PDA

צפייה בגרסה מלאה : ריתוך כלוב התהפכות

riko
10-11-12, 20:07
אני לקראת בניית כלוב התהפכות ל cj8 ארוך .
מאחר והמחירים לבניית כלוב כזה הם גבוהים הרבה מעבר להיגיון , ומאחר ויש לי כישורי ריתוך טובים ( אלקטרודה + co2)
השאלה היא :
יש לי שתי רתכות co2 , אחת רתכת קומפקטית חד פאזית של 180 אמפר , עובי חוט מקסימלי 0.8 מ"מ
הרתכת השנייה , רתכת תלת פאזית של 270 אמפר לדעתי עד עובי חוט 1.2 מ"מ
עם איזה רתכת מומלץ לרתך את הכלוב ( סקדוול 40) ? , ואיזה עובי חוט מומלץ ?
האם החומר הזה זקוק לאמפרג' מסויים על מנת לבצע חדירה עמוקה לחומר ?
האם יש עדיפות לרתכת האלקטרודות , מבחינת חוזק התפרים ?
תודה מראש
ריקו

lizard
10-11-12, 20:52
שתיהן טובות. רצוי לעבוד עם החזקה יותר כדי להעמיס עליה פחות.
בתאוריה היא גם צורכת פחות חשמל.
יותר קל לעבוד עם חוט 1מ"מ אבל הרוב עובדים עם 0.8

אני מקווה שברור לך שהריתוך זה החלק הסופר קל של בניית הכלוב, לא יודע ממי קבלת מחירים אבל עיקר העבודה היא לבנות כלוב שיהיה חזק, סימטרי ואלגנטי.

riko
10-11-12, 22:10
האמת שתיכנון יש כבר בראש לגבי איך יראה הכלוב , על פי שירטוטים שראיתי באינטרנט הוא יהיה גם חזק בעקבות אלכסונים רוחביים + חיזוקי פינות עם משולשים
דווקא הריתוך לדעתי צריך להיות איכותי , זה החלק החשוב בכלוב .
אז לדעתך חוט 0.8 יספיק ? ,
1.2 לא יתן תפר רחב יותר ?
באיזה אמפרג' לעבוד לדעתך ?
תודה

lizard
10-11-12, 22:14
מצטער לכתוב לך את זה אבל אם אתה לא יודע באיזה אמפר לרתך, אז אל תרתך.
בCO2 אין אמפרג', כלומר לא בצורה שיש ברתכות אלקטרודה. אם אתה לא יודע את זה אז אני ממליץ לתת לרתך עם נסיון בCO2 לרתך לך את הכלוב.
כמובן שצריך ריתוכים איכותיים אבל גם צריך דאגונלים כמו שצריך וזה לא פשוט במבנה תלת מימד שלא נבנה על ג'יג. בהחלט ניתן לביצוע אבל אם אין לך נסיון בזה, לפחות שיהיה איתך מישהו שיש לו.

עוד משהו, למרות שכן יש חשיבות לעובי החומר ורוחב התפר, בCO2 זה פחות עקרוני (לא בטוח שזו המלה הנכונה) מאשר באלקטרודה למשל.
אתה צריך תפרים רציפים.

אני יודע שאתה מהצפון אבל אתה מוזמן למסגריה שלי, אוכל לתת לך איזה חצי שיעור על CO2. כמובן שזה לא יעשה אותך רתך מומחה ובטח שלא כזה שיכול לרתך כלובים אבל יתן לך בסיס קטן לאימון.

riko
10-11-12, 22:37
תודה אחי
אני שאלתי לגבי האמפר , רק בגלל שאין לי ניסיון עם סוג הצינור המדובר ( סקדוול 40) , אבל אם אני יכול להתייחס אליו כברזל רגיל
אז אין לי בעיה לקבוע את האמפר , מהירות החוט , וכמובן לרתך תפר רציף ומלא .
אני לא יכול להגיד שאני רתך צנרת שהריתוכים שלו נבדקים ברנטגן , אבל ריתכתי הרבה בחיי גם קונסטרוקציות כבדות ואפשר לומר שדברים איכותיים אחרים
- הסר דאגה מליבך :).
בכל מקרה מכל מלמדי השכלתי , במידה ואגיע לאזור שלך , אשמח לפגישה .
תודה

נמרוד
10-11-12, 22:46
סקדיול 40 זה פלדה רגילה לגמרי. לגבי טכניקת הריתוך - הייתי מקשיב לעצוב של עידו לוריה בראש ובראשונה.

