PDA

צפייה בגרסה מלאה : האם יש מסלול הסבת אקדמאים לחשמל ?

BackDoorMan
10-11-12, 21:37
הכוונה לחשמלאי מוסמך,
משיחה עם חשמלאי מוסמך, נאמר לי ש 95% מהחומר הנלמד בקורסים הרגילים הם מתמטיקה, המיותר מבחינתי.
אבל משך הלימודים הוא לא פחות משנתיים.

lior_b.s
10-11-12, 21:50
בשנתיים לימודי בוקר אתה כבר יכול להיות הנדסאי...

BackDoorMan
10-11-12, 22:13
אין לי שנתיים.

lior_b.s
10-11-12, 23:08
עד כמה שאני יודע, חשמלאי מוסמך זה שנה..בכל מקרה ממה אני יודע אתה לא מקבל רישיון מוסמך בסוף , אאל"ט רישיון חשמלאי מעשי ולאחר שנת וותק בעבודה תקבל רישיון חשמלאי מוסמך..

itayhi
11-11-12, 00:50
קצת סדר.
יש קורס של משרד התמ"ת. 10 חודשים בתנאי כיתה ג', כל יום מ8 עד 16:00. שישי עד 13:00
בסופו ולאחר בחינות מקבלים רישיון עוזר.
לאחר שנה עבודה עם חשמלאי מוסמך (לפחות) מקבלים רשיון מעשי ולאחר שנתיים נוספות של עבודהעם חשמלאי מוסמך, חתימה שלו וגיבוי של תלושי שכר להוכחת עבודה מקבלים רשיון מוסמך.

אני הגעתי לקורס הזה לאחר 3 שנים של לימודי מדעים באוניברסיטה העברית (ביולוגיה לצורך העניין) ולא ויתרו לי על אף שיעור במתמטיקה...

איתי

BackDoorMan
12-11-12, 10:35
זאת בדיחה עצובה, את קציבת תקופות הפרקטיקה אחרי הקורס אני עוד יכול להבין,
אבל אני לא מבין למה לעזאזל אני צריך לשבת כמעט שנה בכיתה וללמוד חומר עיוני שאני יכול להספיק ללמוד בבית בשבוע, במקום לגשת ישר לבחינה ?

Pageup
12-11-12, 11:54
ואיך המקורב (שעושה את הקורס) ירוויח? צריך לדאוג לו לפרנסה כי הוא שילם
כבר על הזכות לגבות ממך כסף (ועל הדרך "ללמד" אותך).
זה לא שאתה עובד מול מיקרוסופט/סיסקו/.... ששם לא ממש מעניין
איך למדת לקורס (אם תרצה ישלחו אותך למיטב בתי הספר).

BackDoorMan
12-11-12, 12:24
לגבות כסף ממני ? הבנתי שיש הסדר אם הלימודים נעשים דרך התמ"ת, ואז אני מקבל כסף כל תקופת הלימודים.
המקורב מקבל כסף מהמדינה כדי ללמד גם מי שלא זקוק לו,

טוב בעצם אם זה מהמדינה זה גם קצת ממני..

איציק - 4X6ZH
12-11-12, 14:45
אתה רוצה ללמוד ?
או שאתה רוצה להיות רשום ללימודים לקבל כסף על הרישום
ובסוף גם לקבל תעודה

מתמטיקה !!
לדעתי צריך מבחן קבלה ברמה של תיכון 3-4 יחידות
או שאתה חשמלאי או שאתה מעביר חוטים מצד לצד

איציק

BackDoorMan
12-11-12, 15:07
חשבתי שההעדפה שלי הובהרה, אני מעדיף ללמוד לבד לגשת לבחינה, ולהתחיל מיד בפרקטיקה.
אבל אין קונסטלציה כזו.

