PDA

צפייה בגרסה מלאה : ייעוץ בנושא זכויות של עובד.

lizard
04-11-12, 22:05
לפני כמה שנים התחלנו לשלם למנקה שתבוא ותנקה פעם בשבוע. סביבות 5-6 שעות בשבוע.
נתנו לה גם ימי מחלה וימי חופשה.
מחר היא באה בפעם האחרונה, היא החליטה לעבור למקום אחר, ואשתי אמרה שאולי נצטרך לשלם לה פיצויי פיטורין.
האם זה נכון? בסה"כ היא לא הייתה עובדת שלנו, לא סיפקה לנו חשבוניות או קבלות ועבדה בשחור. האם יש לה זכויות בכלל?

אשמח לעיצה, אני לא מתכוון לשלם לה אגורה, אלא אם כן אני ממש ממש חייב.

תודה

ניר ל
04-11-12, 22:28
פיצויים זה חודש משכורת עבור כל שנת עבודה במקרה שפיטרתם אותה ולא אם עזבה מרצונה , אלא אם הוסכם בינכם אחרת מראש.

shmil
04-11-12, 22:30
נתחיל מזה שאתה עבריין שלא שילמת עבורה ביטוח לאומי, ושהיית חייב להפריש לה הפרשות נוספות, פנסיה, למשל.
נמשיך בזה שאתה גם אדיוט, כי אם היא היתה נפצעת או נחבלת במהלך העבודה ושוכבת בבית או מאבדת כושר עבודה, לא ביטוח לאומי היה משלם לה, וגם לא ביטוח הדירה שברשותך, כי ביטוח הדירה לא מכסה בני בית ועובדי משק בית. מי שהיה משלם כל שקל - זה רק אתה.

דווקא העובדה שהיא קיבלה מכם כסף ללא קבלה, מעידה שהיא היתה עובדת משק בית שלכם.

נסיים, אם כך, בזה שכן, יש לה זכויות והרבה.

ניר ל
04-11-12, 22:49
שמיל , אני יודע מנסיון שביטוח לאומי יודע לקבל תשלום עבור עובדי משק בית , ללא מסירת פרטים (של העובד) . אתה לא יכול לעומת זאת לפתוח על שמם קופות או קרנות כאלה ואחרות אם מסרבים למסור פרטים לרשויות . מעולם לא העסקנו מטפלת / עובדת משק בית שהסכימה להצהיר ...

shmil
04-11-12, 22:57
מעולם לא העסקנו מטפלת / עובדת משק בית שהסכימה להצהיר ...
ברור לך שזה לא יחזיק מים.
מחובתך היה, לפי החוק להגיד לה שבתנאים אילו אתה לא מוכן להעסיק אותה.
כן, אני יודע מה תגיד - שהיא לא היתה עובדת.
ספר את זה לשופט.

ניר ל
04-11-12, 23:12
אכן אמרתי לה ומאז אני נאלץ לשטוף את הבית בעצמי ...

lizard
04-11-12, 23:20
אוקי, אבל לא היה שום חוזה או הסכם כתוב או לא כתוב. לפחות לא כזה שאני מודע אליו. אם הייתי יודע שהיא מתכווהנת לדרוש את זה אז לא הייתי מעסיק אותה.

שמיל היא עבדה בשחור, היא עבדה כמטפלת של מישהי ביישוב ועשתה חלטורות כמנקה.
עכשיו היא החליטה לעזוב כי היא לא מצאה עבודה אחרת כמטפלת. זאת לא אשמתי שהיא עוזבת, למה שאני אשלם לה פיטורין?