לגבי עיצוב ותכנון הכלוב - נקושת החולשה של כלוב היא החיבורים למרכב, אלו האזורים שאתה צריך להקדיש להם הכי הרבה מחשבה. העקרונות נמצאים בצורה מאד ברורה בתקנות הטכניות של הFIA ובתרגום שלהם לעברית בתקנון של עמותת הראלי רייד, ממליץ לקרוא בתור הנחיות כלליות, יש דברים שאתה יכול לוותר עליהם, אבל מה שאתה יכול לבנות לפי התקן - כדאי.

http://www.rallyraid.org/regulations

yes1952
10-11-12, 22:51
ריקו
מאחר ואתה אדם רציני -אענה לך ברצינות
קצת עלי-אני בעברי גם רתך -וחלק (לא גדול)מתחנת הכח השלישית בחדרה נושא את צלקות עבודתי-
הידע שלי במתכות וריתוך סוגי מתכות שונות זו לזו לא יסולא מפז-
אבל-ופה האבל הגדול
כאשר רציתי לבנות כלוב בטיחות לסופה שלי(כתבתי עלכך רבות)השיקול שלי לא היה רק בנושא הריתוך,כי אם בניסיון של בניית כךוב התהפחות לפחות במפרט של רכבי תחרויות
וזאת על מנת לשמור על חיי וחיי זוגתי-(טוב -בגילי פציעות זה כבר לא נחמד)הן בשטח אך למעשה בעיקר בכביש-
לאחר שראיתי שני Jeeps שמעקה הבטיחות פשוט שבר אותם(סופות דגם 2)נתתי למי שמתמחה בכך לבנות לי את הכלוב-
יש בארץ כמה בעלי מיקצוע טובים מאוד בתחום עם ניסיון הן בבנייה והן במירוצים
אני אישית בחרתי בצוות של רוק סוליד-אני בטוח שהייתי יכול לקחת כמה צינורות ולבנות כלוב-אך אין לי ניסיון ספציפי בנקודות העגינה-כוחות המופעלים על גוף הרכב במקרה של התהפכות או מכה רצינית מאוד בכלוב הרכב
ומאחר ואצלי לפחות זה לא ליופי אז עשיתי את המהלך שעשיתי ואני ישן בשקט בלילה-המחיר של להפגע הינו הרבה מעבר למחיר שעלה לי ברוק סוליד(אין לי קשר משפחתי או עיסקי איתם(לפחות כרגע)מעבר היותי לקוח מרוצה.
ועכשיו זה לשיקולך
שבוע טוב

riko
10-11-12, 22:53
תודה נמרוד .
אעיין ואיישם , בסופו של יום זה גיפ טיולים משפחתי ( לא רכב תחרות או עבירות קשה) , אבל על הראש של הילדים ושל אישתי שתחייה ושלי , אני רוצה לישמור
ולכן אנסה להיצמד לתקנות ככל שאוכל .

omri_t
10-11-12, 23:07
חבר'ה, בלי לפגוע ובלי לזלזל בחשיבות הנושא ובבעלי המקצוע- אני חושב שטיפה הגזמתם.
כמובן שצריך לדעת לרתך, במיוחד שהולכים לבנות משהו עם השלכות בטיחותיות.
אך עם זאת, אל תעשו מזה תורת הניסתר או תיאוריית המפץ הגדול- זה כלוב התהפכות ולא מאיץ חלקיקים.
(ואני מוכן להמר שמרבית בוני הכלובים בסדנאות לא הוכשרו פורמאלית לעבודה מסוג זה... והרוב למדו מניסוי וטעיה.)

כמובן צריך לדעת מה עושים ובמה ואיך להשתמש- ציוד ניתן לרכוש או להשאיל, הידע הנידרש לא משהו שלא ניתן להתאמן ולנסות וללמוד כמו שצריך.
צריך לעשות תיכנון נכון ולהתחשב בהרבה גורמים כי טעות תיגרום לבעיות בטיחותיות אך גם פרקטיות.
יש המון מידע על כלובים ובנייתם, כולל התקן שמאוד נוח לעבוד איתו וזמין ברשת.
לגבי העבודה עצמה, יש בעלי מקצוע שישמחו לייעץ וללמד בחינם או בתשלום. יש גם כאלו שיסכימו לתת לך לעבוד אצלם.