הכסף לא מי יודע מה, אם זה היה מספיק לכלכל אותי בתקופת הלימודים אז הייתי הולך על זה.
הבעיה היותר רצינית זה סה"כ הזמן עד להסמכה, 4 שנים ??? מה יש ללמוד בכל כך הרבה זמן ?

itayhi
12-11-12, 15:56
מבחן הכניסה לקורס הוא יותר ברמה של מתמטיקה רבע יחידה. לא צריך לסיים כיתה י' כדי לעבור את המבחן...

הכסף שמקבלים במהלך הקורס הוא דמי אבטלה/הבטחת הכנסה במידה ואתה זכאי + דמי נסיעות שנקבעים על ידם.
אני לא הייתי זכאי לדמי אבטלה או הבטחת הכנסה כי לא היו לי מספיק ימי עבודה בתקופה שלפני לימודי החשמל.
מצד שני, כתובתי הרשומה הייתה בצור יגאל (ולא ממש משנה מאיפה באמת הגעתי) וזכיתי לדמי נסיעות של קרוב ל2500 ש"ח בחודש :D

אגב, כאחד שבא מתחום החשמל ועשה את הקורס רק בשביל התעודה, אני מבטיח לא שלא תוכל ללמוד לבד את חומר הקורס. לא בשבועיים ולא בחודשיים.
הרבה חוקים ותקנים שלא בהכרח כתובים בספר (מכיר את "המדריך לחשמלאי" שכתב אינג' ז' דוניבסקי? אז יש שם לא מעט טעויות שמתוקנות במהלך הקורס ע"י המורים) והמון חומר שאין לך מאיפה ללמוד אלה אם תעבור קורס מתאים.
באסה? מסכים איתך
בזבוז של חצי שנה? לא חולק עליך בכלל (אפשר היה לסיים את הקורס ב4 חודשים ולא למשוך אותו ל10... )
חרא של מדינה? הבחירות מעבר לאופק. כאילו שזה יעזור במשהו...

איתי

BackDoorMan
12-11-12, 19:20
ואני חשבתי שאפשר להסתפק במשוואות מקסוול.

נמרוד
13-11-12, 16:32
זאת בדיחה עצובה, את קציבת תקופות הפרקטיקה אחרי הקורס אני עוד יכול להבין,
אבל אני לא מבין למה לעזאזל אני צריך לשבת כמעט שנה בכיתה וללמוד חומר עיוני שאני יכול להספיק ללמוד בבית בשבוע, במקום לגשת ישר לבחינה ?

אתה באמת חושב שאתה יכול ללמוד בשבוע מה שמלמדים אחרים בשנה? קצת יומרני הייתי אומר.

zviki
13-11-12, 17:39
קנה את הספר של אינג' ח. גרון על שני חלקיו, מהדורה אחרונה. התנ"ך של דורות רבים לתלמידי החשמל. אפשר ללמוד , להתכונן בבית . דרושה רמה בסיסית של מטמטיקה, קטן עליך

חנן-ג'יפולוג
13-11-12, 18:37
אתה באמת חושב שאתה יכול ללמוד בשבוע מה שמלמדים אחרים בשנה? קצת יומרני הייתי אומר.
כאחד שהיה בקורס הזה אני לא בטוח שזה יומרני.
רוב החומר האנושי שם לא משהו, וחלקם הגדול של התלמידים בכלל נמצא שם בשביל דמי האבטלה ומתכנן איך להיכשל בבחינות הגמר כדי לא לפגוע בזכאות לקורס הבא.
השיעורים נראים בדיוק כמו שזה נשמע.

זה היה לפני 20 שנה. אולי זה נראה שונה היום אז אני מקווה שלא פגעתי באף אחד.

lior_b.s
13-11-12, 18:39
גם נהיגה אפשר ללמוד לבד ולגשת ישר לטסט, למה לא בעצם?
לא מזלזל בך , אבל אין שום סיכוי שאתה לומד לבד בשבוע שבועיים ועובר, החלק המעשי בקורס הוא דווקא החלק היותר קל...

דף מידע מאחת המכללות, זה לא רק מעשי...

מטרת הקורס
להכשיר את הלומד לקראת תפקוד יעיל כחשמלאי בבניין ובתעשייה.