איך בכלל אפשר לחשב כמה היא עבדה אצלי? לא היה רישום, היא באה מתי שבא לה ולא היה רישום של שעות אז איך בדיוק מחשבים את זה?
היא עבדה אצלי כנותנת שירות, כמו אינסטלטור או חשמלאי. זה שהיא באה בדר"כ כל שבוע, מה זה מעניין? אני שואל ברצינות.
האם אני צריך לדרוש ממנה חשבוניות מס? קבלות?
אני שלמתי לה כל פעם שבאה בין 250 ל300 ש"ח. בסביבות ה50 שקל שעה. היא קבלה מאיתנו מתנות (יקרות מאוד) ליומולדת וחופשות בתשלום. עדיין אני לא מוכן לשלם לה שקל יותר. זה לא סוכם ולא מוסכם עלי. היא הייתה צריכה לדרוש את זה או לומר לי שהיא מצפה לזה.

יקיר גרין
04-11-12, 23:21
שמיל, התגובה שלך, גם אם נכונה לגמרי, לא עונה לשאלה ...
המנקה עוזבת, לא מפוטרת, ולכן למיטב ידיעתי לא חייבים לשלם לה פיצויי פיטורין. יש נושא של סעיף 47 או משהו כזה שמעביר את קרן הפיצויים לרשות העובד עוד בזמן ההעסקה, ואז המעסיק לא חייב להשלים את גובה הפיצויים (במקרה של עליה בשכר), ובתמורה העובד זכאי לקרן הפיצויים גם אם הוא מתפטר.
זה לא המקרה פה...

boaz avrahami
05-11-12, 07:01
מה לא עשית קרן השתלמות ותגמולים למנקה?
פשששש... לא נסחפנו קצת?

lizard
05-11-12, 08:00
זה גם מה שאני חושב. כולה מנקה.
אני מניח שאם היא תדרוש אז נצטרך ללכת לבית משפט.

נמרוד
05-11-12, 08:36
עבדה אצלנו מנקה כמה שנים טובות עד שעברנו דירה לישוב אחר. שילמנו לה פיצויים - ממוצע של כמה ששילמנו כל חודש כפול מספר השנים. יוצא כמה אלפי שקלים. היזמה הייתה של אשתי, לא של המנקה. זה הוגן והגון.

כמובן משלמים תמיד ביטוח לאומי, פעם בחצי שנה עבור עובד משק בית. זה כן שמי, וצריך את מספר תעודת הזהות של העוזרת. לרוב אין להן בעיה עם זה. לא צריך לרשום שעות ולתעד שום דבר - אתה יודע כמה אתה משלם לה בממוצע בחודש (חישבת בעצמך פה), על זה צריך לשלם ביטוח לאומי בסניף הדואר.

אתה יכול כמובן לנפנף אותה, גם לא קרה כלום במהלך השנים שהיא עבדה אצלך אז עשית בשכל שחסכת תשלום לביטוח לאומי.

lizard
05-11-12, 09:06
אני לא רוצה לנפנף אותה. בסה"כ היא לא עושה דווקא או משהו כזה. הקטע הוא שאין לי מושג מה לעשות. קבעתי מחר פגישה דרך ש.י.ל במודיעין ונראה מה אפשר לעשות.
היום זה היום האחרון שהיא עובדת. נקווה שלא יקרה כלום.

יונתןמצפה
05-11-12, 09:18
עדיין אני לא מוכן לשלם לה שקל יותר...
..........
זה גם מה שאני חושב. כולה מנקה.

הגישה הזו לא לעניין.
מבלי להיכנס לרצון שלה כן או לא לעבוד בשחור,
זה שהיא מנקה הופך אותה לנחותה??
לא מגיע לה זכויות?
ומה אתה? כולה מסגר?

גישה "קצת" בעייתית בעיני...

lizard
05-11-12, 09:25
הייתי קצת עצבני כשכתבתי את זה. אני אשלם לה מה שמגיע לה, לא שקל יותר.
בתכל,ס את הלקח שלי למדתי, לצערי המשמעות היא שאני אישית לא מוכן להעסיק יותר מנקות וכדומה. אלא אם כן זה יהיה על בסיס חשבוניות.