אני לא יודע כמה דורשים על עבודה כזו בסדנא.
אבל אני בהחלט יכול להעריך שאדם ייסודי, שיעבוד יתכונן ויתכנן כמו שצריך יוכל לקבל תוצאה מצויינת בעלות נמוכה ייחסית.

אישית כמעט סיימתי בניית כלוב לסופה,
הוזמנו הצינורות, בוצע תיכנון פרטים, החומר כופף (אצל בעל מקצוע) ונחתך ונבנו התושבות לעיגון לשלדה
אבל נעצרתי בשל הזדמנות שלא יכולתי לסרב לה.

מזכיר לכם שאנחנו בג'יפולוג....

riko
10-11-12, 23:09
ריקו
מאחר ואתה אדם רציני -אענה לך ברצינות
קצת עלי-אני בעברי גם רתך -וחלק (לא גדול)מתחנת הכח השלישית בחדרה נושא את צלקות עבודתי-
הידע שלי במתכות וריתוך סוגי מתכות שונות זו לזו לא יסולא מפז-
אבל-ופה האבל הגדול
כאשר רציתי לבנות כלוב בטיחות לסופה שלי(כתבתי עלכך רבות)השיקול שלי לא היה רק בנושא הריתוך,כי אם בניסיון של בניית כךוב התהפחות לפחות במפרט של רכבי תחרויות
וזאת על מנת לשמור על חיי וחיי זוגתי-(טוב -בגילי פציעות זה כבר לא נחמד)הן בשטח אך למעשה בעיקר בכביש-
לאחר שראיתי שני Jeeps שמעקה הבטיחות פשוט שבר אותם(סופות דגם 2)נתתי למי שמתמחה בכך לבנות לי את הכלוב-
יש בארץ כמה בעלי מיקצוע טובים מאוד בתחום עם ניסיון הן בבנייה והן במירוצים
אני אישית בחרתי בצוות של רוק סוליד-אני בטוח שהייתי יכול לקחת כמה צינורות ולבנות כלוב-אך אין לי ניסיון ספציפי בנקודות העגינה-כוחות המופעלים על גוף הרכב במקרה של התהפכות או מכה רצינית מאוד בכלוב הרכב
ומאחר ואצלי לפחות זה לא ליופי אז עשיתי את המהלך שעשיתי ואני ישן בשקט בלילה-המחיר של להפגע הינו הרבה מעבר למחיר שעלה לי ברוק סוליד(אין לי קשר משפחתי או עיסקי איתם(לפחות כרגע)מעבר היותי לקוח מרוצה.
ועכשיו זה לשיקולך
שבוע טוב

יש אמת בדבריך !
זו גם נקודה שצריך לתת עליה את הדעת .
אני אצטרך לבחון את הנושא שוב , לאור הסיפור האישי שלך
תודה

riko
10-11-12, 23:12
עומרי אם יש אצלך חומר ותרצה למכור , אשמח לקנות
שיהיה גם לפרוייקטים אחרים

lizard
11-11-12, 09:18
ריקו קראתי שוב את ההודעה שלי ויש לי הבהרה.
כתבתי
"
עוד משהו, למרות שכן יש חשיבות לעובי החומר ורוחב התפר, בCO2 זה פחות עקרוני (לא בטוח שזו המלה הנכונה) מאשר באלקטרודה למשל.
אתה צריך תפרים רציפים."
מה שהתבלבלתי בו זה במקום עובי חומר היה צריך להיות עובי חוט ריתוך. כלומר, אתה יכול לייצר תפרים רחבים גם עם חוט 0.8. אם כי לטעמי האישי רצוי 1.0 מ"מ.
אם אין לך סליל כזה, אל תטרח להשיג. חבל על הכסף.

ושוב, אתה מוזמן לבוא אלי לקבל שיעור על CO2 ואיך מכוונים אותה.

riko
11-11-12, 17:07
תודה רבה , רשמתי לפניי את ההזמנה .

-->