תנאי קבלה

בוגרי 12 שנות לימוד (ניתנת אפשרות גם לבוגרי 10 שנות לימוד, העובדים במקצוע על פי בקשה מיוחדת).
מבחן מיון במתמטיקה.
כל המועמדים יוזמנו לועדת קבלה.

מקצועות הלימוד
תורת החשמל
תקני חשמל
מכונות חשמל
אלקטרוניקה תעשייתית
מערכות פיקוד ובקרה
לימודים כללים
אנגלית טכנית
עבודה מעשית

הלימודים מתקיימים פעמיים בשבוע בימים ב+ה בשעות 17:15-20:30

בחינות גמר:
תורת החשמל והרשת.
מתקני חשמל ורשת
מכונות חשמל
עבודה מעשית בחשמל

סיוג מקצועי:
תעודת גמר – "חשמלאי מוסמך"
רישיון חשמלאי עוזר ינתנו לתלמיד בתנאי שעמד בכל דרישות הקורס .לאחר ניסיון של שנה יקבל התלמיד רישיון חשמלאי מעשי ובתום 3 שנות ותק מיום סיום הקורס יקבל התלמיד רישיון חשמלאי מוסמך.

אודי פ.
13-11-12, 23:51
אם יש לך תואר ראשון בהנדסה, תשקול להשלים תואר ראשון נוסף בהנדסת חשמל. אני חושב שאתה זכאי אח"כ לרשיון חשמלאי ראשי שזה מעל מוסמך. אולי יש בחינה.
בעיניי זה דורש הכי פחות השקעה, הרי אין נוכחות חובה. אתה לא צריך ממוצע גבוה.

אודי פ.
13-11-12, 23:56
שים לב לסעיף 14 פה:
http://www.moital.gov.il/NR/exeres/4F6220D0-B396-43FF-BC13-1C56BE3216CF.htm

Pageup
14-11-12, 02:57
אם אני זוכר נכון, לא מספיק לסיים תואר. צריך לסיים כאשר אחד המסלולים
שבחרת הוא חשמל זרם גבוה ועברת הסמכה של חברת חשמל. משהו כמו שנה.
לא יודע מה עדיף, קל זה לא.
ןההשלמה לתואר ראשון בחשמל היא בטח לא יומיים, אולי בכוון של שנתיים.

itayhi
14-11-12, 10:12
חנן, לפני 20 שנה זהה בדיוק ללפני 6 שנים...

החומר האנושי בקורס הוא בדיחה עצובה, אני חטפתי הלם תרבות.
מתוך 27 אנשים אני יכול לספור על פחות מיד אחת את מס' האנשים שאני באופן אישי הייתי מוכן להכניס הביתה כבעל מקצוע.
פחד אלוהים שאלו הם "חשמלאי העתיד" של אזור המרכז...

אבל להגיד שאפשר ללמוד הכל לבד בשבועיים זה באמת קצת יומרני...

איתי

אודי פ.
14-11-12, 10:53
אם אני זוכר נכון, לא מספיק לסיים תואר. צריך לסיים כאשר אחד המסלולים
שבחרת הוא חשמל זרם גבוה ועברת הסמכה של חברת חשמל. משהו כמו שנה.
לא יודע מה עדיף, קל זה לא.
ןההשלמה לתואר ראשון בחשמל היא בטח לא יומיים, אולי בכוון של שנתיים.

אין כבר מסלול של זרם חזק כחלק מתואר ראשון. יש בבראודה ובטח בעוד מקומות מסלול זרם חזק למהנדסי חשמל. על פי החוק זה נדרש רק לרשיון "חשמלאי מהנדס", לא ל"חשמלאי ראשי". לא יודע מה נדרש בנוסף לתואר, משער שבחינה.

BackDoorMan
14-11-12, 12:07
חנן, לפני 20 שנה זהה בדיוק ללפני 6 שנים...