zviki
05-11-12, 10:37
מאחר וכבר "עברתי" את זה.
דבר ראשון אתה קובע איתה שכר חודשי,לא תמיד זה מדוייק אז +-. זה הבסיס לתשלום פרמיית הביטוח שלה.
מתקשר לביטוח לאומי,מודיע להם על העסקת עובדת לנקיון ומקבל בדואר- א.טופס מילוי פרטים אישיים שלה ובחתימתה שולח אותו חזרה לביטוח הלאומי או משלשל לתיבות שלהם בכניסה לסניף-24 שעות ביממה.ב.פנקס תשלומי ביטוח חודשי בדואר על כל חודש עבודתה , דמי הביטוח עבורה ישולמו לפי השכר . דמי הביטוח החודשיים נגזרים מאחוז מסויים משכרה פר חודש וזה כסף ממש קטן.
יש בעיה עם זה -לא כל העובדות מוכנות למלא טופס פרטים אישיים כי באיזה שהוא מקום נרשם שהכנסתה החודשית עלתה והן לא מוכנות לקחת סיכון מהסיבות שלהן.
יש לך מזל גדול שהיא לא החליקה או התחשמלה וכו' ,דברים שקורים יום יום,אחרת היית בצרות פיצויים מכספך ע"פ תביעתה ועבריין ע"פ כל דין.
מספיק דף טיוטה עם נוסח משפטי קביל שבו היא חותמת על כל תשלום שקיבלה. אני לא מכיר עובדת נקיון שמחזיקה פנקס קבלות אלא אם כן התקשרת עם קבלן ניקיון רשום לקבלת עובדת נקיון ואתה פטור מכל זה.

lizard
05-11-12, 10:58
כרגע השאלה היא האם מגיע לה פיצויים למרות שהיא התפטרה.
חופשות והבראה שלמנו לה. להבנתי אם היא מתפטרת אז היא לא זכאית אבל אשתי אומרת שאם היא עוברת לגור במרחק של יותר מ60 ק"מ (והיא עוברת) אז צריך לשלם לה פיצויים. אני לא יודע כמה.

נמרוד
05-11-12, 11:01
תקשיב לאשתך.
1. היא עורכת דין, לא?
2. היא חכמה יותר ממך, סביר להניח.
3. היא אשתך והיא קובעת בסופו של דבר, אז בשביל מה אתה מתווכח?

zviki
05-11-12, 11:26
בעניין הפיצויים-תתקשר בעילום שם למחלקה המשפטית של מועצת הפועלים באזור מגוריך

GodsFather
05-11-12, 11:29
כמה כבר זה יכול לעלות ? 2000 שקל ? 3000 ?

לפעמים עדיף להיות חכם מצודק, גם אם לא בטוח בכלל שאתה צודק.

lizard
05-11-12, 11:46
למה 2000-3000 שקל צומחים פה על העצים?
אני אשלם לה מה שמגיע לה. מחר יש לי פגישת ייעוץ. העניין הוא שזה מעצבן אותי כי היא לא אמרה את זה כששכרנו אותה. כלומר, אם הייתי יודע שאני צריך לשלם לה את כל הדברים האלה אז הייתי מביא --- שפה נקיה בבקשה, תודה המערכת --- שתעשה את זה בפחות כסף ויותר טוב.

נמרוד
05-11-12, 11:52
וזה שהיא לא מודעת או לא הייתה מודעת לזכויות שלה אומר שהן לא קיימות?

תנסה לחשוב על זה הפוך - אתה גם לא היית מודע לזה עד עכשיו. אז נניח שהיית עובד בחמישית משרה, יום בשבוע, באחזקה של מוסד כלשהו, בשנים האחרונות, ועכשיו אתה נאלץ לעזוב. אז מה, אין לך זכויות, כי כשהתחלת לעבוד לפני כמה שנים לא החתמת את המנהל על זה שמגיע לך זכויות מינימליות של עובד?

אתה לא רוצה לשלם, אל תשלם, כמו שאמרת כולה עוזרת בית, היא כנראה לא תיקח אותך לבית משפט. אבל אם המצפון שלך מציק לך, אל תנסה למצוא חיזוקים מוסריים ולהאשים אותה, היא עובדת כמו כל אחד אחר רק שלצערה היא עובדת ב5-10 משרות חלקיות אצל כל מיני אנשים. זה לא סיבה שלא יהיו לה זכויות מינימליות.

