום היא רשמית. מ 280,000 מחזיקים בשנת 2005 נשארו כ 150K בשנת 2010 . גם מי שעומד כיום בתבחין תקף ומשלם כסף טוב עבור רכישת הנשק - יאבד אותו ללא שום זכויות ברגע שיפסק או ישתנה התבחין.
מסיבות לוגיסטיות ומחשש להתארגנויות , הם עובדים בשיטת הסלאמי ופוגעים כל פעם בקבוצה נוספת.
נעשו לא מעט נסיונות התאגדות שכשלו בעבר , טובי מדריכי הירי בארץ כגון אבי מור , לקחו את היוזמה ונפלו עקב חוסר שיתוף פעולה מצד סוחרים, התאגדות הקליעה, פוליטיקאים וסלבריטאים שחוששים לצאת מהארון, עורכי דין שזהו תחביבם וסתם אזרחים מהשורה.
אני יודע שיש דרכים לפעול, העלויות סבירות וגם התארגנות של כמה עשרות אנשים רציניים שמוכנים לתרום לפחות קצת כסף לקידום הנושא - תספיק בכדי לגלגל מהלך . כשהעגלה תיסע רבים יקפצו עליה.
בואו נתחיל מליהפגש ביום חמישי הקרוב בקיסריה, להכיר את הנוכחים ולבדוק האם יש שפה משותפת , משם זה ירוץ או יפול . מי שמעוניין להצטרף , אפילו מרחוק (_רק בתור חבר/תורם) אבל לא יוכל להגיע ומבקש להישאר מעודכן , יכול להשאיר אצלי ה"פ.

itayt
12-11-12, 10:54
תרומה קטנה לדיון, גם אני הייתי צריך לחדש עכשיו את הרשיון, התבחין הוא מתנדב משא"ז. לא חודש הרשיון ונאמר לי לגשת למשרד לבטחון פנים. ניגשתי, היו מאוד נחמדים והסבירו לי שהתבחין בוטל אבל במידה ואביא להם תצהיר של קצין מתנדבים בדרגה (לא זוכר את הדגרה) מסויימת, שאני עדיין פעיל, הם יחדשו לי את הרשיון, ואכן הבאתי להם ואחרי מטווח ואישור רופא חודש לי הרשיון.

ניר ל
12-11-12, 11:13
תרומה קטנה לדיון, גם אני הייתי צריך לחדש עכשיו את הרשיון, התבחין הוא מתנדב משא"ז. לא חודש הרשיון ונאמר לי לגשת למשרד לבטחון פנים. ניגשתי, היו מאוד נחמדים והסבירו לי שהתבחין בוטל אבל במידה ואביא להם תצהיר של קצין מתנדבים בדרגה (לא זוכר את הדגרה) מסויימת, שאני עדיין פעיל, הם יחדשו לי את הרשיון, ואכן הבאתי להם ואחרי מטווח ואישור רופא חודש לי הרשיון.

כמו שנאמר - עד הפעם הבאה... הרווחת כנראה 3 שנים נוספות . גם אני יכול לציין טיפול מאד יוצא דופן של פקיד הרישוי בתל אביב , לא משהו אפייני , אבל זה לא העניין. הבעיה היא עם המדיניות ועם דרך יישום המדיניות.

ניר ל
12-11-12, 11:36
תקראו את זה :

http://glz.co.il/newsarticle.aspx?newsid=116046

itayt
12-11-12, 12:26
כמו שנאמר - עד הפעם הבאה... הרווחת כנראה 3 שנים נוספות . גם אני יכול לציין טיפול מאד יוצא דופן של פקיד הרישוי בתל אביב , לא משהו אפייני , אבל זה לא העניין. הבעיה היא עם המדיניות ועם דרך יישום המדיניות.

אין לי ויכוח איתך, מסכים ב 100%. לא ידעתי שיש מדיניות בכלל... במדינה הזאת המדיניות היא שאין מדיניות

asafk
12-11-12, 13:13
אני מוצא את תחילתה של הפסקה האחרונה בכתבה מדאיגה במיוחד.
נראה לי תמוה, שלא לומר פלילי, שהמשרד שפקידיו יקחו לך את הרישיון, הוא גם זה שנהנה תקציבית מהאקדח שהפקדת בידי המשטרה.

אסף.

ניר ל
12-11-12, 17:27
אני מוצא את תחילתה של הפסקה האחרונה בכתבה מדאיגה במיוחד.
נראה לי תמוה, שלא לומר פלילי, שהמשרד שפקידיו יקחו לך את הרישיון, הוא גם זה שנהנה תקציבית מהאקדח שהפקדת בידי המשטרה.