החומר האנושי בקורס הוא בדיחה עצובה, אני חטפתי הלם תרבות.
מתוך 27 אנשים אני יכול לספור על פחות מיד אחת את מס' האנשים שאני באופן אישי הייתי מוכן להכניס הביתה כבעל מקצוע.
פחד אלוהים שאלו הם "חשמלאי העתיד" של אזור המרכז...

אבל להגיד שאפשר ללמוד הכל לבד בשבועיים זה באמת קצת יומרני...

איתי

פחות מיד אחת, זה אומר שאף אחד לא נכנס אליך. :D

לא הכרתי את חומר הקורס, זה מה שחבר חשמלאי מוסמך העריך.
אין לי תואר בהנדסה, יש לי תואר ראשון בפיסיקה וגם במתמטיקה, אבל כנראה שזה לא מספיק לפטור אותי מלימודי המתמטיקה בקורס.
לא יודע אם אצליח ללמוד הכל בשבועיים, אבל...אם הלימוד בקורס הוא עיוני בלבד, אני לא רואה סיבה הגיונית
לחיוב הלימודים במסגרת במקום מבחן,
הרי חברה קצת עשירה ורצינית יותר כמו מיקרוסופט מאפשרת לקבל הסמכה במספר תארים ע"ס תוצאת הבחינה, גם אם למדת בבית.

lior_b.s
14-11-12, 12:13
אם טעית בכתיבת שורת תוכנה מקסימום תיכשל במבחן או שהתוכנה/יישום לא יעבוד..

אם טעית בחשמל זו יכולה להיות הטעות האחרונה שלך...

BackDoorMan
14-11-12, 12:15
מה יש לטעות ? כולה מורידים שאלטר..

lior_b.s
14-11-12, 12:28
ואתה היית מכניס אלייך הבייתה חשמלאי שלמד בבית?

BackDoorMan
14-11-12, 12:40
לא מענין אותי איפה הוא למד, אם יש לו רשיון חשמלאי מוסמך שמאגד בתוכו הצלחה בבחינה+3 שנות פרקטיקה.

lior_b.s
14-11-12, 12:58
זה עדיין לא אומר שהוא יודע מה הוא עושה...
אפשר להשיג אישור שעבדת 3 שנים גם בלי להחליף מנורה, אתה רק צריך להכיר מישהו שמכיר מישהו..
אבל איך אמרת, כולה להוריד שאלטר... אני מקווה שהיית ציני אבל בתים נשרפים ואנשים מתים בדיוק בגלל אנשים עם הגישה הזו...

BackDoorMan
14-11-12, 13:02
אפשר להשיג אישור שעבדת 3 שנים גם בלי להחליף מנורה, אתה רק צריך להכיר מישהו שמכיר מישהו..
אבל איך אמרת, כולה להוריד שאלטר... אני מקווה שהיית ציני אבל בתים נשרפים ואנשים מתים בדיוק בגלל אנשים עם הגישה הזו...

אז גם לימודים במסגרת לא מבטיחים שהוא ידע.

lior_b.s
14-11-12, 13:09
אפשר להגיד את זה על כל מקצוע..תשאיר את זה לחיים הכט..

Pageup
14-11-12, 15:11
אם תלמד לימודים עיוניים בכיתה (חוק אוהם, מתמטיקה, פיסיקה וכאלה) זה לא יעשה אותך חשמלאי טוב
ממישהו שמסוגל ולמד בבית.
אם מישהו עשה את הפרקטיקה בהתכתבות כנראה וישרף הבית וזה ממש לא משנה איפה למדת.
אז אמנם אם למדת סיסקו לבד בבית לא תשרוף בית, אבל אתה יכול לגרום נזק כלכלי לחברה
שיעלה כמו בית. תחשוב מה קורה ש 150 מהנדסים לא עובדים 10 שעות.

BackDoorMan
14-11-12, 15:44
לא ברור לי מה אתה טוען.
דיברתי רק על הלימודים העיוניים, זה מה שלומדים בקורס.
לא טענתי שיש לוותר על תקופת הפרקטיקה לאחר הבחינה.