GodsFather
05-11-12, 11:56
שום דבר לא צומח על עצים וכמו שאמרת - תתן לה את הסכום המגיע לה, כנראה שכן למדת משהו מהשרשור הזה.

רק תשמור על קור רוח ואת ההתבטאויות מתונות יותר בבקשה, עצה לחיים.

GodsFather
05-11-12, 11:58
ההתייחסות לעובדי נקיון בשרשור הזה פשוט מקוממת.

עמי
05-11-12, 12:12
בגלל טענות מהסוג של מיכה, לא רק שעובד לא צריך להודיע מראש שהוא מתכוון לעמוד על זכויותיו החוקיות, אלא שאפילו אם הוא רוצה, הוא לא יכול לוותר עליהן. זו דוגמא קלאסית, לצערי נדירה מידי, שחקיקת מגן עושה בדיוק מה שהיא אמורה לעשות - להגן על עובדים מהסוג של המנקה של מיכה, "כולה עוזרת בית", מפני מעסיקים כמו מיכה (ולא כמו במקרים השכיחים יותר, בהם היא "מגנה" על עובדי חברת החשמל, הנמלים או התעשייה האווירית).

ניר ל
05-11-12, 12:33
מעניין למה לפחות שלושה עו"ד בשרשור הזה , לא מסוגלים לענות בצורה פשוטה ...

עובד לא זכאי לפיצויי פיטורין במקרה של עזיבת מקום עבודה מיוזמתו , למעט במקרים חריגים המפורטים בצורה ברורה . זה לא משנה אם מדובר בעובד נקיון או מנכ"ל חברת הייטק.

לפי התיאור של מיכה, העובדת התפטרה ע"מ לשפר את תנאיה באופן כלשהו ולא מהסיבות המזכות בפיצויי פיטורין . מיכה יכול לפנים משורת הדין , לשלם לה פיצויים ויכול שלא לשלם - החוק לצידו . העובדת יכולה לתבוע אותו על כך שלא שילם לה זכויות אחרות המגיעות לה עפ"י דין במשך השנים ... מיכה יכול להלשין עליה במלשינון של ביטוח לאומי/ מס הכנסה .... העובדת יכולה לשלוח את האחיין שלה "לדבר" עם מיכה ...

בקיצור - תסתדרו ...

lizard
05-11-12, 13:11
העובדת עוברת לגור במקום אחר.
עד היום היא קבלה אתמלא הזכויות שלה, בכנות אני אומר שלצערי כי אם הייתי יודע לא הייתי שוכר אותה. עכשיו השאלה היא האם היא זכאית לפיצויים למרות שהיא התפטרה או לא. זה הכול.
נכון שפתחתי את השרשור בנימה לוחמנית, הייתי מאוד מעוצבן כשזה נפל עלי אבל מאחר ובאמת שהסכומים לא גדולים ומאחר שנמאס לי להתעצבן מזה ובעיקר בגלל שאני לא רוצה שזה יקרה לי (למרות שקרה) אז אני אשלם לה מה שמגיע לה. פשוט לא יודע כמה ואיך מחשבים.

עד לאתמול לא ידעתי שזה כזה עניין. חשבתי שהיא עובדת בשחור ומודעת לזה. ממחר אני לא מתכוון בחיים לשכור מישהו שלא על פי חשבוניות.

עמי
05-11-12, 13:28

כי זה לא פורום לעצות משפטיות (ואם היה כזה, לא הייתי משתתף בו) וגם כי זה לא ממש מעניין.

מה שמעניין (אם בכלל) זו הגישה המח$@#נת של מיכה.

ואם כבר, היא זכאית לביטוח פנסיוני (שמיכה כמובן הפריש כדין מדי חודש בחודשו ...), גם אם היא עוזבת מיוזמתה.

עמי
05-11-12, 13:33
. ממחר אני לא מתכוון בחיים לשכור מישהו שלא על פי חשבוניות.