אסף.

נשק שמופקד במשטרה מחולט כעבור חצי שנה . אני לא זוכר אם המשטרה חייבת להשמיד אותו או שרשאית לעשות בו שימוש .

אני כן מכיר מקרים שבהם קציני משטרה אימצו כלי נשק כאלו באופן פרטי , אבל באישור בעל הנשק .ייתכן מאד שהמשטרה מחיילת כלי נשק אזרחיים שהופקדו אצלה , אבל אני לא חושד שזו הסיבה או אחת הסיבות למדיניות ולהתעמרות . זה קיים עוד מיימי האגף תחת משרד הפנים .

ישנה בעייה רצינית למכור את הנשק כמשומש , כיוון שצמצום הרשיונות ביטל גם את שוק הנשק כמעט לחלוטין - העובדה שהמדינה לא דואגת לפצות על החרמה למעשה של הרכוש מקוממת.

asafk
12-11-12, 20:17
זו אמנם סוגיה שולית אבל זה מקומם. רוצים להשתמש? אהלן וסהלן. לפחות תשלמו. השוק מת, אז זו דרך לכל הפחות לפצות במשהו את בעלי הנשק האיכותי יותר. ולו לשם מראית העין.
אולי אפילו המשטרה תציע לאזרחים לקנות מהם את הנשק במחיר מינימלי, ואז מי שמחזיק רשיון רק בגלל שהוא לא רוצה לוותר על משהו שעלה לו כסף- אולי אפילו יוותר על הנשק.

אסף.

טרופרטום
16-11-12, 11:10
חברים יקרים,

עדכון חשוב !!!!!!!

אמש התקיימה פגישה של בעלי נשק פרטי, פגישה שאורגנה בעיקר ע"י חברים בפורום הסליק למי שמכיר, (www.haslik.co.il) וגם למי שלא מכיר ונושא הנשק מעניין אותו...

בפגישה נכחו כ40 איש מרחבי הארץ והתבררו העובדות הבאות.

המשרד לבטחון פנים שואף ל 0 נשקים בישי הציבור !!!!!

מעתה לא קיים תבחין "אחר"... התבחין יוחלף בחידוש הבא לתבחין שנקרא "משמר", תבחין זה חלול וחסר משמעות ! ע"פ הסבר משפטי שקיבלנו מתברר כי בתבחין "אחר" הרישיון הוא לנושא הנשק ואילו בתבחין "משמר" הרישיון הוא לכלי, כלומר.... אבד, נשבר, נשלל מנהלתית וכו' לא יוכל בעל הנשק לקנות/להחליף או לקבל בחזרה !! הלך הנשק - הלך הרישיון.

למצב החדש יש השלכות רבות - החמורה מביניהם היא שיש חשש יותר מסביר שאנשים ימשיכו להחזיק ברשותם כלים פגומים ולא בטוחים מחשש לאבד את הכלי והרישיון. מלבד זאת המדינה בעצם מייצרת מצב בו רק לפושעים ופורעי חוק יהיה נשק ולנו, האזרחים הטובים וראויים לא תהיה שום הגנה מפני איש.

לנו במיוחד חשוב נשק, אנחנו מטיילים באזורים שוממים, לפעמים קרוב לישובים עוינים, מדבר יהודה והערבה יכולים להיות גם כן לא נעימים בלי נשק חם, אנחנו אוכלוסיה פגיעה יחסית ולקיחת נשק מאיתנו בעייתית כפליים.

ישוב זכאי - מעבר לעובדה שמדינת ישראל מסתירה את הרשימה, גם היא תצומצם מאד בשנים הקרובות, בקיצור, חיינו יהפכו להפקר עוד יותר מבעבר.

אבל... יש קרן אור.... הפגישה אמש הולידה כוונה להקים עמותה, גוף ציבורי שיאגד את בעלי העניין, קיבלנו אפילו התחייבות לעזרה כלכלית ממטווח אחד, גוף שיתמודד מול הרשויות והתקשורת בצורה מסודרת.

בקרוב תוקם העמותה ואז ניתן את כל פרטי ההצטרפות, זיכרו, כוחנו יהיה רק במספרנו, ככל שנצרף יותר חברים יגדל כוחנו ונוכל אולי לשנות את הגזרות.

בברכת שבת שלווה ושקטה לכולנו.

-->