Pageup
14-11-12, 17:50
אני איתך. אין שום סיבה לחייב אדם ללמוד למבחן בכיתה ולשלם ממיטב כספו.
אין שום סיבה שאדם שסיים תואר אחד יקבל פטור בקורסים באוניברסיטה
אבל על חשבון של כיתה ה' במשרד התמ"ת לא יקבל פטור.
פרקטיקה זה משהו אחר. ופה חובה לאכוף מצב שמישהו זייף ואפילו להעמיד
לדין פלילי במידת הצורך את שני הצדדים. הבעיה היא שהאכיפה במדינה הזו
היא רק מה שמתחת לפנס ולכן מחייבים אותך לשבת בכיתה,.

itayhi
14-11-12, 23:55

כל מילה בסלע !

וכן, לומדים גם ב"מעבדה" מעשית, מאוד מאוד בסיסי אבל לומדים. חיבור מפסקים, שקעים, חילוף, מצלב, קופסאות הסתעפות/ביקורת. בניית לוח בסיסי.
כולל קצת מערכות פיקוד וגם עבודה בסיסית עם בקרים מתוכנתים.

חברה, קצת פרופורציות.
הקורס של משרד התמ"ת הוא מסטיק של 10 חודשים שאין בו אלה למלא מכסות של שעות מבוזבות
ולסמן V בתקנון למרות שאין באמת קשר בין מה שרשום ללמוד לבין מה שלומדים בפועל.
באמת שכיתה סבירה וממוצעת של תיכוניסטים יכולה ללמוד את הכל ב3-4 חודשים (בטח כשלומדים 44-45 שעות בשבוע כולל יום שישי)
אבל קורס חשמל ממוצע הוא לא כיתה ממוצעת ובטח שלא סבירה שרובה ליצנים שונים בגילאי 20 עד 55.
היום הממוצע כולל צעקות בכיתה (קולות בסגנון טרזן ומישהו ששואל בלחש את החבר "איפה הבירות גבר" אז החבר שם את הידיים על הפה בסגנון מגאפון
וצורח בקולי קולות (באמצע שיעור בתורת החשמל, כן?) "בבגאאאאאאאאאאאאאאאאאאז' ".
כל זה מחזות יומיומיים ולא קורים פעם ב...
הבנתם?
פיצוצי חזיזים באמצע שיעורים לפני, בזמן וגם אחרי חג פורים.
את זה גם הבנתם?
אם אני אעלה כאן סרטוני וידאו שצילמתי בזמן שיעורים אתם לא תאמינו מה הולך בבי"ס של משרד התעסוקה.

אבל בין כל הצחוקים והבלאגן גם לומדים המון תאוריה על הגנות ומוליכים והארקות ולוחות חשמל וגנרטורים ומשהו מכל זה בכל זאת נכנס.
ומה שלא יודעים תמיד יש מי לשאול או שפותחים מדריך. אבל הבייסיק קיים בראש, בטח בשנים הראשונות שאחרי הקורס. (כשעוסקים בזה גם זוכרים את רוב מה שרלוונטי).

ושימי, בלי להעליב אבל מזכרון עמום של דיונים כאלו ואחרים שעלו פה בעבר הייתי ממליץ לך בחום לעבור קורס חשמלאי מוסמך אם ברצונך לעסוק במקצוע.
10 חודשים משעשעים ובסופו של דבר במבט לאחור היה מעניין ומועיל. אם אתה זכאי לדמי אבטלה זה בכלל נחמד.

האמת שמעבר לזה מאוד מעניין אותי מה מושך אדם מן הישוב שאין לו קשר לחשמל להחליט שהוא רוצה לעסוק במקצוע?
(אני עובד עם אבא מאז שאני זוכר את עצמי ונכנסתי לעסק קיים)

איתי

BackDoorMan
15-11-12, 12:49
חיפשתי עבודה בתור איש אחזקה או מנהל אחזקה בבנין, ויש לא מעט הצעות שמחייבות רשיון כזה.

-->