לצערך, ככל הנראה, לשאלה האם השירות ניתן כנגד חשבונית או משכורת אין חשיבות גדולה. התשובה לשאלה האם התקיימו בינך לבין ספק שירותים כלשהו יחסי עובד ומעביד או לא, תלויה בהרבה גורמים, שזה רק אחד מהם (ולא מהחשובים שבהם). מוסר ההשכל מהסיפור שלך לא צריך להיות "ממחר אני לא מתכוון בחיים לשכור מישהו שלא על פי חשבוניות", אלא, "ממחר אני מתכוון לבדוק מראש וכמו שצריך את המשמעות של מה שאני עושה היום".

Tsafrir
05-11-12, 13:38
ההתייחסות לעובדי נקיון בשרשור הזה פשוט מקוממת.

+1
מצטרף

מאיר רוטברג
05-11-12, 13:42
אמנם איני עורך דין אבל הרשו לי להוסיף ולחדד, לא רק שזה לא רלוונטי שהיא עובדת "בשחור" אתה חייב לשלם עבורה פנסית חובה , כן בדיוק כך,
4.16 אחוז תגמולים (מעסיק)מול 4.16 אחוז תגמולים(עובד) שלה ועוד4.18 אחוז פיצויים , ואם מאן דהוא חושב שזה בדיחה שיחשוב פעמיים ברגע שהיא תתבע אותך במקרה הטוב שעזבה את העבודה ובמקרה הרע שנפגעה גם אם לא בעבודה .
יש להן קוו לעובד ואם לא תשלם הכל יגישו תביעה נגדך

shmil
05-11-12, 14:20

לאחר שמיכה הוסיף נתונים, התשובה הפשוטה היא: לפי הנתונים שמיכה ציין, היא כנראה זכאית לפיצויים.

מאחר והשרשור התפתח מאד מאז שהגבתי בתחילתו, אומר כך:
מר אלמוגי - הגישה שלך כלפי העוזרת שלך מגעילה אותי. עם גישה כזו היא, העוזרת, טובה ממך מאות מונים.
כמו שעמי אמר - טוב שהחוק קיים, ואני מאחל לך, מיכה, שהיא גם תדרוש את קרן הפנסיה שלה!

lizard
05-11-12, 14:28
הגישה שלי לא מחורבנת והייתם מתים כולכם לעבוד אצלי.
מה שעצבן אותי זה שזה לא סוכם מראש.

אבל כן, טעות שלי ואני אשלם לה כל גרוש שמגיע לה וכנראה גם מה שלא (על זה שהיא הייתה מקבלת מתנות ליומולדת ולחגים באלפי שקלים אני לא כותב). בסה"כ היא אישה נחמדה שהחיים לא ממש חייכו אליה.

אני בטוח שכולכם מחייכים ומאוד נהנים כשפתאום מתברר לכם שכל מה שהרווחתם (עלק רווח) בחודשיים האחרונים צריך ללכת לעוזרת בית. אז כן, אם מגיע לה אז היא תקבל.

מבעתיד לא אשכור או אקנה שירותים בכסף ממישהו אלא רק בתנאי שזה לא יחסי עובד מעביד. מזל שלמסג'יסטית והיועצת שלי אני לא צריך לשלם פנסיה...

lizard
05-11-12, 14:51
עוד כמה דברים קטנים....
אחד, היא עוברת לגור פחות מ100 ק"מ. אמנם קרוב מאוד ל100 אבל לא מעבר. בתאוריה אני לא חייב לשלם לה פיצויים. אבל זה יהיה תלוי בסכום ובנדיבותי בלבד.
בקשר לפנסיה, היא מקבלת כבר קצבת פנסיה אז אני לא צריך להפריש לה. היא גם לא רוצה (כי היא תצטרך לשלם מכיסה את אותו סכום שאני אפריש).
בקשר לביטוח לאומי, לא ידעתי. למזלי (באמת יותר מזל משכל) לא קרה לה כלום.

-->